Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 JUNI 1933 HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE. HERDENKING 20.JARIG BESTAAN. Maandagavond vergaderden de verschillen de commissies, ingesteld voor de herdenking van het 20-jarig bestaan der brigade, onder voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt, in Hotel Royal. De voorzitter behandelde eerst in groote lij nen het geheele programma en verzocht daarna aan de commissieleden verslag uit te brengen van den stand van zaken. Aan de tentoonstelling, die Maandag 19 Juni te 8 uur 's avonds door den Burgemeester wordt geopend, nemen deel: De Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen met zijn onder- afdeelingen; het Oranjekruis; de Noord-Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij; de Zuid- hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen; de Gemeente Bloemendaal; de N.V. Maatschappij Oxygenium: de Haar- lemsche firma's Heenk's ijzerhandel. Mathot en Holt; Snelverband; Roode Kruis Transport colonne; de Rotterdamsche Brigade; de Haar- lemsche Brigade; de afd Haarlem van het Soortfondsenbad en het Noorderbad. De inschrijvingen voor de wedstrijden zijn voldoende; van Amsterdam. Bussum en Haar lem zijn de deelnemenden reeds bekend. Haarlem zal ook deelnemen aan den op- draehtwedstrijd met een dames- en een hee- ren ploeg. Tot juryleden zijn benoemd (voor het Tech nisch deel) mevrouw C. E. SchmidtMüsler, mevrouw A. PerryMeyer en de heeren A. J Meyerink, J. van Gemen (Amsterdam) en H. Cuhfus fBussum). allen leden van de Techni sche Commissie van den Bond en voorts de heeren J. Kemper, J. M. Thuis en N. J. Zwart. Tot secretarissen van deze jury werden aan gewezen de dames C. E. GrasMeynte en E. Fabel. In de medische jury hebben o.a. zitting Dr. M. Mauritz en P Floor. De zwemwedstrijden worden gehouden in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart op Zondag 25 Juni, aanvangend te 1.30. De prij zen zijn: voorverkoop (aan de zweminrich tingen en bij den heer D. N. H. Haase, Zoete- straat 2: staanplaatsen 35 ets., zitplaatsen 60 ets.; op den wedstrijddag: staanplaatsen 50 ets., zitplaatsen 75 ets. Het is dus ieders be lang de kaarten in voorverkoop te nemen. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Zondagavond 25 Juni in het gebouw van den Kegelbond en worden gevolgd door eeri fees telijk samenzijn van leden, donateurs en in- troducees. GEZONDHEID IV DE GRAFISCHE VAKKEN. Het bestuur der afd. Haarlem der Vereen, tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland bericht ons dat zij op «Zondag 18 Juni een autotocht organiseert naar Giethoorn, langs den nieutven afsluitdijk en terug over Zwolle en Nunspeet. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Aan het Jaarverslag over 1932 van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeeling Haarlem, is het volgende ontleend: Het ontwikkelingswerk is op een hooger plan gebracht door de oprichting der „Plaat selijke Kaderschool". Tegen het eind van het jaar werd begonnen met "de voorbereiding om te komen tot de op richting van Arbeiders Avondscholen. Het mocht niet gelukken, de lessen nog in 1932 te doen beginnen, maar wel in Januari 1933. Er gaven zich ruim 160 leerlingen op, die ver deeld werden over 5 scholen., Over het bezoek aan de Zondagochtenden, avondlezingen, debat-avonden, cursussen enz. is het bestuur niet bijzonder tevreden; dit be zoek kon bij een leden- en donateurs-aantal van pl.m. 800 leden veel beter zijn. Intus- schen is thans wel eenige verbetering te be speuren. Bewegingskoor en fotoclub maken het goed. Met. de Natuurvriendengroep was de sa menwerking op één enkele uitzondering na. steeds buitengewoon kameraadschappelijk. Het aantal leden van het Instituut was op 1 Januari 1933: 436 mannen en 171 vrouwen; het aantal donateurs bedroeg op dien datum 48 mannen en 119 vrouwen. UITSLAG ZOMERWEDSTRIJDEN „MEERLEBOSCF". Begustigd door het, voor deze gelegenheid gunstige koele zomermeer hadden Zaterdag j.l. de uitgeschreven wedstrijden plaats, waarvan de uitslag is als volgt: Damwedstrijd: clubkampioen: Ko Nachte gaal; bliksemwedstrijd: le prijs Rienes Sou- verein. 2e prijs Jo Landman. Schaken: clubkampioen: Teunis Brandsma; bliksemwedstrijd: le prijs: Teunis Brandsma, 2e prijs: Jeltje Brandsma. Molenspel: clubkampioen: Tine Blanken- stein, bliksemwedstrijd: le prijs Tine Blan- kenstein, 2e prijs Rie Dekker. Episcoopwedstrijd: le prijs Dolf de Wolf, 2e prijs Nico Landman, 3e prijs Wim Kok- meijer. Hoogspringen: 1. Jeltje Brandsma met 1.165 M. 2. Cor Post 1.11 M. Vèrspringen: 1. Dirk Wouters met 4 Meter. 2. Jan Mein met 3.66 Meter. Estafette: 4 x 100 M. 1. Korfbalgroep ..Meerlebosch" II geloopen door Jan Zwart, Roel Walgien, Dirk Wouterse, Jan Giesbergen. Hardloopen met hindernis: voor jongeren: 1. Rienes Nachtegaal. 2. Freek Ouwens, voor ouderen: 1. Anni Visser, 2. Rie Kerkhof. Lange afstand: (5 K.M.) Dirk Wouters In 23 minuten. Gecostumeerde Korfbalwedstrij'd. hoofd prijs: Sieni Smid als ..Meerlebosch fee", le prijs: Joop Oversteegen als „Vliegenzwam", 1 2e prijs Rie Mutsaerd als ..Slaapwandelaar ster". 3e Wiggerd Wijksma als ..Opoe Vete raan". le troostprijs: T. Blankenstein als „Lente". 2e troostprijs: „Sonja Mein als „Pierette". Korfbalwedstrijd Meerlebosch n tegen Flora II 0—7, waardoor de zilveren tak aan Flora II en de herinneringsplaquet aan Meer lebosch II werd toegekend. Korfbalwedstrijd Meerlebosch IExcelsior werd met 62 door Meerlebosch gewonnen, zoodat de zilveren krans aan de gastvrouw, en de herinneringsplaquet aan Excelsior werd toegekend. Zakloopen: 1 Anni Kuiper, 2. Rienus Nach tegaal. 3. Erna Elkerenbout. Blokjesrapen: 1. Piet Oversteegen, 2. Henk Tonnon, 3. Joop Klaver. Het vervolg der wedstrijden zal plaatsvin den Zaterdag 17 Juni. De tentoonstelling, waaraan een fotowed strijd verbonden is is Maandag 12 Juni 8 uur officieel geopend. Voor den Politierechter. DAAR KWAM EEN VOGEL GEVLOGEN Laatst op een Zondagavond viel een ver waaide en verregende postduif in mijn tuin; denkelijk was 'fc er een. die aan een wed vlucht had deelgenomen en het spoor bijster was geraakt. Ik deed. wat U ook zou gedaan hebben: ik sloot haar in 't schuurtje met het oog op de tallooze katten mijner buren, die speciaal mijn tuin voor verzamelplaats ge bruiken engaf het diertje eten en drinken. Den volgenden dag zette ik het buiten, maar het toonde geen neiging om te vertrekken, zoodat ik het bleef voederen, en me reeds verheugde in het bezit van een duif, maar toen de zon scheen en de lucht blauw was. wiekte plirts het duifje omhoog, cirkelde wat boven mijn huis en wuifde toen goedag weg was ze. pijlsnel noordwaarts, waar zeker een bedroefde eigenaar ze reeds als verloren had afgeschreven. Groot was mijn verrassing, toen de duif twee dager, later weer bij mij neerstreek, nu niet verregend, maar monter en glanzend. Ik zette een kistje neer met eten en drinken; de duif bleef den heelen dag voor mijn raam zitten, maar na den middag steeg ze op en snelde weer noordwaarts en dat bleef zoo doorgaan, tot ze op zekeren dag niet meer terugkwam. Na eenigen tijd zag ik haar weer verschijnen, maar nu in gezelschap van een van het andere geslacht: ze brachten blijk baar een verlovingsvisite, maar haalden met een mijn doperwtjes uit den grond en toen heb ik ze weggejaagd, want dat vond lk niet netjes. Ik doe dit verhaal om duidelijk te ma ken, hoe men onschuldig in het bezit van een andermans duiven kan komen en ik ben dan ook van oordeel, dat je 't aan de duif zelf moet overlaten, wat ze doen wil. zoolang ze je erwtjes niet voor haar bruiloftsmaal ge bruikt. Ik heb daarom sympathie voor de juffrouw uit Heemstede, die een duif. die op haar erf in een leeg kistje was neergestreken, lie>t zitten, aangezien niets bleek van erwtjes weghalen of dergelijke. Nu was dit bij die juffrouw even anders dan bij mij, want zij wist, dat de duif van haar buurman was, ter wijl ik den eigenaar niet kende, maar zij ging niet voeren en dus bestond er alle re den om te veronderstellen, dat de duif zou vertrekken; als je niets te bikken krijgt, blijf je gewoonlijk niet lang op visite- De kinderen van buurman hadden dat moeten begrijpen en buurman en zijn vrouw zeer zeker, als ouder en wijzer, zoodat ze niet zoo'n kabaal hoefden te maken, toen de kin deren zeiden, dat ze de duif niet terug moch ten halen, want de juffrouw bij wie de duif was, had hun den toegang tot het erf ver boden. Waarom mochten de kinderen niet op het erf? vroeg de politierechter. Daarop gaf de juffrouw, die als een juffershondje voor het getuigenhekje stond te bibberen, geen ant woord. trouwens ze gaf heelemaal niet veel antwoord, in de war door het ongewone van de rechtszitting en de politierechter kwam er dus niet achter of de juffrouw hetzelfde be ginsel was toegedaan als ik. dat je een duif haar gang maar moet laten gaan. Maar het ging daar eigenlijk niet om, maar om het feit. dat buurvrouw niet berust had in de weigering, maar spinnijdig het erf was opgekomen, de duif had gepakt en de beve rige juffrouw had geslagen. Het dochtertje van deze laatste bevestigde dit en gaf een voorstelling hoe dat gedaan was: op de ma nier waarop je met twee handen een mug of een mot in de vlucht doodslaat. Nu was er echter sprake van, dat de buurvrouw, nadat ze de duif gepakt had, geslagen zou hebben en dan zou ze dus met de duif geslagen moe ten hebben en dat beweerde niemand. Het ge val werd zoodoende onduidelijk, als vele mis- liandelinggevallen en men weet het: twijfel is altijd in het voordeel van den verdachte, zoodat deze werd vrijgesproken. 't Is nu maar te hopen, dat die duif be grijpt, dat ze het zinnebeeld is van vrede en bij de buren vandaan blijft. BEGEERIGEN Daar waren er weer verscheidenen, die het op andermans geld gemunt hadden gehad: een' verongelukte kantoorbediende uit Am sterdam die f 20 te leen wist te krijgen op een horloge met dikke dubbele kast, dat hij voor goud had uitgegeven, doch er slechts dc kleur mee gemeen had: een voetballer, die f 6 wegnam uit de portemonnaie van een clubgenoot" op het speel-terrein; een steun trekker uit IJmuiden. die maatschappelijk hulpbetoon 3 x f 14.40 door den neus boorde: een verloofde uit Heemstede, die met zijn meisje op visite kwam bij haar zuster en daar een gouden tientje stal zoomede den inhoud van de spaarpot der kinderen, terwijl zijn a.s. zwager, die wel nooit zijn zwager zal worden, denkt, dat die mooie verloofde van zijn schoonzuster nog wel eenige honderden gul dens meer heeft gestolen en dan waren er nog een paar jongens, die uit de beroemde ruïne te Heemstede een vijftig borrelglaas jes hadden weggenomen. Allemaal dieven om zoo te zeggen, al kwalificeert men de feiten deels als oplichting. Allemaal dieven, maai er is toch wel verschil in. De Amsterdammer kreeg 4 maanden; de verloofde twee, omdat 't de eerste keer was en jongens van de glaasjes ieder f 4 boete; de voetballer 3 maanden voorwaardelijk. Nu die steuntrekker. De officier vond het erg. herinnerde er aan. dat hij dezer dagen tegen zoo iemand 8 maanden had geëischt-, maar omdat deze man overigens goed bekend stond, wilde hij 6 maanden vragen. Dat ge knoei bij die steuntrekkerij moet z.i. zwaar ge straft. De rechter vond het feit eveneens zeer laakbaar. maar wilde nog eens voorwaarde lijk geven, omdat- de man overigens zeer goed bekend stond.Was er iets op hem aan te mer ken geweest, hij had geen voorwaardelijk ge kregen. DE IJMl'IDER STAKING Een stakende stoker had een niet-staker aangegrepen en tegen een boom gedrukt. Dat was. omdat de werkwillige machinist tegen den stoker gezegd had, toen die 's morgens te 7.15 uur bij hem aanbelde: „Als je niet weggaat zal ik de politie halen," Een paar uur later kwamen ze mekaar tegen en toen zei de stoker: „Moet jij de politie opbellen? Ik zal je de hersens inslaan" en daarop had hij den machinist tegen een boom geduwd, wat den machinist pijn deed. De officier vond al dat gedoe terreur: de vrijheid van arbeid moet gerespecteerd worden en daarem eischic hij 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Drilsma meende, dat dit feit slechts be schouwd moet worden, los van de staking, 't was een persoonlijk iels; ric stoker had zich kwaad gemaakt, omdat de ander hem wat gezegd had en daarom had hij den ander aangegrepen; hij zou dit ook gedaan hebben, ais die hem iets onaangenaams had gezegd, terwijl er geen sprake was van staking. Plei ter drong aan op geldboete. De rechter was het met den verdediger niet eens: beide mannen hadden de consignes van hun organisaties te volgen en de sto ker had niet moeten aanbellen om den an der te spreken te vragen, want dat behoorde niet tot de consignes. Dal was de oorzaak van de ruzie en daarom veroordeelde de rechter tot 14 dagen gevangenisstraf. FEESTAVOND BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL De Algemeene Bond van Overheidsperso neel in Nederland, afdeeling Haarlem houdt Zaterdag 17 Juni een feestavond ter herden king van het 12 1/2-jarig bestaan der afdee ling. De avond wordt gehouden in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond met mede werking van de familie Hofmann en ..The Happy Band". De Bondsvoorzitter zal een rede houden. BOOTTOCHTEN „SNELVERBAND" TWEEDE VERANTWOORDING VAN GIFTEN Hierbij laten wij de tweede verantwoording volgen van binnengekomen gelden voor de boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Mej. C. J. A. f 12.70. mej. M. E. B. f 12.30. mevr. F. J. G. P. f 6. de heer B. B. f 7.50. de heer H. H. f 25. de heer A. J. K. f 16.85, mej. S. J. M. B. f 11.75- Incassobank te H f 32.80. mej. R. f 1. mej. J. M. H. f 2. mej. T. de K. f 11.50, de heer J. H. van Z. f 10.43. mei. M. M. f 9. de heer F. v. K. f 14.37. mej. A. de B. f 7.35. de heer J. de W. f 4.30. de heer C. J. van J. f l,.mej. C. v. d. L. f 10.70. de heer J Vi f 7.50. de heer D. Z. f 8.50. mej. G K. f 14.65 mej. J. H. S. f 4.50 Gem. Gasbedrijf f 20.15. de heer M. V. f 0.50. de heer J. F. B. f 12.45. de heer G. J van H. f 1. de heer J. v. d. K. f 7.90. de heer E. v. d. W. f 24.30. de heer L. S. M. f 6.70. de heer C. L. K. f 11, de heer T. O. f 12.55, mej. A. B. f 0 50. mej. N. v. d. P. f 17.10. de heer H. K. f 10. van Willy f 4.40, mej. J. M. A. F. f 6.65, mevr. A. J. de V. F. f 2.25, de heer J. v. D f 10, de heer D H. K. f 6.80, de heer P. S. f 6.50. de heer B. de V. f 5.40, de heer B, P. f 9. de heer K. Z. f 5.50. personeel Sierkan f 7.50, mej. M. de K. f 16.35. Gem. Reiniging f 4.35. de heer A. K. f 14.25. de heer J. B. H. f 16.90, mevr. F. te H. f 1. mej. S. S. f 15, mej. W. R. f 34.10, de heer A H. f 0.50. de heer W. van G. Jr. f 1.75, mej. A. G. f 19, mej. B. K. f 28.20.mej. M. V. f 63. de heer H. van N- f 1, de heer J. H. R. f 0.10. de heer P. T. te A. f 1- mej. N. te H. f 10.46. de heer Th. J. A. V. f 10.25, de heer J. E. M. f 4. mej. E. S. f 4.10, mej. A. van Z. f 10, de heeren D. Z. en Fa. K. f 12.15. Gem. Reiniging f 2.75. de heer G. K. f 10. de heer T. V. Sr. I' 32.60. de heer A, G. B. f 32. Allen die hun milde gaven geofferd hebben brengt het bestuur zijn harlelijken dank. Gaarne zag het bestuur zich nog in het bezit gesteld van enkele auto's voor het ver voer van de patiënten van en naar de boot op 28 Juni a.s. Secretariaat: R. Blok Jr. Ro zenstraat 5. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe wascht mon een groen crêpe Georgette avondjapon, volgens bijgaand staal, waarin vlekken van spuitwater en ijs zijn geko men? Vlekkenwater helpt niet. ANTWOORD: Dat kunt gij het veiligst in waschbenzine doen, anders krimpt hel zoo ge weldig. Maak de ijsvlekkcn er eerst uit door ze vochtig te maken met waterstof peroxyde 1 pCt. en dit 10 minuten te laten Inwerken. Bet dan met koud water uit en bet dadelijk met dro ge doeken droog, anders vormen zich kringen. Dan zet gij de japon 5 minuten dichtgedekt in ruim waschbenzine on slaat haar dan even door- Hang, zonder wringen, op oen kleerhanger te drogen. De benzinebehandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe maakt men een grijswitten vilfc- hoed schoon? ANTWOORD: Roer gemalen pijpaarde met koud water tot een dikke pap zonder kluitjes. Leg een dun laagje dezer pap over den geheelen hoed en laat stil drogen, maar niet in de zon. Als de pijpaarde weer volkomen droog is kunt gij deze er afhalen en met zeer schoonen borstel naschuieren. VRAAG: Hoe zou het komen, dat eikenhout met beitsen steeds ruw wordt! Ik heb het goed gladgeschaafd, met .schraapstarul bewerkt en ge schuurd; daarna met water vochtig gemaakt cn weer geschuurd, maar met beitsen werd het weer ruw, ook als ik de behandeling met water weglaat. Ik heb beits, merk Bever, gebruikt, die goed is. Wat moet ik doen, om tc maken dat het niet ruw wordt? ANTWOORD: Voordat gij het hout beitst moet gij het eerst met grof en daarna met fijn schuurpapier goed afschuren. Als gij dan goe de beits gebruikt en het hout niet nat maakt, zal het niet ruw worden, VRAAG: Hoe kan men een fijn gevlochten, witten stroohoed schoonmaken? ANTWOORD: Met een pakjo strobin. De ge bruiksaanwijzing staat cr op. VRAAG: Hoe verwijdert men een verfvlek ui: een bouclé looper? ANTWOORD: Stevig afwrijven met een lap die interpentijr. gedoopt Is en telkens een schoo- ne punt nemen, als de gebruikte kant wat vuil geworden is. Als de verfvlek cr uit is behoeft gij u voor de terpentijnvlek verder geen moeite te geven: deze vervliegt vanzelf. VRAAG: 1. In een bruine crêpe de Chine ja pon is en<: brillantinevlek. Hoe is die te verwij deren? 2. Hoe een vlok van zwarte fietslak uit een fraise matting japon? ANTWOORD: 1. Leg de vlek met den achter kant enkel en gladult over een in vieren gevou wen schoonen doek. Maak van rauwe stijfsel en koud water een dikke pap. zonder kluitjes en leg een flink laagje op de vlak. Laat dit minstens 12 uur (niet in de zon) stil drogen. Haal dan de hardgeworden droge stijfsel er voorzichtig af en schuier na. 2. Leg de vlek als onder 1 over een doek. Doop een schoone prop watten In spiritus en bet de vlek daarmee uit. Laat or iets van de lak los, zoodat c!.i iets op de watten ziet, dan neemt gij een nieuwe prop. Lost de lak hierin niet op, dan doet gij het zelfde met terpentijn, In een der belde vloeistof ten zal de lak zeker oplossen. Daarna dadelijk droogbetten en even in de lucht hangen. VRAAG: lk heb volgens uw recept advocaa gemaakt van zeer versche eieren van eigen kip pen en beste brandewijn, maar zij blijft dun. li daar nog Iets aan te doen. omdle dik te krijgen' ANTWOORD Laat de advocaat au baln Mar!- of op een heel zacht vuur, steeds roerend, lauw warm worden, maar zorg «lat het niet g.iat schiften. VRAAGHoe moet ik een wit suède ceintuur schoonmaken? ANTWOORD: Schuur de ceintuur af schuurpapier no. 00 (geen sehuurlinnen) schuier met schoonen borstel na. Indien de cein tuur dan nog niet erf mooi is. strooit gij er \va: stijfselpoeder op en laat dit er 24 uur droog op liggen. Zoo noodle herhalen. PLANTEN. VRAAG: Mijn rozen krijgen witte vlekken op de bladeren. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD Dat zal wel meeldauwzwam zijn, Bij droog weer do bladeren bestuiven met fijn bloem van zwavel voorkomt verdere uitbreiding. Dit eenlgo keeron herhalen. VRAAG: Mijn Fuchsias zien er gezond uit maar laten hun knoppen vallen. Wat is daarte gen te doen? ANTWOORD: Vermoedelijk komen zij voed sel of water te kort. Zet do potten om den an deren dag ln een emmer water, zoodat zij goed met vocht doortrokken worden en zorg. dat z.j voldoende licht krijgen. VRAAG: Mijn rozoboompjes zitten vol groen lulsjes. Wat Is daartegen te doen? ANTWOORD: Bestuiven met phytoph iline. verkrijgbaar bij handelaars in tuinbouwartlk len. Ook kunt gij het probeeren met aftreksel van tabak, of met zeepwater. VRAAG: Mijn klimroos staat prachtig in bloe. maar sommige bladeren krullen om en zijn met een wit stof bedekt. Ook op sommige takken verschijnen zulke beschimmelde plekken. Wat kan ik hiertegen doen? ANTWOORD: Uw klimroos ls aangetast door meeldauwzwam. Bij droog weer bestuiven met bloem van zwavel en dit eenige keeren herhalen, voorkomt uitbreiding. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Aan wien moet toestemming ge vraagd worden tot het houden van een landelij ke verloting? 2. Moet do aanvrage op gezegeld papier? ANTWOORD: 1. Als de prijzen en premiên tezamen hoogstens 150 waard zijn aan B. en W„ anders aan den Minister van Justitie. 2. Ja. VRAAG: Mijn moeder is weduwe en woont bij mij in. Behalve de ouderdomsrente heeft zij geen inkomen. 1. Zijn nu mijn broers en zusters niet ver plicht hij to dragen in de kosten van haar on derhoud? 2. Hoe moet lk het aanleggen en tot wien moet ik mij wenden om hen daartoe te noodza ken? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Namens Uwe Moeder tot het Bureau van Consultatie. Paleis van Justitie te Haarlem, Vrij dags om 1.30 uur. Daar kan uw moeder op ver toon van een bewijs van onvermogen een advo caat toegewezen krijgen. VRAAG: 1. Is het strafbaar als een bankier iemands effecten, die hij ter bewaring in de brand kluis heeft ontvangen, zonder medeweten van den eigenaar beleent op zoo'n wijze, dat hij niet meer in staat ls ze terug te geven? 2. Is er een middel om de effecten weer terug te^ krijgen? 3. Is deze daad diefstal? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Waarschijnlijk niet. 3 Neen. verduistering. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Mijn aanslagbiljet is beduidend hoo ger dan verieden jaar. 1. Welken Invloed heeft de verplaatsing van de 3e naar de 4e klasse? 2. Mijn Inwonende dienstbode Ls geboren 1 Sept. 1912 en wordt voor (i.aangeslagen. Is dat juist? 3. Meubilair ls met 50 pCt, verhoogd, hoewel niet de minste verandering heeft plaats gehad, behoudens de slijtage. 4. Indien door salariskorting na 1 Mei het in komen met 20 pCt. vermindert en hiervan kennis is gegeven, wordt daarmee dan nog rekening ge houden over den aanslag 1933/34? ANTWOORD: 1. In de 3e klasse heeft een af trek plaats van 195.alvorens het belasting percentage op de huurwaarde wordt toegepast in de 4e klasse is de aftrek slechts 170!en is dus de belasting hooger. 2. Ja, door wijziging der verordening !s de be lasting 6.vroeger 4.in hoofdsom. 3. Ook de mcubilalrbelasting ls verhoogd. 4. Neen. dat komt het volgend jaar pas ln aanmerking. 4 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE NEDERLANDSCHE WETEN SCHAP OP Z'N SMALST. Iedereen kent den strijd om de figuur van dr. Bendien. Tenslotte is die strijd beslist en de Offlcieele Heeren der Wetenschap heb ben gezegevierd. Het werk van Dr. Bendien: een methode te vinden, waardoor het moge lijk wordt die vreeselijkste aller ziekten, die kanker heet. vroeger dan tot heden het geval is, te kunnen constateeren, om door vervroeg de diagnose de ziekte, met als onvermijdelijk gevolg den dood, in vele gevallen te kunnen voorkomen, werd als waardeloos beschouwd. De methode werd gebrandberkt als „zonder eenige wetenschappelijke waarde" als een on bruikbaar experiment, achteloos in den hoek gegooid. 1' Histoire se repète Intusschen wordt het onderzoek en de „methode Bendien" reeds anderhalf jaar on afgebroken voortgezet, zoowel in Weenen ais in verschillende centra van wetenschap in Duitschland. in Italië, in Frankrijk in Portu gal, in Amerika, en last not least vóóral in Engeland. Mij ls persoonlijk bekend dat Dr. Bendien tijdens zijn recente ernstige ziekte in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht bezoek ontving van meerdere Engelsc-he doktoren om over zijn uitvinding te spreken De groote veranderingen in de metho de van het kankeronderzoek, waarvan men de eer aan anderen toekent, zijn door niemand anders dan door Dr. Bendien zélf aange bracht. Door deze veranderingen nl. worden enkele fouten bij dc vroegste proeven nog be gaan. vermeden. 1) Deze heele kwestie is voor ons leeken, die er zich voor interesseerden, gemakkelijk in haar geheel te volgen geweest in de pers. Maar.... waar ons le ekenverstand niet bij kan. is bij het feit, en de mogelijkheid, dat in het land van Janus Tulp lie; land dooi de eeuwen heen bekend als kieln. maar groot door de daad. zulk een onrecht wordt geduid. Of gebeurt hier geen schandelijke on rechtvaardigheid? Nu zijn de Engelschen de eerster, geweest, die dcor het groot aantal kankerlUders en door den algemeenen steun al heel spoedig in staat bleken resultaten te kunr.cn mriden. Deze eer had ons eigen vaderland kunnen neen móeten hebben. Maar er is meer. Enkele maanden geleden verscheen een rapport in „The Brltisch Medical Journal" waarbij 95 pet verkregen gunstige resultaten gemeld werden. En de Morning Post van 19 Mei j.i. neemt een artikel over uit „The Quar terly Journal of Medicin" waarin door be kende specialisten op liet gebied der tuber culosebestrijding geconstateerd werd. dat de reactie van Dr. Bendien zooals hijzelf reeds beschreven had, een methode van groo te waarde ls om de prognose vast te stellen en dat deze reactie parelïel verliep met rie methode van bezinkingssnelheld der roode bloedlichaampjes. 2) Bovendien verscheen in het Engelsche tijd schrift voor Röntgenologie een artikel waar uit blijkt, dat men met deze methode van Dr. Bendien kan nagaan of de langdurige en dikwijls zeer kostbare behandeling met Rönt genstralen effect heeft. Tenslotte kan men lezen in de Engelsche pers. dat na de discussie over de methode Bondien tijdens het congres van het Kon. In stituut van Openbare Gezondheid besloten is; dat het Bestuur geheel op een basis van we tenschappelijk onderzoek bloedonderzoeken- gen verrichten zou volgens de methode-Ben dien. 3» Niemand is profeet in zijn eigen land! Het gaat hier om het werk. dat twee jaar ge loden o.a. in Nederland tot der. grond toe werd neergehaald op een manier, die op lederen rechtgeaarden objectief oordeelen den leek 'n alleronaangenaamste!! indruk maakte. Waarom is het- niet mogelijk in Hol land te doen. wat in Engeland gebeurt? Waarom komen de huisdokters niet op voor deze zaak? Zij. die de vreeselUke gevol gen dezer ziekte toch dagelijks onder de oogen krijgen? Laten dezen zich blindelings leiden door de „Officieele Geleerden"? Is een rechtmatig verzet, al komt dit dan ook m aar van een leek. In deze troebele kwestie niet op z'n plaats? Wij vragen ons af, hoe zoo iets bestaan baar ls. Hoe uit kleine motieven iemand oen uitvinding uit de hand gewrongen wordt en hoe een zaak wordt doodgezwegen, die loyaal en eerlijk aangepakt had kunnen lolden tot groote en blijvende resultaten. Of is het niet van onschatbare waarde, dat die vreeselljke ziekte kanker dat „dying by Inches" misschien juist vroeg genoeg ls vast te stel len. dat menschelijke hulp nog baton kan? en is het dan rechtvaardig den man, die hier aan den eersten stoot gegeven heeft, klakke loos onder den voet te loopen? Mevrouw M. VAN DER SCHRIECK. 9 Juni 1933. 1) Morning Post. Maart 1932. 2) They found the Bendien test of great valus in gauging the outlook in cases of pul monary tuberculosis and the resulte ran closely parallel with those obtained by the sedimentation test"that the (Bendlen) test had a definite scientific value" (MP.) 3> The Institute through the kindness of two eminent consulting surgeons have also commenced a cancer preventive and diag nostic clinic to which any medical practitio ner may send his patients in order to have the necessary submission of blood test. (D.T.) ZONNESTRAALDAG TE BLOEMENDAAL. Wij staan weer voor de voorbereiding van den jaarlijkschen „Zonnestraaldag" en ko men daarvoor krachtige en toegewijde hulp inroepen. Het plaatselijk comltó tc Bloemendaal vraagt collectanten (huis- of straatcollectc), voor den collectedag op Zaterdag 24 Juni. Zich aan te melden bij N. L. Herfst. Brc- derodeweg 43 te Bloemendaa!. HET COMITé VOOR DEN „ZONNESTRAALDAG". DE DONDERDACMIDDAGSLUITING DER KAPPERSZAKEN. Geachte redactie. Hoewel het uiterst moeilijk is. omdat het ingezonden stuk over bovenstaand onderwerp in uw blad van Vrijdag jl., anoniem is. dwin gen de door hem. haar of hen gelanceerde beweringen ons tot een woord van verweer. De redenen waarom de kappers den vrijen Donderdagmiddag propageeren. behoeven hier niet herhaald tc worden. Deze zijn reeds meermalen bekend gemaakt, cn blijken, vol gens de laatste enquête nog steeds sterk do- mineerend onder de kappers. Deze toch le verde de volgende cijfers: 125 vóór cn 29 te gen een sluiting op Donderdagmiddag. Onder die 125 zijn eigenaars van de groot ste. eerste klas kapperszaken, bekeerde te genstanders der sluiting. Bekeerd, omdat zij van het heerlijke van zoo'n vrijen middag genoten hebben. Want. groote onbekende en uw kleine aan hang, (zie getal 29 hierboven) dit door u niet te omvatten stukje levensvermooiing hoeft met de verarming in het kappersbedrljf niets te maken. Wanneer u werkelijk ln de practljk van het bedrijf zit, weet gij dit zelf ook beter. Telkens hebben wij u en uwe vrienden voor de consequentie gesteld met dc vraag of gij dan ook de avond- en de Zondagsslultlng opgeheven zoudt willen zien. Een „alsjeblieft niet" was dan het ant woord. En toch is dit een inconsequentie, in verband met uw bewering dat door het slui ten op Donderdagmiddag, de gelegenheid tot Verdienen weggenomen wordt. Dat de avond-, de Zondag- en een mid dagsluiting leidt tot verarming in het bedrijf is onzin. Elke kapper zou het dan op dc uren dat zijn zaak geopend ls. drukker moeten hebben. Het teveel doet ook hier zijn Invloed gelden. De verarming is te Haarlem niet grooter dan waar ook. Het gunstige resultaat bij rie actie hiervoor ingezet, Ls het gevolg van dc wijze waarop het bestuur dit aangepakt heeft. Opnieuw enqueteeren Ls volmaakt overbo dig. Alleen, georganiseerden zoowel als nlet- georganiseerden, zijn bezocht geworden. Al thans voor zoover dit bona-fide kappers zijn. Met vertrouwen zien wij de beslissing "an den gemeenteraad tegemoet. In de volle over tuiging dat deze zal bekrachtigen wat de overgroote meerderheid der kappers vraagt. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte. Namens de afdeeiing Haarlem van den Nederlandschcn Kappersbond. N. J. VOS. Voorzitter. C. F. DE JONG, Secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7