1 BIJ DE LILLIPUTTERS THUIS. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 14 JUNI 1933 STADSNIEUWS. Schaeffer's dwergen leven in een eigen wereldje. Hoe afmetingen betrekkelijk zijn! Enkele uren na hun aankomst te Haarlem hebben wij de Lilliputters in hun „home" op gezocht en met sommigen een praatje aan geknoopt. Hun' „home"d.w.z. hun wagen park, dat gister nog op het goederenstation stond en waar zij in ruime, gerieflijke, woon wagenachtige circuskarren zijn onderge bracht. Wij zochten den burgemeester, de oudste ■en voornaamste persoonlijkheid van Lilliput- stad, doch tot ons leedwezen was de ma gistraat niet aanwezig. Met enkele anderen, wellicht met den notaris en den advocaat ■r^s hij gaan winkelen in onze stad. Daarom hebben wij onze toevlucht gezocht tot de vrouw van den burgemeester en enkele andere ingezetenen die ons het een en ander vertelden.: „Bent u getroffen door de geweldige ont vangst?", was onze eerste vraag. „Getroffenhoezoo getroffen?", was de verbaasde wedervraag, waaruit wij conclu deerden dat zij niet anders gewend zijn, dan met muziek en vertoon ingehaald te worden. Inderdaad was die veronderstelling juist. Zij hadden niet anders verwacht. Sinds Maart vertoeven zij nu in Nederland. Wanneer zijn ons land weer zullen verlaten is niet bekend. Na Haarlem, waar zij onge veer 10 dagen zullen blijven, vertrekken zij naar Alkmaar. De groep is samengesteld uit veertig leden, van zeven verschillende nationaliteiten. De conversatie was hoofdzakelijk in het Duitsch, doch men kon er met Engelsch en Hongaarsch en enkele andere talen ook wel terecht. Volgens Duitsche gewoonte waren velen juist bezig „koffie met koek" te gebruiken, toen wij een kijkje kwamen nemen Een der- leden mopperde over de stoornis die wij te weegbrachten en liep kwaad weg. Anderen namen ons met onderzoekenden blik op, doch de meesten stoorden zich niet aan onze komst en gingen rustig verder met hun bezig heden. Treffend was, hoe de kleine menschjes, met- hun dwerghandjes koffie dronken uit groote koppen, die extra groot leken in vergelijking met hun hand- en hoofdafmetingen. Ook de boterhammen die zij verorberden waren van dezelfde afmeting als de „groote" menschen gebruiken. Nu leken het wel brooden.... Een ander had zich aan een aparte tafel gezet, en speelde een spelletje patience, weer een ander liep met een geitje door het gras; het was alsof hij een ijsbeer aan een touw had. Wat zijn afmetingen toch betrekkelijk In een der wagens stond een poppenledi- kant; zoo kwam het ons voor. Bij navraag echter zeide men ons dat het de slaapstee was van de 12-jarige dochter van den burge meester, die zelf als oudste 38 jaren telt. Behalve de dwergen reizen met de troep ook „reuzen" mee, nl. de knechts en ander personeel, die ervoor moeten zorgen dat de lilliput-magen dagelijks gevuld worden. Ge moedelijk is de omgang tusschen de kleinen en de grooten met een superioriteitsgevoel der kleinen als overwicht. Want het feit dat alles om hen draait, maakt hen tot kleine heerschers, wier wenschen in vervulling moe ten gaah, en die niet gewend zijn dat hun iets zal worden geweigerd. En de grooten van hun kant, weigeren hun ook niets en laten hen stil hun gang gaan. Zij beschouwen de menschjes als ..groote kinderen", ondanks het feit dat velen ouderdomstrekken hebben, die men bij normale menschen pas op hun vijfstigste of zestigste jaar aantreft. Zij leven hun eigen leventje, een miniatuur leventje, een spiegeling van ons groote leven, met het eene verschil: dat het hunne zonder zorg is. Kalm rooken zij hun sigaret, de rook wolkjes „grootsch" uitpuffend, en achteloos het stompje uit het pijpje wippend. Kalm drinken zij hun koffie en eten hun brood, alles m het zekere bewustzijn dat hun be staan verzekerd is, zoolang de menschen be- lang stellen in het ongewone, in het niet- alledaagsche. al is dat niet-alledaagsche dan ook au fond diep tragisch. De heer Schaeffer zeide over de oorzaak van het achterwege blijven van den groei, dat de meening als zouden de ouders uit winstbejag "den groei tegen gehouden heb ben. van eiken redelijken grond ontbloot is. en dat dit een uit de lucht gegrepen praatje was. Bij de Kinderhuissingel is men reeds hard aan het werk. om alles tijdig in orde te doen komen. Zaterdag beginnen de voorstellingen. DE NIEUWE BRUG OVER HET SPAARNE. Zondag reeds in gebruik? DE OUDE LANGE BRUG WEGGESLEEPT. Haarlem heeft een nieuwe attractie! Sinds over de aloude Lange Brug aan het Spaarne het doodvonnis is geveld, de afbraak- en op ruimingswerkzaamheden een aanvang heb ben genomen en alles in gereedheid wordt gebracht om den moderner geconstrueerden opvolger te installeeren, treft men daar ter plaatse iederen dag een massa stadgenooten aan, die de gebeurtenissen met levendige belangstelling gadeslaan. Er zijn menschen, die eiken morgen, alvorens aan het werk te gaan een kijkje komen nemen om zich van de vorderingen op de hoogte te stellenen 's avonds bij het naar huis gaan een omweg maken om nóg eens de situatie op te nemen. Veel medelijden zal de verdwijning van de oude Langebrug overigens wel niet verwek ken. want ieder kent haar als een waar ver keersobstakel, een dagelijks terugkeeren- de ergernis voor tramreizigers, automobilis ten, fietsers en voetgangers. En de reizigers, die nu nog lichtelijk ontevreden bij de Kam pervest hun tramwagen verlaten om via de voetbrug aan de overzijde in een anderen wa gen te stappen, zullen zich getroost voelen bij de gedachte, dat dit tijdelijke ongemak slechts de schakel vormt tot een belangrijke verkeersverbetering. Thans is men met het werk dan zoover ge vorderd. dat de oude draaibrug definitief de aftocht heeft moeten blazen. Gistermorgen hebben twee bakken van respectabel formaat het gevaarte opgelicht en op twee zolder schuiten gedeponeerd. Des middags had de uittocht plaats, de doodenvaart van de oude Lange Brug in tegenwoordigheid van een uitgebreide schare toeschouwers, die het ge val echter in het minst niet tragisch opnam. Het ging alles heel vlot in zijn werk. De sleepboot A.S. m trok den bok uit Amster dam en de twee schuiten met het bruggedek met veel beleid stadwaarts door den nauwen doorgang heen. Er veel ruimte bleef er aan weerszijden niet, zoodat de vaarboomen er aan te pas moesten komen op aanrakingen met den kant en het houtwerk te vermijden. Vervolgens werd de schipbrug ..ontruimd" en voor de helft opzij getrokken om de stoet ge legenheid voor den doortocht te geven. Ook hier kwam de sleep vlot door evenals bij de Melkbrug en de Gravensteenenbrug, ofschoon de schuiten natuurlijk moeilijk manoeuvreer den en de slingerende bewegingen alle atten tie van de „opvarenden" vereischten. Daarna zette de sleep de tocht langzaam voort. De oude Lange Brug is uit het Haarlem- sche stadsbeeld verdwenen. Van de zijde van Openbare Werken wordt ons medegedeeld, dat de plaatsing van de nieuwe brug zeer spoedig te wachten is. In ieder geval moeten deze week de werkzaam heden gereed komen. Wellicht zal morgen of overmorgen de brug waaraan zooals bekend is aan het Zuider Buiten Spaarne ter hoogte van de pont thans de laatste hand wordt ge legd) op de plaat-s van bestemming worden gebracht. Het is niet onmogelijk, dat Zondag reeds de tram over de nieuwe brug zal rijden. Hieronder volger, eenige bijzonderheden over de brug, welke door de Haarlemsche Machinefabriek v'h Gebr. Figee is gebouwd: Zij bestaat uit een vaste overspanning, en een ophaalbrug, waarvan de hameystijlen op den middenpeiler zijn opgesteld. De achterzijde van de balans dient als ballastbak. In de hameystijlen zijn twee electrisch aangedreven tandwielkasten opge steld, waar-mede de brug in 50 sec. kan wor den geopend op één landhoofd en op de vaste overspanning worden electrisch bewogen slagboomen opgesteld, die de beweging in 10 sec. uitvoeren. De hoofdafmetingen der brug zijn: breedte rijweg 6.5 m, breedte trottoirs op ophaalbrug 1.75 m, breedte trottoirs op vaste brug 2.25 m, breedte tusschen leuning ophaalbrug 10 m, breedte tusschen leuning vaste brug 11 m. Doorvaartwijdte ophaalbrug 8.9 m. Door- vaartwijdte vaste brug 8.9 m. Totale lengte rij dek vaste en beweegbare brug 25.32 m. PROT. CHR. NIJVERHEIDS SCHOOL. TENTOONSTELLING VAN HET WERK DER LEERLINGEN. In de Prot. Chr. Nijverheidsschool in de Tetterodestraat wordt een tentoonstelling van het werk der leerlingen gehouden, die hedenmiddag en vanavond nog geopend is. De expositie geeft een uitstekend overzicht van het veelzijdig onderwijs dat aan deze inrichting wordt gegeven en blijkbaar met veel vrucht genoten. Zooals bekend leidt de school op voor huis houdkundige, hulp in de huishouding, cos- tuumnaaister, verstel- en huisnaaister. Meis jes die van de lagere school komen en thuis in de huishouding werkzaam zijn of al een „dienstje" hebben, kunnen des middags ver schillende cursussen volgen. Ook worden des avonds verschillende cursussen in koken, naaien, verstellen, fraaie handwerken, tafel dekken en dienen enz. voor ouderen gegeven. Hoe ver de leerlingen het in nijverheids vakken brengen is op de tentoonstelling te zien. Van het eenvoudigste tot het meest sa mengestelde werk zijn voorbeelden en keu rig afgewerkte! aanwezig. Op het gebied van dames- en kinderkleeding b.v. is hier veel te zien, ook op het terrein van de oplei ding voor de akte nuttige handwerken, Alle ontwerpen voor stofversiering. ge bruiksvoorwerpen enz. zijn door de leerlingen zelf vervaardigd: teekenen behoort dan ook tot de voorbereidende vakken. In de keuken stond bij ons bezoek een keur van smakelijk uitziende gerechten gereed; hier evenals in het strijk- en in het huis- houdlokaal zouden des middags openbare lessen gegeven worden, die ongetwijfeld veel belangstellende bezoeksters zullen hebben gehad. Bij de afdeeling hulp in de huishouding behoort ook de kinderverzorging (heel veel zelfvervaardigd speelgoed is hier te zien) en ook een afdeeling die geheel gericht is op de practijk en waar de leerlingen o.a. rekenen leeren. een behoorlijken brief schrijven en eenvoudige administratie voeren. Aan de tentoonstelling is voorts een verlo ting verbonden ten bate van het onderwijs in vakken, waarvoor geen subsidie wordt gege ven. Zeker zal ook heden de tentoonstelling in het mooie gebouw in de Tetterodestraat nog druk bezocht worden. CRISISCOMITc. - EXAMENS 'Tr i Eindexamen Rijkskweekschool voor onder wijzers lessen. Haarlem, 12 en 13 Juni 1933. Geslaagd de heerem J. de Brie. J. van Dru- nen. D. Heydanus, G. S. Jellema. te Haarlem; C. Cramer, Umuiden; H. J. de Jong, Aalsmeer Haarlem. Eindexamen „Da Costa-Kweek- school. 13 Juni 1933. Geëxamineerd 6 can- didaten. Toegelaten de dames: H. Boelens, C. Ensink, J. J. van Kempen le Haarlem. W. G. Lovink te Zandvoort. CHRISTELIJK LYCEUM HAARLEM. Afdeeling L. E. Geëxamineerd 6 candidaten. geslaagd de dames: C. E. Meeth en A. C. Meeuwiszen en de heeren: S. C. Bakker. S. J. Buré, J. van Eek en P. Quarles van Ufford. Afgewezen geen. EINDEXAMENS R.K. LYCEUM. Eindexamens R„K. Lyceum (H.B.S. A. litt. econ. afd.). Geëxamineerd 9 candidaten; af gewezen 3. Geslaagd de heeren; G. Goossens, D. Meckmann, K. Menger, W. Nas, J. Polman. H. Seveke. HET VOLKSCONCERT DER H. O. V. OP DONDERDAGAVOND De 2e concertmeester (esse) van het Haar lemsche Orkest, mejuffrouw Hanny Scheffe- laar Klots, zal dezen avond een vertolking geven van één der belangrijkste werken van P. Tschaikowsky, nl. het vioolconcert in D gr. terts. Bovendien vermeldt het programma de Ou verture van C. M. v. Weber; Ouvert. „Ossian's Nachtlange" van N. Gade en Vasantasena, Suite voor Orkest, van Johan Halvorsen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 15 Juni 1933, des namiddags van 34 uur. door den heer George Robert. Programma; 1. Praeludium et Fuga e kl. t., J. S. Bach. 2a. Pavane, b. Voluntary on the 100th Psalm Tune. W. Byrd. 3. Suite, T. Muffat. Ouverture, Allegro^ Fuge, Sarabande, Rigaudon. 4. In Memoriam, Jos. Jongen. Requiem, Pie Jesu Quid sum miser, Recordare Jesu Pie. 5. Sonata da Chiesa, H. Andriessen, DEELNEMERS AAN HET MUZIEKFEEST TE HAARLEM. BEZOCHTEN HET FRANS HALS-MUSEUM. Het Frans Halsmuseum ontving Dinsdag middag bezoek van een groep deelnemers aan het elfde muziekfeest dat te Amsterdam ge houden wordt, door the International Society for Contemporary Music. Het gezelschap bezichtigde met groote be langstelling de kunstschatten van het Mu seum; Professor Edward J. Dent, voorzitter van het congres, dankte den directeur van het museum met hartelijke woorden voor zijn rondleiding. NIEUWE AANWINSTEN VOOR HET FRANS HALSMUSEUM. In het Frans Halsmhseum zijn tentoon gesteld het portret van den heer J. M. G. Funckler, stichter van hotel Funckler te Haarlem en dat van zijn vrouw, respectieve lijk geschilcrrd door de schilders D. A. C. Artz en Jozef Israels, welke portretten aan het Frans Halsmuseum geschonken werden door den heer J. M. G. Hufnagel te 'sGra- venhage. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 13 Juni 1933. 1. a. H. Veluwenkamp, schilder, wonende te IJmuiden, Adrianastraat 28; b. M. van Renswouw. schilder, wonende te Umuiden-Oost. Eikenstraat 45; c. W. N. Balledux. schilder, wonende te Umuiden-Oost, Tuinderstraat 41; d. Kl. Kuiper, schilder, wonende te Umui den-Oost. Lumeystraat 2; Tezamen handelende onder den naam Aannemings Maatschappij van Schilderwer- wen voorheen K. Kuyper en Co., gevestigd te IJmuiden: Curator Mr. A. Bruch. alhier. 2. Th. Salman, bloemist, wonende te Lïsse; Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. 3. H. Salman, bloemist, wonende te Lisse. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. 4. H. Spronk, chauffeur, wonende te Haar lem. Rijnstraat 85; Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier; 5. J. E. C. Schmeïr.k, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem. Kleverparkweg 145; Curator Mr. H. Boguardt alhier. De Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling W.A. in liquidatie, geves tigd te Haarlem, Kleine Houtweg 16; Curatoren Mrs. J. Deenik en F. A. Bijvoet, alhier. 7. A. J. Hooggreef, handelaar in autoban den, wonende te Haarlem, Anthoniestraat 77, Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier; Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Jhr. Mr. E. J. Strick van Li-nschoten. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. N. P. Keeman, wonende te Krommenie; Curator Mr. B. van Tijn. alhier. 2. P. ten Wolde wonende te Haarlem; Curatrice mej. Mr. C. E. E. Bal. alhier. 3. C. van den Akker, wonende te Hillegom; Curator Mr. A. Beets alhier. 4. J. Venema, wonende te Zaandam; Curator Mr. A. W. Heilema te Umuiden. 5. J. Th. Snoeks wonende te Haarlem; Curator Mr. G. E. Mellema. alhier. Geëindigd is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: M. J. Schoemaker hsvr. J. L. van der Pas, wonende te Haarlem, Jansweg 37; Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. PERSONALIA. Personeel boekbinderij W. Knoop en Zonen 9.25 W. K. Z. 10.— Aan de Universiteit van Amsterdam is be vorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „La guerre comme instrument de secours ou de punition" de heer L. J. C. Beaufort O.F.M. geb. te Haarlem. De heer W. Steenstra alhier, is benoemd als politie-agent bij het politiekorps te Utrecht. De heer P. Miesyerus. beambte aan he' Post- en Telegraafkantoor alhier, is als zoo danig overgeplaatst naar het Postkantoor te >Vilp bij Deventer (G.) VOETBAL. DE DAGBLADEN-COMPETITIE. HAARLEM S DAGBLAD—NIEUWE ROTT. COURANT (3—4) Dinsdagavond werd de Dagbladencompetitie voortgezet met den wedstrijd Haarlem's Dag bladNieuwe Rotterdamsche Courant. Scheidsrechter was de heer Sikman. De Nieuwe Rotterdamsche Courant scoorde het eerste doelpunt uit een penalty, waarna een korten tijd later de Groentjes gelijk maakten. Voor de rust wist de Nieuwe Rott. Cr:, den stand op 12 te. brengen. Na de rust waren de Rotterdammers eeni- gen tijd 't meest in den aanval en voerden den stand op tot 14. Daarna begonnen de Groentjes zich wat meer te roeren en liepen den achterstand in tot 3—4. waarvan één goal uit een strafschop. Het gehikte Haar lem's Dagblad niet den gelijkmaker te scoren, zoodat de Nieuwe Rott. Courant dezen wed strijd met 4—3 won. De stand is thans: Haarlem 3 2 0 1 4 8—5 1.33 Rotterdam 3 2 0 1 4 65 1.33 Leiden 2 0 0 2 0 1—5 0.00 Nog te spelen wedstrijden: 20 Juni; Rotterdam—Leiden. 27 Juni: LeidenHaarlem. DE H. V. B.-DAG. DE ANDERE ELFTALLEN. 4 Gisteren gaven wij de samenstelling van het Haarlemsch elftal dat tegen de Wiener Sport Club uitkomt, ter gelegenheid van den H.V.B.-dag op 17 Juni. Hier volgen de overige elftallen; Voor het Zaterdag-elftal komen uit: Doel: J. van Urk tlJ.F.C.) Achter: J. Lodder (Kennemerland) en A. van Dongen (V.V.IJ.) Midden; R. Prins (Kennemerland). H. van Heijst (IJ.F.C.), H. F. v. d. Goes (Kennemer land). Voor: D. de Niet (V.V.IJ.). P. de Jong (IJ.F.C.), P. van Hoven (Telefonia). P. Spek (Tweede Jeugd). J. Iskes (Ijskegels). Voor het H.V.B.-elftal zijn uitgenoodigd Doel: P. Hollenberg (Stormvogels). Achter: J. Kluiskens (D.I.O.) en J. Kors (R.C.H.L Midden: W. van Es (R.C.H.). H. v. d. Vlist (E.H.S.), en P. de Jong (E.H.S.). Voor: E. Smit (DI.O.), G. Roode (Ripperdat, A. Riethof (Ripperdai, A. Slot (R.C.H.i, en B. Kelfkens (Droste). SPECIALE TREIN VOOR STORMVOGELS— FEIJENOORD. AMSTERDAM; In verband met de belang stelling voor den voetbalwedstrijd Storm vogelsFeijenoord op a.s. Zondag worden er speciale plaatskaarten beschikbaar gesteld- door de Nederl. Spoorwegen te Amsterdam geldig voor den trein die ui: Amsterdam C.S. om 12.15 uur vertrekt. Deze speciale kaar ten zijn verkrijgbaar bij de sportadrëssen. Olympische dag. Op Zondag 25 Juni a.s. zal, zooals wij reeds gisteren berichtten, een grootsche sport- demonstratie plaatsvinden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Belangrijke wieler en athletiek-wedstrijden, hippische sport en een interland voetbalwedstrijd vormen het belangrijke programma. Het geheel staat onder de alleszins deskundige en beproefde leiding van den heer K. J. J. Lotsy, een leidende figuur in ons sportwereldje, die vooral den Haarlemmers overbekend is. Het doel van dezen sportdag is het bijeen brengen van gelden voor de uitzending van een Nederlanasche Olympische ploeg naar de Spelen te Berlijn in 1936. Uitstekend, men kan daar niet te vroeg mee beginnen. Nu reeds, in dubbelen zin, de handen aan den ploeg. In onze opsomming in het vorig nummer heeft men reeds kunnen zien, dat de ver schillende nummers goed bezet zijn. Namen als Berger. Tollien. Schuurman voor de athle- tiek, v. Egmond. Leene, v, d. Linden, v. d. Leur voor de wielersport. Pahud de Mor- tanges. de Kruyff. v. d. Voort v. Zijp. mej. Pauptit. spreken voor zichzelf. Wat de voet ballers betreft, hier speelt het Nedcrlandsch elftal, alleen zonder van Heel. omdat Feijen oord zelf zal moeten uitkomen en met een geheel gereorganiseerde voorhoede Vente. (Neptunus). Lungen (A. F. C.) en Mulders (Ajax) krijgen hun kans, in een opstelling met Adam en Bonsema welke laatste alleen zal spelen als Velocitas met haar kampioen schapsprogramma gereed is. Dit experiment is zeer interessant, vooral omdat Lungen. een zeer fijn speler, die echter reeds eerder te langzaam is gebleken, de gelegenheid krijgt zich te rehabiliteeren. Er ligt in dezen geheelen sportdag voor ons nog iets bijzonder aantrekkelijks. Een paar jaar geleden hebben wij na een inter land voetbalwedstrijd eens in dit blad ge vraagd: Waarom demonstreeren athieten en wielrenners in do pauze van een voetbal wedstrijd voor een uitverkocht stadion niet eens hun sport, waardoor duizenden, die zich nooit de moeite hebben gegeven naar hun sport te gaan kijken, er eens mee» kennis maken? Hier hebben wij nu dezen wensch vervuld in optima forma. Voetbal in de eerste plaats, wielrennen in mindere mate zullen de trekpleisters zijn en vele duizenden zullen genieten van de athletiek, die de oervorm aller sporten is en de sierlijke, nobele paar densport. Moge het Olympisch Comité bij dezen aardigen opzet welvaren. UIT DE OMSTREKEN LAWNTENNIS. DAVIS CUPWEDSTRIJDEN. AustraliëZuid-Afrika 32. Londen: De resultaten der beide laatste enkelspelen luiden.- Kirby (Zuid-Afrika) slaat Mac. Grath (Australië) met 6—8. 6—4. 6—4, 64. 6—2. Crawford (Australië) slaat Robbins (Zuid- Afrika) 6—4. 6—1, 6—0. Australië slaat Zuid-Afrika met 32 en komt in de demifinale der Europeesche zóne op 17, 18 en 19 Juni a.s. te Parijs tegen Japan uit. HEEMSTEDE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Aangemoedigd door het succes van vorige jaren heeft het comité voor het organisceren van autotochten voor ouden van dagen het plan opgevat om tegen Vrijdag 23 Juni weer zulk een uitstapje te organlseeren. Het doet ook nu weer een beroep op do in gezetenen en dan allereerst op de bezitters van auto's. Zij die het vorige jaar hun auto beschikbaar stelden en getuigen waren van het bezoek der oudjes aan Schiphol. zullen ook nu. zoo dit maar even mogelijk is, weer gaarne hun auto's voor den tocht „in bruik leen geven". Er is een steeds grootero aanvrage om liet toertje mede te mogen maken. En het comité wijst niet graag af. Mevr. Quarles van Ufford-Dolleman. Bin nenweg 98. tel. 28157. belast zich gaarne met het noteeren van uw adres. U oogst daarmede den dank van vele oud jes. waarvan velen anders niet meer van do wereld zien dan het plekje achter de ruiten van hun woonkamer. U bezit geen auto? Nu. dan kunt u ook op een andere wijze het comité helpen. Bij ee:i uitstapje hoort nu eenmaal een versnapering. Welnu, Zr. Derks, Havenstraat 21 of mevr. Quarles van Ufford belasten zich gaarne met het in ontvangst nemen van gif ten in geld of in natura. Helpt mee om den oudjes (er zullen er ze ker weer een 100-tal zijn!) een prettigen mid dag te bezorgen. SANTPOORT HUISHOUDONDERWIJS. PLANNEN VOOR DEN CURSUS 1933—'34. Eenige maanden geleden heeft het College van Burgemeester en Wethouders het be stuur der Santpoortsche Vrouwenclub uitge noodigd, de zorg voor het huishoudonderwijs in de Gemeente Velsen, op zich te nemen. Dit bestuur heeft- dames uit verschillende deelen der Gemeente bereid gevonden om gezamenlijk een Commissie te vormen, die het huishoudonderwijs zal verzorgen. De commissie bestaat uit de dames: Mevr. G. Baartde Boer. IJmuiden; Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga—Elias, Santpoort; Mej. A. Braakenburg. Santpoort: Mevr. J. J. Bus Boon, Velsen; Mevr. J. DunnebierVierstra, IJmuiden; Mevr. A. C. Duyckinck Sander Metzelaar, Velsen; Mevr. J. M. Heykoopv. der Plas, IJmuiden; Mevr. KesslerStoop, Umuiden O.; Mevr. A. F. KlimpBlad, IJmuiden: Mevr. RambonnetSpeet, Velsen; Mevr. A. S. M. v. d. Veld--Gassncr. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit: Mevr. v. d. Bergh v. Eysinga—Ellas, Mevr. Klimp Blad en Mej. Braakenburg. De plannen voor den cursus 19331934 zijn In groote lijnen vastgesteld. a. In de eerste plaats zullen dc cursussen in koken, verstellen, ondergoed en bovengoed knippen en naajen, zooals die al 12 jaar ge geven zijn. in de vier gedeelten der Gemeente voortgezet worden; dc lesgelden zullen als vroeger naar draagkracht berekend worden. b. Dan zal gelegenheid worden gegeven enkele cursussen, voor de fijnere kouken en voor het maken van geklecde japonnen en mantels, te volgen. c. Voor de meisjes, die do Lagere School al'geloopcn hebben en jonger dan 16 jaar zijn, zal oen reeks cursussen In 4 schooltijden por week worden ingericht: het zeer bescheiden begin van een daghuishoudschool. Dit onder wijs kan in geen geval uit dc te innen les gelden bekostigd worden, wat met de cursus sen sub a genoemd nog vrijwel het geval kan zijn. Daar voor dc melsjcsopleldlng ln de Ge meente Velsen niets gedaan wordt en het Rijk meent met een H.B.S.-oplcidlng voor dc vrouwelijke jeugd te kunnen volstaan, ter wijl onze jongens op ambachtschool en vls- soherijschool terecht kunnen, moet ln dit tekort worden voorzien. De Gemeente stelt lokalen en leermiddelen beschikbaar, het Rijk staat naaimachines ln bruikleen af. maar bij dc soberste organisatie, zal er een nadeelig saldo te dekken zijn. dat onze vrouwelijke jeugd, na de onontbeerlijke schoolkennis niet alleen huishoudelijke vaardigheid, maar ook eenig inzicht heeft op te doen om voeding, kleeding en woning zoo doelmatig mogelijk te verzorgen. Hiertoe zal een fonds gevormd worden uit jaarlijksche bijdragen en giften in eens, waarvoor de commissie een beroep zal doen op inwoners der Gemeente Velsen en daar buiten. overtuigd, dat de Gemeente Velsen op dit gebied buitengewoon misdeeld ls. P.S. Giften of jaarlijksche bijdragen wor den gaarne ingewacht bij de Pennlngmeeste- resse Mevr. Klimp—Blad, Umuiden, Postgiro 214339. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN Tarbot per KG- f 0 75—0.55 Griet per 50 K.G- f 29—15 Tongen per K.G. f 1.35—0.75 Zetschol per 50 KG. f 27—24. Kleine schol per 50 K.G. f 25—7.50 Schar per 50 K.G- f 8.50—1 50 Kleine roode poon per 50 K.G. f 37. Pieterman en poon per 50 K.G. f 6.50—3.80 Groote schelvisch per 50 K.G. f 32 Middelschelvisch per 50 K.G. f 26. Kl. middelschelvisch p. 50 K.G. f 21 50-12.50 Kleine schelvisch per 50 K.G f 131.70 Kabeljauw per 125 K.G. f 7231. GuUen (groote) f 20—10 Idem kleine f 12.50—1.35 Leng per stuk f i.io. Wijting per 50 K.G. 1 2.30—2. Koolvisch per stuk f 10.60 Klein middelhake I 1413.50 Kleine hake f 7. BESOMMINGEN Trawlers: Alcmaria IJm. 23. 160 manden f 1300. Gerard IJm. 123, 200 manden f 2200. Harlnglogger: (pekelharing) IJM. 268, Corn, de Boer f 4530. Motor loggers: KW 70 f 650, KW 5 f 860, KW 38 f 710, KW 130 f 830, KW 43 f 750, KW 108 f 790, KW 114 f 710, KW 23 f 670, SCH 341 f 590,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9