Spoorwegongeluk bij Krommenie. DE REGEERINGSVERKLARING. Lassosport. Electrische trein uit de rails gevlogen. Met 85 K.M. vaart over omgelegden wissel. Het Bdeutftijkste ASFALT-WEGEN 50e Jaargang No. 15316 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 31 Mei 1933 HAARLI Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM S DA UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. GBLAD Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-2S, per maand L10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcrcn dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0-10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75—. Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Verdere inzinking moet voorkomen worden. Beperking van publieke uitgaven onafwijs baar. Nieuwe heffingen noodig; de ontwerp- omzetbelasting blijft gehandhaafd. Werk verruiming en werkverschaffing. Het gezag moet hooggehouden worden. Dr. H. Colijn heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer de volgende verklaring namens het ministerie afgelegd: Het den 26sten dezer maand opgetreden Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeellngen met be trekking tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U, mijnheer de voor zitter erkentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Neder- landsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraag-t dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebiedsdeelen van luit Koninkrijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate gevoelen op de alge- meene volkswelvaart en op de daarmee ver band houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met verdere maatregelen tot een in eenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Sta ten ge^vibliceerden oproep tot samenmerking der Regeeringen op de komende economische conferentie te Londen, waarmee Hare Majes teit de Koningin in ondubbelzinnige be woordingen instemming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het op nieuw verstoorde financlëel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iédere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is allereerst een belangrijke inperking der publieke uit gaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou liet uiterste beproefd zijn om door belastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoering van nieuwe hef fingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediende ontwerp op de omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands on vermijdelijk blijken. Om herstel van de welvaart voor te berei den, zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstructuur van overheidswege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds voor af mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handels politieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werkloos heid de volle aandacht der regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbe tering in den tegenwoordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onop houdelijk om belangstelling en inspanning van den kant der overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aan dacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid en aan de werkver schaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om, met inachtneming van de finan- cieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volksbelangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoozeer verzwaarde eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandig heden in het leven geroepen werkloosheids- zorg. heeft de Regeering het noodig geoor deeld. wijzigingen te brengen in de verdee ling van den departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Land bouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met Arbeid en Arb eidsverzekerïn g Daarnevens is het der Regeering wensche- lijk voorgekomen deze bemoeiingen te ver eenigen met die betreffende de werkloos heidsverzekering, Arbeidsbemiddeling, Werk verschaffing, Steunverleening en Volksge zondheid, welke alle tezamen ondergebracht behooren te worden in een ministerie van Sociale Zaken. Dc Regeering verwacht van deze concen tratie van verwante belangen een zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw mi nisterie meebrengt, verre zal overtreffen. Voorts zal de minister van Financiën zich zoozeer hebben te concentreeren op het her stel van het financieel evenwicht, dat hij ont heven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de regelingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, ter wijl de Minister van Waterstaat, die in be langrijke mate betrokken zal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die Eich meer dan ooit zal hebben bezig te hou den met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Depar tementen van Financiën en Waterstaat zul len worden onttrokken zal kunnen worden overgedragen aan den Minister van Binnen' landsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regeering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraagstukken een snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hoog gehouden stelt de Regeering met nadruk op den voor grond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet zoo kort na zijn optreden zich móet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn be leid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroep op de medewerking der Staten-Generaal. De hache lijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Christelijke volks aspiraties. die gelukkig een sterk en besten dig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij -zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegen stellingen ter wille van de noodzakelijke een dracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons ge steld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaange name en voor velen harde maatregelen zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze_ problemen moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel. dat Regeering en Volksvertegen woordiging beiden voor oogen staat, zal wor den bereikt. TESTGEVALLEN MET DOODELIJKEN AFLOOP BATAVIA, 30 Mei (Aneta) Op de onderne ming Tjikapoendoeng bij Oedjoeng Brong zijn vier gevallen van pest met doodelijken afloop voorgekomen. Zij waren uit Soeme- dang geimporteerd. (Dc nieuwste rage onder de Engelsche jonge meisjes is lassowerpen.) De yo-yo is lang begraven, Door geen sterveling meer beweend, Ook al heeft ze ons een poosje In onschuldig spel vereend. Er is plaats voor nieuwe rages, Weder voor een korte wijl, En er is al iets gevonden. Ditmaal in den cowboystijl. U kent stellig wel de lasso, Zwaaiend, draaiend, vangend touw, Nou, dat is het nieuwste speelgoed Van de jonge Britsche vrouw. Er is handigheid voor noodig, Maar welk meisje heeft die niet, Verder is het, zegt men, nuttig, Op een ruim sportief gebied. Het houdt soepel, staalt de. spieren, Het moet gratiegevend zijn. En ;t voornaamste, het bevordert De begeerde slanke lijn. Tt Is voorloopig nog slechts Londen. Waar dc meisjeslasso draait. Maar wij weten uit ervaring, Hoe zoon nieuwtje overwaait. En mijn geestesoog ziet spoedig Menig Hollandsch jonge vrouw, Als ik het zoo uit mag drukken, Met hei lassotouw in touw. Nou, het lijkt me niet onaardig, Ik voor mij geef de yo-yo Voor dien nieuwen vorm van touwsport. Die de lasso is, cadeau. Maar aan jonge vrijgezellen Nog een raad: zoolang dit duurt, Blijf je dezen lassozwaaisters, Als je wijs bent, uit de buurt, P. GASUS Drie reizigers licht gewond. Voorste wagen gekanteld, tweede dwars over den weg. Ernstige schade aan wagens en baan. Dinsdagmiddag te kwart voor vier is de electrische trein, nr. 2456, komende uit de richting Alkmaar, bij het binnenkomen aan het station Krommenie ontspoord. Het ver keer in beide richtingen werd versperd. Vlak bij het station. Het ongeluk is gebeurd met den electri- schen trein uit Uitgeest, op weg naar Am sterdam, die om 3.28 uur te Krommenie moest binnenkomen. De ontsporing had plaats op ongeveer 400 Meter afstand van het station. Van den uit vier wagons bestaanden trein, zijn drie ontspoord, welke dwars over de rail3 kwamen te staan. Er bevonden zich in den trein ongeveer 25 reizigers; waarvan drie licht gewond werden, hoofdzakelijk door glasscherven. Een van de passagiers, inge nieur Heymans uit Leiden, heeft dadelijk na het ongeval de leiding op zich genomen van het reddingswerk. Actief optreden van passagier. Daar een portaalmast, waaraan de stroom draden bevestigd zijn, dwars over den weg kwam te liggen, nam de heer Heymans on middellijk maatregelen om den stroom te doen afsluiten, ter vermijding van eventueel ernstige ongelukken. Voorts heeft de heer Heymans telefonisch eenige doktoren ge waarschuwd, die kort na het ongeluk ter plaatse waren. Het bleek gelukkig dat de ver wondingen, welke bovengenoemde reizigers hadden opgeloopen, niet van ernstigen aard waren. Na te zijn verbonden konden zij huns weegs gaan. Er heeft zich onder de reizigers hoegenaamd geen paniek voorgedaan, hoe wel de schok zeer hevig geweest moet zijn. Dat het ongeluk nog zoo betrekkelijk goed is afgeloopen, is toe te schrijven aan het feit, dat de ontspoorde rijtuigen van staal zijn ge bouwd. Het treinverkeer in beide richtingen is gestremd. Onmiddellijk na de ontsporing is een aanvang gemaakt met de opruimings werkzaamheden. Onder meer is om half vijf uit Amsterdam een aantal spoorwegarbeiders naar Krommenie vertrokken. Het treinver keer van Amsterdam naar Uitgeest en Alk maar is verlegd over Haarlem. Voorts is tusschen het Centraal Station te Amsterdam en Wormerveer een z.g. pendeldienst inge steld voor reizigers voor laatstgenoemde plaats en tusschengelegen stations. De trein, die een vaart had van ongeveer 85 ICM. is in de bocht gederailleerd. Twee der wagons zijn van de rails gevlogen en vervolgens gekanteld. De twee andere rij tuigen zijn schuin op de rails blijven staan. De rails zijn over een afstand van 5G Meter 1 Meter opgelicht. Direct na het ongeluk snel de stationspersoneel van Krommenie met ver- bandtrommels en ander hulpmateriaal toe. Nader meldt een speciale verslaggever: Van Uitgeest tot Krommenie ligt dubbel spoor. Op de plaats waar het déraillement plaats had, splitst zich het rechter spoor waarop de treinen in de richting Amsterdam loopen. De wissel bij deze splitsing lag ver keerd, zoodat de trein die daar nog met groote snelheid reed. op dit derde spoor te recht kwam en derailleerde. Hevige slag. Op het station Krommenie had men den hevigen klap gehoord en snelde men naar de plaats des onheils. Op het eerste gezicht vreesde men een ramp. Het bleek echter dat er maar weinig passagiers in den trein waren en dat deze er over het algemeen goed waren afgekomen, al waren zij natuurlijk allen buitengewoon onder den indruk van het ongeluk. Een passagier was nog al ernstig gewond aan een arm. Deze is gebroken. Na dat een voorloopig verband gelegd was. is de man overgebracht naar het Verplegingshuis te Wormerveer waar hem geneeskundige hulp is verleend. Andere passagiers hadden eenige ontvellingen en pijnlijke plekken. Zoo ver noodig zijn zij op het station geholpen. De wagenbestuurder is er ook zonder letsel afgekomen. Dit laatste is inderdaad een wonder, want de materieele schade is zeer groot. De trein zwenkte door den verkeerden wisselstand op het derde spoor rechts af. Ir. dien bocht is het voorste rijtuig uit de rails gesprongen, heeft de biels gegrepen van het naastliggende spoor, waardoor dit spoor ge heel werd omhoog gebracht, en kwam door de opstuwende kracht van de andere wagens, dwars op den weg te staan en kantelde. De tweede wagon werd meegetrokken in de be weging van den eersten wagen en kwam eveneens dwars op den weg. echter in tegen gestelde richting tegen den eerste aan, maar viel niet om. De derde wagen werd uit de rails gewipt maar bleef in de richting van den weg staan. De wielen zijn diep in het zand gedrongen. De vierde en laatste wagen ontspoorde slechts gedeeltelijk. Met de wielen omhoog.... Seinpalen en palen van de electrische ge leiding werden meegesleurd, braken af of zijn krom gebogen. Van den eersten wagon die met met den bovenkant naar het Wormer- veersche station ligt, zijn alle deelen van den kap' weggerukt, de onderstellen liggen er naast, evenals bij den tweeden wagen. Uit dit eerste rijtuig is de wagenbestuurder zon der letsel te voorschijn gekropen. Van het tweede rijtuig zijn door den schok de meeste ruiten gebroken. Zoover wij konden zien hadden de beide laatste wagens weinig of geen schade. De twee eerste rijtuigen liggen dwars over den weg en de rails zijn verbogen tot een vormlooze massa. Het spoorwegver keer is dan ook totaal versperd. Het werd ten Noorden van Uitgeest geleid via Haarlem, en via Zaandam tot Krommenie. Een hulptrein met personeel was 's middags reeds aangeko men en met man en macht werd begonnen aan het opruimingswerk. Allereerst werden dc draden en de krom getrokken palen van het eletcrische net verwijderd. De baan in dc richting van Uitgeest zal dan spoedig vrij zijn en de mogelijkheid bestaat dat dan heden over enkel spoor de dienst kan worden hervat, 's Avonds is nog een kraanwagen uit Amsterdam naar Krommenie vertrokken om den gekantelden wagen overeind te brengen. Het is zeker te danken aan de stalen con structie van de electrische wagens dat de passagiers er zoo goed zijn afgekomen. De oude wagons van stoomtreinen zouden dezen schok vermoedelijk niet doorstaan hebben en in elkaar geschoven zijn. Verhaal van een ooggetuige. De Telegraaf had nog een kort onderhoud met den heer ir. C. M. Hijmans. Ik zat in den derden wagen, zoo vertelde de heer Hijmans. en ging onmiddellijk In het middenpad op de hurken zitten, waar ik door den schok toch nog een meter of vijf wegge slingerd werd. Dat alles speelde zich af ineen fractie van een seconde. Het bleek, dat een wagen uit liet spoor gedrukt was en dat de tweede wagen daar een meter of zes achter op den zijkant lag. De derde wagen Is daar als het ware tusschen geschoven. De sporen waren geheel uit den grond gerukt. Dc voe- dïngsdraden waren afgeknapt en leverden ernstig gevaar op. Ik zag dit onmiddellijk en wist de passagiers van de gevaarlijke draden verwijderd te houden en Het den stroom af zetten. De wagens zelf hebben zich goed ge houden. maar ze zijn als liet ware geheel v in de onderstukken afgerukt. Ik zocht den be stuurder en vond hem over de sloot in. het weiland. De man wist zelf niet. hoe hij uit den trein gekomen was. Op onze vraae. of hij eenigen indruk had van dc oorzaak van liet gebeurde, antwoordde de heer Hij mans, dat hij meent, dat de trein op een zijspoor is ge raakt. met een radius van ongeveer 45 gra den. De trein kon met die snelheid de bocht niet nemen en is zoodoende ontspoord. Kcgccrmgsverklariug van dr. Colijn. (Ie blad. Ie pag.) Bij Krommenie is een electrische trein door verkeerden wisselstand uit dc rails gevlo gen. Drie licht gewonden ernstige mate rieele schade, (le blad. Ie pag.) Het presidium van dc Tweede Kamer ge kozen. (2e blad, le pag.) Smokkelaar-moordenaar gevonden. (2e'blad, 2e pag.) Tekst van het vicrmogendhedenpact gepu bliceerd. (2e blad lc pag.) Heeft Dollfuss met de Oostcnrijksche natio naal socialisten over regecringsvormlng on derhandeld? (2e blad, le pag.) Gandhi's vasten heeft succes. Hindoetempels voor dc paria's geopend. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. K. dc Jong: Wcldadigheidsconeerl door het orkest van Joh. Steeman. (2e blad. 3e pag.) J. B. Schuil, Albert van Dalsum over het too- nccl in Holland. (2e blad, 3e pag.) Ideaal-vacantie-wcnschcn Mooi weer en géén bandenpech. Met als reisgezelschap: reisgeld, En als reisweg: ASFALTWEG. Economische wegen (Adv. Ingcz. Med.) Het spoorwegongeluk bij Krommenie. Een der wagens kwam over de spoor weg sloot gedeelte lijk in het weiland terecht. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnês deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij den vorigen zomer hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de lands grenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste weck van het verblijf elders. Zij, die niet langer dan een weck ultstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint dc betalingsverplichting der verzendingskosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan or.zc adminlstra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1