UIT HET BUITENLAND Uit de Spaansche Republiek. Duitschland. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 JUNI 1933 Precaire positie van de Duitsche Centrumpartij. Dr. Coebbels raadt zelfontbinding aan. Hugen- berg's ontslag nog niet door Hindenburg aan vaard? Walter Darré wordt als vermoedelijk opvolger genoemd. 3 Authentieke Spanjaarden. Goebbels raadt het Centrum aan zichzelf te ontbinden. Rijksminister Dr. Goebbels heeft Woens dagmiddag de Wnrtembergsche pers ont vangen. Hij zeide daarbij o.m. Het kracht centrum der natie moet worden opgebouwd op een gemeenschappelijke wereldbeschou wing. Wanneer het Duitsch Nationale Front zich zelf heeft ontbonden, dan is het slechts een logische ontwikkeling der gebeur tenissen en wanneer ik het Centrum een goeden raad zou mogen geven, zou ik zeg gen: Ik geloof, dat het er zeer goed aan zou doen, wanneer het zijn eigen partij winkel zelf zou dichtmaken. De belangen van het Katholicisme zijn waarschijnlijk bij ons in betere handen dan bij het Centrum. Wanneer wij het Centrum opdoeken, doen wij de kerk een dienst. Toen wij het marxisme vernietigden, is het Cen trum ons in de armen gevallen. Aan het einde der ontbinding van de partijen staat de Duitsche eenheidsstaat en deze zal het na tionaal socialistische stempel dragen. Bin nen twintig jaren mag er geen andere wereldbeschouwing meer bestaan dan de onze. Wij willen de uniforme krachtsont plooiing der Duitsche natie en dat is tegelijker tijd een probleem der buitenland- sche politiek. In verband met de positie van het Centrum wordt ook de functie van vice-kanselier von Papen als niet-nationaal-socialist in de na- tionaal-socialistische regeering' druk bespro ken. In nationaal-socialistische kringen, aldus de Tel., rekent mén er eenerzijds mede, dat ook von Papen zich op den duur niet zal kun nen handhaven, maar anderzijds wijst men er op, dat von Papen als bemiddelaar tus- schen Hitier en Hindenburg nog een recht van bestaan heeft en daarom voorloopig op zijn overigens niet zeer invloedrijken post zal kunnen blijven. Hugenberg's ontslag nog niet aanvaard? De Tel verneemt uit Berlijn: Een vreemde situatie is ontstaan over het ontslag van Dr. Hugenberg. Aanvankelijk werd officieel gemeld, dat president Hinden burg het ontslag had aanvaard, en dat hij daarbij tevens den wensch te kennen had gegeven, dat de rijkskanselier hem verslag over de politieke situatie zou uitbrengen. Plotseling is later, zonder eenige opgave van motief, dit officeele bericht weder inge trokken. Te Berlijn neemt men aan. dat zoo het ont slag van Dr. Hugenberg nog niet is aanvaard, dit toch ongetwijfeld zal geschieden. Wie zijn portefeille zal overnemen, staat nog niet vast. doch als vermoedelijke opvolger van Hugenberg wordt al geruimen tijd de nat.- soc. boerenleider Darré genoemd, die reeds lang aan het hoofd van de landbouworgani saties staat. Verslag van een rede van Hitier ingetrokken. Woensdagochtend is in Berlijn het nieuw gekozen bestuur van de Vereenigïng van Duitsche dagbladuitgevers bijeen gekomen. De Rijkskanselier hield bij deze gelegenheid een redevoering, waarin hij o.m. verklaarde: Men kan niet het particuliere eigendom handhaven, terwijl men de onderscheidene prestaties der menschen bestrijdt. Het is op den duur ondenkbaar, den staat en de maat schappij democratisch te organiseeren, doch het bedrijfsleven autocratisch te willen hand haven. Het is niet denkbaar op den duur. dat men een instituut, laten we zeggen het leger, dat slechts kan worden opgebouwd op de gedachte der autoriteit, op de ge dachte (Toen deze woorden, welke de Rijkskanse lier heeft uitgesproken waren overgeseind, volgde de mededeeling dat de redevoering van den Rijkskanselier voorloopig niet mag wor den gepubliceerd en werden ook geen verdere mededelingen meer gedaan betreffende de bijeenkomst van de Vereeniging v. Directeu ren van Duitsche bladen. Later werd een communiqué van algemeenen aard over deze rede verstrekt). Actie tegen Katholieke vereeniging en. Gisteren is door de geheime staatspolitie onder leiding van den crimineelen commissa ris dr. Schaefer en door de landsleiding van Silezic van den Nationaal socialistischen Stu- dentenbond een groote actie gevoerd tegen 12 Katholieke vereenigingen. Er werden huiszoekingen gehouden, waarbij omvangrijk materiaal in beslag genomen werd. Naar de „Schlesische Tagezeitung" meldt, was reeds sedert geruimen tijd opgemerkt, dat de leiders der katholieke corporaties een standpunt innamen, dat volstrekt niet ln den zin der regeering lag. „Herdenking" van het verdrag van Versailles. In het geheele rijk hebben heden demon straties tegen het verdrag van Versailles plaats gevonden. In Munchen betoogden ongeveer 200.000 personen. Op een groote bijeenkomst in de Kroll- Opera zeide Afred Rosenburg o.m.: In de laatste maanden is in de wereldpers veel sprake geweest van de discrimineering der Joden in Duitschland. Feit is evenwel, dat in Duitschland d pariteit is hersteld, daar het onmogelijk was te dulden, dat in Berlijn 74 pCt. der advocaten, van 80 tot 90 pCt. der dokters, in de Berlijnsche zieken huizen Joden waren. Wij bestrijden, aldus Rosenburg. een ieder het recht ons het ver wijt te maken de Joden te discrimineeren, zoolang een vernedering van het groote Duit sche Volk door het verdrag van ..onvrede" van Versailles wordt geduld of zelfs maar verdedigd. Wanneer thans de andere staten niet ont wapenen, dan zijn zij hun verplichtingen niet nagekomen. Zij zijn dus met de revisie der ver dragen begonnen, hebben hun eigen verdra gen geschonden en daarmede ieder recht verloren verdere eischen te stellen. Wet tot voorkoming van huwelijken van erfelijk belasten. In het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken is de commissie van deskundigen voor bevolkings- en rassenkwesties bijeen geko men, die is ingesteld door den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken dr. Frick. Dr. Frick deelde mede. dat hij besloten had een wetsontwerp in te dienen ter voorkoming dat met erfelijke ziekten belaste personen zich een nageslacht zouden kunnen schep pen, en dat hij terstond na afloop van deze bijeenkomst de noodige maatregelen daartoe zou nemen. Gerucht over het aftreden van Von Neurath. De te Londen in omloop zijnde geruchten, volgens welke Freiherr v. Neurath ont slag zou hebben genomen als Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, uit de lucht gegrepen. Oo is beweerd, dat v. Neurath niet meer leider zou zijn der Duitsche delegatie ter Wereldconferentie. Ook deze bewering is on juist. De geruchten zijn klaarblijkelijk ontslaan, omdat v. Neurath voorloopig niet naar Lon den zal terugkeeren, daar zijn aanwezigheid aldaar voorloopig niet noodig wordt ge oordeeld- Dr. Schacht zal eveneens naar Ber lijn terugkeeren. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat kapitaalsamortisatie niet in het voornemen ligt. Goebbels waarschuwt de grenszenders. In een rede te Stuttgart over de doeleinden der nationale revolutie, heeft rijksminister Goebbels, naar Wolff meldt, gewezen op de rol. welke de radio speelt. „Deze is de eerlijke bemiddelaar tusschen de standen en gods diensten de organisaties en de individuen". „De pogingen", aldus Goebbels. „om door grenszenders propaganda te maken, hebben wij tot duver werkloos gadegeslagen. Wij willen deze ontwikkeling voorloopig blijven gadeslaan, niet echter om werkeloos te blijven maar om op het beslissende oogenblik onze besluiten te nemen en ons in den strijd te werpen. Wie dan, wanneer met gelijke wape nen wordt gestreden, ten slotte de overwon nene zal zijn. is nog de vraag. Deze aandui ding moge voldoende zijn om onze naburen in dit opzicht tot rede te brengen". Duitsche Staatspartij en Volks partij opgeheven. De Rijksleiding der Duitsche staatspartij publiceert de volgende verklaring: De Duit sche Staatspartij wordt hierbij ontbonden. Alle landelijke afdeelingen. organisaties in de kieskringen en plaatselijke groepen, zoo mede alle nevenorganisaties hebben hier mede opgehouden te bestaan. Evenals aan de staatspartij is ook aan de Duitsche volksportij elke verdere politieke werkzaamheid verboden. De onderhandelingen der leiding van den Christelijk Socialer. Volksdienst met den rijksminister van binnenlandsche zaken. dr. Frick. zijn beëindigd. De rijksleiding van den Volksdienst is bijeengeroepen voor het nemen van het definitieve besluit op Zondag a.s. te Kassei. Engeland. Nauwere samenwerking van Engeland met de goudlanden verwacht. Het contact- tusschen de vooraanstaande leden der Nederlandsche delegatie met de delegatieleiders der bij de monetaire situatie geïnteresseerde mogendheden werd gisteren naar de Londensche corr, van de Tel meldt opnieuw voortgezet. Aangenomen kan wor den, dat de valuta-situatie in de eerste plaats het onderwerp dier vertrouwelijke bespre kingen uitmaakt. Nadat dr. Colijn en mr. Trip een conferen tie hadden met MacDonald, Chamberlain, Cordell Huil en Bonnet, had mr. Trip heden wederom een onderhoud met minister Cham berlain en minister Bonnet. Tot oordeelen bevoegde opmerkers zijn van meening. dat binnenkort stappen tegemoet gezien kunnen worden, welke op nauwere samenwerking van Engeland met de goudlanden zullen wij zen. In ieder geval heeft Groot-Brittannië zeker niet de bedoeling om met het pond Amerika te volgen. Dr. Nederbragt wenscht algemeene conventies inzake de tarievenpolitiek. In de sub-commissie voor de handels politiek verklaarde Vanlangenhove (België), dat de opheffing der tarieven, der invoer verboden en andere beperkende bepalingen de economische situatie niettemin niet vol doende zou herstellen. De tarievene moeten thans niet worden gestabiliseerd nu de cijfers zoo hoog zijn. Hij stelde voor een ver lenging van het tarievenbestand. Dr. Nederbragt (Nederland) keurde de ver klaringen van den heer Vanlangenhove goed. Hij zeide dat Nederland tot nu toe een auto nome tarievenpolitiek voert, welke niet vol doende is. doch moet worden gecompleteerd door bilaterale douane-onderhandelingen. Algemeene conventies zijn evenzeer wensche- lijk. De politiek van Nederland is steens ge baseerd geweest op de stricte toepassing der clausule van meest begunstigde natie. De conventie van Ouchy zou kunnen worden geamendeerd in het bijzonder door rekening te houden met speciale posities, landbouw producten en de regeling der kwesties van scheepvaartsubsidies. Dr. Nederbragt be pleitte speciale overeenkomsten, welke den landen zouden in staat stellen een gematigde politiek toe te passen door tot dergelijke conventies toe te treden. De derde subcommissie benoemde de hee- ren Berger (Nederland) en Lesage (Frank rijk) voor de opstelling van een verbeterd ontwerp van het Nederlandsche voorstel met betrekking tot den in- en uitvoer van vleesch, dat de subcommissie vandaag zal worden voorgelegd. Prof. Moley over het Ameri- kaansche program. De Amerikaansche onderstaatssecretaris Moley verklaarde tijdens een persbespreking, dat het Amerikaansche program van op bouw en de economische wereldconferentie niet tegenover elkaar stonden, doch op één plan konden worden gebracht. Het herstel in Amerika is algemeen en van belangrijken omvang. Of de middelen, die Amerika toe past voor zijn herstel ook voor andere landen bruikbaar zijn, moet door deze landen zelf worden beoordeeld. Italië. Von Papen weer te Rome. De Duitsche vice-kanselier Von Papen is wederom te Rome aangekomen voor een op onthoud van eenige dagen, dat naar ver- luidt van zuiver particulieren aard is. Von Papen zal eenige dagen te Rome blijven en o.a. besprekingen voeren met het vaticaan over de militaire zielzorg, aldus V. D. Oostenrijk. Aanslagen duren voort. Op het traject van de electrisch tram WeenenBaden werd in den nacht op Woensdag rails vernield over een stukje van 50 c.M. Het treinverkeer ondervond hierdoor vertraging. Op de stedelijke bank van Weenen werd een soort handgranaat gevonden, welke naar de meening van experts geen bijzondere uit werking zou kunnen hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. In de omgeving van Graz werden telefoonleidingen vernield, zoodat de verbinding van Stiermarken met Honga rije en Zuid Slavic is verbroken. In de pers wordt aangekondigd, dat con centratiekampen zullen worden ingericht voor de nationaal socialisten. In regeerings- kringen worden zulke maatregelen tegen gesproken. Leider der Heimatwehr afgetreden. De landsleïder der Heimatwehr in Salz burg, de oud-minister van Justitie dr. Franz Hueber. een zwager van den Pruisischen Mi nister-President Goering is als zoodanig af getreden. De door de Bondsregeering Dollfuss ge voerde en sedert dien door de Heimwchrlci- ding gesteunde politiek moet volgens hem niet slechts tot een blijvende vervreemding tusschen Duitschland en Oostenrijk leiden, doch bedreigt ook het Duitsche karakter van het land. VOOR JOODSCHE GELIJK GERECHTIGDHEID. ENGELSCIIE PROTESTVERGADERING. LONDEN, 28 Juni. (Reuter). Gisteravond is in Queens Hal! te Londen de aangekondigde meeting gehouden als protest tegen de Joden vervolging in Duitschland. De vergadering werd gepresideerd door Lord Reading, oud-onderkoning van Indië en Sir Herbert Samuel. De Aartsbisschop van Canterbury diende een motie in welke met algemeene stemmen werd aangenomen. De motie verklaart, dat het geenszins de wensch der vergadering is zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van Duitschland doch dat de anti-Joodsche actie in strijd is met de fun- damenteele beginselen van verdraagzaam heid en gelijkheid. TROONOPVOLGER STUDEERT RECHTEN MADRID. 28 Juni (Reuter) In welinge lichte monarchistische kringen verluidt, dat Don Juan Carlos, de derde zoon van ex- koning Alfonso, de verplichtingen welke hem zijn opgelegd in zijn nieuwe hoedanigheid van vermoedelijk troonopvolger, zal nako men. Hij zal binnenkort de Britsche marine, waarbij hij op het oogenblik dient, verlaten om aan de hoogeschool te Leuven rechten te gaan studeeren. Regeeringscrisisen staatsgreep ZARAGOZA. Juni 1933. Met ae palmen, cypressen. vijgenboomen. amandelboomen, sinaasappelen en jasmijn is het nu gedaan. Geen sub-tropische planten groei meer. geen lachende, zonnige, bloeiende kust van de Middeliandsche Zee. Hier in het middenpunt van het barre Ara- gon. blaast al dagen een droge, schrale wind uit het noorden, van de Pyreneeën. Aan de Ebro staande kijkt men op onbegroeide, ge blakerde heuvels, die den geheelen horizont innemen. Toch is de reis van Barcelona naar Zaragoza een der belangwekkendste en in drukwekkendste die men in Spanje kan ma ken: de trein klimt over heuvels, en bergen moeizaam, rent er weer af, dendert door on telbare tunnels, schiet dalen binnen en ca nyons. zooals men ze in Amerika niet schijnt te vinden, rijdt vele kilometers langs de bree- de Ebro. wiens dik water geel is. zooals de Chineesche Gele Rivier geel moet zijn. ze passeert herhaalde malen andere breede ri vierbeddingen. droog liggend, daar slechts heftige regenbuien er de rivieren improvi- seeren. De Aragoneezen zijn trotsch. koud, arbeid zaam en hebben veel wilskracht. Dit laatste verklaart waarom, hoewel de Spanjaard in het algemeen weinig sportief is. hier de zwaarste van alle sporten, de wintersport be oefend wordt, in de bergen, die eeuwige sneeuw dragen. Van de eeuwenoude fierheid der Aragonee zen heeft de overlevering ons een voorbeeld bewaard in de eedsformule, waarin de Ara goneezen trouw beloofden aan den eersten souverein, dien zij zich zelve gegeven had den. en welke eed gedurende veertien ge slachten van prinsen, van 734 tot 1336 werd afgelegd: „Wij die evenveel waard zijn als gij en die meer kunnen dan gij. wij kiezen u tot koning, onder beding, dat gij onze voorrech ten en vrijheden zult handhaven en dat er tusschen u en ons een zal zijn die meer kan dan gij; en anders, niet". Deze fierheid van 734 was in het ras der Aragoneezen blijven leven tot in het begin der negentiende eeuw, zooals de Franschen ervoeren bij hel beleg van Zaragoza. De ver dediging van Zaragoza tegen dat beleg is be roemd. Een reeks aanvallen onder generaal Lefebvre werd afgeslagen door de heldhaf tige verdediging, geleid door Palafox. bijge staan door lieden uit het volk. Toen beleger de maarschalk Lannes de stad en hoewel deze ternauwernood versterkt was, had hij nog 27 dagen noodig alvorens zijn troepen door de omwalling konden binnendringen. Wat toen begon is een der meest bloedige en heroische episodes geworden uit de moderne geschiedenis vóór den Fransch-Duitschen oorlog. Het binnen gedrongen Fransche leger had letterlijk het beleg en de verovering uit te voeren van ieder huis, waar zij overal op onvermoeibare verdediging stuitten, waaron der zich ook vrouwen onderscheidden. Huis na huis, straatje na straatje, zoo moesten de Franschen voortdringen naar het centrum der stad. Van de 100.000 inwoners waren 54.000 in den strijd omgekomen. Thiers zeide, dat men van een heldhaftig gedrag zooals dat der inwoners van Zaragoza nog slechts twee of drie voorbeelden m de geschiedenis der oudheid vindt: Numantium. Sagunthe of Jeruzalem. Terecht draagt Zaragoza den haar verleenden titel van „Siempre Heroica" (altijd heldhaftig). Ik had mij voorgenomen u iets over een stierengevecht te schrijven, dat ik in Valen cia bijwoonde, maar daarvoor in de plaats moet nu wel een en ander over de regeerings crisis komen, die ondertusschen al weer is opgelost, en ook niet opgelost, daar de oplos sing den toestand hetzelfde heeft gelaten als deze was voor de crisis, en deze toestand is er een van permanent, dieper gelegen crisisma teriaal, Deze crisis en haar oplossing kunnen heel wel het voorspel zijn van zeer sensationeele dingen in de geschiedenis der tweede Spaan sche republiek, welke nog maar zoo heel, heel jong is. De oplossing van de crisis beteekent. dat de socialistische en de met haar geallieerde par tijen de macht nog steviger in handen heb ben genomen, een macht, die zij sinds ge ruimen tijd uitoefenden, hoewel de publieke opinie van Spanje anders wenschte en bij de jongste gemeenteraadsverkiezing hieraan on dubbelzinnig uitdrukking had gegeven. Van daar dat sedert dien algemeen gesproken werd van de divorcio (echtscheiding) tus schen publieke opinie eenerzijds en de Cortes plus regeering anderzijds, waarbij aangeno men wordt dat publieke opinie en Cortes plus regeering bij een behoorlijken stand van zaken een harmonieus mystiek huwelijk heb ben te vormen. Al dien tijd is de groote strijdvraag tus schen de politieke partijen dan ook geweest ontbinding of verlenging der huidige Cortes, nieuwe algemeene verkiezingen of niet. waarbij natuurlijk de regeering met haar aanhang van socialisten, radicaal-socialisten en Accion Republicana. voor verlenging dezer Cortes was en de overige partijen daartegen waren. Toen de vorige week de minister president aan den president der republiek eenige wijzigingen in het kabinet voorstelde, en de president der republiek antwoordde hierover eerst ook de overige partijleiders te moeten hooren, bood Azana. die hierin te recht een weigering van vertrouwen van de zijde van het staatshoofd zag. het ontslag van het geheele kabinet aan, wat door den president werd aangenomen. Waarom onttrok Alcala Zamora zijn ver trouwen aan het kabinet Azana? En waarom aanvaardde de president nog geen drie da gen later een nieuw kabinet-Azana, in wezen en richting identiek aan het vorige? Een wijs en bezadigd blad, over het alge meen nuchter en zich goed houdend aan de feiten, als La Vanguardia van Barcelona re deneert ongeveer aldus. „Of de president was zich niet wel bewust van wat hij deed en dat lijkt niet waarschijnlijk of toen hij den stap zette van het onttrekken van zijn vertrouwen aan het ministerie gaf hij zich rekenschap van al de consequenties vandien. De Spanjaarden geloofden het laatste en daarom bracht het bericht van de crisis zoo groote ontroering teweeg. Verschillende symptomen, welke aan de crisis waren voorafgegaan, waaronder de geestestoestand van een groot gedeelte des lands, welke zich beslist en met den dag meer en meer afkeerig toonde van een voortzet ting van de linksche regeeringspolitiek. deden gelooven, dat het staatshoofd, toen het zijn vertrouwen aan de regeering van Azana ont zegde. na rijp overleg, de eerste stap had ge zet om op beslissende wijze in het politiek pleit in te grijpen. In een woord: de regeering Azana verplichten heen te gaan impliceerde noodzakelijk de ontbinding van deze Cortes, daar deze Cortes geen ander dan een soort gelijke regeering kunnen opleveren, en het tot niets diende deze op te ruimen als men gene in stand hield. Waaraan de president begonnen is. is het plan der oppositie geweest: opzeggen van vertrouwen in de regeering Azana. ontbinden der Cortes Constituyentes en verkiezing van normale Cortes. Een beweging in twee tempo's. De presi dent heeft slechts het eerste tempo uitge voerd". Wat belette hem het tweede te doen en deed hem in plaats daarvan terugkomen op het eerste deel der beweging? Hierop geeft La Vanguardia geen antwoord. Het manifest van Maura cs. antwoordt op deze vraag wel, en ondubbelzinnig, hierin gevolgd door het aanvoerende rechtsche blad El Debate. Beide spreken van dwang, welke op het staatshoofd zou zijn uitgeoefend en van be dreigingen aan zijn adres geuit. Het manifest van Maura maakt gewag van dreigbrieven welke Alcala Zamora persoonlijk moeten hebben bereikt. El Debate noemt de oplossing van de crisis een staatsgreep, waar in twee machten elkaar het hoofd hebben geboden, en waarin de eene feitelijk de ge heele souvereiniteit aan zich zelf heeft ge trokken. en dat door middelen aan te wen den. welke haar het nuttigst en het kracht dadigst schenen. Deze eene macht, aldus vervolgt het blad, heeft de andere, welke, grondwettelijk, niet beneden en in sommige opzichten boven haar staat, geannuleerd. En deze eene macht is niet hot parlement, maar. wat erger is. een gedeelte van het parlement, dat zijn dicta tuur oplegt aan een meerderheid des lands, omdat die meerderheid ongelukkigerwijze in het parlement vertegenwoordigd is door een minderheid. De persoonlijkheid van Alcala Zamora. in- tusschen die reeds raadselachtig was. is uit de regeeringscrisis, door hem zelve opgeroe pen en waarmede hij toen blijkbaar geen raad heeft geweten, nog raadselachtiger te voorschijn gekomen, een week nadat hij. dlo toch voor geloovig katholiek wil worden ge houden. zijn handteckening zette onder de anti-katholieke wet op de congregaties. Het gaat tenslotte om de hoogste geeste lijke waarden en de economie van het land. De ruim twee jaren republikeinsch bewind hebben het reeds een heel eind teruggezet op den weg van vooruitgang, dien het onder de krachtige en kundige leiding van Primo was ingeslagen. Want dit moet thans velen van het hart: in Primo had Spanje iemand, die Spanje begreep en op het aanwezige goede begonnen was een groote natie op te bouwen met daden. De republikeinen, thans aan het bewind, droomen van een modem. Europeesch Spanje dat zij denken op te bouwen op de ruïnes van het Spaansche Spanje. Bovendien is het re- publikeinsche regiem in plaats van een re giem van de daad, bij uitstek een regiem van het woord geweest. Primo was de man van de daad. die het politieke bestaan, van honderden politieke persoonlijkheidjes onmogelijk maakte. ELF ARBEIDERS IN STEEN GROEVE BEDOLVEN. GEEN HOOP OP REDDING. BOEDAPEST. 28 Juni (V.D.) In een steen groeve in Pillsvoeroesvar ln de nabijheid van Boedapest is heden een ernstig ongeluk ge beurd. Een ondergrondschc bron brak door een dijk heen, waardoor een aardverschui ving ontstond, die 11 arbeiders bedolf. De reddingswerkzaamheden werden onmiddel lijk ter hand genomen, doch nadat reeds verscheidene uren hard gewerkt was. was men er nog niet in geslaagd de ongclukkigen te bevrijden, zoodat de hoop is opgegeven hen nog levend te kunnen bergen. ALBANY NAT ALBANY (Staat New York) 27 Juni 'Reu ter). De intrekking van het alcohol-verbod is gisteren formeel goedgekeurd door den staat New York. OOK ESTLAND ZONDER GOUDEN STANDAIRD REVAL. 23 Juni (Reuter). Het parlement heeft hedenmorgen vroeg besloten den gou den standaard prijs te geven. Het besluit zal terstond worden uitgevoerd en de koers der valuta zal in overeenstemming worden ge bracht met dien van den Zweedschen kroon. DONDERDAG 29 JUNI Gom. Concertzaal: Volksconcert H. O. V. Solist Jo van der Paauw. piano. 815 uur. Luxor Sound Theater: „Arianc" en „Groot moeders Jongen". 8.15 uur. Palace: „Ein Mann mit Herz". Op het too- neel: Savona's, Spaansche antipodisten. 7 en 9-15 uur. Rembrandt Theater: ..Suzanna ln 't bad". Op het tooneel: Willy Derby met zijn nieuw repertoire. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Raadsvergadering. VRIJDAG 30 JUNI Bioscopen, nieuw programma. Bennebroek Raadsvergadering. 3 uur. Hillegom: Raadsvergadering 1.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5