Bericht Autodromerij. if - IJf Het Behutaeéikste 50e Jaargang No. 15337 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 26 Juni 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper w€ek 0^5, per maand LIO, per 3 maanden f325, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0-05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72Yz. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i_5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ome Groentjes (icderen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, ijsvingei f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 Juni. De Positie der Leeraren Deze week zal de gemeenteraad de voor stellen van B. en W. tot dekking van een ge raamd tekort van ongeveer zes ton op de volgende begrooting behandelen. Het geheele gemeentepersoneel is hierbij, zooals men weet, in ernstige mate betrokken. Nadat in 1932 reeds een korting-van 7 pCt. op de salarissen en loonen was ingevoerd, willen B. en W. nu 8-j pCt. verhaal van pensioenpremie toepas sen. Dit geldt voor allen, maar enkele groepen zouden bovendien nog extra worden getrof fen. In de eerste plaats de leerkrachten bij het Voorbereidend L. O., die er door de voor gestelde opheffing van dezen tak van onder wijs het allerergst aan toe zijn. Dan een klein groepje: het personeel van den Keu ringsdienst, wier positie, evenals die van de leerkrachten bij het Voorbereidend L. O., wij reeds duidelijk in het licht hebben gesteld. Er zijn er meer. Er zijn de ruim honderd leeraren en leeraressen bij het Voorbereidend Hooger Onderwijs en Middelbaar Onderwijs, op wie B. en W. de Rijksregeling willen gaan toepassen en die daardoor aan belangrijke extra-nadeelen (dus behalve de bovenbedoel de 7 pCt. plus pCt.) worden blootgesteld. De gevolgen van een dergelijke toepassing zijn nogal ingewikkeld. Het is evenwel in alle opzichten goed dat men weet wat ïh hoofd trekken aan deze zaak vastzit. Niet alleen de directe' belangen van de leeraren, maar ook die van het V. H. O. en M. O., dus ook de belangen van leerlingen en hun ouders zijn erbij betrokken. Wat de leeraren in de eerste plaats grieft, en hun vereenigingen dan ook tot zeer actief verzet tegen deze voorstellen heeft genoopt is le. dat op hen veel krasser maatregelen zouden worden toegepast, dan op de groote meerderheid der ambtenaren en 2e het ont breken van eenig voorstel tot toepassing van overgangsmaatregelen. In het Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs schrijft de heer A. Bartels: „Zoo erg hebben wij het. nog nimmer gezien! Bij alle voorstellen, in den loop der jaren gedaan ten aanzien van de opheffing van de vrijheid der gemeenten, werden de rechten van de in functie zijnde leeraren intact gelaten. Wij wijzen op de wetsontwerpen-Waszink en -Terpstra, die een einde wilden maken aan het bestaan van „vrije" gemeenten ten aan2ien van het V. H. en M. O., maar beide een overgangs bepaling bevatten, waardoor de bestaande positie van de aanwezige leeraren gehand haafd bleef. Bij het aanbod, dat meer dan één keer van de zijde der regeering gedaan is aan de „vrije" gemeenten om subsidies te aanvaarden, werd telkens de mogelijkheid van een dergelijke overgangsbepaling aan de hand gedaan. Wij herinneren verder aan het voorstel van B. en W. van Rotterdam, om tot de Rijksregeling over te gaan, evenwel alleen voor nieuw aan te stellen personeel. Uit deze feiten blijkt wel duidelijk, dat men het niet oirbaar achtte, verkregen rechten aan te tas ten. Zou Haarlem op dezen regel een uitzon dering willen maken?" Nu kan men dadelijk aanvoeren: ..Alles goed en wel, maar de algemeene toestand is dermate verergerd dat men wel, zij het dan met smarte, tot kras ingrijpen moet be sluiten": Accoord. Maar waarom treft men de eene categorie zwaarder dan de andere? Op welke gronden is dat goed te praten? Stemt het overeen met de mededeelingen, die onlangs uit Den Haag zijn gekomen betreffende de voorbereiding door den minister van Finan ciën van een wijziging van de Gemeentewet, waardoor het stelsel „gelijke monniken, ge lijke kappen" ten aanzien van alle verla gingen van overheidspersoneel mogelijk zou worden? Is het, met een dergelijke regeling in voorbereiding, te verdedigen dat in ge meenten intusschen ongelijkheid wordt toe gepast, dat er dus met twee maten gemeten wordt? Terwijl het al zeker is. dat de ge meente Haarlem de Rijkssubsidie bij den aanvang van den nieuwen cursus «dus op 1 September) toch zeker niet krijgen zal, en terwijl er nog volstrekt geen zekerheid be staat dat d«° Rijkssubsidie überhaupt aan Haarlem zal worden toegekend? Terwijl men bovendien niet eens weet, of het Rijk, in ge val het de subsidie mocht toekennen, niet zou eischen dat Haarlem overgangsbepalingen zou toepassen, waardoor het financiëele voor deel voor de gemeente, dat tegenover de na- deelen van de Rijksregeling staat, natuurlijk nog verminderd zou worden? Het voordeel dat de gemeente thans in uit zicht heeft, dus zonder eenige toepassing van overgangsbepalingen, wordt netto ge taxeerd op 27000. en vertegenwoordigt der halve nog geen vijf procent van het te dek ken tekort van zes ton. Ik kan mij moeilijk voorstellen dat de Raad zich bereid zal too- nen deze overhaast-ingediende voorstellen temidden van een dergelijke chaos van onze kerheden thans aan te nemen, in de weten schap dat men de leeraren onbillijk behan delt tegenover andere ambtenaren, in het be sef dat Den Haag gelijkheid in de verla gingen voorbereidt en zonder te weten, of de subsidie werkelijk gegeven zal worden. Als financiëele voordeelen voor de gemeen te. bij invoering van de Rijksregeling zijn door de vereenigingen van leeraren geraamd: bezuiniging op salarissen 42000, Rijkssub sidie 68000. totaal 110.000. Als financieel nadeel: bijdragen voor leerlingen uit de bui tengemeenten (in totaal thans 165000) zul len verminderen tot ongeveer de helft. Ver lies 83000. rest als voordeel voor de ge-i meente 27000. Uit een door de vereenigingen opgemaak- ten staat betreffende een aantal willekeurig- gekozen gevallen blijkt dat bij invoering der Rijksregeling de extra-kortingen zouden va-: ïiëeren van 7 pCt. tot 23 pCt. Deze berekening is evenwel gebaseerd op het huidige normale aantal lesuren per leeraar (26 per weeki. On der de Rijksregeling zou dit normale aantal verhoogd worden tot 30, en aangezien onder deze regeling het uurloon-systeem zou gaan werken zou een leeraar die thans 26 uren heeft iets meer verdienen met 30. Het is evenwel totaal onmogelijk alle leeraren 30 uren te geven. Velen zouden er ver onder blijven. In elk geval zou de invoering al het „afvloeien" van vele tijdelijke leeraren en zelfs van enkele vast-aangestelden beteeke- npn, waarbij een wachtgeldregeling in wer king zou moeten treden die voor leeraren met weinig dienstjaren spoedig daalt en af loopt. Is dit gelijk recht voor alle ambtena ren? Het lijkt er niet op! Terwille van een bezuiniging van maxi maal 27000 zouden, zooals ik al eerder zei. de belangen van het onderwijs-in-het-alge- meen ook zwaar getroffen worden. Uitbrei ding van klassen tot 30 leerlingen is niet in het belang van het ondex-wijs en vermindex't het persoonlijk contact tusschen leeraar en leex-ling. Het detacheeren van leeraren naar andere scholen, om "de lesuren zoo billijk mogelijk onder hen te distribueeren. schaadt den corpsgeest in de scholen. Het overbelas ten met lesuren is voor vele leeraren funest, vooral voor de jongeren, die zich moeten voorbereiden en voor degenen die niet al te sterk in hun schoenen staan wat het orde- houden betreft. Allemaal dix*ecte nadeelen voor het onderwijs. Gaat de Raad daartoe besluiten, voorbarig, zonder zekex'heid over de Rijkssubsidie, metend met twee maten, zonder overgangsbepalingen om de zwaarst- getroffenen althans te sparen, zonder ver plichting te voelen tegenover sommigen die uit andere steden „hierheen gelokt" zijn en zich thans in hxm bestaan ernstig bedreigd zien? Nogmaals: ik kan het mij niet voor stellen. Het is duidelijk genoeg dat de tijd voor groote bezuinigingen is aangebroken en dit blad staat allerminst op het standpunt dat men daartegen nu maar moet gaan ageeren, en de moeilijke taak der overheid verzwaren, zonder met de harde werkelijkheid rekening te houden. Als die 27000 extra gevonden móeten wox-den op de salarissen en loonen. dan is er niets aan te doen. Maar dan niet ten koste van een kléine groep. Niet alleen ten koste van de leeraren en directeuren (voor welke laatsten ik nog moet opmerken dat compensatie-door-meer-lesuren bij hen niet mogelijk is, zoodat zij zeker tot de ernstig- getroffenen zouden behooren). Dat is niet billijk en niet juist. „De intellectuee- len" zijn vrijwel geabonneerd op een plaats in het bekende hoekje-waar-de-slagexx-vallen. Ten onrechte, want de samenleving heeft hen broodnoodig. In het algemeen zijn krasse bezuinigingen onverbiddelijke noodzaak. Maar daarom is nog niet ieder bezuinigingsplan goed. Men moet er de balans bij opmaken. Dit vooi-stel komt ons voor geenszins rijp voor aanvaar ding te zijn; le door de onbillijkheden die het inhoudt; 2e door de onzekerheden die het beheerschen; 3e door de overhaaste indiening en te korte voorbereiding; 4e door het gebrek aan contact met de regeeringspolitiek, die niet vóór September in haar geheel bekend zal zijn. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren .ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (Men onderzoekt de mogelijkheid van houw en exploitatie van een autodrome in ons land.) Wij lezen zoo van tijd tot tijd, Daar zijn ook xximmer boomen dicht. Ook in ons land, van groote plannen, Die zijn ontsproten aan het brein Van waarlijk onversaagde mannen. De meeste plannen van die soort Verdwijnen weer na veel gereken, Wanneer de exploitatie kans Al te denkbeeldig is gebleken. Zoo is er nu weer een project. Waar al dan xiiet iets van kan komen, Dat vooralsnog gegrondvest is. Op buitenlandsche autodromen. Eexx autodrome, dat is een plaats, Waar autos vrij kunnen verkeei-en, En waar geen sterke hand der wet, Hun snelheid zoekt te linxiteerexi Daar komt de automobilist Geen stadsverkeersagenten tegen, Noch onbewaakte overwegen. Daar zijn geen fietsers, wandelaars, Die onvoorzichtig oversteken. Geen kar-met-paax-d of ijscoman, Voor wie moet worden uitgeweken. Daar kan de snelheidsamateur Naar hartelust zijn ronden razen, En ixx den waren zin des woords Naar welgevallen stoom afblazen. Er is een plan groot genoeg, Om er ook eens wat van te schrijven, Maar' 'k vrees wel dat dit autodrome Een zoete autodroom zal blijven. En dat ons dierbaar vaderland, De eer wel blijvend zal genieten, Geheel eexi autodrome te zijn Zij 't hier en. daar met een limite. P. GASUS. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. CASSATIEBEROEP VAN TECHNICUS VERWORPEN. UTRECHT'S FINANCIëN. RUIM ACHT TON TEKORT. Blijkens een vex"schenen voordracht zullen de uitgaven der gemeente Utrecht over 1932 wat den gewonen dienst betreft, de inkom sten over dat jaar met ruim 800.000 gld. overschrijden. B. en W. stellen voor het verschil tusschen uitgaven en inkomsten te dekken door te be schikken over de reserve van den algemee- nen dienst tot een bedx*ag van ten hoogste De Hooge Raad wees heden arrest in de zaak tegen dexi 33-jarigen technicus, die door het Haagsche Gerechtshof is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens valschheid in geschrifte en wegens moox-d op den heer W. G. J. Eschauzieir. gepleegd te Den Haag op 9 Mei 1931. De Hooge Raad heeft het cas satieberoep verworpen. DE AUFWERTUNGSZAAK. CASSATIEBEROEP VAN NOTARIS VERWORPEN. De Hooge Raad. heden arrest wijzerxde in zake het cassatieberoep van den advocaat en notaris te Amsterdam, die in de bekende Aufwertungszaak door het Hof te Am sterdam wegens valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek vaxx de preventieve hechtenis, heeft dit beroep ver worpen. In den nacht op Zaterdag heeft een zeer ernstige brand gewoed bij de N.V. Wilton's Machine jabriek en scheepswerf te Schiedam. Overzicht van een gedeelte der. verwoesting In Lausanne is het huwelijk voltrokken tusschen den prins van Asturië. den oudsten zoon van den ex-koning van Spanje en de dochter van den Cubaansche planter Ocejo. MOORD EN POGING TOT BRAND STICHTING TE NUTH. DE DADER GEARRESTEERD. Zondagmox-gen in de vroegte is te Nuth (Limb.) een dubbele moordaanslag gepleegd op een molenaar en zijn vrouw. De molenaar Wevers te Nuth werd Zondagmorgen om streeks half acht bezocht door een zekeren Janssen, een gehuwd persoon, die vroeger ook in Nuth woonachtig is geweest. Er be stond reeds lang een ernstige veete tusschen Janssen en den molenaar, in verband met een meubelaffaire. Janssen heeft den molenaar en diens echt- genoote zeer ernstig mishandeld, terwijl hij later van een mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heeft dood gestoken. De molenaar werd door eeni ge messteken levensgevaarlijk gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis tc Heerlen. De moordenaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door omwonendexx worden gebluscht. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader in Heerlen te arresteeren. Nader wordt gemeld: Dc moordenaar Janssen is afkomstig uit Valkenburg. Hij had den heelen vroegen" mor gen rondgeslopen om de woning van den mo lenaar Wevers. De 35-jarige molenaar was naar de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft de moordenaar hem bij den weg neergeschoten en met een mes mishandeld, Inmiddels was de vrouw van den molenaar, die toevallig in een winkel was, vlak bij de plaats waar haar man werd neergeschoten, naar buiten gekomen. Zij werd eveneens door den moordenaar mishandeld met een mes. Zij vluchtte naar den molen en werd daar eenige ixiinuten later dood gevonden. Janssen volgde haar in den molen. Even la ter trachtte hij, gelijk gemeld, den molen en het molenhuis te doen afbranden. De toestaxxd van den molenaar is zeer zorg wekkend. Het parket van Maastricht was Zondag ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De dader is voorloopig ingesloten tc Nuth. Het N. v. d. Dag verneemt nog nader: Tegen den middag kwamen de marechaus see in Nuth aan. dat zwart van de menschen was, die een zeer dreigende houding tegen Janssen aannamen. Deze toonde zich volko men onverschillig. Op last van den officier van Jusitie is hij naar de strafgevangenis te Maastricht over gebracht. Heden, Maandag, zou de sectie op het lijk van mej. Wevers verricht worden. Het kindje van zeven maanden is er nog goed af gekomen. Het schijnt dat de moordenaar, toexx hy Wevers overhoop had gestoken en de vrouw boven op den molen had vermoord, het huis in bi-and wilde steken. Toen heeft hij blijkbaar nog eenig medelijden gekregen met het kindje, dat zich in een der kamers bevond, want hij heeft, voordat hij de bedden in brand stak. de zuigeling naar buiten ge dragen en op een kussen neergelegd. Nader vernemen wij, dat het lichaam van het eerste slachtoffer, den heer Wevers, drie kogelgaten vertoont, terwijl zijn gelaat on- hei-kenbaar verminkt is door dc hem toege brachte messteken. Aan de vrouw zijn niet minder dan negen messteken toegebracht. Wevers leefde Zondagavond nog, doch zijn toestand is uiterst zorgwekkend. Een ooggetuige van het misdrijf vertelde nog. dat hij gehoord had, dat Janssen eenige schoten loste op Wevers. Bevreesd, ook ge troffen te worden, holde hij weg. Even later zag hij de vrouw van Wevers uit den winkel komen en naar de molen vluchten. De moor denaar zette haar achterna. De vrouw sloot de deur, doch hij verbrijzelde een ruit en wist zich op die manier toegang te verschaffen. Bij de eerste confrontatie bleef de moorde naar met een onverschillig gezicht ontken nen. Later schijnt hij in tranen te zijn uitge barsten en een volledige bekentenis tc heb ben afgelegd. Verdere maatregelen tegen de Nazis in Oos tenrijk. Frauenfeld gearresteerd. Invoering van de doodstraf. pag. 3 Staat van beleg in Sofia. pag 3 Bom ontploft in de Sint Pieterskerk te Rome; vier gewonden. pag 3 Naar een compromis in het visscherijconflict? pag. 8 Cassatieberoep in de moordzaak-Eschauzier verworpen. pag. 1 Ook het eassatiebgeroep in de „Aufwertungs zaak" afgwezen. pag. 1 .Moord en poging tot brandstichting te Nuth. (Limb.). pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De positie der leeraren. pag. 1 Berlijnschc correspondentie: Duitseh-Oosten- rijksche aansluiting pag. 8 J. B. Schuil: Het openluchtspel te Zandvoort. pag. 13 TREINSPOOR ONTZET. BELANGRIJKE TREIN VERTRAGING. Toen de machinist van trein D 111, welke van Amsterdam om 8.44 vertrekt en zonder te stoppen tot Amex-sfoort doorrijdt. Zon dagochtend het station Amsterdam-Muider- poort naderde, bemerkte hij. dat er iets aan de spoorstaven haperde, doordat de trein op abnormale wijze schudde. Hij bracht aan het station Muidcrpoort den trein tot stilstand en rapporteerde daar liet waargenomene. On middellijk werden er wegwerkers naar het aanagewezen punt gezonden en toen bleek, dat de spoorstaven, door onbekende oor- zaaak, geheel ontzet waren. Het werd niet veilig geacht, het spoor in dezen toestand te benutten, en daarom werd trein 1817, orn stoptrein, die onmiddellijk achter den D-trein vertrekt (met slechts 5 minuten verschil) tegengehouden en nadat hij gerangeerd had, over verkeerd spoor ge leld. Deze trein kon eerst om 9,23 aan het station Muiderpoorl worden toegelaten, en had d us een vertraging van ongeveer een half u ur. De doorgaande treinen via Hilver sum naar Utrecht, werden bij seinhuis IV over verkeerd spoor naar het station Am sterdam W. P, gedirigeerd. De doorgaande reizigerstreinen naar Hilversum werden over het gocderenspoor geleid: de stoptreinen naar Hilversum moesten hun weg nemen via de Rietlanden. Om ongeveer 10 uur was het spoor in zoo verre hersteld, dat do treinen er in langzaam tempo overheen konden rijden. ANTI-FASGïSTJSCH CONGRES TE UTRECHT. INVAL VAN DE POLITIE IN DE ZAAL. Het anti-fascistisch Congres van de re volutionaire arbeidersbeweging is Zaterdag tc Utrecht, begonnen met. een demonstratie van de Utrechtsche arbeiders. Er was een groote menigte.op dc been. terwijl hier en daar groepjes fascisten luid liepen te schreeuwen. Tot incidenten kwam het in tusschen niet. De demonstratie trok van 't Willemspark naar het N.V. Huis. waar een openbare vergadering gehouden werd. Het woord werd gevoerd door het Amsterdamsche raadslid Cees de Dood. die uitvoerig sprak over de kapitulatie van de Dultschc sociaal democratie. Verder sprak de onlangs in vrijheid gestelde Suri- naamsche revolutionnair A. dc Kom over dc crisisgevolgen in zijn land Tenslotte hield het Noord-Hollandsche Statenlid K. Beuze- maker een rede over den internationalen toe stand. Zondagmorgen 10 uur begon in de groote zaal van het N.V. IIuls het eigenlijke congres. In het presidium werden verschillende so ciaal-democratische arbeiders gekozen. Het congres werd geopend met een groote rede van Guy Jervain (Parijs). Spr. bracht o.m. de groeten van de Fransche arbeiders en van Henri Barbusse over. Tijdens den loop van het congres kwamen sympathietelegrammen binnen van mariniers en matrozen uit Den Helder en van soldaten van verschillende regimenten in Amers foort. Het leidende referaat werd uitgespro ken door Paul de Groot uit Amsterdam. Hij sprak uitvoerig over den economischen toe stand in Duitschland. In de middagzitting heeft de politie een inval in dc congreszaal gedaan. Een groote politiemacht drong met een zestal recher cheurs van achteren de zaal binnen en be zette het podium. In de stampvolle zaal stak een storm van protesten op. Het kwam echter niet tot incidenten. Nadat de politie zich van alle papieren van het presidium had meester gemaakt, vertrok zij. Eenige le den van het presidium gingen met de poli tie mee om te controleeren, wat er met de papieren zou gebeuren. Na dit incident werd het congres voortge zet. O.m. werd besloten om over te gaan tot stichting van anti-fascistische afweergroe- pen en van een Anti-Fascistischen Strijd hond.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1