STADSNIEUWS Verpachting van den Stadsschouwburg? Telefünken en Philips' Radio HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 JUNI 1933 WERKVERSCHAFFING TE HAARLEM. SPORTTERREINEN BIJ DE OOSTEN DE BRUYN STRAAT. De gemeente Haarlem is begonnen met het in orde brengen van de sportterreinen ten Zuiden van de Oosten de Bruynstraat. Dit wordt in werkverschaffing uitgevoerd. In de eerste dagen worden er 7 of 8 menschen aangesteld, maar de bedoeling is om binnen kort dit aantal tot enkele tientallen op te voeren GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bastiaans, Zijlweg 90. R.K. kerkboek: Verkauteren. Kooimarkt 2, ceintuur. Peetoom, v. Zeggelenstr. 41. con troleklok; Franken, Kleverparkweg 192, ge- reedschapstasch; Smit, Kerkstraat 1, hamer; Oosterijk, Thomson laan 84, dameshoeden. Bevolkingsbureau Ged. Oude Gracht, heeren- hoed; Asyl, Ridderstraat 11, hond: Kennel Fauna, Parklaan, 2 honden; Wissink, H. Mu- lierstraat 60. handschoen. Cobelens, Madoera- straat 10. muts: v. d. Nouwland, Haarlemmer- liedestraat 10, portemonnaie met inhoud; Po litiebureau Smedestraat 9, rozenkrans en rug zak met waschgoed; van Dijk, Barbarossastr. 25, spaarzegels. Kats, Lakenkooperstraat 16, tang met platten bek; Bink, G_-, van Bouil lonstraat 17 rood. tasch met schrijfbehoeften; Bultje, Duinoordstraat 82, vulpotlood. Terug te bekomen bij: Kloos, Hodsonstr. 24, armband; De Geus, Middenweg 14. auto ped; Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, badpak m. doek; Silvis, Gen. Joubertstraat 27 rood, broche; Wetering, Bilderdijkstr. 21, bril; Fre- meijer, J. van Kampenstraat 3 Heemstede, bril; Van Hengel, Eendjespoortstraat 7, cape: Bijster, Jan Steenstraat 38, ceintuur; De Vries Korte Wijngaardstraat 10, ceintuur; Oosten- broek, Houtvaart 58, cano; Van der Horst, Gasthuisstraat 3 rood, foto-album; Hoogtey- ling, Barrevoetestraat 1. koperen gewicht; Kennel Haerlem, Regentesselaan, 7 honden 4 katten; Vige, Caeciliasteeg 2, handschoen; De Vogel, Koninginneweg 79, idem; Kennel Fau na. Pai-klaan, 4 katten; Politiepost, Amsterd. vaart, kruiwagen; Meijer, A. L. Dyserinckstr. 69, kraagje van een japon; Heyboom, Elzen plein 24, R.K. kerkboek;: Kruithof, Oostvest 38. muts; Bakenberg, Bakenessergracht 26. idem; Klabau, Voorzorgstraat 37. idem; Hey boom. Elzenplein 24. oliemaatstok (auto), de Graaf, Gr. Willemstraat 46. 2 kinderporte- monnaies; Treffers, Harmenjansstraat 71. reflector; Hakhoff. Geweerstraat 10, rug zak met inhoud; Ootes. Stuyvesantpleïn 16. sleutels aan ring; Bruinsma. Assendelverstr. 19. sokje; Bolree. De Clercqstraat 82, schoen; Gebkers. Ged. Oudegracht 50. rol teekenin- gen; Politiebureau Smedestraat 9, taschje; Van den Berg, Jansstraat 33. zwemkaart; Kok, Santpoorterplein 2, zak waschgoed; De Kier. Hofdijkplein 26. zak m. brood: Ternaat, Tem peliersstraat 43 rood, duimstok; Terhorst, Se- ma-rangstraat 29, postduif; Velden, Essenstr. 27. horloge; Dekker, Berkenstraat 2, hand schoen; Asyl, Ridderstraat 11. hond; Beets, Wilsonsplein 15 jas; Kennel Fauna. Parklaan, kat; Vermeulen, Herculesstraat 33, kerk- kerkboekje; De Ruiter, Vijfhuizerdijk 136 Haarlemmermeer, portemonnaie met inhoud; Timmer, Santpoorterstraat 29- portemonnaie; Goelemeijer, Ruychaverstraat 4, portemon naie met inhoud; De Vries, Zijlweg 68, gymn. schoen; Röpken, Z B. Spaarne 128, 1 dozijn sponsen: Van Vicken, Nijlstraat 55. shawl; van Buuren, Eikenstraat 25, 2 sleutels aan ring; van Overveld, Harmenjansweg 27, tasch je; Eerhardt, Pijlslaan 28, ziekenfondskaart. WONINGBOUW. In het voorstel van B. en W. dat aanleiding was tot het Raadsbesluit d.d. 22 Juni 1932, waarbij aan de R.K. Coöperatieve Woning bouwvereniging „St. Jozef" G.A. en de Wo- ningbouwvereeniging .,De Voorzorg" voor schotten uit de gemeentekas zijn verleend voor den bouw van respectievelijk 64 wonin gen met kantoor en werkplaats en 40 wonin gen, hebben B. en W. medegedeeld, dat zij te zijner tijd een voorstel zouden doen t it uit gifte in erfplacht van de gronden, waarop die woningen zullen worden gebouwd. Deze gronden zijn gelegen aan de Jan Evertsenstraat, de Trompstraat, de Banckert- straat, de Van Wassenaarstraat en de Van 't Hoffstraat. De erfpachtscanon is gebaseerd op een grondprijs van 9 per M2. en zal 0.45 per M2. bedragen. PENSIOEN-QUAESTIE. Naar aanleiding van het tot den Raad ge richte beroepschrift van den gepensionneer- den agent van politie E. Bruins tegen het be sluit van B. en W. waarbij zij hem met ingang van l Januari 1933 aanvullingspensioen heb ben toegekend, deelen zij aan den raad o.a. mede: VerzoeTcer is met ingang van 4 Juni 1932, na afkeuring, eervol als agent van politie uit den dienst der gemeente ontslagen. Bij be schikking van 27 September 1932 heeft de Pensioenraad hem op zijn daartoe strekkende aanvraag pensioen toegekend, ingaande 4 Juni 1932. Onder daglcckening van 3 Maart 1933 heeft hij zich met een verzoek tot het college van B. en W. gewend om hem aan vullingspensioen te verleenen. Krachtens het bepaalde bij artikel 10 van de verordening tot handhaving van pen sioensaanspraken als bedoeld in artikel 161, 3e lid, der Pensioenwet 1922, gaat het aan vullingspensioen in met den dag, waarop het ingevolge de Pensioenwet toegekende pen sioen ingaat, tenzij dc aanvrage meer dan 3 maanden na dagteekening van de meaedee- ling. waarbij door den Pensioenraad pensioen is toegekend, wordt ingediend, in welk geval het aanvullingspensioen ingaat met den eer sten dag van het kalenderkwartaal, waarin de aanvrage is gedaan. Het verzoek om aanvulling.-.pensioen had dus ten einde het aanvullingspensioen te kunnen doen ingaan met denzelfden dag als waarop het door den Pensioenraad verleende pensioen is ingegaan, d. i. op 4 Juni 1932, vóór 27 December 1932 moeten zijn ingeko men. Nu dat verzoek echter op 3 Maart 1933 is ingediend, hebben B. en W. op grond van het bepaalde bij het aangehaalde artikel dei- verordening, het aanvullingspensioen doen ingaan op 1 Januari 1933. B. en W. stellen voor op het beroepschrift .van adressant afwijzend te beschikken NOORD-ZUID-HOLL. TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. DRIEMAANDELIJKSCHE CONFERENTIE BESLOTEN MET EEN AUTOBUSRIT. Van de directie der N.Z.H.T.M. ontvingen wij het volgend communiqué: De gebruikelijke driemaandelijksche con ferentie tusschen de Directie der N.Z.H.T.M. en de drie erkende vakvereenigingen van haar personeel had Dinsdagmiddag, 13 Juni jl. in het hoofdkantoor der maatschappij te Haarlem plaats. Het eerst kwam in bespreking de pensioen regeling ten behoeve van het personeel, dat is overgegaan uit den dienst der Noord-Hol- landsche Tramweg Maatschappij in den dienst der N.Z.H.T.M. Als uitgangspunt werd genomen het voorstel, hetwelk de 3 vakbon den te dezer zake schriftelijk aan de directie hadden gedaan. Nadat in gemeenschappelijk overleg enkele wijzigingen van dit voorstel waren vastgesteld, zegde de directie toe. het voorstel thans aanhangig te zullen maken bij de betrokken autoriteit. Vervolgens kwam in bespreking een wijzi ging van het reglement Dienstvoorwaarden. omvattende een uitbreiding van de gevallen, waarin geen uitkeering wegens ziekte of on geval zal worden gegeven, nl. het deelnemen aan gevaarlijke wedstrijden, of het beoefe nen van een gevaarlijke sport, in het alge meen handelingen, welke een bijzonder ge vaar opleveren of kunnen opleveren. Op het wijzigingsvoorstel van de Directie waren door de vakbonden twee amendementen in over weging gegeven. Uitvoerig zette de directie uiteen, op welke gronden zij meende, dat het eene amendement overbodig was, terwijl het tweede werd overgenomen. Aldus geamen deerd zal de R.D.V.-wijziging thans aan den Minister ter goedkeuring worden voorge legd. De directie verklaarde, zich niet te kunnen vereenigen met de door een der vakbonden voorgestelde wijziging van de regeling dei- arbeidstijden in de werkplaats te Haarlem. Nadat nog een tweetal onderwerpen van minder belangrijken aard waren besproken en enkele vragen waren gesteld, noodigde de directie de aanwezigen uit tot een bezichti ging van de nieuw ingerichte garage voor het toekomstig autobusbedrijf en tot het ma ken van een autobusrit langs de nieuwe auto buslijn StationZijlwegTuindorp. Een gelijke uitnoodiging had de maat schappij te voren ook gericht tot de plaat selijke pers en den Inspecteur van Politie Berendsen en den hoofdagent Oud te Haar lem, onder wier auspiciën tevoren eenige chauffeurs der maatschappij hun bekwaam heid in het besturen van een autobus had den getoond. Een gezellig samenzijn in het restaurant „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen be sloot niet alleen hoewel op minder ge bruikelijke wijze de middagconferentie met de vakbonden, doch tevens den autobus- rit, die gold als de voorbode voor de heden geopende eerste autobuslijn (C) der N.Z.H. T.M. in de gemeente Haarlem. ONDERWIJS. Bij raadsbesluit van 14 September 1932 werd medewerking verleend tot stichting, door het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina te Haarlem, van een school, voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Delftlaan, alhier, onder het voorbe houd dat geldelijke uitgaven alleen dan zou den kunnen worden geleden indien de fi nancieele toestand der gemeente dit mogelijk zou maken. Daarbij werd tevens een bedrag van f 1050 beschikbaar gesteld voor het aan schaffen der benoodigde leermiddelen voor de tweede en derde klasse dier sohool, welke tijdelijk zijn gevestigd in lokalen van het schoolgebouw aan de Overtonstraat 42, al hier. Aanvankelijk konden Gedeputeerde Staten zich met dat besluit niet vereenigen; zij heb ben echter bij brief dd. 19 April 1933 bericht tegen de uitgaven geen bezwaar te hebben. Nu deze beschikking is ontvangen, behoo- ren B. en W. nog een beslissing te nemen op het intusschen ingekomen verzoek dd. 3 De cember 1932, om een bedrag van f 1321,81 ter beschikking te stellen voor aanschaffing der benoodigde leermiddelen voor het eerste en vierde leerjaar, welke klassen eveneens zijn gehuisvest in het gebouw Overtonstraat 42. B. en W. kunnen dat bedrag eerst toe staan nadat daarvoor een crediet is verleend. Zij stellen den raad derhalve voor een be drag van f 1322 ter beschikking te stellen. VERPACHTING VAN STANDPLAATSEN. Dezer dagen heeft plaats gehad dc ver pachting van standplaatsen te Haarlem voor 1933/'34. Er is weer voor vele standplaatsen voor be langrijke bedragen ingeschreven. Hoeveel gebruik er in onze stad van het rijwiel gemaakt wordt, blijkt wel uit dc groo- te bedragen, waarvoor rijwielrekken zijn ver pacht, n.l. o.m.: 100, 150, 170 en zelfs 200. Consumptie-ijs wordt buitengewoon druk verkocht op straat: plaatsen voor ijswagens zijn o.m. verpacht voor 304, 252, 150, 334 en 288. Visch- en zuurwaren leveren bliikbanr 0ok geen geringe baten op: 208, 200. 260 wordt voor het recht betaald, om deze deli* catessen op een vaste plaats op den open baren weg te mogen verkoopen. De baten, die geringe „eetwaren opleveren", schijnen niet gering te zijn: wij zien in de ons verstrekte opgaven daarvoor genoteerd: 179, 140, 156 (ook wel minder: f 30, f 40, 45). Van de materieele belangen in het rijk der poëzie overgaande, vinden wij dat voor stand plaatsen voor bloemenverkoop betaald wordt: 310. 110, 170. maar ook veel mindere be dragen, afhankelijk van het min of m«»r Hi- cmratieve der standplaats, zelfs slechts 15 en 8. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN. De Bond van Mannenvereenigingen op Geref. grondslag kom op 12 Juli in elfden bondsvergadering te Haarlem bijeen. Sprekers zijn prof. dr. T. Hoekstra te Kampen over „De ziel van den man" en dr, J. W. Siertsema, houdt een opwekkende rede. De Bond telt thans 180 verecnigingen met 4700 leden. (Adv. Ittgez. Med.) FINANCIEELE BERICHTEN DE KONDOR. De N.V. Gewapend Betonbouw De Kondor zal 7 pet. dividend uitkeeren (v. j. 12 pet.) BANK ASSOCIATIE. De winst van de Bank Associatie te Am sterdam bedroeg f 261.004 (f 328.212), welke aangewend wordt voor afschrijving en reser veering. CULTUUR MIJ.. KALI TELLO. De Cultuur Mij. Kali Tello zal 4 pet. divi dend uitkeeren (v. j. nihil). INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of Jiiet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE DONDERDAGMIDDAG- SLUITING VOOR KAPPERSZAKEN. Geachte redactie, Waarom de inzender van het ingezonden stuk van Maandag jl. altijd met onjuiste ge gevens strijdt, blijft mij een raadsel. Het is en blijft voor een kapper zonder nevenbe- drijf altijd een groot verlies om Donderdag middag zijn zaak te sluiten, vooral in deze tijdsomstandigheden. De vergelijking 125 voor en 29 tegen een sluiting is naar bij informatie bleek volko men onjuist en uit de lucht gegrepen. Juist de grootste en centrum-zaken, dus de kap pers, welke met het meeste personeel wer ken, zijn tegen sluiting. En waarom? Deze kappers hebben, wanneer hun zaak Donderdagmiddag gesloten moet zijn, geen inkomsten, terwijl inzender en het grootste gedeelte van zijn aanhangers hun nevenbe- drijf kunnen uitoefenen en alleen om dit feit zijn zij voorstanders der sluiting. Een enquête onder kapers zonder neven- bedrijven zal zeker tot een heel ander resul taat leiden. Het was veel beter wanneer de kappers met nevenbedrijven een 2en bediende in hun zaak namen om den anderen bediende den ver plichten middag te kunnen geven en de pa troon zelf "in de gelegenheid te stellen zijn nevenbedrijf uit te oefenen zonder te sluiten. Men zou daarmede het algemeen belang dienen, waardoor de werkloosheid onder het kapperspersoneel zou verminderen, terwijl bij een sluiting de groote zaken hun perso neel zullen inkrimpen. Het gevolg hiervan is, dat er nog meer werkloosheid onder het kapperspersoneel komt. En dan wilde ik nog dit vragen: „Waarom, voorzitter der afd. Haarlem v. d. Ned. Kap- persbond, zijt gij principieel tegenstander der sluiting doch organisatorisch voorstan der?" Met dank voor de verleende plaatsruimte, EEN CENTRUM-KAPPER. HET KINDERHUIS GROOT KIJKDUIN HEEFT HULP NOODIG! Ieder Zandvoorter kent natuurlijk het Groot Kijkduin Kinderwerk wat beoogt hulp te verleenen aan kinderen van gescheiden ouders, zwakke kinderen, kinderen van on gehuwde moeders en aan die kinderen, welke door tijdsomstandigheden in eigen omgeving zouden verkommeren. En vele Haarlemsche en Amsterdamsche kindervrienden zullen ook wel weten welk een zegenrijke arbeid er door de Stichting Groot Kijkduin wordt ver richt. Doch of al deze vrienden weten wat er al lemaal noodig is om 107 kinderen op te voe den tot flinke menschen waar de samenle ving wat aan heeft? Wij zullen kort zijn. Er is heel veel noodig om al deze kleine lichaampjes te beschermen en de noodzakelijke opvoeding te geven. En in dezen tijd is het zeer zeker noodig dat de vrienden even belangstelling wijden aan het edele werk van Mej. Kuyters en Zr- Scho tanus. De verpleeggelden, waarvan gemiddeld f 4 per kind (per week) binnenkomt, zijn niet voldoende de exploitatiekosten geheel te dekken. Jarenlang hebben de Directrice's zonder hulp van buitenaf, door zuinig beheer, het vol gehouden om rond te komen met hun groot gezin. Dank zij de opoffering hunner helpsters die met een langen werkdag en met heel weinige vergoeding het werk dien den. Nu is er echter dringend hulp noodig! Zoowel ten behoeve der exploitatie als voor inrichting der gebouwen. Een propaganda Comité heeft op zich genomen om een Steun- actie ten behoeve van 't Groot Kijkduin Kinderwerk te organiseeren gesteund door 't Bestuur der Stichting en ccn Comité van aanbeveling bestaande uit: Dr. v. Konijnen burg. Dir. Gem. Geneeskundige en Gezond heidsdienst te Haarlem. Mevr. de Clercq Stoop, t-e Bloemendaal, Mevr. de wed. K. W. v. Beaumont te Haarlem. Mr. P. Tideman te Bloemendaal, Mevr. Bickergeb. Baroneese van Heemstra te Zandvoort. Ds. N. Padt, ie Zandvoort, Mevr. Jacobs—Buzagio te Zand voort, A. Eiffers Azn.. accountant te Zand voort. P. v. d. Meije, te Zandvoort, Notaris D. M. Klijzing te Haarlem, Dr. C. J. Tichelaar te Zandvoort. Een dezer dagen wordt een propaganda- geschriftje verspreid waarin een en ander staat over 't Groot Kijkduin kinderwerk en kindervrienden worden verzocht een Jaar- lij ksche of Periodieke bijdrage te geven. Wij vragen ten behoeve der werkzaamhe den de moreele en daadwerkelijke steun van velen en verzoeken aan die Dames welke het kinderwerk willen helpen, zich op te geven als vrijwilligster om ten behoeve van Groot Kijkduin donaties te werven of bonnen te verkoopen. Zij kunnen zich opgeven hier voor te Zandvoort bij: Ds. N. Padt. Boulevard Paulus Loots; Mw. Jacobs-Buzaglo, Konin ginneweg; te Haarlem bij Mw. SpruvtSchel- tema. Thomsonlaan 27, te Santpoort bij J. C. Oversteegen, Hagelingerweg 224. Voor diegene welke gaarne iets voor 't kin derwerk doen, doch daartoe geen tijd be schikbaar hebben, zij gemeld dal het Giro nummer van Groot Kijkduin is: 170235. J. C. O. HET TOONEEL. Van de verschillende maatregelen, door B. en W. :n overweging gegeven tot verbetering van den financieelen toestand der gemeente Haarlem trof mij als tooeelrecensent natuur lijk het meest het voorstel „om in beginsel te besluiten over te gaan tot verhuring van den Stadsschouwburg'B en W. rekenen daarbij op een vermoedelijk voordeel in 1933 van 3000 gulden. ..Verhuurd"' wordt nu ook reeds onze Stads schouwburg hetzij tegen partage of tegen een vaste som eiken avond, wanneer er ge speeld wordt. Bedoeld is dus blijkbaar zoo als ons ook bij informatie bleek om over te gaan tot verpachting van het gebouw, een voorstel, dat reeds vroeger namelijk in 1923 door de financieele commissie is gedaan, doch toen is verworpen. Het boezemde mij natuurlijk belang in te weten, wat de directeur wel van dit voorstel van B. en W. dacht. Tot mijn niet geringe verbazing moest ik hooren, dat de heer Van Hees absoluut onbekend was met het plan van B. en W. om een voorstel in die richting te doen. Hem was in deze kwestie zelfs nooit om advies gevraagd. Daarna heb ik mij gewend tot een der le den van de commissie van beheer. Ook van dit lid ontving ik hetzelfde verrassende ant woord: „Aan mij en dus ook aan de com missie is hiervan niets bekend. Ik hoor van u voor het eerst, dat er dergelijke plannen bestaan". Het zal zeker wel een novum zijn. dat B en W. een zoo belangrijk voorstel doen met voor bijgaan van het hoofd der afdeeling S. c. den directeur en de door den Raad be noemde commissie van beheer. Dit is echter een zaak, die B. en W.. den heer Van Hees en de commissie aangaat en ik wil hier dus enkel de kwestie van eventueele verpachting bespreken. Wanneer B. en W. den directeur om advies hadden dan zou deze autoriteit ze ker hebben gezegd, dat van een verpachting voor het seizoen 193334 al reeds geen sprake meer kan zijn. Daarvoor toch is het al veel te laat. De directeur heeft natuurlijk reeds met verschillende gezelschappen en vereenigingen contracten afgesloten voor het komende sei zoen en de stad kan deze onmogelijk nu nog annuleeren. En zij kan evenmin eischen, dat de pachter deze contracten op dezelfde voor waarden overneemt. Het theaterbedrijf is zoo ingewikkeld, dat men hierin op deze wijze onmogelijk zoo maar zou kunnen ingrijpen. De pachter zou op zijn vroegst toch eerst in begin September kun nen worden benoemd en dan is het seizoen reeds aan den gang. Hij zou onder zuike ongunstige omstandigheden zijn taak aanvan gen. dat hij reeds failliet zou zijn, voordat hij goed en wel op zijn bureau zat. Hoe B. en W. aan het bedrag van 3000 gul den in 1933 komen als vermoedelijk voordeel bij eventueele verpachting van den Stads schouwburg, is mij niet bekend, maar dit cijfer lijkt mij toch wel heel appi-oximatief toe. Allereerst is het de vraag, of men in de zen tijd een pachter zal vinden, genegen den schouwburg tegen een zoodanige som te huren, dat de gemeente 3000 gulden minder verlies zal lijden per half jaar, dat is dus 6000 gulden per jaar. Een eventueele pachter zal zich de vraag moeten stellenhoe kan ik, om w i n s t te behalen, de inkomsten van den schouwburg verhoogen en de uitgaven verlagen een vraag, waarmee de tegenwoordige directeur zich ook wel dagelijks zal bezig houden. Wat de inkomsten betreft, hierin hangt hij bijna uitsluitend af van omstandigheden, geheel onafhankelijk van hem zelf, namelijk van de stukken, de gezelschappen, het weer, het ijs, epidemieën, den economischen toestand die thans wel heel miserabel is en van het onberekenbare publiek. Uit de ontvang sten voor vestiaire en plaatsbespreken een zeer belangrijke post voor een schouwburg zal hij moeilijk meer kunnen krijgen, daar de bedragen hiervoor in ons stads-theater reeds vrij hoog zijn. Op het buffet is misschien wat meer winst te behalen dan de schouwburg op het oogen- blik doet, ofschoon ook dit nog zeer kwestieus is, daar de prijzen der consumpties in ons stads-theater op den duur toch zeker zullen moeten worden verlaagd. Blijft alleen dus over: eventueel hoogcre ontvangsten van de gezelschappen en dc dilettanten, die den schouwburg bespelen. Maar dit lijkt mij in dezen tijd van malaise, waarin bijna alle ge zelschappen verlies lijden volkomen uitge sloten. De pachter zou met een eventueelen eisch aan de directies om per avond een grootere huursom of een hoogere partage te betalen, de gezelschappen regelrecht naar den con current zenden. B. en W. hebben met hun voorstel om den Stadsschouwburg te verpachten, waarschijn lijk aan Utrecht gedacht, maar zij hebben daarbij vergeten, dat er in Utrecht maar één schouwburg is en dat Haarlem er twee be zit. Daarom zal een pachter van den Stads schouwburg het hier veel moeilijker hebben dan te Utrecht. De gezelschappen en de di lettanten zullen te Haarlem nooit geheel af hankelijk zijn van den pachter van den Stads schouwburg zooals te Utrecht omdat de concurrent aan den Jansweg onmiddellijk zijn deuren wijd open zal zetten, voor een ieder, die in ons stadstheater niet wil spe len. Óm deze reden alleen reeds verkeert een pachter van den Stadsschouwburg te Haar lem in zulke ongunstige omstandigheden, dat hij zich wel twee maal zal moeten bedenken, alvorens een pachtcontract met de gemeente af te sluiten. De inkomsten verhoogen zal zeer moeilijk gaan; de pachter zal dus de uitgaven moe ten verlagen. Maar hoe? Allereerst doet zich hierbij de vraag voor: wat gebeurt er bij de verpachting met den directeur en het ove rige vaste personeel? Zal dit personeel, dat door de gemeente voor vast werd benoemd, door den pachter worden overgenomen of zal het op wachtgeld worden gesteld? In het laatste geval zal dit bedrag van het wachtgeld het budget van den schouwburg bijna zeker meer verzwaren dan het even tueele voordeel dor verpachting zou bedragen In Utrecht was 't personeel van den schouw burg in t ij a e 1 ij k e n dienst en was de ge meente dus vrij. In Haarlem is dit niet het geval. Hier ls een verpachting dus veel be zwaarlijker. Zal men het personeel geleide lijk bij andere takken van dienst plaatsen? Er zijn er bij. die speciaal voor 't schouwburg- bedrijf zijn opgeleid en dus moeilijk over te plaatsen zijn. De bedragen van deze wachtgelden, ver plichte bijdragen in pensioenfonds, wedu wen- en weezenfonds. bijdragen voor genees kundigen dienst van het tegenwoorig perso neel zullen dus het budget van den schouw burg blijven drukken en zouden wil1 de gemeente werkelijk 6000 gulden minder ver lies lijden dus feitelijk door den pachter moeten worden betaald. B. en W. moeten wel zeer optimistisch zijn om te denken, dat in Nederland zoo n pachter te vinden zou wezen. Wanneer ik de uitgaven verder naga. dan kan ik mij moeilijk voorstellen op welke posten verder zou kunnen worden bezuinigd, zonder schade te doen aan het gebouw of aan het publiek. Want wij moeten toch aannemen, dat de gemeente wil, dat de Stadsschouwburg ook bij verpachting behoorlijk onderhouden, verwarmd en verlicht zal worden. Zal o.a. het onderhoud betaald worden door de gemeente of door den pachter? Doet de gemeente dit, dan zal ook dit bedrag bij de door de ge meente aan den pachter te betalen som moeten worden opgeteld. Is de pachter er voor verantwoordelijk, dan wee de gemeente! die het over eenige jaren met hooge rente zal moeten betalen. Voor wie komen de be lastingen en de assurantie, lasten, die per jaar meer dan 7000 gulden bedragen? Werkelijk, ik kan mij niet voorstellen, dat er een paehter zou worden gevonden, die het verlies, dat de stad lijdt op den Stasschouw- burg. belangrUk zou kunnen verminderen. Want een pachter zal toch wel niet voor niets de risico en de zorgen van het bedrijf wil len dragen en bij zijn begrooting zeker ook een som voor zichzelf uittrekken, die waar schijnlijk niet lager zal zijn dan het toch-al niet hooge tractement van den tegenwoor- digen directeur, wiens wachtgeld hij ook zal hebben te betalen. Over de groote nadeelen van cultureelcn aard bij eventueele verpachting zoo als de zekere opheffing van het'instituut der volks- en schoolvoorstellingen en het ontbreken van contróle op stukken en gezelschappen wil ik nu maar niet eens schrijven. Ik weet van te voren dat deze argumenten in een ma- laise-tijd. zooals wij thans doormaken, weinig of geen indruk zou maken. Ik begrijp, dat alleen financieele motieven hier den door slag zullen geven. Daarom bracht ik die in dit artikel uitsluitend naar voren. Maar men vergete bij deze voor de stad zoo belangrijke kwestie niet, dat één slechte pachter in één jaar meer kan bederven dan in jaren weer is goed te maken. Men informeere eens in Arn hem naar de resultaten van vroegere ver pachtingen van de „Theeschenkerij" op Sons- bcek. Een theater is geen theeschenkerij zal men waarschijnlijk zeggen. Ja, juist, het is van hoogere waarde en daarom zij men dub bel voorzichtig, alvorens men een zoo belang rijk besluit, om het beheer van den schouw burg uit handen te geven, neemt. J. B. SCHUIL. NIEMAND WIL VOOR GOUVERNEUR SPELEN. KOEPANG. 13 Juni (Aneta). De waar nemend Gouverneur van Timor-Dilly is af getreden. Niemand werd bereid gevonden dit ambt waar te nemen tot aankomst van den nieuwen Gouverneur. C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINQINNEWEQ 6 (Adv. iJigez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEN K.N.S.M. Achilles 13 van Alicante naar Barcelona. Almelo 13 van Amsterdam naar Tracao. Baarne 13 van Greenock naar Amsterdam. Ariadne 13 te Malaga. Brion 12 te Bordeaux. Ceres 12 18 uur te Hamburg. Colombia 14 te Barbados. Euterpe 12 te Gothenburg. Fauna 13 van Algiers naar Amsterdam. Irene 13 te Amsterdam. Orion 13 16 uur 50 Dungencss gep., 14 te Amsterdam. Orpheus 13 te Oporto. Poseidon 13 13 uur 50 Ouessant gep. Van Rensselaar 12 23 uur van Madeira naar Paramaribo. Helamon 13 van Alexandria naar Piraeus. Tiberius 13 12 uur 30 Ouessant gep. Vesta 13 Gibraltar gep. MIJ. NEDERLAND. Tabinta, uitreis van Las Palmas 13 Juni. M. v. St.-Aldegonde, uitreis, te Port Said, 13 Juni. Poelau Tello, thuisreis, te Londen 14 Juni. Bengalen, Silver Java Pacific lijn van Balik- papan 10 Juni. Tabian, uitreis, te Antwerpen, 13 Juni. Tanlmbarm, thuisreis van Port Said, 12 Juni. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam, Rott. n. N.-Orleans 13 (v.m.) van Havana. K. H. L. Waterland, 14 te Amsterdam. Montferland. thuisreis, 14 8 uur van Ham burg naar Bremen. Zeelandia, uitreis, 13 Juni van Santos. HALCYON LIJN. Batavier II 14 (7.30 v.m.) van Rotterdam te Gravcsend. Stad Amsterdam. Lulea n. p. 13 Brunsb. Stad Zaltbommcl 13 van Bilbao naar HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk (thuisreis) 14 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk (thuisreis) 14 Juni van Genua. Klipfontein (uitreis) 13 v. Lor. Marques. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 13 (2 n.m.) v. Gibraltar. Sitoebondo 14 (2 v.m.) van Rotterdam te Hamburg. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alcyon (thuisreis) p. 13 Ouessant, 15 (n.m.) verwacht. Aldabl 13 Juni van Hamburg naar Rotter dam. Alwaki thuisreis) 12 Juni van Montevideo. Alchiba 13 van Rotterdam naar Bucnos- Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7