RENAULT VICTORIA-W AT ER DRAG HARLAN MAANDAG 26 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 GEMEENTERAAD. HET DEBAT OVER DE BEZUINIGINGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag. 28 Juni 2933, des n.m. ten 1.30 uur, voort te zetten: des avonds om 8 uur en zoo noodig op Don- terdag 29 Juni om 1.30 en om 8 uur. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken '(liggen ter inzage). Proces-verbaal opneming kas en boe ken Gemeenteontvanger. Verzoekschrift van J. Kramer om eervol ontslag' als havenmeester. Idem M. B. Teipe als leeraar Gem. Lyceum. 2. Schrijven van Burgemeester en Wet houders inzake den financieelen toestand der gemeente. 3. Verordening tot verhaal van bijdragen als bedoeld bij art. 36 der Pensioenwet 1922. 4. Verhaal van pensioensbijdragen op sa laris Wethouders. 5. Verkrijging rijkssubsidie voor inrichtin gen van hooger- en middelbaar onderwijs. 6. Opheffing openbaar vervolgonderwijs. 7. Opheffing scholen Voorbereidend La ger Onderwijs enz. 8. Centralisatie 7e leerjaar Openbare La gere Scholen. 9. Heffing contributie leenen boeken Stads Bibliotheek en Leeszaal. 10. Verordening ter uitvoering van de artt. 69 der Winkelsluitingswet 1930. 11. Bouwverordening. 12. Balans, enz. 1932 woningbouwvereeni- ging: a. ..Huis ter Cleef", b. „St. Bavo". 13. Balans, enz. 1932 Keuringsdienst van Waren. 14. Aanvaarding schenking van Dr. J. F. M. Sterck. 15. Rekening enz. 1932: a. Ver. „Kinder voeding" (tijdavk Nov.-Dec. 1932); b. douche badhuizen afd. Haarlem N.-H. Ver. „Het Witte Kruis". 16. Aanschaffing leermiddelen bijz. school R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina. 17. Verleenen medewerking verandering gymnastieklokaal bijz. school Bakehesser- gracht. 18. Vergoeding L.O. Wet 1920: a. art. 100. 19 bijzondere scholen; b. art. 101, 9e lid, 2 bijzondere scholen. 19. Uitgifte grond in erfpacht Jan Evert- senstraat e.o. (Woningbouwvereeniging St. Jozef G. A. en De Voorzorg.) 20. Vergoop grond: a. Jan Haringstraat A. v. d. Laan de Vries en J. de Vos)b. Deli- straat (Gebr. Van Schuppen); c. Veenberg- plein (M. A. Scheffers); d. Orionweg (H. Her wig en Zoon); e. Zaanenstraat (J. Kam- minga); f. Zaanenstraat (N.V. Handelmij. y.h. P. J. Voorneveld). 21. Vaststelling voorgevel rooilijn zuid zijde Antoniestraat. 22. Wijziging detail 11 uitbreidingsplan j,Noord". 23. Beroepschrift N.V. Haarl. Overhemden Industrie tegen weigering vergunning bij bouw achter perceelen Zijlweg en Gaelstraat. 24. Beroepschrift N.V. Aannemersbedrijf V.h. F. Broersma tegen ontwerp uitbreidings plan Kinderhuissingel. 25. Beroepschrift E. Bruins inzake toe kenning aanvullingspensioen. 26. Gebruik taxi's. 27. Reclame's schoolgeld Lager Onderwijs. Benoeming a. lid Gezondheidscommissie; b. lid Bestuur Vereeniging Nijverheidsonder wijs; c. hoofd 3e school voor Uitgebreid Lager Onderwijs. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. d. Ham, van Keu lenstraat 57, autobeeldje; Blijswijk, Bantam - straat 68, autoped. Kamp. Peuzelaarsteeg 3-5 bankbiljet; De Vries, Korte Zijlweg 6 Over- veen, broche; Pul, Jan van Zurenstraat 21, kinderhandschoenen; De Graaf, Aagje Deken straat 9, hondje; Zwaan. Atjehstraat 88, han gertje. Kruishaar, Magdalenastraat 8, re genjas en pet; Wicher, Viersterrenstraat 21. jasje; v. Dam, Groote Houtstraat 8. jongens jas; Vrenegoor, Schalkwijkerweg 17, pakje inh, onderlijfjes; Schornagel, Gen. Cronjéstr. 36, rijwielbelast.plaatje. Brink, Regulierstraat 39 rood, rozenkrans; Pols, Gen. Bothastraat 110, idem; Heerens, Bank 3 op de Vïschmarkt 3 sleutels; Broertjes Ternatestraat 40. sleu teltjes; Bur. van politie, Sm edestraat 9, si garettenkoker. Portielje, Kleverparkweg 21 B rood, gramofoon die daar verkeerd bezorgd is. Voor den Politierechter. BAAS IN EIGEN HUIS Het is niet met een enkel woord te zeg gen, wie de baas is in huis; soms is 't de va der. veelal de moeder, bij enkele minder ge lukkigen de schoonmoeder, ja. ik ken er, waar de jongste dochter, die pas loopen kan. den heelen boel regeert, maar dit is toch wol zeker, dat tegenover niet-huisgenooten de man de aangewezen persoon is voor. zij het niet altijd uit eigen beweging, het huisrecht te verdedigen. Zelfs als je een café of derge lijke inrichting hebt. waar je met veel ple zier vreemden ontvangt, dan nog staat het je volkomen vrij, om een vreemde de deur te wijzen, wanneer zijn tegenwoordigheid je niet gewenscht voorkomt. Er zijn menschen. die dat niet willen erkennen en die loopen de kans te een of anderen tijd voor den po litierechter te moeten verschijnen. In Lisse woont zoon heer en dien schijnt het begrip al moeilijk bij te brengen te zijn. dat hij in eens anders huis niets te vertel len heeft, want hij is al eenige malen voor huisvredebreuk veroordeeld en nu stond hij daar weer voor terecht. De caféhouder van de Nachtegaal had dien heer. die een eenigs- zins lastigen dronk over zich schijnt te heb ben. naar aanleiding van een vorige kwestie uitdrukkelijk te verstaan gegeven, dat de Nachtegaal voor hem gesloten was. maar hij schijnt verzot op nachtegalen en zoo ge beurde het dan. dat hij in den avond van 8 Mei toch het café binnenstapte. Eigenlijk werd hij er binnengeloodst door een chauf feur. die met hem van Haarlem was komen rijden, welke reis telkens was onderbroken, als zich een café aan den weg vertoonde; 't is begrijpelijk, dat de heer bij het bezoek aan de Nachtegaal niet geheel helder van geest was- Hij was 't nu blijkbaar nog niet. want hij wist niet meer. wat er gebeurd was en meende, dat een eerzaam burger aan het buffet had gestaan, terwijl deze zei. dat hij al buiten stond, toen de heer binnenkwam Op dat tijdstip was het café eigenlijk voor het publiek gesloten, maar de Hanze van Lisse had er vergaderd en mocht nog wat bekomen van de zwaarwichtige debatten door een uurtje gezellig samenzijn en terwijl alzoo de Hanze biljartte, kaart speelde of gezellig koutte, kwam de ongewenschte be zoeker binnen en zette zich met zijn chauf feur aan een tafeltje. De baas van de Nach tegaal, tevens Hanzevoorzitter. ging in zijn dubbele kwaliteit op den bezoeker af en zei, dat hij er uit moest. De heer ging niet. ver telde de baas. maar zette zich extra op zijn gemak aan het tafeltje. Viermaal zou de baas van 't huis den last om te vertrekken hebben gegeven en daarop kwamen de zo nen des huizes en brachten den heer buiten, wat niet al te voorzichtig geschiedde, want de heer brak een arm. Dit laatste werd zoo terloops meegedeeld, als van geen belang. Er waren veel getuigen a décharge opge roepen, maar de meesten hadden niets ge hoord of gezien en die wel wat gehoord had onder 't biljarten door, bezwaarde meer dan dat hij dechargeerde. De Officier had geen medelijden met dezen beroeps-huisvredebreker en eischte drie we ken gevangenisstraf; de rechter dacht aan het loodsmannetje, zonder wien de verdachte misschien niet in 't café was gekomen en gaf f 40 boete, misschien kwam de gebroken arm ook hi mindering. BIJ DE WERKVERSCHAFFING In Edam bestaat er een werkverschaffing voor de werkloozen, een prijzenswaardig iets doch of dit altijd naar waarde wordt ge schat, is de vraag. Men zou in dit geval die vraag zelfs ontkennend kunnen beantwoor den, want de heeren, die belangeloos hun tijd beschikbaar stelden voor controle en admi nistratie, hadden geconstateerd, dat twee der te werk gestelden zoodanig de lijn ge trokken hadden, dat zij het noodig hadden gevonden op die lieden bij wijze van boete, een kleine korting toe te passen, respectie velijk van 30 en 45 cent. Dit echter was lijnrecht in strijd met de opvattingen omtrent recht en plicht van de betrokken personen en zij sloegen een hoo- gen toon aan, eischten het volle loon en wei gerden beslist om het kantoor, waar de uitbe taling plaats had, te verlaten. Een hunner zei zelfs, dat hij er een jaar voor over had om een der heeren door de ruiten te gooien. Kun protest lokte andere te werk gestelden en de houding werd zoo dreigend, dat de heeren tenslotte toch maar die 30 en 45 cent betaalden. Als de werklieden dachten het nu gewon nen te hebben, hadden ze het toch glad mis. want nu ging de justitie een woordje mee spreken. De Officier noemde het optreden een schande en was van oordeel, dat daar tegen streng moest worden opgetreden: het was alleen maar jammer, dat deze twee de kastanjes uit het vuur moesten halen, want er waren er nog rweer. die aan de beweging hadden deelgenomen: hij eischte 3 maanden gevangenisstraf tegen ieder. De man. die er een jaar voor over had ge had. keek benepen, evenals zijn maat; ze pleitten voor een voorwaardelijke veroordee ling. maar de politierechter deelde de op vatting van den Officier en gaf drie maanden EEN LOOZE SLAGER Een slager in Haarlemmermeer kwam bij een boer om varkens te koopen. waarop ge zegd werd. dat ingevolge de varkenswet die dieren niet ongestempeld vervoerd mochten worden en daarom zouden ze eerst naar een café gebracht worden, waar gelegenheid was om ze te wegen. De verkooper vroeg aan den slager of deze de varkens kon betalen en zou betalen, waarop de slager ja zei en daarop had de weging plaats. In het café zou de be taling plaats hebben, maar vóór dit gebeurde zei de slager, dat hij even een boodschap had te doen buiten het café en die boodschap bestond hierin, dat hij tegen een man, die de varkens zou vervoeren, zei. waarheen ze ge bracht moesten worden en hij liet de dieren vervoeren, zonder dat de verkooper er iets van5 wist en nu bleek, dat de slager ook geen geld had om het gekochte te betalen. Den volgênden dag verkocht hij de varkens op de markt te Purmerend voor f 225 en bij hooge gratie gaf hij aan den man. van wien hij ze gekocht had. honderd gulden, terwijl hij f 265 schuldig was en verder bleef het bij beloften. De Officier van justitie had oplichting ten laste gelegd, maar tijdens de behandeling bleek, dat de verkooper niet tot afgifte was bewogen en de varkens niet had afgegeven, omdat hij eerst geld wou hebben. Zoodoende kon er misschien sprake zijn van diefstal en niet van oplichting. Op dien grond kreeg de Officier zijn eisch van een maand gevange nisstraf niet toegewezen, maar werd ver dachte vrijgesproken, waarbij de rechter op merkte. dat verdachte niet moest denken, dat zijn handelwijze niet streng werd afge keurd, terwijl hem op het hart werd ge drukt de schuld zoo spoedig mogelijk te ver effenen. N.V. TECHNISCHE MAATSCHAPPIJ P. J. F. VAN OEFFEL HAARLEM. Op de dezer dagen gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werden Balans en Verlies- en Winst-rekening over het boekjaar 1932 goedgekeurd. Het dividend werd, na de gebruikelijke afschrijvingen, be paald op 3 pet. (v.j.) 4 pet. VOOR DE GEBREKKIGEN. WEER BOOTTOCHTEN VAN „SNEL- VERBAND". (De Eerste-hulp Vereeniging „Snel ver band" organiseert ieder jaar boottochten voor lichamelijk gebrekkigen, zoo ook dit jaar. Deze keer worden ze gehouden op 28 Juni voor volwassenen en op 29 Juni voor kinderen. Beide keeren is het reisdoel Wormerveer, waar in „De Jonge Prins" een wanne maal tijd genuttigd wordt. Hierna worden ae patiënten nog eenigen tijd aangenaam bezig gehouden, waarbij de vertooning van een film op het program staat. Het vertrek van de boot is voor beide dagen gesteld op 8 uur, waarna men om pl.m. 11.30 uur in Wormerveer aankomt om van aldaar ongeveer 3 uur vertrekken, zoo- -dat men om 7 uur in Haarlem terug kan zijn. Vrachtauto's Tractors Aaitobtssehassis in prijzen vanaf resp- fl. 1400.-, 11.3400.., fl. 2325... AMSTERD. RIJTUIG M'J., PLEIN 21, Telefoon 11198 Licht digestief werkend NEDERLANDSCHE MIJ. OBERLAHNSTEIH NATUURLIJK BRONWATER Opgericht 1SS7 (Adv. Ingez. Med.) JUBILEUM REDDINGSBRIGADE. DE SLOTFEESTEN. (Adv. Ingez. Med.) Nadat Zaterdagmiddag de deelnemende brigades aan de opdracht, wedstrijden ui.!, een heeren- en een damesploeg Amster dam, oen gemengde ploeg uit Bussum en een heeren- en een damesploeg Haarlem me disch waren geëxamineerd, had de techni sche opdracht, óók zonder publick plaats op Zondagmorgen in de abonnementsinrichting aan de HoutvaArt. Wc vermelden, dat dc Haarlemsche heerenploeg het hoogst aantal punten op technisch gebied verwierf en op medisch gebied een gelijk aantal met de Am- sterdamsche ploeg. De beste damesploeg voor medisch was óók Haarlem. Ook Bussum heeft een zeer goed aantal punten behaald. De namiddagwedstrijden werden gehouden in de nieuwe inrichting. Houtvaart. Een vrij groot aantal belangstellenden was aanwezig. We zullen enkel de uitslagen vermelden: No. 1: Afvalwedstrijd: 1 Suus Hommels. 2 Elsje Kemper. Van de jongens kwam Willy Zwart het eerst aan. No. 2: Tandemzwemmen voor dames: 1 het paar Lien Kollerie met J. Nagtegeller. tijd 48 3 5. 2. Lies Bouckaert en Hermien Haase, tijd 53 2 5. beide ploegen van Haarlem. No. 3 Popduiken dames: 1. Mevrouw De WeeKruyf. Amsterdam, tijd 34 1 5: 2. Mej. A. van Lingen. Bussum. tijd 38 15; 3. Mej. L. Bauckaert tijd 38 4 5. No. 4: Popduiken heeren: 1. E. Kammer. 30 2 5: 2. J. Appelboom, 3115. beiden Am sterdam. Het gecostumeerd steekspel, dat nu volgde, was een succes- en lachnummer. Het pu bliek kende de prijzen toe aan mevrouw de Klerk—Out en mevrouw Eldennans. No. 5: Gemengde estafette. 4 maal 25 M. gekleed met pop. Twee groepen uit Amster dam en 1 uit Haarlem bonden den strijd aan. Haarlem won gedecideerd met een tijd van 2 min. 26 4 5. No. 6: 25 M. achteruitzfemmen v. dames: 1. Mej. A. van Llngcn. Bussum 43 4 5: 2. Mej. Lien Kolleriei. Haarlem 45 2 5 sec. No. 7: Heeren idem: 1. E. J. Kortenoever. Bussum 37 1 5: 2. C. H. Vrugt. Haarlem 4S 3 5. No. 8: 50 M. gekleed zwemmen voor H. R. B. leden boven 35 jaar. 1. J. Koning 541 5: 2. J. M. Thuis 55 sec. No. 9: 100 M. schoolslag voor dames fge- kleed) bracht nog de noodige spanning. Lien Kollerie. Haarlem werd met een tijd van 1 M. 58 2 5: mej. Nel de Vries. Amster dam. werd 2. tijd 2 m.. 1/5 sec.; 3. mevrouw Dewee—de Kruyf, Amsterdam. 2 m. 7 2 5. Idem voor heeren: l. C. H. Vrugt, Haarlem, met 1 m. 46 4 5: 2 werd de heer F. Beukman. Amsterdam, tijd l m. 50: 3. J. H. Licher. Am sterdam 1 m. 52 2/5. No. 10: 25 M. borst- en 25 M. rugzwenimen zonder gebruik van armen: 1. Lien Kollerie. Haarlem, 57 sec.: 2. mej.N. de Vries, Amster dam 1 m. 11/5, Hetzelfde nummer voor heeren: 1, C. H. Vrugt. Haarlem 54 2 5: 2. J. Appelboom, Ant s' erdam 59. tNo. 11; Wedstrijd om den Stads-Editie- beker. 75 M. gekleed, waarvan 25 M. met gc- kleeden drenkeling: 1. R. J. Rohlfs, Haarlem 1 m. 34; 2. C. H, Vrugt 1 m. 38 3 5. van de da mes werd 1 Lien Kollerie. Haarlem in 1 m. 44. Daar dit de derde maal achter elkaar is. dat Rohlfs op den wisselbeker beslag wist te te leggen, is deze nu zijn eigendom geworden. De wedstrijden werden door goed weer be gunstigd. Na den goedgeslaagden middag volgde een gezellige, eenvoudige gemeenschappelijke maaltijd en tot slot een feestavond in het gebouw van den Kegelbond, prijsuitreiking door den heer Joh. M. Schmidt en A. J. Meyerink. Het was een vroolijke avond; Tho- masvaer en Pieternel behandelden in een geestige samenspraak de geschiedenis der brigade, opgeluisterd door pakkende ta bleaux. betrekking hebbend op het redding wezen. Muziek, dans en voordracht wissel den elkaar af en om 12 uur. toen 26 Juni. de oprichtingsdatum, was aangebroken, bereikte het feest het hoogtepunt door een spontane huldiging van den heer en mevrouw Meye rink, de oprichters der brigade. Dc Haarlemsche Brigade heeft haar 20- jarig bestaan op waardige en propagandis tische wijze herdacht. „THE BLUE BEES" WEEK VOOR DEN PHOHI-ZENDER. Zooals bekend, heeft de Phohi-zcnder voor Indië sinds eenigen tijd haar uitzendingen hervat Reeds enkele jaren geleden speelde het bckodc dansorkest ..The Blue Boes", dat momenteel in rie Dancing la Gaite" ge ëngageerd Is. voor dezen zender. Ook thans zullen de ..Blue Bees" regelmatig ia de Phohi-programsna's op;reden. Op Vrij dag 23 Juni verzorgden zij weer een pro gramma van dansmuziek en voor de volgen de weken staan zij reeds verschillende malen in de programma's genoemd. JEUGDIGF WERKLOOZEN. Over een maand komen vele kinderen weer vrij van school. Een baas te vinden is moei lijk en zoo komen er weer cursussen voor de 14-jarige jongens waar ze worden opgeleid als timmerlieden, bankwerkers en electriciens. Het geheel zal weer staan onder oppertoe zicht van den Gem. Dienst der Werkloos heidsbestrijding. N. Z. H. T. M.-PENSIOENFONDS. Aan het jaarverslag 1932 van het pensioen fonds ontleenen wij, dat in 1932 geen be roep werd gedaan op de commissie van scheidslieden. In 1932 werden gepensionneerd wegens invaliditeit 4 beambten: wegens ouderdom 2 beambten: wegens overlijden van deti echtgenoot en vader 7 weduwen en 5 weezen. In 1932 bereikten 4 pensioentrek- kende weezen den 18-jarigen leeftijd, waar door een vermindering van het pensioenbe drag plaats had. Overleden zijn in 1932 1 ge pensionneerd ambtenaar: 5 gepenslonneerde beambten en een gepenslonneerde weduwe. 31 Dcc. 1932 telde het fonds 919 leden. 58 loden waren gepensionneerd. 48 weduwen en 29 weezen kregen steun. Het bedrag der uit gekeerde pensioenen was in 1930 f 54.603, in 1931 f 68.025 en in 1932 f 65.553. Aan premie werd geind in 1930 f 142.44S. in 1931 f 145.543 en In 1932 f 143.145. Het kapitaal van het fonds was op 31 De cember 1930 f 2.084.360. 1931: f 2.294.019 en in 1932 f 2.506.870. EINDEXAMEN GEM. LYCEUM, AFD GYMNASIUM Geslaagd voor diploma B: de heer F. H. Meyer. Voor diploma A: de heeren E. Felder, A. F. J. C. Habermehl. A. F. p. Cassee. Met 3 candidaten wordt het examen voortgezet. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranttooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LEGER DES HEILS. MAATSCHAPPELIJK WERK. Enkele weken geleden kwam in dit blad een artikel voor over het nieuwe gebouw voor Maatschappelijk Werk van het Leger des Heils te Haarlem. In bedoeld artikel werd het groote nut van deze inrichting zeer duidelijk aangetoond. Sindsdien heeft het Leger des Heils een duizendtal circulaires gezonden, met als inhoud een copie van dit artikel, met er aan toegevoegd, een verzoek een bijdrage te gireeren voor dc tot standkoming van dit gebouw. Deze circulaires zijn uitsluitend ge zonden aan girorekeninghouders in Haarlem en omgeving. Enkelen hebben gehoor gege ven aan het verzoek om een bijdrage over te schrijven, velen bleven tot onze spijt in gebreke dit te doen. Mogen wij bij dezen alsnog een dringend beroep doen op uw sympathie met ons werk in deze stad. welken arbeid, vooral met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandighe den een ernstig beroep doet op uw steun. Ons gironummer is 40698. Er is nog een groot te kort. helpt u ons dit aan te zuiveren, waar voor wij u bij voorbaat zeer erkentelijk zijn. HET LEGER DES HEILS. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 39) Bij de heuvels, waar de mannen bijeen stonden, werd de spanning ondragelijk. Deve- ny's mannen zaten zwijgend te paard, kijkend naar hun leider en Harlan met felle vijandig heid. De mannen van de T-Down stonden tegenover hen, even vijandig. Met de vuur wapens in hun hand waakten zij er tegen, dat iemand tusschenbeide zou komen in de tragedie, die zich hier zou afspelen. Rogers en zijn mannen en de ruiters, die bij Colver behoorden, hadden zich geposteerd tegenover de bende van Deveny. Ook zij hielden hun wapens gereed en Rogers, die was afgestegen, stond naast zijn paard, den loop van zijn wapens gericht op Deveny. Harlan. Rogers en de anderen, hadden, galoppeerend door het dal. Deveny en de zijnen ontmoet. Zoodra Deveny Harlan her kende. was hij afgestegen; wetend, dat een schietpartij het gevolg van deze ontmoeting zou zijn. had hij zijn bewusteloozen last neer gegooid. Reeds het volgend oogenblik dacht hij niet. meer aan het meisje. En toen Harlan naderde zag Deveny in zijn oogen diezelfde verwoede uitdrukking, die reeds eerder in Lamo zijn hart. had doen bonzen van vrees. Een oogenblik van stilte ontstond, toen de beide groepen op elkander stootten: lichamen verstrakten, gereed om met vlugge bewegin gen tot zelfverdediging over te gaan. Harlan wist een botsing te vermijden, een botsing, waarbij allen zouden zijn betrokken- Zijn revolvers dreigden, nog voor een van Deveny's mannen zich rekenschap gaf van den toestand. Hij dwong hen te blijven waar zij waren. totdat de mannen van de T-Down hem had den ingehaald. Toen, terwijl zijn revolvers nog dreigend gericht waren on de mannen van Deveny. steeg hij af om zich te stellen tegenover hun leider. Zoo stond hij. toen Barbara tot bewust zijn kwam en terwijl het meisje wegsloop, sprak hij tot Deveny, maar zoo luid dat ieder van de aanwezigen het verstond. Harlan's houding was zoo dreigend, dat niemand zich durfde te roeren. Men voelde, hoe bij de minste beweging deze man zou doen wat geen ander durfde. ..Dus je hebt Barbara Morgan te pakken", begon hij. staande vlak bij Deveny. Er klonk spot in zijn stem en ironie, die Deveny deden sidderen van woede Toch deed hij moeite om zich te beheer- schen. Hij stónd tegenover denzelfden man. die hem destijds in Lamo had verslagen. De houding was precies dezelfde als toen, al was de situatie anders. Het verschil was dat Harlan in Lamo ge toond had tot geweld te willen overgaan, maar bereid scheen om te wachten. Toen wilde hij een beslissing niet forceeren. Dit maal moest zijn plan zijn Deveny tot verzet te dwingen. Dat besluit stond te lezen in zijn oogen. in de strakke trekken om zijn stijf- gesloten lippen. Hij scheen de anderen volkomen te ver geten. Doorborend rustte zijn blik op Deveny. die rilde van vrees, welke hem bekroop. Meermalen had Deveny gestaan tegenover mannen, in wier hart de lust leefde, hem te dooden; hij had hen neergeschoten, omdat zij hun gezindheid verrieden in de wijze, waarop zij hun gezindheid verrieden in de wijze, waarop zij hem aankeken. Nu zag hij in Harlan's oogen al de haat en de verachting, welke Harlan voor hem voelde, geconcentreerd. Maar tevens de ge weldige zelfbeheersching. die hij gezien had. toen hij in Lamo tegenover hem stond. Sinds dien dag had Deveny Harlan ver meden. Hij had geweten waarom hij wist het nu ook. Omdat hij bang was voor Har lan. Omdat hij een lafaard was, die vreesde den dood in de oogen te zien. Hij had 't gevoeld, sinds Harlan in de om geving vertoefde. Hij had hem vermeden, omdat hij voor zich de stellige zekerheid had. dat Harlan zijn dood zocht. Hij wist. wat er zou gebeuren. Harlan's woede zou een situatie doen ontstaan, waar op hij gedwongen werd. te grijpen naar zijn wapens. Dan zou Harlan's hand een oogen blik aarzelen. Zou hij vlugger zijn? De vraag martelde hem. Hij hoorde niets van hetgeen er ge beurde; hij hoorde zelfs niet. wat Harlan zeide, al zag hij diens lippen bewegen. Hij zag niemand van degenen, die bij hem stonden, niemand van degenen, die hem aanstaarden. Alleen Harlan. Het hart bonsde hem in de keel. Zou hij vlugger kunnen zijn dan Har lan? Plotseling, toen hij zag, dat Harlan achter uit ging. voorzichtig stappend, besefte hij met verbazing, dat het vreesdij k oogenblik was gekomen. Nu verstond hij wat Harlan zeide. Verloor die man dan nooit zijn kalmte? „Haydon is dood", klonk het. En hij keek Harlan aan of hij het niet begreep. ..Lafe Woodward schoot hem neer", ging Harian voort, „in jouw eigen schuilplaats! Én luister nu goed! Allemaal!" Het kwam Deveny vreemd voor. dat Harlan sprak tot zijn mannen, terwijl hij alleen hem aankeek. Woord ward werd ook gedood. Zijn werke lijk naam was Billy Morgan. Hij was de zoon van Lane Morgan. Bil] Morgan kwam hier in opdracht van den gouverneur om be wijzen te verzamelen tegen Haydon. Die heeft hij gekregen ook. Ik heb ze uit zijn zak genomen, toen ik hem begroef en ze gaan rechJtstreeks naar den gouverneur." ..Jelui spel is hier uitgespeeld scheen hij nu weer te zeggen tot zijn man nen. „Morgan vertelde me. dat hij een paar lui had bij de bende van Deveny. Die kunnen tusschen de anderen uitkomen en zich aan sluiten bij mij vrinden den troep van de T-Down". Deveny bemerkte, dat verscheidene man nen zich afscheidden van den groep ruiters en reden naar de plaats, waar de mannen van de T-Down stonden. Toen sprak Harlan wer „Nu staan de zaken er zoo voor: als iemand van de Star het voortaan op een eerlijke ma nier wil probeeren. kan hij zich aansluiten bij de jongens van de T-Down. Als de men schen van de Star liever weggaan uit de buurt en dan wegblijven ook. geef ik hun het recht te vertrekken, de k-idde van de Star naar Willow's Wells te drijven, die te verkoopen en het geld te deelen. Wie dat wil vertrekt onmiddellijk!" Ongeveer de helft van de menschen van de Star zetten zich in beweging. Er ontstond een oogenblik stilte. Degenen van Deveny's bende, die hun leider nog trouw bleven, wer den onrustig. „Geldt dat ook voor ons?" .«Natuurlijk.'^ verklaarde Harian, terwijl zijn stem weer spottend klonk. „Het. is de eenige kans om te ontloopen. wat je toe komt". Rumoer volgde, toen Deveny's mannen zich voegden bij de menschen van de Star. die reeds waren vertrokken. En weer ontstond een langdurige stilte, terwijl Deveny keek naar het dal en zijn mannen zag wegrijden. Hij keerde zich nu tot Harian, beseffend, dat hij alleen stond. De menschen van dc T-Dotvn. de helft van de Star en een groot deel van zijn man nen kozen de partij van Harian. Deveny zag Colver en Rogers onder degenen, die hun lot verbonden aan dat van Harian. Alleen Deveny kreeg de kans niet. En dit versterkte hem in de overtuiging, dat Har ian van plan was hem neer te schieten. En toch, nu hij zijn tegenstander aanzag, wist hij. dat hij niet in staat zou zijn. te doen wat ieder van hem verwachtte: Harian neer te schieten om op die wijze het gezagd over de mannen te herwinnen. De mogelijkheid "net gevaar te doorstaan, kwam niet eens bij hem op. Hij wist immers, dat hij toch niet dc revolver op zijn heup 1 zou kunnen bereiken, als Harian naar hem keek het zou gelijk staan met zelfmoord. „Deveny". Harlan's stem klonk als een zweepslag en deed dc kleur op Deveny's gelaat aschgrauw worden. „Nu is het jouw beurt, Deveny! Trek je revolver!" Dit was het vrceselijke moment. Deveny zag de anderen verstijven: hij hoorde hun moeilijke ademhaling. Hij vocht met zichzelf om den lust te weerstaan te doen. wat Harian zei. Hij stond een oogenblik, de hand vlak boven den holster van zijn wapen, den arm gebogen, gereed om te grijpen. Toon dc vlammende oogen van Harian op zich gericht, zag hij hoe zijn eigen rechtrhand zich langzaam uitstrekte, de vingers gespreid, alsof hij zijn tegenstander een hand wilde geven Deveny werd zich bewust van iets onverklaarbaars. Zijn eigen hand ging om hoog. Nu was die hand reeds bij den schouder en terwijl hij keek. ging die nog hooger tot op gelijke hoogte me» zijn hoofd. Hij wei gerde openlijk den strijd met Harian uit te vechten op de revolver. „Lafaard!" Dit was de stem van Harian. „Je durft niet te vechten en je durft niet weggaan. Dan zullen we Je bewaren voor den gouver neur! Geloof maar. dat die biii zal zijn. als hij je ziet" Harian wendde zich om en liep naar het paard. Deveny den rug toedraaiend Toen kwam Deveny in actie. Zijn haat overmande hem. Met een bliksemsnelle be weging trok hij zijn wapen, het gezicht stralend van vernielenden hartstocht Hij schoot Harian in den rug. schoot nog een keer. toen Harian reeds struikelde en viel. maar Deveny's laatste kogels troffen geen doel. Want reeds verslapte de green van zUn hand. Omdat Roger's geweer rook en vuur spuwde en Deveny ineenzonk, sidderend bij eiken kogel, die hem trof. (Slot. volgt)

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9