De politieke moeilijkheden. Het Betaéifeifüste 50e Jaargang No. 15297. Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- én Feestdagen Maandag 8 Mei 1933 HAARLEM S DAGBLAD pirectie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper ^teek 025, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0$5, per maand 0.22, per 3 nmd. 065. franco per post 07254. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Ovedijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Getll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Mei In het Zijvak, Zondagmiddag, in het Stadion, toen we met z'n vijfendertigduizenden de voetbal- smart ondergingen, die een 21 overwinning van België op Nederland den vaderlander aandoet, zat ik in een Zijvak. Het is mij best bevallen. Het is waar dat de Eere- en Marathon-tribunes het voordeel va.n een dak bieden, maar dat is dan ook alles. Het Zijvak is niet alleen veel goedkooper en men ziet er den wedstrijd net even goedhet is vooral veel gezelliger. De stem des volks klinkt er luid en kernachtig. Er heerscht een gemoe delijke, ja collegiale stemming. Zijn we niet allemaal Nederlanders, komen we niet alle maal in de hoop Nederland te zien winnen? Zijn we alzoo niet collega's, en soms meer dan dat: vrienden? De nationale eenheid toont zich veel treffender in het Zijvak dan op die overdekte tribunes. Als dr. Colijn, die een kabinet- op min of meer breede basis tracht te vormen, eens incognito dezen wed strijd bijgewoond had, zou hij in het Zijvak inspiratie hebben gevonden. Op de Eere tribune geenerlei, op de Marathontribune zeer weinig. Ik ken die instellingen bij vroe gere ervaring. Het gaat er net mee als met de Nederlandsche Spoorwegen. Reis in uw eentje eerste klasse, en gij zijt bij voorbaat verzekerd van een deftige, welgestelde, maar uitermate vervelende sfeer. Zonder lectuur is het haast niet uit te houden. Reis tweede, en met de kleur van uw kaartje en van de be kleeding der banken verbetert het al wat. Algemeen zwijgen is hier niet verplicht. Maar de bekleeding der banken noopt altijd nog tot aanmerkelijke reserve. Reis derde, en ge beleeft altijd wat, als ge u zelf maar niet in een norsch stilzwijgen hult en uw ooren open hebt voor de stem des volks. Het Zijvak verliet ik Zondagmiddag gehuld In een doorweekte regenjas, met een drui penden hoed en de voetbalsmart in het hart. Maar niettemin met het gevoel, dat ik eenige vrienden rijker was' geworden. De volgende maal ga ik weer daarheen. Al was het alleen in de hoop. den Heer- achter mij opnieuw in mijn nabijheid, te tref fen. Hij heeft mij een tot weerziéns toege roepen, en ik heb het hartelijk beantwoord. Hoe kon het anders? Die man had zeggings kracht. Toen we allemaal ons best deden, den juisten term te vinden voor den vorm waarin het Nederlandsch Elftal speelde, en uitdruk kingen als „Huile", „Nou moeder!", „Knudde", „'t Is brandhout", „Zoo speelt me gromoe ook" ontoereikend voor het geval waren ge bleken zei de Heer-achter-mij eenvoudig: ,,'t Lékt wel kouwe beene!" en we voelden allen dat dit juist was. Het leek daar inder daad op. Toen de Belg Voorhoof een reeks schijn bewegingen volbracht, die het Zijvak met al- gemeene stemmen als overbodig tijdverlies afkeurde, en iemand luidkeels informeerde wat hij ermee bedoelde, zei de Kernachtige minachtend: ..Die sandsuiger hep alleen stuip- trekkinge". Misschien was deze diagnose niet geheel jiiist, maar zij bevredigde ons allen.. En daarop komt het in deze wereld veelal aan. De Heer-achter-mij kende alle oranje spe lers bij hun voornamen. „Lettopwattikseg", had hij ons verzekerd al voor den aanvang „as Puck d'r niet is wordt 'et dondere!" Puck (hij heet verder Van Pleel) was er niet en het werd inderdaadnu ja: een groote teleurstelling. U moet maar denken: ik ben een nieuwe Zijvakker en de saaie commen taar van de Eeretribune, waar niemand ooit als een „sandsuiger" betiteld wordt, zit me nog dwars. „Daar sittie nou!" „Wie??" vroeg de heer naast mij. „Puck, met z'n meissie. Daar sittie voor de eeretribune sen eige op te vrete". De eeretribune en ook de Marathontribune zouden in zoo'n uitlating een onhoffelijkheid jegens de aanstaande echtgenoote van den heer Van Heel gezocht hebben. Maar dat was de bedoeling volstrekt niet, en het Zijvak vond er zooiets ook heelemaal niet in. Het is niet zoo subtiel. Het is den Belgen zeer welgezind. Honga ren fluit het uit Zwitsers en Italianen be schouwt het met achterdocht en hoont het af en toe, maar Belgen aanvaardt het. Dat ze een Moerdijkkanaal willen laat het Zijvak volmaakt koud. Het vindt het overigens be grijpelijk, zooals mij bleek uit eenige conver satie voor den aanvang. ..As wij daar zatte", zei de meerbesproken Heer, dan woue we mjsschien twee Moer dij kkanale. Die Schelde zit vol sandbanke". Dat vond het Zijvak blijkbaar ook. Overigens had Duynhouwer het gedaan. „Je kon wel zien dat hij geen drie piek had moeten betalen om hier te komen". „De neuze van z'n schoene zitte scheef". „Zoo schiet me schoonmoeder ook"enzoovoorts. En Sjef van Run „was zeker niet lekker", van der Meulen „hep geen zin derin". Van Nellen had „beter bij z'n moeders thee kenne blijve". Den scheidsrechter verging het in 't Zijvak niet beter dan andere scheidsrechters bij alle denkbare wedstrijden. De groote fout is, dat men het Zijvak niet laat uitmaken wat off side is. en wat niet. De rest van de spelregels bleef geheel buiten beschouwing. Maar loyaler en algemeener erkenning dat de Belgen verdienden te winnen, dan daar in het Zijvak werd geuit, heb ik nooit gehoord. En hoewel m'n heele omgeving zich eenigszins bekocht voelde voor drie pop. ging er toch een soort slotgejuich aan het adres der Roode Duivels, met wat armgezwaai begeleid, op. R. P. CRISISCOMITc Leerlingen en onderw. personeel der Midd. school voor Meisjes te Haarl m f 10.30. Mej. B. f 5. HET HILDEBRAND-MONUMENT Een brief van Prof. Bronner. HIJ KEURT DE DOOR B. EN W. VOOR GESTELDE PLAATS AF. Het Hildebrand-Comité heeft aan alle raadsleden een afschrift doen toekomen van een brief van Prof. Bronner aan den Directeur van Openbare Werken alhier, naar aanleiding van het thans door B. en W. voorgestelde plan betreffende het plaatsen van het Ilildebrand- monument aan het einde van de Dreef. Prof. Bronner zegt in zijn brief o.m., dat nu dan weer de oude plaats nagenoeg her steld is en ontwikkelt hiertegen eenige be zwaren: De oude plaats zou, gaat het plan van B. en W. door,, wel hersteld worden, maar niet de oude situatie. Het karakter van de omgeving is in wezen geheel gewijzigd. Het oude karakter was aldus: Van uit de omsloten stad ging men door de Groote Houtpoort, zooals men nu nog de Groote Houtbrug noemt, langs de Dreef naar het bosch „Den Hout". Er was een Dreef voor voetgangers en een Dreef voor „gerij", het waren beide prachtige boom-alleeën. Aan het eind van deze beboomde Dreven was een pleintje waar Hildebrand en Nurks de Haar lemmers zagen promeneeren in koetsen en wandelend. In onze jeugd was er nog waar nu het Hildebrand-Hotel staat, de genoegelijke en ouderwetsche uitspanning, waar Hildebrand en Nurks gezeten moeten hebben. Er was toen ook nog een fontein, die Zon dags spoot en waar de kinderen voor een cent een glas water kochten, waar het stoom trammet je naar Leiden afging en verder des Zondags en eenige avonden in de week een gezellige drukte heerschte' en de promenee- rende muziekliefhebbers heenvoerde om de fontein, om de Stads-Muziektent en om de Buiten Sociëteit, waar ook een muziek-tent stond. Voor deze situatie- werd in 1914 dé prijs vraag uitgeschreven. „Bij heb ontwerpen-van mijn monument heb ik er mij met vreugde in verdiept", aldus Prof. Bronner, „hoe op dezelfde wijze de men- schen, die om het fonteintje promeneerden, dit in de toekomst om mijn monument zouden doen. Sedert heeft de wereld een geheel ander aanzien gekregen door het toenemende ver keer. Er ontstond daar ter plaatse een provinciale verkeersweg, men promeneert niet meer uit Haarlem langs de Dreef naar den Hout, men snelt per auto langs.de Dreef van Noord naar Zuid". Prof. Bronner zegt verder, dat op de teeke- ning, die de Directie van Openbare Werken hem zond. de oude en de nieuwe situatie „tot een huwelijk gedreven worden, tot ongeluk van beiden" en vraagt, zijn monument ter eere van de Camera Obscura, Hildebrand en zijn voorliefde voor de natuur niet daarin te betrekken en daarvoor aan te willen wijzen de plaats bezuiden den Hertenkamp. De Jury zeide in haar rapport dat het ont werp van Prof. Bronner „het karakter van de plek goed zal beheerschen, zonder het door zicht te belemmen". Maar n u kan, bij het verkeer, een monu ment ter eere van de Camera niets beheer schen, terwijl het verkeer het doorzicht daar op zou belemmeren. De plaats bezuiden den Hertenkamp zal door het monument beheerscht worden, zon der het doorzicht te belemmeren. Prof. Bronner eindigt zijji brief met de me- dedeeling dat hij de thans voorgestelde plaats onvoorwaardelijk afkeurt en als de eenige oplossing blijft beschouwen die bezui den den Hertenkamp. IN DE AFGELOOPEN WEEK 8 RIJWIELEN GESTOLEN. In de afgeloopen week zijn hier ter stede acht rijwielen ontvreemd. De R.K. tegen samenwerking met de liberalen. (Van onzen parlementairen correspondent). DEN HAAG, 7 Mei. Zaterdag is de zitting der Staten Gene raal gesloten op de gebruikelijke eenvou dige wijze. Eenvoudig, maar ceremonieel. Deftig en statig. Het is minister Ruys de Beerenbrouck wel toevertrouwd. De staat- kundig-officieele daad verricht de minister van Staat op plechtig-ceremonieele wijze. Voorafgegaan en gevolgd door leden dei- commissie van in- en uitgeleid treedt hij de zaal binnen: de menschgeworden ontbin dingsdaad van de Kroon. En weer gaat plechtstatig de stoet terug. Daar opeens onderbreekt Dr. Colijn de stoet hij klampt Minister Ruys aan. zoo gewoon, als hield hij een praatje met hem in een gewone vergadering. De Kamers lachten. Alleen 't gelaat van baron de Vos van Steenwijk verstarde zoo'n schaden van het decorum Dr. Colijn had blijkbaar een haastbood- schap. Wat zou 't geweest zijn. dat zoo drong? Moest de minister van Bïnnenl. Zaken ge vraagd worden naar het resultaat van de juist des morgens gehouden fractieverga dering? 't Zou te begrijpen zijp. Want de crisis dra'&it thans om de R.K. fractie. Onze lezers weten we hebben 't reeds meermalen uiteengezet dat er slechts twee mogelijkheden zijn: of een rechtsch ministerie óf een ministerie op breeden grondslag. Wijl door de zetelverdeelïng geen ministerie te vormen is zonder de R.K. fractie draait heel de formatie om de R.K fractie. En nu is tot feit geworden, wat tot dusverre alleen nog maar waarschijnlijk werd geacht. N.l dat de R.K- fractie wel een ministerie wil op breeden grondslag, doch dan alleen, wanneer de v. d. fractie de ver sterkende groep is De R.K. fractie is is dat althans nu we dit schrijven af keer ig van samenwerken met de liberalen. Dr .Colijn echter, die eerst heeft gezocht in den aanvang van zijn formateurschap (dus een week geleden) naar de vorming van een rechtsch kabinet schijnt na sa- menspreking met de verschillende recht- sche fractievoorzitters tot de overtuiging te zijn gekomen, dat een rechtsche meerder heid van 52. met eenige „onvaste broederen" in de gelederen, toch wel wat heel riskant is. Dr. Colijn heeft nu een kabinetspro gram opgesteld, hetwelk hij den 5 fracties heeft toegezonden: hij hoopt daarop den steun te verkrijgen van die vijf fracties. Dr. Colijn poogt een kabinet tot stand te bren gen. bestaande uit r.k„ a.r., c.h-, lib. en v.d. ministers. Echter de r.k. groep wenscht de libe ralen niet. En blijkbaar blijft ze op dit standpunt staan. Maar dan volgt daaruit, dat een rechtsch kabinet aanstaande is, wanneer de a.r. of c.h. of beide fracties de v.d. niet wenschen, zonder de liberalen. Als eenige mogelijkheid dan nog om een parlementair kabinet te vormen, hetwelk althans de kans heeft om door Kamerontbinding en verkiezing onder de nieuwe Kieswet op een sterkere meerder heid in de Kamer te mogen rekenen. Zouden de vijf fracties in principe niet onbereid blijken tot samenwerking, dan zijn er nog de moeilijkheden met het program. Het program, dat Dr. Colijn de fracties heeft toegezonden, zal door vier ervan wel geamendeerd worden. Hoe die amendemen ten tot eenheid te brengen? Onze zegsman, die van een gaan der be sprekingen in rechtsche richting sprak en goed ingelicht is, geloofde met groote ze kerheid te kunnen zeggen,, dat de r.k.' frac tie met de liberalen geen samenwerking wenscht, maar dat zij is teruggekomen van haar aanvankelijk standpunt om alleen in een kabinet samen te werken, wanneer de vd mede werden opgenomen. Als een ande re mogelijkheid schijnt de r.k. fractie geen bezwaren meer te hebben tegen een rechtsch kabinet. Het Engelsche expedilieschip ..Discovery is van zijn laatste pooltocht, te Londen terug gekeerd. Men weet, dat tijdens de reis kapitein Carey verongelukte. Het schip bij het passéeren van den Tower Bridge. DE OUDE KAMER GESLOTEN. VEEL BELANGSTELLING. (Van onzen parlementairen correspondent). De sluitingszitting van de Staten-Generaal Zaterdagmiddag in het gebouw der Tweede Kamer, was zeer druk bezocht in vergelij king met vroegere dergelijke gelegenheden. Aanwezig waren de Tweede Kamerleden Bongaerts, mej. Westerman, Van Dijk.'. Slo- temaker de Bruine, Duymaer van Twist. Febec, Knottenbelt, Schaepman, Schaper, Braat, J. ter Laan, Drop. Duys, v. d Heide, Vlieg. v. Ital!ie-v. Embden. Joekes, Bakker- Nort, Smecnk, Rutgers v. Rozenburg, Hermans Oud, Locrakker, Meyer, Kuiper, prof. v, d. Bilt, Lockef eex-, v. Scha ik, Suring, Keestra. Schouten, Snoeck Hcnkemans, Dambrink. Amelink, prof. Visschcr, Colijn. Ti-si nus. Kor- tenhorst. v. Poll. v. Hellenberg Hubar, Gose- ling. Moller, Beumer, v. a. Bilt (r.k.), Aalberse en Engels. Van de Eerste Kamerleden waren aan wezig de leden Kranenburg. Janssen de L:m- pens. Oudegeest. Danz. de Zeeuw. Hermans. Rugge, Fock. Pothuis-Smit. Ossendorp. van Ascb van Wijck, Moltmaker. de Savornin Lohman, Smeenge, Polak. Van Embden. Droogleever Fortuyn, de Wilde, de Bruyn. Nivard, Anema, Diepenhorst, Steger, Briët, ae Jong, v. d. Hoeven, Visser, de Gijselaar en LTsselmuiden. Voorzitter De Vos van Steenwijk, benevens de griffiers en commiezen-griffiers waren in ambtsgewaad, evenals de loden der commis sie van ontvangst en uitgeleide. Minister Ruys, binnengeleid zijnde, hield de volgende rede: Gecurende deze zitting der Staten-Gene- raal zijn onderscheidene wettelijke maat regelen tot stand gekomen. Bij de behandeling van de ontwerpen van wet tot nieuwe vaststelling van het rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kan tongerechten, behoorende tot de gerechts hoven te 's Hertogenbosch, Arnhem, 's Gra- venhage, Amsterdam en Leeuwarden en houdende wettelijke bepalingen voor de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerech ten, nam de Tweede Kamer 9 Februari van dit jaar een motie aan tot schorsing van de' beraadslaging. Hierdoor ontstond een conflict tusschen het Kabinet en de Tweede Kamer. Met het oog op dezen toestand heeft H.M. de Koningin besloten de Tweede Kamer te ontbinden. De eerste Kamer en de nieuw gekozen Tweede Kamer zullen op 9 Mei in verecnigde vergadering bijeen komen. De Koningin heeft mij opgedragen U dank te zeggen voor den ijver en de toewijding door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd», verklaar ik de zitting van de Staten-Generaai te zijn gesloten Dan werd de minister weer uitgeleid. Het ceremonieel, waarmede ae zitting is gesloten, heeft in geenen deele van het anders in September gebruikelijke afgeweken. Ongeveer vijf minuten voor drie verliet minister Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (minister van Staat, minister van Binnen!. Zaken), in officieel ambtsgewaad gekleed, het paleis aan het Noordelnde, waar hij even tevoren per auto aangekomen was. Het esre-escorte huzaren, voor het paleis opge steld. bracht de voorgeschreven eerbewijzen. Minister Ruys werd uitgeleid door den hofmaarschalk, mr. baron de Smeth. waarna hij plaats nam in een gala-hofkoets, met twee paarden bespannen. Op den rit naar het Binnenhof, via Heulstraat, Kneuterdijk en het Buitenhof, reden detachementen huzaren ter gezamenlijke sterkte van dertig manschappen onder bevel van een Ion luite nant, voor en achter de hofkoef« "'rike bij elk portier begeleid werd door een lakei. Bij den ingang van het Tweede Kanter gebouw op het Binnenhof stond een cerc- wacht van vijftien man der militaire politie opgesteld. Deze bracht, evenals de huzaren, eerbewijzen, toen minister Ruys het gebouw betrad en korten tijd later verliet. De terugweg werd met hetzelfde ceremo nieel afgelegd. Bij het paleis en op het Binnenhof hadden vele belangstellenden zich opgesteld. Bij het p.-'eis, op het Binnenhof en langs de afge legde route stonden vele politieagenten en rechercheurs. AUTO TE WATER EN OPGETAKELD. EN METEEN ER VANDOOR Wij lezen in de Crt.: Op den Abraham van Stolkwcg bij de Blijdorpbrug te Rotterdam slipte Zaterdag avond een personenauto, bestuurd door iemand uit Utrecht. Dc auto geraakte in het Schiekanaal en moest met een takelwagen op het droge worden gebracht. Een bepaald merkwaardig ongeval was dit niet, doch in stomme verbazing zagen de omstanders korten tijd later dat de bestuur der weer in zijn auto ging zitten.... gas gaf en zijn reis vervolgde. DF „MARNIX" HEEFT MACHINESCHADE. Het motorschip Marnix van St. Aldegon- de heeft in de Middellandsche Zee machine- schade gekregen. Het schip heeft zoodanige vertraging gekregen dat het wordt Woens dagmorgen 10 Mei te Genua verwacht, in- plaats van Dinsdagmorgen. Dr. Bruening gekozen tot voorzitter van de Duitschc Centrumpartij. (2e blad le pag.) Tragisch einde van den bekenden Duitsch- Nationaal dr. Oberfohrcn. (2e blad lc pag.) Dc motiveering van het besluit tot ontslag neming der K. L. 31.-vliegers. (2e blad, 2e pag.) Onjuiste geruehten over den gulden. (le blaa. le pag.) Prof. Bronner keurt de door B. en voorge stelde plaats voor het llildebrand-monu- ment af. (le blad. te pag.) Zwecdschc boot op dc Schelde gezonken. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: In het zijvak. (le blad. le pag) Van onzen parlementairen medewerker: Dc R.Iv. tegen samenwerking met de liberalen. le blad. lc pag.) J. B. Schuil: Het toonecl. „Dc tragedie van den prins". (2e blad. lc pag.) K. de Jong: Piano-recital van Roelof Kiphagen (le blad, 3e pag.) ONJUIST GERUCHT OVER DEN GULDEN. Nederland blijft goud afgeven. „WIJ ZIJN GEEN GELDVERVALSCIIERS Zaterdag liepen ter beurze van Amsterdam allerlei geruchten over een val van den gulden. Er werd a la baisse op gespeculeerd. Het Handelsblad heeft mr. L. J. A. Trip. pre sident van de Nederlandsche Bank gevraagd, wat er waar was van het gerucht, volgens het welk een embargo op den uitvoer van goud zou worden gelegd. Mr. Trip verklaarde met dc meeste stellig heid. dat deze geruchten volslagen onzin a- ren. Het blad vroeg of de Nederlandsche Bank zou voortgaan met het afgeven van goud, indien de onttrekkingen in hetzelfde tempo jouden worde- voortgezet. Dc president ant woordde: Wij zullen zeer stellig voortgaan met goudafgiften. Wij zijn nog geen gcldver- valschers". Naar het blad hoorde moet dc Nederland sche Bank weder een niet onbelangrijk be drag aan goud hebben afgegeven. Hierdoor was het mogelijk den Franschen franc op 9.79 te houden. Na het middaguur was Zaterdag echter een plotselinge beweging ontstaan tegen den gul den. waardoor de wisselkoersen vrij sterk op liepen. Fransche francs b.v. tot 9.82. Ponden tot 8.60. Nu moet er al dadelijk dc aandacht op worden gevestigd, dat men aan deze koer sen niet al te veel waarde kan hechten, om dat de handel plaats had slechts even voor het sluiten der banken, zoodat men niet meer van een vrije markt kon spreken. AANVARING OP DE SCHELDE. ZWEEDSCHE BOOT GEZONKEN. Zondagmorgen is het Engclsche stoomschip Malines" op weg van Harwich naar Antwer pen op de Schelde in aanvaring geweest met het Zwecdschc stoomschip „Jamaica", ko mende van Antwerpen en op weg naar Rot terdam. De Zwccdsche boot is gezonken; de bemanning uit 17 koppen werd gered. Dc „Malincs" is met een ingedeukten boeg naar Antwerpen opgevaren. De Crt. meldt nog. dat het ongeluk te wij ten is aan een gebrek aan Belgische loodsen te Vlissingcn. De geredden waren reeds 2 uur na de schipbreuk in een zeer montere stem ming bijeen te Vlissingen. MEER WERKLOOSHEID DAN VERLEDEN JAAR. DOCH OOK GEVALLEN VAN OPLEVING. De Crt bevat eenige gegevens over dc werkloosheid in den laatsten tijd. Het, voor- loopig cijfer van Maart jl. is nog wel veel hooger dan dat van Maart 1932, maar het verschil is belangrijk kleiner dan tusschen de beide cijfers van Januari, de verminde ring gedurende de eerste drie maanden van het jaar was aanzienlijk grooter dan in 1932 en 1931. In de periode 19231930, dus bij ge stadig verbeterde conjuctuur. was het Maart cijfer ieder jaar ongeveer gelijk aan het voorafgegane Novembercijfer: in de winters 19301931 en 19311932 was er echter van November tot Maart per saldo een aan- is de werkloosheid maar betrekkelijk weinig hooger dan in November j.l. Uit dc bereichten uit nijverheld.skrlneen spreekt nog alalerminst verbetering, hoe wel gevallen van opleving ook niet geheel ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1