HET NIEUWE MINISTERIE Hei Be&akftijliste Het Kabinet. NIET VERSCHIJNEN Ministers ter benoeming voorgedragen. 50e Jaargang No. 15311 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 24 Mei 1933 AAPLEM'S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post ƒ0.72V», Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (sederen dag) 1—3 regels 0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250 iktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verl -, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. es Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Het kabinet-Coüjn ter benoeming voorgedra gen aan de Koningin. Vrijdag in functie? tie blad. Ie pag.) Bijzonderheden over de nieuwe ministers. (2e blad. 2e pag.) Voorloopige wapenstilstand tusschcu China en Japan. (2e blad. Ie pag.) Paul Boncour stelt voorwaarden voor vermin dering van het oorlogsmateriaal. (2e blad le pag.) Twee dooden bij een ongeluk op een on be waakten overweg bij Mcdcmblik. (le blad. 3e pag.) Het ..Geversduin" door de provincie aange kocht. (3e blad. 4e pag.) Vermiste kanovaarders niet gevonden. (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R- P.: Kentering. (le blad. le pag.i Viscount Snowden: De 28ste economische con ferentie na den oorlog, (2e blad le pag.) Paavo Nurmi: Met den chronometer naar dèn wereldroem. (3e blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Het toonecl. ..Het Zevende Ge bod". (3e blad, 3e pag.) Snowden over de aanstaande economische conferentie. De Engelsche staatsman Snowden is pes simistisch gestemd over de aanstaande economische conferentie, de 28ste na den oorlog. Hij ziet in het. economische nationalisme, dat verscheidene landen huldigen, de oorzaak van de economi sche moeilijkheden over de wereld. Als dc conferentie de hinderpalen, die den vrijen internationalen handel in den weg staan, niet kan of heffen, dan zal ze niets bereiken. Uitvoerig vindt men SJiowden's meening hieromtrent op de eerste pa gina van het tweede blad in ons num mer van heden. Het Koninklijk Antwoord aan President Roosevelt. Dit volk verafschuwt den oorlog.... Een Dankbetuiging der Medici. Het volgende telegram is aan H.M. dc Ko ningin verzonden De „Commissie inzake oorlogsprophylaxis" van de Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, in opdracht van deze Maatschappij, brengt Uwe Majesteit eerbiedig dank voor de duidelijke en af doende wijze waarop Zij in Haar antwoord aan President Roosevelt den oorlog heeft veroordeeld. De Nederlandsche artsen, besef fend de catastrophale uitwerking die de mo derne strijdmiddelen zouden 'nebben voor leven en gezondheid van combattanten en noncombattanten, beseffend ook dat niet krachtig genoeg de volken kunnen worden gewaarschuwd en voorgelicht, danken Uwe Majesteit voor hare edele en Koninklijke ge tuigenis. Dr. HONIG, voorzitter. Dr. ROORDA. secretaris. Na veel passen en veel meten Is de timmerman toch klaar, Lang gewach'. maar toch gekregen, 't Kabinet is voor elkaar. Moge 't hecht doortimmerd biijken En van 't goede hout gewrocht. Dat ons volk zich na een poosje Niet rampzalig voelt bekocht. Dit heeft nu tien steunpilaren, Is dit eèn verbetering Op het negental van vroeger. Of is 't voor bezuiniging? Wat met negen niet zoo vlot ging. Gaat nu wel met tien misschien. Zeker zal 't een kabinet zijn, Dat wel tellen kan tot tien. Zware dienst otaat het te wachten, Moge 't ink den druk weerstaan. En zich niet door onbevoegdheid Uit zijn voegen laten slaan. Crisiskabinet zoo heet het, En tot taak gaf haar het. lot. Om de crisis klein to krijgen En te houden achter slot. P. GASUS. DE SPORTVLIEGER ARACHART VERONGELUKT. PARIJS. 23 Mei. (V. D.) De bekende Fran- sche sportvlieger Arachart is bij een oefen- vlucht in de nabijheid van Parijs neergestort en om het leven gekomen. Van links naar rechts de heeren dr. H. Colijn (a.r.) minister-president en minister van Koloniën, mr. J. A. de Wilde (a.r.) Binnen- landsche Zaken. jhr. mr. A. C. D. de Graeff. Buitenlandsqhe Zaken, mr. P. J. Ouc; (v.d.i Financiën, mr- K. P. Marchant 'v.dn Onder wijs, ir. J. A. Kalff «lib.), Waterstaat, mr. dr. L. N. Deckers, (r.k.) Defensie, mr. J. R. H. van Schalk, «r.kj Justitie, mr. T. J. Ver schuur (r.k.) Economische Zaken en Arbeid. Een departement van Sociale Zaken zal nog ingesteld worden. Als minister wordt genoemd prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op 27 Juni naar Schiphol. Het Haarlemsche Comité voor den Auto tocht voor Ouden van Dagen heeft besloten dit jaar den tocht te houden op 27 Juni, met een bezoek aan het vliegveld Schiphol als doel. Het plan is via Amsterdam erheen te rijden; de route is nog niet in détails vast gesteld. Binnenkort wordt de gebruikelijke circu laire aan autobezitters verzonden, waarin hun verzocht zal worden zich met hun wagen voor deelneming aan den tocht op te geven. Het Comité hoopt en vertrouwt weer op de algemeene medewerking, die het in vorige jaren in zoo ruimen en steeds stijgenden mate ondervonden heeft. Verleden jaar namen zelfs 90 auto's aan den tocht deel. De vorige tochten zijn, zooals bekend, alle voor treffelijk geslaagd en het werden blijde, on vergetelijke dagen voor de oudjes, die ook nu weer in hun stille afzondering verlangend uitzien naar wat voor hen een groot jaar- lijksch feest is geworden. Zijn er autobezitters die nu reeds hun middag van den 27sten Juni voor het schoone doel kunnen reserveeren dan zal de secre taris' van het Comité, de heer R. Peereboom, Groote Houtstraat 93, tel. 15054. gaarne tele fonisch of schriftelijk hun opgave ontvangen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Mei De Kentering. Er is zonder twijfel een groote en belang rijke kentering ten goede in de internationa le verhoudingen. Iedere dag brengt nieuwe verheugende berichten. Vanmorgen komt nu weer de verrassende tijding dat tusschen Japan en China reeds een „mondeling ac- cooia" over staking der vijandelijkheden is gesloten, dat de vrede in Oost-Azië voor de deur staat, dat de Japansche ministerraad zich in principe vóór het plan-Roosevelt heeft uitgesproken. Ook aan de conflicten in Zuid- Amerika is plotseling een einde gekomen, en onze Geneefsche correspondent heeft een heele serie problemen opgesomd waarvan in de laatste dagen plotseling de oplossing ge vonden is. ..Ontspanning over de heele linie" meldt de Volkenbonds-barometer. Maar de al te schoone berichten van Maan dagmorgen, omtrent het sluiten van het Vier Mogendheden-Pact en Frankrijks bewilliging in het ontwapeningsplan-MacDonald, zijn nog niet bewaarheid. Maandag heb ik in deze rubriek voorzichtigheid aanbevolen in de beoordeeling van deze berichten, en erop gewezen dat op al te groote sprongen vooruit- onvermijdelijk een achterwaartsche sprong moest volgen. De gemaakte reserve is helaas noodzakelijk gebleken: minister Paul-Bon- cour heeft te Genève inmiddels alweer de be kende rede-zonder-concessies gehouden. Daarbij is het gewenscht er nog eens aan te herinneren dat ook de heer Adolf Hitler in zijn geruchtmakende Rijksdag-rede geen enkele concessie heeft gedaan. Hij sloeg alleen een geheel anderen toon aan dan de wereld tot dusver van hem kende. Hij was. onder kennelijken invloed van Roosevelts Boodschap, plots vredelievend van toon. Maar de Franschen zijn realisten, en zij aanvaarden een dergelijke frontverandering- slechts als er positieve nieuwe feiten in het geding komen. Die ontbraken. Inmiddels is het wel heel duidelijk gewor den dat de andere groote mogendheden, Amerika. Engeland en Italië, bezig zijn een vérvaarlijke pressie zoowel op Duitschland als op Frankrijk uit te oefenen, en dat er een krachtig streven is ontstaan ook bij de staats lieden. om tot daden te komen. Hoewel het bericht omtrent het Viermogendheden-Pact voorbarig bleek is toch onmiskenbaar de drang naar ontwapening, waaruit economi sche toenadering moet volgen, enorm ver sterkt. Een „golf van gezond verstand" schijnt eindelijk over de wereld los te bre ken. Daarbij is van overheerschende betee- kenis het feit, dat Amerika eindelijk bereid is gebleken een volledig actieve rol te gaan vervullen. President Franklin Roosevelt, wiens verkiezing indertijd ook in deze ru briek tot zoo hoopvolle beschouwingen aan leiding gaf, is werkelijk een man gebleken van wien een enorme drijvende kracht naar het wereldherstèl uitgaat. Hij speelt in zijn financiëele politiek een spel dat tot veel ge rechtvaardigde critiek aanleiding geeft. Maar financiëele maatregelen alleen beheerschen den toestand niet, en hij ziet ze zeer klaar blijkelijk als onvermijdelijk onderdeel niet meer dan onderdeel van een streven dat veel grooter en belangrijker doeleinden heeft. Als geheel gezien oefent zijn optreden tot dusver een merkwaardig stimuleerende wer king op de wereld uit. En aangezien lang niet alles van hem, of van welken anderen éénling ook, kan afhangen, moet men wel aannemen dat het oogenblik psychologisch- juist gekozen is. De volle maat der erkende mislukkingen-met-lapmiddelen is blijkbaar eindelijk bereikt. En dit kan telkens weer geconstateerd worden: Europa durft geen oorlog aan. Al die propaganda ertegen, al die onthulling van de waarheid omtrent het mo derne „slachtveld" een gelukkige vondst van onzen medewerker De Bois is niet zonder groote uitwerking gebleven! Vandaag publiceeren wij een artikel van Lord Snowden. ex-minister van Financiën van Engeland, over de komende Economische Wereldconferentie. Hij, die zoovele mislukte economische conferenties heeft meegemaakt, is niet optimistisch gestemd. Hij acht een wonder („a miracle" zegt de oorspronkelijke Engelsche tekst) noodig om 2000 afgevaar digden, vertegenwoordigend zestig naties, tot gemeenschappelijke daden te brengen. Maar hij wil, zelfs na de beleefde mislukkingen en persoonlijke désillusies. de mogelijkheid van dat wonder niet uitsluiten. Neen. Het wonder kan geschiedenop één voorwaarde. Dat de Ontwapeningsconfe rentie slaagt, dat de taai-volhoudende Hen derson in Londen kan komen met een resul taat, dat daardoor eindelijk het knagende wantrouwen, dat gansch het wereldherstel ondermijnt, wordt opgeheven. In drié weken tijds moet daarover be slist worden. Norman Davis, de vertegenwoordiger van Amerika, heeft het te Genève aldus uitge drukt, in zijn rede op Maandag 1.1.: Deze Conferentie is niet alleen een Ontwa peningsconferentie. Zij is het reddingsmiddel van een wereld die in een toestand van po litieke onzekerheid en economische malaise verkeert. De eerstvolgende weken zullen be slissen. Moed en staatsmanschap zullen ver- eischt worden om deze beslissing te nemen, maar het ontwijken ervan zou meer kosten. Het zou vrijwel alle hoop op een wereld organisatie van den vrede vernietigen". Schudt gij moedeloos het hoofd bij het lezen van deze woorden? Ik niet. R. P. Natuurlijk is de bedoeling den ouden men- schen. evenals bij vorige gelegenheden, eenige versnaperingen aan te bieden. Geldelijke bij dragen zal de penningmeester van het Comi té, de heer A. M. Duytshoff, Hotel Lion d'Or, Kruisweg (gironummer 20365) dankbaar in ontvangst nemen. Dit zal de vijfde Autotocht zijn die het comité organiseert. De eerste, in 1929. ging naar Zandvoort. de tweede naar het Room- huis (Haagsche Bosch), de derde naar Laren, de vierde naar Bergen-aan-Zee. OPDRACHT. Door den architect Huib Tuninga te Haar lem werd heden na gehouden openbare aan besteding, opgedragen aan de firma Baalber- gen en A. Volkers te Heemstede het bouwen van een landhuis met garage op een terrein aan den Heerenweg te Heemstede voor de som van f 14995. PERSONALIA Bij Kon. Besl. is aan den Commies bij de P. T. T-dienst W. Ree, te Haarlem, met in gang van 1 October op verzoek eervol ontslag verleend. WEGENS HEMELVAARTSDAG ZAL DIT BLAD MORGEN, DONDERDAC Onze mededeelingen bevestigd. Vrijdag het Kabinet in functie? De formateur dr. H. Colijn heeft heden zijn voordracht tot samenstelling van een crisis kabinet aan de Koningin ingediend. De benoeming is dus te wachten van de reeds door ons vermelde aanstaande minis ters. Het ligt in het voornemen om zoodra mo gelijk een voorstel aanhangig te maken tot instelling van een departement van sociale zaken. De benoeming van een minister van dit de partement (waarvoor de heer Slotemaker de Bruine genoemd werd) kan echter eerst ge schieden wannéér aan dit voorstel gevolg zal zijn gegeven. Vermoedelijk zal het kabinet Vrijdag 26 Mei in functie treden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1