UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 19 MEI 1933 TWEEDE BLAD De machtigingswet voor de Pruisische regeering in den Landdag aangenomen. Sociaal-demo craten stemden tegen. Ook de Pruisische Staatsraad er mee accoord. Scherp optreden tegen de Nazis in Oostenrijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. Volgens een bericht van de „Nachtpost" zijn 76 soldaten van het bondsleger, die met de nationaal-socialistische beweging sympa thiseerden, op staanden voet uit den dienst ontslagen. Dr. Dolljuss. Tevens is naar Wolff verneemt aangekon digd, dat zij. die tot het bondsleger behooren, geen lid mogen zijn van den Deutschen Turn verein en deze vereeniging onmiddellijk moe ten verlaten. Dinsdagavond heeft de politie huiszoeking verricht in het Bruine Huis te Klagenfurth. Er werd echter geen bezwarend materiaal ge vonden. Dit zou het begin zijn van een grootscheep- sche actie tegen de N.S.D.A.P. in Oostenrijk, waardoor niet alleen de partijleiding zou worden getroffen naar men weet heeft de Oostenrijkse he regeering een aantal agita toren over de grens gezet) doch ook eenige individueele nationaal-socialisten. Verscheidene kranten berichten, dat de Oostenrijksche bondskanselier Dolfuss beslui ten zal om de S.A. en S.S. te ontbinden. Ook zou de Oostenrijksche regeering over wegen Nationaal-Soc. leiders in concentra tie-kampen onder te brengen. De rechtvaar diging hiervan zou zijn, een blijkbaar opge zet plan van de Nat. Soc. partijleiding tegen de parade van de Heimat-schutz verleden Zondag te Weenen. Duitschland. Hugenberg en de Pruisische regeering. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: „Op de verschillende desbetreffende vragen kan worden geantwoord, dat Rijks minister Dr. Hugenberg slechts tot de Prui sische staatsregeering behoort in zijn kwali teit van commissaris van het Rijk voor het ministerie van landbouw en het ministerie van Economische Zaken en Arbeid". Economische commissarissen op vingers getikt. Officieel wordt medegedeeld: De Rijks minister voor Economische Zaken dr. Hugen berg heeft zich genoodzaakt gezien de com missarissen bij het Rijksverbond voor de Duitsche Industrie, Dr. h. c. Wagener, en A. Moelier, lid van den Rijksdag, er op te wij zen, dat hun volmacht zich slechts uitstrekt tot de zaken van het Rijksverbond voor de Duitsche industrie en de daarbij aangesloten organisaties en dat zij zakelijk slechts zoo ver gaat, de aanpassing dezer organisaties aan de nieuwe economische leiding te waar borgen. De tekst der mededeeling laat geen twijfel over dat de commissarissen slechts bevoegd zijn binnen het kader van het Rijksverbond en zijn onder-organisaties de economische politiek Van het Rijksministerie van Econo mische Zaken uit te voeren. Wat Duitschland schuldig is. Volgens berekeningen van het bureau tot aanmelding voor buitenlandsche schulden bedraagt het totaal der schulden tot 30 September 1932 19.53 milliard RM, waarvan 10,18 niet voor 1 October 1933 vervalt. Met inbegrip van de buitenlandsche ka pitaalbeleggingen in Duitschland kan de totale schuld van Duitschland aan het bui tenland worden gesteld op 24 tot 25 milliard RM. De grootste kapitaalvorderingen heb ben de V. S. n.l. 8.02 milliard, waarvan 2.9 op korten termijn. Op de V. S. volgt Nederland met 3.43 milliard RM.. waarvan 1.56 op kor ten termijn. Zwitserland met 2.71 milliard, waarvan 1.61 op korten termijn en Enge land met 2.23 milliard, waarvan 1.17 op kor ten termijn. De schulden van industrie- en handels firma's aan het buitenland op langen ter mijn bedraagt 4.7 milliard, op korten ter mijn 3.75 milliard. Bij de banken is de verhouding 4,68 mil liard op korten termijn en 1.41 op langen termijn. Sedert de eerste opgave van de bui tenlandsche schulden eind Juli 1931 zijn de Duitsche schulden aan het buitenland dus met rond 4,3 milliard verminderd. Hiervan waren 3,8 milliard schulden op korten ter mijn en 0,5 milliard op langen termijn. Van Februari tot September 1932 vermin derden de schulden aan het buitenland met 1.1 milliard, waarvan 0.S1 op korten termijn. De planmatige kapitaaldienst van de Duit sche buitenlandsche schulden voor den tijd van October 1932 tot September 1933 be draagt 1.33 milliard RM. De rentelast be- i draagt 1,05 milliard, waarvan 0.61 ten laste van schulden op langen termijn. Van de geheelc kapitaaldienst moeten 0.35 milliard van de openbare hand. 0.98 uit het particuliere bedrijfsleven worden opge bracht. Verzoek van s.-d. fracties om aansluiting bij de Nazi's. Wolff meldt uit Berlijn: De socialistische afgevaardigden in den districtsraad van Stuhm Oost-Pruisen i heb ben de nationaal-socialistische fractie om verlof verzocht zich bij haar te mogen aan sluiten. Zij verklaarden, dat zij in de nat.- soc. partij de „ware vertegenwoordigster van hun belangen" hadden gevonden. De nat.- soc. Pruisische persdienst teekent hierbij aan: „Zij zullen nog lang kunnen wachten". Engeland. Britsche delegatie ter econo mische wereldconferentie. De Engelsche delegatie ter Economische Wereldconferentie zal naar MacDonald in 't Lagerhuis meedeelde, bestaan uit de volgende leden der regeering: Ministerpresident MacDonald; minister van financiën Chamberlain; minister van Oorlog Lord Hailsham: minister van Buiten landsche Zaken. Sir John Simon; minister van Dominions Thomas; voorts de ministers voor koloniën, economische zaken en land bouw. Leider der Engelsche delegatie is Chamber lain, aangezien MacDonald als president der conferentie niet regelmatig de zittingen der Engelsche delegatie zal kunnen bijwonen. Frankrijk. Aanval van Léon Blum op de Duitsche socialisten. In antwoord op desbetreffende vragen, heeft de leider der Fransche socialisten. Léon Blum, naar Reuter uit Parijs meldt, verklaard dat hij geloofde nadrukkelijk te kunnen ver klaren, dat een betrekkelijk beperkt aantal sociaal-democratische afgevaardigden in den Rijksdag aanwezig is geweest en de verkla ring van Hitier heeft goedgekeurd. Blum verklaarde verder, dat hun deelne ming aan de zitting in strijd was met den wil van de partij en de nauwkeurige instruc ties van het hoofdbestuur. Blum zeide verder te gelooven, dat zulke verschillen scheuringen teweegbrengen en hij was van oordeel, dat de Fransche socialisten zich niet solidair kunnen verklaren met so cialistische elementen die meenen tegenover het Hitlerregime een houding van verzoening en passieve aanvaarding te kunnen inne men. Kamer accoord met het Fransch-Russisch non agressiepact. De Fransche Kamer heeft hedenavond aan het slot der debatten over het Fransch- Russische nonaggressiepact een besluit aan genomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan voldoening over de uitwisseling der ra tificatie-oorkonden van dit verdrag, „dat tot het gemeenschappelijke welzijn van Europa de organisatie van den vrede versterkt". In de verschillende redevoeringen werd de wensch uitgesproken, dat op het nietaanvals- verdrag spoedig een economische samenwer king zal volgen. Amerika. Hindenburg richt zich tot Roosevelt. De boodschap van president Roosevelt is volgens berichten uit Washington tot nu toe door twaalf regeeringen toestemmend beant woord. ATs antwoord op de .boodschap van den president der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft de Duitsche Rijkspresident v. Hinden burg, het volgend telegram aan Roosevelt gezonden. „Met oprechte dank bevestig ik de ont vangst van Uw telegrafisch toegezonden boodschap. Deze manifestatie, waarin u de wereld den weg wijst voor de opheffing van de internationale crisis, heeft in geheel Duitschland sterken weerklank gevonden. De verklaringen, welke de Duitsche Rijkskanse lier met toestemmen van den gcheelen Duitschen Rijksdag heeft afgelegd, bewijzen dat Duitschland bereid is onbaatzuchtig mede te werken aan de overwinning van de politieke en economische moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd. Geweldig werkverschaffings plan van Roosevelt. President Roosevelt heeft, volgens Reuter het Congres machtiging gevraagd voor het besteden van een bedrag van 3.300.000.000 dollar om een gigantisch program van open bare werken uit te voeren en een groote pan- industrieele beweging van samenwerking te organiseeren met. het doel, de werkloosheid te lenigen en wel door den duur der arbeids week te verminderen, salarissen te betalen die redelijk zijn voor een kortere week en deloyale concurrentie en rampspoedige over productie te verhinderen. China. Zal Japan Peking niet bezetten? De Japansche gezant te Washington heeft over de maatregelen in China verklaard, dat Japan van plan is het eigenlijke China te ontruimen, zoodra het de verzekering zal hebben ontvangen, dat het niet plotseling aangevallen wordt door de Chineesche troe pen, die zich ten zuiden van den Chinee- schen Muur bevinden, Japan heeft niet de bedoeling Peking en Tientsin te bezetten, tenzij dit door de Chineezen geprovoceerd wordt. (Reuter). Zuïd-Afrika. Groot succes voor de regeeringspartijen. zonder omdat voor de eerste maal ook vrouwen stemrecht hadden. De nieuwe partij van Tielman Roos be haalde gering succes. Nader wordt gemeld: Volgens de tot nog toe bekende uitslagen hebben de regeeringspartijen bij de parle mentsverkiezingen een groote meerderheid behaald. Tot nog toe werden 56 afgevaar digden der Zuia-Afrikaansche partij geko zen, 48 nationalisten. 3 leden der Arbeiders Partij, 3 Onafhankelijken, 2 leden van de partij van dr. Roos en 2 leden der Home Rule partij. Er moeten nog 36 zetels verdeeld worden. Cuba. Weer revolutie uitgebroken. Volgens berichten uit Havana, is op Cuba een nieuwe revolutie uitgebroken. 1200 op standelingen uit Trinidad aan de zuidkust van Cuba, gesteund door de bevolking der steden Sanctus Spiritus, Moron en nog eenige andere steden in de provincie Santa Clara zijn in botsing gekomen met regeeringstroe- pen. De verliezen aan beide zijden worden geschat op 100 dooden. President Machado heeft vei'sterkingen gezonden naar de Zuide lijke provincies. NOORSCH SCHIP IN BOTSING MET IJSBERG BEMANNING GERED Het Noorsche stoomschip „Seirstad" is het eerste slachtoffer in dit seizoen van de ijs bergen. die tegen den zomer uit de Poolzee naar het Zuiden afdrijven, aldus seint Lloyds aan de Tel. Het schip, dat in 1921 is gebouwd. 6633 bruto register ton meet en toebehoort aan de reederij A. F. Klavenness en Co. te Oslo. was op weg van Wabana (Belle Island) naar Rotterdam. Nabij kaap Francis (New Found- land) is het schip op een ijsberg gestooten en direct gezonken, de bemanning kon zich echter met de eigen booten in veiligheid brengen. Een gedeelte der mannen is op Belle Island aangekomen, de kapitein en de andere leden der bemanning gaan naar New Foundland. NOODLOTTIGE BOSCHBRAND IN MEXICO 40 MEXICAANSCHE KOLENBRANDERS OMGEKOMEN MEER DAN 200 PERSONEN' IN LEVENSGEVAAR. MEXICO, 18 Mel (V.D.) In de buurt van de stad Puebla zijn bij een geweldigen boschbrand 40 kolenbranders om het leven gekomen, nadat zy door het vuur omringd, niet meer konden ontkomen. Meer dan 200 personen verkeeren op het oogenblik nog in levensgevaar, daar de brand zich heeft uit gebreid. Ontzaglijke rookwolken maken hun redding onmogelijk, daar de boschbrand een ongekenden omvang heeft aangenomen. HEUGELIJK VERSCHIJNSFÏ IK PORTUGAL MINDER BELANGSTELLING VOOR STIERENGEVECHTEN. LISSABON, 18 Mei (Reuter). In het abat toir van Lissabon zullen 250 vechtstieren worden geslacht, tengevolge van de afne mende belangstelling voor stierengevechten in Portugal, welke weer een gevolg is van de toenemende populariteit van voetbal en an dere takken van sport. HONDERDDUIZEND NAZI'S AAN HET WERK. BERLIJN. 18 Mei. CV. D.) Het bestuur dei- nationaal socialistische fractie van den Prui- sischen Landdag richt tot alle leden der frac tie een oproep, waarin wordt verklaard: Wij zullen, zooals steeds zelf het beste voorbeeld geven, om ook de noodige uiting te geven aan onze innerlijke strijdverbondenheid. In dezen zin hebben wij ons tot taak ge steld van vandaag' af tot 15 Juli 1933 alle werklooze partijgenooten, vooreerst de leden van 1 tot 100.000 aan het werk te laten gaan. Iedere afgevaardigde wordt verplicht zijn kracht en energie aan te wenden, om voor deze werklooze partijgenooten direct geschikt werk le verkrijgen. Te dien einde worden tegelijkertijd alle werklooze partijgenooten met lidmaatschaps kaarten van 1 tot nummer 100.000 opgeroe pen, zich schriftelijk aan te melden bij hun bevoegde instanties in Pruisen met opgaaf van beroep en werkgelegenheid. BRUTAAL OPTREDEN VAN NAZI'S. METZ. 18 Mei (Reuter i. Een Duitsche bag germolen die door de Luxemburgsche douane was in beslag genomen, is door een Duitsche sleepboot, welke een twaalftal gewapende Hitlerianen aan boord had. teruggehaald. De sleepboot moest hiervoor door de Fran sche wateren van de Moezel varen en de Fransche douane was niet in staat dit te be letten. FINANCIEELE BERICHTEN. STABILISATIE VAN DE YEN? Japan is naar Reuter uit Tokio verneemt bereid over te gaan tot stabilisatie van de yen. De belangrijke mededeelingen zijn vandaag aan de Amerikaansche pers gedaan door den Japanschen gezant te Washington, Deboetsji. PERSSTEMMEN OVER HITLER'S REDE. Nog: achterdocht in Frankrijk PARIJS, 18 Mei (Reuter). De Fransche pers ontvangt de rede van Hitler met voor behoud en vertrouwt over het algemeen de plotselinge omzwenking naar een meer ge matigde toon niet. Wel is men verheugd, dat Duitschland schijnt terug te keeren tot een meer diplomatieke methode. De pers blijft echter spreken van de gevaren, welke van Duitsche zijde blijven dreigen. Duitschland moet echter thans zijn stand punt te Genève handhaven en een controle van de bewapening toestaan, dan zal de at mosfeer in Europa verbeteren Engeland wacht af LONDEN, 18 Mei (Reuter) In parlemen taire kringen heeft de rede van Hitier een onmiskenbaar gunstige» indruk gemaakt. In regeeringskringen wacht men den officieelen tekst af. doch men verheugt zich reeds over den toon der rede. Verder verluidt, dat do regeering thans met belangstelling wacht op de instructies aan den Duitschen vertegen woordiger ter ontwapeningsconferentie, wel ke naar men vermoedt nauwkeuriger aandui dingen zullen bevatten over de Duitsche po litiek te Genève. De oppositie is over het al gemeen van dezelfde opinie. „Gematigd en verstandig". LONDEN. 18 Mei (Reuter). De rede van Hitier wordt door de Britsche pers gunstiger ontvangen dan zijn uitlatingen in do laatste maanden. Over het algemeen wordt de rede verstandig genoemd en men is van oordeel, dat de internationale spanning hierdoor ver minderd zal worden. De „Times" schrijft, dat men thans achter Hitier den demagoog Hitier den staatsman heeft ontdekt. Het blad wil thans dc houding van Nadolny te Genève afwachten als toets steen voor de politiek van de Duitsche regee ring. De „Daily Herald", het orgaan van de La- bour-partij. noemt de rede gematigd en ver standig en vindt ook de eischen niet over dreven of onverstandig. WASHINGTON. 18 Mei (Reuter>. De rede van Hitier heeft hier een zeer gunstigen in druk gemaakt door den verzoeningsgezinde» toon. Senator Pittman verklaarde, dat zij een einde had gemaakt aan dc bestaande span niny Senator Wagner sprak van een groot* staatsmansdaad van Hitier. Aan DUitschland's verlangen naar vrede eo zijn offervaardigheid ten gunste van de neering der wereld kon thans niet meer wor den getwijfeld. Men verwacht te Washington thans alge meen een verbetering van de atmosfeer zóó wel te Genève als ter economische conferen tie. De perschef van Roosevelt verklaarde aan een vertegenwoordiger van het Wolffbureau te Washington, dat dc President verrukt was over Hitler's aanvaarding van het voorstal van Roosevelt. Ook in Wallstreet is men zeer voldaan over de rede. Verbazing te Praag PRAAG, 18 Mei (Reuter). In Tsjecho- Slowakije heeft, de rede van Hitier een gerust stellenden indruk gemaakt. Het feit echter, dat alle partijen hun' instemming hebben be tuigd verwekt vooral aan sociaal-democrati sche zijde een groote verbazing. In Roemenië BOEKAREST. 18 Mei «Reuter'. De in druk van Hitler's rede in Roemenië is gunstig. In Warschau WARSCHAU. 17 Mei (V.D.) Dc rede van Hitier heeft hier, voorzoover in politieke kringen kon worden geconstateerd, grootcn indruk gemaakt. Naar van toonaangevende zijde wordt bekend gemaakt is de indruk po sitief. Vooral de verklaringen omtrent de be reidheid tot vrede en de achting voor buiten landsche nationale karaktertrekken zijn sym pathiek ontvangen. Intusschen is deze indruk gemengd met scepticisme, en wordt herhaal delijk opgemerkt, dat het te hopen is. dat de daad op het woord moge volgen. Wat het dreigement betreffende een eventueel uittre den uit den Volkenbond betreft, dit wordt als een bijzonder belangrijke bedreiging gevoeld, welke, wanneer zij lot werkelijkheid zou wor den. onafzienbare gevolgen met zich mee zou sleepen. Berlijn verlangt voor 12 Juni resultaat van Genève. BERLIJN. 18 Mei Wolff i. Van gezagheb bende zijde wordt omtrent den indruk, dien de rede van Hitler heeft gemaakt, het vol gende verklaard: De regeering van het natio naal-socialistische Duitschland stelt met die pe voldoening vast. welk een geweldigen in druk de rede van den Rijkskanselier op het buitenland heeft: gemaakt. Wat betreft de uitwerking, welke de ver klaringen van den Rijkskanselier zullen heb ben op den vorderen gang van zaken te Ge nève. wordt er van welingelichte zijde op ge wezen. dat hot er thans bij dc besprekingen te Genève om gaat. vóór 12 Juni. den aan vangsdatum der economische conferentie, tot een resultaat te komen. Dit resultaat mag niet weer een étappe zijn, maar een werke lijke beëindiging der ontwapenings-dlscus- sies, waarbij het er volstrekt niets toe doet of bijzakelijke kwesties later nog uitvoeriger worden besproken in dc permanente com missie. Duitschland heeft door dc rode van den Rijkskanselier zijn standpunt duidelijk te kennen gegeven. AGENDA. Heden: VRIJDAG 19 MEI Luxor Sound Theater: „Titanen der Lucht" 8-15 uur. Palace: „Een droom van liefde". Op het tooneel: Sereno Trio Imitateurs. 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Het teeken des Kruises". 7 en 9.15 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Roze- kruisers Genootschap. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Voorjaars- beurs. 1.30—5.30 en 7.3011 uur. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DUITSCHLAND. Gistermiddag is de Pruisische Landdag in zijn tweede zitting bijeengekomen. Minister-president Goering zeide in zijn rede, dat de regeeringsverklaring, welke Rijkskanselier Adolf Hitler heeft afgelegd in groote trekken reeds alles inhoudt, wat voor alle landen en voor alle regeeringsverklarin- gen toonaangevend moet zijn. De regeeringsverklaring van het Pruisische staatsministerie moet zich derhalve binnen dit kader schikken en, slechts in overeen stemming met het doel van den Rijkskanse lier, ook haar eigen doeleinden aangeven en noemen. Door de wet op de parallelschakeling en door de benoeming van Rijksstadhouders werd een eeuwenlange ontwikkeling in den zin van consolidatie en unificatie der Duit sche stammen en van het Duitsche Rijk op gelukkige wijze afgesloten. Het dualisme Pruisen-Rijk dat sedert 1918 mede heeft bij gedragen tot de verscheuring van Duitsch land, is overal en definitief terzijde gesteld. Pruisen is teruggebracht tot zijn oude mis sie en zijn roemrijke traditie, grond- en hoek pijler ie zijn van Duitschland. Slechts uit de concentratie van Pruisen en het Rijk kan iets groots ontstaan. Hoe noodzakelijk de parallelschakeling van Pruisen met het Rijk was, blijkt alleen reeds duidelijk uit het feit dat de Kanselier gelijktijdig Rijksstadhouder voor Pruisen is. De gedachte van onzen Kanselier en on zen leider Adolf Hitler is hiermede ook ge worden de basis voor de Pruisische regeering. De machtsoverneming door de nationale regeering kon niet geschieden zonder dat hier en daar scherp werd ingegrepen. De nationale revolutie gaat voort. Zij treedt thans in een nieuw tijdperk met nieuwe taken, in het tijdperk van den opbouw. Als belangrijke taken van het tweede tijdvak der nationale revolutie moeten genoemd worden: de intensieve geestelijke vernieuwing van den Duitschen menseh, de organische uitbouw- van den staat en het openbare leven, maar ook van het particuliere leven van ie deren Duitschr, voor zoover het openbare be lang dat vereischt en de organische uitbouw van het bedrijfsleven. Op deze drie groote gebieden bieden zich voor de Pruisische staatsregeering bijzonder rijke mogelijkheden aan voor actieve deelneming. De staatsre geering zal op alle gebieden van het open bare leven zorgen voor uiterste spaarzaam heid, pijnlijke zuiverheid en zeer groote plichtsgetrouwheid. Het lidmaatschap van een andere partij, voor zoover deze niet staatsvijandig is ver klaard, mag geenszins een belemmering zijn in een werkkring. Ik zou tegenover protesten uit Centrumkringen willen verklaren, dat een ambtenaar die lid is van het Centrum niet voor zijn bestaan behoeft te vreezen, aldus Goering en dat hij n<t gehinderd zal worden, omdat hij lid is van het Centrum. Overgaande tot het gebied van het bedrijfs leven, constateerde de minister president met voldoening, dat de ontwikkeling dei- spaarkassen juist in de laatste weken r -toe neming heeft'gebracht voor de inlagen. Hier in komt de toenemende kalmeering en de ontspanning in het bedrijfsleven tot uiting. Hierin ziet men een consolidatie van het vertrouwen, dat terugslaat op de autoriteit van den staat. De staatsregeering zal tlles doen om een voortgang dezer ontwikkeling te waarborgen. Bij de bespreking van bizondere voorzorgs maatregelen voor bepaalde gebieden van den Pruisischen staat richtte de minister zich in 't bizonder tot Oost Pruisen. Hij verklaarde dat Oost Pruisen is gescheiden door pen corridor, maar het is niet afgesneden van de harten en het denken. Het staatsministerie streeft er naar door uiterste zuinigheid op ieder gebied het be- grootingsplan voor 1933 ook materieel slui tend te maken. Voor het overige sloot Goering zich aan bij de verklaring, welke door den Rijkskanselier in den Rijksdag is afgelegd. Hierna volgde de beraadslaging over de na- tiónaal-soc. machtigingswet. De sociaal Gi- mocraat Zillat verklaarde dat de Sociaal de mocraten zoo lang hun rechtsgelijkheid wordt ontzegd, niet voor de machtigingswet kunnen stemmen en in het bizonder ook moeten ver werpen met het oog op de ondervinding welke zij hebben opgedaan met de machtigingswet in het Rijk. De leider der nationaal socialistische frac tie Kube nam hierna het woord voor een scherpe redevoering welke hij uitsprak als antwoord op de toespraak van Zillat. Hij ein digde met de woorden: ,.U hebt nog niet eens begrepen, dat Uw taak tweeledig is: U te schamen en te zwijgen". De voorzitter der D.N. fractie v. Winter- feldt legt namens zijn fractie de volgende verklaring af: ..Het Duitsch Nationale front staat ook in Pruisen achter den in de Rijksregeering be sloten bond van het nationale Duitschland en wenscht een zelfstandige leiding van Prui sen in den geest van dezen bond. Hiertoe biedt de machtigingswet de mogeliikheid. Zij verwacht door de aaneengeslotenheid van onze leiders en hun volgelingen de snelste versterking van den Pruisischen staat, zooals deze eens door de Hohenzollern werd ge schapen. Hierna werd gestemd over de Machtigings wet. Als de S.P.D. als eenige fractie blijft zitten, roepen nationaal socialisten: Opstaan! President Kerrl constateert, dat de mach- tïgingwet met de vereïschte tweederde meer derheid door den Landdag is aangenomen. De zitting werd daarna gesloten. De Pruisische staatsraad, welke Donder dagavond bijeenkwam, ter behandeling van de machtigingswet voor het Pruisische staats ministerie, heeft na een zittingsduur van nog geen vijf minuten met de stemmen der sociaal-democraten tegen zonder debat de machtigingswet aangenomen, V.D. seint uit Kaapstad: De Zuid Afri- kaansche regeering Hertzog-Smuts heeft bij de verkiezingen voor het parlement, welke Woensdag hebben piaats gehad, een gewel dige overwinning behaald. Van de tot nu toe gekozen afgevaardigden, behooren tot de S. A. P. Zuid-Afrikaansche Partij van Smuts) 55 en tot de Nationalisten (Hertzog) 48. De Labourpartij heeft drie zetels verworven. 36 uitslagen zijn nog niet bekend. Er is zeer druk gestemd, in het bij GEEN DIVIDEND ROTT. LLOYD. Naar het Handelsblad verneemt, zal over het afgeloopen jaar wederom geen dividend Rotterdamsche Lloyd worden uitgekeerd SUMATRA RUBBER CULTUUR MIJ. De Sumatra Rubber Cultuur Mij. heeft een exploitatiewinst gemaakt van f 28.674.— (v. j. 26.663). IJmuiden: Gebouw Thalia: Vergadering Nationaal Socialistische Beweging. 3 uur. ZATERDAG 20 MEI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Gastvoor- stelling door het Int. Cabaret „Plng-Pong". Lente in den Stadsschouwburg. 8-15 uur. Gem. Concertzaal: Haarlemsche voorjaars- beurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's' middags cn des

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5