coupe Kreymborg HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 MEI 1933 Voor den Politierechter. De politie beleedigd. Er was een relletje bij den Haarlemschen wethouder van Armenzorg den heer Van Liemt, voor de deur; dat zijn zoo van die kleine genoegens, aan het wethouderschap verbonden. Waarom het relletje was, bleef buiten beschouwing, maar het werd veroor zaakt door een groep werkloozen. Er waren dus werkloozen en er was politie en deze wilde, dat de werkloozen zicfh niet verzamelden bij de woning des wethouders, terwijl dezen juist een bijzondere voorliefde aan den dag legden om daar te blijven en plokjes te vormen. Het eind was, dat de po litie de sabel trok, een sabel kwam met iemands hoofd in aanraking, waardoor dat hoofd ging bloeden. Er passeerde een man, die werkloos was, maar die zich naar hij zeide, niet ter plaatse bevond om te betoogen, want hij was op weg naar zijn zieke dochter en zoo was het geheel toevallig, dat hij het bebloede hoofd zag, ter wijl hij niet wist, hoe het zoo was gekomen en ook niet of de houder van het hoofd al dan niet zelf schuldig was aan het ontvan gen van den slag. Hij zag een bebloed hoofd en dit deed hem uitroepen: bloedhonden! Of hij dit tegen een inspecteur van politie of te gen andere politie-ambtenaren riep? Wei neen! Dit woord ontviel hem en afgeschei den van de vraag, wie de bloedende wonde had veroorzaakt, had hij overwogen, dat hij, die een ander bloedend verwondt, een bloed hond is en die overweging hield hij niet voor zich. maar hij sprak die uit De inspecteur beschouwde dit als aan zijn adres gericht en vandaar een verbaal wegens beleediging van een ambtenaar. Het raadslid de heer Over steegen, dat, niet toevallig, bij het relletje was geweest, was getuige a décharge en hij was van meening, dat de verdachte het woord bloedhonden als een soort verzuchting had geuit. De Officier was het er niet mee eens, had niet veel op met dat soort relletjes en vond het nog al erg wat de man gedaan had, waarom hij 14 dagen gevangenisstraf eischte: de rechter achtte de kwalificatie bloedhon den ook een beleediging voor de politie en gaf acht dagen. Rapporten. Een. meisje had een ringetje gestolen en stond daarvoor terecht maar omdat 't een jong meisje was waar verbetering van ver wacht mag worden had de rechter aan een reclasseeringsvereeniging een rapport over dat meisje gevraagd en dat rapport was ver schenen keurig getypt op papier van de ver- eeniging en geteekend door het dagelijksch bestuur. Dat leek alles in orde maar nu kwam" als getuige een dame van deze reclas seeringsvereeniging die het onderzoek had ingesteld en die verklaarde zoodanig, dat de rechter groote oogen opzetten en zei, dat het rapport hemontstelde, omdat, -er veel in stond., dat in tegenspraak was met haar ver- kliuïrf£. -v - Die dame was een nieuweling in de reclas- seering, en nu bleek, dat hier al weer was gebeurd wat in het leven zoo dikwijls ge beurt: de nieuweling moet niet denken, dat hij of zij het werk direct goed kan doen; de ouderen zullen dat wel eens even maken zoo als het moet en dan wordt er gepolijst en ge schaafd, waardoor tenslotte misschien een goed leesbaar stuk voor den dag komt, maar dat toch niet geheel de bedoeling van den persoon die het opstelde weergeeft. Hier was het rapport van de bewuste dame, dat. voorzoover uit haar verklaringen was op te maken. heel goed was, ook zoo gecorri geerd, da tderechter er van ontstelde en beter vond den neer Overmeer, een veteraan op reclasseeringsgebied, het geval ook nog maar eens ter bestudeering te geven. Uit den stakingstijd. Zoo nu en dan worden we er aan herin nerd, dat er te IJmuiden staking is, al moet erkend worden, dat de gevallen, waarin de rechter het laatste woord spreekt, niet talrijk zijn. Een jeugdige Duitscher, die evenals andere stakers nu en dan ging posten bij- de woning van een, die wel wilde varen, had dezen te spieken gevraagd, omdat hij gehoord had, dat de ander niet zou varen, in welk geval het posten ook niet noodig was. De bewoner riep hem boven, de mannen spraken even in ge moede en de Duitscher daalde de trap af om de woning te verlaten, toen de vrouw van den bewoner, die eigenlijk nog niet zijn vrouw was, thuis kwam met een andere juf frouw Zij zagen den Duitscher in huis en de eerste juffrouw, die ook van Duitschen bloe de was. riep: heraus! en toen ze ze nog eens: er uit! waarop de andere juffrouw ook: eruit! riep en toen dit niet hielp den Duitscher er uit smeet. Nu was er huisvredebreuk van gemaakt en de Officier vond het nog al erg met het oog op staken en posten en sprak zelfs van ter reur. Mr. Drilsma ploos aan de dagvaarding, haalde professor Simons er bij en vond, dat, waar de man thuis was geweest en zijn vrouw worden, dat zij vanwege den rechthebbende geen opdracht had gegeven, niet gezegd kon had gelast om de woning te verlaten, zooals in de dagvaarding stond. Dc juffrouw moest nog even voorkomen en zei, dat zij eigenlijk de huurster wns en toen jubelde Mr. Drilsma, met terzijde stelling van al zijn andere argu menten, dat nu zeker vrijspraak moest vol gen, want nu had in de dagvaarding moeten staan, dat de last door den rechthebbende was gegeven en niet vanwege. Ja, de rechter kon daar niets op zeggen en sprak den verdachte vrij, waar de Officier 3 weken geëischt had, doch hij legde er den nadruk op, dat die vrijspraak te danken was aan de dagvaarding en aan de omstandig heid, dat de vrouw van den zeeman zijn vrouw nog niet was en dat had men niet ge- Weten. „KINDERVOEDING". De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 125 porties, Dinsdag 130. Woensdag 115. Vrijdag 132. Overtonstraat: Maandag 141 porties, Dins dag 142. Woensdag 121. Vrijdag 151. Byzantiumstraat: Maandag 92 porties, Dinsdag 94 porties, Woensdag 89 porties, Vrijdag 92 porties. Bovendien werden dagelijks 70 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengew. L.O. ONTSPANNINGSVEREENIGIXG „ONS GENOEGEN". De ontspanningsvereeniging „Ons Genoe gen" gaf Zaterdagavond in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond haar zevende jaarfeest. Het bestuur had zich de medewerking weten te verzekeren van de komische voordracht kunstenaars, bekend onder den naam van het Duo Busch en wij gelooven wel, dat de leden van „Ons Genoegen" dankbaar zullen ge weest zijn voor deze keuze. Driemaal liet het duo zich hooren fin ca baretnummers en in twee vermakelijke too- neelstukjes) en telkens was de lach niet van de lucht. Er werd zóó onbedaarlijk gelachen, dat ons werkelijk even de vrees bekroop, dat sommigen „er in zouden blijven". Maar ge lukkig liep alles zonder ongelukken af en toen de leden van het Duo Busch, vader en dochter, te ongeveer 11 uur de zaal verlie ten, hadden zij een kleine ovatie van het op getogen publiek in ontvangst te nemen. Maar toen was de pret nog niet afgeloopen. Niet alleen dat „The Musical Lunatics" ook hier weer demonstreerden, welk een uitmun tende Band zij vormen, maar ook de too- neelclub „Ons Genoegen" liet zien en hooren wat zij kan, door de opvoering van een klucht in één bedrijf: „De macht der vrouw". Ook deze zes uitvoerenden hadden een uit bundig succes, zoodat van dezen avond zon der aan de waarheid te kort te doen, kan ge tuigd worden dat hij welgeslaagd was. Na afloop van het programma werd nog tot 2 uur gedanst onder leiding van den heer W. Fortgens. Had de voorzitter in zijn openingswoord gewaagd van een verminderd aantal leden en donateurs, het aantal deelneemsters en deelnemers aan den feestavond was toch nog zeer bevredigend en de stemming liet niets te wenschen over. JONGEREN VREDES-ACTIE Dezer dagen hield de heer G. Nabrink een lezing voor de Jongeren Vredes Actie over de oorlogsverhindering. Spreker begon zijn lezing met op te mer ken, dat het onderwerp veel te uitgebreid is, om op één avond te behandelen, zoodat er hier en daar slechts een greep uit gedaan kan worden waartoe het onderwerp zich slecht leent. Het onderwerp is te splitsen in politiek- economische en geestelijke oorlogsverhin dering. Spreker behandelde nu beide pun ten. Na de lezing werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan eenige leden gebruik maakten. ZILVEREN JUBILEUM. 4 Juni. zal de heer A. Schuyff den dag her denken; 'waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. Oorspronkelijk werd hij aangesteld als wagenvoerder, doch reeds na 3 maanden werd hij benoemd tot wagenvoerder-instruc teur. In 1927 volgde zijn benoeming tot hoofdwagenvoerder, in welke functie hij thans nog werkzaam is. Het zal den jubilaris, die dezen dag 't liefst ongemerkt liet voorbij gaan, wel niet aan de noodige belangstelling ontbreken, daar hij algemeen zeer geacht is. EEN AFSCHEID AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Wegens het bereiken van den zestig jarigen leeftijd verliet Zaterdag 27 Mei de heer van Rijn, baas in de afdeeling smederij aan de Centrale werkplaats, den dienst der Neder landsche Spoorwegen met pensioen. Daar de heer van Rijn zeer gezien is, ge beurde dit onder groote belangstelling. Het personeel schonk hem een foto van het per soneel der afdeeling, gevat in zeer fraaie lijst en het toezichthoudend personeel schonk hem een lederen fauteuil. Verder kreeg hij nog talrijke bloemen. STOOMVAART MIJ. TRITON. De Stoomvaart Mij. Triton behaalde in 1932 een voordeelig saldo van f 33.340 (v. j. f 138.142), dat aan de reserve is toegevoegd. PR OP AG AND A-FILM AVOND I. O. G. T. De I.O.G.T. Hulpdistrict loge ..Vereend van Zin" no. 2 zal op 31 dezer Haarlem ter ge legenheid der „Blauwe Week" een propaganda filmavond houden in gebouw St. Bavo. met de welwillende medewerking van het be kende mannenkoor „Proza en Poëzie" en declamatie door mevr. KerkhofPet. ONTSPANNING IN HAARLEM'S TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. In Haarlem's Tehuis voor Ouden van Dagen heerschte Zaterdagavond een feestelijke stemming. De Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding had haar werkgebied eens uit gebreid en bemoeide zich thans met de ouden van dagen, die op de idyllische plek onder het torentje aan den Schotersingel wonen. Klokslag zeven uur zaten de oude lieden in de tot danszaal ingerichte mannenzaal waar een twintigtal jonge menschen onder de bekwame leiding van den heer Van den Wateren dansen hebben uitgevoerd. Wij za gen daar o.a, uitvoeren de linnenweversdans, het vroolijke melkmeisje, de lange acht, de jaloersche en nog andere dansen en aan de uitroepen en gestes der toeschouwers was wel te bemerken, hoezeer zij zich vermaak ten. Het orkest ..Famous" zorgde voor muzikale begeleiding. Tijdens de pauze wer den de oude lieden onthaald en toen het einde van den avond kwam sprak de vol ijverige Vader van het Tehuis, de heer GlasstTa eenige gevoelige woorden, die veel bijval vonden, doch ook gevolgd werden door hilariteit, toen de heer Glasstra een der oudjes onder den arm nam en tot besluit met haar een dansje maakte, tot groote vreugde, niet alleen van de betrokkenen zelf. Nieuwe abonnements tarieven voor kleeding naar maat. Volle waar borg voor echt kleer makers handwerk. Na inzending van Uw naam kaartje met adres volgt franco toezending van tarieven. GROOTE MARKT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) ALLE-DAG-KERK CONFERENTIE TE SCIIOORL Men schrijft ons: Te Schoorl is dezer dagen de conferentie samengekomen, die de gedachte en organi seering der Alle Dag Kerk tot onderwerp harer besprekingen heeft. In de Schoorler Kerk der Herv. Gemeente werden ook eenige samenkomsten gehouden, voor „Avondwij- ding" en morgenwijdingen, enz. doch de meeste besprekingen werden in intiemer kring gehouden, over de vele vragen van theorethischen en practischen aard. Den eersten avond gaf Ds. A. J. P. Boeke, de plaatselijke predikant en tevens vader der A. D. K. Beweging ten onzent, een algemeene inleiding. Vervolgens was het woord aan Ds. D. E. Boeke, den voorzitter der Stichting A. D. K. Amsterdam, die sprak over de histori sche fundeering. In levendige besprekingen kwamen ver schillen van inzichten uit. doch tevens vol komen overeenstemming in de algemeen gevoelde wenschelijkheid. om vooral ook in dezen tijd niet slechts open kerkgebouwen aan te bieden, doch ook alledag het Woord te doen spreken. Ds. Krafft van Haarlem heeft den twee den dag ervaringen verteld uit de open kerk (Waalsche kerk) te Haarlem. Menigmaal had spr. in verschillende plaatsen van ons land toegang trachten te krijgen tot Protes- tantsche kerken, waarbij men hem steeds naar het Zondagochtenduur verwees. Spr. noemde de steeds gesloten kerk „een schan daal" en deed belangwekkende mededeelin- gen over de Zwitsersche'en Fransche Prot. kerken, die tegenwoordig meestal geopend zijn. Dr. Wissing van Tiel, de bekende secreta ris van den Wereldbond der kerken, sprak over de Oecumenische beweging en speciaal ook natuurlijk ten opzichte van de A. D, K. Hij wees op de zware schuld der Christen heid. in haar verdeeldheid machteloos ge worden. Samenwerking in de dagelijksche diensten van verschillende belijders, die zich vereeni gen in het gebed, in dc liefde en de stilte en het volgen van den Heer zal vrucht dragen in de groote Oec. Beweging. De heer Anton Kalff, de „schrijver" van het „Genootschap der Vrienden", behandelde de bediening der Stilte, gelijk die wordt ge zocht in de A. D. K. al is die verschillend van het eigenlijke Quaker-ideaal der geza menlijke „silent meetings"; stille bijeen komsten tot innerlijke concentratie, ter ver dieping van het geestelijk leven. De dag werd besloten door inleidingen van Mr. J. C. v. d. Berg, secr. der A. D. K. te Am sterdam over ..Besluiten bij overeenstem ming" en Ds. A. J. P. Boeke over de beteeke- nis van den Zondag „Exaudi", dat is deze Zondag vóór Pinksteren, ten aanzien van de A. D. K. en het algemeen priesterschap der geloovigen. Rijke stof bood de conferentie en wanneer de volgende week te Haarlem een algemeene samenkomst in de Waalsche kerk gehouden wordt, waar de mededeelingen over deze grondbeginselen der A. D. K. zullen leiden tot de vraag, of men ook daar de „open kerk" tot A. D. K. zal durven stempelen, zal onge twijfeld, wat door sommigen te Schoorl ont vangen werd, ook weer zijn invloed kunnen doen gelden. Bovengenoemde bijeenkomst zal gehou den worden op Donderdag 8 Juni a.s. KUNST-AVOND DER V. V, S. U. Zaterdagavond heeft in de groote zaal van het Concertgebouw alhier een druk bezochte bijeenkomst plaats gehad van de Vereen. Vrienden der Sowjct-Unie. Op het program ma, dat zeer afwisselend was en met- zorg sa mengesteld, stonden zang, muziek, tooneel. de agitprop met nieuwe scènes en na de pauze de film Moeder Krause's weg naar het Ge luk. Ofschoon voor het optreden van het ge mengd koor de clementie van het publiek werd ingeroepen, omdat het koor nog zoo kort bestaat, zong het de liederen uitstekend, wat het publiek tot een krachtig applaus bracht. Ook de andere nummers werden tot groote tevredenheid van de aanwezigen af gewerkt, waarbij we op het vlotte spel van Dolle Hans (opgevoerd werd de derde acte van het tooneelstuk Dolle Hans van Fabri- cius) willen wijzen, zonder aan de prestaties der anderen te kort te willen doen. Er werd nog een rede gehouden uitgaan de van het anti-oorlogs en anti-fascistisch comité, om de gevaren die van het fascisme en van den oorlog te wachten zijn onder de aandacht te brengen. De film Mutter Krausen's Fahrt im Gliick schildert het leven van eenige personen die samenleven in een der kazernewoningen in een voorstad van Berlijn. Ze geeft een goe den indruk van het zware en moeilijke be staan der arbeiders. Met groote belangstel ling is de film gevolgd. Ze is zwijgend, doch de muzikale begeleiding was zeer goed. Daarna bleef men nog lang gezellig bij elkaar. NATIONALE BOND VAN VER PLEGEN DEN. Dezer dagen is te Haarlem de jaarlij ksche vergadering gehouden van don Nat ionalen Bond van Verpiegenden. onder voorzitter schap van Zr. L. Baronesse van Hogendorp. Als hoofdbestuursleden werden herkozen Zr. A. Reineke en Br. A. A. van Bijnen. Nieuw-gekozen bestuursleden zijn de zrs. J. J. Kiewit, A. E. v. d. Leest. N. Otter en A. C. Thomée. Het aftredend hoofdbestuurslid Zr. H. J. ter Meulen. werd tot eere-lia benoemd. Voorzitster bleef Zr. v. Hoogendorp. secreta resse Zr. ae Jong. Het vraagstuk der werkloosheid onder de particulier-verplegenden vroeg zeer de aan dacht. Er zal worden aangedrongen op het verkrij gen van Staatstoezicht op het welzijn der verpiegenden in alle inrichtingen en op streng geneeskundig onderzoek voordat ce verpiegenden in de ziekenhuizen worden toe gelaten. Onderzocht zal worden op welke wijze leer- lingverplegenden kunnen worden verplicht tot het "aangaan van een pensioenverzekoring op zoodanige wijze dat hel gestorte bedrag bij overgaan in een andere betrekking niet ver loren gaat. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam vastgesteld. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Onder voorzitterschap van den heer Th. C. R. Smit werd een druk bezochte buiten gewone ledenvergadering van do coöperatieve vereeniging Associatie voor lijkbezorging ge houden In zijn openingswoord deelde de voorzitter o.a. mede. dat dit jaar reeds meer dan eir honderd gezinnen als nieuwe leden werden ingeschreven, waaruit valt te constateeren, dat de vereeniging bijna een derde van het aantal inwoners omvat. De notulen van de jaarvergadering werden onveranderd goedgekeurd, waarna het rap port aan de orde werd gesteld van dc com missie ingesteld in de jaarvergadering om het financieel geschil ontstaan tusschen den kistenmaker en het bestuur ter oplossing te brengen. Nadat door verschillende leden het rapport aan alle kanten breedvoerig besproken was en van bestuurszijde nader was toegelicht, werd het rapport door de vergadering ver worpen. Een voorstel uit de vergadering om punt 5 (bestuursverkiezing) van dc agenda af te voeren, werd hierna met groote meerderheid van stemmen aangenomen, waardoor het be stuur in zijn geheel aanblijft. Tenslotte deelde de voorzitter mede. dat door het bestuur een plan in voorbereiding is om te komen tot een raad van toezicht en een ledenraad, waarna onder dankzegging de vergadering werd gesloten. JUBILEUM P. J. VAN KESSEL. De heer P. J. van Kesse'.. president van den bijzonderen raad der St. Vincentiusvereeni- ging herdacht Zondag den dag. dat hij 35 jaar lid was van de St. Vincentiusvereeniging. Van de oprichting af is hij penningmeester geweest van de St. Bavo conferentie. Uit de leden der conferentie had zich een feestcommissie gevormd, onder voorzitter schap van den heer F. W. Grimberg. Nadat in de kathedrale kerk de mis was opgedragen verzamelde men zich aan een ontbijt waar dc jubilaris door den heer Grimberg verwelkomd en verder toegesproken werd door plebaan A. A. M. Westerwoudt en den secretaris, den heer A. F. H. Schreurs. Als blijvende herinnering werd hem een pendule aangeboden. De heer van Kessel dankte voor de welgemeende woorden, en legde den nadruk op de financieele nood die in vele arme gezinnen hcerscht. MUZIEK. „Voorwaarts". De heer Henry Schulpzand heeft met zijn muziekkorps op bescheiden wijze uit voeringen gegeven en daarbij een dankbaar publiek gehad, dat bij de twee concerten, welke ik bijwoonde, die bescheidenheid blijk baar heeft aanvaard. Dit openbaarde zich niet meer te willen geven dan in 't vermo gen ligt en in de eerste plaats slaat dit dan op de klankgeving. Den klank even wichtig te houden was duidelijk de bedoe ling van den leider Henry Schulpzand en hij versmaadde daartoe niet die hulpmiddelen die onder normale omstandigheden niet noodig blijken. Zoo merkte ik voorheen op. hoe hij een der klarinetpartijen naar de omstandigheden wijzigde; hoe hij liever aan een of twee instrumenten toevertrouwde, wat door de gezamenlijke instrumenten dier partij uitgevoerd had moeten worden. Ook nu was er een publiek, dat door luid applaudisseeren den schijn op zich laadde, als was het dankbaar gestemd voor de wijze van musiceeren, die ditmaal zeer verschilde met die van voorheen. Doch zoomin als dit applaus getuigde van bescheidenheid, even min had de klankproauctie van „Voorwaarts" recht op deze kwalificatie. Doorgaans kreeg ik den indruk, als wilde men het forte min stens met één sterktegraad overdrijven. Ik heb gegist naar de bedoeling van dit ver schijnsel. Totdat het mij plotseling duide lijk werd. In de zachte en de zeer zachte passages n.l. was er geen homogene samenklank. Hoofdzakelijk schuilde de fout bij de stem ming van piston en van trombone. Was de eerste te laag. de laatste kwam boven den diapason uit. En dit euvel wreekte zich 't ergst, waar beide instrumenten -passages hadden uit te voeren die een octaaf verschil den. Dit was jammer, want beiden hadden, zooals later in de solovoordrachten bleek, hun verdiensten; vooral de goede loonvor ming en frisschc voordracht in de trompet solo door den heer C. Jaspersen trokken de aandacht. De omvangrijke trombonesolo vroeg te veel aan adembeheevsching. om tot aan het slot te kunnen boeien. Heel mooi was ook de solo van ait-saxophone, door den heer J. Moone met bekwame techniek en juiste voordracht gespeeld. Gaan we in vogel vlucht het uitgebreide orkestprogramma na. dan merken we op dat de beide marschen te luid klonken en in dit opzicht do dirigent zich beijverde, zijn mannen aan te sporen tot een nog luider klankgeving. Verder, dat de ouverture van Filsfils bedenkelijke onzuiver heden poogde te maskeeren. wat in de zachte passages niet lukte. Ook technisch toonde de uitvoering op andere plaatsen ditmaal bedenkelijke tekortkomingen, wat zich in rhythmisch opzicht allerminst laat ver goelijken. Te korte voorbereiding? Een te lang programlna? Laat ons hopen dat hiel de oorzaak van het euvel ligt. want hier is door studie en door verstandig overleg te verhelpen. En hei jonge „Voorwaarts" is door zijn devies verplicht, er voor te waken dat hei niet afdaalt in dc rij der korpsen die door luidruchtige voordracht pogen te geven, wat zij aan juist inzicht en beschaving missen. G. J. KALT. HOL LAN D —AMERIKA LIJN. Damsterdyk, Vancr. n. Rott. 29 (v.m.> te Londen. Maasdam. Rott. n. N.-Orleans 28 v. Antwer pen en pass. Vlissingen. Breedijk, Rott, n. Philadelphia 27 v. New- York. ALCYON LIJN. Stad Arnhem. Almeria n. Rott. p. 28 Gibr. Stad Haarlem, Vlaard. n. Bagnoli p. 28 Dun- geness. Stad Amsterdam 27 van Lulea naar Stad Arnhem 27 van Almeria naar Stad 2a!tbommel, Immingham n, Pasajes p. 27 Beachy Head. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk 28 van Hamburg te Amsterdam, vertr. 29 van Pernis. Nijkerk 28 van Hamburg te Amsterdam Heemskerk (uitr.) 28 te Antw.. vertr. 29 (n.m.). HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk 28 van Hamburg te Amsterdam. Maaskerk ithulsr.) 27 van Duala. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Arendskerk 29 van Hamburg te Amsterdam. HOLLANDAUSTRALIë LIJN. Gaasterkcrk ithulsr.) p. 28 Perim. Grootekerk 28 van Hamburg te Schiedam. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 29 te Bimlipjjttam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (uitr.) p. 28 Pt. dc Galle. Kota Baroe (uitr.) p. 28 (4 v.m.) Ouessant. Kota Pinang (thuisr.) 29 (12.10 v.m.) van Sabang. Tapanoeli (thuisr.) via Londen p. 26 (10 n.m.) Dover. Kota Tjandi 28 (12.30 n.m. v. Rott. te Hbg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Kennemerland, uitreis, 26 Mei 's middags van Rosario. Zeelandia. uitreis. 28 Mei van Porto Waterland, thuisreis. 28 Mei 11 uur van Baliia. Orania, thuisreis, 28 Mei 7 uur van Las Palmas. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. BLOEMENDAG VOOR TOEVAL LIJDERS. Voor de bekende Stichtingen ter verple ging van Lijders aan Vallende Ziekte ..Meer en Bosch" te Heemstede en „Bethesda Sa- repta" te Haarlem wordt een collecte ge houden op Woensdag 7 Juni. Het is werkelijk de moeite meer dan waard op dien dag ais collectrice mee te helpen en zeer gewenscht,( dat men een flinke gave of fert. Waarom? Omdat bijna 450 van deze beklagenswaar dige zieken van alle gezindten op deze Stich tingen verpleegd worden. Velen lang, héél lang,... omdat de hardnekkige ziekte maar niet wijken wil. Daarom is het goed, dat. het bestuur hun het lange verblijf zoo goed en gezellig mogelijk maakt, gelijk dat van ouds het geval is. Maar nog beter is het, dat aan dc bestrij ding van deze ziekte twee doktoren hun me dische wetenschap dienstbaar maken met een steeds g rooter en verbluf fender resultaat, hetgeen blijkt uit het volgend staatje, dat kortheidshalve slechts van 3 jaren spreekt: Aant. toevallen op beide Stichtingen: in 1930: 8379. in 1931: 6772; is 1607 minder dan in 1930. in 1932: 4809; is 3570 minder dan in 1930. Gerekend het elk jaar grooter wordend aantal patiënten (in 1930 werden er 55 opge nomen. in 1931 vijf en zeventig en in 1932 vier en negentig).wil dit zeggen, dat cr een vermindering valt te constateeren van het aantal toevallen van niet minder dan bijna 50 pet. Maar het beteekent óók. dat de epilepsie of vallende ziekte waarvan men vroeger meende dat er niets aan te doen was, nu toch blijkt te willen wijken voor door ernstig zoeken ge- gevonden behandelingsmethoden. Vooral dc jeugdige patiënten, aan de zorgen van den Medischen dienst alhier toevertrouwd, rea- geeren gunstig op deze behandeling, zoodat er jaarlijks een aantal patiënten verbeterd of genezen de Stichting verlaten kan, voor wel ke ontslagenen een speciale nazorgdienst vanwege deze Vereeniging is ingesteld, waar door men hen onder toezicht blijft houden Daar rijst hoop voor den lijder aan val lende ziekte! Help deze hoop werkelijkheid maken voor de meer dan 14.000 zieken in Nederland. Denk aan het nieuwe Ziekenhuis, dat in Heemstede op heden gebouwd wordt. Denk aan de vele onvermogenden, die uit de Suppletiekas dezer Vereeniging moeten worden gesteund, en aan het feit, dat hier geen Staatssubsidie wordt genoten, maar men voor alle hulp en uitbreiding aangewe zen is op particuliere liefdadigheid. Dus op U. Zij die dien dag bloempjes willen verkno pen worden verzocht zich op te geven bij: J. Kortenhoevcn, Postlaan 11, Heemstede. Tel. 28637. PARK OF FABRIEKSCENTRUM? In aansluiting op het Ingezonden stuk in uw blad van 23 dezer van een bewoner van het Kleverpark, wil ik het volgende mededee- len: Wanneer drie of meermalen per dag de dikke rookwolken, b.v. van oen wasschcrlj do schoorsteen verlaten, warrelen talloozc vette roetvlokken door de lucht en verontreinigen de gehecle omgeving, verzamelen zich op ven sterbanken. komen door open ramen. enz. en vallen op kleeding en waschgocd. Het zich bevinden in de tuintjes achter de huizen is uitgesloten, als de wind in hun richting is.. Noodzakelijk is een ingrijpen der bevoegde overheid, aangezien de eigenaar van zoo'n inrichting toch niet gerechtigd is. de omwo nenden zulk een overlast aan te doen. Met dank voor de opname. Hoogachtend. EEN BEWONER VAN DE AJELBERTSBERGSTRAAT O.Z,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7