Amerika's standpunt in de ontwapeningskwestie. DE REACTIE OP DUITSCHLAND'S DADEN. HAARLEM'S DACBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 23 MEI 1933 Norman Davis rede te Cenève.Amerika sluit zich bij het plan van MacDonald aan. Controle op de bewapeningen verlangd. Ontwapening in étappes. Besprekingen over het viermogendhedenpact duren nog voort. Het Fransche standpunt nog niet b epaa ild. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS AMERIKA. De buitengewone ambassadeur der Ver- eenigde Staten, Norman Davis, heeft Maan dag in de hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie de met groote spanning ver wachte verklaringen der Amerikaansche regeering afgelegd betreffende haar defini tieve houding nopens het probleem der ont wapening en veiligheid. Hij heeft een schif- telijke verklaring voorgelezen, welke wordt beschouwd als het einde der tot nu toe door Amerika gevoerde neutraliteitspolitiek. Norman Davis. 1. De Amerikaansche regeering is bereid op het gebied der Ontwapening zoover te gaan als iedere andere staat. Het einddoel is de vermindering der bewapening étappege- wijs, zoo snel mogelijk, en tot het niveau der voor binnenlandsche politiedoeleinden noodzakelijke troepen. 2. De Amerikaansche regeering is bereid als bijdrage tot de organisatie van den vrede bij een conflict met de overige mogendheden te beraadslagen of de vrede in gevaar is. Ingeval de overige mogendheden na uitvoe rige beraadslagingen besluiten, dat een staat den vrede in gevaar heeft gebracht door de schending der internationale verplich tingen, en ingeval dan een overeenstemming wordt verkregen tusschen de overige mogend heden betreffende den schuldigen en ver antwoordelijken aanvaller, dan verplicht de Amerikaansche regeering zich te onthouden van iedere handeling, welke het gemeen schappelijke optreden der overige mogend heden tot herstel van den vrede in gevaar zou brengen.^ 3. De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid tot een gemeenschappelijke auto matische en permanente controle op de be wapeningen door een permanente ontwape ningscommissie. Het definitieve doel moet volgens de op vatting der Amerikaansche regeering de volledige ten uitvoerlegging der ontwape ning in étappes zijn. evenwel moet de eerste definitieve stap direct worden genomen. Alle mogendheden der wereld moeten thans het door hen in 1S19 aangegane ont wapeningssysteem ten uitvoer leggen of de wereld zal thans openlijk moeten toegeven, dat de bewapeningswedloop is hervat. Dan zou evenwel het geheele zoo moeizaam opge trokken mechanisme ineenstorten en de ont wikkeling zou leiden tot een nieuwen wereld oorlog. De bewapeningen moeten worden teruggebracht tot een zuiver verdedigings niveau. Norman Davis legde er den nadruk op, dat president Hoover reeds zijn bereidheid heeft te kennen gegeven de zware aanvalswapenen volledig af te schaffen. Door geen anderen maatregel zou zoo zeker het oorlogsgevaar worden uitgeschakeld als juist door de af schaffing der buitengewone kostbare en ge vaarlijke aanvalswapenen. De Amerikaan sche regeering neemt daarom het Engelsche ontwapeningsplan aan. Bij een toekomstig conflict zou als aanvaller kunnen worden be schouwd de staat welks toepen door schen ding der verdragen een vreemd gebied be zetten. Norman Davis wees er vervolgens met na druk op. dat twee belangrijke hinderpalen d? ontwapening in den weg staan: 1. Vrees dat Duitschland de bedoeling heeft opnieuw te bewapenen; 2. De weigering der zwaarbewapende Europeesche staten bij den huidigen stand van zaken in de wereld een werkelijken stap te doen in de richting van ontwapening. Wanneer evenwel op dit beslissende oogen- blik een staat weigert concrete bewijzen te geven voor zijn vredelievende bedoelingen en persisteert bij zijn recht op herbewapening, zelfs wanneer andere mogendheden belang rijke en effectieve ontwapeningsmaatregelen len nemen, dan zal het grootste deel der ver antwoordelijkheid voor het zonder resultaat blijven der conferentie met de onafzienbare gevolgen van dien ten laste komen van deze natie. Het is onmogelijk het ontwapenings probleem op te lossen, wanneer een natie er op staat te herbewapenen, terwijl de andere naties ontwapenen. De redevoering van den Duitschen Rijks kanselier in den Rijksdag heeft, aldus Nor man Davis bijzonderheden verschaft betref fende de houding en de politiek van Duitsch land op het gebied der ontwapening. Zij is mede, doordat Duitschland tegelijkertijd de boodschap van president Roosevelt heeft goedgekeurd van groot nut geweest. Deze re devoering, zoomede de verklaring van am bassadeur Nadolny betreffende het Engelsche ontwerp- verdrag als basis voor het toe komstige ontwapeningsverdrag heeft de si tuatie zoodanig gewijzigd, dat wij thans op nieuw het plan in behandeling kunnen ne men met de hoop tot resultaat te komen. Teneinde de bespreking weer terug te bren gen tot het concrete probleem der agenda, neemt de Amerikaansche delegatie het hoofd stuk inzake het materiaal aan. Het is te ho pen, dat de andere delegaties hiermede ac- coord zullen gaan en aldus de weg vrij zal ko men voor een onverwijlde beslissing betref fende alle concrete voorstellen van dit hoofd stuk. Paul Boncour legde daarna een verklaring af, waarin hij de traditioneele veiligheidspo litiek onbeperkt handhaafde Paul Boncour stelde de behandeling van de veiligheidskwes tie als voorwaarde voor de definitieve hou ding van Frankrijk tegenover practische ont wapeningsmaatregelen. Hij stelde hierna voor de onderhandelingen aan te vangen met de artikelsgewijze behandeling van het eerste deel van het Engelsche plan inzake de veiligheid. Norman Davis wees het Fransche voorstel met beslistheid van de hand. Hij stelde voor direct over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het Engel sche plan inzake de materieele ontwapening. Viermogendhedenpact. In strijd met de berichten uit Parijs en Londen verneemt men te Berlijn uit Rome. dat het pact-ontwerp nog niet definitief tot stand zou zijn gekomen. De onderhandelin gen te Rome worden nog voortgezet en gis termiddag hadden de ambassadeurs der vier betrokken groote mogendheden opnieuw een bespreking in het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken. Te Berlijn acht men dan ook de berichten uit Parijs en Lon den over den inhoud van het pact. voorbarig. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, verklaarde gisteren te Parijs dat nog niet gesproken kon worden over het sluiten van een pact der vier mo gendheden, zoolang de Fransche regeering haar standpunt nog niet had bepaald. Vanmorgen zou een ministerraad gehouden worden waar de stand der te Rome gevoerde onderhandeling diepgaand zou worden be sproken, terwijl tevens de Fransche houding ten opzichte van de ontwapeningsconferentie in het bijzonder in verband met de verklaring van Norman Davis, zou worden bepaald. De algemeene opvatting inzake het pact der vier mogendheden is optimistisch. De bijzondere correspondent van Havas te Genève verklaart, dat Boncour nog in den loop van deze week ter ontwapeningsconfe rentie het standpunt de Fransche regeering zal uiteen zetten. Genève. Duitsche hulppolitie wordt niet onder de legersterkte gerekend Het Fransche voorstel, de Duitsche hulp politie bij de berekening van de legersterkte mede te tellen, werd Maandag met 8 tegen 6 stemmen in de commissie voor de effectieven verworpen, aldus meldt Wolff uit Genève. Vóór stemden Frankrijk, de staten van de Kleine Entente en België, tegen Oostenrijk, Zweden, Hongarije, Italië, Nederland, Enge land, Amerika en Duitschland. Een ander voorstel, dat beoogde de Duit sche spoorwegbeschermingstroepen ook onder de legersterkte te laten vallen, werd eveneens verworpen. Duitschland trekt het amende ment op het plan-MacDonald in Henderson heeft in de zitting der hoofd commissie medegedeeld, dat Nadolny een schrijven heeft gezonden aan het Presidium der Ontwapeningsconferentie, waarin ver klaard wordt dat de Duitsche delegatie thans haar amendement op art. 2 van het Engel sche plan terugneemt, waarbij Duitschland had voorgesteld de kwestie der unificatie van het continentaal Europeesche legersysteem over te dragen aan de toekomstige perma nente ontwapeningscommissie. De Duitsche delegatie behoudt zich het recht voor op haar overige wijzigingsvoorstellen terug te komen en wijst opnieuw op het nauwe ver band tusschen de oplossing der legerkwestie en de definitieve door Duitschland geëischte beslissing inzake het oorlogsmateriaal. De Duitsche delegatie heeft zich dus prin cipieel bereid verklaard deel te nemen aan een regeling der legerkwestie op grond van het Engelsche ontwapeningsplan. Oostenrijk. Censuur op alle nat.-soc. bladen. Alle te Weenen verschijnende nat.-soc. dag bladen zijn thans onder z.g. voorcensuur ge plaatst, d.w.z. dat de censuur op de bladen wordt uitgeoefend voor zij verschijnen. Clhïitia. De Japanners op 3 K.M. afstand van Peking. Tengevolge van de alarmeerende geruchten betreffende het naderen der Japansche troe pen is de toestand in Peking verder toege spitst. Chineesche troepen hebben bevel ont vangen, de stadsmuren te bezetten en het vuur te openen op de aanrukkende Japanners De belangrijke poorten van de stad zijn ge barricadeerd. Overal zijn versperringen op gericht met zandzakken. Ongeregelde Chi neesche troepen en duizenden vluchtelingen, welke de Japanners voor zich uitdrijven, stroomen de stad binnen. Ten Oosten dei- stad liggen Engelsche troepen en een afdee- ling Amerikaansche mariniers. De Japansche zaakgelastigde Nakayama heeft reeds aange kondigd dat alle Japansche onderdanen in geval van nood uit de stad naar de gezanten- wijk zullen worden overgebracht. Een verdere mogelijkheid wordt hier gebo den. daar de Japansche gezantschapswacht in Peking door troepen van het garnizoen Tientsin is versterkt. De Japansche troepen zouden reeds op 3 K.M. van de poorten van Peking staan. Volgens een telegram van United Press aan de Tel. schijnt de toestand zoo kritiek te zijn geworden, dat de Chineesche regeering, vol genseen bericht uit Nanking, besloten heeft de troepen tot ten zuiden van Pautingfoe terug te trekken. In overeenstemming met bovengenoemd besluit heeft Ho Jing-tsjing naar gemeld wordt voorbereidingen getroffen om met den militairen raad Peking te verlaten en zich zich naar Pautingfoe te begeven. Bij het nemen van dit besluit schijnt men de hoop te hebben gekoesterd, dat de Japan ners dan van een bezetting van Peking en Tientsin zouden afzien. Maar ondanks de toe geeflijke en toegemoetkomende houding van- de Chineesche autoriteiten schijnen de Ja panners hun opmarsch voort te zetten. De troepen van generaal Hatori zijn Toeng-sjau op 10 K.M. afstand van Peking binnenge rukt, nadat de stad vooraf door Japansche artillerie was gebombardeerd. Rusland. Een onderhoud Hitler-Litwinof De plaatsvervangende volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken Krostinski, heeft den Duitschen zaakgelastigde ontvangen voor een bespreking over de verdere ontwik keling der Duitsch-Russische betrekkingen. Ingeval de volkscommissaris van Buiten landsche Zaken Litwinof naar de Economi sche Wereldconferentie of de Ontwapenings conferentie gaat. zal hij te Berlijn een be zoek brengen aan den Duitschen Rijkskanse lier en den rijksminister van Buitenlandsche Zaken. Ital ie. Regeeringsverklaring over het ontwapeningsprobleem. De Maandagmiddag aan het einde der Ita liaansche Kamerdebatten over de begrooting van het ministerie van Buitenlandsche Za ken verwachte redevoering van Mussolini over de buitenlandsche politiek is niet door gegaan. In zijn plaats zette staatssecretaris Suvich het standpunt der Italiaansche regee ring uiteen. Mussolini heeft de zitting van de Kamer bijgewoond. Tevoren had afgevaardigde Garribaldi de politiek der nationale Duitsche regeering aan een scherpe critiek onderworpen en Italic ge waarschuwd voor een bondgenootschap met Duitschland en de gevaren van een germa niseering. Daania was het woord aan staatssecretaris Suvich, die nog eens een uiteenzetting gaf van de principieele houding der Italiaansche regeering tegenover dc problemen van den tegenwoordigen tijd. De eerste en grondleg- gende voorwaarde voor de ontwapening, al dus Suvich, is een beperking van het mate riaal. Er moot kwalitatief worden ontwapend, d.w.z. er moet worden afgezien van aanvals wapenen. Na de voorloopige mislukking der onc\ uhandelingen, aldus spreker over het plan MacDonald. dat door Italië is goedge keurd is de situatie door twee nieuwe fac toren weldadig beïnvloed: door de boodschap van Roosevelt en door de redevoering van Hitier. hun wil tot samenwerken en overeen stemming moet nadrukkelijk op den voor grond worden geplaatst. Een zeker vertrou wen is in de geesten teruggekeerd. Een openhartige en vertrouwelijke samen werking tusschen de vier verantwoordelijke Westersche mogendheden van Europa alleen kan den toestand verbeteren. Een der meest ernstige problemen, naast dat der ontwapening, is de herziening van de vredesverdragen. Het is absurd niet van tleze revisie te mogen spreken. FRANK TEGEN HET ROMEINSCHE RECHT. „DE MISDADIGER ZAL WEER SIDDEREN. BERLIJN. 21 Mei i Wolff). Op het eerste rijkscongres van Duitsche juristen heeft dr. Frank, rijkscommissaris van Justitie, het woord gevoerd. Hij verklaarde o.a.: Wij moeten een einde maken aan de deca dente juristerij, aan de opvatting, dat alleen de misdadiger en niet het slachtoffer van de misdaad in het middelpunt van het rechts wezen staat. Wij zullen er voor zorgen, dat de misdadiger in Duitschland weer zal sidde ren en dat de fatsoenlijke mensch zich veilig voelt. De strijd tegen het Romeinsche recht, al dus dr. Frank, is geen bcleediging van Rome, maar is een binnenlandsche Duitsche aan gelegenheid en treft het Romeinsche recht slechts in den vervalschten vorm, waarin het in Duitschland is binnengeslopen. Wij willen ons recht in de Duitsche taal en volgens Duitsche opvatting opbouwen. ALICE NAHON f Eerst 37 jaar oud is Zondagmiddag de Vlaamsche dichteres Alice Nahon overleden. Haar verzenbundels zijn hier zeer bekend, wij noemen Vondelingskens, Op zachte Vooize- kens, en Schaduw. Zij ademen den geest van een zacht gemoed, dat reeds op jeugdigen leeftijd veel leed kende, door de sleepende ziekte, die Alice Nahon reeds op 19-jarigen leeftijd aangreep, en die haar thans zoo vroeg heeft doen sterven. HOE WARM HET IN LONDEN WAS. LONDEN. 22 Mei. (V. D.) Vandaag is de warmste Meidag geweest in vier jaren. De hoogste temperatuur van heden was 78 gra den in de schaduw des middags om 3 uur. Een ontevreden stem in het land zelf. (Bijzondere correspondentie). Berlijn, 20 Mei. Het schijnt inderdaad de fout der Duit- schers te moeten blijven, dat zij van het ef fect hunner daden in het buitenland niets begrijpen. En toch zijn ze zoo gevoelig voor het oordeel van het buitenland. Vooral in de laatste dagen puren zij in de buitenlandsche pers naarstiglijk naar een vriendelijk of be grijpend woordje en publiceeren het, haast kinderlijk blij, in de vaderlandsche pers. al stamt het uit een nieuws- en advertentie blaadje van een achterhoeksch stadje in Uruguay. Zoo nu en dan kan men er in de groote Duitsche bladen over lezen, want het gelukt ook zoo nu en dan zoo'n buitenlandsch vrien- delijkheidje op te visschen. Het buitenland onthoudt hun den lof niet over hun presta ties op gebied van kunst en wetenschap, van handel en industrie, wat hen dankbaar stemt doch ook uitermate trotsch. Maar hun poli tiek, hun strijd om de ideeën is dikwijls zoo grof en niets ontziend, dat stormen van ver bazing en ergernis in het buitenland op- loeien, zooals in de laatste dagen. En in het buitenland niet alleen! Ook binnen de gren zen van het Rijk, binnen de muren van het „traute Heim". De organen der „openbare meening" zijn gebreideld juister gezegd „de meening binnenskamers". Het vernieti gend oordeel van het buitenland over een pers die een jammerlijk aanpassingsvermo gen toonde is niet ongegrond. Toch moeten we voor zeer enkele bladen een uitzondering maken als b.v. voor de ,J>az", de Deutsche Algemeine Zeitung. Wel pakt deze de kat met handschoenen aan. maar dit orgaan aer geslonken Duitsche Volkspartij van 3trese- mann vroeger ..Nationaal liberale" partij durft haar meening nog wel te verkondi gen. ook al wijkt die af van de eenige „ware Duitsche". Zij publiceert o.a. een artikel van prof. Dr. Kohier van de Berlijnsche universi teit, getiteld „Gesprekken in Duitschland Hij spreekt over mannen der wetenschap, die wel verheugd zijn over het einde van de noodlottige verdeeldheid in het Rijk, maar toch in angst en zorg leven. Zij klagen er over, dat zooveel mannen van beteekenis, de een na den ander van hun posten worden verwijderd. ..Waarom?" vragen zij. „Wie volgt hen op?" Zij ontzeggen den Nazi's niet het recht, de samenstelling van het Duitsche volkswezen te controleeren, maar zij kunnen alleen zulke maatregelen goedkeuren, die niet plotseling het bestaan van on schuldigen vernietigen en voorname belangrijke figuren onder de Joden grof beleedigen. Want zij men lette wel. hier spreken niet-Joden zij kunnen de meening niet deelen, dat elke Jood, als Jood een minder soort mensch is. En zij halen uit een psalm de ontroerendste en troostrijkste woorden aan. Die woorden zijn van de Joden tot ons gekomen. Hoe heeft Goethe Spinoza geëerd! Lessing zou zijn „Nathan" nooit hebben gedicht, als er geen menschelijke adel onder de Joden voor kwam. De grootste Duitsche natuurkundige van dezen tijd heet Franck. Deze Franck is Jood, een goedhartig eenvoudig man. Een professor aan de Universiteit in Göttingen, een der grootste Duitsche geleerden een z.g. Ariër trok zich uit zijn ambt terug, uit protest tegen de anti-semietische maat regelen. Allen, met wie de schrijver zijn ge sprekken voerde, blijven afgezonderd, kun nen zich niet laten „gelijkschakelen", zij voe len den grond hunner moreele wereld wan kelen. Want menige stut in het huis der Duit sche cultuur stamt van Joden. Het citaat is lang, maar zoo talrijk en grof zijn de beleedigingen. dat deze aanhaling der woorden van erkentelijkheid jegens de Joden zeker niet misplaatst is. Het geeft tevens een blik in kringen van beteekenis. die anders oordeelen dan de mannen der ..Ariomanie". Door artikelen als dit en andere toonen en kele Duitsche bladen nog den moed der eigen meening, zij het toch altijd nog schuchter en met waardeering voor het vele goede, dat het Nazi-systeem der dierbare Heimat overigens geschonken heeft. Hoewel Hitier zich in zijn vroegere aanspraken en in zijn werk „Mein Kampf" steeds een fanatiek anr-semiet toon de, heeft hij gedurende zijn kanselierschap toch nooit in openbare redevoeringen de anti-semietische beweging aangewakkerd, zooals b.v. zijn vriend Göring „IJzeren Her man". Vergeleken bij wat hij aankondigde, vóór hij de macht in handen had, toont nij als kanselier ontegenzeggelijk een zekere gema tigdheid. De hitte der eerste revolutiedagen is getemperd en veel zal zich allengs ten goede keeren, zij het ook zeer langzaam door invloeden uit het buitenland, zoowel als uit eigen land. De storm van verontwaardiging in het bui tenland kon niet zonder invloed blijven. En men hecht hier ook in allerhoogste Nazi kringen waarde aan de meeni-z der interna tionale wereld. Dit bewijst Hitiers groote rede van Donderdag. Objectief beschouwd, wie zou deze kunnen verwerpen! Maar ook hier zal wantrouwen al dan niet gerechtvaardigd achter het eerlijke woord de booze list zoe ken. Zelfs aan het adres van Polen worden eenige vriendelijke woorden gezegd. En toch, hoe gewettigd moet het wantrouwen der Po len blijven, ondanks alle betuigingen van vredelievendheid en den uitgesproken wensch de moeilijkheden tusschen r)u'f ■•ciiiand en Polen in kalm beraad op te lossen! Want nooit zullen de Duitschers berusten in ae totale afscheiding der provincie Oost-Prui sen van hun land door den Korridor, waar van een onverdacht getuige zegt de cor respondent van den Parijzer „Intransigeant" dat deze weg van Polen naar de Oostzee, een ongepaste grap der geallieerde diploma ten was. Polen wil dien weg in alle eeuwig heid niet prijsgeven, evenmin als het stuk Silezië, dat het door Franschen invloed kreeg toegewezen, een oplossing, die de Fransche journalist „geographisch ziek" noemt. De Duitschers in dit stuk Silezië voe len zich onder het „Poolsche juk" niet op hun gemak. Een bron van zorg voor Polen en van ergernis voor Duitschland. En zoo zal elk land zijn „gewettigd" wan trouwen hebben en houden tegen de ver klaringen van Hitier. DE „GERMANIA" GEEN CENTRUM-ORGAAN MEER. REDACTEUREN WEGENS KOERS WIJZIGING ONTSLAGEN. BERLIJN. 22 Mei (V.D.) De Vossische Zeitung weet mede te deelen. dat hij hot Katholieke dagblad „Gcrmania" ingrijpende veranderingen te wachten zijn. Er zouden onderhandelingen gaande zijn om het aar.- deelenbezit van vice-kanselier Von Papen, den voornaamstcn aandeelhouder der onder neming over te dragen aan baron Von Twickel. dte politiek zeer dicht bij Von Papen staat. De koers van het blad zou den conser vatief-Katholiek worden, terwijl de ..Germa- nia" geheel los zou worden gemaakt van het Centrum, en niet langer als partij-orgaan zou kunnen worden beschouwd. Den tegenwoordigen redactieleden is reeds collectief ontslag aangezegd. DR. SCHACHT'S BEZOEK AAN LONDEN. LONDEN. 21 Mei V.D. Do Londensche pers maakt met voldoening melding van het bezoek van den president van do Duitsche Rijksbank Dr. Schacht aan Londen voor een bespreking met den Gouverneur van de Bank van Engeland. De „Observer" schrijft, dat Schacht's bezoek bijdraagt tot zuivering van de atmosfeer en tot vergrooting van het algemeene vertrou wen. Dr. Schacht, de schepper van de nieuwe mark. kent uit vroeger opgedane ervaringen de voordeden van een nauwe samenwerking met de Bank van Engeland. Men mag aanne men, dat bij den Duitschen eisch tot verlaging van dc goudclausule voor de rentebetaling van Youngleening op dc juiste wijze aan dc orde zal weten te stellen. Aldus gezien zou dc crediteurenconferentie, die op 29 Mei te Ber lijn zal bijeenkomen, kunnen bijdragen tot het slagen der Economische Wereldconferen tie. Algemeen neemt men aan. dat het onder houd tusschen Dr. Schacht en Montague Nor man een bevredigend resultaat heeft gehad. TWEE DIRECTEUREN VAN DE GLANZSTOFF OP VRIJE VOETEN. De instanties belast met het onderzoek naar het beheer gevoerd door de directeuren der Glanzstoff-Gesellschaft. ontvingen uit Berlijn instructie de beide directeuren, die zich sedert het begin der vorige week in hech tenis bevinden, n.l. dr. Snringorum en dr. Benrath. in vrijheid te stellen. Met betrekking tot den derden directeur, dr. Blüthgen. die zich op het oogenblik in het buitenland bevindt, is nog geen besluit ge nomen. TWEE JOCKEYS BIJ HET WEDRENNEN VERONGELUKT. WARSCHAU. 22 Mei tReuter». Bij de wedstrijden om den Voorjaarsprijs op de renbaan alhier, heeft gisteren een ernstig on geluk plaats gehad. Een van de aan de kop foopende paarden kwam tc vallen, waardoor nog vijf andere paarden vielen. Twee jockeys werden gedood en drie ernstig gewond. GANDHI IN GUNSTIGE CONDITIE. Reuter meldt uit Poona dat Gandhi het nog goed maakt nadat hij nu twee van de drie weken heeft gevast. De doktoren zijn hierover verbaasd en zeg gen dat het een wonder is dat hij in zoo gun stige conditie verkeert. ONMENSCHELIJK VONNIS VOOR EEN JONGEN INBOORLING. DE RECHTERS VEROORDEELD. Reuter meldt uit Nairobi (Britsch Oost- Afrika) dat voor het Hooggerechtshof tc Na- kuro zeven leden van een stam terecht heb ben gestaan wegens het veroorzaken van den dood van een veertienjarigen knaap. Tijdens het proces botsten de begrippen van rechtspraak van den blanke en den in lander tegen elkaar. De jongen had tijdens het oefenen in speerwerpen ongelukkigerwijze een ander getroffen en gedood. Dc ouderen van den stam kwamen in een rechtszitting bijeen en beslisten dat de knaap bloedgeld moest betalen aan de familieleden van don overledene. Daar hij echter geen geld bezat, beslisten de ouderen dat hij gestraft moest worden met den dood. De knaap vluchtte het boscli in. doch werd naar het dorp teruggebracht, waar de vol trekking van het doodvonnis plaats had. Hij kreeg een lus om den hals. waarvan het einde aan een boom werd vastgemaakt. Vervolgens moest hij een boom inklimmen om zich van een hoogen tak ten aanschouwe van alle dorpsbewoners naar beneden te werpen. Het Hooggerechtshof veroordeelde de ze ven ouderen tot dwangarbeid varicercnd van twee tot vier jaar. MOORD OP EEN S. A.-MAN. ERLANGEN. 22 Mei fV. D.) Volgens een bericht van den Fraenkischen Kurler is in den racht op Maandag dc eenige aldaar woonachtige S.A.-mah vermoord. Hij werd door verschillende personen gevolgd en aan gehouden. Men hield den man vervolgens zoo lang in een vijver onder water tot hij ver dronk. De voornaamste dader is gearresteerd. AGENDA. Heden: Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8.15 uur. Kennemer Bankvereeniging, Plein 8: Alge meene Aandeelhoudersvergadering. 5 uur. Concertgebouw: Voorjaarsbeurs, laatste dag. Optreden van de fam. Hoffmann. Protestantenbond: Psycho-Synthese, B, v. d. Meer over Mensch en Godenbeeld. 8.15 u. Luxor Sound Theater: „Titanen der Lucht" 815 uur. Palace: „Een droom van liefde". Op het tooneel: Sereno Trio Imitatours. 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Het teeken des Kruises". 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarnc lfc Geopend, op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 24 MEI Gemeenteraadsvergadering in dc Staten zaal. 1.30 uur Stadhuis: Vergadering Gezondheidscom missie. 4 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5