Naar Schiphol met de oudjes. DE ANNEXATIE- SCHADELOOSSTELLING Het BetóMtiikste 50e 'Jaargang No. 15339 Verschijnt clagelijlcs, EeKalve op Zon- en Féest3ageii Woensdag 28 Juni 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEIMTEN: per week 0-25, per maand klO, per 3 maanden f 325, franco per post 355, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand f022, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN5 regels 1.75, elke regel meer 035. Reclames (L60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0-30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geiö. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT JWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Juni. Twee Richtingen De zaken willen niet marcheeren ter Eco nomische Wereldconferentie, en wien kan dat eigenlijk verbazen? De basis vah de inter nationale achterdocht ligt in de enorme be wapeningen. zooals van alle mogelijke zijden erkend is. Men heeft de Ontwapeningsconfe rentie. die zich althans met dit onderwerp bezig hield, verdaagd .zonder eenig resultaat bereikt te hebben, en vergadert nu in Londen in een sfeer, die zich veel minder dan de Geneefsche eigent om overeenstemming te bereiken. Want in Londen behoeven de hee- ren nu eindelijk eens niet te praten over die ellendige basis, zoodat zestig naties zich daar geheel concentreeren op hetgeen zij hun eigenbelang noemen. Daaronder verstaan zij direct voordeel, zonder risico's. Er is alleen oplossing van de crisis mogelijk door samen werking, maar daarvoor moet men concessies doen en dus risico nemen. Hetgeen men weigert, want men vertrouwt de zwaarbewa pende anderen niet. Weshalve de wereldpoli tiek onbehagelijk in den vicieusen cirkel blijft ronddraaien, zonder den minsten vooruitgang- te maken. Inmiddels is het ultra-nationalisme aan het opleven in verscheidene landen. Het scheldt, vooral in Duitschland natuurlijk, op het internationalisme, waaraan' het zich in- tusschen geenszins durft te onttrekken. Dat hebben Mussolini en Hitier beiden al duide lijk getoond. Men ziet het merkwaardige schouwspel dat de dictators, die in eigen land niets doen dan nationalisme prediken, tegelijkertijd in het buitenland zitten mee te hengelen naar internationale samenwerking omdat hun volken, zelfs onder hun onver gelijkelijke leiding, die dagelijks in alle toon aarden bezongen moet worden, niet in staat zijn om er bovenop te komen. Evenmin als de democratisch-geregeerde volken, evenmin als Frankrijk. Engeland. Amerika. Nederland, Belgiëenfin, de lijst is eindeloos. Er is geen enkele natie meer die niet in de zwart ste crisis-duisternis verkeert. Het is tochwel de moeite waard even te constateeren dat de opkomst van het ultra- natonalisme volstrekt geen einde heeft ge maakt aan de lange reeks pogingen tot in ternationale toenadering, waarvan het ten slotte toch moet komen. Het nationalisme werkt wel remmend, maar zijn eigen conse quenties volgen kan het niet. Diiitschland is niet in staat zich uit de internationale confe renties terug te trekken en binnen eigen grenzen, met negatie van het door de Nazi's zoo geminachte buitenland, het Derde Rijk tot bloei te brengen. Evenmin als Italië het alleen kan. Alleen wordt de internatonale sfeer nog geladener dan zij al was door de beminnelijke uitingen van het ultra-nationa lisme. dat zonder luidruchtige propaganda niet bestaanbaar is ..Alls pacifisme is Quatsch", zegt de heer Adolf Hitler, de man van de zoo-vredelieven- de Rijksdag-redevoering, in zijn boek „Mein Kampf". Maar waarom zitten zijn gedele geerden dan bij iedere internationale confe rentie. waarom blijven zij in Genève. waarom is Duitschland nog lid van den Volkenbond, waarom heeft het 't Vier Mogendheden Pact geparafeerd? Natuurlijk is er internationale samenwer king mogelijk met behoud van nationaal ka rakter, besef, gevoel van eigenwaarde, zelf bestuur voor ieder volk dat aan die samen werking deelneemt. De wereld zal er lang zaam aan toe gedreven worden, omdat het de eenige uitweg is. Een uitweg, die zal dwingen tot het delegeeren van een aantal nationale zelfbestuurs-bevoegdheden aan een in te stellen permanente internationale macht. Maar het is nog niet zoover. De ellen de en de beproevingen der wereld schijnen nog niet groot genoeg te zijn. om tot het in stellen van die internationale macht te kun nen komen. En de ultra-nationalistische machthebbers, zich zelf schuil houdend in hun hoofdsteden, blijven zorgvuldig van al die conferenties weg en laten zich vertegen woordigen door ondergeschikten, die geen be slissingen kunnen nemen en zich altijd ach ter de afwezigheid van „ie patron" kunnen verschuilen. Internationaal doen Hitier en Mussolini precies hetzelfde hetgeen zij het parlementaire stelsel verweten hebben: ein deloos praten en draaien, beslissingen ontwij ken, groepsbelangen voorstaan. Precies het zelfde. Men heeft de Economische Conferentie een „wereldparlement" genoemd. Jawel. Een we- reldparlement zonder regeering. in staat om moties aan te nemen en buiten staat om ze uit te voeren. Waarom gaat Hitier niet naar Londen? Waarom gaat Mussolini niet naar Londen? Waarom gaat Roosevelt niet naar Londen? Dit zijn nu toch allen Sterke Mannen?.... wars van groepsbelang, wars van onvrucht bare politiek, mannen van de Daad? Nu, waar blijven zij dan? Is het gedoe beneden hun majesteitelijke waardigheid? Neen.... zie Pact-van-Vier, zie Boodschap van Roose velt. zie rede-Hitler in den Rijksdag. Nu dan? Zij hebbe nimmers zulke enorme bevoegd heden en kunnen namens geheele groote vol ken beslissen? En hun vervaarlijke persoon lijkheden zouden toch zeker hun invloed doen gelden? Waarom zijn zij er dan niet. terwijl Mac Donald en Dollfuss en Colijn en al die anderen er wél zijn? Waarom doen zij mee zonder daden? Waarom wordt er na mens de Sterke Mannen.... alleen maar gepraat? Wonderlijk is het huidige samenzijn in deze vreemde wereld van de Twee Richtin gen: nationalisme en internationalisme. R. P. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagde voor het examen voor apothekerassistent de heer W. E. Bou- man, alhier. HET HAARLEMSCHE GEMEENTE-PERSONEEL. Het raadslid J. Joosten stelt voor het offer te beperken tot 12 MINIMUM-LOONEN GEGARANDEERD. Het soc.dem. raadslid de heer J. Joosten heeft aan den raad geschreven, dat hij tegen het voorstel van B. en W. ernstige bezwaren heeft, indien dat niet door nadere bepalingen wordt aangevuld. In de eerste plaats meent hij, dat het offer van het personeel gevraagd, na de reeds toegepaste korting van 7 pet. te hoog moet worden geacht. De meerderheid van de organisaties in het overleg toonde de ernst van den financieelen toestand der ge meente te begrijpen, toen zij zich bereid verklaarde om goed te vinden, dat de totale korting op salarissen en loonen werd ver hoogd tot 12 pet. (tijdelijke korting plus verhaal van pensioenbijdragen). Met dat geboden offer moet z.i. de gemeente zich te vreden stellen. Het aanbieden van dat offer getuigt van een ernstigen wil, om ook in moeilijke tijden het overleg tusschen het, gemeentebestuur en het personeel hoog -te willen houden. De gemeente mag zich niet op het standpunt plaatsen, dat de salaris sen en loonen worden gebruikt als sluitpost voor de gemeentebegrooting. Er moet ook ernstig rekening worden gehouden met de billijkheid tegenover het gemeentepersoneel Een tweede bezwaar tegen het voorstel van B. en W. is, dat, in het verband met de bij de pensioenwet gestelde grenzen ten opzichte van het verhaal, van de ambtena ren met salarissen van boven de f 3000 naar verhouding een kleiner offer word gevragd dan van de salarissen en loonen beneden f 3000. Dat is het omgekeerde van de stel ling dat wie de stérkste schouders heeft, ook het beste een grooter last kan dra gen. Ten derde is het billijk, dat- er ook reke ning wordt gehouden met de minst draag- krachtigen. door het stellen van een mini mum grens aa-n het te ontvangen loon of salaris. Bij de tijdelke korting is dit ook gedaan en er is alle reden dit ook thans te doen, zij het, dat dit minimum lager wordt gesteld dan bij het besluit van December 1931. Daarom stelt de heer Joosten den raad' voor te besluiten zijn medewerking tot ver haal van de maximum-bijdragen als be doeld bij artikel 36. 4e lid. len zin, der pen sioenwet 1922 te willen verleenen, behoudens het volgende: Met ingang van de dag waarop het voren bedoelde verhaal zal worden toegepast, zal het besluit van December 1931. tot tijdelijke korting van 7 pet. op salarissen en loonen van het gemeentepersoneel, zoodanig wor den gewijzigd, dat: le. ae korting op salarissen en loonen, met inbegrip van het verhaal van pensioenbij dragen, zal bedragen 12 pet. van het bruto bedrag der salarissen en loonen, behou dens hetgeen onder 2e en 3e van dit be sluit is bepaald; 2e het gegarandeerd, minimum van het wekelijks te ^ontvangen loon der werklieden wordt vastgesteld op f 28; 3e. het wekelijks te ontvangen bedrag aan salarissen en loonen van personen in vol- ledigen dienst der gemeente, hetzij in vaste hetzij in tijdelijke dienst of onder arbeids contract werkzaam, geen verlaging zal on dergaan, voor zoover dat personeel gehuwd is of eenige kostwinner van een gezin en zij thans reeas f 28 of minder per week ont vangen. Nederland handhaaft den gouden standaard. Verklaringen van Minister Oud en Mr. Trip. De minister van Jnanciën. mr. P. J. Oud. heeft door een vertegenwoordiger van de Times in dit Engclsche blad een verklaring doen publiceeren nopens het handhaven van den gouden standaard hier te lande. De jongste geruchten aldus de minister, dat Ne derland den gouden standaard zou loslaten zijn zonder eenigen grond. De Nederlaudsche regeering en de Nederlandschc Bank zijn in tegendeel vastbesloten, den gouden stand aard te handhaven. De president van de Nederlandsche bank heeft het volgende verklaard aan den Lon- denschen vertegenwoordiger van de A.E.F.: „Er is niets veranderd in onze opvattingen. Wij blijven er vast van overtuigd, dat de gou den standaard gehandhaafd moet blijven en dat de positie van den gulden, zooals ik die in. mijn jaarverslag heb uiteengezet, geheel gezond is en tot geen enkele bezorgdheid aanleiding kan geven". 85 jaar en dande lucht in Een dag van groofe vreugde. „Ik ben blij dat ik gevlogen heb. Het was heerlijk Het is gisteren duidelijk gebleken hoe goed het is. wanneer men, ondanks het feit dat ons wereldproblemen van de grootste orde worden opgedrongen, oog heeft voor maatschappelijk werk, zooals de Commissie voor het Organiseeren van Autotochten voor Ouden van Dagen zich tot doel heeft gesteld. En dat vele Haarlemmers hiermede vol komen instemmen werd bewezen doordat niet minder dan vijf en tachtig auto's geheel be langeloos ter beschikking waren gesteld, om ongeveer 250 oudjes van Haarlem naar Schiphol te brengen. Ongeveer half twee Dinsdagmiddag waren zij van hun woningen afgehaald, uit alle windstreken in de stad. De lange stoet werd in de Fonteinlaan opgesteld, en onder ge leide van de Haarlemsche motorpolitie, die tot aan de grens voorop reed. zette de rij zich in beweging met Schiphol als bestem ming. De wagens waren alle gepavoiseerd, de deelnemers hadden een bloem in ltet knoopsgat, kortom alles wees erop dat het voor enkele honderden Haarlemmers feest was! En dat was het ook. Langs de Amster- damsche Vaart en den Hoofdweg, reed de eindeloos lange sleep naar den Sloterwcg en zoo naar het vliegveld. Het verkeer moest overal onverbiddelijk wijken, wat een Am- sterdamsch trambestuurder de opmerking ontlokte: ..We kenne hier wel blaave staanDoch als-ie geweten had, waarom het verkeer werd gestremd had hij er zeker een ononthoud van enkele minuten voor over gehad. Want wanneer wij zeggen dat de oudjes enthousiast waren, komen wij hun geestdrift op geen stukken na nabij. Verbeeldt u de oprechte vreugde van een 85-jarige, toen wij de opmerking maakten, dat het wel mogelijk zou kunnen zijn, dat er gelegenheid was omte vliegen Alle gesprekken, waarbij herinneringen wer den opgehaald die nauw verbonden waren aan plaatsen waar de stoet langs reed.'ver stomden en het voor en tegen van de sensa tie te kunnen vliegen, werd breedvoerig be sproken. Doch lang niet allen waren voor een vlieg- tochtje te vinden. „Ik zal-oe groeten", be weerde een, „ik blijf met de beenen op den grond!" Een ander, een vrouwtje van in de zeventig, inspecteerde zoo'n vliegende vogel eerst eens grondig, voelde aan dc vleugels en bekeek het interieur, enconcludeerde dat zij vandaag nog niet mee zoo gaan! Maar zij die wei gevlogen hebben, kregen dan ook hun vliegbrevet, d.w.z. het bewijs dat zij gevlogen hadden. Cum laude! Even rustig als zij in een auto stapten, klauterden zij in het vliegtuig. Even wuiven weg. Tien mi nuten later daalde de PH-AET weer en trotsch-lachend stapten de koene luchtvaar- ders weer op den vasten grond, bewonderd door allen! Wel was de vliegerij het hoogtepunt van het feest, het gezellig samenzijn met thee en gebak, doosjes bonbons voor de dames en kistjes sigaren voor de heeren. mag men echter niet te gering rekenen. Het geroeze moes der honderden stemmen verzekerde een geanimeerd onderhoud tusschen velen, die elkaar in langen tijd niet hadden gezien. Tegen kwart voor zes werd de terugtocht (wederom met den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck als nummer een) in snelle vaart ondernomen, en de klok was nog geeu uur rond geweest, of alle deel nemers waren weer aan den nu uitge'oofden huiselijken haard gezeten. En nog geen twee uur tevoren zweefden sommigen van hen op enkele honderden meters boven onze hoofdstad Het is onnoodig. zoo niet ondoenlijk, om hier getuigenis af te leggen van de dank baarheid waarvan velen uiting geven. De dames en heeren, die den ouden van dagen dezen inderdaad overgetelijken dag hebben bereid, weten wel hoezeer de oudjes dit aan bod op prijs stellen. Een succes is het ge worden, doch dat wisten we reeds van te voren Het is een aanmoediging om op den inge slagen weg voort te gaan, en wij weten zeker, dat velen reeds nu vragen: Waarheen gaan we het volgend jaar B. en W. van Haarlem willen een leening van f 1.000.000.- sluiten. Aflossing in 10 jaar. B. en W. van Haarlem schrijven aan den gemeenteraad: Nu ook ten aanzien van de schadeloosstel ling aan de gemeente Heemstede, ingevolge art. 22 der Annexatiewet de beslissing is ge vallen, zullen de verplichtingen. voert vloeiende uit de artt. 22 en 26 dier wet, fi nancieel moeten worden geregeld. Wij zijn voornemens hiervoor een leening aan te gaan ad f 1.000.000— af te lossen in 10 jaar. aanvangende in 1938. Het tijdstip voor eerste aflossing gekozen 1938. houdt verband met de reeds getroffen regelingen voor betalingen ingevolge boven aangehaalde wet (nadeelige sloten~v.ni. ge meenten Schoten en Spaarndam, schade loosstellingen voor winstderving bedrij ven van de gemeente Heemstede en Bloe- mendaal en het P.E.N., alsmede aan Haar- lemmerliede c.a., en wachtgelden L welke betalingen, met goedkeuring van Gedcpu teerde Staten van de provincie Noord-Hol land, verdeeld werden over een tijdvak van 10 jaar. nl. 19281937. Voor laatstbedoelde betalingen komt ten laste der begrooting 1936 een bedrag van f 199,891,28 en ten laste der begrooting 1937 nog een bedrag van f 130.542.76. Aanvang in 1938 met de aflossingen op de aan de gane geldleeningen van f 1.000.000, met f 100.000.per jaar. geeft een zekere ge lijkmatigheid in de annexatiebetalingen, voor komt een vooral in deze jaren te zware belas ting der gemeente-begrooting en verdeelt het totaal der betalingen over 20 jaar, een tijdvak, dat voor dergelijke belangrijke beta lingen voor een voor d<ezc gemeente zoo uit zonderlijke gebeurtenis als grenswijziging, naar de meening van ons College zeker mag worden gesteld. De directeur der Rijkspostspaarbank heeft zich bereid verklaard, onder voorbehoud van goedkeuring door den Centralen Beleggings- raad. met deze gemeente een 4 l 2 pet. geld- leening aan te gaan ad f 1.000.000, tegen den koers van 98 14 pet, af te lossen in 10 jaar, aanvangende in 1938. Dc geldgever heeft als bepaling in do aan te gane overeenkomst opgenomen, „dat do belastingen, die van aflossing of rente der leening geheven mochten worden, komen ten laste van dc schuldenares". Gedeputeerde Staten hebben tegen de goedkeuring van deze clausule bezwaar: hoe wel B. en W. dit bezwaar niet onderschat ten. vertrouwen zij voor dit geval de goeokeu ring te kunnen verkrijgen, omdat in bedoelde overeenkomst tevens de clausule is opgeno men. dat de geldneemster telken jare op den Een klein gedeelte van de auto-stoet. Hugenbcrg heeft zijn ontslag als rijksminis ter bij Von Hindenburg ingediend. pag. 3 Voorstel van Dr. Schacht voor een gerant soeneerd transfer. pag. 3 De ontwapeningsconferentie tot 16 October verdaagd. pag. p Bevredigende resultaten bij de K. I.. M. in 1932 pag. 3 Nederland handhaaft den gouden standaard. Verklaringen van mr. Trip en minister Oud. pag. 1 B. eu W. van Haarlem willen een leening van f 1.000.000 sluiten. pag. 1 \oorstel van het raadslid Joosten tot beper king van het offer van het gemeenteperso neel tot 12 procent. pag. 1 Dc burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens geïnstalleerd. pag- 7 Uit de Tweede Kamer: Nieuwe maatregelen voor den landbouw op komst. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Twee richtingen. pag. 1 Het gouden jubileum van den A. N. W. B. pag. 9 W. Sch.: Naar Schiphol met dc oudjes. pag. 1 J. B. Schuil: Klein Tooneel in Paviljoen Riche in Zandvoort. pag- 8 II. 'G. Cannegïetcr: De film Dricstuivcrsopera. pag. 8 ONZE GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING. TWEE BELANGRIJKE UITKEERINGEN. Wij betaalden heden aan twee onzer abonnés een belangrijke vergoeding voor door hen bij een ongeval verkregen letsel, n.l. aan den heer M. II. DIRKEN, Poortstraat 11, te Haarlem VIERHONDERD GULDEN. wegens verlies van een oog en aan Mevr de Wed. E. HINFELAARWALBRI.NK, Van Marumstraat 23, te Haarlem HONDERD GULDEN. wegens bekomen armbreuk. DE ADMINISTRATIE. vijftienden Juli extra zal mogen aflossen, ter wijl zij het recht heeft ook vóór 1938 dc lee ning geheel of gedeeltelijk af te lossen. De commissie van Bijstand in het beheer der gemeente-financiën kan zich met dit voorstel vereenigen. HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. EEN VOORSTEE OM TOT BEZUINIGING TE KOMEN. Dc raadsleden Joh. Vissers. G. Wolzak J. Ph. II. Castricum, C. M. J. Baas en J. II. Nie- möller hebben een voorstel bij den raad in gediend om te besluiten, niet over te gaan tot geheele opheffing van het voorbereidend on derwijs (zooals B. en W. hebben voorgesteld) doch het salaris voor de leidsters te bepalen op f 600 per jaar en voor de helpsters op f 300 per jaar voor Openbaar en Bijzonder Voorbe reidend onderwijs. De vergoeding voor gebouwen aan het Bij zonder Voorbereidend onderwijs te bepalen op f 20.000 totaal per jaar. Guldendagen. Tjonge, wat een Interesse, Toont men in het buitenland, Weer voor onzen braven gulden, Die zich handhaaft In zijn stand, 't Is een soort van interesse, Die men beter missen kan. Ook als zij hem niet zal deren, Beter wordt hij er niet van. Onze golden is in opspraak En hij wordt verdacht gemaakt, Jaiouzie is er niet vreemd aan, Als zijn sterkte wordt gelaakt. Schamen zich soms pond en dollar, In hun, niet meer gouden, hart, Nu dc flinke kleine gulden, Met succes dc crisis tart? Menschen, die aan kwalpn lijden. Doet het imers welecns pijn, Om van andren te aanschouwen, Hoe intens gezond die zijn. Nou. aLs onze pop nog sterk is, Ongehavend nog van lijf. Is 't aan Nederland te zorgen, Dat ze gaaf en krachtig blijv'. Ieder lappc de gebreken Van zijn eigen spel maar op. Maar wij laten ons niet lompen. Handen af van onze pop! P. OAS US.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1