Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 29 JUNI 1933 HASREE M'S DAGBLAD 7 Vergadering van Woensdagmiddag en -avond 28 Juni. De financieele toestand der gemeente en de bezuinigingsvoorstellen. (Vervolg). Hierna kwam aan de orde het schrijven van B. en W. over den financieelen toestand der gemeente, waarin begrepen zijn de voor stellen van B. en W. betreffende: Verhaal van 8 12 pet. der pensioenpremie voor gemeente-ambtenaren. Verhaal van pensioenbijdragen op de sala rissen der wethouders. Het doen van stappen tot verkrijging van rijkssubsidie voor de scholen voor voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs. Opheffing van het openbaar vervolgonder wijs. Opheffing der scholen voor voorbereidend openbaar lager onderwijs en intrekking dei- subsidie aan het voorbereidend bijzonder on derwijs. Centralisatie van het 7e leerjaar voor de openbare lagere scholen. Heffing van een contributie voor het lee- nen van boeken uit de Stads-Bibliotheek en Leeszaal. DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. In eerste termijn 16 sprekers. De rij der sprekers werd geopend door den heer Reinalda (S.D.A.P.), die.begon met te verzekeren, dat hij wel enkele dingen met een persoonlijk karakter zou moeten zeggen, maar daarmede bedoelt hij toch niet iets on aangenaams voor die personen. Hij heeft z a k e 1 ij k e dingen op het oog, maar kan die niet zeggen zonder daarbij ook eenige persoonlijke dingen naar voren te bren gen. Er gaat een legende rond, dat Haarlem, evenals verschillende andere gemeenten, in de financieele moeilijkheden gekomen is dooi de economische moeilijkheden. Maar dat is niet de volle waarheid. De crisis 'heeft wel meegewerkt, maar de vroegere financieele politiek der gemeente heeft er ook toe ge leid, dat de wethouder van financiën thans 'den toestand der financiën in al haar naakt- heid heeft moeten bloot leggen. Spreker heeft dit meermalen in den raad gezegd, maar ook nu wilde hij het niet verzwijgen. De reeks voorstellen van B. en W. hebben onder de bevolking eenige onrust gebracht. In de pers is dat tot uiting gekomen. Er is in de O.H.Ct. geschreven door een zekeren on'nheer Joh. Visser. Spreker kent dien schrij ver niet, maar wel wil hij dat geschrijf af keuren. Het is onverantwoordelijk in dezen ernstigen tijd in het openbaar te zeggen, dat door de gemeente met geld gesmeten is, zon der dit te bewijzen, want dat verwijt is abso luut pnwaar. De bevolking wordt opgejaagd en het crediet der gemeente wordt er door geschaad. De begrooting' van Haarlem moet sluitend gemaakt worden. De soc.-dem. raadsfractie wil daartoe samenwerken. Door den wethou der wordt berekend, dat er over 1932 een te kort van 6 ton is en voor 1933 eveneens 6 ton. Te zamen dus f 1.200.000. B. en W. zijn met hun financieele noodkreet zóó laat gekomen, dat het niet mogelijk is een last op de ge- heele bevolking te leggen. Daarover past een scherp woord van afkeuring. B. en W. had den den raad tijdig op de hoogte moeten stellen van den gang van zaken. Als dit ge beurd was. had men in het begin van het jaar een belastingverhooging kunnen over wegen. Nu, midden in het belastingjaar, is het niet meer mogelijk de inkomsten te ver- hoogen. Er is nu alleen nog mogelijk de in komsten te verhoogen door de prijzen voor gas en electriciteit te verhoogen, maar dat zou „een snijden in eigen vleesch zijn", de omzet zou er dan immers zoo sterk dalen, dat de ontvangsten niet vermeerderen zouden. Gelukkig zijn B. en W. met dit voorstel niet gekomen. Wij kunnen dus nu alleen bezuinigen. B. en W. komen met een heele verzameling, maar ik heb het gevoel dat er nog meer ko men. (Wethouder Mr. Slingenberg knik te ontkennend)Ziet u wel, ik dacht het wel er komt nog meer! Wij moeten onze begrooting sluitend ma ken. Doen B. en W. dat wel? B. en W. halen om de rekening over 1832 sluitend te maken, maar dat doen zij door f 3G0.0C0 uit de re serve te putten, f 100.000 was daarvan be stemd voor het betalen der schadeloosstel ling aan Heemstede, waarvoor nu geleend wordt. Verder haalt men weer f 200.000 uit de zoogenaamde reserve van het grondbedrijf. Maar als je f 600.000 over 1932 tekort hebt en slechts f 300.000 uit de reserves kan halen, blijft er een tekort van f 300.000. Daarmee moeten wij de begrooting voor 1934 beginnen. Van het vermoedelijke tekort van 6 ton voor het loopende jaar willen B. en W. slechts f 376.000 dekken. B. en W. willen dus f 224.000 naar den dienst voor 1935 verschuiven. B. en W. kunnen het daarom aan den raad niet kwalijk nemen, als hij in het belang der ge meente, wat minder dekt dan f 376.000. De bezuinigingsvoorstellen van B. en W. zijn ongeloofelijk rauw en ruw. Verleden jaar is op het gemeentepersoneel al 7 pet-, gekort, nu wordt op een termijn van nog geen 4 weken de volle 8 12 pet. der pen sioenpremie geëischt. Het gevolg van het nieuwe voorstel van B. en W. zou zijn. dat de kleinste inkomens het zwaarst getroffen worden. Als crisismaatregel kan dat niet wor den aanvaard. Het gaat nu om geld. maar er staan groote onderwijsbelangen op het spel. Daarop wordt niet voldoende gelet. Is het juist, dat als Haarlem de rijkssub sidie aanvaardt het verhoogde schoolgeld dei- buitengemeenten vervalt? Hoeveel zal de rijksregeling aan voordeel brengen? Ja, zijn B. en W. wel zeker, dat Haarlem in 1934 rijks- subsidie zal krijgen? Waar is de toezegging van den minister? Is het niet beter, dat Haarlem haar zelf standigheid behoudt en zelf nog tracht, op dat onderwijs te bezuinigen. ?,Tet de soc.-dem. fractie is dan te praten over de mogelijkheid om in dezen crisistijd het aantal lesuren op te voeren. Als men de rijksregeling absoluut wil. kan die alleen aanvaard worden met een over gangsmaatregel. Het voornemen van den raad was om het Vervolgonderwijs te reórganiseeren. Nu willen j B. en W. alles aan kant zetten tot groot na deel van honderden kinderen van 14 tot 17 jaar. Wil men het onderwijs reórganiseeren en er op bezuinigen, dan gaat spreker daarmee accoord, maar aan afschaffen moet men niet denken. Onaanvaardbaar is het voorstel om het voorbereidend onderwijs stop te zetten. Er moet een middel gezocht worden, om het in stand te houden, ook al zal er bezuinigd, mis schien zelfs sterk bezuinigd worden. Over het voorstel van B. en W. inzake de centralisatie van het 7e leerjaar der open bare lagere scholen zal spreker bij het des betreffende voorstel spreken. In het algemeen wil spreker daarmee meegaan. De heer O vers tee gen (communist) meende opnieuw te moeten constateeren. dat het gemeentebestuur de crisislasten op de arbeiders en ambtenaren wil afwenden. Dat kan niet gedoogd worden. De crisislasten moeten verhaald worden op de bezittende klasse. De communisten hebben een voorstel ingediend, waaruit duidelijk blijkt, dat er nog vele honderden kapitalisten zijn. die best de lasien der crisis kunnen dragen. Er moet een heffing op de kapitalisten gelegd worden. De arbeiders zijn niet geneigd om nog meer verslechteringen te slikken. De nieuwe regeering heeft, blijkbaar aan alle gemeentebesturen instructies eezonden Met de autonomie der gemeenten is het ge daan. Daartoe is het eenheidsfront Colijn- Marchant gevormd. De sociaal-democraten zijn geen haar beter dan de vrijzinnig-demo craten. Als zij aan de bestuurstafel zitten zijn zij ook de knechten der bezittende klasse. De communisten weigeren om eenig voor stel te steunen. Geen compromis zal aan vaard worden om het zinkende schip der bourgeoisie te redden. De regeering heeft de arbeiders bedrogen. De Voorzitter riep spreker tot de orde. De heer O v e r s t e e ge nals da t woord te sterk is wil ik het terugnemen, maar ik behoud het recht voor om de regeering te cntiseeren. Beloften der regeering aan° de bouwvakarbeiders gedaan zijn niet nageko- Een conflict met de regeering moet in het belang der arbeiders aanvaard worden. De klassenstrijd moet gepredikt worden. Als je overtuigd communist ben moet je met in den Haarlemschen raad gaan zitten, (gelach, geroep: waarom zit je hier dan'5) om resultaten te verwachten, maar alleen om den raad te gebruiken als spreektribune om denaistrJjderS ambtenaren °P te wekken tot De heer Peper (communist) zei, dat aan- neimng der voorstellen van B. en W. onhe il eken bare schade zal toebrengen aan perso nen die dat niet kunnen dralen. f^t,rai\ê VaLn zaken °P de Londensche con- vnovi/?011- 0nSl ?at oen economisch her stel vooxloopig- niet te verwachten is. Waarom hebben B. en W. de nota der corn- munisten over den financieelen toestand niet behoorlijk €U rondgezon<ien? Dat is 011- vo^finm Zij7 B' 011 W- zo° laa* met hun vooistellen gekomen? Als zij niet geweten zhn^n' i het met d<? financiën mis was waard 611 geen knip voor den neus iJS* v°orst€l van B- en W. om het voor- d® onderwijs geheel af te schaffen ÏS- aderW€ge V€rzefc uitgelokt. Het mag met verdwijnen! Is het juist, dat wethouder hQnff gen. S! aan ouders van kinderen heeft gezegd: „hei- voorbereidend onderwijs waard'-' men €r V°°r uitg€eft niet Het voortgezet onderwijs mag evenmin ver dwijnen. Ook de concentralie der 7e klassen oij het L.O. kan niet aanvaard worden. Het verzet van alle belanghebbenden bij het M. O. tegen het voorstel van B. en W. om de rijkssubsidie te aanvaarden bewijst, dat het ook een slecht voorstel is. De loonen van het gemeentepersoneel mogen niet verlaagd worden. Spreker begrijpt het voorstel van den soc.-dem. Joosten niet, die 12 pet. verlaging voor het personeel aan vaarden wil. Mr. Slingenberg wil den raad verrassen met de voorlezing van een artikel in een Russische courant over bezuiniging. Maai bij voorbaat wil spreker al zeggen, dat de bezuiniging der Sovjet-regeering niet ar- beidsvijandig is, zooals zijn eigen voorstel len. Op de Haarlemsche begrooting staat f 40.000 voor salarissen voor den burge meester. de wethouders en de pensioenen voor wethouders. Die kunnen voor 100 pet. geschrapt worden. Wat is er nog te burge- meesteren. wat is er te wethouderen. Er wordt alleen stuk geslagen en vernield. Voor de kwade dingen die de heeren doen. behoeven zij toch niet door de gemeenschao betaald te worden? De betrokkenen kunnen bovendien best buiten hun salaris. Als die gelden ingehouden worden, be hoeft men het voorbereidend onderwijs niet af te schaffen. 5 Menschen die het niet noodig hebben krijgen f 10.000 aan wethouderspensioen. Dat :s smijten met geld, een erfenis uit den royalen tijd van 1919. 803 aangeslagenen te Haarlem hebben een inkomen van 21 miilioen gulden. Als die elk jaar f 1000 extra moeten betalen, dan is er een meerdere ontvangst van f 800.000 per jaar. Zoo'n wet zou de Tweede Kamer moe ten aannemen. De raad kan dit aan de Kamer per adres vragen. Alle gemeenteraden die in de narigheid zitten kunnen dit voor beeld volgen en dan zal de regeering wel dien kant uit moeten. Spreker stelde moties voor: le om uit te spreken, dat de raad het afkeurt, dat B. en W. zoo laat gekomen zijn met hun finan cieele voorstellen en 2e om een adres aan de Tweede Kamer te zenden om te vragen een crisisheffing te Haarlem te mogen in voeren. Alleen de eerste motie werd voldoende ge steund. De heer Visser (C.HJ nam het op voor den heer Joh. Visser, dien aan den heer Reinaltia blijkbaar onbekend is. Niet de heer Joh. Visser heeft in zijn artikel gezegd, dat Tegen rheumatische aandoeningen! O Nr.l RED PASTE E«r. merk waardig En- gelsch ge neesmiddel, nu verkrijg baar in Hol land. Op aandrin gen van ve le dankbare Holl. patiën ten. die Mr. B:akc. den wereldberoemden speclalls:. ln Londen bezoch ten. Is de verkoop van Red Paste, vervaardigd volgens hes bekende recept, ln Holland een feit geworden. Red Paste brengt onmiddellijke verlichting te gen Rheun-.atlck. Jicht. Flbrosltls en stijfheid, tengevolge van buitengewone inspanning, koude of vocht. Sportbeoefenaars vinden een zegen. Probeert dere schitterende Red Paste. Het is een eenvoudig middel en het brengt een weldadige verlichting. Gaat direct naar Cw Apotheker of drogist cn maakt een eind aan Uw pijn. Prijs f 1.20 per pot (Adv. Ir.gcz. Med.) ct met geld gesmeten is, maar hij haalde al leen aan, dat in de annexatietijd door ande ren gezegd is, dat er te Haarlem met geld gesmeten is. De heer Reinalda (s.d.a.p.): krabbel niet terug, verdedig je liever. De heer Visser: ik krabbel niet terug, ik constateer feiten. Alleen aan het slot van zijn artikel heef; cie heer Joh. Visser gezegd, dat die verwijten niet onverdiend waren. Maar dat is heel iets anders dan de beschul diging zelf te uiten. (Geroep: zeer juist). De heer V i s s e r vervolgde met te zeg gen, dat er maatregelen gezocht moeten worden tegen een te sterke uitbreiding van de bevolking. Bovendien moet getracht wor den om voor den steun der werkloozen werk te verkrijgen. Er is door Haarlem zeer duur huisgehouden. De 2e H.B.S. is f 60.000—f 100.000 duurder geworden dan geraamd was. De schoolge bouwen zijn veel te duur geweest. Een school in de Slacht hu isbuurt kostte f 190.000 De voorbereidende school in dat kwartier heeft ook duizenden te-veel gekost. Het Montessori-onderwijs heeft ook le veel ge kost. De grond voor de school kostte f 100.000 De gemeente heeft vee! te dure gronden voor het grondbedrijf gekocht. De grond speculatie heeft aan de gemeente veel ge kost. In een geval hebben Ged. Staten zelfs goedkeuring aan een raadsbesluit ont houden. Ook voor de Volkshuisvesting is te veel uitgegeven, men had voor een deel twee-gezinswoningen moeten bouwen, dat was economischer geweest. Spreker heeft, het afwijzen der rijkssub sidie voor hot M.O. steeds als funest voor de gemeentefinancicn gevoeld. Ook met die subsidie zou Haarlem aantrekkelijk geweest zijn. In 10 jaar heeft dit een kleine 7 ton aan de gemeente gekost. Als dit niet was geschied, zou de gemeente er heel wat beter voorgestaan hebben. De leeraren klagen nu over de achteruitgang, maar zij moeten be denken, dat zij 10 jaar lang meer salaris genoten hebben dan hun collega's. Het voorbereidend onderwijs heeft men in den loop der jaren te kostbaar gemaakt. Er zullen nu bezuinigingen geboden zijn. De heer Castricum (r.k.) meende, dat B. en W. niet vroeger met hun voorstellen konden komen. Als zij eerder gekomen wa ren, zou de raad gezegd hebben: jelui zijn te pessimistisch. Mr. Slingenberg is pas met de voorstellen gekomen toen het absoluut noodig was. De heer Reinalda zegt, dat de s.d.a.p. wil medewerken, dat de begrooting zal sluiten maar hij wijst vrijwel alle voorstellen van B. en W. af zonder er iets anders voor in de palats te zetten. De voorstellen van B. en W. zijn inderdaad ingrijpend. Uit de rechtsche raadsfractie is een voorstel gekomen om het voorbereidend onderwijs nog gedeeltelijk intact te houden ook al zal er bezuinigd worden. Het voorstel van de rijkssubsidie aan te vragen moet aangenomen worden. De Haar lemsche leeraren hebben jarenlang van een voordeelige positie geprofiteerd. Nu zal het salaris der leeraren achteruitgaan, maar dit kan gedeeltelijk gecompenseerd worden door het aantal lesuren te verhoogen. B. en W. vragen van dit gemeentepersoneel opnieuw een offer. Rijksambtenaren hebben evenwel reeds eerder een nog grooter offer moeten brengen. Het is goed, "dat het rijk over de saiarieering van de gemeenteambte naren zeggenschap zal krijgen, want dat kan ongelijke behandeling voorkomen. Spreker en de zijnen zullen het voorste! van B. en W. om de 8 1 2 pet. der pensioen premie op het personeel te verhalen, steunen Daarentegen wil de fractie de 7 pet. korting op het salaris eenigszins wijzigen. Zij willen B. en W. uitnodigen: 1. een nieuwe tijdelijke progressieve kor ting in te voeren in dier voege, dat de laag ste loongreep tot een maximum van 4 pet, en de hoogere salarissen tot een maximum van 10 pet. worden gekort met dien ver stande, dat het totaal der korting een be drag van 6 pet. van het totaal bedrag der loonen en salarissen niet te boven zal gaan en dat aan het desbetreffend raadsbesluit terugwerkende kracht wordt toegekend van Aan onze kwartaal- en maandabonnés. De administratie vindt het bijzonder •prettig als een groot aantal abonnés het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kwitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. de eerste loonweek in Juli 1933 af, respec tievelijk van 1 Juli 1933 af; 2. ten spoedigste voorstellen bij den Raad in te dienen, waarin bovenstaande is be lichaamd Door dit voorste! aan te nemen brengt men hulde aan dat deel van het Georganiseerd Overleg dat heeft willen medewerken om to: overeenstemming met het gemeentebestuur te komen. Tot belastingverhooging zal eerst in de uiterste noodzakelijkheid besloten moeten worden. Men is daarbij aan een grens ge komen, ook wat de tarieven voor gas en electriciteit betreft. Verder moet in de ge- mrentehuishouding zooveel mogelijk bezui nigd worden. Aan ce lange Brug is nu weer f 6500 of f 7000 meer betaald, omdat aan een aanwijzing geen gevolg gegeven :s. De heer Wolzak A.R.> wees er op. di de nota de financieele moeilijkheden der gemeente duidelijk demonstreert. Dat die moeilijkheden in aantocht waren kon elk verwachten, omdat er kapitalen aan steun- uitgegeven moeten worden. De financieele toestand va« Haarlem is evenwel niet slechter dan in andere steden. Le: slechts op Amsterdam en Zaandam. Men kan bij cie vergelijking zelfs zeggen, dat het in Haarlem nog al gaat. Dit komt om dat B. en W. zoo verstandig geweest zijn om den raad te waarschuwen dat bezuini gingen noodig waren. Daarvoor bracht spre ker hulde aan het college. Als men bezuinigen wil moet men besnoeien op de uitgaven. Dit komt in de nota van B .en W. uit. Belastingverhooging zou ook een snijden in eigen vleesch kunnen worden. Uit Haar lem verdwijnen verschillende ingezetenen naar de buitengemeenten, waar de belastin gen lager zijn. Er is gezegd, dat de heffing der pensioen bijdrage op de minstbedeelden drukt. Maar zoo mag de zaak niet gesteld worden. In komens boven f 3000 betalen boven d:t be drag geen premie voor het weduwen- en weezenpensioon omdat dat pensioen niet hooger gaat. De voorgestelde regeling is dus billijk. De thans geldende heffing van 7 pet. op het salaris kan evenwel progressief ge maakt worden. Daartoe is van rechts een voorstel ingediend. Wat het voorstel aangaat om de rijks subsidie te aanvaarden, vroeg spreker, of het juist is. dat dit aantal lesuren der leeraren zoo opgevoerd kan worden, dat zij niet al te veel in salaris zullen achter uitgaan, vergeleken bij de andere gemeente ambtenaren. Indertijd heeft Haarlem de Rijkssubsidie afgewezen omdat de leeraren toen zouden achtergesteld worden in hun saiarieering bij het overige gemeente-personeel. Is het tenslotte niet mogelijk om door het aantal lesuren op te voeren en klassen te concentreeren zooveel te besparen, da'. Haar lem buiten de rijkssubsidie kan? In Utree lit heejft men in 1927 hot voorbe reidend onderwijs stopgezet. Daaraan bleken te veel bezwaren verbonden. Daarom is in 1930 de subsidie weer liex\steld. Dit kan een les voor Haarlem zijn. Daarom moet Haar lem dit onderwijs niet geheel overboord gooien. De bijzondere voorbereidende scho len hebben een jaar lij ksche subsidie gekregen. Daarom kan de- subsidie niet mot l September stopgezet- worden. De raad heeft besloten, dat de bijzondere scholen hun personeel drie maanden van te voren moeten opzeggen, Nu willen B. en W. opzegging met twee maanden eischen. De bijzondere scholen hebben goldleonin- gen gesloten voor de stichting der gebou wen. De gemeente kan die last niet geheel laten dragen door de schoolbesturen. Moet het personeel der bijzondere scholen ook geen wachtgeld krijgen? De schoolbestu- i*en kunnen die niet betalen. De gemeente zou daarbij hulp moeten verleenen. Spreker verdedigde het voorstel der rechtsche fractie om het voorbereidend on derwijs althans gedeeltelijk in tact te la ten. De heer Joosten (S.DA..P.i wees er op. dat de financieele moeilijkheden voor een deel het gevolg zijn van de economische in zinking. Het verwonderde spreker, dat daar over tot heden alleen door de communis ten is gesproken. Maar die doen dwaze voor stellen die niet uitvoerbaar zijn. Men moet evenwel trachten uit de ellende te komen. Er moet onder de bevolking het besef komen, dat men samen de lasten der crisis moet dragen. Dat moet o.a. geschieden door de inkomsten hooger te maken. Spreker zou het aandurven ae tarieven voor gas en electri citeit wat hooger te stellen. Daarin neemt spreker een ander standpunt in dan zijn partijgenoot Reinalda. B. en W. hadden met een voorstel moeten komen om de belasting te verhoogen, ook al zal dit jaar daarvoor geen geld in het !a-tje komen. Spreker heeft daarvoor het voorstel der communisten ge steund om afkeuring uit te spreken over het feit. dat B. en W. te laat met. hun finan cieele noodkreet zijn gekomen. B. en W. had den de moeilijkheden eerder mee de raads commissies en den raad moeten bespreken. In het vervolg moeten B. en W. anders han delen. De raad zit nu met voorstellen die zeer on voorbereid zijn. Dit blijkt nu weer uit wat de heer Wolzak zei over de subsidie van het bijzonder voorbereidend onderwijs. Spreker heeft den indruk, dat men op het M. O. minder behoeft te bezuinigen zonder de rijkssubsidie dan met de rijkssubsidie. Het zou dus beter zijn om de subsidie niet te aanvaarden, maar zelf zooveel mogelijk op het M. O. te bezuinigen. B. en W. hebben in de nota ook verpach ting van den Stadsschouwburg aangekon digd. In de commissie voor den Schouwburg is door spreker gewezen op de mogelijkhel«l om bij den Schouwburg een combinatie in te voeren van eigen exploitatie en verpachting voor de avonden dat de schouwburg nu niet gebruikt wordt. Spreker is bereid om als het niet anders kan. dingen van sociale beteekenis af te bre ken. maar alleen als dit beslist noodig is. Dan is het evenwel eisch. dat de geheele be volking de lasten draagt. B. en W. kunnen de moeilijkheden van den tijd eiken dag ondervinden, maar toch be twijfelde spreker of het college wel voldoen de den ernst der tijden beseft. Verleden jaar heeft spreker er op aange drongen. dat B. en W. samenwex'king zoeken met andere gemeentebesturexx om de regee ring te overtuigen, dat de gemeenten meer steun van het rijk moeten genieten om door de crisis heen te komen. B. en W. hebben alleen een brief aan de regeering gezonden met het verzoek om de steun voor de crisis werklozen van 75 op 90 pet. te brengen. Do regeering heeft geantwoord dat dit niet ging en daarmee was ae kous af. Dat was even wel niet de krachtige actie die spreker op 't oog had. De S.D.A.P. wil medewerker, tot br.-ulnï- ging als B. en W. willen medewerker om de lasten op een breeder vlak te leggen. Spreker vond het onjuist, dat ln der raad stemming gemaakt is ten opzichte var enkele organisaties in het Georganiseerd Overleg. Hot voorstel van rechts over de salariskor ting en het verhaal der pensioen-premie is voor de hoogere inkomens nadeeliger dan 't voorstel der soc.-dem. fractie. Spreker verdedigde liet voorstel dor S.D.A.P. B. en W. zijn in het Overleg te stuurscU geweest om tot overeenstemming te kunnen komen. Het personeel wilde 5 pet. kortixxg toestaan beven de 7 pet van verleden jaar. Daarmede hadden B. en W. genoegen moeten nemen. B. en W. kunnen dat nog doen. Als zij het niet doen. zal het personeel den indruk behou den dat B. en W. stram zijn geweest bij het overleg. Spreker houdt dus vast aan die 12 pet. ais totaal-korting. Rechts wil de hoogc ambtenaren zwaar der aantasten dan B. en W. wilden en ook de S.D.A.P. wil aanvaarden. Zij komen tot 18 1 2 voor de hooge inkomens. Geroep: dat is onjuist, het wordt hoog stens 14.3 pet. D? heer Joosten: Dan zijn de heeren onduidelijk in hun voorstel geweest. Het re sultaat van het voorstel zal zijn. dat c.e knuppel in het hoenderhok der ambtenaren wordt gegooid. B. en W. zullen de medewer king der ambtenaren verliezen die zij zoo dringend noodig hebben. Geroep: Dat is onzin. Bovendien geen compliment voor de ambtenaren. De heer Joosten: Ik bedoel geen blaam, maar 't is immers nxenscholijk dat men min der vriendelijk on voorkomend gestemd is tegenover personen waarvan men meent, dat zij een onbillijke houding aangenomen hebben. Als rechts er meer uit willen halen dan spreker wil geven, is hot voor haar boter 't amendement van den heer Boes op sprekers voorstel aan te nemen, onx do 12 pet, der to tale korting te veranderen in 13 pet. De heer Boes (V.D.' herinnerde er aan. dat B. cn W. bij het opstellen der begrooting wat optimistisch zijn geweest over hot verloop der werkloosheid. Wij hadden toen de ople ving uitbleef, kunnen verwachten da'. B. en W. met ingrijpende voorstellen zouden ko men. maar dat het zóó erg was. had spre ker niet verwacht. Spreker wil mot veel van do voorstellen van B. en W. meegaan, maar toch niet met alles. B.enW. zullen naar andere objecten van bezuiniging en andere inkom sten moeten zoeken dan alleen onderwijs en loonen. Wij zijn bezig de vitale belangen van het onderwijs te schaden. Aan korting op de salarissen en loonen is helaas niet te ontkomen. Het verwonderde spreker evenwel, dat B, en W. op het maxi mum blijven staan. B. en W. hadden die 12 pet, moeten aanvaarden. Spreker hoeft nu het amendement ingediend om de totale korting op 13 pet. te stellen om alsnog een soort mid denweg te kiezen. Het 1s goed een grens te stellen voor de laagste inkomens. In het voorstel van rechts ligt progressie, terwijl de raad verleden jaar heeft ui'ge sproken. dat geen progressie gewenscht werd. Die gedachte is bovendien niet in het Overleg aan dc orde geweest. De opheffing van hot vervolgonderwijs wil spreker, al heeft hij bezwaren, aanvaar den. Evenzoo wat dc concentratie van de 7e klassen betreft, ln de hoop. dat later daar bij een 8ste klasse komt. Met voorstellen om de kosten van liet vooi'bereidend onder wijs tc verkleinen wil spreker meegaan. Het voorstel van rechts gaat te ver, een vrouw die gestudeerd heeft te bezoldigen met 1 300 en f 600 is of te keuren. Wat dc rijkssubsidie van het M. O. betreft kan spreker nog geen volledig oordeel vol len, omdat hij de gevolgen daarvan niet kan overzien. De subsidie kan aanvaard worden, als B en W. dc toezegging van het rijk heb ben dat de subsidie over 1934 zal worden toe gekend en dat overgangsbepalingen mogen worden toegestaan. Uit het nieuwe voorstel van B. cn W. heeft spreker afgeleid, dat het college het voorstel om voor cie Meisjesschool de regeling voor dc rijks H. B. Scholen met 3 Jar. cursus in t.e voeren, hebben ingetrokken. Dit personeel zal dus alleen onder de zware korting van de gemeenteambtenaren vallen. Mevrouw Schel te ma (V. B.ï was over tuigd, dat bezuinigingen noodig zijn. Dc on- dcnvijsvoorsteHen hebben op spreekster den indruk gemaakt, dat zij niet voldoende voor bereid zijn. Blijkbaar zijn andere oplossingen mogelijk. De loonen van het gemeentepersoneel moe ten naar beneden omdat die te hoog zijn in vergelijking met het vrije bedrijf. Het voor stel van B. en W. zal gesteund worden. De 12 pet. van den heer Joosten zijn te laag, evenzeer de 13 pet. van den heer Boes. Het voorstel van rechts kan spreekster niet steu nen. De gedachte van progressie is eenmaal verworpen. De heer Visser (C. H.): als wij toen ge dwaald hebben, mogen wij daarop nu wel te rug komen. Mevrouw Scheltema: ik geloof niet dat er toen gedwaald is. Bovendien zou dit voor stel eerst weer naar 'n Overleg moeten gaan. Spreekster heeft bezwaren tegen dc rijks subsidie. Beter is het om zelf bezuinigingen in te voeren. Tegen de opheffing van het voortgezet on derwijs heeft de fractie van spreekster geen bezwaar. De fractie zal tegen het rechtsche voorstel Inzake het voorbereidend onderwijs stom men. Salarissen van f300 of f600 kan men niet geven. Ik ben we! tegen hooge sala rissen. (Geroep: dat weten wij). Mevrouw Scheltema: maar dat gaat mij toch te ver. Dan is het maar consequenter om de boel te sluiten. Maar die tijd is nu nog niet gekomen. Zoo mogelijk moet dit sociale behouden worden, ook al zal het dan tot drastische bezuiniging moeten komen. Daar toe zou men een commissie kunnen be noemen. Concentratie van 7de klasse der lagere scholen is aan te bevelen. De heer Westerveld (s. d. a. p.)Hoe is het mogelijk, dat ln het voorstel van B. en W. over dc rijkssubsidie voor het M. O. het voorstel gekomen is mo de leeraressen der Meisjesschool te brengen onder de salaris- regeling van de rijks H. B. S. met 3-Jarlgen cursus, terwijl later gebleken is, dat B. en V/. dat niet bedoeld hebben. Aan de dames heeft men eenige onaangename dagen bezorgd. De heer Slingenberg V. D.iwethou der. des te verblijder zijn ze nu! De heer Westerveld vervolgde, dat het voorstel over het M. O. den leeraren zeer on aangenaam heeft getroffen. Bestaande rechten worden aangetast. Het voorstel van B. en W. is onvoldoende voorbereid. Hebben B. en W. een toezegging van het rijk. dat de subsidie in 1934 zal worden toegekend. En welke voorwaarden wil het rijk stellen. Spre ker heeft den indruk dat de regecring de

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13