AMSTERDAMSCHE WEEK OP SCHIPHOL 13 T/M 21 MEI FILMNIEUWS. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 12 MEI 1933 ARROND.-RECHTBANK. Werkloozen en anthraciet. Donderdag stonden vier inwoners van Krommenie terecht voor diefstal van anthra ciet. Hun was ten laste gelegd, dat zij op 7 October tezamen en in vereeniging van het terrein der gasfabriek te Krommenie anthra ciet hadden weggenomen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening. Op genoemden datum had een groot aan tal werkloozen, ontevreden omdat hun door 't burgerlijk Armbestuur geen brandstof was verstrekt, zich met zakken en schoppen naar een terrein bij de gasfabriek begeven, nadat zij van te voren bij het stempellokaal van hun voornemen kennis hadden gegeven om daar anthraciet te halen. De verdachten erkenden dat, maar beweerden dat zij niet de personen waren geweest, die de kolen hadden opgeschept. De directeur der gasfabriek had een aan tal menschen op dat terrein zien komen en was ook naar hen toegegaan, maar van het wegnemen had hij niets gezien, wel had hij de politie gewaarschuwd. De directeur zei, dat die steenkool hem niet aanging, doch dat het Burgerlijk Armbestuur die slechts op het terrein had doen storten. Ook de boekhouder der gasfabriek meende dat het niet op zijn weg had gelegen, zich met de menschen in te laten. Getuige Groot verklaarde gezien te hebben, dat twee der verdachten zakken openhielden en dat de twee anderen kolen schepten. Ge tuige stond buiten het hek en verklaarde dui delijk te hebben gezien wie er schepten. - Getuige mej. Ultee verklaarde gezien te hebben dajt twee der verdachten zakken met steenkolen van een kar op een handkar overlaadden. Verdachten erkenden wel zakken gehad te hebben, maar waar die zakken waren geble ven, toen zij op het terrein waren gekomen wisten zij niet. De officier van justitie was van meenihg, dat het bewijs was geleverd. Er waren veel meer personen bij den diefstal betrokken ge weest, maar omdat andere verdachten van hun recht om niet te antwoorden hadden ge bruik gemaakt, konden zij bij gebrek aan ge- tuigeverklaringen niet vervolgd worden en zoodoende moesten nu deze vier, tegen wie ge tuigeverklaringen waren, voorgebracht wor den; er was dus geen sprake van dat zij er waren uitgepikt. Spr. achtte het feit ernstig en vorderde 2 maanden gevangenisstraf. Bij het begin van het requisitoir had de offi cier den wensch geuit, dat de verdediger zich tot de feiten zou bepalen en de politiek er buiten laten, de verdediger mr. S. de Jong uit Amsterdam zei dit te zullen doen. Pleiter achtte het ten laste gelegde niet bewezen; van de getuigeverklaringen bleef alleen die van Groot over, want anderen had den het eigenlijke wegnemen niet gezien en pleiter trachtte aan te toonen dat er zoo veel onnauwkeurigheden in die verklaring waren, dat ze niet als bewijs kon dienen en meende, dat vrijspraak moest volgen. Mocht de rechtbank toch straf willen opleggen, dan wenschte spreker, dat rekening gehouden moest worden met- de omstandigheid dat het hier geen eigenlijke diefstal was. Het was de bedoeling van de werkloozen geweest om te demonstreeren tegen het niet verstrekken van kolen en de demonstranten hadden verwacht, dat de politie niet zou toe laten, dat er kolen werden weggehaald. Toen men echter op geen tegenstand stuitte wer den eenige zakken kolen geschept en die werden niet door de verdachten gehouden, maar gedistribueerd onder de werkloozen. die ze het meest noodig hadden. Ook dit weg nemen was slechts een protest. Voorts gaf pleiter een karakterschets van de verdach ten en hield een beschouwing over hun op treden. De Officier meende dat pleiter toch het glibberig pad der politiek was gaan be treden. wat de verdediger echter ontkende. De verdachten betoogden nogmaals, dat zij slechts hadden willen demonstreeren en een hunner begon: als de instanties weer zouden weigeren Stop zei de president en maakte aan de peroratie een einde, als niet ter zake die nende. De rechtbank zal op 22 Mei uitspraak doen. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. Twee jongens uit Zaandam stonden terecht voor het stelen van rijwielplaatjes. Zij had den te Westzaan van een tweetal rijwielen, die de eigenaars eenige oogenblikken onbe heerd op den openbaren weg hadden laten staan, de belastingplaatjes afgebroken. Verdachten erkenden, dat zij voorzien van een tang en een schroevendraaier van Zaan dam naar Westzaan waren gegaan met de bedoeling plaatjes te stelen. Bij hun aanhou ding hadden zij een viertal plaatjes bij zich. De Officier achtte het een bedenkelijk ver schijnsel, dat er den laatsten tijd aan de Zaan zooveel belastingmerken worden ge stolen en meende een onvoorwaardelijke straf te moeten eischen. Tegen den jongsten ver dachte werd 3, tegen den oudsten 4 maanden geëischt. De verdediger ging op de feiten niet in, maar pleitte nietigheid der dagvaarding op formeele gronden. Het afschrift der dagvaar ding zou niet woordelijk gelijkluidend ge weest zijn aan het origineel. De rechtbank wees de nietigheid af en bepaalde de uit spraak op 22 Mei OPRUIING. Een juffrouw te Zaandijk moest terecht staan wegens het verspreiden van pamfletten met opruienden inhoud, Er stond in „Arbei ders, neemt wat je noodig hebt", of iets der gelijks. Verdachte had erkend dat zij den inhoud had geweten. Zij was niet verschenen. De'Officier was van meening. dat. de vrouw gebruikt werd als werktuig van lieden, die zich buiten schot hielden en vorderde een maand gevangenisstraf. Uitspraak 22 Mei. POLITIEHOND DRESSUURCLUB „ZUIDERHOUT". Met ingang van 15 Mei a.s. zullen de oefeningen welke Dovengenoemle vereeniging regelmatig op haar terrein aan den Zeeweg houdt, ook plaats hebben op Dinsdag- en Donderdagavond. HET VENTVRAAGSTUK. VERGADERING VAN STRAATKOOPLIEDEN De Haarlemsche Markt- en Straatkoop- liedenvereeniging „Door Eendracht Sterk", hield Donderdagavond in het gebouw Sint Bavo een openbare vergadering ter bespre king van de huidige toestanden voor de kleine handeldrijven den. De voorzitter, de heer A. Schraal, sprak een kort inleidend woord. De bedoeling is,' om aan B. en W. een algemeen ventverbod te vragen voor vreemde kooplieden, die niet in het bezit van een vergunning van B. en W. zijn. De heer J. L. de Vries merkte op, dat het zoo voor de bona fide kooplieden niet langer kan gaan. Er komen steeds meer losse koop lieden van buiten, die aan de Haax-lemmers een onhoudbare concurrentie aandoen. De staanplaatsen in Haarlem zijn totaal waar deloos geworden. De Haarlemmers willen hun brood op eerlijke wijze verdienen; zij be danken er voor, om aan het Burger-lijk Arm bestuur steun te gaan vragen. Spreker is van meening, dat het aan B. en W. niet bekend is, dat dit alles plaats heeft. In de buitengemeenten mogen de kooplieden van elders niet stil blijven staan; ze moeten doorrijden. Dat is in Haarlem niet het geval. De ongewenschte concurrenten blijven ook tot 's avonds laat staan. Nu zijn er weer Italiaansche ijsverkoopers bij gekomen. Om een beteren toestand te verkrijgen, moeten de belangstellenden niet op straat klagen, maar op een vergadering komen, om de zaken te bespreken en daarna een adres aan B. en W. te zenden. Als de autoriteiten niets hooren, dan nemen ze natuurlijk ook geen maatregelen. Dat zullen ze vermoedelijk wél doen, als ze voldoende worden ingelicht. Nu komen er ook nog kooplieden uit Duitsch- land. Spreker is er van overtuigd, dat de ver eeniging bij de autoriteiten een gewillig oor zal vinden; dat ze aan de buitenlanders geen vergunning zullen geven. De wantoestanden worden niet alleen ge- vondexx. bij den ijsverkoop, maar ook bij den bloemenhandel. Ook in deze branche wordt groote concurrentie aangedaan door koop lieden, die van buiten Haarlem komen. Het zijn vaak tuinders van Hillegom. Lisse en Noordwijkerhout. De Haarlemmers kunnen hiertegen niet concurreeren, want die tuin ders kunnen de bloemen goedkooper ver- koopen dan dat de Haarlemmers ze kunnen koopen. Als dat zoo doorgaat, dan worden alle Haarlemsche kooplieden mettertijd steuntrekkenden. Ook met de lompenventers gaat het heel slecht. Steeds meer personen loopen langs de huizen om oude kranten te vragen, maar ze nemen meteen de lompen mee, zoodat de lompexxhandelaars er telkens naastgrijpen. Aan dit alles moet een einde gemaakt worden. Ook komen er veel haringventers van buiten de stad. Spreker eindigde met de hoop uit te spre ken. dat de autoriteiten de Haarlemsche bonafide kooplieden in deze benarde tijden ixiet in den steek zullexi laten. (Applaus). Eenige aanwezigen stelden vragen, die dooi den spreker werden beantwoord. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin onder de aan dacht van B. en W. wordt gebracht, dat de huidige toestand voor de kleinhandelaren of straatventers onhoudbaar is geworden. Ver zocht wordt ten spoedigste maatregelen te treffen tot het in het leven roepen van een algemeen ventvex-bod voor hen, die niet in het bezit van een. vergunning van B. en W. zijn, teneinde de bonafide kooplieden tegen de ongewenschte concurrentie te beschermen zoodat het bestaan hun niet moeilijk ge maakt wordt. Deze motie zal, begeleid van een uitvoerige toelichting, aan B. en W. worden gezon den. ONDERWJSFONDS VOOR SLECHT - HOORENDE KINDEREN De speldjesdag, die op 10 Mei ten bate van dit op te richten fonds werd gehouden in de gemeenten Heemstede en Bloemendaal, had, ondanks het zeer ongunstige weer, een bevre digend resultaat. De opbrengst was in Heem stede 215.01, in Bloemendaal (dorp) 270.— in Aerdenhout f 149.25 en in Overveen 100 47, totaal 734.73. In Haarlem wordt voor ditzelfde doel nog gecollecteerd met inteekenlijsten en steun - bons; de opbrengst hiervan zal nog nader bekend gemaakt worden. HAARL. GEM. KOOR „DE SPAARNEKANTERS" 21 Mei a.s. neemt bovengemelde zangver- eeniging, onder leiding van den heer A. Bak, deel aan het groot Nat. Zangconcours te Schiebroek. Ingeschreven is in de 2de afd. Gem. Koren; verplicht werk is Het Ouder huis van Kools en vrije werk; Super flumina Babylonis van Gounod. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. In het gebouw Lange Veerstraat is Woens dagavond een ledenvergadering gehouden van het Departement Haarlem van de Maat schappij Tot Nut van 't Algemeen, onder voorzitterschap van den heer E. Geesink. De begx-ooting van het Departement sloot met een bedx-ag aan ontvangsten en uitgaven beiden van f 9645. Tot afgevaardigde en zijn plaatsvervanger voor de algemeene vergadering werden be noemd mej. J. Wentholt en mr. Julius Hoog. in de plaats van den heer J. C. Dirks, aftre dend bestuux-slid niet herkiesbaar, werd mr. B. Deenik gekozen. De voorzitter sprak woorden van dank aan den heer Dirks. Het departement besloot bij de verkiezing van twee hoofdbestuursleden in plaats van prof. dr. Zeeman en A. Arriëns Kappers zijn stem uit te brengen- op dr. A. J. van Pesch, directeur eener H. B. S. te Amstex-dam en dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burge meester van Zwolle. Gewone entreeprijs f0.15 of f 0.30 Tentoonstelling Fotowedstrijd Kunstvliegen 16.uur Avondrondvluchten 21.30 uur KNIEËN ALS VERSTEEND. Vrouw die 10 jaar rheumatiek had loopt nu gemakkelijk 6 K. M. „Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar geleden", schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeseiijke rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan be steed. Ik kocht medicijnen, waschmiddeltjes, smeersels, en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik dacht; laat ik dat eens probeeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze versteend waren. Ik was werkelijk wanhopig, want ik voorzag dat het niet lang meer zou duren of ik zou me heelemaal niet meer kunnen be wegen en dat maakte me zoo treurig. Welnu ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de lia- con op was, zei ik; Och het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei; Doorzetten. Probeer nog eens ten flacon. Geef het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwelijks gelooven, toen ik weer kon bukken en opko men zonder hulp. Ik was er zóó blij over. Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K.M. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Mijn man is den heelen winter zonder werk ge weest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen". Mevr. E. A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders te overtuigen? Het beste is probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) STADS EVANGELISATIE. Voor Zondag 14 Mei is door het gemeente bestuur toestemming verleend een Openlucht samenkomst te houden bij het Paviljoen in den Hout, aanvang 5.30. Sprekers zijn de lxee- ren W. Akse te Beverwijk en J. Snoeks te Haarlem. 's Avonds 7.30 uur wordt een opwekkings samenkomst in Gebouw Lange Heerenstraat 6 gehouden met als spreker de heer F. van Essen uit Den Haag. ZESTIG JAAR GETROUWD Op Zondag 14 Mei hopen de heer Corn, van Schie en zijn vrouw Cornelia Schneider, Bakkersti-aat 19. den dag te herdenken, dat ze zestig jaar geleden in den echt werden verbonden; De bruidegom, die 85 jaar oud is en die zijn heele leven lang hard gewerkt heeft, mag zich, evenals zijn 83-jarige bruid nog in een goede gezondheid verheugen. Het echtpaar heeft elf kinderen gehad, waar van er nog acht in leven zijn. Het oudste „kind" is 69 en het jongste 42 jaar. ALG. NED. DILETTANTEN TOONEELBOND. Men schrijft ons; Op de vergadering van de A.N.D.T. dezer dagen te Zeist gehouden, kwam het propa ganda-vraagstuk voor Haarlem en omstreken ter sprake. Op Zondag 12 Maax*t j.l. hield ge noemde Bond een propagandavergadering te Haarlem. Aanwezig waren toen de afgevaax-digden van 7 te Haarlem ge vestigde vereenigingen. Tot nu toe werd geen x-esultaat bereikt. Dit is echter niet te wijten aan laksheid van den A.N D.T., docli aan de besturen der 20 te Haarlem en omstreken gevestigden di- lettantenvereenigingen. Heel veel zou door organisatie bereikt kunnen worden hier te stede. Het. ax-beidsveld is ruim. Het hoofdbestuur is gaarne bereid een ieder ae meest uitgebreide inlichtingen te ver schaffen en verwijst daarvoor naar den twee den secretaris, den heer G. C. Botbijl te Heemstede. ZENDINGSARBEID ONDER CHINEEZEN. De heer A. Pieron te Heemstede, die be roepen is bij de Gereformeerde Kerk te Rotterdam-Zuid zal werkzaam zijn bij den arbeid onder de Chineezen op Katendrecht. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.37 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middagdiensten te 9 uur. Zondag te 8 uur. Avonddiensten bij het invallen van „nacht". Talmoed Torah: Sabbath: niet. Werkdagen: tusschen de Middag- en Avonddiensten. Alle diensten, alsmede Talmoed Torah, worden verricht ter Synagoge, Lange Beg ij- nestraat 11 VOLKSZWEMFEEST. Men schrijft ons: Het zwemseizoen nadert weer. Op 15 Mei a.s. gaan de Gemeentelijke zweminrichtingen weer open. Velen genieten reeds bij de ge dachte alleen, weer spoedig van de heerlijke zwemsport te genieten. Doch zeer velen nog weten niet, welk een heerlijke en tevens zeer nuttige sport het zwemmen is. Zij moet. nog veel meer gepropageerd worden en tot dat doel is liet. vorig jaar hier ter stede opge richt de Commissie „Volkszwemfeest", die zich ten doel stelt, de zwemsport te propa- geeren onder de breede lagen der bevolking. Als middelpunt van deze propaganda zal op Zaterdag 8 Juli a.s. een volkszwemfeest worden gehouden in de Gemeentelijke Zwem inrichting aan de Houtvaart, waarvoor van bevoegde zijde bereids medewerking is toege zegd. De onkosten hiervoor, welke in hoofd zaak bestaan in het aankoopen van prijzen en propagandamateriaal, moeten worden be streden uit bijdragen van donateurs. Men kan reeds donateur worden voor een gering bedrag. De Commissie „Volkszwemfeest" is als volgt samengesteld: H. L. F. van Luijken. voorzit ter: B. J. van Aken Jr., secretaris. Kweektuin straat 14: W. J. v. d. Hoek. penningmeester; Mevr. de LaatTuin; de heer en mevr. Dijk straVan Baren; Mej. H. de Lugt: J. Verkes; H. C. Korebrits; J. Bogaard; J. P. Terol. MUZIEK. Concert der H. O. V. Het volksconcert van 11 Mei verdient ver melding wegens de huldiging van den violist J. van der Steeg en wegens het optreden als soliste van de zangeres mevr. De Wilde Ploeg. Men heeft in het H. D. van gisteren eenige bijzonderheden over de muzikale loopbaan van den heer Van der Steeg kunnen lezen. Vóór den aanvang van het concert, toen allen, orkestleden en toehoorders hun plaat sen hadden ingenomen, betrad de voorzitter der H.O.V. het podium en sprak den beschei den musicus in hartelijke bewoordingen toe. Hij herinnerde aan zijn stiptheid, zijn plichtsbetrachting, zijn eenvoud. „De tijds omstandigheden veroorloven ons niet U op andex-e wijze te huldigen, maar deze bloemen mand, waarin een geschenk van het Bestuur verborgen is. willen we U toch aanbieden. En we spreken de hoop uit, niet dat ge nogmaals 40 jaren deel van ons orkest zult uitmaken: dat mogen we niet verlangen; maar wel dat ge nog vele jaren Uw functie in ons midden zult mogen vervullen met dezelfde haast spx-eekwoordelijke punctualiteit, die U tot dusver kenmerkte". Zóó ongeveer (ik ben geen stenografie machtig en dus alleen op memorie aangewezen!) sprak de voorzitter, en allen in de zaal stonden op. terwijl hij den jubilaris de hand drukte en lieten hun bij val. wellicht de eerste die de bescheiden violist voor zich alleen had in ontvangst te nemen, luide klinken. Daarna richtte de diri gent Marinus Adam het woord tot den heer v. d. Steeg en bood hem namens het orkest een horloge aan. Ook deze huldebetooning vond algemeenen weerklank.We wenschen den jubilaris toe dat de stiptheid van dat uur werk even spreekwooi-delijk moge worden als die van den bezitter, en dat beide nog vele jaren onafscheidelijk zullen blijven. Mevr. Bep de WildePloeg hoorde ik Don derdagavond voor het eerst, hoewel zij reeds een aantal jaren geleden met de H.O.V. op trad, naar ik vernam. Men zei dat toenmaals haar zang door een te geringe toonvastheid. een te sterke vibrato, geschaad werd. Nu was dit slechts in den aanvang het geval: bij de voordracht van de scène en Aria van Agathe uit Weber's „Der Frèïschütz". Maar dat was slechts het gevolg van nervositeit, want het beterde gaandeweg, en na de pauze, in de Senta-ballade. was er er weinig meer van te bemerken. Mevr. De WildePloeg is een so praan van uitgesproken dramatisch karak ter; de stem heeft, een aanmerkelijken om vang. klinkt in de hoogere liggingen wat dun en eenigszins scherp, maar leent zich voor heftige tegenstellingen. De adembeheersching veroorloofde misschien niet de tempi ..Ada gio" en „Andante" in Weber's werk nog iets langzamer te nemen. In 't algemeen stond haar Senta-vertolking op hooger peil dan die van Agathe. Zeer veel bloemen werden haar vereerd: twee zaalbeambten waren voor de aanbieding noodig. En het publiek dankte haar met warm applaus. Het orkest begeleidde de solonummers volgzaam, gaf een frissche en welklinkende auditie van Saint-Saëns geestige 2de Sym- phonie een minder geacheveerde van het Voorspel voor de 3de acte van „Lohengrin" en besloot den avond met de dansexi uit „Prince Igor" van Borodin. K. DE JONG. JACKIE COOPER IN THE CHAMP. Wallace Beery en Jackie Cooper kunnen het best met elkaar vinden. Een belangwekkéxxd filmspel kan men Vrij dag en volgende dagen gaan bijwonen in het Luxor-Theater, waar de film The Champ van King Vidor dan loopt. Deze x-egisseur. ook hier ter stede reeds be kend door zijn van aard en beteekenis zeer verschillende werken: De groote parade. Hal leluja en Alledagsmenschen. heeft ook in dit nieuwe stuk wederom een proeve van zijn bekwaamheid gegeven. The Champ, in het Hollandsch getiteld: Zijn zwaarste strijd, neigt vooral in het slot wel wat veel naar het melodramatische en is ook van thema bana ler dan de beide laatstgenoemde werken van dexi meester. Maar er opeixbaart zich een schilderachtigheid en kracht in. welke vooral door het stoere spel van Wallace Beery en het aandoenlijke optreden van zijn jeugdigen tegenspeler tot uiting komt. De geschiedenis betreft een van de wreed ste situaties uit het menschelijke leven; een kind, dat tusschen zijn ouders partij moet kiezen. The Champ is thans een verloopen dronkaard en speler. Maar eenmaal ïxioet hij het is voor de toeschouwers, die nu den onsmakelijken bruut zien, nauwelijks te ge looven. het hart hebben gewonnen van een fashionable dame, die door zijn succes als wereldkampioen zwaargewichtbokser be koord is geraakt, met hem is gehuwd en bij hem een jongetje heeft gekregen. Spoedig bemex-kte zij haar vergissing en is met een netter heer ln den echt getreden, die haar een dochtertje schonk. Bij de echt;- scheidingsprocedure wees de rechtbank het jongetje aan zijn vader toe. Deze heeft hel kind geheel in zijn eigen barbaarsche milieu opgenomen en het jongetje is onder zijxx lei ding een echt „boefje" geworden. Onder zijn leiding? Maar de rollen zijn om gekeerd. Want het jongetje nam de leiding over zijn vader op zich. beschermde dezen tegen den drank en het spel. hielp hem op hun armoedige kamer bij lxet uitkleeden. veegde den vloer en gedroeg zich volslagen als de oppasser en huishoudster. Dit geeft, dit manneke iets zielig ouds. Soms twijfelt men. of dit jongetje werkelijk een kind is dan wel een volwassen dwerg. Ge lukkig de menschen, bij wie deze twijfel kan opkomen! Zij zijn voor het ergste gespaard. Want er bestaan werkelijk zulke oudemanne tjes-kinderen en zij zijn in de armenbuurten geenszins uitzondering. Persoonlijk heb ik en wel ontmoet, mannekes van nog geen tien jaar, die met hun vader omgingen als een moeder met haar kind. die zijn pleitbezorger waren bij de gestelde machten en die thuis zorgden, dat er van de ellendige huishouding althans nog een beetje terecht kwam. De jeugdige Jackie Cooper typeert zoon vroegrijp armoc-kind voortreffelijk. Hoe goed is zijn masker, hoe goed zijn gebaar in de stille soberheid, welke zoo'n rol vergt..Ook in dit opzicht: het strakke, schijnbaar cy- nisch-ongevoelige reageeren van een gevoe lig hart op het harde lot. waartegen het zich te verdedigen heeft, een volmaakt even beeld van zijn even zieligen vader, die hem geschapen heeft, niet louter in lichamelijk opzicht. Beerv speelt dezen toch in zijn hart zoo goedigen en goed willenden spierklomp ook zuiver en samen vormt het tweetal met die roerende onderlinge gehechtheid, een tref fend span. Maar ook de film als zoodanig heeft goe de momenten. De vervaardiger heeft trou wens voor dankbare onderwerpen gezorgd. Zoo laat hij de kamer, waar het droevige tweetal huist, gelegen zijn tegenover een kroeg waaruit, als de kleine Jackie 's avonds het venster opschuift, na zijn dronken vader tc bed te hebben geholpen, orgelmuziek naar binnen klinkt, hetgeen zijn effect op den toe schouwer niet mist. Zoo geeft hij een prach tige reproductie van wedrennen en van een bokswedstrijd. Met een beheerscht gebruik van den klank heeft King Vidor hier de eigenaardige, angstwekkende en opwindende sfeer weergegeven. Dit is weer eens een film. waarbij men kan zitten genieten van allerlei factoren, welke men niet wekelijks in het filmprogram in die mate te merken krijgt. H. G. CANNEGIETElt „DE STAD ZONDER JODEN". LOUIS DE VRIES ZAL HET SPEI.I N. Teen eenige jaren geleden het anti semietisme opnieuw het hoofd opstak, schreef Hugo Bettauer zijn bekend en thans be roemd geworden boek „De Stad zonder Jodcix". Hij schilderde het Wecnsche leven na een gefantaseerden uittocht der Joden, hetgeen het verval en deix uiteindelijken on dergang van de eens zoo bloeiende stad ten gevolge had. „Ein Roman von Uebermorgen" noemde Bettauer zijn boek. Het boek zal binnenkort ook ln Nederland- sche vertaling het licht zien. bij don uit gever De Haan te Alphen a. d. Rijn. Naar wij vernemen is Louis de Vries, van wien zoo menige Joodsche creatie een on vergetelijk succes is geworden, door een be kend Haagsch litterator, die bezig Is het boek tot een tooneelstuk tc verwerken, aangezocht om het werk ten tooneele tc brengen. Het stuk. van een tragische actualiteit, zal in den laxxdc ongetwijfeld zeer de aandacht trekken. SOLIST WINT DRIE PRIJZEN. De heer Th. van Hoeven lid van de Harmo- n ie vereeniging „Utile Duld" behaalde op het Nat. Solisten Concours te Wamel met 126 punt. een eersten prijs. Tevens behaalde hij in de eerste afdeeling het hoogst aantal punten, waardoor hij in het bezit kwam van een zilvex-en lauwertak. Voor de mooiste voor dracht en toonzuiverheid over het geheele concours ontving hij een extra prijs. Zoo zenuwachtig? Vroeg oud? Aloe cn zwak? Gebruikt liet volmaakte zenuwvoedsel naar Prof. Habermann. Neemt: (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE STANK DER HAARLEMSCHE GRACHTEN. Mijnheer de Redacteur, Nu de zomersclxe dagen in aantocht zijn, zal het niet lang meer duren of do bewoners van Haarlem's grachten krijgen den ondragc- 1 ijken stank en de daaruit voortvloeiende oixgemakken weer te vex'duren Het is mij opgevallen dat reeds velen over dit onderwerp spraken of schreven, doch nimmer is eenige verandering ten goede ge komen. Temeer verwondert het mij, omdat xxxen de oorzaak van het ongerief kent. Men weet, dat de stank ontstaat door ont binding der uit de riolen toegevoerde brel- achtige massa, welke bezinken kan. door-lat liot. grachtwater niet of weinig in beweging wordt gebracht. M.i. is dan toch de eenige oplossingdat dc brei wordt verwijderd door ze weg te spoelen. Hierbij doe ik een eenvoudig middel aan de hand. b.v. voor de Zomervaart, Men brengt een afsluiting aan bij den in gang Spaarne—Zomervaart; onder water komt een opening, waarin een flinke, 1-bla- dige schi'oef, door een motor aangedreven. Door de werking der schroef wordt het wa ter van het Spaarne de Zomervaart ingedre ven en de brei-massa van dc Zomervaart via de Fuikvaart naar de Ringvaart gespoeld, waar de brei in natuurlijker omgeving kan ontbinden. De kosten van dergelijk toestel kunnen m.i. slechts enkele hondei-den, het onderhoud en stroomverbruik slechts enkele tientallen gulden bedragen. Ik hoop dat het gemeentebestuur ten ge- rieve der omwonenden een proef met zulk een toestel zal nemen, en bij slagen ook voor Schoter- en Kloppersingel een toestel onder dexx brug bij de M. v. Heemskerkstraat zal laten plaatsen voor afvoer naar hot Spaarne. D. Haarlem, 10 Mei 1933.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9