m y Uêt BisAokOtiiltsic Taxi Lorenz Kom, Balbo! Bericht 50e Jaargang No. 15338 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 27 Juni 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE I.OFKENK COSTEK JIAATSCHAPPIJ VOOR ee ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGE ME ENE DRUKKERIJ NV. Hooldredecteer: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper w€ek 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 355, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëNI5 regels 1.75, elke regel meer 055. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250 iktheid f 2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400—, Verl Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100— es Duim f 75.-, Vetlies Wijsvinger f 75... Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 Juni. In Duitschland. Vart de vele vreemde dingen dezer tijden blijven de gebeurtenissen in Duitschland wel de allervreemdste. Een paar weken geleden scheen het dat de omwenteling zich voltrok ken had en dat de regeering nu hoe dan ook aan het werk van den opbouw zou be ginnen. Maar sindsdien blijkt het omwente lingsproces zich nog steeds voort te zetten in een verdere machtsverovering door de Nationaal-socialisten. Hun theorie, dat zij Duitschland voor de zegeningen van hun politiek veroverd zouden hebben als zij maar eenmaal met het marxisme en de Joden had den afgerekend, en dat de overige partijen, ineenzakkend, zich vanzelf achter hen zouden scharen, blijkt niet met de practijk overeen te komen. Diegenen die meenden dat een absoluut gezag mitsgaders volmaakte orde in Duitschland gevestigd waren, werden al ont nuchterd door de merkwaardige gebeurtenis sen bij het R.K. Gezellencongres te Miinchen. waarbij de vice-rijkskanselier Von Papen zelfs werd uitgejouwd en een aantal congres leden werd gemolesteerd, ofschoon Hitler-zelf zijn instemming met het houden van het con gres had betuigd. Daarna is gebleken, dat de oude niet- marxistische partijen niet gewillig genoeg ineengezakt en in kudde achter de Nazi's meegedraafd zijn. want de eene krasse maat regel na de andere wordt nu ook tegen die partijen genomen. Het R.K. Centrum, thans weer onder leiding van Brüning, den oud rijkskanselier, is blijkbaar nog alleszins levend, de R.K. Beiersche Volkspartij ook. Deze laat ste wordt nu om zeep gebracht, want giste ren zijn alle Rijksdag- en Landdag-leden dei- partij te Miinchen in arrest gesteld, onder de merkwaardige beschuldiging dat de partij in nauw verband stond met de regeering-Doll fuss in Oostenrijk en „mede verantwoordelijk" was voor het verbod der N. S. D. A. P. in dat land. Een reeks bekende politici in Beieren, waaronder ook Katholieke geestelijken, zijn gearresteerd. Het is een vreemde beschuldi ging: die van politieke activiteit in een ander land, .en men stelt zich vanzelf de vraag door welk artikel van de strafwet zooiets wel ge rechtvaardigd zou kunnen worden. Er zal wel een buitengewoon rekbare formule voor ge vonden moeten worden. Intusschen bewijst het feit opnieuw hetgeen wel steeds duide lijker wordt dat de niet-marxistische meerderheid van het Duitsche volk geenszins „als één man achter Hitier staat", en er is weinig verbeeldingskracht toe noodig om te beseffen dat millioenen Duitschers alleen be rusten uit vrees voor de machthebbers, die over de soldaten en de wapens beschikken. Ook tegen Zwart-wit-Rood, de Duitsch- Nationalen in hoofdzaak, die n.b. met de Nazi's samen de regeering vormen, treedt Hitier thans op, want hij heeft de rijksverga dering van groepenleiders van den Duitsch- Nationalen Middenstandsbond te Berlijn, waarin minister Hugenberg zou spreken, dooi de politie laten verbieden. Het schijnt een uniek geval dat een minister aldus door zijn premier behandeld wordt, en men vraagt zich af wat Hugenberg tenzij hij zich sterk ge noeg mocht voelen om binnenkort zelf een greep naar de macht te doen, hetgeen te be twijfelen valt nog anders kan doen dan onmiddellijk aftreden. Het is een weloverwo gen slag in zijn gezicht. Ook zijn de bureaux der Christelijke vak verenigingen te Hamburg door de S. A. bezet. Op de actie tegen de communisten, de socia listen en de Joden is dus wel in vollen om vang een dergelijke onderdrukkings-cam- pagne van de burgerlijke partijen gevolgd. Hitier, Goering en Goebbels spelen thans zeer hoog spel. De berichten uit Duitschland zijn dermate onvolledig, de censuur en de vrees zijn er zoo sterk overheerschend, dat men hier op dit oogenblik volstrekt niet kan beoordeelen of dat spel zal slagen. Mislukt het. dan zal zonder eenigen twijfel burger oorlog ontstaan, en wat daaruit moet voort komen kan niemand ter wereld voorspellen. Intusschen ontbreekt nog steeds de groote actie tot opbouw en met bezorgdheid ziet het buitenland het vreemd gebeuren in Duitschland aan. Wat moet hieruit groeien? R. P. PERSONALIA Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen in de rechten de heer A. Hoekema te Heemstede. In Berlijn is een vergadering, waarop minis ter Hugenberg het woord zou voeren, ver boden. pag. 3 Nadere bijzonderheden over de zware aard beving op Sumatra. pag. 1 Alle be'langrijke functionarissen van de Beiersche Volkspartij gearresteerd. pag. 3 Leeraressen Meisjesschool. Welke B. en W. eischen. korting pag. 1 DE RIJKSSUBSIDIE VOOR HET M. O. ADRES VAN LEERAREN AAN DEN RAAD. De Vereeni&ng van 1 eeraren (essen) aan gemeentelijke inrichtingen van Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs te Haarlem en de afdeeling Haarlem van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia heb ben het volgende adres aan den raad ge richt: Het College van B. en W. stelt aan den Raad voor de logisch ingerichte salarisrege ling voor de leeraren bij de inrichtingen van voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs en bij de middelbare school voor meisjes prijs te geven en deze te vervangen door de bij het Rijk geldende regeling. Deze alge- heele wijziging van arbeidsvoorwaarden cn salarieering wordt gemotiveerd als middel om Rijkssubsidie te verkrijgen. Hiertegenover meenen wij met nadruk de vraag te moeten stellen: Bestaat er voldoende zekerheid, dat het Rijk inderdaad subsidie zal geven? Het College van B. en W. zegt: „de leeraren zullen nu wel dertig uren moeten geven in klassen van dertig leerlingen, maar juist doordat zij dertig uren geven, gaan zij, be houdens enkele die afvloeien, niet noe menswaard in salaris achteruit, sommigen zelfs vooruit." Afgezien van het feit dat geen deskundige op onderwijsgebied de regeling van dertig uren en dertig leerlingen zal durven verdedi gen, plaatsen wij tegenover deze bewering de zekerheid, dat voor lang niet alle leeraren en leeraressen dertig uren beschikbaar zullen zijn. De meesten zullen minder uren krijgen en dan in salaris sterk achteruitgaan. Geen onderwijsautoriteit kan thans bere kenen, hoe groot op 1 September het urental zijn zal. Het invoeren der Rijksregeling plaatst dus niet alleen de leeraren in een uitzonderings positie tegenover de andere gemeente-amb tenaren het zet de positie van tal van leeraren op losse schroeven en schept in het corps zelf groote verschillen van salaris, doordat het urental verschillen moet. Ongetwijfeld zal dp Raad zijn moreele ver plichting tegenover de leeraren in dienst der gemeente erkennen. Men doe dus geen sprong in het duister, maar noodige Burgemeester en Wethouders uit de leeraren niet anders te behandelen dan de overige gemeente-ambtenaren en ln ieder geval geen stappen te doen, voordat de Re geering inzake subsidie en overgangsbepa lingen de noodige zekerheid heeft gegeven." Er is ook een bezwaarschrift aan den Raad gezonden door het college van rector en directeuren. DE VOORGESTELDE OPHEFFING VAN HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. DE VEREENIGING VOOR VROUWEN- BELANGEN PROTESTEERT. Het bestuur van de afd. Haarlem der Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap heeft een adres ge richt aan den raad over het voorstel van B. en W. tot opheffing van de scholen voor voorbereidend lager onderwijs, in welk adres het zegt, dat met dezen maatregel juist de vrouwen en kinderen, de zwaksten, het ernstigst getroffen zullen worden, en dat wederom aan een groote groep vrouwen een bestaansmogelijkheid ontnomen zal worden. „Met volle erkenning van de groote moei lijkheden om in dezen crisistijd de geldmid delen doelmatig te besteden, meenen onder- geteekenden toch, dat het zwaard van de be zuiniging niet het geheele bestaan van deze noodzakelijke inrichtingen mag vernietigen, noch deze vrouwen geheel uit haar werkkring mag stooten, waarom het bestuur van bo vengen. vereniging, Uwen Raad met aan drang verzoekt, naar een andere oplossing uit te zien." M V Maandag hadzooals icij meldden, de viering plaats van het 40-jarig onderwijzers,;w. :.?n van den heer N. Kraakman, hoofd van de St. Bavoschool alhier. Dc huldiging in de St. Bavo pastorie: Mei. E. Kraakman. Bissch. Insp. Kap. A. Leesberg. Plebaan Wcstericoudt. N. Kraakman 'jubilaris), mevr. Kraakman, H'. Jacobs (kerkmeesterj, Fr. Helminck kerk meester). voorheen RO-TAX XeleEoon 13 0 0 O TARIEF 10 CENT (Adv. Ingez. Med.) Lieve beste brave Balbo, Schei nou uk met dat gefop, Kom nou toch naar Schellingwoude, Laat je vliegers nu toch op. Zuster Anna staart een maand al In 't Zuid-Oostelijk verschiet. En haar droeve oogen vragen: Kompienou of kompieniet. Telkens maak je ons weer even Met een nieuw vertreksein blij. Schellingwoude haalt zijn schepen En zijn netten gauw op zij: Daarna volgt de nieuwe tijding En die luidt zoo ongeveer: Balbo is toch niet vertrekken, Want hij wacht op „vliegend" weer. Ben je niet wat al te.... grondig In 't beginnen van je vlucht? De berichten, die wij krijgen, Zijn met rechtniet van de lucht. Altijd zijn wij nog vol eerbied Voor het waarlijk grootsch project, Maar wanneer je 't zoo wilt houden, Wordt het tijd, dat je vertrekt. Waarlijk, beste brave Balbo, Schei nou uit met dat gefop. Laat ons niet van je gaan denken: Hou me vast, of ik vlieg op. P. GASUS. ZAANDAM'S GEMEENTE- BEGROOTING. DE REGEERING WACHT NOG AF. Naar aanleiding van het bericht inzake de ongeneigdheid van Zaandam's gemeentebe stuur om de begrooting overeenkomstig den wensch der regeering sluitend te maken er- het besluit van B. en W. van Zaandam om in verband hiermede de betalingen van Zaan dam te staken, kwam het Corr. Bureau ter oore, dat de regeering haar standpunt om trent deze aangelegenheid nog niet heef: be paald, aangezien een definitief besluit van den gemeenteraad te dezer zake nog niet genomen is. De kwestie heeft echter de volle aandacht der regeering. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: In Duitschland. pag. 1 W. Sch.: AmsterdamKnocke per K. L. M. pag. 4 Speciale correspondentie: Sir Eric Drurn- mond's afscheid. pag. 3 Bij een vliegdcmonstratie boven Hendon in Engeland werden luchtballons in den vorm van fantastische dieren opgelaten. De militaire vliegers kregen opdracht ze na te zetten en neer te schieten. DE HEVIGE AARDBEVING IN Z. W. SUMATRA. DE KAMPONGBRANDEN. Nader wordt betreffende de aardbeving, die 67 menschenlevens eischte, geseind: De stad Benkoelen is er vrij goed afgeko men. Zondagmorgen te 5 uur werd wel een aantal vrij hevige schokken gevoeld, welke ongeveer tien seconden duurden, waarna nog verscheidene lichte trillingen werden waar genomen. De waterleiding is op drie plaat sen lek geslagen. De telegrafische gemeen schap met Kroë werd gestoord. Ook in Bandoeng werd dc aardbeving, naar Aneta verder seint, zeer sterk gevoeld. Vele klokken bleven staan, terwijl de seismograaf van den vulcanologischen dienst volkomen ontredderd werd. Serang registreerde Zondagochtend te 5.25 eenige lichte aardschokken. Aan de West kunst van Bantam hadden denzelfden mor gen te 4 uur en te 5.55 zware aardschokken plaats. Tot dusverre zijn evenwel geen on gelukken gerapporteerd. In Telok Betong werden Zondagmorgen te 4.54 twee achtereenvolgende hevige aard schokken gevoeld, welke 70 seconden duur den. De richting van de beving was Noord- Zuid. De bevolking liep verschrikt de straat op. Te 7 uur voormiddag had wederom een korte doch krachtige aardschok plaats. De vermoedelijk oorzaak der kampongbranden. Dat er brand ontstaan is In dc kampongs komt vermoedelijk, doordat de hevigste schok ken Zondagmorgen vroeg hebben plaats ge had. Brandende petroleumlampen en wal mende oliepitjes zijn vrij zeker met het licht brandbare materiaal van de heftig bewogen of instortende kamponghuizen in aanraking gekomen. En is eenmaal in een kampong mot zijn licht vlamvattende bamboe-huizen en gemis aan deugdelijk bluschmaterlaal een brand uitgebroken, dan breidt deze zich ln een minimum van tijd uit en valt gewoonlijk de heele nederzetting, althans een groot deel daarvan, aan de verterende vlammen ten prooi. Dat is Kota Agoeng zulk een groot aantal woningen is ingestort en veertig per sonen werden gewond wijst er op. dat wij hier voornamelijk met steenen huizen heb ben te doen, die bij een aardbeving natuur lijk grooter gevaar opleveren door invallen de muren, neerstortende plafonds enz. dan de bamboe-woningen. Vroegere aardbevingen. De hoofdstad Benkoelen. gelegen aan de kust, heeft meermalen van aardbevingen te lijden gehad, aldus de Tel. Op den 21sten Maart 1818. den 5den Januari 1900 cn het laatst in 1914 ook in de maand Juni. is deze plaats door zware aardbevingen geteisterd. Bij deze laatste heeft het epicentrum ver moedelijk ook gelegen in de omgeving van het eiland Enggano. Het door Raffles ge bouwde vroegere Britsche Gouvernements huis, een groot steenen gebouw met twee verdiepingen, stortte gedeeltelijk in. zoodat het onbewoonbaar werd. Een groot aantal steenen huizen onderging hetzelfde lot. Vooral de oude steenen gebouwen, herin nerde aan het Engelsche tusschenbestuur. hebben toen. bij gebrek aan weerstand, den cijns betaald. Twintig menschen lieten bij deze ramp het leven. Moeara Doewa en Sim- r&ngan. genoemd ln de eerste telegrammen, liggen in het gebied ten Noorden van het Ranau-meer en behooren tot de afdeeling Osan en Komering-oe'.oe hoofdplaats Ba- toeradja van de residentie Palembang. De streek ten Noorden van het Ranau-wecr is het Ranau-plateau. dat zich tot een hoog te van gemiddeld 600 Meter boven het zee- pcii verheft. Van de cultuurgewassen is voor al bekend de Ranau-tabak. Verder worden nog geteeld koffie, rubber, katoen, terwijl cc bevolking die grootendeels leeft van de opbrengst van haar ladangs droge gron den voor rijst en andere gewassen ook boschproducten inzamelt. Kota-Agoeng waar 270 woningen zijn In gestort en 40 personen gewond, ligt ten Wes ten van Teioekbetoeng. aan het eind der Keizersbaai, de groote baai ten Westen van die. waaraan Teioekbetoeng is gelegen Kota Agoeng is de hoofdplaats van de ge lijknamige onderafdeeling. standplaats van een controleur B.B., en centrum van den handel in dit gebied, De booten van de K. P. M. doen het op vaste tijdstippen aan. Peper, koffie, cocosnoten. boschproducten worden van uit het binnenland langs wegen, voetpaden en de Semangka-rivier naar Kota Agoeng vervoerd. In Kota Agoeng en omge ving hebben zich ook vele Javaansche kolo nisten gevestigd. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren .ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. LEERARESSEN MEISJES SCHOOL. Welke extra korting B. en W. eischen. HET PERSONEEL ONKUNDIG GELATEN. Toen B. en W het voornemen opgevat had den de rijkssubsidie voor het Middelbaar On derwijs aan te vragen, hebben de organisaties van leeraren zich tot den wethouder van on derwijs gewend om de belangen van het personeel te behartigen. In die conferentie werd medegedeeld, dat de leeraressen \an de Middelbare school voor meisjes buiten deze nieuwe regeling vielen, dat van haar 'evenals van het andere gemeente-personeel) alleen het nieuwe offer van de pensioen premie zou worden gevraagd. Door toevallige omstandigheden is het per soneel van de Meisjesschool er evenwel in de allerlaatste dagen achter gekomen, dat B. en W. hun aanvankelijke plannen ge wijzigd hebben. Met een enkel regeltie in het uitvoerige voorstel over do rijkssubsidie van het M. O. stellen B. en W. aan den raad voor om voor do Meisjesschool toe te passen de salarisregeling voor de rijks H. B. S. met 3-jarigen cursus. Daarmede willen B. en W. van de leerares sen een offer eischen dat veel grooter is dan den pensioenpremie.De dames hebben een be rekening gemaakt die dit heel duidelijk aan toont. Deze berekening is gemaakt uitgaande van de veronderstelling dat in den aan staanden cursus hetzelfde aantal lesuren zal worden gegeven als thans. f M O tj <3 a c-5 Ij «i S-s ee rt .5 m s co .2 J. 1 «a| Ï-» aa 5 ~z O So 2 a X O U X A. f 4185 f 3885 f 3724 I 161 B. 3645.60 3366.60 2724.40 642.20 C. 3650.25 3367.50 2858.80 508.70 D. 4185 3885 2951.60 933.40 E. 4185 3885 3724 161 F. 4185 3885 3556 329 G. 4185 3885 3472 413 H. 4185 3885 3388 497 I. 3720 3475 3018.40 456.60 J. 4185 3885 3388 497 K. 2929.81 2670 2430.40 239.60 L. 3273.60 3003.25 2372.15 631.10 M. 3022.80 2760.30 2194.74 565.56 De verschillen zijn zooals men ziet zeer be langrijk. Van de leeraressen wordt boven het offer dat van het gemeentepersoneel ge vraagd wordt (ln den vorm van de pensioen premie) een extra korting gevraagd van 4 tot 24 pet. Bovendien is het aan te nemen, dat de leeraressen nog minder zullen ontvangen dan zij nu berekend hebben, omdat wel vast staat, dat zij bij den nieuwen cursus minder lesuren zullen krijgen. Alles hangt af van het aantal leerlingen en er zijn aanwijzingen dat dit. tengevolge van de slechte tijdsomstan digheden. achteruitgaat. Er zijn thans twee kleine 4de klassen, zoodat er voel kans is. dat die twee 4de klassen na het overgaan tot één vijfde klasse gecombineerd zullen worden. Dit feit alleen zou voor vrijwel alle leerares sen minder uren en dus nog minder inko men beteekenen. De leeraressen betreuren dat de organi satie en zij zelf buiten de geheele zaak zijn gehouden. Daardoor konden zij zich niét te gen deze plannen verweren. Ook do directrice is er buiten gehouden. Mot belangstelling zullen de dames nu het raadsdebat afwach ten om te vernemen hoe B. en W. het moti- veeren om voor de Meisjesschool met v ij f- jarlgen cursus de rijksregeling voor d r i c- jarige H. B. scholen toe te passen. Het is zoo verklaarden eenige hunner ons on zeker hoe het in de toekomst met de Meisjes school zal gaan. Het rijk zal voor de Meis jesschool nooit subsidie geven, zoodat het voordeel voor de gemeente voor die school alleen gelegen Is in het verminderde sala ris. Hot is evenwel de vraag of Haarlem, als het de rijkssubsidie voor het M. O. aan vaardt. toestemming zal krijgen om voor de buiten-leerlingen van de Meisjesschool f 500 schoolgeld te blijven vragen aan de buiten gemeenten en of de buitengemeenten nog de kinderen naar de Meisjesschool zullen sturen als het schoolgeld der andere middelbare scholen 'die wel door het rijk gesubsidieerd worden' veel verlaagd zal worden. Gevreesd wordt dat door de nu gevolgde gedragslijn op den duur het bestaan der Meisjesschool in gevaar zal komen. RADIOLEZING VAN DEN HEER W. M. BEKAAR Heden Dinsdag 27 Juni zal des avonds van 10.5511.10 uur door den nieuwen grooten zender Bisamberg een voordracht in de Hol- landsche taal Kunst en natuurschoon !n Oostenrijk", te houden door den heer Willem M. Bekiar. uitgezonden worden. Zooals onze lezers weten is de heer Bekaar onze Weensche correspondent.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1