INCASSO-BANK pUROi „Zij"-crême FINANCIEELE KRONIEK. VOETBAL BiJ Doorzitten N.V. HANDELS- CREDIETEN HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD ZATERDAG 3 JUNI 1933 HET PROGRAMMA VOOR TWEEDEN PINKSTERDAG. Het zal Maandagmiddag van elf enthou siaste H. F. C.'ers afhangen, of in het aan staande seizoen het aantal eerste-klassers in Haarlem en Omstreken weer met één ver meerderd wordt, want dan wordt aan de Spanjaardslaan de promotiewedstrijd H.F.C.- Blauw Wit gespeeld. Erg prettig is deze on derneming voor onze stadgenooten in deze zomertemperatuur niet; ze zouden wel lie ver willen roeien, zeilen, tennissen of cricke ten, maar nu ze weten, wat er op het spel staat: het heroveren van het eerste-klasse- sohap, zullen ze wel weer flink voor hun club op de bres springen om het gewenschte suc ces te bereiken. Onze lezers kennen de situa tie: H. F. C. behoeft slechts gelijk te spelen om weer eerste-klasser te zijn. En mochten ze eventueel verliezen, dan is dat nog niet erg, want dan kunnen ze in Amsterdam tegen Zeeburgia hun kans nog benutten. Maar zoover zullen Van der Meulen c.s. het stellig niet laten komen. We zullen hopen, dat de aloude Haarlemmerhout Maandagmid dag weer eens zal daveren van de blijde juichkreten, ten teeken, dat de Good old met haar roemrijke geschiedenis weer terugge keerd is in het milieu, waar ze niet alleen thuis hoort, maar waar ook negen-en-negen- tig van de honderd voetballiefhebbers ze zoo gaarne zien. Nietwaar, H F. C. als bezoe kende vereeniging beteekent. een groote at tractie en een groote belangstelling. Met het volgende elftal hoopt H. F. C. het klaar te spelen, om Blauw Wit voor de tweede maal te kloppen: Van der Meiilen, P. Jongeneel, Van Baasbank, R. Jongeneel, Kruyer, Lamp, Van Riemsdijk, Denijs, Koper, Dorsman, Hagenaar. Good luck! Met 1—0 zijn we tevreden! De bezoekers, die per rijwiel komen, moe ten dit deponeeren bij de fietsenstalling in gang hoek Zuiderhoutlaan-Spanjaardslaan, zoodat de hoofdingang van het terrein ont last zal worden. In Afdeeling II, waar de drie gegadigden evenveel punten hebben, wordt de strijd Maandag hervat met de ontmoeting West FrisiaH. V. V. Dat zal de Hagenaars niet meevallen. Toch meenen we. dat ze nog een vrij behoorlijke kans maken. Deze wedstrijd begint pas te vier uur. De Stormvogels gaan één van hun zwaar ste uitwedstrijden voor het landskampioen schap spelen, namelijk te Deventer tegen Go ahead. Deze ontmoeting is uiterst belangrijk, want de winnende partij doet een uitsteken den gooi naar den zoo begeerden titel, wat uit onderstaande cijfers blijkt: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Go ahead 5.3 0 2 6 15—9 1.20 Stormvogels 5 3 0 2 6 89 1.20 Feijenoord 4 2 0 2 4 89 1. P. S. V, 5 2 0 3 4 10—10 0.80 Velocitas 5 2 0 3 4 10—15 0.80 Jammer is het, dat afgewacht dient te wor den wat Feijenoord doet. want deze Rotter dammers moeten beide Pinksterdagen onge bruikt laten voorbij gaan- We wenschen den IJmuidenaren veel succes toe Acht winst punten met nog slechts twee wedstrijden voor den boeg zou wel bijzonder hoopvol stemmen. Met P. S. V.Velocitas staat het precies andersom dan met Go aheadStormvogels, want de club. die Maandag in Eindhoven ver liest. schakelt zich vrij zeker uit. Wat 'n spanning! En dat in Juni! ALGEMEENE VERGADERING „BLOEMENDAAL". Deze dagen hield de B.V.C. „Bloemendaal" haar algemeene vergadering in hotel „Rozen- daal" te Overveen. Na een kort openingswoord gaf de voor zitter, de heer A. Cassee het woord aan den secretaris voor het uitbrengen van zijn jaar verslag. Op zeer uitvoerige wijze besprak de heer Kaspers het wel en wee der club in het af geloopen jaar. Hij herinnerde aan het der tig-jarig bestaan, waarbij helaas geen feest kon gevoerd worden. Om toch een blijvende herinnering te hebben, bood spreker als per soonlijk geschenk een herinneringsplaquet aan, waarvoor hij een hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. Vervolgens werd het trainingsvi;aagstuk be sproken. kwesties behandeld over afschrij ving, uitbreidingsmogelijkheden voor het terrein enz. Vooral dit laatste is zeer nood zakelijk. aangezien de club 300 leden, dus vele elftallen, telt. Jammer was het, dat de competitie voor de lagere elftallen zoo laat was afgeloopen, anders had het eerste elftal nog eenige vriendschappelijke wedstrijden kunnen spelen. Over het algemeen hebben de Bloemendaal- elftallen dit jaar goede resultaten behaald. Als het eerste elftal nu eerst van zijn gewoon te om de eerste twee of drie wedstrijden te verliezen afwijkt, hoopt spreker het eerste eens als afdeelingskampioen te mogen be groeten. Verder kreeg speciaal het derde elftal een pluim voor zijn keurig resultaat. Bij de besprekingen over de Juniores kwam de kwestie van jeugdleiders naar voren. Spreker deed een ernstig beroep aan de oude re leden, om zich hiervoor op te geven. Bij betere leiding zullen de resultaten, naar spre kers oordeel, zeker stijgen. Dit geldt ook voor de adspiranten afdeeling. Hierbij kreeg de heer Kaspers gelegenheid, om één der jeug dige leden Fr. v. d. Ven, te herdenken, die onlangs is overleden. Aangezien de club de noodige kasmiddelen mist voor een goeden trainer zal dit jaar on der leiding der heeren Ph. Immer en J. Kam- meijer geoefend worden. Nadat de heer Kasper nog eens gewezen had op de kracht en den grooten bloei der vereeniging, dankte hij voor het aandachtig gehoor. Een langdurig applaus was zijn belooning voor dit keurige, stipte werk. De kascommissie wordt dit jaar samenge steld uit dc heeren Donkervoort, Van Gif fen en G. Strik. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter wees erop, dat hij thans voor de 16de maal in successie déze functie vervult. Hij sprak de hoop uit, dat hij ook in het vervolg de volle medewer king der leden zal verkrijgen. Na een woord gesproken te hebben ter op wekking. om zich aan te sluiten bij de cricketclub, kwam de rondvraag. Te elf uur sloot de voorzitter deze vlot ver- loopen vergadering. DAMMEN. „HAARLEMSCHE DAMCLUB". DE NIEUWE SAMENSTELLING lstc EN 2de TIENTAL. Nu de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1932-1933 der „Ha.arlemsche Dam club" geheel beëindigd zijn, werd het Iste en 2de tiental der „Haarlemsche Damclub" voor het a.s. seizoen 1933-1934 (1 Juli 1933-30 Juni 1S34) definitief als volgt samengesteld: Haarlemsche Damclub I. Bord No. 1. P. J. van Dartelen 'captain); 2. J. W. van Dartelen; 3. J. B. Sluiter Jr.. 4. J. P. van Eijk: 5 J. v d. Glessen6 J. vair, Looij7 Joh. Fabel; 8 H. van Lunenburg Jr.; 9 H. G. Teur.isse; 10. A. de Jong Haarlemsche Damclub II. Bord No. 1 H. Greeuw (captain): 2. C Kool: 3 J. Wielenga: 4 P. J. Bijrij: 5 D. Kleen; 6 J. Poppen: 7 J. Balk; 3 H. J. Rozijn; 9 Ph. F. Amelung Sr.; 10 Th. Wesselman. Wat de volgorde der borden 7 t.m. 9 van het eerste tiental en 2 en 3; 5 en 6; 9 en 10 van het tweede tiental betreft: hierin kan wellicht nog een kleine wijziging komen in de ondexdinge volgorde dezer bordbezetting in verband met gelijke aankomst en de event, nog te spelen herkampen. HAARL. DAMCLUB HOOFDKLASSE CLUBKAMPIOEN VAN NEDERLAND. Voor de vierde maal sedert haar oprich ting (1 Juli 1907) behaalde de „I-Iaarlenxsche Damclub" het hoofdklasse clubkampioen schap van Nederland van den Nederl. Dam- bond op bijzonder overtuigende wijze. Alle door haar gespeelde competitie- en kampi oenswedstrijden werden gewoxxnen met fraaie cijfers (gemiddeld 14—6). Van de 70 gespeel de partijen werden er 32 gewonnen, 33 gelijk gespeeld en slechts vijf verloren. Topscorers zijn de captain J. B. Sluiter Jr. en D. Kleen, die niet minder aan 12 van de 14 te behalen punten scoorden. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Hieronder de eindstand van den wedstrijd om het tweede klasse clubkampioenschap 19321933 der „Haarlemsche Damclub". C. Kool 12 6 5 1 17 J. Wielenga 12 6 5 1 17 P. J. Bijrij 12 6 4 2 16 H. J. Rozijn 12 5 4 3 14 Ph. F. Amelung Sr. 12 3 7 2 13 Th. Wesselman 12 3 7 2 13 A. Kiel 12 4 4 4 12 J. M. A. Minderhouü 12 4 4 4 12 T. Kerkman 12 3 4 5 10 J. Otter 12 4 2 6 10 J. H. Reedijk 12 4 2 6 10 F. W. de Pater 12 4 1 7 9 W. J. A. Matla 12 0 3 9 3 Kool, Wielenga en Bijrij promoveeren naar de hoofdklasse. W. J. A. Matla degra deert naar de 3de klasse. ZEILEN. HAARLEMSCHE ZE1LYEREENIG1NG. Ditmaal gaat de clubtocht van de Haar lemsche Zeilvereeniging naar De Kaag. Met eenigszins redelijk weer zal de deelneming zeker groot zijn. Reeds gaven twintig jacht- eigenaren zich op, zoodat Zaterdagmiddag een groote sleep door het Spaame zuid waarts zal trekken. Het vertrek is gesteld op drie uur van het Clubhuis. Aan de Kagerplassen is voor de H. Z. V. een ligplaats gereserveerd. ATHLETIEK. DE „HAARLEM"-WEDSTRIJDEN OP 11 JUNI A.S. Aan het programma voor de nationale athletiekwedstrijden op 11 Juni a.s. op het terrein der H.F.C. Haarlem is nog toegevoegd het nummer discuswerpen klasse C. Verder zal het nummer polststokhoogsprin- gen niet alleen voor A-klassers, doch tevens voor B en C. klassers openstaan. De bij uitstek steeds goed verzorgde spring en werkgelegenheden op het Haarlem-terrein, zullen voor vele nieuwelingen de gelegenheid bieden, op deze „field-events" naar een hoo- gere klasse te pronioveeren. NED. KORFBALBOND. 1903—1933. De Nederlandsche Korfbalbond bestaat heden 30 jaar. Deze specifiek Hollandsche sport werd in gevoerd door den heer Broekhuyzen en enkele andere enthousiasten. Reeds vóór 1908 telde de jonge Bond een duizendtal beoefenaars, dat nu zeker de erkende cn plaatselijke bonden meegerekend naar de twintigduizend zal loopen. Het spel heeft zich dus wel ingeburgerd. Overal in Nederland, zoowel in Maastricht als op Texel worden de beoefenaars gevon den. Ook in België heeft het spel al lang zijn intrede gedaan en dc jaarlïjksche ontmoetin gen —ditmaal op 11 Juni te Antwerpen toon en de vooi'uitgang van het Belgische spelpeil aan. Sinds 1923 ontmoetten de ploegen elkaar. Vermeld dient zeker te worden, dat de or ganisator van den N.K.B., de heer Broekhuy- sen tevens sinds de oprichting voorzitter is. Dat is wel een felicitatie waard. De eerste clubs, die in competitievei'band speelden waren buiten Amsterdam B.K.C. te Bloemendaal, veteranen in Haarlem herinne ren zich nog wel het veldje, waar toen ge oefend werd in lange broeken en rokken een vereeniging te Weesp en Bussum met enkele schoolclubs uit Amsterdam, welke nog bestaan: D.E.V., D.T.V. cn OSQA. Stukloopen, Zonnebrand Doos 30 en 60. Tube 80 cc. Bij Apoth. en Drogisten. _OL (Adv. IngezMed.) KORFBAL. PINKSTER WEDSTRIJDEN. Te Haarlem hebben gedurende de Pinkster dagen geen wedstrijden plaats voor de com petitie. zoodat dc clubs kunnen deelnemen aan de verschillende seriewedstrijden. Animo gaat den tweeden Pinksterdag naar Hilversum, waar deelgenomen wordt aan de seriewedstrijden van O.T.O. Andere Haarlemsche twaalftallen konxeix uit in de wedstrijden van Blauw Wit. die ge speeld worden op de terreinen van S.S.H. HaarlemI speelt tweeden Pinksterdag op de wedstrijd van K.V.D. te Amsterdam. S.V. 2 ontmoet Zondag Ro'nda 2 voor dc promotie-degradatie N.K.B.-E.KB. Aan de OSCA-wedstrijden. die wegens haar 30-jarig bestaan gehouden worden, komt uit in de le afdeeling Haaiiem en Oosterkwartier. M. T. S.-SPORTDAGEN. Op len en 2en Pinksterdag zullen de jaarlij ksche M.T.S.-sportdageix gehouden worden. Nadat de sportdagen het vorige jaar in Dordrecht plaats hadden, zullen deze wed strijden thans voor de tweede maal in Haar lem gehouden worden. Op len Pinksterdag zullen in het Heem stee dsche Sportpark hockey- en athletiek wedstrijden plaats hebben. Aan deze wedstrijden nemen deel Deven ter. Amsterdam en Haarlem. Deventer zal met een zeer sterk hockey team uitkomen o.a. met eenige spelers die deel uitmaakten van de Deventer kampioen- ploeg. Voor athletiek noemen we slechts: Dop, en Jansen. Op den 2eix Pinksterdag worden 's morgens in Groenendaal tenniswedstrijden gespeeld en 's middags worden de sportdagen beslo ten met voetbal. Voor deze wedstrijden is een wisselbeker beschikbaar gesteld. houdt Uw huid jeugdig en soepel, Uw teint frisch en fraai. In prijzen van 2075 cent. (Adv. Ingez. Med.) ZWEMMEN. Z WEMREVUE. We ontvingen het eerste nummer van de „Zwemrevue", het officieel orgaan van deix Haarlemschen Zwem kring en van de zwem- vereeniigngen De Waterratten, Haarlem, H. P. C., V.Z.V. en Zignea. Dr. M. J. Huizinga, de voorzitter van den Haarl. Zwemkring. schrijft een inleidend stukje, getiteld: 'Re sultaten der samenwerking". Verder bevat het de volgeixde artikelen: De bestemming van ons wedstvijdbassin m het Noorderbad; Schoonspringen; MededeelingenVereeni- gingsnieuws: Algemeene wedstrijdlijst; Wa terpolo, Rooster vaix den Haarl. Zwembond, enz. DE NAT. ZWEMWEDSTRIJDEN IN IIET NOORDERBAD. De eerste nationale wedstrijden in het wedstrijdbassin van het Noorderbad te Zand- voort, die op den 2en Pinksterdag door den Haarlemschen Zwemkring worden gehoudeix. beloven gezien de fraaie inschrijvingen een sportief succes te zullen worden. Alle Haarlemsche zwemvereenigingen met nog een 10-tal vereenigingen uit andere plaatsen, hebben hunne beste wedstrijdkrach ten op deze wedstrijder, ingeschreven, zoo dat alle nummers van het gevarieerde pro gramma flink bezet zijn. Op verscheidene van deze nummers wordt een zeer spannexxde strijd verwacht. Zoo zal de Zwemvereenïging „Het IJ", b.v. bij haar recordpoging op de 4 maal 200 M. vrije slag estafette heeren, een geduchte tegenstand ondervinden van de Amsterdamsche Zwem- club 1870, die di record thans op haar naam heeft. Op de 200 M. schoolslag dames, is onze werëldrecordhoudster Jenny Kasteyn favo riete.Zal het haar op deze zeer lichte baan gelukken, dit record opnieuw te verbeteren? Mocht dit het geval zijn, dan zullen vol doende officials aanwezig zijn, om dit record erkend te krijgen. Ook op de andere banen zijn de namen van J. Selbach, Truus Klapwijk, J. C. Scheffer, H. Lottgering en nog vele andere „sterren van het zwemfirmament voldoende waar borg, dat er veel goede sport geboden zal worden. Deze wedstrijden zullen, wanneer het weder een beetje mede wil werken, on getwijfeld veel belangstelling trekken. LAWNTENNIS. PINKSTERWEDSTRIJDEN H. L. T. C. Deze wedstrijden werden Vrijdag voortge zet waarbij meerdere ..walk overs" moesten worden uitgedeeld. Door bijzondere omstan digheden moest o.a. I-Iughan van deelname afzien, waardoor het heerenenkelspel A. een van zijn sterkste deelnemers moet missen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Gemengd dubbelspel B: Heer en mevrouw Felix slaan Hoeke en mej Kraag 63, 6—4. Eysvogel en mevr. v Huystee slaan heer cn mevr. Domhoff 36. 64, 97, Heerenenkelspel A: Bakker slaat Feith w.o. Heerendubbel B: v. d. Togt en Ouds slaan Cassee en v. Hou- tum 6—0. 6—1. Damesenkelspei: Mej. Leeuwenberg slaat mej. van Beeck Vollenhoven 46. 64, 6—4. mevr. Elhorst slaat mevr. Kühn 61. 64, mevr. Domhoff slaat mej. Terwindt w.o. Gemengd dubbelspel A: heer en mevrouw Schouten slaan mej. Ter- windt en Feith w.o. Damesdubbelspel: mevr. Revdon en mevr. Schouten slaan mevr. Reydon en mej. Ter- windt w.o. Mevr. Elhorst en mevr. Strumpfler slaan Gravin van Randwijck en freule Schimmel- penninck 63, G3. Heerenenkelspel B: Munster van Heuven slaat. Plak 61. 62. de Ruiter slaat Pliester 60. 61. Kernier slaat Oudes 6—4, 63. Front slaat And ré de la Porie w.o. Baas slaat Sickesz 64, 3—G. Prijs- en kocrsherstel liouilt aan. Verdere koersdaling van Dollar en Pond. Voorloopiff nog geen terugkeer tot goudbasis. Productie en verbruik in een nieuw evenwicht? Politieke opklaring in Europa. Het nieuwe ministerie een krachtig hausse-argument. Geen infla tie van den Gulden. Belang rijke koersstijging van Rubber- waarden. Aandcclenmarkt al gemeen hoogcr. Obligaties prijshoudend. Het is bijna twee maanden geleden, dat de Vereenigde Staten den goudexport heb ben stopgezet en daarmede den Dollar tot beneden zijn - goudpariteit hebben doen val len. Sedert zijn over de Amerikaansche valuta allerlei beschouwingen geleverd, zoowel om aan te toonen dat de waardedaling slechts tijdelijk zou zijn, omdat Amerika meer vor deringen op. dan schulden aan het buiten land heeft, als om te betoogen. dat een ver dere daling niet zou kunnen uitblijven. Te gelijkertijd zette op de goederenmarkt een prijsstijging in, welke dusver met eenige on derbreking aanhoudt en tot een algemeene verlevendiging van handel en bedrijf in de Unie geleid heeft. Ook in de afgeloopen week bleef op de goederenmarkt de willige stem ming gehandhaafd en dienovereenkomstig zond New-York doorgaans hoogere koersen en is op de effectenbeurs de speculatie tot nieuwe activiteit ontwaakt. De speculatie. De vraag, die velen thans bezig houdt is deze, of de opgaaixde bewe ging op de goederenmarkt, welke thans ook ook buiten de Vereenigde Staten wordt na gevolgd men denke aan de scherpe prijs- stijging voor tin te Londen, aleen deze week van 188 pd.st. tot 210 pd.st. per ton en aan die van rubber tot c.a. 14 ct. per pond en kel aan speculatieve aankoopen, dan wel aan reëeie vraag is te danken. Het antwoord op die vraag zal wel moeten zijn: aan beide. Zonder twijfel draagt de speculatie in sterke mate bij tot de stijging der prijzen. De groothandel durft weer koo- pen, omdat men van meening is. dat het verbruik verder zal toenemen, maar tege lijkertijd blijkt toch ook uit verschillende gegevens dat inderdaad in de Unie de bedrij vigheid reeds belangrijk grooter is dan en kele maanden geleden. Zoo werken thans de staalfabrieken met 41 pet. van hun capaci teit. Zoo hebben de verkoopen van automo bielen die van vorige maanden overtroffen. Het gebruik van electrischen stroom neemt toe. het aantal leegstaande spoorwegwagons neemt af. de financieele uitkomsten der spoorwegen over April waren veel minder slecht dan een jaar geleden, etc. Dit alles wijst op een geweldige ommekeer waarbij met een ondoorzichtige financieele en economische politiek der Amerikaansche regeering, die vandaag zegt tot den Gouden Standaard te zullen terugkeeren, maar mor gen dien Gouden Standaard .voorgoed" ver loochent en maatregelen neemt om de waar de van den Dollar verder te doen dalen. Die maatregelen worden tot dusver met succes bekroond. De Dollar is. terwijl we dit schrij ven tot f 2.06 ingezakt en dit heeft men na tuurlijk te bedenken bij het beoordeelen van de hoogere koersen en prijzen in de Unie. In Hollandsche Guldens is die prijsverbetering in de Unie veel minder groot, maar gelijk we reeds vroeger opmerkten, de prijzen der goe deren en de koersen der aandeelen zijn toch in veel sterkere mate gestegen dan de Dollar gedaald is. Dit beteekent. een belangrijke ka pitaalverschuiving in het binnenland, ook trouwens ten opzichte van het buitenland, dat zijn schulden aan de Unie thans in pa pier mag betalen. Intusschen valt het te betreuren dat er van een overeenkomst tusschen Engeland. Amerika en Japan tot vaststelling der valuta op goudbasis niets terecht komt. althans voorloopig niet. Alle drie partijen verklaren zich er toe bereid, alleen maar over de on derlinge verhouding kan men het niet eens worden. En het schijnt wel alsof thans tus schen Engeland en Amerika een strijd ge voerd wordt om de eigen valuta zooveel mo gelijk te drukken, teneinde op de wereld markt een bevoorrechte positie te kunnen in nemen. Hoe men ook over de mogelijkheid van het wereldherstel moge denken, dat deze met behulp van een valuta-oorlog zal kun nen worden verkregen, lijkt al heel weinig waarschijnlijk. Doorgaans echter, werken er meerdere factoren samen in eenzelfde pro ces en dit is ook hier het geval. De productie van de meeste grondstoffen is de laatste ja ren sterk ingekrompen. Dit geldt van granen, van tin, van katoen, van koper, van suiker, van thee en zelfs van rubber en we schijnen langzamerhand het punt te zijn genaderd waarop die verminderde productie weer met het verminderde, thans misschien weer iets toenemende verbruik in evenwicht raakt. Hier komt dan natuurlijk het speculatieve element bij. Zoodra de groothandel de nade ring van dat nieuwe evenwicht ruikt, vult hij zijn voorraden aan om straks van de prijs stijging te profiteeren. waardoor hij zelf tot die prijsstijging bijdraagt. En ook de verbrui ker van grondstoffen, die vroeger een zeke ren voorraad aanhield, maar de laatste jaren slechts naar behoefte kocht, slaat thans iets meer op, nu de prijsstijging om zoo te zeg gen in de lucht zit. Zoo werken reeele on psychologische factoren samen en leven we opeens in een gansch andere wereld. Komt een ongeluk zelden alleen, ook het geluk verschijnt vaak in veelvoud. Want nu de Amerikaansche president met zijn aan gekondigde infiatie werkelijke inflatie maatregelen zijn er nog weinig genomen den stoot heeft gegeven tot een algemeene prijsstijging op dc beurzen, schijnt ook de politieke hemel boven Europa en Azië op te klaren. Tusschen Japan en China wordt over den vrede onderhandeld, te Genève wordt hard gewerkt aan het Viermogend- hedenpact en men acht de kansen op het welslagen der Ontwapeningsconferentie nog altijd niet verdwenen. Voor de Amsterdamsche beurs komt daar bij. dat het optreden van het nieuwe Minis terie in binnen- en buitenland groot vertrou wen heeft gewekt, niet het minst om de krachtige persoonlijkheid van den Premier, van wien men geen halve maatregelen be hoeft te verwachten. Ook de regeeringsver- klaring is door de beurs goed opgenomen en zij. die bang zijn voor inflatie van den Gul den, hebben een hart onder den riem ge kregen. Deze regeering zal ongetwijfeld alles doen om zulk een inflatie te voorkomen. On omwonden heeft voorts do president van de Nederlandsche Bank in het deze week ver schenen jaarverslag daarover zijn meening gezegd. Monetaire hulpmiddelen tot bestrij ding van de crisis-misère acht hij uit den boozc. maar tegelijkertijd stelt hij dan als eisch. dat niet alleen de staatshuishouding, maar heel de levensstandaard van ons volk op een lager peil moet worden gebracht, zul len we onze plaats onder de handeldrijven de volken van Europa willen handhaven. Intusschen is ook de Amsterdamsche beurs met meer vertrouwen het haussepad opge gaan. nu de prijsstijging der grondstoffen ook buiten de Unie ..doorzet" en bijvoor beeld de rubberprijs te Amsterdam tot c.a. 14 cent per pond is opgcloopen. Rubberwaarden zijn reeds geruimen tijd vast. Wat een prijs van 14 cent voor som mige mpijen beteekent. kan blijken uit het feit. dat de Vereen. Ind. Cultuur Onderne mingen den kostprijs van haar oogst-1933 tot c.a. 9 cent heeft teruggebracht. De tegen woordige marktprijs laat dus reeds 5 cent per pond winst. Op de afdeeling der Rubber waarden heerschte dan ook doorgaans een willige stemming, nog in de hand gewerkt door veler meening, dat tèn opzichte van een productiebeperking de noodige samenwer king zal kunnen worden verkregen. In ver band met de grootere automobielenproduc- tie in de Unie wordt ook een stijging van het vubberverbruik gemeld, zoodat de voorraden te Londen en in de Unie thans dalen. Op de andere cuHuurafdeeiingen was de hausse stemming minder geprononceerd, maar hoo- ger waren de koersen bijna overal. Zelfs voor aandeelen Koninklijke, ondanks het bericht uit Rumenië dat dit land zich aan de pro ductiebeperking zal onttrekken, omdat men in de Unie maar lustig door produceert, lie pen do koersexx op. Het jaarverslag is ook niet slecht. In aanmerking genomen de he vige concurrentie, waarmede het concern heeft te kampen. De brutowinst ad f 35 mil- lioen is c.a. f 3 millioen grooter dan die in 1931 cn wat vooral indruk maakt is de onge ëvenaard sterke financieele positie van het concern, dat thans over weinig minder dan een half milliard vlottende middelen be schikt. Aandeelhouders behoeven zich over de toekomst van deze olie-trust nog geen zor gen te maken. Dc Industrieelc aandeelen hebben een vast verloop gehad, zonder dat hierin de vrees voor inflatie tot uiting komt. Men neemt thans dat het economisch leven „over het doode punt heen" is en acht voor de bedrij ven in de naaste toekomst weer oen winst gevende exploitatie mogelijk. Over dit terug- keerend vertrouwen mag men zich verblijden, maar niet zonder eenige reserve tegen de overdrijving, die daarbij gewoonlijk aan den dag gelegd wordt. Men loopt naar onze mee ning aan de beurzen wel wat hard van stal en vergeet dat bijvoorbeeld de strijd tus schen het. Pond en den Dollar nog tot aller lei complicaties aanleiding kan geven. De Obligatiemarkt had ook geen ongun stig verloop. De 4 pet. Nederlanders herstel den tot c.a. 98 pet., maar konden dien koers nauwelijks behouden. Nu de aandeelen meer in trek komen, moeten de obligaties zich met wat minder belangstelling tevreden stellen; hun koersen zullen intusschen worden ge schraagd door de maatregelen der nieuwe regeering tot herstel van het budgetair even wicht. Geld op prolongatie 2 pet. Volgestort Kapitaal I 30.000.000. Reserve 9.300.000.- KANTOOR: HAARLEM KRUISWEG 59 TEL. 13843 (Adv. Ingez. Med.) KANO-SPORT HAARLEMSCHE KANO-VEREENIGING Gelet op het groote succes, dat de reeds gehouden tochten gehad hebben, is er be sloten ook de beide Pinksterdagen er op uit te trekken. Zondag is het plan om een tocht le maken naar IJmuiden, waar dc Breesaap bezocht zal worden. 's Maandags gaat het naar de duinen bij Vogelenzang. Voor de peddelaars tochten, die wel in den smaak zullen vallen. GYMNASTIEK. ONDERSCHEIDING VOOR DEN OUD- BURGEMEESTER VAN BEVERWIJK. Na afloop van de offlcleclc huldiging van ac:i scheidenden burgemeester van Bever wijk, Jhr. J. C. Strick van Linschoten. werd hem door den heer C. Jongcjans, cere-voor- zitter van de B. G. V. Turnlust, de medaille van verdienste van het K.N.G.V. overhan digd. Deze onderscheiding geschiedde uit hoofde van de bemoeiingen van den Burgemeester met de lichamelijke opvoeding, waardoor de gemeente Beverwijk op dit gebied in de voorste rijen kwam te staan. KENXEMER TURNKRING. De derde afstandsmarsch K. T .K. wordt Zondag 11 Juni gehouden. Haarlem is be gin- cn eindpunt. De eerste wedstrijden voor de athletiek- compctitie worden gehouden op Dinsdagen 13 (dames) en 20 Juni (heeren) op het ge meentelijk sportterrein aan de Klcvcrlaan,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9