DE BILT. CatduauHumn HET ECONOMISCH LABYRINTH. GYMNASTIEK. HAARLEM'5 DAGBLAD MAANDAG 8 MEI 1933 Dr. E. Heldring In Londen. tVan onzen correspondent). Londen, 5 Mei. Dc Nederlandsehc econoom Dr. E. Heldring, heelt aan het einde van de week in de Royal Society of Arts een van de serie lezingen ge houden, welke gewijd zijn aan den grooten Engelschen Vrijhandelaar Richard Cobden. Onze landgenoot vond een talrijk gehoor waaronder zich vertegenwoordigers van 22 landen bevonden. De spreker meende, dat de ernstigste dwaling in de economische we reld na den oorlog was geweest de weigering van crediteuren-landen zich met goederen en diensten te laten betalen. Dit had debiteu ren-landen genoodzaakt hun geld te bescher men door instelling van hooge tarieven en door dumping van hun producten op een steeds slinkende markt. Hieruit voornamelijk was de onevenredige verdeeling van goud en ook de ontwrichting van de internationale geldmarkt voortgekomen, die weer de oorzaak waren geworden van meer kwaad. De ineenstorting van de Amerikaansche markten in 1929, vervolgde Dr. Heldring, welke de wereldcrisis verhaastte, zou niet zulk een sinister belang hebben gekregen in dien de afgedamde circulatie van goederen niet had geleid tot opeenhooping van goud in de Vcreenigde Staten, waardoor onvoor zichtige credietverleening en speculatie be vorderd waren geworden. Het recente besluit van Amerika den gouden standaard te ver laten. met neiging tot inflatie welke in En geland niet bestond, had niet alleen een zwaren slag toegebracht aan de resten van vertrouwen, welke waren overgebleven, maar moest volgens Dr. Heldring een gelijksoorti- gen invloed doen gelden op de non-Ameri- kaansche wereld hoezeer tijdelijke sympto men dit geloof schijnen tegen te spreken. In flatie en speculatie in de Vereenigde Staten zouden de wereldprijzen tot op zekere hoogte kunnen doen rijzen, maar indien ruimere fa ciliteiten voor ruilverkeer niet spoedig zou den volgen, zou dc verhooging van goudprij zen. indien ze zich al zou doen gelden, voor bij gaan en zouden prijzen dieper dalen naar mate de koopkracht van andere landen zou afnemen. Plannen voor kunstmatige inflatie, niet ge controleerd door de uitgiftebanken. waren niet bevorderlijk voor herstel van internatio naal vertrouwen en ondernemingszin, die al leen kunnen opleven wanneer bij zakc-n- menschcn de overtuiging ging postvatten dat de toestanden normaal en minder ris kant werden. De psychologische factor was vaak beslissend. Op het oogenblik hielden vrees en het verlangen naar zekerheid elkaar in evenwicht. De slotsom van dit deel van Dr. Heldring's betoog was dat financieele en monetaire mid delen niet doeltreffend kunnen zijn indien er het. openen van grenzen voor goederen en diensten niet mee gepaard gaat. Overgaande op de vooruitzichten vaïi de Economische Wereld-conferentie meende spreker dat de clausule van meestbegunstiging waarschijn lijk het belangrijkste punt van bespreking zou worden. Hij betwijfelde of bij handha ving van de onvoorwaardelijke toepassing van deze clausule de spanning in de. internatio nale handelsbetrekkingen kan worden ver- mindord. Men kon moeilijk van de regee- rïngen ter conferentie verwachten dat zij ta rieven zouden verlagen ten gunste van ge lijkgestemde regeeringen zoo lang zij onder de meestbegunstigingsclausule verplicht waren de faveur uit te strekken tot landen, welke hun hooge tarieven behouden of nog verhoo- gen. Naar sprekers oordeel was de meest practische weg te beproeven een vergelijk tusschen een groep staten te bereiken, die een geleidelijke verlaging van tarieven zou den doorzetten ten behoeve van elkaar en waarbij andere staten in de gelegenheid zou den worden gesteld er op de zelfde voor waarden aan deel te nemen. Dr. Heldring wees vervolgens op de te genstrijdigheid in de handelspolitiek van Runciman, den president van den Board of Trade, die de onvoorwaardelijke toepassing van dc clausule voor meestbegunstiging en gebruik van tarieven voor marchandeeren gelijkelijk verdedigt. Het doeltreffend ver mogen van marchandeeren met tarieven wordt aanmerkelijk verzwakt door de meest begunstigingsclausule, welke de verplichting oplegt concessies uit te strekken tot derden. (.Hierbij moet worden opgemerkt dat Runci man inmiddels andere opvattingen heeft gekregen van dc meestbegunstigingsclausule. die hij onaantastbaar wilde laten b.v. bij het voorgestelde Nederlandsch-Belgische- Luxemburgsclie handelsverdrag maar die hij lastig begint te vinden nu hij op zijn beurt een begin heeft gemaakt met regionale han delsovereenkomsten.) Contingenteering (quota's) achtte Dr. Hel dring een van de hinderlijkste hoewel meest effectieve vormen van Protectie. Over qc vraag of ze vereenigbaar waren met de clau sule van meestbegunstiging kon worden ge twist. Naar Dr. Heldring's mcening moesten ze worden afgeschaft indien het onvoorwaar delijk karakter van meestbegunstiging be houden moest blijven. „Indien naties de verschrikkelijke gevolgen van misplaatste economische politiek besef ten". besloot dc spreker, „zouden zij er niet in toestemmen. Maar zij beseffen dit niet noch doen het dc regeerinésmeerderheden in haar landsvergaderingcn.Oorlog.skansen zou den verminderen indien de middelen konden worden gevonden economische politiek in meerdere mate toe te vertrouwen aan onbe vooroordeelde economen". Lord Gladstone, die verhinderd was de bij eenkomst bij te wonen, had een brief ge schreven, waarin hij verklaarde dat Holland en Engeland wonderbaarlijkcn welvaart had den gekend als gevolg van hun Vrijhandels politiek en dat de economische ellende van dc wereld alleen kon worden verzacht door vrijeren handel. VÓÓR DE HONGERSTAKING VAN GANDHI. POONA, 8 Mei (V.D.) Gandhi heeft den Zondag besteed om zich voor te bereiden op den vasten van 21 dagen, waarmee hij he den. Maandagmiddag te 12 uur zou begin nen. Gisteravond nam hij een krachtiger maal dan gewoonlijk, bestaande uit brood, tomatensalade, dadels, vruchten en geiten melk. Vóór den middag zou hij heden nog wat vruchtensap en water, gemengd met honing, drinken. Zijn secretaris zal hem een sanscrït- gcdicht met de Boodschap van Krishna voor lezen. waarna het vasten begint, dat Gandhi ook wil voortzetten indien hij, zooals velen verwachten, uit de gevangenis zal worden ontslagen. Doktoren die Gandhi hebben onderzocht verklaren, dat hij reeds thans door zijn dieet van sinaasappelsap ondervoed is, zoodat niet verwacht kan worden, dat hij drie weken lang zonder voedsel zal kunnen leven. Hij weegt slechts 99 pond. Gand'hi zelf daaren tegen verklaarde, dat hij zich in uitstekenden gezondheidstoestand voelde en dat hij het best drie weken zonder voedsel zou kunnen uithouden. „Het zal een grappige teleurstel ling zijn voor ieder die verwacht dat mijn vasten mij zal dooden", verklaarde hij. Gedu rende de komende drie weken wil Gandhi geen bezoeken ontvangen. I-Lij wil zooveel mogelijk alleen blijven en zwijgen. GRAAF KALCKREUTH IN STAAT VAN BESCHULDIGING GESTELD BERLIJN, 5 Mei (V.D.) Graaf Kalckreuth wordt er van beschuldigd 30.000 centenaar rogge voor hausse speculaties te hebben ge bruikt. Hij heeft indertijd in de onderstelling dat de maatregelen van den vroegeren mi nister Schielc zouden leiden tot een hausse in tarwe en rogge, op de goederentermijn- markt gespeculeerd. Deze speculatie is toen mislukt. Nog twee opzienbare arrestaties. HAMBURG. 5 Mei Wolff j De voormalige staatspresident van Baden, dr. Remmele, is hedenmorgen te Hamburg gearresteerd. Hij wordt er van verdacht documenten vernie tigd te hebben. De arrestatie had plaats tijdens een huiszoeking in de woning van dr. Remmele te Hamburg. Een desbetreffend verzoek was reeds van de politie te Karlsruhe ontvangen. De gouw-propagandaleider Gassier van de nat.-socialistische partij heeft een aan klacht tegen den vroegeren rijksminister voor Voedingswezen, Schiele, ingediend, om dat deze indertijd ongerechtvaardigde ver- kooptransacties met de Getreidehandelsge- sellschaft heeft afgesloten. Verder valt er op te rekenen, naar uit nat.-socialistische kringen wordt vernomen, dat tegen ministers en ambtenaren van de rijksministeries voor Voedingswezen in vroegere kabinetten een instructie zal wor den geopend wegens bedrag, resp. mede plichtigheid bij daden van bedrog. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. ANTWOORD DER DIRECTIE. In een uitvoerig communiqué heeft de di rectie der K.L.M. heden geantwoord op den brief van de Nederl. Ver. van Verkeersvliegers betreffende het collectief ontslag der piloten, waarin allereerst uiteen gezet wordt dat de vereeniging van vliegtuigbestuurders niet den reglementairen weg bewandeld heeft, voorge schreven in het reglement betreffende de dienstvoorwaarden. Wat de eischen der pi loten betreft merkt de directie het volgende op: De vliegtuigbestuurders zijn van oordeel dat liét cènige juiste betalingssysteem is, een vast salaris zonder vliegpremie. De directie .gaf te kennen det men uiteindelijk tot een vast.salaris zal komen doch dat zij den tijd daartoe nog niet rijp acht. Zij heeft de ver eeniging reeds eerder verzocht een voorstel ter zake" te ontwerpen, dat dan door de directie bestudeerd zal worden Hoewel de vereeniging destijds toezegde aan dit verzoek gevolg te geven is zulks tot heden nog niet geschied De daggelden voor verblijf te Bandoeng wenschte men. voorts op 1' 15 in plaats van op 12 gulden te zien vast gesteld. Dc vermindering van daggelden te Bandoeng is destijds voor advies bij de commissie van advies geweest, die twaalf gulden noodig en billijk vond. Daarbij werd tevens in aanmerking genomen dat de hoog ste regeeringsambtenaren in Nederlandsch- Indie, een daggeld van twaalf gulden ge nieten In 1932 zijn nieuwe vliegtuigbestuurders in dienst genomen op lagere voorwaarden dan het leglement-vliegtuigbestuurder aangeeft. Deze bestuurders waren met hun aan- stellingsvoorwaarden volkomen tevreden terwijl die voorwaarden natuurlijk die der reeds in dienst zijnde bestuurders niet raakten. Men wenscht ook de verplichte deelne ming in het spaarfonds te doen vervallen aangezien men dit voor alle deelnemers zeer ongewenscht acht- Hiettegenover merkt de directie op dat verplicht moet gespaard worden de helft van de vliegpremie waarop de K. L. M. een behoorlijke rente vergoedt. Deze verplichting bedoelt natuurlijk een be scherming te zijn voor de piloten zelf. Af schaffing daarvan acht de directie dus niet in hun belang vooral niet voor de jongere piloten. Men verlangt 100 pet. meer vlieg- geld voor nachtvluchten. Het reglement voorziet in een verhooging van de vlieg premie voor nachtvluchten van 33 1/3 pet. waarmede de piloten zich blijkens de door hun geteekende arbeidsovereenkomst des tijds vereenigd hebben. De directie acht zoo wel dit percentage als de wijze van bereke ning der werkelijk 's nachts gevlogen uren ook thans nog billijk. De eischen van de vereeniging die boven dien geweigerd heeft den reglementairen weg le volgen om dc wenschcn der piloten aan het oordeel der commissie van advies te onderwerpen en de houding van den raad vanbestuur en van dc directie der K. L. M. daartegenover blijken voldoende redenen te zijn voor de vliegtuigbestuurders om dc verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de gevolgen van een collectief ontslag. GEWELDIGE BRAND IN SAN FRANCISCO. NEW-YORK. 7 Mei (V. D.) Ten gevolge van een tot dusverre onopgehelderde ont ploffing is in Oakland, in Californië, een mijlenlange uit staal en hout gebouwde landingspier, vanwaar dc schepen naar San Francisco varen volkomen afgebrand. Een volle groote veerboot was even te voren van de pier afgevaren. Een leege veerboot en 35 op de pier staande tramwagens werden door de vlammen vernield. De materieele schade bedraagt ruim 3 millioen dollar. De bocht van San Francisco was helder ver licht door de vlammen. HET AMBTENARENREGLEMENT. In de heden. Maandagavond in hotel Lion d'Or te houden ledenvergadering van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond, zal o.m. een bespreking plaats vinden naar aanlei ding van het. ontwerp Ambtenarenreglement. Dat ontwerp zal in de Raadsvergadering van de a.s. Woensdag in behandeling komen. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 766,2 ml, te Haparanda. Laagste barometerstand 750,6 m.M. te Groningen. en voorspelt meest matigen Zuidwestelijken tot Noord westelijken wind, betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind heden om 9.30 uur aan de posten van IJmuiden tot Nieuwesluis: Attentiesein neer. Uit het Buitenland. Het depressiegebied dat Zaterdag in het Westen lag, verplaatste zich naar het Oosten en bracht regen en afkoeling in geheel West- Europa. De voorjaarswarmle wordt alleen nog gevonden in het Oosten in.Polen en in de randstaten. In Zweden en Finland zijn de ochtendtemperaturen laag na een helderen nacht, doch is de atmosfeer waarschijnlijk veel warmer dan hier. In het Westen nadert een nieuwe depressie die van het minimum op de Noordzee is geseheiden door een zwak ken rug van hoogen luchtdruk. Doordat zoo wel in het Zuiden en Zuidwesten als in het Oosten en Noordoosten de luchtdruk stijgen de is wordt de depressie naar het Noorden gedrongen en zal deze vooreerst nog het weer in onze omgeving ongunstig blijven be ïnvloeden, en de temperatuur laag houden. Nagenoeg overal viel regen, in het midden en Noorden van ons land overal meer dan 10 m.M. In het Zuidoosten viel zeer weinig. Thermometer Hoogste gisteren- 56 F. Laagste heden nacht j 49 F. Hoogste heden'tot,12 Uur 52 F. Barometer Stand van heden 753 m.M. Vorige stand 758 m.M. Neiging: Vooruit. Fa. KUIPERS èn ZN., Opticiens." Zijlstraat 97, Telefoon 12726. Voor goede Optiek en billijke prijsberekening is Uw adres _Kleine Houtstraat J3_ O PTIC 1EN TEL. 14112 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 8 Mei Bevallen 4 Mei: E. M. MeijerNuman. d.: 5 Mei; H. J. TeevenJanszen, z.; IJ. H. SmitsBregonje, d.; 6 Mei: M. M. Ruijgrok Esswein, z.;~ A. M. BoelsmaPhilippo, z.; H. A. M. Hoog—d'Engelbronner, d. Overleden 4 Mei: A, G. Winkeman, 68 j., Klever parkweg: K. v. d. Heuvel Rijnders, 22 j., Zonnelaan; -5Mei: J. A.van Heulen, 85 j., Kloosterstraat: S., 26 d., d. v. O. de Vries, Voorzorgstraat; W., 3 j., z. v. P. C. Grauwel- man, Kamperlaan. VERGADERINGEN VAN KAMERFRACTIES. In het gebouw van de Tweede Kamer ver gaderden hedenmiddag de liberale en de christelijk-historische Tweede Kamerfrac ties ter bespreking van het haar voorgelegde ontwerp regeeringsprogram. De R.-K. Tweede Kamerfractie zette haar vergadering voort, de a.-r. en v. d. Tweede Kamerfracties zijn reeds eenige dagen geleden bijeen gekomen om haar standpunt te bepalen. DUITSCH VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Te Pesse bij Hoogeveen moest Zaterdag middag wegens benzinegebrek een post- en passagirsvliegtuig van de Deutsche Luft Hansa een noodlanding maken. Het toestel vae den dienst BerlijnHan nover—Amsterdam had vijf passagier aan boord. De noodlanding had een vlot verloop, dach door terreinmoeiiijkheden kon het toe stel zijn reis niet vervolgen. De passagiers gingen per trein verder, ook dc post werd overgeladen. VERKEERSONGELUKKEN. Te Heemstede. f Toen Zaterdagmiddag de bestuurder van een driewielig rijwiel daarmede de Heem- steedsche Dreef overstak om de Jeroen van Boschlaan in te rijden werd dat rijwiel aan gereden door een in de richting Haarlem rij dende auto. Zoowel het rijwiel als de auto werden door die aanrijding ernstig bescha digd. Persoonlijke ongevallen vonden hierbij niet plaats. Te Beverwijk. Zondagavond omstreeks half acht werd de heer P. J. J. W. wonende te Wijk aan Zee en Duin. die wandelde op den Parallelweg van de Breestraat te Beverwijk ter hoogte van de Begijnestx-aat aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door C. T. wonende te Velsen. De voetganger werd tegen den groncj geslagen en bleek vrij ernstige verwondingen te hebben gekregen. Dr. Duterloo verleende de eerste hulp en constateerde, dat de aange- redene vermoedelijk zijn neusbeen had ge broken. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek In. Volgens de verkla ringen van de getuigen zou de motorrijder hebben nagelaten tijdig signalen te geven. De politie zet het onderzoek nog voort en heeft van het ongeval procesverbaal opgemaakt. VOORBEURS TE AMSTERDAM. ZENUWACHTIGE STEMMING VER- DWENEN. De zenuwachtige stemming waarin de beuï's Zaterdag verkeerde, was heden volko men verdwenen. De door den minister van financiën en den president der Nederlana- sche Bank opgegeven verklaring, dat de gouden standaard in ons land gehandhaafd zal blijven, heeft haar uitwerking niet ge mist. De meeste aandeelëh stelden zich om streeks de slotkoersen van Zaterdag, zoodat de geweldige koerswinsten, die Zaterdag na het oficieele slot werden geboekt, geheel wa ren verdwenen. Verder ging een ongunst-igen invloed uit van de reactie in Wallstreet en de vaste tendenz voor den dollar. Koninklijke bleef op peil, evenals Philips. H.V.A. lagen wat zwakker, Unilevei-s vast, CONTINGENTEERING VAN GRAAN INVOER. Naar wij vernemen is de regeling, welke de minister van economische zaken en arbeid korten tijd geleden in de Eerste Kamer heeft aangekondigd voor de contingenteering van den invoer van roggemeel, en roggebloem binnen enkele dagen te verwachten. De uit voering van de contingenteeringsbepalingen zal in handen komen va den heer W. M. Eb bink, administratief hoofd van het regee- ringsbureau" voor de uitvoering der tarwewet. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 8 MEI 1933 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1.30 2.30 Slaatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 -=■ 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II.. Slaatsl. Buill. 5 1/2 pct.Duitschl. 1930 (Youngleen) 36K-31& 7 pet. Duitschl. 1924(Dawesleen) Sclieepv." Vlijen. Oude Vaart 15 Scheepv. Unie 60-59 Stoomv. Mij Ned. 61 iidustrieën Binl. Accoustiek 2 Alg. K.zijde Unie 272* A.NJ.E.M. (Nat. Bezit) 220 v. Berkei's Patent Calvé Delft. .60 Nederl. Ford 1^ Ned. Ind. Gas (Nat. Bezet)! Gem, Bez. Philips 142-143 Unilever N.V, 97&-96H Industrieën BuitL Anaconda Copper 10H Associated Gas Bethlehem Steel 21% Centr. Publ. Serv. H Cities Service 2 2* General Aviation 6Va Intern. Nickel im Nevada Copper.. North Amer, Cy. 20 40Ji Banken BinnenL Koloniale Bank.. 70 Cert. Handel Mij. 66H Indische Bank 56H Banken BuitenL DeutscheReichsb. 3 Fransche Ban- ken Petrol. Mij. BinL Kon. Petroleum 162h 88 Petroleum BuitL Continental Oil.. 8 5% Cultuur Maatsch II. V. A.. 203M-204H Java Cultuur.... 140 N. I. S. U....i.. Vorstenlanden 47 Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie.. 12M Tabak-Maatsch. Dell Batavia Ta bak 140 Deli Maatsch. 124 137 Rubber Maatsch. A'dam Rubber.. 72—722* Deli Bat. Rubber 30 Ned. Ind. Rubber Ver. Ind. Cultuur Spoorw. BuitenL CommWlhvaukeo 2 X Missouri Kansas Texas 9-9 H Wabash Railway 2% Union Pacific 70 Proionsatiekoers 116 Als dit werk mensclienwerk is zal het te niet gaan, maar als het uit God is zal het niet verbroken worden. Handelingen 5 24. In het gebouw van den Protestantenbond nam Zondagmorgen Ds. A. Trouw afscheid van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den. Ds. Trouw die in 1922 ds. Fetter op volgde, zal binnenkort naar Den Haag ver huizen. De kerk was geheel gevuld, toen dr. Trouw de kansel betrad, en na het gebed te hebben uitgesproken, Handelingen 5 24 voorlas: „Als dit werk menschenwerk is zal het te niet gaan, maar als het uit God is zal het niet verbroken worden' „Het is onder bijzondere omstandigheden", aldus ds. Trouw, „dat ik deze godsdienst oefening leid. Het heeft mij veel moeite ge- kots te besluiten weg te gaan, en teen het besluit eexxmaal was genomen, viel mij de gedachte te moeten vertrekken, nog veel zwaarder. Talloos zijn de blijken van sym pathie en genegenheid die ik heb ontvangen eix die mij bewijzexx hoe sterk de band tus schen mij en u is. Nu ik voor de laatste keer. hier sta, komen ontelbare herinneringen weer boven. Zoo herinner ik mij dat men toen ik 11 jaar geleden Ds. Fetter opvolgde, zeide: „Het was wel aardig, maarhet was Fetter niet". Ik was nog jong, misschien zelfs te jong voor een zoo belangrijke ge meente, en het was inderdaad zeer moeilijk een man als ds. Fetter op te volgen. Doch het was niet mijn bedoeling om de plaats van ds. Fetter in te nemen, ik wilde mijn eigen plaats innemen". Nader ingaand op de spreuk va nden Jood- schen wijsgeer, zeide ds. Trouw dat er een groote tegenstelling is tusschen God's werk en menschenwerk. Vaak wordt dit vergeten, en een kapitein die zijn schip door de zware branding in veilige haven loodst, een archi tect die een kathedraal bouwt en een dichter die een machtig stux literatuur schept, mee- nendat hun werk is, menschenwerk. Het is slechts ten deele waar, daar de Goddelijke kracht zich van het menschenwerk bedient. God's werk wijst ons de innerlijke kant der dingen, wijst van de vergankelijkheid naar de eeuwigheid en van de onvolmaaktheid naar de volmaaktheid van het abstracte. God heeft de wereld niet geschapen, maar God schept de wereld. Twisten ontstaan doordat men menschen werk voor God's werk uitgeeft en omgekeerd. Het is dwaasheid te zeggen dat het onmo^ gelijk is den oorlog te keeren, daar het, indien het Godswil zou zijn, de oorlog wel mogelijk gemaakt zou worden. Men dient God's werk van menschenwerk te scheiden. Vaak vraagt men dan ook: „Is dat nu God's werk of menschenwerk?" En niet alleen dat deze vraag gewettigd is, men moet haar zelfs stellen. „Daarom wil ik deze vraag ook in alle bescheidenheid voor mijn werk stellen", al dus ds. Trouw. Het antwoord is niet te geven: alleen God weet het. Doch de spreuk van den Joodschen wijze kan hier wellicht een vingerwijzing zijn: „Als dit werk meiischen- werk is zal het te niet gaan, maar als het uit God is zal het" niet verbroken worden". Ook op het werk van Ds. Trouw is dit van' toepassing en de tijd zal leeren of de gelegde geestelijke en vriendschappelijke band van blijvende waarde zal zijn. Ds, Trouw wijdde bok enkele waardeerenge woorden voor het werk van allen, die hem in den tijd dat hij in Haarlem werkzaam was, terzijde hebben gestaan. In het bijzonder me- moreerde hij Dr. A. Rutgers v. d. Loeff. Dr. Goedkoop, de eher Marsman, Mr. Bentheim Jutting, en Ds. Offerhaus. De samenwerking met he tbestuur van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden was altijd in de grootste harmonie en alle moeilijkheden werden op vriendschappelijke en aangename wijze op gelost. Mr. L. V. Hoog sprak namens het bestuur een kort. woord van afscheid, dat niet anders dan een dankwoord kon zijn. „Het is niet uw wensch", aldus Mx\ Hoog, „dat ik spreek over uw groote geestesrijkdom, ofschoon daar toe veel aanleiding is. Daarom wil ik over uw werk spreken, en wat u voor onze ver eeniging hebt gedaan in de elf jaren die U in Haarlem werkzaam bent geweest". Ds. Trouw heeft een moeilijke taak gehad, een vereeniging die geen vaste, onwrikbare leerstellingen heeft, als voorganger te die nen, doch zijn groote iev&Jjjervaring heeft hem een waar leider doen zijn van eexx ver eeniging die zoekende is naar levenswaarde en leven waarheid. Een der leden, de heer J. L. E. I. Breda Kleijnenberg sprak een persoonlijk dank woord. Een dameskoortje zong enkele liederen. Na afloop was gelegenheid ds. Trouw de hand te drukken, waarvan nagenoeg alle aanwezi gen gebruik maakten. SANTPOORT AANBESTEDING. De uitslag van de aanbesteding dubbel landhuis aan den Middenduinerweg te Sant poort door de architecten K. J. Aanstoot en J. de Wit is: 1 J. F. Philips Jr. Twijnderslaan 9 Haarlem f 9500. 2 Koning en Holleman Santpoort f 11230. 3 Rings Santpoox-t f 11590. 4 J. de Gelder, Oegstgeest f 11680. 5 Houtkamp Haarlem f 12200. 6 .Benxhart, Heemstede f 12624. 7 Scheffex-s, Haarlem f 12700. 8 Planting, Heemstede f 12875. 9 Rooyers, Noorwijk binnen f 12960. 10 J. v. d. Putten, Haarlem f 12964. 11 Schijf en Ebbink, Haarlem f 13280. 12 J. de Keyzer, Haarlem f 14000. 13 A. Kleer, Spaarndam f 14569 14 Bakker, Haarlem f 16200. Het werk zal na goedkeuring door B. en W. van Velsen aan dexx heer Philips Jr. gegund worden. Bato. Bato zal onder leiding van zijn directeur, den heer C. Th. Smal, onderlinge gymnastiek- wedstrijden houden, en wel voor de oudste adspiranten op Woensdag 10 Mei, voor de leden op Donderdag 11 Mei, en voor de jong ste adspiranten op Dinsdag 16 Mei. Onder leiding van den heer J. Wagemans zal Bato in het a.s. seizoen de beoefening van athletiek en spel ter hand nemen op el- ken Vrijdagavond van 78 voor de adspjran- - ten en van 8—9 voor de leden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2