w KING 1032 K.M. IN 24 UUR Jeuk, Huizing's Schoenenmagazijn ^RAG HARLAN HAARLEM'S DAGBLAD MAAND AC 29 MEI 1933 Met de K.N.A.C. prestatierit door België. BOOMEN, HUIZEN, BRUGGEN, - KAARTEN, METERS, KLOKKEN Vrijdag en Zaterdag reden een dertigtal Nederlanasche auto's door België, 24 uur in een stuk, van West naar Oost en Zuid naar Noord. Het was de K.N.A.C. die hen aan het rijden had gebracht, door een 24-uur prestatie-rit uit te schrijven, die Vrijdagmid dag 5 uur Belgischen tijd in het Belgische grensplaatsje Wuestwezel begon en daar juist 24 uur later weer eindigde. Voor dat we een letter over de tocht zelf schrijven, kunnen we gerust meedeelen dat het weer in alle opzichten een succes voor de N.K.A.C. genoemd mag worden en voor den heer H. Levy, die de tocht in elkaar heeft gezet, in het bijzonder. Van de grens, waar de deelnemers om de minuut vertrokken, ging de route via Ant werpen naar Gent, en verder zooals de schetskaart aangeeft. Op vier plaatsen waren tijdcontrole-posten opgesteld, die vermeld waren in de route welke den deelnemers enkele uren vóór de tocht ter hand was ge steld. Verder waren er nog twaalf geheime route-controle-posten, die er voor waakten dat niemand probeerde een stuk „af te steken" om zoo vlugger -aan het doel te komen zonder den opgegeven weg te volgen. Tenslotte had de K.N.A.C. ervoor gezorgd dat er 's nachts op bepaalde punten ben zine te verkrijgen was en..'., dat was alles. De rijders hadden er nu maar voor te zor gen dat zij om ongeveer negen uur 's avonds te Tournai waren (168 K.M.), 's morgens kwart over zeven te La Boche, (608 K.M. 12 uur te Spa <821 K.M.) en om 5 uur des middags weer aan het beginpunt. De weg naar Antwerpen was niet moeilijk te vinden, groote borden wezen de richting zoodat verkeerd rijden onmogelijk was. Van Antwerpen naar de eerste controlepost heeft den rijders geleerd dat keiwegen geen ideale wegen zijn, en menigeen heeft de vereischte snelheid naar niet kunnen berei ken. Na de eerste post begonnen de andere moeilijkheden. Nu de donkerte inviel, was men hoofdzakelijk aangewezen op de kaart en op de kundigheid in het lezen ervan. De geheele route was een mengeling van indrukken. Langs boomen en huizen, over bruggen en door bochten, door 'bosschen en velden, door dorpen en vlekken, over heuvels en dalen. Weinigen echter zullen gelegenheid hebben gehad op de omgeving te letten. De bestuurder had alle aandacht noodig om den weg in het oog te houden en de medereizi ger (officieel mocht men met niet meer dan twee personen rijden) om de kaart te be- studeeren en ervoor te waken dat men niet een of ander onopvallend weggetje voorbij reed, waar willichfc een geheime route-post opgesteld was....! De chronometers zorgden ervoor dat men precies op tijd reed en de snelheidsmeter dat het vereischte gemiddelde van 43 K.M. per uur werd bereikt. Des morgens om 7 uur konden wij reeds een betrekkelijk goed overzicht van de stand van zaken verkrijgen. In La Roche immers waar de tijd-controlepost was gevestigd waar de rijders na den nacht hun kaarten moes ten laten afstempelen, maakten we de eerste balans op. Het zou te ver voeren alle namen der deelnemers te noemen; met no. 30 moeten we een uitzondering maken. Dit was de heer E. Hertzberger uit Rotterdam, wien het lol beschoren had overal het laatst te moeten starten. Niet alleen dat hij het allereerst te La Roche aankwam, hij was bovendien nog anderhalf uur voor den tijd dat de eerste rijder officieel mocht binnenkomen: 7.0S uur. Wij hadden het genoegen enkele kilometers met den heer Hertzberger in zijn racewagen mede te rijden en dra werd ons veel duide lijk: de groote zware wagen reeos met gemak 150 K.M. en langzamer dan 80 ging moei lijk, want dan moest hij op een kleinere' ver snelling rijden.... De Heemsteedsche deelnemers waren de heeren Pieter Bon Czn. en J. Boelstra. De eerste heeft de geheele rit volbracht en alle controle-posten op tijd bereikt, de heer J. Boelstra, die de rit zonder mede reiziger wilde maken was in La Roche reeds meer dan een uur te laat. zoodat hij prac- tisch was uitgeschakeld. Ofschoon deze rit geen buitensporige moeilijkheden met zich mede bracht, was het toch ondoenlijk om haar geheel zonder hulp te volbrengen, en deze rijder heeft de moeilijkheden toch on derschat toen hij meende zonder hulp te kunnen rijden. Wat echter aan de sportieve prestatie geen afbreuk doet; integendeel! De route van La Roche tot het einde, leverde geen moeilijkheden meer op, doch het stukje dat in den na-nacht was afgelegd BouillonLa Roche) zal den meesten we', niet zijn meegevallen. Er waren dan ook en- keien die op het laatste nippertje de tïjd- controle te La Roche bereikten, en met een geweldige vaart over de bergwegen stoven, om tenslotte cp de minuut af, bij de controle aan te komen. Ongevallen van beteekenis hebben zich gelukkig niet voor gedaan. Een der deel nemers is tusschen Philipville en Anthée in een bochtig gedeelte van den weg in een laagte geraakt, waarbij de wagen zoodanig werd beschadigd dat hij niet meer verder kon. Een ander had een lekke olieleiding die spoedig weer in orde was gebracht, weer een ander verloor een radiateurdop, en verhielp het euvel door er een zakdoek in te stoppen, een vierde kreeg een mankement aan de entsteking waarom hij van verdere deelne ming afzag en zoover bekend kreeg er nie mand een lekke band' De mist die op sommige plaatsen in de Ardennen heersen te, is echter onaangenaam en.... lastig geweest. Velen hebben gerui- men tijd noodig gehad om w?er op den goeden weg te belanden. In Spa, waar de op een na laatste con trolepost was gevestigd, kwamen alle deel nemers die La Roche hadden bereikt, op tijd aan. en om 5 uur 's middags was de geheele stoet weer in Wuestwezel. Dat wil zeggen de geheele stoet die in La Roche en Spa was gearriveerd. Een zestal uitvallers was niet op tijd aan het eindpunt. In Wuestwezel werden wij uitgeleide ge daan door de Belgische gendarme die alle nummers der deelnemers noteerde WaaromHet is ons een raadsel. De eenige reden kan zijn. dat men ondanks het verbod des Vrijdags heeft „gestart", doch dat geschiedde enkele kilometers buiten de bebouwde kom. Nabeschouwing. Alles samen gevat komen wij tot de con clusie. dat, zooals gezegd, de tocht geslaagd te noemen is. ondanks het feit dat het wen- schelijk was geweest indien er des nachts, om ongeveer half drie nog een tijdcontrolepost was opgesteld, waardoor vermeden was ge worden, dat enkelen :e hard reden en daar door bij sommige geheime controles arri veerden, voordatde controleurs aanwezig waren. Dit was tevens een bewijs dat de tocht eigenlijk nog niet zwaar genoeg was; immers over het algemeen leidde de route langs groote wegen en slechts een enkele keer moest men een klein zijweggetje in. Boven dien, het feit dat zoovele deelnemers de tocht zonder zeer veel strafpunten volbrach ten. is ook een bewijs dat het nog te mak kelijk was. Doch het was de eerste tocht op dit ge bied die de K.N.A.C. heeft georganiseerd en wij vermoeden dat zij nog door velen gevolgd zal worden. Men zal dan wel met de er varing rekening houden. De tocht heeft ook bewezen dat een weg wedstrijd op deze wijze georganiseerd, geen gevaar voor de bewoners der streken be hoeft op te leveren. Mits er natuurlijk alleen betrouwbare rijders aan deel nemen, en daarvoor is de beproefde leiding van de K N. A. C. een waarborg. De officieele uitslag zal later bekend worden gemaakt, maar hoe die ook zij. wij zijn ervan overtuigd, dat allen een aangename herinne ring zullen behouden, aan deze sportieve prestatie en attractie, die verloopen is zon der één enkelen wanklank cn waarin allen een gelijk sportief aandeel hebben. W. SCH. VOGELGELUIDEN DES NACHTS. Hemelvaartsdag en dauwtrappen. Twee- begrippen, die bij elkander behooren, hoe wel langzamerhand niet velen meer hun nachtrust offeren voor een vroege wande ling. De leden der Ned. Natuurhistorische Vereeniging waren ditmaal stellig het eerst op pad. Door de afd. Haarlem was n.l. Woens dag een nachtexcursie uitgeschreven, onder- leiding van den heer Jan P. Strijbos met h?' doel. vogelgeluiden waar te nemen. Om half twaalf vertrok een groep van 53 leden van Aerdenhout naar de duinen der Amsterdam- sche Waterleiding. Dat groote aantal wekte wel eenige. bezorgdheid, voor vogelwaarne mingen is stilte een eerste vereischte. Ge lukkig bleken allen dit ook te beseffen: een enkel woordje van den leider deed elk geluid bij zijn volgelingen verstommen. De nachtegaal liet bijna den geheelen nacht door zijn heerlijke tonen hooren. Het geluid van den nachtzwaluw of geitenmelker deed denken aan dat der boerennachtegalen: de kikkers. Door de stilte, die voor het opgaan der Wanneer gij last hebt van Ekzeem, Open Beenen Dauw worm. Zweren of andere huid aandoening, zendt dan een briefkaart en U ontvangt gratis een monsterflacon D.D.D., de vloeistof die in de huidporiën dringt en de ziektekiemen doodt. EnkelB druppels doen de hevigste jeuk e ondragelijkste pijn bedaren. Adres: E Comp Amsterdam. D.D.D. Geneesmiddel tVgÊn HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) zon heerscht, klonk een enkele kreet van ransuil of van het waterhoentje. Eerst bij het lichter worden ongeveer een half uur voor zonsopgang komen de meeste geluiden los en hoorden we griel, roodstaart je, wulp. scholekster, kievit, tureluur enz. De nesten met eieren van griel, wulp. stern werden even bewonderd, zelfs een broedende merel. In het vroege morgenlicht lag dan onder bedekte lucht het heerlijke duinlandschap open met zijn besneeuwde meidoorns, d" eiken volgehangen met talrijke bloecemt-os jes. welke geelgroen afstaken tegen öe donke re dennen, ook beladen met de bloesems, die bij de geringste aanraking wolken geel stuif meel de lucht in zenden. Te ongeveer kwart over zeven kwamen dc deelnemers in Haarlem terug. Dat een dergelijke tocht onder een zoo bij uitstek deskundige leiding in den smaak valt. bleek wel uit de groote opkomst en uit de woorden van dank tot den heer Strijbos gericht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Veldmeijer. Saenre- damstraat 51. badmuts en badschoen: Van Noord. Rijksstraatweg 228. Fransch boekje; Verdam. 2e Zuidpolderstraat 34. duimstok: Bureau van Politie Smedestraat 9, gewicht, hoed, stalenboek; Kennel Fauna Parklaan 119.. 2 hondjes en 3 katten: Jelma. Schalk- burgergracht 95. armbandhorloge; Dernison. Frankestraat 45. hondje t. kinderspeelgoed Ket, Linschotensiraat 1 rood. dameshand schoen; Prinsen. Twijnderslaan 21, kinder hoedje; Rietberg. Orionweg 24. dameshand schoenen; v. Huizen. Gaelstraat 8. muts; v. d. Waag, Bakkumstraat 3 rood. muts; Nooteboom Spaarndammerdijk 8. portemonnaie; v. d Voorn. Leidschevaart. 436, portemonnaie: Raai Amsterdamschevaart 106 rood. rozenkrans; Vernout. Zoetestraat 17. regenjas; Van Dijk. Allanstraat 62. rozenkrans in etui; vê Lingen. Pijlslaan 101, jongensrijwiel; Tiggelman, West kolk 46. Spaarndam. pantoffelschoen; Veen- brink. Visserstraat 18. Spaarndam. idem; Ver straten. Hasebroekstraat 7. pakje ïnh. stof: Dollé. Gen. Bothastraat 34. stempel; v. d. Veen Spaarnhovenstraat 36 zakmesje; v. Hoorick, Siriusstraat 21 4 zwempakjes. FEESTAVOND HAARL. KRACHT- SPORTVER. „HAARLEM". Zaterdagavond vierde de H.K.V. „Haarlem" een feestavond in gebouw „Olympia", waar zij haar kampioenen van Nederland le en 2e afdeeling huldigde. Hiervoor had zich ge vormd een huldigingscommissie, waarin als voorzitter fungeerde de heer N. W. Vierwlnd. eerelid dezer vereeniging. De heer Vierwind memoreerde in zijn openingswoord, dat het de gewoonte is van het bestuur, om de kam pioenen op eenvoudige wijze te huldigen, maar door den financieelen toestand het vo rige jaar en ook thans niet bij machte was dit feestelijk te herdenken. Het bestuur was daar door zeer teleurgesteld, omdat zij thans ton tweeden male het lang begeerde had bereikt, naast de vele gewichthefkampioenschappen eenzelfden titel in de worstelsport en nog wel door denzelfden persoon. Wel werd deze titel eenige malen behaald door het oud-lid J. Sint. maar de kampioenschappen van J. de Ruiter waren nog aangenamer omdat deze zijn geheele opleiding in deze vereeniging heeft gehad. Eenige leden hebben een com missie gevormd, die er dan ook in slaagde door financieelen steun van kennissen en sportvrienden voor deze groote en vele suc cessen een huldigingsfeestavond te organi- seeren. voor welk slagen spreker aan allen dank bracht, die er het hunne toe hebben bijgedragen. De behaalde successen van 1 Januari af tot en met 21 Mei van dit jaar werd aan de aanwezigen medegedeeld. Behaald waren: 3 kampioenschapen van Nederland le afd. '3 kampioenschappen van Nederland 2e afdeeling; 3 kampioenschappen van Nederland lc afd.; 2 kampioenschappen van Nederland 2e afd. cn verder 8 eerste, 4 tweede en 2 derde prijzen. J. de Ruiter werd verzocht op het podium te komen; hij werd met waardeerende woor den toegesproken; hoe hij zich in 14 jaar van samenwerking met spreker had doen leeren kennen. Het deed den heer Vierwind genoe gen, een blijvende herinnering aan de Ruiter te kunnen aanbieden, bestaande uit een wandschild, waarop zijn sport is afgebeeld. J. de Ruiter dankte zichtbaar getroffen voor deze huldiging. De heer H. M. de Wolf werd hierna toege sproken, doch spreker wist niet te zeggen voor de hoeveelste maal hij hem had gehul digd met zijn behaalde gewichthefsuccessen. ..Als ik naga", aldus spreker, met welk een energie gij den halter hanteert, dan vraag ik mij af. of dit de laatste maal wel zal wezen, want in uw afdeeling kunnen uw concurren ten u nog niet benaderen. Niet alleen hebben wij waardeering voor uw sportprestaties, maar ook voor de wijze waarop gij als be stuurslid de belangen van deze vereeniging behartigt". BRANDENDE VOETEN direct verholpen net Dr. Scholl's BADZOUT £0.40 per pak Groote Houtstraat 42—44 (Adv. Ingez. Med.) dcl iö uit een edel natuurproduct met edele eigenschappen )RTH A CROWN PEPERMUNT rAdu. Ingez. Jl/cd.) Hem werd evenals dc Ruiter een wand schild aangeboden. Dc Wolf dankte voor dc waardeerende woorden cn al zijn leden cn sportvrienden, die aan deze huldiging voor hom en zijn collega's hebben bijgedragen. Hij vond het zeer vcreerend te worden toegesproken door een van do oprichters der krachtsport te Haarlem, die thans zelf 24 Jaar ls verbonden in de krachtsport. „Ik hoop dat het u gege ven mag zijn te midden van ons het volgend jaar uw jubileum te herdenken'zei spr-e- ker. Hierna werd het woord gevoerd tot den kampioen gewlchtheffer Y. Boterbloem. Spre ker meende, nu de heer A. G. Scheffer niet meer zooals voorheen dc gewichthefsport beoefende, wij in de afdeeling middenge wicht wel niet over dezen kampioenstitel zou den beschikken, maar gij hebt thans getoond zijn plaats met evenveel succes te kunnen innemen. Wij meenen dat u indien u onze raadgevingen opvolgt, nog grootere successen zai bereiken. Onder dank ontving Boterbloem een mooicn beker. De tweede klasse kampioe nen van Nederland, nl. L. B. TÖnnissc cn P. van Galen in het worstelen en T. Kaper in het gewichtheffen, werden vervolgens gehul- digd. Onder waardeerende woorden voor hun prestaties, wat hij toeschreef aan trouw les- bezock. werd hun een draagschildje aange boden. Zij waren er zeer mede ingenomen. Hierna richtte de heer Vierwind zich tot der. heer P. Mollema Sr.. eere-lid van doze vereeniging cn ook een van de oprichters. „Nog steeds geeft u blijk zich aangetrokken te voelen tot onze krachtsport, want op vele wedstrijden vergezelt u onze leden, ja tot zelfs in 't buitenland. Is u aanwezig op oefen- avonden, dan steeds staat u ons bij met raad en daad en zelfs ziet u er niet tegen op om nog een avondje mede te oefenen cn uw pres taties mogen er nog wezen". Beide ccre-leden boden aan de dames van de eerste klas kam pioenen nog een sportbeker met rozen aan. voor de vele opofferingen die zij zich moeten getroosten om hun mannen vele uren te moe ten missen in den huiselijken kring. De huldiging was hiermede ton einde, doch de commissie meende dat zij haar taak hier mede niet had volbracht. Do heer en mevrouw Donselaar werden even in do feestzaal ge- noodigd, aan beidon werd te kennen gege ven hoe aangenaam steeds de verhouding is geweest tusschen hen en deze vereeniging. Spreker overhandigde aan mevrouw Dor.se- laar een bloemenmand. De heer Donselaar bracht mede namens zijn vrouw aan de vereeniging dank en den heer Vierwind voor zijn gesproken woorden. De aanwezigen werden verder hoogst aan genaam bezig gehouden door den heer II. Smal als humorist en een gezellige jazzband. Een bal hield de feestgenooten lot twee uur bijeen. BEZOEK AAN DE RUÏNE VAN BREDERODE. De Ruïne van Brederodc werd dc vorige week bezocht door 2000 personen waaronder gezelschappen uit Amsterdam. Rotterdam. Den Haag, Gouda. Schiedam, Hoofddorp en Akersloot. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 16) Harlan vermoedde, dat het uitsluitend was gebouwd om den bewoners in tijd van nood bescherming te verleenen. Hel herinnerde aan de oude Spaansche constructies. die dienst hadden verricht in den strijd tegen de rondzwervende Indianen. De belangstelling van Harlan concentreerde zich voornamelijk op het gedeelte, waar Barbara Morgan uit angst voor hem een toevlucht had gezocht. „Ze gelooft natuurlijk al die verhalen, welke zij over mij heeft gehoord!", mompelde hij. Glimlachend bedacht hij, hoe weinig zijn manier van doen er op berekend was, haar gerust te stellen. Doch het langst verwijlden zijn gedachten bij dc ontmoeting met Barbara en de won derlijke samenloop van omstandigheden,, welke leidden tot kennismaking met haar stervenden vader. Het was zijn bedoeling geweest naar Rancho Seco te gaan. Lang voordat hij Sen tinel Rock bereikte, had hij zich voorgenomen den strijd aan te binden met de bandieten bij de Rancho Seco. Hij zou Morgan om werk vragen en zijn tijd zoo goed mogelijk ge bruiken, ten einde inlichtingen in te winnen omtrent Deveny en diens mannen, in de hoop op deze wijze te vernemen, wie mede plichtig was aan den moord op Lagan. Het meest wonderlijke van alles bleek wel, dat Morgan juist in dien tijd probeerde naar Pardo te gaan om zijn goud te laten keuren. Harlan was blij, Lane Morgan te hebben ontmoet, doch grooter was zijn vreugde over zijn onmiddellijk doorrijden naar Lamo. Want daardoor had hij Deveny's plannen ten opzichte van het meisje, dal zich thans uit angst voor hem had opgesloten, kunnen ver ijdelen. Hij had Morgan medegedeeld, waarom hij zich op weg bevond naar Rancho Seco, doch slechts om de laatste oogenblikken van den stervenden te verlichten. Morgan had het geweten, terwijl zijn leven reeds wegvloeide. „Wat was de kerel er blij om!" mompelde hij voor zich zelf heen. „Het werd een open baring voor hem. dat niet iedereen zoo ge meen is. als hij vreesde". Harlan's gedachten dwaalden weer af naar Lamo cn naar Barbara, zooals zij zich voor deed. toen zij op hem toevloog. Nog voelde hij den druk van haar arm cn een gevoel van spijt, kon hij niet onderdrukken, nu ze hem zoo haar wantrouwen toonde. Hij bleef lang zitten in de deur van de schuur. De maan ging op en overgoot de omgeving van licht. Hij stond op, rustig en liep naar de deur van den stal om naar Fan toom te kijken. Want Harlan was niet van plan. dezen nacht een oog dicht te doen; hij meende, dat er wacht gehouden moest wor den, nu Rancho Seco verlaten scheen. Want hij wist, dat de hartstocht van Deveny was opgewekt. Hij had meer in diens oogen gezien dan Deveny besefte; toen deze keek naar Barbaracn terwijl hij leunde tegen de deur van den stal, voelde hij zijn stem ming bitter worden Mannen als Deveny brachten hem altijd uit zijn evenwicht, deden de haat. die sluimerde in zijn hart. hoog oplaaien en maakten hem lot den niets ontziender! vechter, wow-,- hij tien had. Hij hr?.''5" nit zijn zak ponier en tabak om een sigaret te rollen, doch plotseling ver strakten zijn vingers: papier en tabak vielen in het zand en zijn geheele houding ver anderde, want bij de rivier kwam een ruiter te voorschijn. Roerloos bleef Harlan staan. De ruiter bracht zijn paard tot staan, dicht bij het woonhuis, steeg daar af en sloop voorzichtig verder. Harlan was geen dertig meter van hem verwijderd. Het maanlicht viel op den man, toen hij staan bleef voor de deur, door welke Barbara was binnen gegaan. Harlan her kende hem. Het was Meeder Lawson. In een paar stappen was Harlan bij Fantoom, hij greep zijn geweer van den zadelknop en keerde terug naar de deur. Daar. verborgen in dc schaduw, zag hij hoe Lawson probeerde de deur tc openen en toen dit 'niet lukte, vlak langs den muur verder kroop naar een venster. Ook het venster scheen gesloten, want Lawson kroop verder tot hij den zuid-ooste- lijken hoek van het huis bereikte. Na even om zich heen te hebben gekeken, verdween hij uit het gezicht. Glimlachend maar een glimlach, die Lawson zou hebben gewaarschuwd, als Hij dien had gezien, bukte Harlan zich om snel te kruipen in de richting van de plaats, waar Laws"" ""as verdwenen. HOOFDSTUK XI EEN INDRINGER Nadat zij de deur achter zich had gesloten en de grendels op hun plaats geschoven, bleef Barbara Morgan staan, het oor tegen de deur. luisterend naar geluiden, welke zeker heid zouden brengen, dat Harlan haar volgde. Maar achter de deur bleef alles stil. Ten prooi aan panischen angst om den ed die zij gezien had in Harlan's oogen en gloed die haar de weerkaatsing toe fen van zijn hartstocht liep zij door re donkere kamer, naar een deur. die toe gang gaf tot een soort binnenplaats, waar zij verschrikt om zich heen gluurde, als meende ze Harlan reeds daar te kunnen verwachten. Maar de patio lag verlaten; grillig speelden de donkere schaduwen langs de muren. Be vreesd voor de stilte en gemarteld door de gedachten aar. het lot van haar vader krankzinnig bijna door de herinering aan al wat er gedurende de laatste vier en twintig uren was voorgevallen, vluchtte zij verder. Zij kende het huis door en door en wist er der, weg. ook al was het volslagen donker; toen ze de tegenovergelegen zijde van de binnenplaats bereikte, opende zij de deur van de kamer, waarin zij en haar vader hun vrije uurtjes plachten door te brengen Ook hier werd de deur gesloten en gegren deld. Zich veiliger voelend nu. bleef ze een oogenblik om zich heen staan kijken, zich bewust van haar eenzaamheid en machte loosheid. Voor het eerst was ze thuisgekomen zonder haar vader: ze miste hem en vooral op dit oogenblik werd het verdriet, dat zij tot nu toe zoo heroisch had gedragen, haar te machtig. Zij stak de lamp niet aan. Het was nog licht genoeg om de voorwerpen in de kamer te onderscheiden. Na lang aarzelen liep zij naar den leunstoel, waarin haar vader altijd had gezeten en knielde er snikkend bij neer. Eenigen tijd later, in een toestand van volslagen uitputting, ging ze naar boven, naar haar eigen kamer, waar ze plaats nam in een stoel voor liet venster. Ook hier had zij de deur bij het binnen komen gesloten en voor het eerst sedert haar aankomst op Rancho Seco voelde zij zich betrekkelijk veilig. De loop van haar gedachten was onsamen hangend en leidde telkens tot het besef, dat zij voortaan alleen zou staan. Het werd "en cirkel, waarin alles rond draaide en -r 'e er niet, zich er tegen te verzetten. Andere gedachten flikkerden even op als zwakke lichtjes gedachten aan hetgeen gebeurd was in Lamo; verbazing over de aan wezigheid van Meeder Lawson in de stad. ter wijl zij hem bij de anderen op de ranch vermoedde; bevreemding, waarom niemand op de ranch was gebleven cn dan ver moeiende angst over hetgeen de toekomst haar zou brengen. Zij dacht ook aan John Haydon. van de Star-Ranch dien grooten. kalmen. altijd glimlachenden man, wiens bezoeken aan de Rancho Seco iets romantisch schonen te hebben. Haydon zou haar helpen, dat wist zc. Morgenochtend zou ze naar hem toegaan. Haar vader had Haydon vertrouwd en zij zou hem vertrouwen. Haydon was dc eenige in wijden omtrek, die niet bang scheen voor Dcvcnv cn diens bende. Menigmaal had hij haar verteld, dal al dlc verhalen over Deve ny's misdaden niet juist konden zijn: dat die man niet alles gedaan had, wat men hem toeschreef. Niet dat Haydon ooit geweigerd had. mis daden van Deveny te erkennen, als men er bewijzen voor bijbracht. Evenmin had hij ooit getracht, Deveny te verdedigen. Aan den anderen kant had hij den bandiet cn zijn volgelingen zoo heftig veroordeeld haar vader zcide zelfs „heftiger dan gewenscht was. met het oog op zijn veiligheid". Als zij begon te denken over Harlan, voelde ze zich gesteld tegenover een onoplosbaar raadsel Zijn reputatie als bandiet van het meest dulvelsche type. kwam niet overeen met de kracht, die zij in hem wist. Want al was hij een bandiet, hij had haar beschermd tegen bandieten. Zij had in zijn oogen een opwelling gezien van sympathie en zachtheid. Zijn woorden tot Deveny en anderen dwon gen eerlijk en ridderlijk optreden ai. En al had zij in zijn oogen gelezen den ver- killenden gloed, die getuigt van den op- laaienden hartstocht, welke hem maakten tot "en vijand van de wet. ze ha l ook In zijn oogen gezien gevoel voor humor en wel- (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7