Croote ontploffing te Rotterdam. VREESELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. DE KABINETSCRISIS. tiet BsêüHQtijkste 50e 'Jaargang No. 15304 Verschijnt dagelijics, hehalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 Mei 1933 HAARLEM S DAGBLAD pïrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 'f:325, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per -week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Buitenspaarne 12 Redactie 10600 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: I5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenvecekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Mei Waf bezielt Duitschland? Laat men voorzichtig zijn met die vraag te beantwoorden. Veel menschen zijn er alles behalve voorzichtig mee. Zij zien in een onbe kookte en tegelijk cynische rede als het jong ste betoog van den vice-kanselier Von Papen een uiting van de huidige gevoelens van het geheele Duitsche volk. Zij vereenzelvigen ook en vooral de werkelijke leiders der Nazi's: Hitler, Goering en Goebbels, in al hun uitingen, met het geheele Duitsche volk. Zij redeneeren in dezen trant: „Tenslotte blijkt nu toch weer dat de Duitsche Kultur maar een heel dun vernisje is, dat spoedig ver dwijnt als de omstandigheden daar aanlei ding toe geven, en den waren Jozef toont". Het ligt wel erg voor de hand dit te zeggen, maar er zijn overwegingen die meetellen voor de vorming van een rustiger meening. Er kan niet de minste twijfel aan bestaan dat er ook op dit oogenblik millioenen Duitschers zijn die de Jodenvervolgingen scherp afkeu ren. die zich schamen over de malle boeken verbranding op brandstapels en die de oor logszuchtige taal van meneer Von Papen met afkeer gelezen hebben. En met schrik tevens. Wat de meeste Duitschers van dit nieuwe régime gehoopt hebben, en nog hopen, is een krachtig bewind en herstel van 's lands wel vaart. Angst voor het communisme heeft hen daarbij sterk beïnvloed. Zij hebben de dicta tuur der Nazi's toegelaten als het minste van twee kwaden, en er het beste van gehoopt. Dat deze dictatuur nu doorslaat in allerlei excessen bewijst hoe ontwricht en ontmoedigd de Duitsche natie geworden is ieder volk heeft de regeering die het verdient maar zegt volstrekt niet dat de mentaliteit van de leidende regeeringspersonen gelijk is aan die van den gemiddelden Duitscher. Het is mis schien voor velen moeilijk deze dingen te er kennen, maar bij eenig nadenken moet men er eerlijkheidshalve wel toe besluiten. Er komen andere overwegingen bij. Als Von Papen begint in den oorlogszuchtigen toon, en zulke taal uitslaat als: „Wat voor den man het slagveld is, dat is voor de vrouw het moederschap"dan kan men wel con- cludeeren: „ze staan klaar om maar weer eens een oorlog te beginnen"maar die conclusie is niet juist. Want zoo mal zijn ze zeker niet. Aan allé kanten (behalve alleen aan de Deensche zijde) omgeven door tot-de- tanden-bewapende staten, zou Duitschland bij een dergelijke onzinnige poging onmid dellijk en totaal verslagen worden. Waaruit volgt dat de rede van Von Papen wel voor de toekomst te denken geeft, maar voor dit momentbluf is. Grove bluf. Misschien komt er morgen nog een dosis bij. De kennelijke bedoeling van de heeren is, dreigend op te treden, schrik en ontstelte nis te wekken onder andere volken met name in Frankrijk en Engeland en door toepassing van die methode zijn buitenland- sche politieke eischen ingewilligd te krijgen. Het ligt er dik bovenop. En even duidelijk blijkt, dat het precies de verkeerde methode is. Zooals de Duitsche „diplomatie" al zoo vaak, helaas, blijk heeft gegeven van voor keur voor de verkeerde methode. Nu heeft de Amerikaan Norman Davis het al over een „afweerfront" en men kan daaruit niet an ders afleiden dan dat de verhoudingen tus- schen Duitschland en zijn ex-tegenstanders in den grooten oorlog zich van dag tot dag verscherpen. Met welk resultaat? Het is niet te voorspellen, maar zelfs Nazi-ministers zul len het voorloopig niet in hun hoofd halen, tegen deze buitenwereld, die als geheel tegen hen gekant is, een oorlog te beginnen. Daar is waarlijk geen direct gevaar voro. Het beste dat men kan hopen is dat het Hitler-bewind op korten termijn dood zal loopen, ten ondergaan aan zijn eigen buiten sporigheden. Dat een man als Brüning, die een zeer bekwaam Rijkskanselier is geweest, de leiding van de Centrumpartij weer heeft aanvaard en klaarblijkelijk rustig „op zien komen speelt", geeft op zichzelf eenige hoop. Als het huidige régime niet tot andere daden dan Jodenvervolging, boeken-op-brandsta- pels, ontwvoogding van staten, onderdruk king van de persvrijheid en lawaaiige rede voeringen kan komen, zal het niet lang duren. Het heeft nu al een zware bres gesla gen in Duitschland's buitenlandsche handels relaties, het heeft de sinds den oorlog her stelde vriendschap met Engeland verspeeld, het zingt het lied van den haaten nog steeds doet het niet anders dan negatief werk. Het bouwt niets op. En een oorlog „tegen de rest van Europa" kan het heusch niet beginnen. Maar zoolang dit bewind in Duitschland heerscht zal het tempo van de internationale toenadering, waarvan ons aller welvaart en toekomst afhangen, vertraagd worden. Er zal wellicht een totale stilstand intreden met geen anderen troost danhet tarieven- bestand. Dat wel het allerminste is, dat be reikt kon -worden. R. P. EEN MONROE-LEER VAN ROOSEVELT? HEDEN SPREEKT DE PRESIDENT. WASHINGTON, 16 Mei (Reuter). Presi dent Roosevelt zal heden een belangrijke rede houden over de Amerikaansche buiten landsche politiek. Verwacht wordt dat hij een voorstel aangaande de betrekkingen met Europa zal uiteenzetten, dat als een soort Monroe-leer in deze aangelegenheid te be schouwen is. De rede, bedoeld als een tegenstoot in de richting van Hitier, zal van Amerika's bereid heid getuigen om met andere naties overleg te plegen, indien een oorlog zou dreigen, en tot werkelijke ontwaopening aansporen over eenkomstig het Britsche plan. Auto in de Koningshaven gereden. Echtpaar uit Dordt verdronken. Maandagavond even over half elf is een gesloten personenauto van de Koninginne- brug in de Koningshaven te Rotterdam ge reden. De auto kwam uit de Van der Tak- straat juist op het oogenblik dat de brug geopend werd. De bestuurder had blijkbaar de stoplichten niet gezien, heeft geen acht geslagen op de waarschuwingen, dat de brug geopend werd en reed door. De wagen schoof tuschen den al geopenden brugklap en het landingshoofd door en reed te water. De politie is direct met behulp van booten gaan dreggen. De brug moest hiervoor ge opend blijven, zoodat het gelieele verkeer in de richting Dordrecht stil kwam te staan. De auto opgehaald. Gisteravond en ook nog in den afgcloopen nacht is de politi'e bezig geweest met behulp van de politicboot en twee takelwagens de in de Koningshaven gereden auto op te halen Dit is haar echter niet gelukt. Men heeft daarom aan de firma Van der Graaff en Koelmans Bergingsmij te Rotterdam opdracht gegeven om de auto te lichten. Deze firma is om kwart voor vieren begonnen. Een duiker heeft eenige malen op den bodem van de Ko ningshaven naar de auto gezocht en deze ten slotte gevonden. Om half zes heeft men den wagen met een bok kunnen ophalen. Uit het autonummer kon men opmaken dat de auto in Dordrecht thuis hoorde. En daarna kon worden nagegaan, dat deze het eigendom was van den heer en mevr. Schepers, banketbak ker gewoond hebbende aan de Van Str ij singel te Dordrecht. De heer Schepers bleek met zijn echtgenoot,e een bezoek te hebben gebracht aan Rotterdam De auto leeg. De auto een Chrysler is beschadigd opge haald. De lijken'van de slachtoffers zijn niet met de auto naar boven gekomen. Een por tier stond open. Door dit portier heeft de heer Schepers zich direct na het ongeluk naar bui ten weten te werken eenige omstanders heb ben een man zien zwemmen, die evenwel di rect wegzonk. Hei? lijk van de vrouw is waar schijnlijk door den stroom uit de auto getrok ken. Naar de lijken van de slachtoffers wordt nog gedregd. t 1 DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. BEHANDELING VOOR DEN HOOGEN RAAD. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De Hooge Raad heeft vandaag behandeld het cassatieberoep van den 33-jarigen tech nicus uit Den Haag, die als hoofdverdachte in de zaak van den moord op den heer Eschauzier, gepleegd op 9 Mei 1931 in hooger beroep door het Hof te 's-Gravenhage is ver oordeeld wegens moord en valschheid in ge schrifte tot 20 jaar gevangenisstraf. Raadsheer prof. mr. Taverne bracht een uit voerig rapport uit. Namens requirant bracht mr. Visser uit den Haag 4 cassatiemiddelen aan, ter toelichting waarvan mr. Visser de meening uitsprak, dat het arrest van het Hof onvoldoende is gemotiveerd en dat het Hof bij zijn bewijsconstructie als wettige bewijs middelen heeft gebezigd verklaringen van getuigen, welke niet op eigen wetenschap, doch op gissing dezer getuigen berusten. Het Maashotel een ruïne geworden. Verscheidene gewonden. ROTTERDAM 16 Mei. <V. D.) Hedenmorgen te ongeveer 11.15 uur heeft alhier een zware ontploffing plaats gehad, die in een hevigen brand is overgegaan, waarbij verschillende gewonden te betreuren vallen. Aan de Boompjes is in de onmiddellijke nabijheid van de Nat. Levensverzekerings Bank een opslagplaats gevestigd van phar- maceutische stoffen, chemicaliën enz., welke opslagplaats eigendom is van de Firma Bro cades en Steeman en waarvan de heer Pluygers directeur is. Dit pakhuis wordt aan den eenen kant begrensd door het Maas hotel en aan den achterkant door de Wijn haven. Door tot nu toe onbekende oorzaak is daar plotseling een hoeveelheid benzine en olie andere mededeelingen spreken echter over een hoeveelheid aether ont ploft. In het pakhuis waren verscheidene menschen aan het werk. die door het snel om zich heen grijpend vuur volkomen werden verrast.- Van verscheidene kanten werd onmiddel lijk getracht hulp te verleenen aan de in het pakhuis aanwezige werklieden. Dit aantal bedroeg ongeveer 35. De brandende chemicaliën ontwikkelden evenwel zoo'n dikke rookmassa dat het om half 12 nog niet mogelijk was, het pakhuis van buiten af binnen te dringen. Boven het brandende pand stegen dikke grauwe rookkolommen op. die van grooten afstand konden worden waargenomen. Het explosiegeval trok groote belangstel ling. De ontploffing geschiedde in de gelijk- vloersche verdieping en was zoo hevig, dat het Maashotel in een formeele ruïne werd herschapen. Deuren en paneelen werdeirtgerukt. ra men sloegen stuk en schilderijen vielen van den muur. Het pakhuis stond onmiddellijk in lichterlaaie. Menschen in het water gesprongen. Nog maar kort na de ontploffing zaten de werklieden op de verschillende verdiepingen zóó door het vuur ingesloten, dat zij nog maar twee kansen hadden om zich te redden. Verscheidencn van hen vluchtten over het dak naar de aangrenzende panden, anderen wierpen zich uit de ramen in het water van de Maashaven, die aan den achterkant van het pand loopt. Die in het water sprongen werden door schippers opgepikt. Kort na het uitbreken van den brand arriveerde, de brandweer met groot mate riaal ter plaatse. Om half twaalf waren 2 motorspuiten in werking, die verschillende slangen uitlegden en het vuur krachtig be streden. zoodat het aan de voorzijde spoedig in hevigheid afnam, maar aan de achter zijde, waar de bestrijding zooveel moeilijker is. woedt- de brand nog in volle hevigheid voort. Ook de Magyrusladder bewees in den strijd tegen de vlammenzee goede diensten. Direct na de ontploffing hadden 2 werk lieden het pand nog benedenaoor kunnen verlaten. Zij hadden ernstige brandwonden opgeloopen. Het aantal zwaargewonden is inmiddels nog tot 5 opgeloopen. maar daarbij zijn er nog verschillende anderen, die min of meer ernstige brandwonden hebben gekregen. Bovendien valt nog niet met zekerheid te zoggen of allen zich wel tijdig uit het pand hebben weten te redden. Vooruitzichten voor ecu parle mentair kabinet. (Van onzen parlementairen correspondent). DEN HAAG, 16 Mei. Dr. Colijn heeft Vrij dag aan de Koningin verslag uitgebracht be treffende den stand der kabinetscrisis. We hebben redenen om aan te nemen, dat hij tengevolge van dat bezoek opnieuw pogingen heeft in het werk gesteld om een parlemen tair kabinet tot stand te brengen. Uit het feit, dat de R.K. fractie hedenmorgen weer is samengekomen, mag de conclusie getrokken worden, dat deze fractie zich genoopt gevoel de de na Vrijdag nieuw geschapen positie onder het oog te zien. Een positie, die mede beïnvloed wordt door de groote waarschijn lijkheid, dat. wanneer dr. Colijn zijn opdracht daadwerkelijk zou hebben teruggegeven, hij niet opdracht zou hebben gekregen tot het vormen van een extra-parlementair kabinet, doch'een R. Katholiek tot het vormen van een parlementair kabinet en in dat geval uit de rechterzijde. Naar wij vernemen moet na de depressie van Vrijdag dr. Colijn er heel wat beter zijn komen voor te staan en wordt thans de spoe dige totstandkoming van een nieuw kabinet in parlementairen R.K. kring, waaruit we deze informatie hebben, zoowel als door hei- huidige demissionaire kabinet verwacht. PROPAGANDA NOOIT MEER OORLOG FEDERATIE. De Kring Haarlem der Nooit. Meer Oorlog Federatie heeft het plan opgevat om op Za terdag 20 Mei a.s. ter viering van den „Good Will Day" door middel van kaartverkoop-pro- paganda te maken en tevens haar kas te ver sterken. Krachtdadige medewerking van het pu bliek wordt gevraagd. Men kan 100 kaarten koopen en deze weer verkoopen. De kaart is een reproductie van de welbe kende teekening van Willem van Schaik, voor stellende een soldaat, stervende in prikkel draadversperring. met het bijschrift: Zóó stierf hij op het „Veld van Eer"! Zeg nu met ons: „Geen Oorlog Meer"!! Vrijdag 19 Mei kan men van 810 uur in structies. kaarten en bus in ontvangst ne men in het gebouw „De Nijverheid" Jans straat 85, Haarlem. ds. tromp naar dordrecht beroepen: Ds. D. Tromp, van de Nedcrduitsch Her vormde Kerk te Zandvoort is te Dordrecht beroepen. DE R.K. KAMERFRACTIE BIJEEN. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: De R.K. tweede kamer-fractie heeft heden voormiddag opnieuw een vergadering gehou den over de kabinetscrisis. EEN ONDERSCHEIDING. Mevr. T. ArensTepe, photografe te Haar lem, is benoemd tot „Associate of the Royul Photographic Society of Great Britain" te Londen, nadat zij eerst naar aanleiding van een tentoonstelling van haar werk te Cam bridge en te Londen reeds was uitgenoodigd lid te worden van deze vereeniging. Deze onderscheiding, die haar het recht geeft de letters A.R.P.S. achter haar naam te plaatsen, wordt slechts verleend, nadat werk van de candidaten is beoordeeld door een jury, bestaande uit vooraanstaande pho- tografen en kunstcritici. Ongerustheid in Amerika over dc Duitsche houdng. Norman Davis stelt een weer standsfront voor. (2e blad. Ie pag.) Duitsche diplomatieke stap naar aanleiding van het gebeurde in YVecncii. (2e blad. Ie pag.) Groote ontploffing in het Maashotel te Rot terdam. Verscheidene gewonden. (Ie blad. Ie pag.) Van onzen Haagschcn correspondent: Voor uitzichten voor een parlementair kabinet. (Ie blad. Ie pag.) Vergadering va» Nederlandsche Nazi's te Goch verstoord. (2e blad, 2e pag.) Auto te Rotterdam in dc Koningshaven ge reden. Echtpaar verdronken. (Ie blad. Ie pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Wat bezielt Duitschland? He blad. Ie pag.) Van een onzer redacteuren: Fords fabriek te Amsterdam geopend. (2e blad. 2e pnej .Melis Stokc: Waarom moet gij advertenties lezen. (2c blad. 2e pag.) Joh. Chr. Wijnand: Strijd tusschen Haarlem en Amsterdam. (2e blad, 3e uae.) J. B. Schuil: Het toonccl te Amsterdam. Bobby huilt...Bobby lacht. (2e blad. 3e pag.) DE VOORJAARSBEURS. BEWOGEN DAGEN IN OOSTENRIJK. Links. u-uij ue yroole tiem.icc.c -^emousLiu.ic m.i Rechts: Dc aankomst te Weenen van de auto's met dc Beiersche en Pruisische gasten, luide toegejuicht door dc Oosten maar. officieel als „ongewenschl bezoek." beschouwd* Zo.iaay ).l. rijkschc Nazi's, HEDENMIDDAG OPENING. Hedenmiddag zal in het Gemeentelijk Con certgebouw de eerste Haarlemsche Voor jaarsbeurs geopend worden. Zooals onze le zers weten was eerst de naam „Eerste Haar lemsche Jaarbeurs" gekozen, maar op ver zoek van de Utrechtsche Kamer van. Koop handel is die gewijzigd in „Eerste Haarlem sche Voorjaarsbeurs". Het bestuur van dc afdccling Haarlem der Nederlandsche Vereovvan Huisvrou wen en de heer J. van der Burg. secretaris der Voorjaarsbeurs, die nu al zoo langen tijd met de voorbereidende werkzaamheden be zig zijn geweest, hebben roden tot groote te vredenheid, want niet alleen is alle beschik bare ruimte in de groote zaal verhuurd, maar ook de conversatiezaal en een gedeelte van de vestiaire is in gebruik genomen moeten worden. Er zijn niet minder dan 71 stands, zoodat met het volste recht eigenlijk van een groote tentoonstelling gesproken kan worden. We hebben er vanmorgen al vast een kijkje genomen. Alles was natuurlijk nog niet ge reed, maar toch wel zooveel, om te kunnen beoordeelen. hoe de zalen er uit zullen zien, als alle stands in orde gemaakt zijn. Ongeveer alle artikelen, die in het leven noodig zijn en die het kunnen veraangena men, zijn hier te vinden. Ze zijn bovendien zoo voordcelig en smakelijk mogelijk uitge steld. We noteerden stands met rieten tuin en serremeubelen: borstelwerk, wasscherij- machines, babygoed. keuken-installaties, co mestibles. naaimachines, kruidenierswaren, badinstallaties, anthraciet. lepels, vorken en messen, azijn, moderne voeding, chocolade, banket, manufacturen, borduurwerk, kussens en batikwerk, ijzerwaren, aardewerk, koffie en thee, poetsartikelen, boeken, schilderijen, foto-artikelen, wol, sajet," tricotgocdcren, ta pijten, beddegocd, bloemzaden, meubelen, stofzuigers, touwwerk, rc'uj<>ir>"■•"•■oducten, gramofoons en platen, kousen, buikbanden, corsets, tabak, sigaren, gcro-zilver. braad pannen. radio, ontsmettingsmiddelen, soe pen. eau dc cologne en parfums, schoenwerk, enz. Zooals men ziet een groote hoeveelheid en in een bonte schakeering. Verschillende v'••"en met een hu manitair doel hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om omHo voor haar werk te maken. We zagen er o.a. stands van den Ned. v«""* "••«bond, van den Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie, van de Vereeni ging tegen het misbar 'clon van dieren, enz. Natuurlijk zijn ook do noodigc attracties aan de Voorjaarsbeurs verbond?'- Er worden door firma's geschenken gereven aan eiken 25sten, 50sten, lOOsten en zooveelsten bezoe ker. En dan zijn er vele vermakelijkheden. Zoo zullen de heer en mevrouw Soeorhoff zich doen hooren; Prof. An ton in 1 geeft séances voor kinderen en volwassenen; het duo Mastrow zorgt voor een vroolijke revueklucht; Stella Seemer zal haar liedjes zingen; de fa milie Hoffmann zorgt voor ontspanning en er komt ook een komiek. Verder zal er veel muziek gemaakt worden, zoowel op de galerij in de groote zaal als in de conversatiezaal. Er is op de galerij en op het podium een smaakvolle versiering van groen en bloemen aangebracht. Hedenmiddag half drie zou de Voorjaars beurs door burgemeester C. Maarschalk wor den geopend. De beurs zal een volle week duren; Dinsdag 23 Mei, des avonds elf uur, wordt zij gesloten. HEET WATER OVER HET LICHAAM GEKREGEN De Ongevallen Dienst bericht aan de politie dat Maandagmiddag ten huize van K. aan de Van Oosten de Bruynstraat op een petro leumstel een pan water stond, die verschoof en over de vrouw en een kind van II maan den een golf heet water uitstortte. Beide ge wonden zijn in het Elisabeths Gasthuis ver bonden, waarna de vrouw, die lichte wonden had opgeloopen, naar huis kon terugkecren. Het kind, dat ernstige brandwonden had ge kregen, is opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1