Hiö€iIIF4 Telefunken en Philips' Radio DONDERDAG 29 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 subsidie aan Haarlem zal weigeren als de ge meente geen overgangsbepalingen voor de leeraren wil vaststellen. Amsterdam zal er ook niet aan denken de rijksregeling te aanvaarden zonder over gangsbepalingen. Haarlem zou van het rijk f67.000 subsidie ontvangen, terwijl van buiten de gemeenten f 33.000 minder aan schoolgeld wordt ont vangen. De verlaging dor salarissen enz. zal f42.000 op brengen, zoodat de totale bespa ring slechts f 27.000 is. Die zijn ook op andere wijze wel te bereiken. Spreker diende een voorstel in om over zoo'n bezuiniging, alsnog overleg le plegen met de betrokken onderwijs-organisaties. Dc rijksregeling voor de leeraren !s veel ongunstiger dan menigeen denkt. Zij is veel grooter dan de 3 1/2 pet. die B. en W. van het geheele personeel vragen. Buiten de 8 1/2 pet. zal een enkele leeraar zelfs met 23 pet. achteruitgaan. Menschen die naar Haarlem zijn gelokt door mooie salarissen, mogen niet op zoo'n manier behandeld worden. B. en W. hebben berekend, dat de leeraren niet zooveel achteruitgaan, maar dat is gebaseerd op een berekening dat alle leeraren 30 lesuren krijgen. Wethouder Mr. Slingenberg (V. D.) 23 uur. De heer Wcsterveld: Zoo'n regeling is niet mogelijk. Veel leeraren zullen veel min der uren en dus veel minder inkomen krij gen. De directeuren zullen voor groote moei lijkheden komen te staan bij het verdeelen der lesuren. Als men de rijkssubsidie aanvaardt moet men bedenken, dat het aantal leerlingen per klasse sterk opgevoerd zal worden. De Haarlem,sche leeraren willen tenslotte de rijksregeling wel aanvaarden als er be hoorlijke overgangsbepalingen gemaakt worden. Het rijk zal zijn personeel niet zoo slecht behandelen als nu de gemeente doet. Spreker stelde voor om B. én W. uit te noo digen met de regeering in overleg te treden over het toekennen der rijkssubsidie onder billijke overgangsbepalingen. De heer Klein (r. k.) vond het verkeerd dat B. en W. wat de korting op de loonen be treft hun concessie van het Overleg inge trokken hebben nu geen overeenstemming verkregen is. Het is niet onbillijk om van de hoogere in komens een evenzwaar offer te eischen dan voor de lagere inkomens. In het voorstel van B. en W. zouden de hoogere inkomens het minste te lijden hebben. Progressie zooals het rechtsche voorstel nu wil is toe te juichen. Het Is het billijkste. De hoogste korting zal niet hooger worden dan 14.2 pet. Dit voorstel komt zeer nabij het geen B. en W. in het Overleg hebben gadaan. Spreker heeft geen bezwaar tegen een ga rantieloon van f 28. Zoo'n garantieloon is r.oodig, omdat de gemeente den laatsten tijd personen aanstelt tegen loonen beneden de regeling. Een organisatie heeft al 34 van zulke leden. Spreker heeft gehoord, dat als de raad niet besluit wat B, en W. willen, een auto van Centraal Vervoer klaar staat om het verzoek van den burgemeester naar den Haag over te brengen om het raadsbe sluit niet goed te keuren. (Gelach). Spre ker hoopt dat de burgemeester dit niet zal doen. maar zich zal neerleggen bij een uit spraak van den raad. De heer S c h o 11 (S. D. A. P.i had graag van B en W. vernomen hoe het in 1933 met de bedrijven gaat. De voorstellen, van B. en W. zijn onvol doende toegelicht. Het. is of men den raad heeft willen overvallen. B. .en W. hadden met een vast bezuini gingsplan moeten komen. Overleg met de betrokken instanties en organisaties is niet geveerd- B. en W. zeiden bruutweg: ..dat en del moet gebeuren". B. en W. hebben niet alleen hun eerste voorstel inzake het voor bereidend onderwijs veranderd, maar ook hun voorstel betreffende de Meisjesschool. De commissie van bijstand voor onderwijs zaken wordt door B. en W. alleen als een commissie van advies beschouwd. Dat is onjuist. Zonder meer het voortgezet onderwijs op te heffen is niet goed. B. en W. hebben in dertijd een reorganisatie toegezegd- Kan op dit reorganisatieplan niet voortgebouwd worden? Spreker wil het voorstel van B. en W. over de centralisatie der 7de klassen niet alleen zien als bezuinigingsobject. Dq soc. dem. fractie heeft vroeger al een voorstel voor de centralisatie gedaan. In beginsel kan men er dus mee medegaan. B. en W. hebben r.iet iets nieuws uitgedacht,. Aan de uitvoe ring zullen evenwel moeilijkhed n verbon den zijn. Al onze scholen zijn. op 7 klassen berekend. Een klas zal dus leeg komen te staan. Bij de reorganisatie der klassen moet door B. en W. prijsgesteld worden op de ad viezen der onderwijs-organisaties. Mr. B ij v o e t (R.K.) zei dat een scherp onderscheid gemaakt moet worden tusschen korting op de salarissen en het verhaal der pensioen-premie. Het zijn twee verschillen de zaken. Daarom wil de rechtsche fractie meegaan met het. voorstel van B. en W. om de volle pensioen-premie te verhalen. Daar naast staat de vraag of het besluit der 7 pet. korting niet herzien moet worden. Vandaar het gedane voorstel, dat betrekking heeft op de tijdelijke korting. Dat moet het ka- lakter van een crisis-offer hebben. Daar om is progressie gewenscht, want daardoor bereikt men meer sociale rechtvaardigheid. Men kan van een salaris van f 10.000 of f 12.000 beter f 1000 of f 1500 korten dan op f 2000 f 100. Wat voor bezwaar kan er bij den raad tegen dat voorstel bestaan? B. en W. moeten het percentage der korting na der uitwerken. Het moet naar billijkheid ge schieden. Nu het Overleg mislukt Is heeft, de raad de vrijheid om dit besluit te nemen. Het heeft spreker pijnlijk getroffen, dat de lieer «Toosten schamper gesproken heeft over het voorstel der rechtsche raadsfractie. De S. D. A. P. moest de progressie juist toe juichen. Het nu gedane voorstel ligt de rechtsche raadsfractie nauw aan het. hart. Als B. en W. het niet accepteeren. zal de fractie zich zeer ernstig moeten beraden of zij mee zal gaan met andere voorstellen, hetzij van B. en W. of van den heer Boes. De lieer Weu stink (R.K.i gelooft niet, dat de directeuren van do Middelbare Scho len overtuigd zijn. dat. zooals zij geschre ven hebben, het aanvaarden der rijkssubsidie schadelijk zal zijn voor het onderwijs. De heeren hebben wat overdreven. Anders zou voor 90 pet. het onderwijs in ons land slecht zijn. Dc klassen zullen niet. alle opgevoerd worden tot 30 leerlingen, verschillende hoo gere klassen hebben meestal slechts 14 of 15 leerlingen. 30 leerlingen kan men wel on derwijs geven, ook al is het gemakkelijker 24 Of 25 leerlingen te hebben. Ook kan men wel 30 uren les geven als men een goed leeraar is. Verschillende leeraren geven nu al meer dan 26 uren en geven bovendien veel pri vaatlessen. Bovendien willen zij- In de va cantia graag in examencommissies zitten. Ernstige mannen als de directeuren zijn had den hun advies niet moeten schrijven zooals gij gedaan hebben. Is het niet mogelijk dat er overgangsmaat regelen gemaakt worden, opdat enkele leeraren niet al te sterk getroffen zullen worden. De tijden en de nooden dwingen om ook de uitgaven voor het M. O. kleiner te maken, Het vervolgonderwijs kan wel verdwijnen, het geld dat men daarvoor geeft is wegge^ gooid geld. Indertijd heeft, spreker op reor ganisatie aangedrongen. Misschien kan als het nu opgeheven wordt, een ander onder wijs voor de rijpere jeugd ingesteld worden. Centralisatie van het 7de leerjaar bij het lager onderwijs is toe te juichen. Reeds jaren geleden heeft spreker als inspecteur daartoe geadviseerd. Hel advies is toen ter zijde ge legd. Nu komen B. en W. met het voorstel. Aan deze centralisatie zijn veel voordeelen verbonden. Indertijd heeft spreker al gezegd, dat hij opheffing van het voorbereidend onderwijs zeer zou betreuren. Het heeft een sociale be- teekenis. Opheffing zou hij alleen toestaan, als alle andere bezuinijgiingsmagelijkheden zijn uitgeput. Er zijn nog van die objecten, o.m. de opheffing van het Lyceum. In het rapport der commissie Flud is gezegd, dat men 1' 24.700 zou besparen als men de klas sieke afdeeling van het Lyceum zou ophef fen. De leerlingen hooren thuis op de H. B. S. Dr. Elzlnga, de inspecteur, heeft in een schitterend rapport gezegd, dat dit onder wijs niet op het Lyceum thuis behoort. Er is ook een school op te heffen, die geen reden van bestaan meer heeft, namelijk de Middelbare school voor Meisjes. De leerlingen kunnen over de andere scholen verdeeld worden, de M. U- L. O. scholen, de H. B. Scholen en Huishoudscholen." Daardoor wordt een halve ton bespaard, In vroeger ja ren was er reden van bestaan voor de Meis jesschool, maar de tijden zijn veranderd. Spreker las uit de verslagen der school voor welke bestemming de meisjes volgen. Daar uit blijkt, dat die. opleiding ook op andere scholen is te krijgen. Als de wethouder van onderwijs geld noo- dig heeft, kan hij deze quaestie eens nader onderzoeken. Het personeel moet wachtgeld hebben, maar dan behoeft er geen nieuwe directrice benoemd te worden. Nu zou het arme voorbereidende onderwijs het loodje moeten leggen. Dat is niet juist. Mevrouw Maar scha 11 (s.d.a.p) bestreed ook het voorstel om het voorbereidend onder wijs op te heffen. Wat B. en W. zoo bruut voorstellen mag geen werkelijkheid worden. Het heeft spreekster genoegen gedaan den raad van verschillende kanten te hooren. dat het voorstel van B. en W. niet aanvaard kan worden. Het voorstel van de heeren Visser c.s. kan niet gesteund worden. De heeren hebben den treurigen moed gehad voor te stellen salaris sen te geven van 300 en 600. Dat is geen bestaansmogelijkheid. Wat durft men van die menschen nog te vragen? Durft men ze aan het hoofd van een school of kinderbewaar plaats te zetten? Ook de S.D.A.P. wil mede werken om bij dit onderwijs tot bezuiniging te komen. Willen B. en W. hun voorstel te rugnemen en het voorstel overnemen van de fractie en anderen om tot bezuiniging te ko men? Het voorstel tot algeheele afbraak is een slecht voorstel. De heer Van Tetering (r.k.) heeft be zoek gehad van eenige leeraren bij het M.O. Een hunner zou met 1209 achteruit gaan. De staat van B. en W. geeft andere cijfers. Kunnen B. en W. eens precies zeggen welke gevolgen er voor het personeel aan verbon den zijn? B. en W. moeten met meer gege vens komen. Het bezwaar dat de leeraren wat harder zouden moeten werken kan spre ker niet deelen. Van de 365 dagen werken dc leeraren slechts 215 dagen. Wethouder Mr. Slingen berg aan het woord. Mr. Slingenberg (v.d.), wethouder, uitte een woord van erkentelijkheid voor de wijze waarop de debatten gevoerd zijn. Ook een woord van hulde aan allen die bewezen hebben, dat zij den ernst der tijden inzien en willen medewerken om tot een sluitende begrooting te komen. Tegen zakelijke critiek, al is die scherp, heeft spreker nooit bezwaar 'gehad. De critici hebben in discussie gebracht de positie van Haarlem in vergelijking met an dere gemeenten. De heer Reinalda heeft ge zegd, dat Haarlem in een moeilijke positie verkeert door het vroegere verkeerde beheer. Dat is niet juist. Haarlem verkeert in een goede positie, omdat het gemeentebestuur in den crisistijd steeds met open kaarten op tafel gekomen is. Binnen enkele maanden zal blij ken, dat andere gemeenten in dezelfde of nog erger moeilijkheden verkeeren. Misschien ziet men daar den ernst nog niet voldoen de in. Het was een oude koe, te zeggen dat Haar lem niet voor voldoende reserves gezorgd heeft. Vroeger heeft spreker de juistheid van die critiek ook al bestreden. Zou een sociaal democratisch beleid een betere financieele politiek gevoerd hebben. De heer Reinalda knikt van ja, maar dat zal hij moeten be wijzen met het voorbeeld van gemeenten waar de socialisten aan het bewind geweest zijn. Het zijn de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en Zaandam. Is de financieele positie daar beter? Als de sociaal-democraten in Haarlem achter de tafel van B. en W. geze ten hadden, zouden zij hoogere belastingen hebben geheven, maar die meerdere ont vangsten zouden uitgegeven zijn. De S. D. A. P. had vele verlangens waaraan nu niet vol daan is. Er zouden zweminrichtingen gebouwd zijn, waschhuizen, parken aangelegd enz. 'Men zou nu nog met de lasten van die idealen gezeten hebben. Geen der leden die gesproken heeft, heeft de juistheid van de mededeelingen van B. en W. in hun nota aangevallen. Er zullen natuurlijk bezwaren bestaan te gen de voorstellen van B. en W., die nu ter tafel liggen, maar zijn die bezwaren zoo groot, dat- de voorstellen van B. en W. moeten worden afgewezen? Ged. Staten en het Rijk zien nauwkeurig toe op dc financieele geste van de gemeen ten. Haarlem heeft nog de garantie van het rijk voor de kasgeldleening. De gemeente tracht daarvan af te komen en het zal bin nenkort wel gelukken. Ged. Staten maken bezwaar tegen de be grooting voor 1933. Dc post voor maatschap pelijk hulpbetoon wordt onvoldoende geacht. De minister van financiën heeft heden per soonlijk aan B. en W. geschreven, dat die oost verhoogd moet worden. Dit moeten de fracties bedenken. Als B. en W. niet gesteund worden, kunnen er hier om standigheden komen zooals er nu in de Zaan voorkomen. Haarlem moet niet met Ged. Sta ten en de Regeering gaan bakkeleien over de begrooting. De begrooting moet goedgekeurd worden, anders gaat de gemeente in positie veel achteruit. Het credlet van Haarlem zou daardoor een schok krijgen, waardoor het mo gelijk zou zijn, dat later herstel van dingen die men nu tijdelijk moet afschaffen, moei lijk wordt. Dit ernstige woord zegt spreker namens het college van B. en W. Aanvankelijk had spreker den post voor maatschappelijk hulpbetoon voor 1933 opi C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINGINNEWEG 6 (Adv. lngez. Med.) 1.400.000 gesteld. Als dit gehandhaafd was, zouden er in het eind van 1932 al grootere bezuinigingen ingevoerd moeten zijn. Spreker heeft in het college meegewerkt om den post tot 1.150.000 te verlagen, omdat er toen kans was op een opleving. Die verwachting is evenwel niet vervuld. B. en W. hebben toen evenwel al gezegd dat bij het uitblijven van de opleving drastische maatregelen genomen zouden moeten worden. In het voorjaar had men de belasting kun nen verhoogen. maar in Maart was de ver wachting, dat in den zomer een belangrijke daling der werkloosheid zou komen. Tot op heden is deze verwachting niet vervuld. De uitkeeringen 30.00u per week voor Maat schappelijk Hulpbetoon en 16.000 voor den Werkloosheidsdienst) blijven tot op dit oogen- blik constant. In de tweede helft van Mei is spreker in het college van B. en W. gekomen met de mededeeling, dat er maatregelen genomen moesten worden. In April hadden B. en W. niet met een voorstel kunnen komen om de opcenten op de Gemeentefondsbelasting van 80 op 90 of 100 te brengen, want Ged. Staten en de Re geering hebben medegedeeld, dat niet boven de 80 opcenten op de Fondsbelasting gegaan mag worden, als er niet 150 opcenten op de Personeele Belasting worden geheven. Haar lem had pas de opcenten op de Personeele Belasting van 50 op 100 gebracht. Het verwijt van de heeren Peper en Joos- ten is dus ongegrond; er is geen enkele re den voor om te zeggen, dat spreker zoo laat gekomen is met zijn noodkreet, dat geen be- lastingverhooging meer mogelijk was. B. en W. hebben gedaan wat mogelijk was om meer steun van het Rijk te krijgen voor de werk- loozenzorg. Bovendien heeft de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten gedaan wal mogelijk is, maar de regeering blijft weige ren. Alleen de volksvertegenwoordiging in den Kaag is bij machte om de regeering tot an dere gedachten te brengen. In de Commissie is overwogen om de tarie ven voor gas en electriciteit te verhoogen. Het, bleek dat de opbrengst der fabrieken achteruitgaat. Men bezuinigt op gas omdat men goedkooper petroleum kan branden. Op electriciteit wordt bezuinigd door lampen met mindere kaarssterkte te branden. De meening van de directie was, dat verhooging der ta rieven de inkomsten niet zouden verhoogen, maar vermoedelijk doen dalen. Als de begrooting voor 1934 aan de orde komt, zullen B. en W. moeten overwegen of belastingverhooging noodig is. Spreker is het er evenwel mee eens, dat daarbij groote voor zichtigheid moet betracht worden. Spreker ziet er niet tegenop om op de openbare in komens meer belasting te vragen, maar de gemeente moet rekening houden met de grensgemeenten die slechts lage belastingen heffen. Iemand die niet. blind is kan niet ontkennen, dat verschillende Haarlemmers naar de omliggende gemeenten trekken. Men kan daaraan niets doen. Belasting kan snij den in eigen vleesch beteekenen. Het is de vraag of belastingverhooging meer inkom sten zal beteekenen. Er is veel critiek gekomen op de voorstellen van B. en W. Spreker kan dit begrijpen. Veel daarvan kan hij onderschrijven, maar er is niets aan te doen. Het zijn allemaal pijnlijke maatregelen. Rauw en ruw zijn de voorstel len van B. en W. niet. Zij zijn in de keuken van B. en W. behoorlijk gestoofd. De rijksregeling voor het M.O. geldt voor het geheele rijk, slechts 4 gemeenten uit gezonderd. Ruw is het dus niet te noemen. Men moet nagaan met welk doel vragen B, en W. deze pijnlijke offers. Het is niet om een park aan te leggen of een brug te bouwen, maar om geld te hebben voor werkloozen- steun en kindervoeding en kinderkleeding. De raad moet B. en W. daartoe in staat stellen. De voorstellen van B. en W. moeten daarom gesteund worden. Er is nog f 500.000 noodig voor werkloozensteun en f 40.000 voor kinder voeding. Daartegenover moeten groote be zuinigingen staan. Ernstige kwalen vragen krachtige geneesmiddelen. Zachte genees- heeren maken stinkende wonden. B. en W. zullen nog naar andere middelen zoeken voor bezuiniging. O.a. verpachting van' den Stadsschouwburg. B. en W. willen die bereiken met behoud van de school- en de volksvoorstellingen. B. en W. zullen den dienst der Lichamelijke Opvoeding nagaan, overwegen of er te bezuinigen valt op den Hout en Plantsoenen. Maar alle bezuinigings plannen ontmoeten bezwaren. Ieder wil be zuinigen, maarten koste van een ander. B. en W. komen nu met een volledig stel bezuinigingen. Het college zal zich ernstig beraden over de voorstellen door raadsleden ingediend. Als het mogelijk is, als de op brengst niet in gevaar komt, zullen er ge dachten vap raadsleden overgenomen worden. Men moet dc voorstellen van B. en W. als een geheel bezien. Men moet de vraag voor oogen stellen, hoe kan men zijn positie als gemeentebestuur handhaven. Het gaat, zooals Colijn het duidelijk gezegd heeft, of wij het stelsel der volksvertegenwoordiging kunnen handhaven. Als de raad dat goed overziet, zal hij de voorstellen van B. en W. aanvaarden. Om 12 uur werd de zitting verdaagd tot Donderdagmiddag 1.30 uur. Ingekomen stukken. Bij den raad is ingekomen: een verzoek schrift van C. J. Blaauw e.a.. allen leden en plaatsvervangende leden der Schoonheids commissie. om voor het te bouwen Sport- fondsenbad één der vele andere daarvoor ge schikte terreinen aan te wijzen. Een verzoekschrift van het Algemeen Co mité van Verweer tegen Terreur en Vervol ging in Duitschland om, zoolang het huidige bewind in Duitschland aan de Regeering is. te trachten geen artikelen e.d. uit Duitsch land te betrekken en geen werkzaamheden aan Duitsche firma's op te dragen. (Besloten werd dit adres, als zijnde onge zegeld, terzijde te leggen). Een adres van ouders van de leerlingen der kleuterschool ..Rehobot-h" Patrimoniumstraat inzake het in stand houden van de kleuter scholen in Haarlem. Een adres van de N.V. Haarlemsche Brock- way-Bus Maatschappij inzake het nemen van maatregelen tegen de z.g. klein-taxis. Schriftelijke vragen waren ingezonden door den heer Peper inzake: Io. de loonen welke worden betaald bij het gereedmaken van de gem. sportvelden aan do Van Oosten de Bruijustraat: 2o. de verstrekking van baden aan werk- loozen in de badhuizen van het „Witte Kruis"' i „VEILIG VERKEER" HOE DE HAARLEMSCHE VEREENIGING WIL WERKEN. „Het gaat om menschenleven". Onder dit motto is men het eerst in Engeland en Ame rika de moeilijke strijd tegen de gevaren van het verkeer begonnen. Moeilijk was deze strijd omdat men besefte, dat de veiligheid van den weg niet alleen door de aanleg van goede wegen c-n door het geven van wel doordachte verkeersvoorschrïften kan wor den bewerkstelligd. Uit de beschikbare sta tistische gegevens bleek duidelijk, dat het streven naar veiligheid niet in hoofdzaak moet uitgaan van de overheid, doch dat de weggebruiker zelf, door'juiste toepassing van verkeersregelen zijn eigen veiligheid en die van anderen moet verzekeren. Hiermede zij niet gezegd, dat de vele verkeersongevallen aan den weggebruiker moeten worden gewe ten. Integendeel: aan de wettelijke regehnt van het verkeer ontbreekt nog veel, aan d-i vervoermiddelen valt nog veel te verbeteren, het werk der verkeerspolitie dient te worden uitgebreid (hetgeen in dezen tijd van bezui niging voorloopig wel niet zal geschieden, Evenwel de statistieken stellen onomstoote- lijk vast, dat verreweg het grootste deel der verkeersongevallen zijn oorzaak vindt in ge dragingen van den weggebruiker. Niet dat steeds opzet of grove schuld bij den wegge bruiker geconstateerd kan worden. Helaas doen deze gevallen zich veelvuldig voor. Maar meestal blijkt, dat onbekendheid met ver- keersvoorschriften of verkeerde toepassini daarvan de oorzaak van het ongeval is ge weest. Men beseft nog te weinig dat het „vak' van weggebruiker een zekere vakkennis ver- eischt. Door de verrassend-snelle ontwikke ling van het verkeer sinds den oorlog werden geheel nieuwe en veel zwaardere eischen aan den weggebruiker gesteld. Het aantal ver- keersvoorschriften nam enorm toe, het ver keersrecht werd een nieuw en veel omvat tend deel van het recht. Het vereischt een speciale en langdurige studie om eenigszins met de voorschriften van de Motor- en Rij- wielwet vertrouwd te raken. Voegt men hier aan toe de talrijke plaatselijke verordeningen (die helaas in verschillende plaatsen wel heel sterk uiteenloopen), dan beseft men, dat het verkeersrechten de kennis van de verkeers- voorschriften een apart vak is geworden. Hier komt nog bij, dat de ontwikkeling van de wettelijke voorschriften geen gelijke tred heeft kunnen houden met de ontwikkeling van het verkeer zelf. Uit het bovenstaande moge blijken, dat regeling van het verkeer alléén, nimmer de beoogde veiligheid kan teweeg brengen. Be kendheid met en behoorlijke toepassing van de gegeven voorschriften zijn noodzakelijke aanvullingen van het werk van de Overheid. De overheid alléén zal nimmer het verkeer veilig kunnen maken: de individueele wég gebruiker zal bovendien aan zekere vereisch- ten moeten voldoen. Hieraan ontbreekt nog veel. Wel is er door organisaties propaganda gemaakt voor veilig heid een propaganda waaraan men veelal een soort opvoeding in de verkeersregelen verbond, wel is door particulieren (hoofden van scholen politiebeambten e.a.) getracht hier en daar verkeersonderwijs te geven, doch van een algemeene veiligheidspropaganda en een algemeen streven naar het organiseeren van verkeersopvoeding was geen sprake. De kwestie is urgent. Dagelijks worden menschenlevens geofferd aan het verkeer, het aantal verkeersongevallen, dat men in de dagbladen beschreven vindt neemt dage lijks toe, het aantal verkeersdelicten dat door rechterlijke colleges wordt berecht vermeer dert steeds. Er moet iets gedaan worden, om dezen steeds wassen den stroom te stuiten. Uit het geen hier boven is betoogd, blijkt wel duide lijk, dat slechts door een algemeene inten sieve veiligheidspropaganda het beoogde doel bereikt kan worden. Nadat eenige andere steden in ons land waren voorgegaan, is thans ook voor Haar lem en Omstreken een vereeniging voor Vei lig Verkeer opgericht, zij het nog in klein bestek. Het stemde hoopvol, dat de plannen van het destijds voor de oprichting georga niseerde voorloopig comité bij de autoriteiten in goede aarde vielen en aan de toekomstige vereeniging alle mogelijke steun van offi- cieele zijde werd toegezegd. Hiervoor getuige het feit, dat verschillen de autoriteiten, onder wie drie burgemeesters in het bestuur hebben zitting genomen, ter wijl de burgemeester van Haarlem het Eere voorzitterschap heeft willen aanvaarden. Van verschillende zijden kwamen sympathiebe tuigingen binnen, terwijl velen zich geheel uit eigen beweging reeds als lid opgaven. Doch hoe belangrijk deze feiten ook zijn, wij hebben bovendien noodig de medewerking van vele, vele weggebruikers. Willen wij ons doel bereiken, dan zal de vereeniging moeten worden uitgebouwd tot een zeer omvangrijke en veel omvattende organisatie, die zeer vele leden zal moeten tellen. De contributie kan bijna geen bezwaar zijn: zij bedraagt slechts f 1 per jaar. Op Vrijdag 30 Juni des avonds te 8 1/4 uur zal onze vereeniging een openbare propa- gandavergadering houden in 't gebouw van den Protestantenbond. Het doel en de werk wijze der vereeniging zal door eenige spre kers nader worden uiteengezet, terwijl van de practische resultaten van de vereeniging te Amsterdam een overzicht zal worden ge geven. Wij wekken een ieder op deze vergadering te bezoeken. Indachtig aan het motto „Het gaat om menschenlevens" zal een ieder de ernst van onze zaak beseffen en met ons streven sympathiseeren. Mr. J. H. VAN GELDEREN, Secretaris van „Veilig Verkeer". EXAMENS. H. B. S. 5"j. B, (Santpoorterplein). Geslaagd: J. L. Alta, E. J. Broekers, E. H. Cohen. A. Vrijer, mej. S. M. Jongepier, W. Langeraar. K. Rol, J. Volmüller, J. Bakker, mej J. Fonkert. P. C. v. d. Graaf, mej. J. C, v. d. Meulen, J. Saltzherr, W. Wolff, mej. M. L. van Wijngaarden, H. Ch. Bottelier, H. A. Brouwer. F. P. K. de Jong, mej. J. C. Lorrier, S. van Musscher. P. Rol. D Rozeboom, J. N. Vos, G. Dekker, mej. J. C. L. van Eerden, A. van Kersen, H. G. J. de Langen, F. G. Pape, K. de Pous, J. Scherpenhuysen, R. de Vries Kennemer Lyceum (Litt. Econ. afd.) Boonacker, M. Hol- Meisz, R. Teer N. Uy- Geslaagd de dames: ster. E. v. d. Hijden. E. lenhoed, A. de Vletter, heeren: J. Hollander, W. Mej A. Sluiter. K. Weidema en de d Mandele. Litt. Hist. afd. Voor den Kantonrechter. Over dubbeltjes-taxi's. ..We kennen de voordeelen van de goed- koope taxi's" zei de ambtenaar van het O. M. Woensdagmorgen, „thans hebben we ook met de nadeelen kennis gemaakt. Met een manier van rijden als deze is het publiek niet gebaat". Deze wijze bestond uit zóódanig rijden, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht wasuit concurrentienijd. Want men tracht elkaar vliegen af te vangen (met vliegen worden hier passagiers bedoeld door daarop af te vliegen, zoo snel mogelijk en daarbij raakte men een enkelen keer met el kaar in botsing. Ik heb hierbij het oog op twee goedkoope-taxi-ondernemingen te dezer stede, die in dezelfde straat haar ga rages hebben, dicht bij elkaar. Op 30 Mei nu„ des avonds om ruim 12 uur, reed een taxi door de straat (laten we deze de Eén-taxi noemen) terwijl een autotje van de andere onderneming (Twee-taxi) op dat oogenblik uit zijn garage kwam pal, tegen de ander op boem! Nu stond de chauffeur van Eén terecht omdat Twee van rechts kwam en dus voorrang had. Twee getuigde en sprak van concurrentie strijd. Kantonrechter tot Eén (verd.)„Is er con currentienijd?" Eén: „Weet ik niet: moet u aan mijn baas vragen. Hij Twee) kan niet velen, dat wij de meeste vrachtjes krijgen en dan komt-ie hard aanrijden". Twee: „Zijn wielen stonden recht tegen mijn wagen op en daarom kreeg ik den in druk van opzet, want anders had-ie z'n wie len wel gedraaid gehad voor dc bocht". Garagehouder Twee: „Concurrentiestrijd gaat tusschen de patroons, en daar heeft een chauffeur zich niet mee te bemoeien". Eén: „Die moet zich zeker het brood uit den mond laten nemen". Hierna kwamen nog drie chauffeurs van garage Eén, die de schuld gaven aan Twee, evenals Twee de schuld had gegeven aan Eén. En vrij onverkwikkelijk geval van con- curreeren, dat zich uit op deze manier! De eene partij sprak wel, de andere niet van opzet, de een wel van signalen de andere niet. De Ambtenaar liet het opzet buiten be schouwing, maar vond dat er roekeloos en onvoorzichtig gereden was en dat de vei ligheid van het verkeer in gevaar was ge bracht. De aangereden wagen mag een snelle vaart gehad hebben, de aanrijder heeft niet genoeg rekening gehouden met het ver keer van rechts. Eisch f 20 of 10 dagen. Kantonrechter tot verd.: „Hebt u nog iets te zeggen?" Verd.: „Ik teeken appèl aan!" Kantonrechter maakte den verdachte er attent op, dat deze nog niet veroordeeld was. Wat slechts een kwestie van luttele seconden bleek te zijn, omdat de kantonrechter den verdachte vrijwel op het zelfde oogenblik tot veroordeelde maa-kte. Vijftien gulden of tien dagen. Een jeugdig uiterlijk is een van de beste mid delen om uw persoonlijk heid te doen gelden. Het elixer, dat de vernieuwing en verfraaiing tot stand brengt, is hetLecitliin, dat zich in de zenuwcellen be vindt. Prof. Habermann is er in geslaagd een Lecithin te verkrijgen, dat werke lijk den naam van zenuw, voedsel verdient. Het is wereldbekend geworden onder den naam Het geeft U een heerlijk gevoel van kracht, stalen zenuwen en een bloeiend, jeugdig uiter lijk. Bij Apothekers en Drog. a 1.30 en f 2.50. Uitvoerig drukwerk met monster gratis. N.V. „Hermeias" Ridderstraat 42.b.b. Telefoon 44S0S. Rotterdam. (Adv. lngez. Med.) EINDEXAMEN. Gem. Lyceum afd. Gymnasium. Haarlem. Na verlengd examen alsnog geslaagd voor diploma A: de heeren: J. W. Sipkema, F. W. Teding van Berkhout, M. H. H. In den Bosch. EINDEXAMEN. Stedelijk Gymnasium Haarlem. Geslaagd voor diploma B de dames: J. Smink, E. R. Brandon, de heeren S. J. A. Hazewinkel, A. Bouwer, Th. Prins. Met 3 candidaten wordt het examen voort- ;ezet Afgewezen 1. PERSONALIA. Geslaagd aan de Rijks-Universiteit te Utrecht voor het Prop.-examen Theologie de heer J. A. Dankbaar te Haarlem. TERAARDEBESTELLING H. H. OPPELAAR. Gistermiddag werd op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. H. Oppelaar. in leven hoofdagent bij de Haarlemsche politie, ter- aardebesteld. Voor in den stoet werd het omfloersde vaandel van de Chr. Politievereeniging Sur- sum Corda meegevoerd, terwijl de baar ge volgd werd door vele agenten met de om floersde vaandel van den R.-K. Politiebond ,,St. Michael" en den Alg. Bond van Politie personeel „Verbetering zij ons streven". Onder de honderden aanwezigen merkten wij op den commissaris van politie, den heer H. Tenckinck, hoofdinspecteur Woud, vele inspecteurs, collega's en oud-collega's. Aan het graf werd eerst het woord gevoerd door een lid van de vereeniging Sursum Corda, die woorden van troost sprak tot de weduwe en de kinderen. De commissaris, de heer Tenckinck, dankte den overledene voor zijn trouwe dienstjaren en de goede samen werking. De heer v. Tongeren spi-ak als lid van de oude garde en namens de inspecteurs. Spr. heeft den overledene gekend in den morgen en middaghoogte van het leven. Hij is heen gegaan in de schemering van den levens avond. In de 26 jaar dat hij hem heeft ge kend bleek hij een plichtsgetrouw ambtenaar een goed echtgenoot en vader te zijn. Hij laat een leegte en een herinnering aan een goed vriend na. Een broer van den ontslapene dankte na mens de familie. Hierna werd gezongen: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen".

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14