LAAGSTE ZOMERPRIJZEN Dr. COLIJN BRENGT RAPPORT UIT. tiet Befakfeijkste 50e 'Jaargang No. .15301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 Mei 1933 HAARLEM S DAGBLAD Pirecti.: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUREN'S COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR pffrfroom en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredecteur: ROBERT PEE ABONNEMENTENper week f 025, per maand L10, per 3 maanden f3.25, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J<j. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel- Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels f030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f-400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Aim-of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000.., Overlijden f 600.., Verlies van Hand, Voet of Oog f400... Vedies Duim f75... Verlies Wijsvinger f75... Verlies andere vinger f30- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Mei Rosenberg's Zending. Het wordt steeds duidelijker dat de zen ding naar Engeland van Hitler's afgevaar digde dr. Alfred Rosenberg een volkomen mislukking is. Als Rosenberg met deze op dracht een soort examen moet afleggen voor zijn geschikhéid om Von Neurath wiens afzetting in de lucht schijnt te hangen als minister van Buitenlandsche Zaken op te volgen, kan men hem wel als „gezakt" be schouwen. Dat wil dan zeggen: het buiten land zal hem als zoodanig beschouwen. Wat de Duitsche regeering ervan denken zal is onmogelijk te bevroeden. Want dit staat vast: Duitschland en de rest van de wereld begrijpen niets meer van elkaar, raken met den dag verder van elkaar verwijderd. Geen der andere Europeesche volken heeft ooit kunnen vermoeden dat der gelijke nationalistische, anti-cultureele exces sen ooit in Duitschland mogelijk zouden zijn. Overal slaat men de Duitsche gebeurtenissen niet alleen met afkeer, maar vooral ook met ontzetting gade. En dit begrijpen de Nazi leiders in het geheel niet! Het is vreemd, het schijnt voor ons onverklaarbaar, maar zij zijn kennelijk te goeder trouw in hun totale on wetendheid omtrent den indruk, dien hun daden in het buitenland maken en omtrent het geestelijk isolement, waarin zij Duitsch land geplaatst hebben en steeds verder dringen. Er zijn foto's verschenen van den brand stapel. op de Opernplatz te Berlijn aangericht. Twintigduizend boeken van Joodsche schrij vers, zijn daarop verbrand, met een uitzinnig juichende menschenmassa eromheen. Er zijn redevoeringen gehouden door minister Goeb- bels, door een zekeren professor Bauraler en anderen. Minister Goebbels verwachtte dat uit dezen symbolischen brand „een nieuwe Duitsche geest zou opstijgen". De hemel beware ons ervoor. Wat moet dat voor een geest zijn? Meent meneer Goebbels dat men het wanbegrip „Macht is Recht en Geweld is Gezag'' zoover door kan drijven dat men door het symbolisch verbranden van eenige tienduizenden boeken de vrije gedach te kan versmoren, verstikken, ten onder brengen? Ik moet eerlijk bekennen dat die foto mij een huivering heeft bezorgd, dat zij deed denken aan fantastische afbeeldingen van heidensche feesten, of. van heksen- verbran'ding in de Middeleeuwen. Ik heb mij moeten dwingen töt het aanvaarden van de feitelijke waarheid: „Dit is geen fantaisie uit barbaarsche tijden, maar een foto van de werkelijkheid, genomen te Berlijn op 10 Mei 1933!'. Ik heb mijn oogen nog eens uitgewre ven en opnieuw de- „negen leuzen" gelezen, waarmee de boeken in de vlammen werden geworpen. „Tegen vervalsching onzer geschiedenis en onteering onzer groote figuren. Vóór eerbied voor ons verleden. Ik geef den vlammen de geschriften van Emil Ludwig en Werner Hegener over". „Tegen het litteraire verraad aan de solda ten uit den wereldoorlog. Vóór opvoeding van het volk in den geest van weerbaarheid. Ik geef den vlammen de geschriften van Erich Maria Remarque over". ^egen aan het volk vreemde journalistiek demooratisch-Joodsche vervalsching. Vóór medewerking en verantwoordelijkheid aan het werk van den nationalen opbouw. Ik geef den vlammen de geschriften van Theodor Wolff en Georg Bemhard over". Dat zijn er drie van de negen. Aldus spreekt de heidensche priester tot de scharen wien het denken en oordeelen verboden wordt, die opgenomen zijn in het nieuwe heiligdom: den staat. De staat en nog eens de staat! Daaraan moet de Duit- scher met lichaam en ziel worden overge leverd In Londen beproeft Alfred Rosenburg dit alles te dóen begrijpen, en nog veel meer. Het is een hopelooze zaak. In het parlement stelt men aan de regeering vragen. Waarom is deze man hier toegelaten? Waarom is hij op Buitenlandsche Zaken ontvangen? Wat is eigenlijk zijn functie, zijn status? „Dat weet ik niet," antwoordt Sir John Simon, ..maar ik heb hem ontvangen op verzoek van de Duitsche legatie. Hij heeft getracht mij duidelijk te maken wat Duitschland doet en beoogt. Ik heb ernaar geluisterd, en hem ronduit gezegd wat wij ervan denken." Het heeft niets gebaat Alfred Rosenberg heeft een krans op de Cenotaaf, het monument voor de Engelsche oorloesdooden in Whitehall, gelegd. Op de linten stond het hakenkruis. Dat is er eerst afgescheurd. Daarna heeft een zekere kapi tein Sears de krans weggenomen, in een taxi weggevoerd en het ding in de Theems gesme ten. De politierechter heeft hem tot twee pond boete veroordeeld „wegens diefstal van een krans". De arme Rosenberg begrijpt weer niets van het geval; hij verklaart er diep door geschokt te zijn. Hij roept de Duit sche journalisten in Londen bijeen en houdt een rede waarin hij de Nazi-revolutie betitelt als ..de revolutie van den vrede". Van den Vrede! Wie ter wereld gelooft dat? Omdat Hitier gezegd heeft dat hij tien jaar vrede wil? Tien jaar^ Waarom maar tien jaar? Wat wil hij dan na tien jaar? Omdat hij het heele volk drilt en bewapent, en minderheden onder drukt. en excessieve nationalistische zelf verheerlijking voert in den stijl van den Kei zertijdrampzaliger nagedachtenis? Moeten wij daarom gelooven in de revolutie van den vrede? Hoe kan de vrede ooit ge diend worden door een nationalisme, dat zich in het meest opgeschroefde chauvinisme uit, dat kunstmatig tegenstelling tot andere volken schept, dat nu al begonnen is met Genève te belemmeren zooveel het maar kan. dat in dommen rassenhaat misdrijven tegen wetenschap en kunst pleegt? De vredé! Hoe ter wereld kon Rosenburg de domheid begaan, een krans te gaan leggen op het mo nument voor soldaten, die gesneuveld zijn tegenhet Duitsche nationalisme? Dacht hij dat iemand in Engeland aan de oprecht heid van dat gebaar zou gelooven? De ontzetting die de Duitsche gebeurtenis sen in andere landen wekken is juist hierop gebaseerd: Men begrijpt in Engeland, in Frankrijk, in België dat deze nieuwe mentali teit in stormpas naar den volgenden wereld oorlog voert. Een vermaard Engelsch schrijver, Sir Philip Gibbs, geeft daar uiting aan in een artikel met deze slotsom: „Maar thans zijn wij te ruggevoerd in de sfeer van 1913, toen de mo gendheden zich groepeerden voor den „onver mij delij ken" oorlog. Men gaat erbij wanhopen aan het menschelijk verstand" Afred Rosenberg kan beter naar Berlijn te- rugkeeren. Hij heeft, bij deze sfeer en deze daden in Duitschland, geen kans. En hij begrijpt ons toch niet. R. P. DISCONTOVERHOOGING BIJ DE NED. BANK. MET 1 De Directie van de Nederlandsche Bank heeft Donderdag den rentestand vastgesteld als volgt: Wisseldisconto verhoogd tot 3 12 procent, promessendisconto verhoogd tot 4 procent, beleening van effecten verhoogd tot 4 procent, beleening van goederen verhoogd tot 4 procent, voorschotten in rekening-cou rant verhoogd tot 4 procent, alles met ingang van 12 Mei. De verhooging komt neer op 1 procent. De geldrente op de open markt was den lautsten tijd reeds gestegen. Zeer lang is het dlsconta buitensporig laag geweest. Ruim een jaar geleden werd het van 3 op 2 12 pet. gebracht. DE HEER D. BEEN 70 JAAR. De heer D. Been, oud-lceraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en aan de Rijksleerschool alhier, viert vandaag zijn 70sten verjaardag in een benijdenswaardig goede gezondheid. In één onzer vorige num mers voorspelden wij, dat het hem op dezen dag niet aan belangstelling zou ontbreken. Die veronderstelling is juist geweest. Vanmor gen vóór half twaalf had de heev Been reeds vele bewijzen van sympathie en vriendschap in ontvangst te nemen, o.a. in den vorm van bloemstukken, telegrammen, brieven en brief kaarten. Het begon reeds vanmorgen acht uur, toen vijf kinderen van een oud-collega een mooie plant met gelukwenschen van va der en moeder kwamen aanbieden. Bloem stukken ontving hij o.a. ook van de Redactie van het Maandblad der Vereeniging voor Handenarbeid, waarvan de heer Been nog steeds mede-redacteur Is; van den heer Th. Lancée, directeur van de Rijkskweekschool. Ook ontving hij een bewijs van belangstelling van den heer M. Vrij. directeur van de Nieu we Schoolvereeniging te Amsterdam, die vroe ger leerling van den heer Been geweest is. Ook in het verdere gedeelte van den dag zal de jubilaris wel ondervinden, dat zijn oud- collega's en oud-leerlingen hem niet vergeten zijn. PRIMA ANTHRACIET f1.60 p. H.L. Franco bergplaats Levering Mei, Juni DRUPSTEEN'S KOLENHANDEL HAARLEM Gen. Cronjéstraat 78 Telefoon 12157 (Adv. Ingez. Med.) Zondag a.s. per DU MEE'S Salon Express naar Giethoorn het Hollandsch Venetië. Prijs p. p. ;4r.50. Vertrek v.a. Garage Rozenstr 13. om 7 u. v.m. Plaatsen reserveeren Gar. v.h. J. TER WAL. Rozenstraat 13. Telefoon 16166, Haarlem. Zandvoort, Telefoon 108. WIJZIGING TELEFOONNUMMER. Gebrs. DU MEE. exploitecrende de Garage v.h. J. TER WAL, Rozenstr. 13. te Haarlem, maken bekend dat hun telef.nr. 12203 veranderd is in 16166. (Adv. Ingez. Med.) Naar de Standaard verneemt heeft Dr. Colijn naar aanleiding van de uit de fracties ontvangen antwoorden Woensdagmiddag de besprekingen voortgezet niet de leiders van twee Kamerfracties, terwijl hij Donderdag morgen nog met den leider eener derde fractie overleg heeft gepleegd en ook nog een vergadering van de A.R. Kamerclub heeft bijgewoond. Daarna zou Dr. Colijn zijn stand punt definitief bepalen.en daarvan heeft hij Donderdagmiddag 4 uur de Koningin op den Ruigenhoek rapport uitgebracht. Naar onze Haagsche correspondent uit zeer betrouwbare bron verneemt is de poging van Dr. Colijn om een kabinet te vormen uit de vijf bekende -groepen mislukt. Voorts verneemt onze correspondent, dat Dr. Colijn na rijp beraad niet voornemens is een kabinet le vormen uit de rechterzijde. De Haarlemsche Voorjaarsbeurs. Over enkele dagen wordt de Haarlemsche voorjaarsbeurs officieel geopend, nadat alle voorbereidingen tot stand zijn gekomen. Het aantal aanvragen voor deelneming was zoo groot, dat alle standhouders geen plaatsje konden krijgen in de groote zaal, zoodat ook een der bijzalen door'stands zal worden in genomen, benevens-de gehee'.e vestiaire. In totaal zullen ruim 70 firma's aan deze expositie deelnemen. Onder de deelnemers treffen wij 34" Haarlemsche firma's aan. Het bestuur heeft gemeend zich niet al leen tot de beurs te moeten bepalen, maar daaraan een cabaret te verbinden met af wisselend programma. Zoo zullen optreden Dinsdagavond 16 Mlei onze stadgenooten de heer en mevr. Speenhoff,. Woensdagmid dag 17 Mei Prof. Antonlni voor de kinderen en 's avonds dezelfde voor het groote pu bliek. Donderdagmiddag 18 Mei geeft de firma Vogelzang een modeshow en 's avonds treed; het Duo Martron op. Voor Vrijdag 19 Mei des middags geeft de firma Vogelzang haar 2de modeshow en 's avonds treedt op onze welbekende soubrette zangeres mevrouw Stella Seemer. Zaterdag 20 Mei 's middags speciaal voor de kinaeren weder Prof. Antonini en des avonds de heer Louis Con bran. Voor Zondag 21 Mei is de familie Hoffman onze gast, terwijl Maandagavond 22 Mei de heer Piet Leenhouts de aanwezigen op humor en lach zal vergasten. De familie Hoffmann zal Dinsdag 23 Mei het programma beslui ten. Behalve deze variatie staat het publiek en de leden der Vereeniging (voor Haarlem en omstr. 3636) tal van verrassingen te wachten. Elke bezoek(st)er ontvangt, na de controle te zijn gepasseerd, uit een automaat een nummer. Indien de laatste 2 cijfers hiervan zijn, 25, 50 of 75 dan kunnen zij aan de stand van de firma Droste (in de groote zaal tegen over het podium) een doos heerlijke Droste pastilles in ontvangst nemen tegen overgave van het nummer. De bezit(s)ters van getallen eindigenden met 00 ontvangen grootere verrassingen, ter wijl op tal van willekeurige getallen door diverse firma's herinneringen aan deze Beurs van De Ver. van Huisvrouwen vrijwillig wor den aangeboden. Alle bijzonderheden hieromtrent zijn in de officieele catalogus nader omschreven. Zooals we reeds eerder mededeelden is de secretaris en organisator der Beurs de heer J. v. d. Burg. TEKORT VAN f 122 MILLIOEN VOOR 1934. Berekening van minister De Geer ZELFS BIJ INVOERING VAN OMZET- EN WEELDEBELASTINGEN. CRISISTEKORT NAAR DEN GEWONEN DIENST. De Nieuwe Rotterdamschc Courant heeft zich tot den minister van financiën gewend voor informaties over den financieelen toe stand. De minister had geen bezwaar om inlich tingen te geven. Hij begon met er aan te herinneren, dat bij de millioer.ennota een tekort van f 22 mil- lioen ongedekt bleef, een bedrag ter grootte van het spoorwegtekort. Voor 125.5 milliocn werd het tekort op de begrooting, groot 147.6 millioen, gedekt. Daar zoowel de besparing als de belasting- verhooging tijdens de behandeling in dc Ka mer met f 3 millioen werd verminderd, steeg het tekort tot f 22 millioen plus f 6 milliocn is f 28 millioen. De minister herinnerde er vervolgens aan, dat de ontwerpen omzetbelasting en weeldc- verteringsbelasting niet meer behandeld zijn in Kamer noch afdeelingen zoodat. resp. f 30 millioen in 1933 en f 10 millioen deel uitma kende van de f 54 millioen tekort, te dekken door belastingvernooging. gemist moesten worden. Indien de Kamer vóór 1 Januari 1934 als nog de gelegenheid mocht vinden, de omzet belasting en de weeldeverteringsbelasting u behandelen, en indien tevens de tijdelijke opcenten op de invoerrechten en den bier en suikeraccijns, benevens de tijdelijke op centen op de gemeenlefondsbelasting en.ve: - mogensbèlasting met 1 jaar worden verlengd de eerstgenoemde tijdelijke opcenten eventueel te vervangen door de in voorberei ding zijnde technische herziening van de ta rief wet dan is voor 1934 de volgende reke ning op te maken: De opcenten op de gemeer.tefondsbola-::nr; en de vermogensbelasting brengen doordal zij in 1933 pas van 1 Mei af werkten en daar entegen in 1934 gedurende het geheele kr.r zullen gelden, f 9 millioen méér op. De om zetbelasting geeft een bete van f 60 miilioer. Te zamen een vooruitgang van f 69 millioen. Het bovengenoemde tekort van f 28 millioen (waarin de toestandkoming t.-- ringsbelastmg reeds is verdisconteerd) werkt bij gelijkblijvende uitgaven ook in 1934 door. Blijft dus een voordeelig saldo van I 69 min 28 is 41 millioen. Een tekort van f 27 milliocn. Hiertegenover staat echter. zooals in dc Memorie van Toelichting op vóórmeid ont- werp-omzetbelasting is uiteengezet dat voor 1934 vooreerst zullen wegvallen de f 18 millioen. welke in 1933 voor het laatst uit het Reservefonds konden worden geput, en dat bovendien rekening zal moeten worden ge houden met een verdere daling der middelen als met een verhoogde uitgaaf voor de Staats schuld, ten gevolge oa. van de noodzakelijke consolidatie. De verhoogde uitgaaf voor de staatsschuld wordt thans door het departe ment geraamd op f 10 millioen, de verdere daling der middelen op f 25 millioen. Indien dit laatste cijfer veiligheidshalve op f 30 mil lioen wordt gesteld, en bovendien een post van f 10 millioen wordt opgenomen ter ge deeltelijke dekking van het vermoede'i;k te kort over 1932, zal het budget van 1934 der halve bezwaard worden met f 18 plus 10 plus 30 plus 10 millio',v> f 68 millioen. In plaats van een voordeeli"* c~' van 1 41 millioen zal er dus een tekort zijn van f 27 millioen. Dit tekort betreft intusschen slechts den gewonen dienst. Leeningfonds raakt op. Daarnevens bestaat de dienst van het Lee ningfonds 1914. Dit fonds kon tot voor en kele jaren zich zelf bedruip en zelfs al lengs een groot saldo vormen. Die toestand is geheel veranderd. Vooreerst door he' terug- loopen van de inkomsten ook daar. Maar in veel sterker mate doordat de crisisuitgaven (voor werkloosheid en steun aan bedrijven i ten laste v°n het Teeningsfonds 1914 zijn ge bracht. Wel stonden daar eenige nieuwe crisis middelen tegenover, maar deze bleven bij de uitgaven vèr ten achter. De groote omvang van d" crisisuitgaven heeft er dan ook toe geleid, dat het saldo van het Leeningfonds op l Januari 1931 nog f 235 millioen in den loop van 1933 geheel zal zlln verbruikt. Dit heeft' tweeërlei gevolg. Vooreerst, dat de crisisuitgaven van 1934 niet meer uit het saldo zullen kunnen worden gefinancierd. En in do tweede plaats, dat ook voor den oor- spronkclijken dienst van het Leeningsfonds 'financiering van rente en aflossing der oor- logsleeningen) niet meer uit het saldo zal kunnen worden geput. Ook dit laatste verdient de aandacht Hei saldo immers was normaal bestemd om tot 1943 jaarlijks tot een bepaald bedrag te wor den aangesproken ter overbrugging van een tekort in den oorspronkelijken dienst van het Leeningfonds Na 1943 zou dit niet meer noodig zijn en konden zelfs de heffingen wor den verlaagd terwijl in 1959 de laatste oor- SogSlcening zou zijn afgelost. Deze normale bestemming van het saldo heeft het nog kunnen volgen in dc jaren 1931 en 1932. In. die beide jaren immers is Verdaging der ontwapeningsconferentie? (2e blad le pag.) Een nieuw „erfrecht" in Pruisen. (2e blad le pag.) Jhr. .Mr. De Geer berekent een tekort van f 122 millioen op dc komende bcgrooting. ile blad. le pag.i Dr. Colijn heeft Donderdag op Ruigenhoek rapport uitgebracht. (le blad, le pag.) Discontovcrhooging bij dc Nederlandsche Bank (le blad. Ie pag.) Dinsdag opening van dc Haarlemsche Voor jaarsbeurs. (le blad, lc pag) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Rosenberg's zending. (le blad. le pag.) P. van HecrdtQuarles: 18 Mei Volken bondsdag. (2e blad. 2c pagj Van onzen Londenschen correspondent: Neder land Engeland's beste klant, (2e blad le pag.) Bijzondere correspondentie: Dr. Dollfuss grijpt in. (2e blad, le pag.) II. G. Cannegieter: Filmnicuws. Jackie Coo per in The Champ. (2e blad, 3e pag.) K. dc Jong: Concert der H. O. V. (2e blad. 3e pag.) het saldo toereikend geweest om behalve in de dekking van het crisistcvoorzien in de overbrugging van het tekort op den oorspronkelijken dienst van het Leenings fonds. In 1931 is voor dit laatste doel noodig geweest ruim f 35 millioen, ln 1932 ruim 1' 33 millioen. Voor 1933 wordt het crisistekort geraamd op f 95 milliocn en het kurt op den oorspron kelijken dienst van het Leeningsfonds op f 41 millioen. Daar het saldo op l Januari 1933 nog bedroeg f 82.6 millioen. zal het niet vol doende zijn om liet crlsistckort geheel te dekken en zal het bovendien *Un normale be stemming in 1933 niet meer kunnen volgen, zoodat het tekort op den oorspronkelijken dienst van het Leeningsfonds dit jaar onge dekt blijft. Crisislekort van f 95 millioen Voor 1934 betcekent een cn ander het vol gende. Het crisis-tekort, weder te ramen op f 95 millioen. zal naar den gewonen dienst moe ten worden overgebracht, indien men al thans niet de sedert 1919 afgesloten reeks der crisisleeningen wil heropenen, waartegen groote bezwaren bestaan. Die overbrenging naar den gewonen dienst zou trouwens ook om wettelijke redenen noodig zijn Immers de wet. waarbij dc crisisuitgaven ten laste van het Leeningfonds werden gebracht, ex pireert met l Januari 1934. Zij had slechts rechtskracht voor dc jaren 1931. 1932 en 1G33. Zonder wetswijziging zou dus reeds op for- meelen grond de overbrenging naar den ge wonen dienst geboden zijn. Vertraagde liquidatie oorlog.sschuld. Voor hel tekort op den oorspronkelijken dienst van het Leeningfonds geldt deze for- meelc overweging niet. Naar de bestaande wetgeving blijft dit tekort dat trouwens in 1934 en volgende jaren wegens tot stand gekomen aflossingen zal dalen ivoor 1934 wordt het geraamd op f 31.8 millioen) ten laste van het fonds Ook materieel is een overbrenging van het tekort naar den ge wonen dienst hier niet in die mate noodza kelijk. Indien het ten laste van het fonds blijft, zal dit hierop neerkomen, dat de li quidatie der oorlogsleeningen iets minder snel zal gaan dan aanvankelijk bedoeld was. De heffingen, die na 1943 aanmerkelijk had den kunnen worden verlaagd, zullen dan na dat jaar nog eenigen tijd op het bestaande peil moeten worden gehandhaafd. Dit is te betreuren, maar bij het vrij vlugge tempo, waarin dc liquidatie der oorlogslasten in ons land is opgezet, desnoods te aanvaarden. Met de crisLslasten, die aan do eigenlijke functie van het Leeningsfonds 1914 geheel vreemd zijn. staat de zaak geheel anders. Zij zijn tijdelijk bij het fonds ondergebracht we gens het daarin aanwezige saldo, dat grootcr was dan ter overbrugging van het. tekort op den oorspronkelijken dienst van hot fonds tot 1943 noodig was. Nu deze crislslasten ech ter door omvang en duur hot saldo overwoekerd hebben, zal hun tijdelijke onder brenging bij het fonds niet kunnen worden verlengd cn zullen zij dus naar den gewonen dienst moeten worden overgebracht. f 122 milliocn tekort in totaal. Dc conclusie uit het voorafgaande is. dat het tekort op den gewonen dienst voor 1934. naar de thans beschikbare gegevens, en in dc onderstelling dat de voormelde belasting maatregelen tot stand komen, kan geraamd worden op f 27 plus 95 Is f 122 millioen. Hierbij is verwaarloosd eenerzijds het na tuurlijk accres der uitgaven, anderzijds de automatische daling van dc uitgaven ten ge volge van de doorwerking der reeds tevoren genomen besparingsmaatregelen, voor z'-ccr cic-ze om de bekende redenen (wachtgelden enz.) niet terstond hun volledig effect kon den hebben. De luchtreus DO X heeft, zooals ivij gemeld hebben bij een daling le Passau vrij ernstige schade opgcloopcn. Op de foto is duidelijk het zwaar gehavende staartstuk le zien.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1