LETTEREN EN KUNST ASPIRIN Hoe werkt ASPIRIN? Nieuwe Uitgaven. Bij voorkeur DRAG HARLAN HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BUD MAANDAG 15 MEI 1933 HET TOONEEL. Bloemendaal's Tooneel STRIJD. daal's Tooneel. Ook is er lang en hartelijk jeapplaudisseerd en was het publiek aan het slot toen de nobele Willem zijn Louise in de armen mocht drukken en de vader gebroken van smart in zijn stoel neerzonk hoorbaar onder den indruk van spel en stuk. Maar wij hopen, dat Bloemendaal's Tooneel een vol lenden keer met iets beters zal komen en daarmee flink revanche zal nemen op deze volgens onze meening minder gelukkigen avond. J. B. SCHUIL. Wij hebben Bloemendaal's Tooneel wel eens Ibeter gezien dan Zaterdagavond in Strijd. Het is een heel gewoon verschijnsel, dat dilet tanten. die in blijspelen siicces hebben ge had. verlangen om in dramatisch werk op te treden en het is dus ook begrijpelijk, dat de werkende leden van Bloemendaal's Tooneel hun krachten thans eens op ander terrein wilden beproeven. Maar hadden ze nu geen ander en beter stuk kunnen vinden, dat dit wel heel onmogelijke, ouderwetsche „Spel van den Mammon" van Simon Augura? Ik had dit product van den heer Augura gelukkig nog nooit gezien, maar naar sommige gezegden i'n den dialoog te oordee- 3en zou ik moeten opmaken, dat het na den oorlog geschreven is. In den geest echter is het zoo oud als de drama's, die onze groot- èn overgrootouders mooi plachten te noemen. Evenals in die ouderwetsche draken ook hiel de tegenstelling tusschen den schurkachtigen rijkaard en den edelaardigen arme, in dit ge val pleegbroers. waarvan de eene vrouwen verleidt en diefstal pleegt, de andere vrijwil lig de verdenking van de misdaad draagt om den schurk te redden.. En dan is er nog een boef in groot folio formaat, een gepensio neerd luitenant van het Oost-Indisch leger, die hoewel hij reeds jaren op pensioen is gesteld en zelfs al een tijd lang „in de koffie ïs geweest", altijdnog maar halsstarrig in Indisch uniform blijft rondloopen en door allen ook door de dames „luitenant" wordt genoemd. Deze luitenant vertelt als een van zijn heldendaden, dat hij een Atjeher zijn klewang ontrukt heeft en hem met dat ei genste wapen pardoes het h.oofd heeft afge slagen, waarna hij dat afgeslagen hoofd op de bajonet van een geweer heeft geplant om met deze wel ongewone trofee de Atjeh- sche benting te bestormen. Het was werkelijk geen wonder, dat de edel aardige dochter van den bankier van Rossem, die behalve anti-militairiste ook alcohol bestrijdster was, verontwaardigd na dat ver haal, „foei" riep en den luitenant ongenadij onder handen nam. In de zaal moet je zwijgen, maar anders ïïad ik het zeker ook gedaan, niet alleen om dien luitenant maar vooral om den schrijver, dm zulken onzin laat vertellen, te kapittelen. In tijden heb ik niet een onbeholpener. slechter geschreven stuk als dit Strijd van Simon Augura gezien. Het zou mij heel ge makkelijk vallen om dit „Spel van den Mam mon" met zijn boekerige taal en zijn valscb gevoel van het eerste tot het laatste tooneel uit te lclceden, maar het stuk is daarvoor te onbelangrijk. Het zou zelfs door de beste spe lers niet te redden zijn geweest en het is dus ook geen wonder, dat de dilettanten van Bloe mendaal's Tooneel er maar weinig van kon den maken, tc meer niet. omdat in het dra matische genre hun kracht niet blijkt te zit ten. De dames en heeren deden zichtbaar hun best. maar zij bleven in de gewrongen boe kentaal van Strijd steken en wisten geen menschen van deze wassen beelden uit de oude tent van Simon Augura te maken. Wat niemand hun kwalijk kan nemen. Louise speelde nog met de meeste overtuiging. Dat ik mij aan deze juffrouw minstens even zeer ergerde als aan den schurkachtigen gepen- sionneerden luitenant, lag niet aan de speel ster, maar aan den schrijver, die zijn heldin tot een onuitstaanbaar wezen had gemaakt. Van Rossem. de bankier, had wel eenige goede momenten, maar bedierf veel door zijn on- beheerschte, veel te sterke uitbarstingen en zorgde ook niet eenige teekening aan de fi guur van den bankier te geven. Van regie was dit keer niet veel te mer ken. Zoo liet Marie Horsten den student Al- bert zooveel jenever drinken, dat ik mij er over verbaasde, hoe hij al die glaasjes in zoo'n korten naar binnen kon slaan. En nu was het nog maar water! Als liet jenever was ge weest, zou de man dood voor on-ze_ voeten zijn neergevallen. De regisseur zou hier toch wat matiging hebben moeten voorschrijven, ook zonder dat hij daarvoor drankbestrijder behoefde te zijn. Er was veel publiek in de zaal van Hotel Vreeburg en het is wel duidelijk, dat er gioote belangstelling is voor het werk van Bloemen^ FEUILLETON MUZIEK. OPENBARE VOORDRACHTSOEFENINC door het Kleine Orkest en Leerlingen van Joh. Steenman. De jaarlijksche uitvoering van Steenman's Groot Orkest in de gemeentelijke Concert zaal, de uitvoering, waarvan de opbrengst dient om telkens een aantal bleekneusjes aan zon en gezondheid te helpen: die uitvoering staan ons nog te wachten. Door ziekte van den leider is zij tot 30 Mei a.s. uitgesteld moeten worden. Maar middelerwijl heeft Joh. Steenman van zijn genezing blijk gegeven door het leiden eener voordrachtsoefening in het gebouw Rosenhaghe en allen aanwezigen deed het oprecht genoegen den grijzen musi cus weer op het podium te zien en hem toe te juichen. Gezellig en huiselijk ging het daar Zater dagavond toe. Het deftige, officieele van de groote uitvoering ontbrak ten eenenmale. Steenman's geestigheid en bonhomie wekten menigen gullen lach. En van het oogenblik af dat Kleine Hansje, even schoorvoetend en weifelend, maar spoedig vol zekerheid zelfvertrouwen voor den dag kwam, kregen we een reeks voordrachten van geleidelijk klimmende moeilijkheid te hooren. No. 2 ging al tot d,e derde positie, no. 3 verraste door zuiverheid en stokvoering: verderop kwamen ook pizzicati en lastiger dubbelgrepen en zoo meer. De een was wel eens wat gelukkiger en zekerder dan de ander, maar allen toonden de degelijkheid van Steenman's onderwijs. Natuurlijk vormden de Schüler-concerten en lichte bewerkingen aanvankelijk den hoofd schotel; met no. 8. een deel van een sonate van Nardini, deed de echte, klassieke littera tuur haar intrede en met no. 9 de Fransche virtuoze glans en aan beide werd al aardii recht gedaan. Toen was het pauze, en vóór deze begon hield de meester een warm pleidooi voor do vacantiekolonies en de belangen der bleek neusjes en dus ook voor den verkoop van kaarten, welker opbrengst steun en uitzen ding bevordert; het is te hopen dat zijn woorden veel weerklank hebben gevonden en dat velen zich met den verkoop hebben be last. Toen de pauze geëindigd was. kwam het „kleine orkest" op het podium, of juister ge zegd, een deel er van, want ondanks zijn „kleinheid"' was het zóó talrijk, dat het op het podium van Rosenhaghe op geen stukken na plaats kon vinden en dus een aantal uit voerenden er naast of er achter moesten blij ven. Ook de piano en het harmonium ston den een verdieping lager, en dit benadeelde de stemming niet, maar wel de eenheid, want de bespelenden konden den dirigent nu moei lijk zien. Enfin, de Priestermarsch uit „Atha- lia" ging best, evenals de Menuet uit Mozartr Symphonie in Es. Op 't programma stond „in E", maar Steenman zei dat ieder natuur lijk dadelijk zou hooren dat ze in Es stond, en dat geloof ik wel, want als een publiek di reet een canon in de duodecime kan opmer ken in een orgelstuk. en dan nog wel een canon, die zóó verborgen was. dat ik ze bij nauwkeurig onderzoek der partituur niet heb kunnen vinden, welnu dan hoort het zeker of een e dan wel een es gespeeld wordt. Toen kwamen twee Spaansche dansen van Mosz- kowski en in de eerste had wat Spaansche peper bijgevoegd kunnen worden, maar de tweede had weer zuidelijken gloed en Steen man toonde zijn veelzijdige bekwaamheid door, toen een snaar van een der achterste violen sprong, direct een nieuwe uit zijn zak te goochelen en in de goede richting te jong- leeren zonder dat zijn directie een oogenblik ophield: het was letterlijk de uitbeelding van Moszkowsky's ..Der Jongleur". Tot slot kwam. wat de leider ..het succes stuk" noemde: een internationale suite, aan In de gewrichten worden dikwijls schadelijke stoffen afgezet, wanneer de regelmatige doorstrooming met bloed, ook van de kleinste vaten, door koude, vocht of plotselinge sterke af koeling gesfoord wordt. Hevige pijn bij elke beweging aangezien ook de zenuwen aangedaan zijn is het gevolg en als .rheuma' bekend. Aspirin-iabletten oefenen een regelenden invloed uit op de bloedsomloop en zorgen voor een krachtige doorstrooming met bloed, zoodaf de vergiften worden weggespoeld en uit gescheiden. Aspirin-tabletfen stillen bovendien de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruis. (Adv. Ingez. Med.) MOTORRENNER VERONGELUKT ERNSTIG GEWOND BIJ H1LYERSUMSCHE RACES. Zondagmiddag heeft bij de tc Hilversum gehouden grasbaan-inotorwcdstrijden. de nieuweling J. L. Stuivcnberg, uit Rotterdam, een zeer ernstig ongeluk gehad. In de tweede ronde van den wedstrijd, kwam hij. nadat hij de tweede bocht was gepasseerd, tc vallen, waarop hij eenige salto's maakte en roerloos bleef liggen. Tijdens den val was zijn valhoed in de lucht gevlogen, zoodat bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer een hcrschen- schudding en zware schaafwonden had op- geloopen. In hoogst zorgelüken toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na langen tijd nog niet tot het bewustzijn was teruggekeerd. Tchaikowsky toegeschreven, en hoorden -wc stukjes van allerlei landaard. Eén liep in de war, maar Steenman redde de situatie door op.te merken dat ook dc grootste artisten aan stemming onderhevig zijn. De uitvoering van 30 Mei zal, naar hij zeide. zijn laatste worden. We hopen dat hij zich in dit opzicht zal hebben vergist. K. DE JONG PIRENNE'S HISTOIRE DE BELGIQUE BEKROOND. De prijs-Francqui, ten bedrage van een half millioen francs, welke bestemd is. naar Reuter uit Brussel verneemt om uitgereikt te worden voor wetenschappelijk werk. is aan prof. Henri Pirenne, den beroemden ge schiedkundige, toegewezen voor zijn „Histoire de Belgique". Vandaag zal prof. Pirenne door het be stuur van de Francqu-stichïing ontvangen worden, waarbij dan tevens de prijsuitreiking zal plaats vinden. Koning Albert zal hierbij tegenwoordig zijn. Kantteekeningen op het Ontwerp-omzctbelastingwet 1933, door mr. I. van der Spek Het bij Kon. boodschap van 24 Febr. 1933 ingediende ontwerp van wet tot heffing van een omzetbelasting is door mr. van der Spek bestudeerd en becritiseerd. Hij komt tot de conclusie, dat het ontwerp zeer onduidelijk is en slecht van bouw. W. J. Thieme te Zutphen verzorgde de uitgave van deze kant- teekening. Jaarverslag Kon. Ncd.-Ind. Motor Club. Ons werd toegezonden het 27ste jaarver slag van de Koninklijke Neaerlandsch-Indi- sche Motor Club, dat in eenigszins pessimis tischen zin melding maakt van den invloed der crisis, doch met gepast vertrouwen de toekomst inziet. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1932 3107. tegen 4023 het vorig jaar. Het uitgebreide verslag bevat o.a. een over zicht van wat het afgeloopen jaar verricht werd aan bruggen en wegen. ONTHULLING VAN GEDENK RAMEN VOOR ORANJE. In de Nieuwe Kerk te Delft. REDE VAN JHK. MR. DR. A. RoELL. hechten de voedselrestjes zich vast in de spleten en hoekjes tusschen de tanden. Het is niet altijd ge makkelijk, deze daaruit te verwij deren, Maar als U Odol-fand- pasta neemt, valt het U licht Uw tanden grondig te reinigen. Goed verzorgde tanden doen steeds aangenaam aan. Tube 35 cent Groote Tube 60 cent (Adv. Ingez. Med.) In de Nieuwe Kerk te Delft, waar de graf kelder der Oranjes is. zijn Zaterdagmiddag vier gebrandschilderde ramen onthuld ter nadachtenis van prins Willem van Oranje, waarvan drie zijn aangeboden door de com missie tot viering van de herdenking en een door de Baronie van Breda. De eerste drie ramen geven voorstellingen ontleend aan de geschiedenis van ons vor stenhuis en zijn gewijd aan de prinsen Wil lem I en Willem III en het Oranjehuis, zij zijn ontworpen resp. door Georg Rueter. Wil lem van Konijnenburg en Jaap Gidding. Het raam, geschonken door de inwoners van de Baronie van Breda is vervaardigd door Joep Nicolas naar een ontwerp van Willem van Konijnenburg. Het draagt het opschrift „Zoo bond Breda's kasteel Oranje aan Nederland". Tal van autoriteiten waren bij de onthul ling aanwezig. Zoo de vice-president en het. lid van den Raad van Staten Jhr. Mr. F. Bce- laerts van Blokland cn Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, de minister van justitie Mr. Donner, het gemeentebestuur van Delft, de burge meester van Rotterdam, kerkvoogden. Tegen drie uur arriveerde prinses Juliana. Bij het mausoleum heeft, daarna Jhr. Mr. Dr. A. Röell. commissaris der Koningin in Noord-Holland en president van het uitvoe rend herdenkingscomité een rede gehouden. Hij herinnerde er aan. dat het machtige grafteeken. opgericht door Hendrik de Keyser sombere herinneringen oproept, doch dat een stemming van eerbied en ontzag het comité vervulde, toen het beraadslaagde. Het comité nam in aanmerking, dat het koor van de Nieuwe Kerk bij lange na niet meer beant woordde, aan dc verwachting, die landge noot en vreemdeling mocht koesteren van de plaats, die het mausoleum der Oranjes huisvest. De beide gebrandschilderde ramen in het transept, door buitenlanders geschon ken. waar voor het Nederlandschc volk een beschamende vingerwijzing. De plannen voor veertien ramen werden ingekrompen tot dc vervaardiging van de drie historische ramen, die thans onthuld werden. Voor hun inspan ning bracht spreker dank aan Jkvr. Carla de Jonge te Utrecht cn o.a. ook aan het Indische Comité. Ook sprak hij dank uit aan de Bra- bantsche gemeenten en aan de prinses voor haar tegenwoordigheid. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeek. burgemee ster van Breda heeft een rede gehouden over de betrekkingen tusschen de baronie en het Huis van Oranje. Het raam van Breda stelt den intocht van den prins in de stad voor. De Delftsche bariton-zanger Bram van der Stap en de organist J. H. Storm hebben mu zikale medewerking verleend. Na de onthulling was prinses Juliana de eerste, die de ramen in oogenschouw nam, waarbij Jhr. Röell haar voorgelicht heeft. De prinses liet zich de vier kunstenaars, die de ramen uitvoerden, voorstellen. WERK VOOR DORDTSCHEN SCHEEPSBOUW. FRANSCHE ORDER VOOR VIER VAARTUIGEN. Na de voltooiing van den baggermolen. bouwd voor rekening van de Fransche regëe- ring. heeft de Scheepswerf en Machinefabriek De Biesbosch te Dordrecht, naar de Crt. meldt, wederom van deze regeering een be langrijke opdracht ontvangen, n.l. dc bouw van twee ponten en twee tankschepen. CAFé AFGEBRAND IN GRONINGEN Zondagavond te half zeven brak een felle brand uit in het café Fox hols terbosch te Foxhol, gem. Hoogezand. In korten tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie. De brand weer die na twintig minuten arriveerde kon niets meer redden. 20odat het perceel ge heel is uitgebrand. De oorzaak van den brand is het te fel stoken van een kookkachel. BEGRAFENIS PROF. MR. ANTON VAN GUN. Op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gra- venhage is onder groote belangstelling ter- aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. mr. dr. Anton van Gijn, oud-minister en oud-Kamerlid. De Koningin was vertegenwoordigd door den kamerheer in buitengewonen dienst jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, secretaris van den Raad van State. Voorts waren o.a. op de begraafplaats dr. H. Colijn, mr. D. Fock. de ministers Jhr. De Geer. en S. de Graaff. dc oud-ministers Bosboom. Kraus en Aalbarse, de burgemeesters van Den Ilaag cn Arnhem, mr. dr. A. R- Zimmerman, de Koninklijke commissaris bij de N?d. Bank prof. Bruins, staatsraad mr. J. Limburg, eenige loden van Eerste- en Tweede Kamer, meest uit libera len kring. mr. Trip cn mr. Vissering, presi dent en oud-president van de Nedcrlandsche Bank. vertegenwoordigers van Algemeen Handelsblad en Nieuwe Rotterdamse he Cou rant en nog tal van autoriteiten. Er waren bloemstukken van den Kon. Hol- landschcn Lloyd, de Vereeniglng voor den Vrijhandel, het Duitsche gezantschap, de Bond voor Plaatselijke Keuze en veie an dere instellingen en personen. Gesproken heeft allereerst prof. mr. A. C. Verrijn Stuart uit Utrecht, die oen 40-jarige vriendschap herdacht, verder heeft 't woord gevoerd nir. II. J. Knottenbelt, voorzitter eer iiberale Kamerfractie, die dc onafhankelijk heid en onkreukbaarheid van prof. Van Gijn herdacht, en zijn humor memoreerde, Prof. mr. W. H. Methorst heeft namens de Ge zondheidscommissie te 's-Gravcnhagc ge sproken. waarna een ncof dankte voor de be langstelling. KAARTEN VOOR WERKLOOZEN De tooneelver. „Vooruitgang" gaf 150 kaar ten aan de werkloozen om de tooneelvoor- stelling „Hans Hopper maakt carrière" op 17 Mei a.s. te bezoeken. FINANCÏEELE BERICHTEN. KRASNAPOLSKY. De N.V. Mij. tot Exploitatie van dc onder neming Krasnapolsky te Amsterdam maakte in 1932 een winst op de exploitatie van f 43.910 iv.j. 73.131L Voorgesteld wordt het kapitaal te reduceeren met 300.000. N.V. NEDERLANDSCHE LLOYD. De N.V. Nederlandschc Lloyd zal een divi dend van 15% (gelijk v.j.) uitkecrcn. NED. IND. STEENKOLEN HANDELSMIJ. Dc N.V. Ned. Indische Steenkolen Handel Mij. maakte een bruto bedrijfswinst van 2.152.970. HOUTHANDEL WILLIAM PONT. De N.V. Houthandel v.h. William Pont wist door bezuinigingen het verliessaldo te druk ken van 1.447.002 tot 1.389.246. door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. Morgan kreunde en lag eenige oogenblik- ken doodstiL „Hoor eens hier, Harlan", hernam hij ten slotte weer, „men zegt, dat jij zelf een duivel bent maar ik zie in je oogen, dat je het niet voorzien hebt op vrouwen en, Harlan de stem van Morgan trilde mijn kleine Barbara moet voor zichzelf zorgen met zoo n troep wolven om zich heen. Ga naar Rancho Seco en kijk eens, hoe de zaken staan. Mijn vrouw stierf verleden jaar. Er zijn misschien twee of drie jongens op de ranch, die Barbara trouw zullen blijven, meer zeker niet. Maak eens kennis met John Haydon; al je denkt, dat hij een behoorlijk man is en je staat er op, zelf verder te zwerven draag dan de zaken aan hem over". Morgan huiverde en bleef roerloos liggen, de lippen op elkaar geklemd, zijn gezicht ver trok va;, de pijn, die hem overmeesterde. Toen hij weer begon te spreken, klonk zijn stem zoo zwak, dat Harlan moest neerknielen, en zich voorover buigen om de gefluisterde woorden, die moeilijk over de lippen van den gewonde kwamen, niet te missen. „Harlan jij bent eerlijk; je moet eerlijk zijn voor Barbara! Dat papier, dat ik pro beerde weg te stoppen in mijn revolver toen jij te voorschijn kwam, neem het mee. Het zal .ie wijzen, waar het goud is. Mijn laatste wil in mijn bureau op mijn kamer. Alles is voor Barbara. Dat weet iedereen. Haydon weet het Deveny kwam er achter. Je kunt mij niet naar huis brengen, liet is al te laat. Begraaf mij hier, en vertel het Bar bara". Hij lachte pijnlijk. ..Dat is alles". Hij tastte naar een van Har lan's handen, vond die en drukte haar met alle kracht, die hem nog restte. Zijn trillende stem klonk heesch: „Je weigert toch niet. Harlan? Je moogt niet weigeren! Mijn kleine Barbara is van iedereen verlaten, man! Wat een vervloekte gek ben ik geweest, niet beter voor haar te zorgen!" De nacht was gedaald. Morgan kon het gelaat van Harlan niet langer onderscheiden, maar hij was zich bewust van Harlan's ster ken greep en lachte dankbaar. „Je doet het immers —voor Barbara? Zeg, dat je het doet! Laat ik het duidelijk hooren!" „Ik geef mijn woord er op", antwoordde Harlan langzaam. Nu leunde hij dichter over den stervende heen en hij fluisterde lang tot hem. Toen hij zweeg, probeerde Morgan te gaan zitten. Hij wentelde zich in het zand om ten einde Harlan's gelaat te zien. Maar het diepe duister van de woestijnnacht omhulde hen en Morgan zag van Harlan niets dan de vage omtrekken. „Zeg het nog eens, man! Zeg het nog eens en steek een lucifer aan! Ik wil je zien, ter wijl je het zegt!" Er ontstond een pauze. Toen flakkerde het licht van een lucifer over het ernstige gelaat- van Harlan. Ik zou je niet willen beliegen, nu zeker niet, Morgan", zeide hij. „Ik ga naar Lambo om af te rekenen memt de bende van Deveny". Morgan staarde den ander aan, zoolang het vlammetje flikkerde, zoo intens, dat zijn gelaat een verheven uitdrukking kreeg. Zoodra de lucifer doofde en duisternis haar macht herkreeg over de woestijn, zonk Morgan achterover, zuchtend van geluk. „De groote reis begint", zeide hij. „Ik ga God is goed voor me geweest". Zijn adem haling werd gejaagd. Na een oogenblik her nam hij snel, alsof hij dacht, dat de tijd om alles te zeggen zou ontbreken: „De een of ander overviel me terwijl ik sliep gaf me een kogel in de borst: ik kreeg geen kans. Ze waren met hun drieën. Mijn vuur was uit gegaan en ik kon hun gezichten niet onder scheiden. Laskar en Dolver waren er blijk baar twee van. De ander moet ontkomen zijn. Hij schoot op me. Trachtte ook, me met zijn mes te bewerken, maar ik vocht en ."hij rukte zich los. Het gebeurde achter een rots meer naar links een groot blok. Ik had hem een oogenblik vast en rukte iets stuk. Wat het was. weet ik niet. Misschien kan het je helpen te ontdekken, wie het was. Ik wil geen wraak zoeken. Nu niet, omdat ik ga sterven; maar als je het ontdekt en te weten komt wie het was, zul je het misschien prettig' vinden hem te betalen voor hetgeen hij mij gedaan heeft". Hij werd stil nu. Alleen het hijgende adem halen klonk door de doodsche stilte van den nacht. „Er zit meer achter dan goud en Barbara", kreunde hij moeilijk. In dezen toestand van halve bewusteloosheid deden de zorgen, die hem drukten, hem onwillekeurig spreken: „Er zit iets achter niemand praat er over Maar Harlan zorgtHij zweeg een oogenblik, toen klonk luid zijn stem: „Kijk, kijk, daar is Barbara. Kleine meid, ik dacht ik De stem brak af in een snik. Een poosje later stond Harlan op. Binnen het uur vond hij de rots, waarover Morgan had gesproken en een boschje twijgen als fakkel gebruikend, zocht hij de omgeving af. In een holte, veroorzaakt door den indruk van een hak, ontdekte hij een glinsterend voorwerp, dat hij bekeek bij het vlammend licht. Hij knielde neer en ontdekte, dat het enkele schakeltjes waren uit een gouden horlogeketting van typischen vorm. Zorgvul dig borg hij ze weg in zijn zak. Toen besteeg hij Fantoom en stuurde het paard in Westelijke richting het zwarte paard galoppeerde voort zonder zich te ver moeien. Bij het aanbreken van den dag dronk Fan toom uit de Kelso-bron, die zich bevond te midden van een breede strook grasland en toen de zon, een gloeiende schijf, rees boven den einder ver in de woestijn om zijn heer schappij te hernemen over het geblakerde land, reden het zwarte paard cn zijn ruiter voor door de desolate eenzaamheid een stip in de eindeloosheid, waarachter dood en eeuwigheid fluisterden. HOOFDSTUK III. EENZAME WACHT Lamo, een mijl in het vierkant, midden in de geblakerde vlakte, dankte zijn bestaan aan het instinct van de menschen om elkan ders nabijheid te zoeken Een gebaarde kroeg houder, Joel Ladron, die zich niet wilde onderwerpen aan de sheriff in een andere stad. had al zijn bezittingen op een huifkar geladen en was naar het Zuiden getrokken, tot hij ergens een geschikt plekje vond Toevallig hield hij stil op de plaats, waar thans Lamo ligt. Ladron zag een spoor zich kronkelend door de woestijn cn verdwijnen in het oosten. Hij wist, dat waar een spoor leidt, dorstige menschen lang komen die ver langend uitzien naar hetgeen hij kon bieden. De geschiedenis van Ladron is weinig inte ressant. Na verloopp van tijd klonk het mo notone geluid van geldstukken op de toon bank in het keetje, dat hij had opgericht. Ladron kreeg buren. Er kwamen wat meer reizigers en de enkelen, die er bleven, zagen hun zaken floreeren. Ladon richtte een paar schuren op. Ten slotte had hij er twintig. Een twaalftal had hij zelf in gebruik. Van de overige diende er een als woning voor sheriff Gage; twee anderen waren ingenomen door winkels een volgende diende als kantoor en pakhuis voor een maatschappij, die voorraden verkoclit aan voorbijtrekkende reizigers, terwijl nog een ander door een ruw getimmerd bord werd aangeduid als „restaurant Lamo". De gebouwen van Lamo weken in geen enkel opzicht af van die in andere steden. Het restaurant had een verdieping, waartoe een trap langs de buitenzijde toegang ver leende. Het dak was plat en de verdieping verdeeld in kleine kamers met smalle vensters. Geen enkel van de gebouwen in Lamo wist wat verf was Het hout verweerde in zon en regen Hoe haveloos ook, dit alles vormde echter een tegenstelling tot de doodschheid van de omgeving. Hier was tenminste leven. Barbara Morgan, zittend voor een der ven sters van het restaurant op dc eerste ver dieping, vanwaar zij ver in de woestijn kon zien werd getroffen door het verschil tus schen de woestijn en de nederzetting. Angstig Angstig bedacht zij dat haar vader zich in de wildernis bevond, op weg naar Pardo, voor zaken welker beteekenis zij niet kende; nu zij zat uit te staren naar de verte, voelde zij de bedreiging, die leefde in de woestijn. Twee dagen geleden had Morgan Rancho Seco verlaten om naar Pardo te gaan. Het meisje zag hem vertrekken hoewel ze ge meend had, dat hij beter deed thuis tc blij ven. Ze durfde niet te reppen over haar angstige voorgevoelens, omdat ze meende, dat hij zich toch niet storen zou aan zulke kin derlijke opwellingen. Maar ze had eer. slapc- loozen nacht doorwaakt en was den volgen den ochtend vroeg naar Lamo gereden om de terugkomst van haar vader af te wachten. Laat dien middag bereikte zij Lamo. Zij ging onmiddellijk naar het restaurant, waar ze een tweeden nacht doorwaakte aldoor zittend voor het venster, waar ze zich op het oogenblik nog bevond. Een tocht naar Pardo duurde drie dagen; zij kon Morgan dan ook niet verwachten voor op z'n vroegst, in den avond van den zesden dag. Maar telkens zochten haar oogen, die een onrustige uitdrukking droegen, den hori zon af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13