OflIJTPTï ^Zonnebrand UIT HET BUITENLAND VOORLOOPICE WAPENSTILSTAND TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. De 28ste economische conferentie na den oorlog. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 MEI 1933 Ontspanning in Peking. Kwestie der bezetting echter nog niet opgelost. Uit de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie: Paul-Boncour stelt voor waarden voor vermindering van het oorlogsmateriaal. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De gevolmachtigde der Chineesche Repu bliek, Koeanfoe, heeft de Chineesche centrale regeering medegedeeld, dat hij met het Ja- pansche hoofdkwartier door bemiddeling van den Japanschen militairen attaché, kolonel, Nagojama, een wapenstilstand op korten termijn heeft gesloten. Op grond van deze overeenkomst heeft hij van de Chineesche Centrale regeering verdere volmachten ge' eischt voor de opening van Chineesch-Ja- pansche onderhandelingen. Naar verluidt zou evenwel de kwestie van de bezetting van Peking nog niet zijn opge lost. Het Chineesche hoofdkwartier zou zich verplicht hebben de troepen op ongeveer 60 tot 80 K-M. van Peking terug te trekken. Vol gens een mededeeling van den kanselier van de Japansche ambassade in Peking. Nahaja- ma, heeft de Chineesche gevolmachtigde zich verplicht alle Chineesche troepen uit de li nie Peking-Tientsin-Kalgan terug te doen nemen. Van Japansche militaire zijde wordt ver klaard, dat de Japansche militaire autoritei ten op directen wensch der Chineesche cen trale overheid hebben besloten tot een wa penstilstand. De Japansche regeering is ech ter niet in staat haar troepen terug te trek ken van het tooneel van den krijg, daar de Chineezen niet in staat zijn zorg te dragen voor de orde en rust, Het Japansche opper commando heeft opdracht gekregen alle maatregelen te nemen, opdat de Japansche belangen na afloop van den wapenstilstand niet worden benadeeld. De Japansche voor waarden zijn de volgende: 1. Demobilisatie van alle Chineesche troe pen bij Peking. 2. Slechting van alle versterkingen bij Pe king, Kalgan en Tientsin. 3. Slechting der versterkingen bij Takoe, Sjanhaikwan en Tsjingwangtau. waar Japan sche troepen ter controle worden gestation- neerd. 4. Controle over alle ontwapeningsmaatre gelen door een speciale Japansche militaire commissie. 5. Instellen van neutrale zones. Het oppercommando zal verder voorstellen, dat de wapenstilstand gelden zal zoowel voor de Japansche als ook voor de Mandsjoerij- sche strijdkrachten- Over het lot van Peking en Tientsin wordt van Japansche zijde ver der niets medegedeeld. V. D. verneemt voorts nog het volgende: De Chineezen hadden des morgens een wapenstilstandsplan voorgesteld en den En- gelschen gezant in China, Sir Miles Lampson, verzocht te willen bemiddelen. Sir Miles Lampson heeft uitvoerige besprekingen ge had met de gezanten van Amerika en Frank rijk, waarbij de mogelijkheden besproken werden om een Japanschen opmarsch in Pe king' te voorkomen. De Chineesche overheid heeft met het oog op den wapenstilstand reeds bevel gegeven tot ontruiming van Peking door de Chinee sche troepen. De troepen trekken langzaam naar het Zuiden terug. Het agentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat de Japansche regeering voorge steld heeft onmiddellijk een Japansch-Chi- neesche conferentie bijeen te roepen, welke buiten Peking, mogelijk in een klein plaatsje aan den spoorweg tusschen Moekden en Peking zou kunnen plaats vinden. Een be slissing over de plaats van onderhandelen is echter nog niet genomen. De voorloopige wapenstilstand heeft in Peking tot een duidelijk merkbare ontspan ning geleid. Tusschen de Chineesche politie en de permanente Japansche patrouilledienst is een accoord tot stand gekomen met be trekking tot handhaving van de orde. De Chineesche troepen hebben bevel gekregen incidenten onder alle omstandigheden te vermijden. GENcVE. De debatten in de hoofdcommissie der ont wapeningsconferentie hebben tot resultaat gehad dat de bepalingen van het Engelsche plan met betrekking tot de artillerie in eer ste lezing zonder stemming werd aangeno men. De eerste lezing over de kwestie van het oorlogsmateriaal wordt door de Fran- schen niet als bindend beschouwd. De ma- terieele beslissingen zullen pas in de tweede lezing vallen. De hoofcommissie bepaalde vervolgens dat- het maximumkaliber voor mobiel landgeschut in de toekomst 10.5 c.M. zal bedragen. Het bestaande geschut tot 15,5 c.M. kan gehand haafd blijven, doch mag niet worden vervan gen. De kustartillerie mag niet van hooger kaliber zijn dan 40.6 c.M. Met den steun van Zweden merkte de Nederlandsche vertegen woordiger Rutgers op. dat de groote ontwa peningsresolutie van 23 Juli van het vorige jaar op het gebied der verlaging van het ka liber. aanzienlijk verder is gegaan dan het Engelsche voorstel en dat de bepalingen be treffende de kustartillerie de regeeringen mogelijk maakt al haar zware artillerie te handhaven onder het mom van kustgeschut. De Engelschman Eden was het hiermede niet eens. De maximum tonnage voor tanks werd vastgesteld overeenkomstig het Engelsche plan op 16 ton. De Fransche minister van buitenlandsche zaken. Paul Boncour. heeft in de hoofd commissie der ontwapeningsconferentie aan het einde der debatten een rede gehouden. Paul Boncour verklaarde onomwonden, dat de Fransche regeering een vermindering van het oorlogsmateriaal en de vernieling der aanvalswapenen slechts in overweging kon nemen onder twee beslissende voorwaarden, n.l. bij de instelling van internationale veilig heidsgaranties en van een automatisch functionneerende, buitengewoon scherpe controle der bewapeningen, welke eveneens betrekking moest hebben op de particuliere wapenindustrie en den wap. handel. Verder legde Paul Boncour er den nadruk op, dat volgens de Fransche opvatting het verdrag onder geen omstandigheden een ner- bewapenen van eenige mogendheid mogelijk mag maken. De voorgestelde uniformiseerïng van het oorlogsmateriaal is afhankelijk van de uniformiseering der legersystemen. Eerst wanneer deze beide problemen tot klaarheid zijn gebracht, zal Frankrijk zijn standpunt kunnen bepalen tot het Engelsche plan. Reeds thans kon spr. echter zeggen, dat voorbehoud zou worden gemaakt inzake een verandering van het voorgestelde kaliber en de tonnage. In het Engelsche plan is de con- tróie-kwestie volkomen onvoldoende opge lost. Voor Frankrijk is het volkomen onmoge lijk toe te stemmen in de voorgeslagen ver mindering der artillerie, zoolang er geen controle bestaat over de in enkele landen nog voorhanden hoog ontwikkelde particu liere industrie. De vernieling van de zware aanvalswapenen zou feitelijk neerkomen op een afdanken van den Volkenbond. De verklaring van Paul Boncour werd door de hoofdcommissie stilzwijgend aangehoord. Oostenrijk. Minister Rintelen afgetreden. WEENEN, 23 Mei. (V. D.l Officieel wordt thans medegedeeld, dat de bondsminister voor onderwijs, dr. Anton Rintelen, heden den bondskanselier zijn verzoek om ontslag- heeft overhandigd. De bondskanselier heeft het verzoek doorgegeven aan den bondspre sident, die er kennis van heeft genomen. De bondsminister voor justitie, dr. Schuschnigg is belast met de voorloopige leiding van het departement. Het grondwetsgerechtshof uitgeschakeld. De reeds aangekondigde uitschakeling van het Oostenrijksche grondwetsgerechtshof is thans geschied. Het Donderdag verschij nende bondswettenblad zal een verordening bevatten, waarin wordt bepaald, dat de op voorstel der wetgevende lichamen benoemde leden en vervangende leden van het grond wetsgerechtshof alleen dan bij onderhande lingen betrokken mogen worden, zoolang alle op deze wijze benoemde leden en plaatsver vangende leden tot het grondwetsgerechtshof behooren. Nu hebben 3 op voorstel der Chris telijk sociale partij benoemde rechters en hun plaatsvervangers hun functies neerge legd. zoodat het gerechtshof onbekwaam tot werken is geworden. Amerika. Japan keurt het plan-Roosevelt principieel goed. In de Dinsdag gehouden buitengewone zit ting van het Japansche kabinet waarin het plan Roosevelt en de militaire toestand in China werden besproken, hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog. Oedsjida en Araki rapport uitgebracht. Het kabinet besloot het plan Roosevelt princi pieel goed te keuren, doch zekere bijzonder heden nog nader onder het oog te zien. De minister van oorlog Araki verklaarde, dat de militaire operaties in China zich zeer gunstig hebben ontwikkeld. Op het oogen- blik bestaat nog slechts het gevaar dat de Japansche belangen in de provincie Shan- ioêng zouden kunnen worden benadeeld. Tij dig moeten maatregelen worden genomen om een verdere anti-Japansche beweging tegen te gaan. Engeland stemt in met Roosevelt's boodschap. Het antwoord van de Engelsche regeering op de boodschap van Roosevelt, dat Dinsdag door den Engelschen ambassadeur in Washington. Sir Ronald Lindsay, aan presi dent Roosevelt werd overhandigd, heeft o.m. den volgenden tekst: De Engelsche regeering is van meening, dat het optreden van presi dent Roosevelt van de grootste beteekenis is en geschikt om het succes der ontwapenings- en economische wereldconferentie te bevorde ren. De Engelsche regeering deelt volkomen de meening van den president, dat het toe komstige geluk en de welvaart van de wereld zal afhangen van het succesrijke einde dezer beide conferenties. Zij wordt des te meer aangemoedigd door de boodschap van Roose velt, daar de president de aanneming van het Engelsche ontwapeningplan als eerste stap van zijn program noemt. De Engelsche regeering ziet hierin een ernstig bewijs voor 6 de bedoelingen van Amerika er in Genève naar te streven, dat de aanneming van het Engelsche ontwapeningplan wordt doorgezet. De Engelsche regeering gelooft harerzijds, dat wanneer dat zou kunnen worden bereikt een herstel van het vertrouwen tusschen de naties der wereld zou intreden. Doos 30 en 60ct. (Adv. Ingez. Med.) Italië. Mussolini ziet verbetering in de atmosfeer. Na beëindiging van de besprekingen in den grooten fascistischen raad, heeft Mussolini het woord genomen, om rapport uit te brengen over den internationalen toestand. Het ziet ernaar uit. aldus spreker volgens Reuter, dat de algemeene atmosfeer in Euro pa belangrijk verbeterd is ten gevolge van de boodschap van president Roosevelt en de Rijksdagrede van rijkskanselier Hitler. Mus solini verstrekte vervolgens bijzonderheden over de in Rome gevoerde onderhandelingen betreffende het vier-mogendhedenpact. Met het oog op de economische wereld conferentie werd de volgende motie aange nomen: De groote fascistische raad bevestigt de economische en financieele voorwaarden, welke in de jongste onderhandelingen zijn opgesteld en als basis zullen dienen van de economische wereldconferentie te Londen. De groote fascistische raad verklaart, dat de economische conferentie tot werkelijke resul taten komen kan, wanneer zij met deze ideeën rekening houdt. Alleen dan kan zij de huidige moeilijkheden wegnemen en de prin cipieels vraagstukken tot oplossing brengen. De groote fascistische regiem en zich in de eerste plaats te verlaten op eigen kracht, zonder de bereidwilligheid prijs te geven tot practische internationale samenwerking. De volgende zitting van den grooten fas cistischen raad zal gehouden worden op a.s. Donderdag. DuitscMand. Ontbinding van de economische strijdhonden. De commissaris voor het bedrijfsleven, Dr. Wagener. heeft vapdaag een verordening uit gevaardigd, volgens welke alle strijdhonden, die op het gebied van het bedrijfsleven zijn gesticht, direct worden ontbonden. Slechts de door Dr. v. Renteln officieel geleide strijd hond van den industrieelen middenstand zal blijven bestaan, om te worden omgevormd tot een nationaal socialistische Duitschen economischen bond, welke bij het Duitsche arbeidsfront zal worden ondergebracht. TWEE ARBEIDERS IN CHEMNITZ TER DOOD VEROORDEELD. WEGENS MOORD OP EEN TANDARTS. CHEMNITZ, 23 Mei (V.'D.) Twee arbeiders die er van beschuldigd waren verleden jaar Augustus in een café een tandarts, een nationaal-socialist, te hebben doodgeschoten, zijn door de jury veroordeeld tot den dood en blijvend verlies van burgerrechten. AANVARING BIJ DE SCIIOTSCHE KUST LONDEN, 23 Mei (V. D.) Hedenmorgen hing er aan de kusten van Engeland een dikke mist, hetgeen tot eenige incidenten leidde. De aan de manoeuvres van de Engelsche thuis- vloot deelnemende onderzeeër L 23 ontkwam daarbij nauwelijks aan een ramp. De onder zeeër werd n.l. in den loop van den ochtend ter hoogte van Kinnalrd Head aan de Schot- sche Oostkust geramd door een vischtrawler van 300 ton, de Lord Davidson, met het ge volg. dat water in den onderzeeër drong. De pompen konden echter de boot houden. Het beschadigde schip zette hierop koers naar Rosyth. De manoeuvres van de vloot moesten door den mist tot later op den dag worden uitgesteld. Des ochtends was er slechts 100 Meter zicht. HET PROCES TEGEN MORGAN BEGONNEN. GEWELDIGE BELANGSTELLING. WASHINGTON. 23 Mei (V. D.) In het Capi- tool is vandaag een aanvang gemaakt met het onderzoek vanwege het congres naar de werkzaamheden van het bankiershuis Mor gan. De toeloop was zoo groot, dat de politie moest worden versterkt. De commissie van onderzoek bestaat uit senator Sletcher (Florida) en tien senatoren van beide partijen. De zaal is geheel gevuld met financiers en groot-industrieelen. Ook wonen ongeveer 50 ambtenaren van het O.M. en advocaten de zittingen bij. Morgan en 11 bankiers, die mede beschul digd worden, zijn aangekomen onder sterke detective-bewaking. Morgan las een verkla ring voor betreffende de plichten en de rechten van een particulieren bankier. De ambtenaar van 't O.M. Pevora begon hierna met Let verhoor van Morgan. Het onderzoeK zal waarschijnlijk tot in Juli duren. In het begin van de besprekingen van Dinsdagmiddag in het proces tegen Morgan, verklaarde deze, dat hij in 1930. 1931 en 1932 geen inkomstenbelasting had betaald, aan gezien zijn inkomen niet de 4000 dollar-grens bereikt had. MISS BARBARA HUTTON. Miss Barbara Hutton, de dochter van den eigenaar van de wereldberoemde groote Woolworth-company, die in vrijwel alle lan den reusachtige warenhuizen heeft, is na vele tegenspraken tenslotte „echt" verloofd met prins Alexis Mdivani, de ex-zooveelste echtgenoot van de bekende filmster Gloria Swanson. Miss Barbara Hutton wordt „ge taxeerd" op 10 millioen pd.st. Zij heeft vol gens het Alg. Handelsblad te Parijs haar hu welijksuitzet -besteld, welke de grootste, kost baarste en mooiste zal worden die ooit ter wereld is genomen. Weinig hoop op praktische resultaten door VISCOUNT SNOWDEN. conferentie is het voorstel van de Ver. Staten geweest om gedurende de conferentie geen wijzigingen te brengen in de tarieven. Dit werd onmiddellijk begroet met tegen kantingen van de Britsche regeering, omdat het zou ingrijpen in haar tarief-politiek en ln de uitbreiding van het quota-systeem. Hier hebben we voorbeelden van de moei lijkheden die de economische conferentie (en dan nog duizend maal erger) zal ontmoeten bij elke poging om de wereldtarieven te ver minderen. Uit de verbijsterende verklaringen door den eersten minister over de Engelsche poli tiek op de conferentie afgelegd wordt slechts dat eene duidelijk, dat de Engelsche regee ring besloten is haar tariefpolitiek te hand haven. Dat is de praktijk van de wijze der Engelsche regeering. waaroD zij de, wat zij noemt „nieuwe orienteering van internatio nalen handel" ziet. Andere landen, zoo wordt gezegd, hebben zich achter hooge tariefmuren verschanst. Zij hebben de methoden van economische verdediging reeds uitgewerkt en in praktijk gebracht en het bezwaar van den eersten minister tegen een algeheele stilstand in de tarieven was, dat deze de Engelsche regeering tijdelijk zou verhinderen om haar politiek van bescherming van Engeland tegen hooge tarieven elders voort te zetten. Tarieven, quota en andere handelsbelem meringen zijn de grondoorzaak van de we relddepressie. Het doel daarvan is de naties te verhinderen met elkaar handel te drijven en in dit opzet zijn zij buitengewoon ge slaagd. Als de conferentie niet slaagt in het weg nemen van de hinderpalen voor een onbe lemmerde in internationalen handel, zal ze niets bereiken. Groothandelprijzen, credlct en geldwezen, alles komt pas na-de kwestie van handels versperringen. Prijzen zijn gedaald, omdat landen door de belemmeringen verhinderd werden hun goe deren te verkoopen. Geef hun een afzetge bied voor hun goederen en de prijzen zullen vanzelf weer op peil komen. Het spreken over vergroote credietfacili- teiten is puur onzin, zoolang zakenmenschen worden afgehouden van het handel drijven met de kapitaalbronnen, die zij reeds bezitten. Er bestaat op het oogenblik geen credietbe- perking voor de zaak, die een voordeelige te rugbetaling aanbiedt Zet de wereldmarkten open en er zal genoeg crediet komen voor een groeienden voordeeligen handel. Zoo is het met ruilmiddel- en koersproble- men. Deze zijn het gevolg en niet de oorzaak van de handeldcpresslc. Tegelijk met den vrijen internationalen handel zullen de ruil middelen hun ware verhoudingen weer vinden In tijden van handelsdepressie herleven steeds zonderlinge geld-theorieën en de voor standers daarvan schuiven onze handels moeilijkheden op de geldpolitiek. Een internationale muntstandaard is niet alleen wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk voor de goede werking van de internationale ruilmiddelen en de conferentie zal ongetwij feld aandacht schenken aan deze kwestie. Zooals het rapport van de deskundigencom missie zegt: „bij gebrek aan ieder anderen algemeen aanvaardbaren standaard zal de conferentie moeten overwegen hoe de voor waarden voor een met succes bekroond her stel van een vrijen gouden standaard ver vuld kunnen worden". De conferentie hoort in staat te zijn om hierover tot overeenstemimng te komen. Maar elke herziene muntstandaard zal, om doeltreffend te zijn afhangen van de gene genheid van alle landen, om mede te werken. Er bestaat werkelijk gevaar en de huidige interne politiek van de Vereenlgde Staten geeft steun aan deze vrees dat sommige landen, ten einde een makkelijken weg te vinden om uit hun moeilijkheden te geraken, een ongezonde geldpolitiek zullen gaan voe ren. Inflatie is altijd aanlokkelijk voor een land, dat in moeilijkheden zit. Ze mag tijdelijk den schijn geven van herleefden voorspoed, maar ze zal spoedig de natuurlijke reactie bren gen. Als elk bedwelmend middel laat ze het lichaam in een zwakkeren toestand achter, wanneer de eerste ultv.eri.ing heeft s ge had. Het vraagstuk van de schulden tusschen de regeeringen is zeer terecht buiten het kader van de conferentie gelaten. Dat pro bleem moet opgelost worden tusschen de Vereenlgde Staten en hun debiteuren. Het is, zooals de eerste minister zegt, een harde noot. Maar vóór dat het opgelost is, zal het een irriteerenden en schadelijken invloed heb ben op internationalen handel en geldwezen. Ik hoop niet al te pessimistisch gestemd te zijn over de resultaten van de conferentie. Ik. die een ondervinding heb van drie inter nationale financieele conferenties, realiseer me ten volle de moeilijkheden, waarmee de aanstaande conferentie te kampen heeft. Het zou een wonder zijn, als 2000 personen, uit zestig verschillende landen, tot volslagen over eenstemming zouden komen over de maat regelen die te nemen zijn om de welvaart in. de wereld te herstellen. Maar als de gedelegeerden doordrongen zijn van de urgentie van het probleem, en als zij geïnspireerd worden door een besluit om althans een gedeeltelijk genees middel te vinden, dan zou het wonder kun nen geschieden .(Nadruk verboden).. Snowden. Als men er op uit is niet iedere welge meende poging om de economische toestan den van de wereld te verbeteren af te schrik ken, is het tegelijkertijd van groot belang geen verwachtingen op te wekken, die op te leurstelling moeten uitloopen. De staatslieden, die verantwoordelijk zijn voor de komende economische wereldconfe rentie schijnen zelf niet veel hoop te hebben, dat ze eenige degelijke resultaten zal ople veren. Ongeveer twee jaar geleden dacht men voor het eerst over een dergelijke conferentie en sindsdien hebben de regeeringen dat voor stel behandeld alsof de zaak niet dringend was en alsof de conferentie evengoed pas over vijf jaar gehouden kon worden als nu. En toch. als een internationale conferentie internationale samenwerking kan brengen bij het opheffen van de oorzaken van de noo- den der wereld, dan zou men denken, dat geen dag uitstel, die te vermijden is. toelaat baar zou zijn bij het bijeenroepen van die conferentie. In de twee jaren, die vevloopen zijn sinds het idee van een conferentie voor het eerst geopperd is. is de wereldhandel teruggeloo- pen tot op de helft. De krachten, die aanstu ren op een economische verwording, zijn meer en meer actief geworden over de heele wereld en hebben een toestand geschapen, die den internationalen handel met inéén storting bedreigt. Wanneer er twee jaar geleden maatrege len genomen waren tot verbetering van den toestand, dan zouden die den achteruitgang misschien hebben kunnen tegenhouden en een gunstige gelegenheid gegeven hebben voor een voortdurende internationale samen werking op economisch gebied. Intusschen zijn de problemen ernstiger ge worden door de stappen, die de meeste lan den hebben genomen in het geloof, dat die hun nationale belangen zouden beschermen, doch die in werkelijkheid hun eigen moeilijk heden en die van de heele wereld vergroot hebben. Bestaat er nu een redelijke hoop, dat de aanstaande conferentie eenig practisch re sultaat zal bereiken? De ondervinding geeft weinig aanleiding voor zulk een hoop. Deze conferentie zal de 28ste internationale financieele en economi sche conferentie zijn, die na den oorlog is gehouden. Er zijn er drie aan voorafgegaan met precies dezelfde agenda als die van de komende conferentie, nl. in Brussel in 1920. in Genua in 1922 en in Genève in 1927. Op die drie conferenties is men eenstem mig tot uitstekende conclusies gekomen, die de ooi-zaken van de economische wereld moeilijkheden analyseerden en de stappen aan gaven om ze' uit den weg te ruimen. Een programma over centrale bankpolitiek, en uitbreiding van crediet, over de stabilisatie van het geld, over het niveau der prijzen, ta rieven en handelsbelemmeringen werd ter verwezenlijking voorgelegd aan de regeerin- gen. Op deze aanwijzingen volgde geen enkele uitwerking. Welke zijn de redenen, die geen der voorgaande economische conferenties vrucht deden afwerpen? Als de aanstaande conferentie de hinder palen niet uit den weg kan ruimen, die de internationale samenwerking tot nu toe in den weg gestaan hebben, zal ze niets anders uitrichten dan de bekende resoluties herha len, die in de prullenmanden zullen worden gedeponeerd door de regeeringen, op de con ferentie vertegenwoordigd. De oorzaak van de vroegere mislukkingen is duidelijk. De naties zijn nog bezeten door een economisch nationalisme. Zij probeeren de economische eenheid op te sluiten binnen de grenzen van de politieke eenheid. Dat kan niet geschieden zonder ernstige schade aan de staten afzonderlijk en aan de wereld in haar geheel. Deze politiek van handhaving der econo mische eenheid binnen politieke grenzen vindt haar uitdrukking in protectie door ta rieven en andere methoden om den handel met andere landen te beperken. Het is dit economische nationalisme, dat niet alleen de voornaamste en naar waarheid zou men kunnen zeggen bijna de eenige reden is van den toestand van den wereld handel, maar ook de groote moeilijkheid is bij het wegwerken var de oorzaken. Onder protectie zijn bestaande belangen geschapen die wanhopig zullen vechten voor hun behoud. We hebben een mooi voorbeeld hiervan nog heel kort geleden gehad. Het' eerste definitieve voorstel in verband met de

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5