UIT HET BUITENLAND Japan, POLITIEKE ONLUSTEN EN POLITIEKE MOORDAANSLAGEN IN OOSTENRIJK. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 14 JUNI 1933 De Economische Wereldconferentie voortgezet. Vier voorstellen van Daladier. Cordell Huil spreekt niet. Uiteenzettingen van de Itali- aansche, Japansche en Duitsche afgevaardigden. Radicale actie der kleine staten, indien de conferentie mislukt? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Gistermorgen tegen tien uur opende Minis ter-President MacDonald de eerste plenaire pitting der Economische wereldconferentie. Hij kondigde aan dat dien morgen de Ame- tikaansche Staatssecretaris Huil, de Fransche Minister-President Daladier en de Italiaan - sche Minister van Financiën Jung zouden spreken. Tot groote verrassing der vergade ring werd de rij van sprekers geopend door Daladier, terwijl Huil uitviel, wat natuurlijk in verband wordt gebracht met de ontwikke ling van de schuldenkwestie. Groote belangstelling werd gewekt door de Verschijning in het conferentiegebouw van Arthur Henderson, den voorzitter der Ont wapeningsconferentie. Algemeen deed het gerucht de ronde dat Henderson middelen zoekt om de ontwapeningsonderhandelingen weer op gang te brengen. In Volkenbonds kringen twijfelt men echter, of hij hierin zal slagen. Men verwacht niettemin dat ook ter Economische Conferentie de ontwapenings kwestie op den achtergrond een belangrijke rol zal spelen. Rede van Daladier. De eerste spreker was de Fransche Minis ter-President Daladier. Hij diende tenslote de volgende voorstellen in: 1. In de eerste plaats dient een einde te komen aan den valutaoorlog en aan de insta biliteit der valuta's .De handhaving, resp. het herstel van de vrijheid der goudbeweging is onvermijdelijk. Het is onmogelijk opleving te brengen in goederen-circulatie en duurzame handelsovereenkomsten te sluiten wanneer de waardemeter afhangt van de luimen van het toeval. 2. Er moeten gecontroleerde verdragen tusschen de producenten worden gesloten om hun werk rationeel te regelen, resp. aan te passen aan de behoeften van de consumptie. Dergelijke overeenkomsten zijn reeds tot stand gekomen tusschen verschillende natio nale industrieën voor belangrijke producten zooals ertsen, chemische stoffen enz. Deze methode moet meer algemeen worden toe gepast en worden uitgebreid tot de voor naamste landbouwproducten. 3. Tegelijkertijd dient een groote poging lot organiseering van den arbeid te worden gedaan en wel in de eerste plaats door invoe ring van de 40-uren week. 4. Groote openbare werken moeten wor den uitgevoerd in overeenstemming met het bp de Internationale Arbeidsconferentie be handelde program. Dc ïtaliaanschè afgevaardigde aan 't woord. Na Daladier was het woord aan den Itali- aanschen Minister van Financiën Jung. Deze verklaarde ter inleiding, dat de algemeene beschouwingen vervuld dienden te zijn van realiteitszin. Economisch isolement noemde minister Jung zelfverminking. Niettemin waren de in- 'dividueele pogingen der mogendheden geens zins overbodig, doch even noodzakelijk als internationale samenwerking. Er dienden maatregelen getroffen te worden om de be legging van gelden aan te moedigen. Voor waarde daartoe was o.a. het op hooger peil brengen van de economische capaciteit. In Italië heeft de corporatieve organisatie daad werkelijke successen gehad door alle produc tieve krachten te mobiliseeren en de voor- tieelen voor het volk te waarborgen. Rede van Graaf Ishiï. De leider der Japansche delegatie graaf Ishiï, verklaarde in zijn rede, dat een mis lukking der Economische Wereldconferentie een catastrofe zou beteekenen. Men diende te beginnen met de voornaamste problemen, n.l. stabiliseeren van de valuta, herziening der credïetpolitïek, verlaging der douane-tarie ven, vermindering of afschaffing der han delsbeperkingen en verhooging van de groot- handelsprijzen. Van bijzondere beteekenïs V/as het herstel van den gouden standaard. Tenslotte bepleitte Ishïi een onbeperkte toepassing van de meestbegunstigings clau sule, aangezien de economische ontwikkeling in hooge mate afhankelijk is van een vrije goederenruil op den grondslag van gelijkheid. Zonder economischen vrede zou geen politieke Vrede bereikt kunnen worden. Algemeen beschouwde men ter conferentie Ishii's laatste uitlating als een toespeling op de Engelsche maatregelen tegen den invoer van Japansche katoen en andere goederen in Indië en andere Britsche Staten. Rede van Von Neurath. Von Neurath', sprekende namens de Duit sche regeering zag er van af uiteenzettin gen te doen over den bijzonderen noodtoe stand van Duitschland. Bij onze beraadslagingen, aldus Von Neu rath zal nog genoeg gelegenheid zijn de ma terie gedetailleerd te behandelen-. Voor de algemeene beschouwing zou ik de algemeene erkende en ook in het rapport der deskundi gen opgenomen grondstelling van het volks- bedrïjfsleven opnieuw willen vastleggen: In ternationale schulden kunnen tenslotte Slechts nagekomen door prestaties in waren- en diensten. Dit principe zal voor ons bij den huldigen toestand van het Duitsche bedrijfs leven het uitgangspunt moeten volgen. Het is 'duidelijk ik volg hierbij de opvatting van "den heer president dat tusschen de finan- cieele en economische problemen welke ter conferentie worden behandeld, een innerlijke verbondenheid bestaat. Ik acht het van be lang reeds thans met alle duidelijkheid op het volgende te wijzen: Volgens onze mee- ning zullen de economische en in het bij zonder de handelspolitieke problemen pas dan tot een oplossing kunnen worden ge bracht wanneer men te voren op bevredi gende wijze tot overeenstemming is gekomen betreffende de fundamenteele principes der crediet- en financieele kwesties. Deze Conferentie in haar overweldigenden "wil de gemeenschappelijke belangen te erken nen levert het bewijs dat alle tegen stellingen slechts schijnbare tegenstellingen zijn. De industrie kan niet leven wanneer de landbouw niet leeft en omgekeerd. De cre diteur kan niet leven wanneer de debiteur niet leeft. De goudvaluta heeft geen zin wan neer de vrije circulatie van het goud niet ge waarborgd wordt. Daar deze conferentie de levendige uitdrukking is van deze mee ning zullen wij ook den moed moeten toonen de oplossingen welke daaruit noodzakelijk blijken toe te passen. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Doll- fuss zal Woensdag als eerste spreker het woord voeren in de plenaire vergadering der economische wereldconferentie. In conferentiekrïngen verluidt, dat zijn besprekingen met Norman Davis betreffende de Engelsche tranche van de Oostenrijk toe gestane leening gunstig zijn verloopen. Dollfuss heeft een vertegenwoordiger van „Evening Standard" medegedeeld, dat hij heden Woensdagmiddag van Croydon zal vertrekken, daar de toestand in Oostenrijk zijn aanwezigheid aldaar dringend noodza kelijk maakt. Economisch blok der kleine staten? Nederland, de Scandinavische staten, Bel gië en Luxemburg zouden reeds maatrege len genomen hebben voor het geval de eco nomische conferentie mocht mislukken. Reuter meent te weten, dat zij een radi caal, onafhankelijke actie zullen onderne men, indien de groote mogendheden niet tot een concrete beslissing mochten geraken. Deze actie zou gebaseerd zijn op een econo misch blok, dat zich zooveel mogelijk van de rest van Europa zal losmaken en de boven genoemde staten en landen zal omvatten. De Tel. verneemt naar aanleiding van dit bericht het volgende: Met betrekking tot het bericht, dat Neder land, de Scandinavische staten, België en Luxemburg reeds maatregelen genomen zouden hebben voor het geval de economi sche conferentie mocht mislukken, wordt in kringen der Scandinavische delegaties te Londen het volgende opgemerkt: De Scandinavische landen, Nederland. België en Luxemburg hebben aangenomen, dat de internationale economische confe rentie tot resultaten zal leiden; dien tengevolge hadden deze landen geen en kele reden een beslissing te nemen aangaan de hun houding voor het geval de conferen tie mocht mislukken. Intusschen is, naar vernomen wordt wel door vertegenwoordigers van enkele kleine staten, speciaal de Oslo-staten, contact ge zocht om na te gaan in hoeverre de gedachte van regionale handelsverdragen tot verwe zenlijking kan worden gebracht. Het groote aantal vooraanstaande persoonlijkheden, die op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, maakt het mogelijk voortdurend voe ling met elkaar te houden ten aanzien van de ideeën, die in den loop van de conferen tie worden opgeworpen. Ook de Nederland- sche gedelegeerde, dr. Hirschfeld heeft reeds ■in deze richting voeling gezocht met voor aanstaande personen op zijn gebied. Gcnève. Geen onmiddellijke invoering van de 40 uren-week. De Internationale Arbeidsconferentie heeft na een bewogen debat van eenige dagen de voorgestelde en door de Conferentie reeds voorbereide onmiddellijke invoering van de 40-urenweek verworpen. Met 69 tegen 55 stemmen verwierp de Con ferentie nl. een urgentie-voorstel voor de onmiddellijke uitwerking van een internatio nale conventie tot invoering van de 40-uren week. Met 86 tegen 22 stemmen besloot de Con ferentie op de gewone wijze door de com missie voor de werktijdverkorting een vragen lijst uit te werken, die de verschillende re geeringen ter invulling zouden ontvangen en die de basis zou vormen voor de uitwerking van een internationale overeenkomst inzake de verkorting van den arbeidstijd, welke ontwerp-conventïe de Conferentie van het volgende jaar ter behandeling zal krijgen. Duitschland. Vergaderingen en optochten in Beieren verboden. In opdracht van den staatsminister van Binnenlandsche Zaken heeft de Beiersche politieke politie tot handhaving van de open bare orde, rust en veiligheid de volgende ver ordening uitgevaardigd: Tot nader order zijn openbare en besloten vergaderingen, zoomede vergaderingen en optochten in de open lucht van welken aard ook verboden. Uitzonderingen op dit verbod kunnen slechts worden toegestaan in overleg met de Beiersche politieke politie. Uitsluiting van Wels, Stampfer e. a. uit de S. P. D.? De „Vossische Zeïtung" meldt: De Rijks dag- en Landdagfractie der S.P.D. keeren zich er scherp tegen dat de naar Praag uit geweken, voormalige partijleiders hun bureau aldaar „Rijksleiding der S.P.Dnoemen. In de fracties bestaat groote neiging de lei ders van dit bureau, Wels, Breitscheid, Stampfer en Vogel uit de partij te sluiten. De leiding der SPD zou dan vermoedelijk door Loebe worden waargenomen. Hitier betreurt het gebeurde in Miinchen. Officieel wordt medegedeeld: De vice-kanselier Von Papen heeft den Rijkskanselier rapport uitgebracht over het verloop van 5\et Münchener congres der Katholieke Gczellenvereenigingen. De heer Von Papen legde ér den nadruk op. dat dé persberichten, volgens welke hij door de lei ding van de Katholieke Gezeller.vereenigin- gen zou zijn misleid, onjuist zijn. De Rijkskanselier nam met dank kennis van het feit, dat het congres der Katholieke Gezellen een erkenning van trouw aan de re geering en het nieuwe Rijk heeft afgelegd. Hij sprak de meening uit, dat de gebeur tenissen na het congres betreurenswaardig zijn en dat van alle zijien er naar moet wor den gestreefd de atmosfeer der wederzijdsche spanningen te overwinnen, daar anders het houden van dergelijke congressen onmogelijk wordt gemaakt. „Met verlof". Dee Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving deelt, volgens het Alg. Handels blad mede: Bij besluit van den minister van Onderwijs Rust, zijn dezer dagen eenige bekende Duit sche hoogleeraren „met verlof" gezonden. Dit „verlof" treedt onmiddellijk in werking. Het zijn de professoren Oswald Schneider, te Koningsberg, prof. Boden, directeur van de medische polikliniek, prof. Mayer, prof. Neu- stadt en prof. Ellinger, directeur van het pharmacologisch instituut allen te Düssel- dorf. De oorzaak van het ontslag is, dat zij niet van Arisch bloed zijn. Prof. Ellinger is één van de meest bekende en jonge pharmacologen van Duitschland. In het Archiv fiir Pharmakoiogie verschenen van zijn hand talrijke zeer bekende studies over de pharmacologic der nieren. Zijn werk heeft het o.m. mogelijk gemaakt, dat men waarnemingen kon verrichten bij levende nieren. Ofschoon prof. Ellinger eerst kort geleden tot hoogleeraar werd benoemd, gold hij ook naar buiten als één van de meest bekende professoren van de universiteit te Düsseldorf. Engeland. Gedeeltelijke betaling aan Amerika? Gracht. Dinsdag is te Washington een Britsche nota, betrekking hebbend op het schulden- vraagstuk en op de betaling der Britsche oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten, ter hand gesteld van de Amerikaansche re- geering. De Engelsch- Amerikaansche onderhande lingen inzake de schulden zouden hebben geleid tot overeenstemming betreffende een partieele betaling door Engeland op 15 Juni. Oostenrijk. Oostenrijksche bonds- ambtenaren mogen geen Nazi's zijn. Het Oostenrijksche ministerie voor de Vei ligheid heeft een besluit uitgevaax-digd, waar bij het lidmaatschap en het veri'ichten van werkzaamheden voor de nationaal-socialis- tische partij wordt verboden. Naar uit Graz wordt gemeld, is in Stier marken thans behalve de actie tegen de N.S.D.A.P. ook een politic-actie ingezet tegen de Stiermarksche Heimatschutz. Alle plaatse lijke en troepenleiders zijn gearresteerd. De Duitsch Oostenrijksche Heimatschutz publi ceert een leidex-sbevel, waarin hij zich tegen deze actie verklaart. Vijftig nationaal-socialistische leiders in arrest. Dr Rintelen, de pas kort afgetreden Oosten rijksche minister, op wien bij Graz een mislukte aanslag is gepleegd. Een officieel communiqué der politie over de actie in Weenen deelt mede, dat er sedert gis teravond ongeveer 100 personen, waaronder 19 buitenlanders ixx arrest zitten. De buitenlan ders, die voor het meerendeel Duitschers zijn, zullen, voor zoover niet strafrechtelijk tegen hen behoeft te worden opgetreden, worden uitgewezen. Volgens in den loop van den dag uit de bondslanden binnengekomen berichten zijn alleen reeds aan leidende figuren der natio naal socialistische partij 50 personen gear resteerd. De leiding der N.S.D.A.P. heeft eeix protest bij bondspresident Miklas ingediend. Habicht in hongerstaking. Naar van nationaal socialistische zijde wordt medegedeeld, is Rijksdagafgevaardig de Habicht „in een smerige cel van het ge rechtsgebouw" opgesloten. Ondanks zijn pro test is hem geen andere cel gegeven. Uit pro test tegen deze behandeling is Habicht in hongerstaking gegaan. Instemming met den boycot van Britsche katoen. De federatie van katoenindustrieelen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de boy cot van Indische ruwe katoen welke oor spronkelijk besloten was door de katoen spinners en later werd gesteund door de han delaren in ruwe katoen en de exporteurs van katoenen goederen „hartelijk wordt begroet". De verklaring vervolgt, dat wanneer Enge land volhardt in zijn anti-Japansche houding en" de handelsovex-eenkomst opzegt, de Ja panners alle Britsche goederen moeien boycotten,met inbegrip van wol, graan hout, machinerieën en staal. De gouverneur van Stiermarken als door een wonder aan den dood ontsnapt. Studentenbetogingen te Weenen. De studenten te Graz laten zich even min onbetuigd. (VSn onzen correspondent.) Weenen, 12 Juni. Het is opeens in Oostenrijk buitengewoon rumoerig geworden. Er hebben verschillende moordaanslagen plaats gehad, achter welke politieke drijfveeren zaten, er werd op ver schillende plaatsen geschoten en met dyna miet gewerkt en in haast alle deelen van het land vinden op het oogeixblik wilde politieke demonstraties en heftige gevechten plaats. De bondskanselier dr. Dollfuss is naar de economische wereldconferentie te Londen gereisd, waar hij de belangen van zijn vader land wil behartigen eix waar hij er vooral den nadruk op wil leggen, dat Oostenrijk een vrije en onafhankelijken staat moet blijven. De Oostenrijksche natioxxaal-socialistexx. die '.in den allerlaatsten tijd zeer sterk in aantal zijn toegenomen, denken er anders over. Zij vinden, dat Oostenrijk alleen gelukkig kan worden, wanneer het een geheel vormt met het Duitsche rijk. Het zal vanmorgen wol geen prettige ver rassing aan het ontbijt voor Dolffuss geweest zijn, toen hij in het Hyde-park-hotel in de kranten moest lezen, wat er in Oostenrijk ge beurd was. Een moordaanslag op dr. Rinte len, den gouverneur van Stiermarken, die een van de meest vooraanstaande personen van de Christelijk-sociale part-ij is, waarvan Dollfuss ook deel uitmaakt, en die tot voor enkele weken nog als minister van onderwijs een zetel in Dollfuss' x-egeex-ing had. Als door een wonder is dr. Rintelen aan den dood ont snapt. Hij keei-de des avonds laat tegen elf uur van een politieke vergadering to Brack an der Mur per auto naar Graz, de stad zij ner inwoning, terug. Te Kirchdorf ontplofte opeens eexx met dynamiet gevulde helsche machine, juist een halve minuut nadat Rin- telens auto deze plaats gepasseerd was. Rin telen liep dus in het geheel geen letsel op. Slechter kwam dr. Steidle te Insbruck er van af. Dr. Steidle is een van de oprichters van de Oostenrijksche Heimwehr-beweging geweest, gedurende langen tijd was hij de op- pei*ste bevelhebber van alle Heimwehr-bule gerwachten in heel Oostenrijk en gedurende tal van jaren speelde hij ook een veel voor namere rol in deze beweging dan de veel jongere prins Ernst Rüdiger von Starhem berg. Dr. Steidle is lid van den landdag van Tirol en is staatscommissaris voor het vei ligheidswezen in dat bondsland. Hij keerde des avonds tegen half elf in een auto naar zijn woning te Innsbruck terug. Hij kwam van het plaatsje Kitzbühol, waar hij de nieu we hulp-politietroepen geïnspecteerd had. welke, zooals men weet door ieden van de Heimwehr-burgerwacht gevormd worden. Vlak voor zijn woning aan de Leopoldsgasse stond een automobiel. Toen Steidles wagen voor het huis bleef staan, wei-den er opeens tal van revolverschoten uit de andci-e auto gelost. Een der kogels trof dr.Steidle in den rechterarm. De auto. van waaruit geschoten werd. zette zich onmiddellijk in beweging en suisde weg. Het nummer bord van den wagen was bedekt. Steidles chauffeur zond den wa gen een paar kogels na, die hun.doel echter niet raakten. Men neemt aan, dat de aanslag op Steidle door nationaal-socialisten werd gepleegd. En men achtte het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de daders uit Duitschland naar Oosten rijk waren gekomen. Daarom besloten de autoriteiten nog gedurende den nacht onmid dellijk de Duitsche grens geheel af te sluiten. In de buurt van Seefeld. niet ver van dc Duitsche grens, werd vroeg in den morgen 'n onbeheerde automobiel aangetroffen. Men neemt aan. dat dit de wagen is, van waaruit de aanslag gepleegd werd. Eigenaar van den wagen is een zekere Fuchs te Zirl. dié lid van de nationaal-socialistische partij is. Het Bruine Huis te Innsbruck was nog des nachts door de politie bezet. Een groot aan tal leiders der nazis werd in hechtenis ge nomen. Wat nu de ontploffing te Kirchdorf aan gaat. vermoedt men, dat het hier socialisten of communisten geweest zijn. die oen aanslag op het leven van dr. Rintelen gepleegd heb ben. omdat zij ook vroeger reeds herhaalde lijk op dezelfde manier gewerkt hebben. Zij hebben hier een bijzondere voorliefde voor helsche machiixes met dynamiet. Te Weenen was het vandaag verre van rustig. Hedenmorgen werd door onbekende daders een bom in den winkel van een Joodse hen juwelier in het volksdistrict Meid- hng geworpen. De daders waren met een auto gekomen, die slechts eexx kort. oogeix blik voor den winkel bleef staan en daarna onmiddellijk weer in voile vaart wegreed. De juwelier werd door de ontploffing gedood, een vijftien-jarig winkelmeisje, dat bij hem in dienst was, werd zeer ernstig gewond. Men vreest, dat zij het licht van haar oogen zal raceten verhezen. Verder liepen nog vier voorbijgangers letsel op. In de onmiddellijke omgeving van het parlement hoorde men vanmorgen een wild lawaai. Onder de poorten van verschillend© huizen hadden ontploffingen plaats. Dit verwekte buitengewoon veel consternatie. Van alle kantexx kwamen menschen aangc- loopen. die dachten, dat er uit het zich vlak bij het parlement bevindende Rathaxxs ge schoten werd of dat er een heftig straatge vecht plaats vond. Gelukkig bleek het. dat slechts onschxxldige voetzoekex-s waren afge stoken. Bij de universiteit heersclxte inmiddels groote bedrijvigheid. Het gebouw was van daag voor de eerste keer weer geopend. Het was tengevolge van tal van heftige en bloe dige kloppartijen tusschen studenten, die er verschillende politieke opvattingcxi op na hielden, gedux-ende exxkelc weken gesloten ge bleven. Vandaag zouder er weliswaar xxog geen colleges worden gegeven, maar men zou verschillende examens kunnen afleggen en de studenten zouden dc bibliotheekzaal mogen bezoeken. Ettelijke honderden stu denten met nationaal-socialistische insignes in het knoopsgat demonstreerden voor het gebouw. Zij riepen voortdurend „Heil Hitler" en zij wandelden voortdurend in drommen heen en weer. Hun aantal word steeds crooter en grooter. Er was reeds vrij veel politie ter plaatse, doch er kwamen nu ook oen paar automobielen met agenten en een vrij groot aantal agenten te paard. Toen er ongeveer tweeduizend lawaai makende studenten waren vond de politie, dat het noodig was een charge uit te voeren. Zij maakte daarbij van gummistokken gebruik. De studenten trokken in groepen de bin nenstad in en hielden bctoogingen over den Graben. in de Karntnerstrassc en in ver schillende zijstraten daarvan. In de Schulerstrasse verbrijzelden zij de ruiten van een paar advertentiebureaux van dagbladen, welke zich grootendeels in de handen van Israëlitisch kapitaal bevinden. Ook te Graz zijn dc studenten aan het heiTie schoppen gegaan. Ook daar was de universiteit gedurende een aantal weken ge sloten geweest. Zij hijschten eexx groote vlag ïxiet, het hakenkruis op 't dak van het ge bouw en zij verbarricadeerden den ingang met banken uit de collegezalen. Op tal van plaatsen in de stad raakten zij slaags met do politie. W. M. BEKAAR. KONING CAROL EN PRINS NICOLAAS VERZOEND. NICOLA AS ZOU ZICH LATEN SCHEIDEN. Koning Carol van Roemenië heeft zich weer met zijn broer, prhxs Nicolaas, verzoend, aldus lezen wij ixx de Tel. Men zal zich herinneren, dat de prins, tegen den wil van zijn broeder, in het huwe lijk was getreden met mevr. Saveanu en dat daarop de koning alle relaties met den prins had vex-broken. Thans schijxxt prins Nicolaas beloofd te hebben dat hij zich zal laten scheiden. In elk geval staat het vast. naar de „Daily Telegraph" meldt, dat dc koning eenige dagen geleden een toast heeft uitgebracht op zijn bi-oer en hem de speci ale opdracht heeft gegeven, om het lucht verkeer in West-Exxropa en Amerika te be- studeeren. Prins Nicolaas zal een reis van drie maan den door Europa en Amerika maken en bij zijn terugkeear weer in functie treden als inspecteur-generaal van den luchtdienst. DUITSCHLAND NIET RIJP VOOR CONGRESSEN. HET IS NOG NIET RUSTIG GENOEG. BERLIJN. 13 Juni (Wolff) Over de ge beurtenissen te München op den Gezellendag wordt officieel medegedeeld, dat eexx derge lijke bijeenkomst nog niet gehouden kan wor den. De tijd voor dergelijke congressen blijkt nog niet rijp te zijn. DE „MACON" BESCHADIGD? NEW-YORK, 13 Juni (V.D.) Naar „World Telegxam" meldt, is om 13 uur 50 bij het kuststation Frankfort een radiogesprek van boord van het luchtschip „Macon" ontvan gen. volgens hetw ;lk het stuurroer bescha digd was. Het luchtschip vloog toen in de richting Sault-Sainte Marie verder. Volgeixs eexx verder bericht van het blad „World Telegram" ontving het radiostation Frankfort om 14 uur 20 een tweede radiobe richt van de „Macon" dat echter niet kon worden ontcijferd. Het luchtschip is vervol gens in Noordelijke richting verdwenen. Vol gens een bericht van een persbureau is even over 14 uur in Akron, waar het luchtschip vandaan komt. een radiobericht ontvangen, "olgens hetwelk alles wel aan boord was. Volgens nog andere berichten zou het vloot- radiostatioix Akron uitdrukkelijk tegengespro- keix hebben, dat het luchtschip zou zijn be schadigd, zoodat ook dc beschadiging van het stuurroer onzeker is. „SEADROMES" IN DEN ATLAN- TISCHEN OCEAAN. NORFOLK. (Virginia), 13 Juni (Reuter). Alhier is een maatschappij gevormd voor het aanleggen van landingsterreincix voor vlieg tuigen midden in den Atlantisclxen Oceaan z.g. „seadi'omes", welke accomodatie moeten kunnen bieden aan 300 luchtreizigers cxx een personeel van 100 personen. Het eerste van deze „synthetische eilaixden" zou worden aangelegd op 700 K.M. ten Noord oosten van Kaap Henry en zou tevens de eerste stap beteekenen voor de instelling van een vasten vliegdienst over den Atlan- tischen Oceaan van Norfolk en New York naar Europa, welke route in 30 uren zou wor den afgelegd. Volgens kapitein Grant, een Engelschen meteoroloog, die adviseur van de nieuwe maatschappij is, ligt het in de bedoeling vijf van zulke „seadromes" aan te leggen tus schen de Amerikaansche kust en Portugal, met landingsgelegenheid voor vliegtuigen en alle faciliteiten voor trans-atlantlsche luchi- passagiers. Heden: WOENSDAG 14 JUNI Gebouw v. d. Protestantenbond: Coué vooi-dracht. 815 uur. Palace: ..Grafin Mariza". Tooncel: Olympia Trio. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Onvex'breekbare bandexx. 8-15 uur. Rembrarxdt Theater: „A Bedtime Story". Tooneel: De Kaeths. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Bloemendaal: Bloemcndaalsche Bosch R.K. Harmonie Euphonia. 3.15 uur. DONDERDAG 15 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5