IMMER Zn. Dr.W.L.Ladenius Wollen Dekens C. L. W. RUYS HAARLEM'S DAGBLAD LETTEREN EN KUNST (Zie ook elders in dit nummer.) MUZIEK. PIANO-RECITAL van ROELOF RIPHAGEN In een tijd, waarin de op eigen risico on- I dernomen recitals in al onze steden behalve j Amsterdam en Den Haag zoo goed als totaal 'verdwenen zijn, en dan nog wel aan het I einde van het concertseizoen, heelt onze stadgenoot, de pianist Roelof Riphagen het aangedurfd een piano-avond te geven. En j zijn durf is beloond: terwijl een Horowitz te I Amsterdam voor nog geen veertig moest spelen, mocht Riphagen een goed bezette I zaal in den Jansschouwburg vóór zich zien. De bijzondere belangstelling voor dit op treden was verklaarbaar. Riphagen heeft immers zijn muzikale vorming grootendeels aan onze Haarlemsche Toonkunst-muziek school gekregen; zijn bijzondere algemeen- muzikale en pianistische aanleg, die zich reeds bij zijn intrede op negenjarigen leef tijd openbaarde, is daar zóó tot ontwikke ling gebracht, dat hem na afloop van zijn door het M. O. diploma bekroonden leertijd het rijksstipendium tot voortzetting van zijn studiën in het buitenland werd toegekend. Eindelijk wordt het heestertje een boom en komen de vruchten tot rijpheid! En we heb ben die vruchten Zaterdagavond mogen proeven. Een belangrijk en veeleischend program ma had de concertgever samengesteld, een programma, dat uit Fransche en Fransch- Poolsche werken bestond: Debussy, Fauré, Ravel en Chopin waren er op vertegenwoor digd. Het week dus af van de doorsnee programma's der debutanten, waarop ge woonlijk ook de klassieke polyphone school gerepresenteerd is. Doch ter beoordeeling van den omvang van Riphagen's reproductief talent konden we een aanvulling vinden in de nog versche herinnering aan zijn onlangs met den violist Jan Hoeben gegeven concert En zoo kunnen we dus nu zeggen dat Rip hagen bewezen heeft zich die pianistische kwaliteiten te hebben eigen gemaakt, die noo- dig zijn om werken van de meest verschil lende tijden en richtingen met succes te ver tolken. Zijn techniek, waartoe ook een geraffi neerd en meestal zeer smaakvol toegepast pedaalgebruik gerekend moet worden, lost de gestelde technische problemen zonder moeite op. Waar sommige zijner vertolkingen niet geheel bevredigden, mogen we de oor zaak daarvan niet in een tekort aan tech niek zoeken, maar aan de eigenaardigheden van - zijn artistieke persoonlijkheid toe schrijven. Een persoonlijkheid als uitvoerend kunste naar is Riphagen zeker. Zijn spel heeft in de goede momenten (en dat zijn er zeer vele!) niets schoolsch. Het klinkt dan doorvoeld en komt .van binnen uit. Maar tegenover zulke I hoogtepunten staan weer groote inzinkingen: oogenbrikken waarin hij dor en zonder inner lijk meeleven speelt, of waarin zijn geheugen hem parten speelt. Bij al de enorme uitbrei ding, die-zijn techniesch vermogen "in den- loop der jaren heeft ondergaan (Fauré's lm-, promptüvRavël's „Alborado del Gracioso-' en Chopin's Tertsenetude konden het bewijzen! vertoont hij nog in zekere mate dezelfde eigenschappen als toen hij voor het eerst op een muziekschooluitvoering speelde; die van een aan "het klavier fantaseerenden droomer. En waar de droom ophoudt wordt zijn spel prozaïsch. Hij schijnt me geen constructieve natuur en daarom was het vermijden van groote vormen in zijn programma ook juist gezien. Maar ook in de kleinere vormen was hij zeer ongelijk: Zoo gaf hij in Debussy's ..Suite bergamasque" en „La Soiree dans Grenade" uiterst poëtisch. Fauré's Nocturne vol gratie; daarentegen ging in „Jardins sous la Pluie" veel fijnheid te loor onder een over dreven tempo, dat tot misslagen leidde. „Al borado" werd met respectabele virtuositeit voorgedragen, zonder dat zijn voordracht mij een poëtische voorstelling vermocht te geven. Wat de keuze van Chopin's Etudes betreft had ik gaarne een paar langzame van hem gehoord b.v. op. 10 no. 3 of no. 6 en op. 25 no. 6, waarin zijn fantasie zich had kunnen doen bewonderen. In stee daarvan kregen we groo tendeels snelheidsexercities en ook fiier leidde de tempo-opvoering vaak tot vergroving. Mooi klonk de arpeggio-etude uit de op 10, verbluffende vaardigheid werd in op. 25 no. 8 De Heer en Mevrouw Mr. JULIUS HOOG D'ENGELBRON X E R Seven hierbij kennis van de ge boorte van hunne dochter CARLA HEXRIcfrTE. Brederodestraat 44 Heden overleed plotseling onze lieve Broeder. Be- huwdbroeder en Óoni Michiel Bronner in den ouderdom van 61 jaar. A. BRONNER J. BRONNER C. BRONNER— V. d. BERG HANNA BRONNER Haarlem. 7 Mei 1933 Dijkstraat D De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 10 Mèi a.s. te half twee op de Algem. Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Verzoeke geen rouwbeklag Wat de Meelfabrikant de Huisvrouw te zeggen heeft. Voor en na komen vragen tot ons, over de wijze van het gebruik van onze fabrikaten. Daardoor is het ons meer en meer duidelijk geworden, dat er een leemte bestaat tusschen den fabrikant en den consument. gebruikt de voedingsmiddelen, welke wij fabriceeren. Het kan dus niet anders dan hoogst nuttig zijn zoo er gelegenheid bestaat voor U om van de voedingswaarde, van het MAANDAG 8 MEI 1933 getoond; de vertolking der overige miste be koorlijkheid. In de Mazurka op. 50 no. 3 kwamen zijn improviseerende voordracht en fijne aanslag weer tot hun recht; de Minutenwals werd glad gespeeld en in de overbekende Ballade in As gaf hij een wisseling van mooie mo menten en inzinkingen te hooren. Met dat al gaf de vertolking van het pro gramma blijk van een groot pianistisch en artistiek kunnen, dat bij meerdere concen tratie cn zelfbeheersching zeker mooie pers pectieven opent. Mijn groote waal-Hearing voor veel wat hij nu bereikt heeft zij hier uitgesproken; die der aanwezigen is hem reeds geworden in den vorm van terugroepin gen die hem tot een herhaling van de wals noopten. K. DE JONG. STADSNIEUWS HOLL. MIJ. DER WETEN SCHAPPEN. DE JAARVERGADERING. Zaterdagmiddag hield hier de Holl. Mij- der Wetenschappen in het gebouw dei- Maatschappij aan het Spaarne, haar 181e jaarlijksche algemeene vergadering, onder leiding van haren voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in dit ge west. De vergadering werd bijgewoond door den Protector der Maatschappij, Prins Hendrik der Nederlanden- In zijn openingsrede zeide de voorzitter o.m, dat ook de wetenschappen den druk der tijden ondervinden, maar „luctor et emergo" blijft het devies harer beoefnaars. Hartelijke woorden van welkom richtte spr. tot Prins Hendrik, die de algemeene vergaderingen van 1931 en 1932 niet heeft kunnen bijwonen en tot de nieuwe leden, de heeren Burger, Jeswiet en Hk de Vries en de nieuwe directeuren, de heeren Creutz van Nierop, van Ommeren, Smidt van Gel der en Den Tex. Mannen van groote verdiensten ontvielen in het afgeloopen jaar aan de Maatschap pij Ir. J. C. Ramaer die een schitterende loopbaan -bij den Rijkswaterstaat achter zich had; Prof. Dr. Ir. J C. Kluyver, wis kundig van groote beteekenis en alge meen erkend gezag; Prof. Dr. B. J. Kouwer, die zich in binnen- en buitenland als cli nicus, paedagoog en criticus een grooten naam verwierf. Van de buitenlandsche le den is met Dr. K. Ritter von Goebel een bio loog heengegaan van universeele reputatie, - die ook in het botanisch laboratorium te Buitenzorg is werkzaam geweest. Van de directeuren herdacht de voorzitter met groot leedwezen de overleden heërëh Joh. A. Laan, F. Hooft Graafland van Scho tervlieland en E. H de Vries. De heer Laan was bijna 25 jaar, de beide anderen waren sedert korten tijd lid Spr. eindigde zijn rede aldus: „Het is mij een bijzondere vreugde deze rede ditmaal tè -mogen besluiten-met eèn woord van welgemeende hulde aan onzen tot zijn groot leedwezen afwezigen onder voorzitter Jhr. Mr. J. W. G- Boreel van Ho- gelanden. die in het afgeloopen jaar de rijen van de tachtigjarigen is komen ver sterken. Zonder aarzelen gebruik ik dit woord „versterken", want wel zelden heeft iemand van zijn jaren en ik mag hem, nu hij er niet bij is, dit compliment zoo veel te vrijmoediger maken de kracht, de opgewektheid, de levendige belangstel ling in hetgeen om hem heen geschiedt, ik mag wel zeggen de jeugd behouden, waarin de heer Boreel zich mag verheugen. Spreek ik de hoop uit. dat hij nog lang de populaire figuur zal blijven,, tot wie alle leden en directeuren met hoogachting en vriendschap opzien, in onzen ondervoorzit ter zie ik zich óók het beeld afspiegelen van onze Maatschappij zelve: oud van jaren, jong van hart, kloek van geest! Indien wij ons allen aangorden om voor haar bloei onze beste krachten te blijven inspannen en indien wij daartoe nieuwen ijver mogen verzamelen uit hetgeen deze lolste jaarvergadering ons bieden zal, dan twijfel ik geen oogenblik, of voor de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen is, ondanks het hachelijk tijdsgewricht waarin wij leven, nog een schoone toe komst weggelegd." gebruik en van de recepten alles te weten wat U wenscht, voor ons om kennis te nemen van Uwe eischen, al naar gelang van de tijden en de omstandigheden. Daarom willen wij iedere huisvrouw de ge legenheid geven ons vragen te stellen, welke wij U persoonlijk en aan de hand van onze practische ervaring zullen beantwoorden. Daarnaast komen ter algemeene kennisname in deze rubriek eenige wetenswaardigheden, die van dienst kunnen zijn bij de toepassing van onze fabrikaten en die de belangstelling daarvoor stellig nog zullen verhoogen. Rede prof. dr. W Schüffner. Prof. Schüffner hield een voordracht over het thema: „De positie der hygiëne ten op zichte van de malaria voorheen en thans". Reeds vroeg heeft men het verband tus schen moerassen en malaria vermoed, volgens nauwkeurige beschrijvingen reeds bij Hippokrates <ca. 400 a Chr.) Terrentius Varro spreekt al het vermoeden uit. dat de ziekte veroorzaakt wordt door zeer kleine dieren, die het oog niet kan waarnemen, en die In het b'.oed dringen. Pas 2000 jaren later werd dit bewaarheid! De vooruitgang, die aan de hygiëne wa pens tegen de malaria in de hand gaf, kwam met de kennis van de kinabast, nu bijna 300 jaren geleden en door de ontdekking van de ziektekiem cn haar ontwikkeling in de mug omstreeks het begin dezer eeuw. Sinds dien is het mogelijk, den zieken mensch te genezen, maar ook den gezonden mensch te behoeden voor de koortsmug. De strijd tegen de koortsmug. onverschillig of ze zelf ziek is of niet,moet vooraan staan. T vraag stuk der malaria, oorspronkelijk zuiver ge neeskundig, is daardoor op liet gebied der biologie overgebracht, met als taak: hoe kunnen wij de koortsmug. hetzij als gevleu geld insect hetzij als ei of larve in het- wa ter vernietigen? Het vraagstuk, waaraan nog steeds gewerkt wordt, was in het begin gecompliceerd, doordat bleek, dat een aan tal muggen, allemaal behoorende bij het geslacht Anopheles, in staat was, de malaria te verspreiden en verder, dat hun levens wijze onderling sterk verschillend was. Aan den anderen kant is daardoor de strijd vereenvoudigd geworden, men be hoeft alleen tegen de schuldige mug op te treden en hare bijzondere broedplaatsen onbruikbaar of ontoegankelijk te maken. Met een aantal voorbeelden zette spreker Uiteen, hoe men hierbij te werk gaat. Door bedekken van de wateroppervlakte met een fijn laagje olie kan men de larven dooden; ook doo bestuiving met Schweinfurther groen, een doodelijk vergif, kan men het zelfde bereiken. Deze kunstmatige middelen zijn op hun plaats, als men ineens een krachtig effect wil behalen. Op den duur chter leggen ze het af tegen meer natuur lijke. Zoo was het afsluiten der putten in Jerusalem de eenvoudige en afdoende maat regel om de stad gezond te maken. Een schitterend succes, óók alleen maar door natuurlijke middelen, is op de Tjihea- vlakte behaald, waar door een landbouw kundig en hygiënisch opgezetcultuur-re glement de malaria de kop werd ingedrukt. Ten slotte behandelde Prof. Schüffner nog een grootsche assaineering ten opzichte van de malaria, die samenhangt met het ontstaan van het nieuwe meer Flevo. Na on derzoekingen, waartoe Van Thiel in Leiden den stoot gaf, door Swellengrebel en De Buck op scherpzinnige, wijze voortgezet, is te verwachten, dat de verzoeting van het meer Flevo, en daardoor de langzame ont- ziltinge van Noord-Holiaiïd en Friesland de eigenlijke koortsmug en "zoomede de mala ria den gevoeligsten slag zal toebrengen. Deze voorspelling steunt op Jiet geheel nieiiwë inzicht, dat de In Nederland voor komende koortsmuggen tot twee biologisch streng gescheiden rassen behooren. Daar van zal de eene. die alleen gevaarlijk is, met het zoutwater, dat zij voor broeden noodig heeft, verdwijnen. Een uitwerking van de Zuiderzeewerken ten bate van de bevolking, die niet was te voorzien, zoolang het bestaan der twee soorten Anopheles nog onbekend was! Hier toont zich de moderne hygiëne, met-natuurlijke middelen strijden de en in samenwerking met andere weten schappen. met de techniek, op haar best. De doodelijke vorm der malaria komt in ons land niet voor, alleen de goedaardige. Het jaarverslag. Aan het verslag van de secretaris. Prof. A. F. Holleman. is het volgende ontleend: Deel 17 der Oeuvres complètes de Chris- tiaan Huygens is in November van het vo rige jaar. een paar maanden voor den daar voor gestelden tijd, gereed gekomen. Zooals steeds, is het door de Firma Joh. Enschedé en Zonen in keurigen en voornamen vorm, afgeleverd. Tegenover de titel-pagina be vindt zich de reproductie' eener teekening van Huygens uit het jaar 1658, voorsteilen- de de kerk te Scheveningen, in weiher toren zijn slingeruurwerk was geplaatst. Het bevat in de eerste plaats „l'horloge a pendule", waarin wordt geschetst aan" de hand der oorspronkelijke stukken, hoe Huy gens de slinger aanwendde tot regeling van den gang der raderuurwerken, die reeds sinds eeuwen in gebruik waren. Na „l'horloge a pendule" volgt in dit deel een aantal kleinere stukken, samengevat onder den titel „Travaux divers de physique, de mécanique et de technique de 1650— 1666". „Dat binnen zit, is 't rechte pit", is een bij zonder aardige woordspeling die Jan Luyken de oud-Hollandsche etser, ontwerper van tal van prentjes van verschillende bedrijven, heeft gedicht bij een van zijn plaatjes, dat een oude grutterij of boekweitemeelfabriekje voorstelt. Waarom zult ge vragen, dichtte hij dat bij een oude grutterij? Bij dat grutterïjtje staat alleen maar een oud paard en een dito molenaar en veel pittigs kan niemand daar aan opmerken. Jan Luyken heeft hier niets anders mee bedoeld, dan de pit, de blanke kern van het zwarte boekweitkorreltje, die, Het deel wordt besloten door Huygens' verhandeling over de kringen om de zon en de maan, getiteld: ..de coronis et parhelis". Van de verdere uitgaven van de Maat schappij zijn in de eerste plaats te noemen de Archives de physiologie de l'homme et des animaux en deel S—9 der Archives de phonétique expérimentale. waarin de han delingen van het internationale congres van pnonetische wetenschappen, gehouden te Amsterdam op 3—8 Juli i.l„ kenden wor den opgenomen, dank zij een extra toelage van f 700. Van de Archives des sciences exactes ver schijnt dezer dagen weder een aflevering, sinds 2 jaar. Een belangrijke wijziging is op handen met de Archives des sciences naturelles, n.l. samenstelling van het -orgaan der Neder- landsche Dierkundige Vereeninging. Omtrent de Bibliotheek is het volgende te vermelden. De werkzaamheden werden op de gewone wijze door mej. Dorhout Mees en dr. Lo- rentz voortgezet. Het. ruilverkeer" werd o.a. uitgebreid met eenige publicaties uit het Oosten. China en Japan. Het catalogiseeren van de brieven en an dere nagelaten papieren van Martinus van Marum werd voortgezet en nadert zijn vol tooiing. Pieter Langerliuïzen Lambertuszoon-fonds. Verder werd uitgebracht het verslag der commissie van het Pieter Langerhuizen Lam bertuszoon-fonds. Volgens besluit van de algemeene verga dering van 7 Mei 1932 werd het aantal vak ken. waarvoor de bate van het Langerhui- zen-fonds kan worden besteed., van 5 op 6 gebracht en hun omschrijving eenigszins gewijzigd, waardoor dit jaar de natuur kunde aan de beurt is. Ingekomen waren S aanvragen, die allen voldeden aan de door het reglement ge stelde voorwaarde. Alle 8 aanvragers don gen naar het. geheele bedrag, dat werd toe gekend aan Prof. Dr. E. Gorter, om zijn studiën voort te zetten op het gebied dei- eigenschappen van monomoleculaire lagen. Benoemingen. Tot directeuren werden benoemd de hee- hen H. Smidt van Gelder. Overveen: L. B. van Nierop. Amsterdam; Ph van Om meren. Wassenaar; baron Creutz, Ede; Jhr. Mr. den Tex, Bloemendaal. Tot nieuwe leden werden benoemd dr. ir. J A. Ringers, directeur-generaal van den waterstaat. Den Haag; prof. dr. W van der Woude, Leiden; prof. dr. I Snapper.'Am sterdam; prof dr. J. Huizïnga. Leiden; dr. W. F. de Vogel, oud-inspecteur van den ge neeskundigen dienst in Oost-lhidië. Hil versum. Tot buitenlandsche leden werden benoemd Z. Exc. Mineitoiró Adatci, Den Haag: prof. dr. P Karrer, Zürich, en prof. dr. H. Kayser. Bonn. SCHOOL- EN WERKTUINEN. OPENING TUIN VAN OOSTEN DE BRUYNSTRAAT. Zaterdagmiddag drie uur is de nieuwe werktuin van de Vereeniging voor Schooi en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken aan de Van Oosten de Bruynstraat in tegen woordigheid van een groot aantal belang stellenden geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op wethouder Mr. J Gerritsz; den heer Van der Weijer: inspecteur van het Lager Onderwijs; den heer J. L. Bou wer. directeur van den dienst Hout en Plant soencn: den heer J. L. Munnik. vertegen woordiger van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, enz. De heer A. Meilink, voorzitter der afdee ling' Haarlem en Omstreken, sprak een kort welkomstwoord, speciaal tot de heeren Van der Weijden. Gerritsz. F. S. Witteveen iver tegenwoordiger van Ged. Staten) en tot de vertegenwoordigers van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Spreker verheugde er zich over, dat nu ook weer in het Zuid-Westelijk gedeelte van de stad een permanente werkgelegenheid voor de school jeugd tot stand is gekomen, nu de werk tuinen aan de Pijlslaan verdwenen is. Hij hoopte dat spoedig het ideaal van de ver eeniging: een school- en" Werktuin aan alle vier zijden der stad "speciaal in de Slacht- huisbuurt) verwezenlijkt zou worden. Hij dankte voor den financieelen en moreelen steun, dien de vereeniging heeft mogen ontvangen van de zijde van Ged. Staten, van het gemeentebestuur en ook van de po litic. „Wij beschouwen ons eigenlijk als preventieve politie", zei spreker, „want wc houden vijfhonderd leerlingen van de straat; die kunnen dus geen kattekwaad zooals U weet, voedzame meelsoort, het boek weitemeel, oplevert. Rondom de fijne blanke kern zit de harde grove zwarte bast; de ruwe bast met het gouden hart! Jan Luyken wist blijkbaar heel goed welk een waardevol voe dingsmiddel deze boekweitzaadjes vormen en welke smakelijke meelspijzen hiervan zijn te bereiden. Zij die eenmaal de prachtig blanke boek weitegort hebben geproefd en geconstateerd hebben welk een gezond voedsel ze is voor jong en oud, zij worden geregelde gebruikers. In de ouderwet-sche grutterijen was men uithalen, zoodat de politie niet op hen be hoeft te letten." De heer Meilink vestigde er de aandacht op. dat dit werk op de leerlingen zulk een gunstige uitwerking heeft. Deze uitspan ning geeft hun een groote geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Hij dankte allen, van wie de vereeniging veel steun mocht ondervinden, speciaal van het gemeente bestuur en van den heer Bouwer, die het bestuur met zijn adviezen zoo dikwijls trouw ter zijde staat. Wethouder Gerritsz wenschte het bestuur namens B. en van harte geluk. Hij prees het mooie werk der vereeniging. dat in de zen geestelijk ontwrichten tijd weer wat evenwicht, brengt. Spreker wees op de moei lijke tijdsomstandigheden, die den Raad genoopt hadden om het subsidie aan de vereeniging zij het ook slechts noode te verminderen." „Wij moeten ons allen opofferingen ge troosten". zei spreker, „en daarmee zijn we nog lang niet aan het eind. Een stadsbe stuur mag dus ook niet schromen om zich opofferingen te getroosten. Uw werk mag en moet den steun van de overheid genie ten. B. en W. hopen, dat uw liefde en toe wijding niet zullen verminderen. nu het subsidie kleiner is geworden. Zij hopen zelfs, dat die nog zullen toenemen en dat uw werk mag bijdragen tot het verkrijgen van een betere toekomst." De heer Meilink dankte wethouder Ger ritsz voor zijn sympathike woorden. Hij had gehoopt dat de heer Buender, bestuurslid der vereeniging. aanwezig zou zijn. want hij had hem willen bedanken voor den grooten steun, die hij altijd aan dit werk geeft. Ook dankte hij ir. Maas. directeur van Openbare Werken voor diens medewerking. Die dank gold eveneens den heer Barne- vld. tpzichter; den heer Hietbrink. uitvoer- veld. opzichter: den heer Hietbrink. uitvoer- man. De heer F. S. Witteveen van de afdeeling Onderwijs ter Provinciale Griffie, bracht de gelukwenschcn van Ged. Staten over; ook hij wees op het groote nut van het werk dezer vereeniging. De heer Van der Weijer zei. dat hij in tweeërlei functie hier aanwezig was, name lijk als vader van 'n jongen, die hier nu zoo heerlijk en prettig in de open lucht bezig is. en als inspecteur van het Lager Onder wijs. Hij verklaarde dezen vorm van onder wijs op ze^r hoogen prijs te stellen. Dit werk acht hij van groote rechtstreeksche beteekenis, omda't de jeugd liefde krijgt voor de natuur en eerbied voor het schoo ne. Hij vindt het prettig, dat zoo vele onder wijskrachten zich belangeloos aan dit werk geven. De heer W. R Noteboom sprak namens de „Centrale Vereeniging van School- en Werktuinen en voor boomplantdagcn in Nederland". Hij merkte op. dat de gedachte, om de kinderen tot de natuur te brengen, brengen, steeds groeiende is. Hij vond liet aangenaam, dat dit werk tegen alle verdruk king in toch steeds meer belangstelling ge niet en wenschte de afdeeling geluk met dezen mooien nieuwen tuin. Spreker deelde tenslotte mee. dat de Centrale Vereeniging gaarne in het najaar aan de afdeeling een cadeau uit het boomfonds zou schenken om dezen tuin met eenige boomen te ver sieren. Gesproken werd daarna nog door den heer Th. Lancee namens de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs; don heer G. A. Draijcr namens den Commissaris van Politic: den heer A. D. de Roos namens den Kring Noord-Holland van bovengenoemde Vereeniging. Mevrouw K de Jong drukte er haar leed wezen over uit. dat nog zooveel scholpn niet aan dit werk deelnemen; zij hoopte dat er steeds meer propaganda voor gemaakt zou worden. De heer Meilink dankte alle sprekers en deed tenslotte een beroep op de ouders in deze omgeving, om de baldadigheid van de kinderen zooveel mogelijk tegen te gaan. en op de politie, om af en toe wakend toe tc zien. Hiermee was de plechtigheid afgeloopen. „NIEUW TOON EEL" Zooals reeds gemeld zullen Fientje de la Mar, Joh. Kaart Jr.. en Jan van Ees in het komende seizoen de kern vormen van een ensemble, dat zich ten doel stelt, goede amu sementskunst cn cabaret ten tooneele te brengen. Men stelt zich voor, de overige ar- tisten telkens voor bepaald stuk te engagee- ren. Op 1 Juni a.s. zal dit. ensemble, dat zich „Nieuw Tooneel" noemt, zijn zomerseizoen openen in het Centraal Theater te Amster dam, zoo meldt het Handelsblad, met het blijspel „Een lieveling van het publiek", waar in Fientje de la Mar reeds eerder is opge treden. Begrafenis Vereen. KOUDENHORN 16 KOKSTRAAT 21 Tel. 10610 BEGRAFENISSEN CREMATIES TRANSPORTEN M. EEFT1NCK SCHATTENKERK Arts, wegens ziekte tot nader aan- komliglng NIET TE CONSULTEEREN Waarnemers, de Artsen: TH, J. D. I,ÜTGE R. J. P. MULLER G. J. SORGDRAGER X. DE VOOGD A. 11. DE VRIES A. G. W. VAX WAV ER EX Dr. P. WOLTKRSOX nog niet in staat ze zoo zuiver te verkrijgen als thans. Nu slaagt men daar beter in; wan neer u de gebruiksaanwijzing volgt welke op de pakken staat, zult u smullen van een echt ouderwetsche, maar onmisbare toespijs. Waarschijnlijk hebt U Boekweit nog nimmer gezien. Volgende maand zullen wij u van dit merkwaardige zaadje iets meer vertellen. N.V. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN LEEUWARDEN Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw Henriette Madeleine Gude Weduwe van den Heer G. H. Buehrmnnn, in den ouderdom van bijna 85 jaar. G. H. BÜEHRMAXN A. M. BÜEHRMAXN— LE GRAB M. C. H. HOXEL— BÜEHRMAXN J. WERXER 1IOXEL Hz. GEORGE BUBH.RMAXX HETTY BÜEHRMAXN RfE BUEHRM AX X TV I'M BÜEHRMAXN Overveen, 7 Mei 1933 Terhoffsteedeweg 9. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 10 Mei a.s. te 12 uur op de begraafplaats „Zorg vliet". Amsteldijk te Am sterdam. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm onze beste Vader. Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer Cornelis van der Wal in den ouderdom van 77 jaar, Hlilegom: W. ESS ELM AN S. ESSELMAN— v. d. WAL Haarlem: J. ESSELMAN C. M. ESSELMAN— POLLC- en kind Haarlem, 6 Mei 1933 De teraardebestelling zal plaats hebben op TVoens- dag 10 Mei a-=. te Tl uur .op. de Alg, Begraafplaats tc Haarlem, ingang Kle ver la an. lieert DINSDAG 9 MEI GEEN SPREEKUUR Hiermede betuig ik mijn har- telijken dank, in het bijzonder aan de familie Klein en de Hotel en Pensionhouders Vereeniging, voor de vele blijken van belang stelling en de schitterende ca - deaux. bij mijn jubileum ont vangen. CORNELIA WEBER Hotel Beau-Site, Zandvoort. door ons gestoomd, zien er steed- kcurig helder uit. De behandeling in onze fabriek is dan ook iets bijzonders! 1 pers. wollen deken 1.00 2 pers. wollen deken 1.25 De verificatievergadering in het faillissement van D. Groot, win kelier te IJmuiden. zal worden gehouden op 14 Juni 1933. des namiddags te half drie, in hel Paleis van Justitie te Haarlem, terwijl de schuldvorderingen ten kantore van ondergeteekende moeten worden ingediend voor 31 Mei 1933. De Curator, Mr. K. VAN GIFFEN Haarlem, Ged. Oude Gracht 47. VERHUISD NAAR A E 1{ I) E X II O l' T Telefoon 2eo:to Spreekuur ln DSaconessenhuis Hazepaterslaan 24. Ma.. Wo„ Do.. Zft., 1 5 uur Centrale Tandheelkundige Kliniek KENAUPARK 26 a. Ock voor MIDDENSTAN DERS billijk goede TAND HEELKUNDIGE HULP. KUNSTTANDEN en GEBIT TEN Ziekenfondstarief. SPREEKUREN lederen werk dag 9-11 en 1-2; Dinsdags avonds 6.30-S.30 uur. Zater dagsmiddags geen spreekuur. D. HESSELS, Kenaupark 26 PARTICULIER SPREEKUUR 121 en volgens afspraak

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3