VOOR DE VROUW ICeukenfl eketrnen ABR. MEIJER &VAA5HE&EN VIT f v BE I^RIVIEIU De Vrouw in de XXe eeuw. 6 DONDERDAG 29 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD OM ZELF TE MAKEN. ONDERGOED. Met weinig kosten en moeite en toch ele gant wordt het moderne ondergoed zelf ge maakt. Bij de luchtige toiletjes uit teere stoffen moet men dun, licht ondex-goed dra gen. In zachte tinten, pastelkleuren, uit ba tist, voile, kunstwaschzijde of crêpestoffen kan men het gemakkelijk zelf maken, zon der dat een patroon noodzakelijk is. Men speldt het af aan het figuur. De onderjurk links heeft een lijfje van Engelsch borduursel en twee ingezette banen van hetzelfde materiaal. Ook hemd en broek je hebben dezelfde garneering. Wie niet zoo veel geduld heeft om het borduurwerk zelf te maken, kan de stof gemaakt koopen. Of men kiest een genopt stofje. Het model rechts heeft tusschenzetsels uit kant. Valencienne-kant is mooier; maar klos- kant en Iersche kant zijn sterker. Bijzonder mooi staat het. als de tusschenzetsels niet wit, maar oker of écrukleurlg zijn. CARNEERINC. V V 9 Macaroni met roereieflen en gebakken tomaat (4 persone). 200 gr. macaroni, 30 gr. boter, 4 eieren, 4 lepels melk, 20 gr. boter, 1/2 pond. tomaten, wat peterselie, zout, peper, paneermeel. Snijd de gewasschen tomaten in plakken, bestrooi ze met zout en peper en laat ze zoo eenigen tijd staan. Breek de macaroni in stukken en kook ze in ruim kokend water met zout gaar (20 minuten), stoof ze daar na 10 minuten met 30 gram boter. Smelt in een steelpannetje 20 gram boter, neem ae pan van het vuur, voeg de eieren, melk, wat zout, peper; nootmuskaat en gehakte peter selie toe, roer alles goed door elkaar en ver warm de massa, steeds roerende, op een zacht vuur, totdat ze begint te stollen. Zorg ervoor, dat de roereieren een samenhangend, geleiïg geheel vormen e,n niet een droge en uit elkaar vallende massa. Haal de plakjes tomaat aan beide kanten door paneermeel en bak ze in de koekepan met boter of vet vlug goudbruin. Plaats op een verwarmde schotel in 't midden de roereierexx en als een rand er omheen de macaroni. Leg de gebak ken tomatenplakjes op gelijke afstanden op de macaroni, of aan de buitenzijde tegen de macaronirand opstaande. .Aardbeienberg (4 personen): 1 ons zachte biskwies, 1/2 L. melk 30 gr. suiker, 1 stukje vanille, 1 ei, 20 gram maizena, 1 pond kleine aardbeien, 60 gram suiker. Wasch de aardbeien, bestrooi ze met de suiker en laat ze hiermee eenige uren staan Breng de melk met vanille langzaam aan de kook, roer de suiker met 't ei en de maizena glad, doe er 'n weinig kokende melk bij, giet steeds roerende, dit papje bij de kokende melk en laat de vla op een zachit vuur bin den. Laat ze bekoelen. Stapel de biskwies op een glazen schotel, besprenkel ze met het uitgelekte aardbeiensap, giet er de koude vanillevla over, leg hier en daar een aardbei op den berg en schik de rest van de vruch ten als een rand om den voet van den berg. Dit zoete nagereoht is voor de meeste kin deren een ware tractatie. C. F. Versiering en garneering is in de mode van groote beteckenis voor den indruk van het geheel. Het kan de japon, den mantel of den hoed iets zeer persoonlijks en aparts geven. Bovendien is er nog het voordeel een niet meer moderne japon er mee te kunnen moderniseeren en te veranderen volgens de laatste mode. Het eenvoudigste kleedje krijgt iets elegants.. Een zomerjurk van verleden jaar wordt omgetooverd in een bekoorlijk zomer-dans- jurkje, door de halsuitsnijding te verbree- den en af te zetten met 'n paar volants in de grondtint van de japon. Een paar smalle draagbandjes geven het geheel iets jeugdigs. Als completeering wordt er een pelerinetje van fluweel of zijde bij gedragen in oen don kere kleur. De lange handschoenen zijn dan in dezelfde tint gehouden. HET WEEKBERICHT VAN CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM NU het beste en het mooiste tegen uiterst lagen prijs. Alle blazers, blouses, costuumrokken, japonnen, jurken en pull-overs welke xoij voorhanden hebben-, worden in den kortst mogelijken tijd uitverkocht. Deze artikelen zijn onbeschadigd, Jrisch en Jleurig en volgens de laatste mode. NU het beste en het mooiste tegen UITERST lagen prijs. (Adv. Ingez. Med.) Op welk gebied Holland ook een eerste plaats in mag nemen zeker niet op mode gebied. Nu niet en vroeger niet en het zal het zeker ook in de toekomst niet doen. Den toon aangeven, wat de mode betreft, iets nieuws lanceeren, het ligt niet in onzen aard. De Hollanders zijn conservatief, vooral op dit gebied. Ik heb pas op een bijeenkomst van astrologen gehoord, dat wij het niet hel pen kunnen. Holland staat onder het sterren beeld Cancer. Cancer, de kreeft, houdt in zijn scharen vast wat hij heeft; een Cancer- mensch is gehecht aan wat hij- eenmaal be zit, hij laat het moeilijk los. Aldus behept met Cancer-eigenschappen is het voor de meeste Hollanders moeilijk aan iets nieuws te wennen, ze staan er dikwijls zelfs vijandig tegenover. We kijken naar de mode-plaatjes uit Parijs en Weenen en vin den ze „gek". Er vertoont zich iemand naar die laatste mode in onze straten en we vin den het nog gekker. En na wat weken of maanden loopen wij zelf en al onze kennis sen in die gekke kleeren en we vinden ze heel gewoon. Er zijn echter bepaalde dingen die in Hol land nooit ingang schijnen te kunnen vinden. Daar is in de eerste plaats: het bijwerken van lippen- en wenkbrauwen-kleur. Er was een tijd, dat alleen een „onfatsoenlijke" vrouw zich opmaakte en die tijd wil den Hollander maar niet uit het geheugen. Want het staat ieder natuurlijk vrij de geschminkte gezichtjes leelijk te vinden, maar er wordt hier te lande nog maar altijd de veronder stelling aan vast geknoopt, dat zoo'n gezicht je. .behoort bij. een vrouw die .„niet veel bij zonders" is. Dan zijn er tegenwoordig nog de fel-rood en zelfs groen! gelakte nagels bij gekomen. Daar Is heelemaal moeilijk aan' te wennen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik zelf ook dikwijls vreemd opkijk van zoo'n mode buitensporigheid. Maar erger dan zoo'n exces vind ik altijd de houding die het publiek daartegenover inneemt. Waarom kan men zoo iemand niet met rust laten? Ieder is toch zeker vrij zich naar eigen smaak te kleeden. Het lachen om elkaar en dan nog wel om wild-vreemden maakt een onbeschaafden in druk. En het is zeker niet bevorderlijk voor de onderlinge goede verstandhouding, een vei'standhouding die onder de menschen zoo noodig is. Menschen die om het uiterlijk van ande ren lachen zijn juist dikwijls zij die beweren aan het uiterlijk geen waarde te hechten, die zich dan ook kleeden in grauwe, vorm- looze kleeren. Wat komt het uiterlijk er op aan als het innerlijk maar goed is. Maar vi-agen zij naar het innerlijk van de elegant gekleede, geschminkte vrouw? Ja, zij ontdek ken daar één eigenschap, afgeleid uit het uiterlijk, namelijk, ijdeiheid. Misschien noe men ze het ook behaagzucht of bedenken ze een nog leelijker woord. Maar een mensch bestaat niet uit één eigenschap, één eigen schap die men hem van het gezicht kan le zen. Een mensch is een complex van eigen schappen en zeker niet zoo naar het uiter lijk eens eventjes te veroordeelen. Bedenken zij die zoo weinig aan uiterlijk heden hechten, dat wel eens? Laten we aannemen, dat het dwaas is met knalroode nagels rond te loopen, doen we niet allemaal wel eens dwaas, al is het dan niet zoo in het oog loopend? Om werkelijk naar de allerlaatste mode ge kleed te gaan, vereischt een zeker soort van moed bij de Hollandsche vrouwen. Ze kunnen er zeker van zijn spot en lachlust op te wek ken. Een vrouw die niet graag opvalt zal zich dus maar onthouden van de laatste mode snufjes. Niet zoo erg? Nee, voor haar misschien niet. Maar wel voor de vrouwen die het haar sexe-genooten om zulke kleinigheden zoo lastig en onaangenaam kunnen maken. Al zijn we zelf dan „behoudend", laten we daarom de minder behoudenden hun plezier in mode-grillen niet misgunnen! BEP OTTEN De Riviera is voor Europa het oord, waar de mode het meest uitbot in dwaasheden en waar die dwaasheden inderdaad zonder blikken of blozen gedragen worden, en nog aardig staan ook! Zon en felle blauwe hemel maken de mensch zooveel minder nuchter dan gewoonlijk! In allen gevalle, de laatste dwaasheid, die de Riviera brengt, en die hier van den zomer ook wel, zij het in mindere mate, doordringen zal, zijn bi'eede, zware, krijgshaftig uitziende armbanden van metaal. Het idee is waar schijnlijk afkomstig uit het bijouteriekistje van de Romeinsche veldheeren, en het is zonder veel wijzigingen overgenomen. De armbanden worden met knipjes gesloten of zijn open, zoodat men ze uiteen rekken kan om er de arm door te steken. Er zijn er, die martiaal beslagen zijn met spijkers met dik ke ijzeren koppen, er zijn er, waarin figuren, er zijn er zelfs waarin monogrammen zijn uitgesneden. Daar de armbanden bij voor keur bij badpakken worden gedragen, kan men met behulp ervan de eigen initialen op zijn arm laten branden. Vei-leden jaar werd deze dwaasheid precies andersom toegepast: de Duitsche schilder en mode-ontwerper Marcel Vertès bracht toen uitgeknipte poppetjes in de mode, die men op zijn arm plakte, zoodat daarop het hond je of katje of vogeltje of wat het was, wit uitgespaard bleef. Wat zal er het volgend jaar op dit „moei lijk" probleem gevonden moeten worden? W. T. De vrouw, de fiets en de A. N. W. B. De fiets is voor de moderne jeugd, jongens zoowel als meisjes, geen sport, slechts ver keersmiddel, waarmede men op het laatste nippertje naar school racet, kwaad als een lekke band dwingt te laat te komen, maar zonder veel piëteit voor het verwaarloosde karretje, dat op zijn hoogst bij het kampee ren nog meemag, en dat alleen lokt, als men nog op de autoped de straten onveilig maakt en benijdend naar de oudere broers exx zus jes, die er al een bezitten en dus veronacht zamen! Het is ondankbaar van de jongens, maar vooral van de meisjes, want geen sport heeft zooveel bijgedragen tot de vrijmaking der vrouw als juist het rijwiel, waarop de jonge dames tegenwoordig met schokkende schou ders en wapperende baljurken haar naasten omverrijden, maar waarvoor eens een eigen uitrusting noodig was, zoogoed als thans voor het paardrijden, hoewel de amazone in dit en andere opzichten ook al gedemocra tiseerd is. De oudere dames herinneren zich nog wel den strijd over de „divided skirt" en zelfs den tijd, dat de ouders aarzelden, of zij haar dochters zouden toestaan deel te nemen aan deze sport, waarvan betwist werd, of zij de gezondheid niet zou benadeelen en of zij wel ladylike was. Maar de fiets kwam er en wijdde de cameraderie tusschen de geslach ten, het samen uitgaan in. De fiets leerde een gevoel van saamhoorigheid. dat vreemd was aan de vrouw. Een lekke band onderweg en een vreemde bood zijn pomp aan. Men waagde zich op een verboden pad. een voor bijgaand fietser waarschuwde voor bekeu ring. Het licht was uit gewaaid, een vreemde kwam met een lucifer. We hadden toen nog niet allen electrische lampen. Maar wel gold de gulden regel, dat men iemands karakter naar zijn fiets kon beoordeelen. Een bemod- derde fiets met slecht opgepompte banden beteekendc een slordig mensch. Nu schijnen de meesten slordig! Evenals van het schaatsen de tochtjes het heerlijkst waren, was ook van de fiets weldra het tochtje het prettigst, Het tocht Ie van een paar uren eerst, maar daarna de tochtjes door het geheele land. welke vooral in de oorlogs jaren. toen alle grenzen gesloten waren, zoo- velen hun land leerden kennen. In Holland hebben zeker de fietstochten het hunne bij gedragen tot het reizen van de vrouwen al leen zonder mannelijk geleide. En dat reizen, zelfstandig, zonder hulp. was weder een weg tot de maatschappelijke vrijmaking van de vrouw, tot haar onafhankelijkheid en durf. En dat vrouwen alleen zich overal konden wagen, zonder te worden afgewezen zonder te hooren te krijgen, dat men geen dames alleen ontving, zooals een paar jaar geleden in het buitenland nog wel tot vrouwen in restaurants werd verklaard dankten zij voor een voornaam deel aan de A. N. W. B. wier initialen algemeen populair werden en toch dateeren uit den tijd, dat de fiets nog de uitverkoren sport was. Natuurlijk in de oorlogsjaren misten we noode de Bondswij- zers, maar er bleven de bondshotels. waar men als Bondslid zeker was van een goede ontvangst, waar men veilig kon gaan. omdat ze waren goedgekeurd en onder controle stonden. Was een klacht van een lid niet volcfoende voor een onderzoek, dat kon leiden tot schraoping van het hotel van de lijst? We hebben het beleefd, dat wc in een verklez'nesneriOde. toen alle boeren buiten discussieerden over den uitslag der stem ming. door den waard binnen werden ge bracht bii de vrouw. maar.we werden er niet minder goed om ontvangen. Dat de A. N- W. B.. die nu weldra zijn 50-jarig bestaan zal herdenken vrouwen heeft toegelaten als lid. geheel onder geliike voorwaarden als mannen heeft baar het recht gegeven op dezelfde voorrechten en dezelfde behandeling als manneliike fietsers en heeft ongetwij feld het maken van fietstochten door dames alleen zeer bevorderd. Een vroolijke Bra- bantsche moge ons hebben toegevoegd, dat 3'? dat. fietsen zonder manvolk bee"i°manl niet cezeh'V zou vinden, niemand heeft d» «rouwen al'enn ooit slechter heieeen^ of overlast aangedaan en we zouden in dezen tijd. nu algemeen gevraagd wordt in citron land de vacantie door te brengen, nog eens alle meisjes en vrouwen willen wijzen op de heerlijkheden van een fietstocht, die goed is voorbereid en begunstigd door geschikt weer. Wind is niet het ergste. We hebben al tijd onze plannen weten te wijzigen naar de windrichting, een enkelen trein kan men im mers wel inlasschen. Hoofdzaak Is dat men uitgerust is op alle mogelijkheden, dat men niet te snel doorregent, maar als men door weekt is niet in een nat pak behoeft te blij ven zitten. Dat men niet te warm en niet te koud is gekleed en vooral niet te zwaar, dat men zorgt voor practisch schoeisel, want ook op de fiets telt dit mee. Als het hoofd- p'.an goed in elkaar is. gaat de rest van zelf. En weet men zelf geen raad om een plan op te maken, dan wende men zich tot den A. N. W. B., waar men altijd uitstekende wenken krijgt. Ons geheele land is bijna prachtig voor fietstochten, maar in één week kan men ge heel Brabant doortrekken en het loont de kennismaking, terwijl het bijna overbodig schijnt om Gelderland aan te bevelen en Twente tegenwoordig terecht meer algemeen bekend raakt. Er is feitelijk geen provincie, die niet een bezoek waard is, men wachte zich slechts voor te veel, vacantie is om uit te rusten en niet om zich te veel te ver moeien. En nog altijd geldt de gulden waar schuwing van den A. N. W. B. rust na een uur fietsen uit, loop dan eens naast de fiets of ga ergens zitten. De mooiste heidepaadjes en boschwegen bereikt men op de fiets en niet in de auto, die ook te snel voorbijvliegt aan het mooie, en bij wandelen kan men weer te weinig zien. als men maar beperkt ls ln den tijd. Daarom, nu de A. N. W. B. feest viert en zijn stertocht uitschrijft, nu de vacanties naderen, is het de tijd om het weer eens op te nemen voor de fiets en vooral alle vrouwen te herinneren aan wat zij aan de fiets danken en aan het genot, dat zij nog ervan kunnen hebben, als zij slechts een ver standig plan opmaken en uitgaan met fiet sers van gelijke kracht. Voor de jeugd zijn er de jeugdherbergen, voor de ouderen de Bondshotels, welke men in de Handboekjes vindt met al de détails, welke men kan wen- schen. Men zorge voor een fiets, welke tevo ren is nagezien, en vertrekke niet met lekke banden.ook dit zijn beproefde lessen van den A. N. W. B. die ons allen heeft opgevoed in alle soort, maar in de eerste jaren toch bovenal er een was voor de wielrijders. Dat moet nog eens gezegd bij het 50-.iarïg feest. EMMY J. B. ALLES KATOEN! Dit jaar staat in het feeeken der katoen, en wij, vrouwen zijn er blij mee. Want we hebben de leuke katoenen weefsels lang uit onze garderobe moeten missen. Vroeger noemde men ze voile en mousseline; tegen woordig hebben ze andere namen en zijn ze ook een beetje anders geweven. Men kan de katoenen stoffen in drie categoriën indee- len: 1. de ondoorzichtige waschbare stoffen; zooals mousseline en katoenen flanel. 2. de voileachtige stoffen; zooals: organdie en glasbatist en 3. de tricotstoffen, die weer zoo'n groote rol in de zomermode zullen spelen. We toonen u hier eenige modellen van deze drie soorten stof. Allereerst twee soorten japonnen uit mous seline, flanel of cretonne; wat u wilt. Beide japonnen toonen bijzonder duidelijk de eigenaardigheden van de nieuwe mode: de halsuitsnijding is niet groot, eerder klein: de mouwen zijn kort of tot op den elboog; men ziet nog wel mouwlooze jurken, maar niet veel. De ceintuur wordt op taillehoogte ge dragen en als de japon geen ceintuur heeft, dan is de taille toch sterk geaccentueerd. Ook knoopen zijn nog zeer geliefd. De rok is 's morgens maar alleen 's morgens iets korter dan van den winter het geval ge weest is. De rok is erg wijd, maar loopt klokkend uit of heeft enkele plooien. Dc gebloemde japon heeft een grooten strik, die aan geen enkele jurk ontbreken mag. De ef fen japon heeft heel grappige mouwljes, die de voorliefde van Madame Mode karakteri- seeren, om overal kleine uitsnijdingen te maken. Nu komt de avondjurk van katoen: een gewichtig onderdeel van de nieuwe mode. D.w.z. het geliefde toilet van organdie. Heel dun, wijd en luchtig is het, het uitge sproken zomer-avondtoilet. Vaak zijn deze jurken van organdie, op taf gewerkt, om ze nog meer uit te doen staan, en om zs te doen ritselen<bij het loopen, zooals de ja ponnen uit den tijd van onze moeders. Ruches, volants en plissé's hooren bij deze jurken evenals de groote vleugelmouwen en de nog grootere strik. Het andere figuurtje draagt een heel nieuwe avondmantel van wit piqué. Dit materiaal zal zich zeker heel snel inburgeren. De mantel geldt als bijzon der aardig en practisch voor jonge dames, wie hij bij sport en bij. tochten goede diensten zal bewijzen Tot slot toonen wij u nog een strand- costuum. De broek is niet meer zoo lang en wijd; maar reikt slechts tot de enkels. De dwars gestreepte sweater past bij den hoed, die een breeden rand van stroo of doorgestikte stof heeft. Er zijn echter ook veel strandpyama's van cretonne in bloempatroncn en ruiten. Tuin- jurkjes zijn eveneens uit cretonne in allerlei vroolijke tinten vervaardigd. Wij hebben u hier een klein overzicht gegeven van het gebied der katoen er. het doet ons een genoegen dat wij u dit aardige, practische en goedkoope materiaal, dat zoo lang verdrongen was door zijde en kunstzij de, weer aan kunnen bevelen. De menschen leeren hem kennen die succes heeft; Maar hij, die geen succes heeft, leert de menschen kennen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10