Prima FRANS PERQUIN Strijd om den Gouden Standaard valutachaos of niet? LAAGSTE ZOMERPRIJZEN BELGISCHE ANTHRACIET De Kabinetsformatie. Het Beêaufeijkste 50e Jaargang No. 15296 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 Mei 1933 HAARLEM S DAGBLAD ie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMKIS1 ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden *3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week /O.Cö, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëNj5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. door GILBERT C. LAYTON (Directeur van „The Economist", Londen.) De opheffing van den gouden standaard in Amerika wordt in Europa geenszins uit sluitend beschouwd als een poging van Ame rika om op de wereldmbarkt ten koste van de andere landen te kunnen concurreeren. Veeleer is door de depreciatie van den dollar het gevaar voor een hopelooze valutachaos grooter geworden. Maar misschien moet de wereld deze chaos eerst beleven, opdat de overwinning van het economisch verstand verzekerd zij. Het onmiddellijke gevolg der afzwering van den gouden banier is zeer zeker dit geweest: Men vraagt zich op het vasteland van Europa af, voor zoover men daar aan den gouden standaard vasthoudt; hoe lang de politiek dei- stabiele valuta nog kan worden volgehouden. Want het valt niet te ontkennen, dat het ef fect der waardevermindering van den dollar zoo hevig was, dat het funetionneeren der huidige valuta een probleem is geworden. Men denke b.v. slechts aan de mogelijk heid, dat Amerika het goud demonetiseert d.w.z. het niet meer als basis van het munt wezen beschouwt en zijn heele voorraad ten bedrage van 4 1/2 milliard gouden dollars op de markt gooit en zoodoende de waarde van hét gele metaal naar omlaag drijft. Het di recte gevolg van eeh dergelijke tactiek zou een snel ontstaande valutachaos zijn, daar door de onvermijdelijke daling der waarde van het goud de valuta's dier landen welke den goudenstandaard handhaven, meege sleurd zouden worden. En Amerika is wel in staat zoo'n ontreddering te veroorzaken, daar het bij zijn actieve betalings- en handelsba- langs zijn goudvoorraden niet noodig heeft tot het regelen zijner valuta. Nu hebben drie der groote landen, die in Europa hun valuta stabiel hebben gehouden, te weten Duitschland, Frankrijk en Italië dit gemeen, dat ze alle drie een inflatie hebben doorgemaakt, die in geringe mate of in het geheel niet gecontroleerd kon worden. Die inflatie heeft de waarden van het Italiaan- sohe geld tot. eeir vierde, van het Fransche tot een vijfde en van het Duitsche tot een onnoembaar klein gedeelte der vroegere waai de teruggebracht. De spaarders in deze lan den raakten hun geld kwijt, maar ook de industrieelen en arbeiders hebben ingezien, dat het voorbijgaande voordeel, dat een in flatie tengevolge kan hebben, in ieder geval te duur gekocht is. Zeker onderscheiden zich de hedendaag- sche waardeverminderingen in wezen van de inflaties uit het tijdperk dadelijk na den oorlog, maar desniettemin hebben de ge noemde staten door de toentertijd opgedane ervaringen een zoodanige angst voor infla tie-experimenten overgehouden, dat men in deze landen liever de lasten en nadeelen van een deflatie aanvaardt dan dat men zich aan de gevaren der inflatie blootstelt. Maar in weerwil van deze psychologisch te verklaren angst voor valuta-verval is het te verwachten, dat de Europeesche gouden- landen" tot valutamaatregelen worden ge dwongen, indien de dollar niet spoedig ge stabiliseerd, en wel niet belangrijk onder pari wordt gestabiliseerd. Want inflatie in een economisch zoo gewichtig land als Ameri ka beteekent onherroepelijk verheviging der deflatie m de landen, die de stabiliteit hun ner valuta verdedigen. In zooverre deze sta ten hun valuta niet door middel van goud uitvoerverboden en deviezenverordeningen beschutten, houdt dat in, dat zulke rijken tot dure landen worden, en dat in weerwil van tariefmuren buitenlandsche waren steeds op nieuw over die muren heen zullen wippen. Frankrijk zou onder dergelijke omstandig heden het passief van zijn handels- on be talingsbalans zien groeien en slechts door goudexport zijn betalingsbalans sluitend kunnen maken. Een dergelijke manier van sluitend maken is echter maar korten tijd vol te houden. On getwijfeld is de goudpositie van Frankrijk- momenteel een zeer veilige. Want 75 pet. der Fransche zichtobligaties zijn door goud ge dekt, terwijl de wet een minimumdekking van slechts 35 pot. voorsc.hri.ift. Desondanks heeft deze bovenmatig groote dekking weinig te beduiden op een oogenbiik, dat een hevige, ononderbroken afvloeiing van goud uit Frankrijk is begonnen. Frankrijk zou dan tot dezelfde maatrege len moeten overgaan, waartoe ook Duitsch land, om de stabiliteit zijner valuta te ver dedigen. werd gedwongen. D w z. indien eerst genoemd land zijn valuta stabiel wil houden, dan moet het deviezenverordeningen uit vaardigen en zijn eigen markt zoo autarkisch mogelijk inrichten. Hieruit zou dan volgen, dat het wapen der waardevermindering van het geld in zooverre spoedig onbruikbaar zou zijn geworden, dat er, indien de strijd door middel van valuta depreciatie voortduurt, weldra geen wereld markt zou zijn. De wereld zal uiteenvallen in een aantal min of meer autarkisch economiseerende gebieden, die onderling slechts die producten zullen ruilen, welke ze op eigen bodem niet kunnen vervaardigen. De internationale ar- beidsverdeeling. die een menschenleeftijd lang den vooruitgang en de welvaart onzer maatschappij heeft bevorderd, zal opge houden hebben te bestaan. In deze wereld zal weliswaar een interna tionale schuldenverwikkeling iets ongekends zijn, want de overdracht van schulden zal evenals die van kapitaal een onmogelijkheid zijn geworden. De industrielanden zullen ontvolkt worden. Armoede en nood zullen in de wereld heerschen, tot men eindelijk de wetten van het gezonde menschenverstand weer in de economie laat gelden. Maar misschien is het goed, indien thans door Amerika's afkeer van den gouden standaard en door het misbruik der valuta als wapen in den internationalen concur rentiestrijd, de leidende economen van alle naties tot de otdekking komen, dat het menschdom in een economische wanorde dreigt te verzinken. Misschien is juist de hui dige situatie, waaraan nauwelijks iets te be derven valt, reeds dezelfde, die in' de toe-' komst de-kiem van een'betere orde in zich zal blijken te hebben gehad. Mogelijk kan juist nu het probleem van den gouden standaard gemakkelijker worden opgelost dan ooit tevoren. En mogelijk zal het nog een voordeel blijken te zijn dat de komende we reldconferentie in Londen om zoo te zeggen in staat is, van het begin af alles weer op te bouwen. PILOTEN HEBBEN ONTSLAG AANGEVRAAGD. CONFLICT MET K. L. M. NU OFFICIEEL. De piloten van de K.L.M., die Dinsdag avond reeds hebben besloten tegen 1 Juli hun dienstverband bij de K.L.M. te beëindigen, hebben Vrijdag aan dit besluit uitvoering ge geven. De ontslagaanvragen zijn Vrijdag aan de directie der K.L.M. verzonden. LIJK OP EEN LOCOMOTIEF GEVONDEN. EEN ONOPGEHELDERD ONGELUK. Vrijdagavond om half tien ontdekte men te Amersfoort bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecht op de buffers van de locomotief het hevig verminkte lijk van een ongeveer 20-jarigen jongeman benevens een stuk van een rijwiel. Het lijk is door de politie in beslag geno men Bij onderzoek bleek het te zijn dat van den 20-jarigen A. B. uit Utrecht. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. De zaak is in onderzoek. De machinist verklaarde zich geen denk beeld te kunnen vormen van de plaats, waar het ongeluk zou kunnen zijn gebeurd. Bij nader onderzoek is nabij Groenekan in de nabijheid van.een zich aldaar bevinden den onbewaakten overweg het andere ge deelte van het rijwiel gevonden Het slacht offer bleek te zijn de 20-jarige A. Belgrade, zoon van een chef-commies der N.S. te Utrecht. Hoe het ongeval geschied is kon nog niet worden vastgesteld. WIJ verzoeken Uw aandacht voor kleine advertenties van DE KLOMPENCENTRALE _op pagina 4 van het Ie blad (Adv. Ingez. Med.) AFM. 20-30 2.30 AFM. 30-50 2.20 PER H.L. ALLEEN VOOR LEVERING IN DE MAAN DEN MEI EN JUNI. In tey&isiMuify niet vwxheen w de ojtn. 30-50 antheaciei dit {aac het y&edUMtyst. TELEFOON 10212 Momentccle windstilte. Een rechtsch Kabinet? Pe Koningin heeft zich voor enkele dagen naar het Loo begeven. M.a.w. een nieuw Ka binet of niet een nieuw, Kabinet: de nieuwe zitting der Staten-Generaal zal door de Koningin niet worden geopend. En naar we met de meeste stelligheid kunnen mededeelen er zal dan ook nog niet een nieuw ministerie achter de groene tafel staan. De openingsplechtigheid van Dinsdag zal dus wel buitengewoon sober zijn: minister Ruijs de Beerenbrouck wordt waar schijnlijk gemachtigd tot de opening. Een zeer mager speechje zal hij moeten doen hooren. Een nieuw ministerie zal er Dinsdag nog niet zijn. Dat staat vast. Er is op het moment eenige windstilte over de parlementaire wateren. Dr. Colijn heeft zich blijkbaar een oordeel gevormd over de politieke situatie en de politieke mogelijk heden. En wacht nu af en wil gaarne inge licht wezen over 'de meeningen van som mige fracties. De R.K. fractie vergadert van daag, de a.r. kwam gisteren reeds bijeen, de c.h.-fractie evenzeer is voornemens te ver gaderen. En Maandag ook de liberale-fractie Vermoedelijk zijn de verschillende situaties en mogelijkheden onder het oog gezien door Dr. Colijn met de fractieleiders en zullen deze zich thans hebben te beraden over hun houding, in acht nemende de verschillende mogelijkheden. Wanneer dan Dr. Colijn de fractieleiders weer zal ontvangen hebben en met hen geconfereerd, zal de Dinsdag' wel verstreken zijn. Woensdag misschien? En wanneer hij dan zijn conclusies heeft ge trokken en de fracties heeft gehoord, waar mee hij in zee wil, welnu dan zou alles heel vlug moeten loopen, wil Dr. Colijn aan het einde der volgende week zijn kabinet nog bij elkaar hebben. We moeten nog even geduld hebben. Met voorspellingen of mededeelingen moe ten we thans heel voorzichtig zijn. Het is op het oogenbiik niet moeilijk geruchten te verspreiden geruchten, welke op zich zelf niet onjuist behoeven te zijn maar bij de samenstelling van een kabinet kan alles met het uur wisselen. Hoeveel factoren toch oefe nen invloed daarop? Toch hebben we wel eenige reden om aan te nemen, dat hel ge heel op het oogenbiik veel meer de richting uitgaat van een parlementair rechtsch ka binet dan van een parlemer.tairbabinet op brederen grondslag. Zooals althans op hel oogenbiik de stukken staan! Wanneer, misschien aan het eind dei- volgende week. het nieuwe kabinet anders zou uitvallen, dan beteekent dit nog geenszins dat deze mededeeling over het gaan in recht- sche richting onjuist is geweest. Want we hebben .haar uit zeer betrouwbare bron. Het program van Dr. Colijn. Opvattingen van fracties gevraagd. Dr. H. Co'.ijn, heeft zich, naar het Corr. Bureau meldt, gewend tot de navolgende Tweede Kamerfracties: de R.K., de A.R., de C.H., do Liberale en de V.D.. met verzoek zoo mogelijk Dinsdagavond hun opvatting te mogen vernemen over een door hem ont worpen regeeringsprogram. Maatregelen tegen de communisten? Zouden voor het parlement in voorbereiding zijn. De Tijd schrijft, dat als het blad wel inge licht is, er van den Vrijheidsbond en Vrij zinnig Democratische zijde een parlementair initiatief te wachten zou zijn. om aan de Communistische beroeps-opruierij een einde te maken. Men zou niet alleen verscherping van het Reglement van Orde, maar ook nog andere maatregelen in den zin hebben. Naar men weet. heeft de verdediger der opruiers voor den Zeckrijgsraad het ..een be droevend feit" genoemd, dat „ginds in het Moederland onder bescherming van de on aantastbare wet onschendbaarheid wordt ver leend aan vier personen, van wie drie mis dadigers zijn en de vierde zich verschuilt achter wettelijke bescherming". Getracht wordt, deze schade in het parle ment te voorkomen. Te Rome is een groot internationaal ruiter ioumooi gehouden, dat o.m. bijgewoond werd door den cx-kroonprins van Duitschland Friedrich Wilhelm. DE ZIEKENHUISVERPLEGING EEN ONDERZOEK OVER IN DEN RAAD GEUITE KLACHTEN In de raadszitting van 8 Maart hebben de raadsleden de heeren L. Peper en M. H. Groe- nendaal een serie klachten geuit over behan deling van patiënten. B en W. hebben al deze gevallen onder zocht en daarover een uitvoerig rapport aan den raad gezonden. Daarop gronden B. en W. de volgende con clusie: ..Het zal. naar wij vertrouwen, den Raad duidelijk zijn, dat uit het bovenstaande niet anders kan worden geconcludeerd, dan c'at van de naar voren gebrachte klachten, met uitzondering van het laatste geval, nict.s is overgebleven. Uit het verloop van dat geval blijkt intusschcn duidelijk, dat deze onjuiste behandeling het gevolg was van een persoon lijke opvatting en in geenen deele voortkwam uit de regeling van de opneming in zieken huizen. zooals deze regeling door de daarbij betrokken instanties wordt opgevat en ook door ons is bedoeld. Er is dan ook voor ons College geen enkele aanleiding aanwezig om te dezen opzichte eenigen maatregel, als bij bet stellen der vragen gopperd. te nemen. In tegendeel. wij meenen hieruit te mogen vast stellen. dat. ondanks de eenigermate meer nauwkeurige controle, de geneeskundige vér- zorging van de ingezetenen op uitstekende wijze geschiedt, en deze zoowel bij den gc- Ilugenbcrg uit de Duitsche regeering? (2e blad le pag.) Aftreden van prelaat Kaas als leider van de Duitsche Centrumpartij verwacht. (2e blad le pag.) Gandhi spoedig op vrije voeten? <2e blad. le pag.' Dr. II. Colijn vraagt dc opvatting van vijf fracties over een door hem ontworpen pro gram. (le blad. le pag) Maatregelen tegen het optreden der com munisten in het parlement in voorberei ding? (le blad. le pag.i Twintig jaar geëiselit in de moordzaak te Nu mansdorp. (4e blad. le pag.) Tennis. l)e stand na den eersten dag v .d. wedstrijd NederlandPolen om de Davis- Cup is 11. (3e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. Van onzen parlementairen medewerker: Toch kabinetsvorming in rechtsehen zin? (le blad. le nag Speciale correspondentie Impressies uit dc Spaansche Republiek. (5e blad. 2e pag.' Brieven van een Controleur B. B. „Een zware tournee," (5e blad, 2e pag.) Dr. \V. G. N. van der Slecir Naar de Raleigh- vallcn en den Voltzberg. 15e b'nd 1 - Jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk. Dc ontwapeningsconferentie. MacDonald's ont- werp-conventïc. 2e blad le naa.> Financieele Kroniek: De herstclpolitiek van Roosevelt. (2e blad. 2c r>ag.> K. Pk.: Met 400 Zwitsers door de bollenvelden. (4e blad 2e pag.) A. StenpDe vliegmachine voor het interna tionale verkeer, (4e blad. le pag.) Gilbert C. I-ayton' Strijd om den gouden standaard. (le blad. Ie pag.) J. II. dc Bois: Kanltcckeningcn. i5c blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Het loonccl te Amsterdam. ..Har monie" van Molnar. (5e blad. 3e pag.) de Jong: Radiomuzick der week. 5e blad 3e pag.) Le: De muziek van Jahan- 5e blad. le pag.) Het Haarlcmsche Stadsbeeld - Begijnestraat. (5e blad. 2c pag.) mecntelijken geneeskundigen dienst als bij de Haarlemsche medici en ziekenhuizen in veilige handen is. Wij vertrouwen tevens, dat de leden hier uit de gevolgtrekking mogen maken, dat het. zoo hun in dit opzicht klachten ter oore komen, aanbeveling verdient, ter zake aan ons College daaromtrent inlichtingen te vra gen. alvorens in het openbaar deze klachten ter sprake te brengen, opdat daardoor niet de ingezetenen onnoodig worden verontrust en geen blaam wordt geworpen op den ge neeskundigen dienst, de Haarlemsche gc- neesheeren en de ziekenhuizen van wier 'oc- wijding en zorg voor dc volksgezondheid, naar wij hopen, ieder Uwer overtuigd is". Het geval waarvan hierboven sprake is be trof de volgende klacht van den heer Groe- nénda&l. „Mevrouw W. bekwam een voetbreuk op den avond van 16 September 1932. Door c'.e Eerste Hulp werd zij verbonden en door dc auto van den heer Mathot vervoerd naar net Groote Gasthuis. De voet werd gezet en loor den assistent-dokter en de zuster werd dit een twijfelgeval genoemd. Dc patiënte werd wederom naar huis vervoerd en kreeg aen brief mee voor den huisarts. Deze kwam eerst in den avond van den volgenden dag en con stateerde breuk en den morgen daaropvol gende werd de patiente weer naar het zieken huis vervoerd en toen opgenomen". Het antwoord van Burgemeester cn Wet houders luidde daarop: Mevrouw W. heeft zich op don avond van 16 September 1932 om hulp in het St. Elisa beth's Gasthuis aangemeld. Dc inwonende assistent-geneesheer, die pas in functie was getreden, en een oogenbiik zijn chirurgische collega verving, heeft, toen twijfel bij hem rees. of er al of niet een frac tuur bestond, en het in hot avonduur niet ge makkelijk viel, door een Röntgen-onderzoek een beslissing uit te lokken tegen de gewoon te van het Huis en de algemeen geldende voor schriften in, de patiente toen niet opgenomen of daaromtrent telefonisch advies aan Dr. Joosten Hattink gevraagd doch haar naar huis laten gaan. Hoewel daarmede patiente geen schade is toegebracht, had dit onnoo- dige vervoer heen cn weer vermeden kunnen en moeten worden, een zienswijze, waarmede de betrokken arts terstond reeds door Dr. Joosten Hattink nadrukkelijk in kennis is gesteld. AlTTO OMGESLAGEN OF DEN HAARLEMMERWEG Vrijdagavond te ongeveer half 8 is op den Haarlemmerweg, bij het Kruithuis. e<m der voorvoeren gebroken van een vrachtauto eenèr Amsterdamsche firma, die uit d^ rich ting Halfweg naar Amsterdam reed. De auto raakte haar richting kwijt, kwam in het mul le zand terecht en kantelde daar. De chauf feur en de naast hem zittende bleven onge deerd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1