Ford's fabriek te Amsterdam geopend. WAAROM MOET GIJ ADVERTENTIES LEZEN? DE INBRAAK OP NIJENRODE. WIE DE VERDEDIGERS ZIJN. In de zaak-Nijenrode, waarvan de instruc tie nog niet is gesloten, treden de volgende advocaten als verdedigers op: Mr. Th. Muller Massis zal den heer O., be woner van het kasteel „NyenrodQ' verde digen. De vriend van O., de heer K. uit den Haag, zal door mr. Levenbach worden terzijde ge staan. Mr. F A. Kokosky heeft de verdedi ging op zich genomen van den detective J. en van B het hoofd van de dievenbende. Mr. W. Loeb verdedigt M.. schakel tusschen K. en de inbrekers. Als toegevoegd verdediger voor mej. A. N., de assistente van den detective J-, treedt op mr. P. van 't Hoff Stolk. TWEE KINDEREN VERMIST Sinds Vrijdag worden uit de ouderlijke woningen fe Rotterdam vermist het 16-jarige meisje Wilhelmina Groos en de 17-jarige jongen N. Pijpers. De jongen, die fietsjongen van zijn beroep is. heeft waarschijnlijk een transportfiets bij zich. j RADIO-PROGRAMMA jjl WOENSDAG 17 MEI. HILVERSUM 296 M. VARA. 8.Gramofoonmuziek. 10. V.P.R.O. Morgenwijding; 10.15 VARA Uitzen ding voor arbeiders in de continubedrijven. Hetty Beck draagt voor; VARA-klein orkest o. 1. v. H. de Groot. 12De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12,45 Stella Seemer zingt. Jan Vogel, piano. l.De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1,30 Stella Seemer. 1.45 Zenderver zorging. 2.— Vrouwenuurtje. Mevr. A. v. d. Wijkde Groot: Het leven van de vrouw van Karl Marx. Fr. Nienhuys draagt voor. 3. Voor de kinderen. Trio Guaroni. VARA-too- neel o.l.v. W. v. Capellen, dr. Kuiper, cau serie. Oom Henk. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst; 6.30 Joodsche uitzending m.m.v. Rotterdamsch Joodsch mannenkoor, o.l.v. N. Stranders, Leo Fuld, zang, a.d. vleu gel N. Stranders, 7.— S.D.A.P.-kwartiertje. Jan Oudegeest 7.20 Herbert Weisbach, ko misch tenor zingt. Joh. Jong, orgel. Jan Vo gel, en Joh. Jong, twee vleugels. 7.59 S.O.8.- berichten. 8.— De vakbeweging. Economische democratie. Inleiding door H. Lindeman, 8.20 Gram. muziek. 8.30 De Driestuivers-opera van Kurt Well in doorsnee. (Gr. pl.) 9.20 VARA- tooneel o.l.v. W. van Capellen „Rooverhoofd- man Cocosch, van Otto Rombach. 10.— Or gelspel door J. Jong. 10.15 Vaz Dias. 10.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 11,15 Gramo foonmuziek. 12.Sluiting. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door ds. J. F. W. Erdmann 11.Concert door het trio v. d. Horst en mevr. C. v. Raven- zwaayMöllenkamp, zang. 12.Politiebe richten. 12.15 Trio v. d. Horst, mevr. Rave- zwaayMöllenkamp. 1.— Gramofoonmuziek; I,15 Papulaire bespeling van het studio-orgel. 2.Landbouwuurtje; 2,45 Zenderverzorging. 3.Chr. lectuur, 3.30 Concert door. het Haagsch Trio. I-I. v. Calsteren, viool, Bart Os kam, cello en A. Rodenhuis, piano; 5.— Kin deruurtje. A. de Vries, mej. J. v. d. Spek, zang II. Punt, piano. Oude Freerk, een Drentsche schaapherder, vertelt. 6.dr. F. J. Krop, Het Communisme een koninkrijk Gods? 8.30 Onderwijhfonds vooh de binnenvaart. A. Ban ning, 7.Politieberichten. 7.15 Ned. Ohr. Persbureau. 7.30 Het getuigenis van den 13 Mei Volkenbondsdag, Dr. J Schokking. 7.45 H. Amelink, sccr. van het Chr. Nat. Vakver bond in Nederland; 8.— Samenkomst van het Leger des Heils te Harlingen, o.l.v. Komman- dant Bouwe Vlas. bijnaamd Ds. G. D. A. Oskamp, Lt.Kolonel J. P. Rawie en Envoy F. v. d. Vlasakker. 9.30 Hekster-Kwartet. Joh. Hekster le viool, Fr. Vonk, 2e viool, en H. Sa lomon, altviool. J. Aerts. cello; 10.30 Vaz Dias 10.40 Gram. Muziek 11,30 Sluiting. LUXEMBOURG 1191 M. 7.Lichte Gramofoonmuziek 8.45 Weer- overzicht; 7.50 Symphonisch concert; 8.30 Causerie in het Fransch; 9.10 Voortzetting Concert; 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch; 9.55 Dansmuziek (pauzes: sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12,20 Concert o.l.v. André Felleman; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.50 Gramofoonmuziek; 6.35 Gramofoonmuziek; 6.55 idem; 8.20 Con cert door het omroep-svmphonie-orkest o.l.v. jean liumps; iu.su Gramoioonmuziek. KALUNDBORG. 1154 M. 12,20 Strijkorkest o.l.v. Skalka: 3.20 Gra mofoonmuziek! 3.50 Omroeporkest; 8.20 Om roeporkest o.l.v. Launy Gröndahl. 10.45 Ka mermuziek; 11,20 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M. 4.50 Concert; 5.20 Gramofoonmuziek 9.20 operette-fragmenten. HAMBURG 372 M. 11,50 Concert door het Philharmonieorkest, I,35 gramofoonmuziek; 4.20 Concert door het Noragorkest; 8.20 ..Die Königskinder" sprook jes opera; 11,45 Gramofoonmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert; 9.50 Dansmuziek; 11,20 Concert. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair concert o.l.v. Ej'soldt; 1.20 concert o.l.v. Wolf; 4.50 Vesperconcert; 8.50 Gevarieerd programma; 11,05 Concert o.l.v. Wolf. DAVENTRY 1554 M. 12,20 Orgelconcert: 1.05 Concert; 1.50 Gra mofoonmuziek; 3.50 Concert door het ste delijk orkest5.05 Orgelconcert. 10.Piano- recotal; ll.<* Roy Fox en zijn Band. PARIJS EIFFEL 1446 M. 8.50 Gewijd concert. PARIJS R. 1725 M. 12.35 Concert door het omroeporkest; 1,25 Concert door het omroeporkest. MILAAN 331 M. 8.05 Gramofoonmuziek; 11,25 Dansmu ziek. ROME 441 M. 9.05 ..Siberia" opera in drie bedrijven. WEENEN 517 M. 10.20 Populair concert. WARSCHAU 1411 M. 10.35 Gramofoonmuziek; 11.20 Dansmuziek. 8.20 het programma van Weenen. BEROMUNSTF.R 160 M. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het omroeporkest; 9.20 Gustav Adolfs: Page, HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 MEI 1933 BINNENLAND Tal van autoriteiten aanwezig. Het werk aan den loopenden band. (Van een onzer redacteuren). Van de Fordfabriek aan de Hembrug waait de vlag. Over wijde, wijde polders is al van verre de blinkend witte opstand te zien met het groote waterreservoir; dat is de plaats waar een paar jaar geleden terrein opgespoten werd en ander terrein uitgegraven, en daaromheen een dijk gelegd, zoodat er nu de baksteenen fabriek staat een begin van industriegebied, midden in het boereuland. Tegen den achter grond staat, zoo van Halfweg gezien, het stadssilhouet van Zaandam, gemengd aspect van mooie oude torens en foeileelijke gashou ders; dan. wat Zuidelijker ligt daar de hooge groene spoordijk met de machtige Hembrug, die haar vleugels beschermend uitstrekt. Door dat alles is de plaats van de Ford fabriek bepaald, er achter is nu nog niets anders van wat grintweggetjes met boomen- rijen en een enkele boerderij in den Grooten IJpolder. Later zal dat anders worden on snijden diepe havens van het Noordzeekanaal af het land in, zoo ongeveer tot halverwege Halfweg toe, het westelijk havengebied van de hoofdstad, dat uitgestrekt genoeg lean zijn. Er is land te over om happen uit te nemen. Zoo wapperde dan de vlag in een guren Hollandschen voorjaarswind en tegen een hemel, blauw van open plekken, wit van wolken en zwart van regens ergens in de verte. Er wapperden nog veel meer vlaggen, op het voorplein, van de Turksche tot de Noorsche en de Roemeensche tot de Spaan- sche en daarboven weer de blauwe vlag van Ford, om te demonstreeren hoe die laatste toch maar over de heele wereld waait en bij alle andere kleurt. Onder deze pavoiserie verzamelde zich een aanzienlijk aantal autoriteiten en andere ge- noodigden wij zagen den commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. RÖell, den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en cenige wethouders, vele raads leden, leidende fuctionarissen der Amster- damsche verkeerspolitie, officieren van den Motordienst uit Haarlem, en verder Ford dealers uit het geheele land. In een ruimte, waarin het talrijke gezel schap nog gering leek, heeft de heer Gott fried H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam een openings rede uitgesproken. Dit is de eerste en eenige automobielfabriek ln ons land. zei hij. Wel verzuimde hij niet te herinneren aan het bedrijf, dat Amsterdam eenige tientallen jaren geleden bezat, maar op een vergelijkbare schaal stond dat bedrijf niet, meende hij, er tegelijkertijd verwonde ring over uitsprekende, dat in een land, waar het vervoerwezen zoo ontwikkeld is als het onze. niet eerder een automobielfabriek tot bloei kon komen. Spreker is verheugd voor Amsterdam. Hij erkent gaarne de groote waarde, die de goedkoope auto den mensch gebracht heeft. In de Vereenigde Staten zijn 25 millioen automobielen, dat is 1 op 4 1/2 in woner. Hier is het 1 op 75. Er is dus nog ruim te voor productie. Henry Ford heeft bij zijn bezoek aan Ne derland de merkwaardige aanbeveling gege ven om onze wateren te dempen en er auto wegen van te maken. Daarmee schetste hij toch een Nederlandsche eigenschap, n.l. het streven om van water land te maken. Deze fabriek nu beslaat een terrein van 16 H.A. en de haven is 2 H.A. groot met een vaargeul van 10 meter diepte. Het is het be gin van onze havens-West. De fabriek is door Nederlandsche construc teurs lot stand gebracht, evenals de Installa ties. Reeds worden velerlei onderdeelen uit Nederland betrokken. En nog een merkwaar digheid is: de fabriek staat voor slechts een gulden op. de balans. Zoo ook de inventaris en zoo. Dat is een gevolg van Ford's afschrij- vingssystecm. Een andere maatregel uit het systeem-Ford. waaraan wij ons nog zullen moeten wennen, en die wellicht niet direct overal navolging vindt, is de werkweek van vijf dagen. En dan is er het systeem van den loopenden band. En ook wordt Ford's prin cipe gehandhaafd, dat de productie vooraf gaat aan de vraag. .X>e service" van Ford is spreekwoordelijk, daarover behoeft spr. niet uit te weiden. En hij vertrouwt, dat ..Moving forward" ook bij deze fabriek steeds het devies zal zijn. De directeur der Hollandsche fabriek, de heer G. J. J. Both heeft vervolgens gesproken. Hij las een telegram voor, dat Henry Ford en Edsel Ford ter felicitatie hebben gezonden en deed mededeeling van het telegfam. dat in antwoord geseind zal worden, waarmee de aanwezigen hartelijk hebben Ingestemd. De hulde van Ford heeft spr overgebracht op de dealers-organisatie. Ook hij vestigde er de aandacht op, dat de meening verkeerd i.s, dat men het ontwerp dezer fabriek uit Amerika zou hebben toegestuurd gekregen. Zij werd gebouwd naar Nederlandsch ontwerp van den architect Jan Kuyt. Ir. Adamson, die na dat te Rotterdam ook hier het betonwerk verzorgde, brengt spr. mede dank. De heer Both weerlegde de meening. dat het systeem van den loopenden band te hooge prestaties van de mensehen zou eischen. Er wordt hard gewerkt, omdat, wij werken als een sport be schouwen. zei hij. maar te hard is het niet. Behalve de loopende band zijn er nog andere bijzonderheden ln deze fabriek, zoo ovens, die een groote hitte ontwikkelen, maar waar men voor staat zonder er iets van te voelen. Daarvan hebben dc bezoekers zich kunnen overtuigen op een rondwandeling door de hooge en heldere ruimten van het gloed nieuwe gebouw, dat sinds eenige maanden in gebruik is en nu op volle capaciteit geko men. De loopende band is traag als een slak, maar onstuitbaar als een bergstroom, hij slingert zich door alle afdeelingen van deze groote montagewerkplaat s,waar de auto's in onderdeelen binnen komen en waar zij in 't kort gezegd „af" uit rijden, naar de proef- baan met scherpe bochten, slechte stukken, steile hellingen en een slagzij van 20 graden. Er wordt snel, tv .ar niet gejaagd gewerkt aan den loopenden band. Boven aan de carosse- rièën, beneden aan de motoren en de trucks. De carosserieën glijden langs de trage rutschbaan naar beneden en een electrisch kraantje tilt ze over het gemonteerde chas sis. Het schuift in elkaar als de wagens van een speelgoedtreintje. Aan iedere rollende werkbank is men een phase verder. Aan het begin een boutje, een stukje ijzer met een gat, er in, een stuk glimmend staal. Aan het eind een auto, gelakt, verchroomd, met wielen, banden, een ruitenwisscher, een bloemvaas en een spiegeltje, bekleede kus sens, gereedschap. Dat is hier de'sport. Moving Forward. Inderdaad. Dit is een sport, die de heele wereld in beweging brengt. Letterlijk in de eerste plaats en figuurlijk ook door den ver bijsterend soberen bouw van een zoo samen gesteld en vernuftig geheel. ONGELUK IN F.F.N LEEUWEN- KOOI. HACHELIJKE POSITIE VAN EEN TEMMER. Tijdens het oefenen ïs Zaterdag in de leeu- wenkooi van Circus van Bever op de Markt te Maastricht de leeuwentemmer gestrui keld en achterover gevallen, tengevolge waar van hij de schouder brak. De man had,''on danks de hevige' pijnen, voldoende tegen woordigheid van geest om zich, voordat de leeuwen op hem losstormden, in veiligheid te stellen. De gewonde is naar het ziekenhuis ver voerd. TIJDELIJK WETHOUDER IN DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft ter vervanging van wethouder De Vries, die we gens ziekte langdurig afwezig is. den heer H. Smitskamp (a--r.) aangewezen als tijde lijk wethouder voor sociale zaken. door MELIS STOKE. De man die, in zijn studeerkamer gezeten, de nieuwstijdingen en artikelen van zijn courant van A tot Z leest en de advertenties overslaat, streelt zich ijdelijk met de hoop dat hij weet „wat er in de wereld te koop Is". Het is als iemand die door een straat loopt zonder links of rechts te kijken naar.... de uitstallingen van de winkels. Zulke menschen zijn niet wereldwijs. Zo zijn studeerkamergeleerden. Zooals aan weerszijden van den verkeers weg de winkeletalages een beeld geven van alles was verkrijgbaar is voor ons gemak en genot, voor onze voeding, leering en bescha ving zoo toonen ons de advertenties de moge lijkheden die we ons door arbeid kunnen verschaffen. De advertenties zijn de winkelétalages die, ter weerszijden den weg verlevendigen waarlangs zich het leven en de wereld voort bewegen. Want gelijk de winkeluitstallingen de moderne straat stoffeeren. zoodat we ons de stad niet kunnen voorstellen zonder re clameborden en lichtreclames, zoo zou de courant, ondanks de rijke schakeering van haar redactioneelen inhoud, doodsch zijn zonder de advertenties. Men kan nu eenmaal in deze wereld niet volstaan met het kennisnemen van de be richten omtrent tarievenoorlog en economi sche restrictie, zonder dat men de realistische illustratie aan den achterkant van de tekst pagina daarbij in beschouwing neemt. De advertenties zijn de boodschappen van den handel, waarin de practijk van de eco nomie tot uitdrukking komt. In landen waarin men zich niet zooveel te voet door de winkelstraten beweegt als ten onzent, bijv. in onze overzeesche gewesten, daar nemen de advertenties in de couranten zelfs een deel van de étalage-mogelijkheden over. Iedereen die Indische couranten ge lezen heeft, herinnert zich de mededeelingen van de winkeliers omtrent het aankomen van deze of gene versche zending uit Europa. Wanneer de kooper niet langs de uitstal lingen gaat dan moeten de uitstallingen langs zijn oog defileeren op de pagina's van de courant die hem wordt thuisbezorgd. Dit is een overbrugging van den afstand van ver- kooper tot afnemer, ten koste van den eer ste en voor het gemak van den laatste. Dit criterium nu mag in het algemeen aangelegd worden voor de reclame. En het feit, dat de verkooper geld beschikbaar heeft om bij advertentie zijn publiek te bezoeken, duidt er reeds op dat zijn aanbieding van waarde is. Vanwaar immers komt het geld dat een verkooper kan uitleggen voor zijn reclame? Van eerdere koopers zijner artikelen im mers. Elke advertentie is in wezen een te vredenheidsbetuiging van afnemers, want indien die zich niet in voldoende mate bij den verkooper hadden aangemeld zou hem het geld niet zijn toegevloeid dat hij weer kan besteden voor het oproepen van nieuwe klanten door middel van advertenties. In dien zin duidt dus een groote en regelmatige advertentie-campagne er op. dat de ver kooper een populair en beproefd product aan de markt brengt. En zoo is zij tegelijkertijd een soort testimonium. Wanneer de vraag gesteld wordt waarom ge advertenties moet lezèn, dan kan die. niet alleen beantwoord worden met de mede deeling dat iemand er geld voor over heeft gehad om u langs den weg der advertenties zijn tijding te brengen. Hoofdzaak is dat andere menschen hem daartoe in de ge legenheid hebben gesteld. En aldus volgt ge. door op een advertentie in te gaan, feitelijk het spoor van voorgangers. Er is echter nog een andere reden waarom ge uw courant niet terzijde moet leggen, zonder de advertenties gelezen te hebben. De courant immers is een vriend die u op de hoogte houdt. Ze brengt u echter nog in anderen zin op de hoogte. Ze is een soort bergbaan met minimum tarief die u op een hoogte brengt waarop ge met. een enkelen blik een gansch panorama kunt overschou- wen. Ge ziet in de advertenties de economische wereld wijd voor u uitliggen. Alle afstanden zijn overbrugd. Terreinen van productie die mijlenver uiteen liggen ziet ge in hun ver band en met een enkelen blik allen tegelijk. Ge ziet de prijzen voor uw voeding en huis vesting. uw kleeding en gerief, en dat alles in zoo gropte verscheidenheid als een land schap dat ge overschouwt van den hoogsten top en bij het helderste uitzicht. Men zou wel dwaas zijn. om indien men voor enkele centen de hoogte kon bereiken van waar het uitzicht ver en vrij is. desondanks in de laagvlakte dolend en vermoeid rond te gaan. Ge zoudt daar verdwalen en niet meer weten waar ge heen moest gaan. Men zou wel dwaas zijn om in de steden en het land, er door de gansche wereld te blijven rondden op zeek naar de adressen der producenten, wanneer men in een courant, voor enkele ceriten geplukt, dat gansche panorama in vogelvlucht aan zijn voeten kan vinden. Daarom moet men de advertenties in zijn courant lezen. Ze zijn het economisch pano rama voor uw leven van eiken dag.... En ze doen u „op de hoogte" blijven van hetgeen er in de wereld „al zoo allemaal te koop is". NEDERLANDSCHE GOCH. NAZI'S TE Echte Nazi's er niet ingenomen. VERGADERING GESTAAKT WEGENS RUMOER. Op verzoek van de in Duitschland werk zame Nederlanders, heeft, zooals wij gemeld hadden, ir. Mussert Zaterdagavond te Goch gepoogd, de beginselen der N.S.B. voor land- genooten uiteen te ztten nadat hij tevoren de toestemming hiervoor van de Duitsche autoriteiten had verkregen. De Stadttorsaal wat tot de laatste plaats bezet en met de Nederlandsche en nationaal-socialistische kleuren versierd. Een enkel woord van den voorzitter; den heer v d. Vorle, leidde ir. Mussert in, die daarna uitvoerig de Nederlandsche toestan den op politiek en economisch terrein schet ste, om vervolgens de beginselen der NS.B. te behandelen. Het was op dat moment, dat de voorzitter aan de vergadering mededeelde, een briefje te hebben ontvangen van de S. waarin werd geordonneerd, een lid van de „nationaal-socialistische partij" (de Neder landsche „hakenkruisers") het woord te geven. Deze beweerde o.m. dat de N.S.B. geen echte nationaal-socialistische beweging was. omdat Joden lid konden zijn, dat zij verraad pleegde aan de nationaal-socialistische be ginselen, dat er geen portret van Hitier te vinden zou zijn in het Amsterdamsche kring huis der N. S. B. (hetgeen bij de aanwezigen tot een enthousiast „hei! Hitier" aanleiding gaf» en ten sltt.e dat het hakenkruis op de uniformen: der N.S.B.-ers ontbreekt. Deze rede verwekte in de zaal een gewel dige beroering. De voorzitter verklaarde in het rumoer, dat hij niet had geweten, wat de N.S.B. eigenlijk was, maar dat de Hollanders in Duitschland slechts één'wensch kennen: zich te organiseeren conformm de beginselen van Hitier. Ofschoon nog twee sprekers namens de N. S. B. het woord zouden voeren, werd hier van gezien het verloop, dat de vergadering genomen had, afgezien. Onder, hevige beroering is de vergadering uiteen gegaan. Onze dagelijksche kindervertclling. De bandiet borg zijn toestel weer in den hoek en wreef zich vergenoegd de handen, terwijl hij naar zijn gevange nen keek. Zijn zaakje liep blijkbaar nog al vlot van stapel, dat hij zoo in zijn nopjes was. Hij sleepte een reisdeken in een hoek, waarop hij zich installeerde. Na geruimen tijd dutte de man door het voortdurend geronk der machines in en het tweetal nam de gelegenheid natuurlijk te baat. Hun handen konden zij niet bewegen, doch zij gebruik ten hun tanden als werktuig. Het was wel is waar niet erg smakelijk, maar na lang bijten en trekken gelukte het Simmy een der touwen stuk te krijgen, waarna zij elkaar konden bevrijden. Op handen en voeten kropen zij behoed zaam naar den dommelenden reus. Simmy duwde hem handig een prop in zijn fnond. ter wijl Wo-Wang zijn voeten bij elkaar bond. Doch de bandiet liet zich niet als een lammetje behandelen. Door het ge peuter aan zijn hoofd en becnen schrok hij wakker en verweerde zich als een wild beest. Het werd een angstige worstelpartij, maar Simmy en Wo-Wang zetten hun tan den op elkaar en overmeesterden eindelijk hun tegen stander. „Ziezoo," hijgde Wo-Wang van inspanning, „dien gast ihebben we vast onschadelijk gemaakt. Zoo ziet U, edele lieer," vermaakte hij zich tegen het slachtoffer, „hoe de kansen kunnen keeren. Je kent zeker wel het spreekwoord „Wie een kuil graaft voor een ander.hè? De rest mag je zelf invullen." Ze bespraken nu samen het geval en kwamen tot dc slotsom, dat ze hier bij een toeval een ge heim complot op het spoor waren.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6