Het Bstotoêtiiltste Wit op zwart. Balbo's komst op Schellingwoude. 50e Jaargang No. 15343 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 3 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABON NEMEN I ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer 035. Reclames OóO per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0-30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600-Verlies van Hand. Voet of Oog 1400.-. Duim f 250-Wijsvinger f 150... Elke andere vinger f 50-Arm-of Beenbreuk f 100— Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000... Overlijden f600-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75- Verlies andere vinger f30— DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Juli. Camera. Zooals u wel opgevallen zal zijn heeft de heer P. Camera, Italiaan van geboorte en wellicht zelfs van nationaliteit zijn veran deringen op dit stuk zijn nooit heelemaal dui delijk geworden het wereldkampioenschap boksen gewonnen. Hij is daarin geslaagd door na zeven ronden stompen den heer J. Sharkey (Amerika) een dusdanigen watjekouw tegen den onderkant van zijn kaak toe te dienen, dat de man voor den grond sloeg en gerui- men tijd (veel langer dan tien tellen) bleef liggen. Zooals u waarschijnlijk bekend is heeft een dergelijke zuiver-toegebrachte knock-out een lichte hersenschudding tengevolge. Ook wel eens iets ergers, zooals een poosje geleden nog gebeurde, toen Camera een van zijn tegenstanders bij ongeluk dood sloeg. Maar in dit geval is het goed afgeloopen. Sharkey leeft nog. Ais vervaarlijk athleet. wegende meer dan 200 pond, een en al spieren, zonder overtollig vet, kan hij weemoedig napeinzen over Camera's watjekouw, en over diens nog veel grooter vechtgewicht (27o pond) dat hem te machtig is gebleken. Maar er zijn dingen die zijn leed moeten verzachten. Sharkey is een man in bonus, en Camera is failliet. Van het halve millioen (in guldens berekend) aan entrées, dat het knokpartijtje opbracht, heeft Sharkey twee ton opgestre ken. Tweeënhalve ton was bestemd voor de kosten en voor de ..managers" lieden, waarvan ik mij voorstel dat zij in 'een voort durende en zeer gerechtvaardigde vrees voor de vuisten van hun „poulains" moeten leven, en een schamele halve ton, één tiende van de opbrengst, restte voor den nieuwen wereld kampioen. Zijn ex-verloofde te Londen, Emi- 11a Tersini. die een proces wegens „verbreking van trouwbelofte" tegen hem heeft gewonnen en juist zoowat een halve ton schadevergoe ding heeft toegewezen gekregen, zal (naar de Engelsche bladen melden) op Camera's scha mele tiende penning beslag laten leggen. Dus dan heeft hij niets meer, behalve den titel van wereldkampioen, en een telegram metje van Emilia, waarin zij hem gefelici teerd heeft met zijn overwinning. „Echt vrouwelijk", zouden sommige kwaadaardige mannen zeggen. Emilia zegt dat het sportief van haar is, en dat zij zich erg gedeprimeerd voelt. Hetgeen niet wegneemt, dat zij de ga ge van den overwinnaar zal opstrijken, het geen meer in de wereld vertoond is. De sterkste man op aarde gaat thans naar Italië, want Mussolini heeft hem uitgenoo- digd tot een bezoek. Misschien geeft de Duce den geweldenaar, die niettemin een beetje gtakkerig aandoet, wel een baantje. Ik voor mij geloof dat het geen kwade kerel is. Eer der een goeierd. Het moet hem ontzaglijk ge speten hebben dat hij dien Amerikaan on langs doodsloeg. Als iemand zóó sterk is, dat hij in de noodzaak verkeert vrijwel als regel op halve kracht te boksen, is het te excusee- ren dat eens een enkele maal z'n knuist iets te ver uitschiet en hij vergeet, dat-ie eigenlijk de eenige pooteling is in een wereld vol zwakke poppetjes. Want zoo most Camera, verondersteld, dat hij wel eens zoo diep heeft nagedacht, het menschdom wel beschouwen. Het wreekt zich door den reus er finan^ ciëel tusschen te nemen. Nu hij Amerika verlaat blijft daar een reeks exploitanten achter, die op zijn kosten rijk geworden zijn en een zucht van verlichting zullen slaken als de bankroetier met de enorme knuisten en de vervaarlijke spierbundels op Oceaans-afstand van hen verwijderd is. En ergens in Londen schreit de verlaten Emilia en omklemt als eenig pand harer innige liefde de halve ton, die Primo's grootste overwin ning haar tenslotte toch maar heeft op gebracht R. P. GUNNING Aan de firma E. J. Lubbers is opgedragen het bouwen van een winkelhuis met boven woning aan de Kleine Houtstraat, onder ar chitectuur van den heer Zanstra. HAARLEMSCHE WERKLOOZEN UIT NEEDE TERUG Men deelt ons mede, dat thans ook alle Haarlemsche werkloozen van de werkver schaffing in Neede zijn teruggekomen. Balbo's komst op Schellingwoude. Een der vliegtuigen verongelukt, één doode. pag. 1 en pag. 2 De eskadervluclit van het Soesterberg-cska- drille geslaagd. pag. 3 en pag. 4 Roosevelt wijst het voorstel der vijf goud landen af. pag. 3 De Britsche ingenieurs der Vickersfabrieken op vrije voeten. De Engelsch-Russische com- mercieele onderhandelingen hervat. pag. 3 De Grieksche verkiezingen. Een putsch-poging van Venizelos. pag. 3 De Rijkssubsidie voor het 31. O. Toch al sub sidie met September a.s.? pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Camera. pag. 1 (Ysmeond Dauphin, een neger uit Haiti is door het eten van ~bepaalde noten plotseling blank geworden.) Om eens iets heel nieuws te zeggen: 't Is een allervreemdste tijd, Onderwerpen voor een sprookje Worden nu al werklijkheid. Er 's een goede fee gekomen, Die een neger noten gaf, Met een hokus pokus presto Was hij blank - en zwarthuid af. 't Kan ook wel een heks geweest zijn, Want- dit is nog maar de vraag: Is 't een. eer om blank te wezen In de wereld van' vandaag? Dubbelblank moet hij zich voelen Zonder het vertrouwd vernis, Maar het is een andre kwestie, Of hij daarvoor dankbaar is. Gaat heel 't negerras nu zoeken Naar de goede tooverfee, Gaan ze allen noten eten Van dit nieuw soort note gaie? Het kan zijn, maar 't is ook denkbaar Dat geen neger ernaar streeft-, Dat hij bij zijn blanke broeders Voortaan een wit voetje heeft. En is mogelijk dat die neger Om zijn nieuwe blankheid rouwt, Wordt hij door zijn rasgenooten Niet als 'twitte schaap beschouwd? DE RIJKSSUBSIDIE VOOR HET M. O. Het rijk en de overgangs bepalingen. TOCH AL SUBSIDIE MET SEPTEMBER A.S.? Onze Haagsche correspondent schrijft: Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft het voorstel van B. en W. aangenomen om de rijksregeling voor het M. O. en V.H.O. door te voeren, door het aanvragen van de Rijkssubsdie. De wet legt aan het Rijk niet de verplichting op om, bij de aanvrage eener gemeente, tot subsidieering over te gaan. Volgens art. 36 van de wet op het M. O. en V.H.O. kan subsidie worden verleend aan de gemeenten, die daarom vragen. Echter: het Rijk zal moeilijk de subsidie kunnen wei geren, wanneer het deze wel aan verschillen de andere gemeenten ten goede heeft doen komen, gemeenten die ook eerst later de rijksregeling hebben doorgevoerd. De Haarlemsche Raad heeft het voorstel aanvaard, maar onder beding van het tref fen van billijke overgangsbepalingen. Ten departemente van Onderwijs wees men ons er op, dat het departement ook al was er thans nog niets mede te deelen over de be slissing, welke de bewindsman t.a.v. Haarlem zal nemen niet a priori afwijzend staat tegenover het treffen van overgangsbepalin gen. Het blijkt uit het verleden. Zoo werd destijds Arnhem tegemoet getreden met een regeling, waarbij het voor het toekennen dei- Rijkssubsidie voldoende werd geacht, wan neer de salarissen der nieuw aan te stellen leerkrachten aan de Rijksregeling zouden voldoen, en de reeds in dienst zijnde *eer- krachten zouden bezoldigd worden naar de bestaande, gemeentelijke regeling. T.a.v. over gangsbepalingen moet echter elke gemeente op zich zelf worden bezien, mee in verband met de financieele positie dier gemeente. Want in laatste instantie moet het bedrag der afwijking van de rijksregeling ten gunste der huidige leerkrachten uit de gemeentekas geput worden, wijl de rijkssubsidieregeling uitgaat van een bepaald per klasse gefixeerd bedrag Bij de handelsscholen alleen is dit anders: daar betaalt het Rijk 50 pet, van de salarissen. Hier zal dus een bijzondere voor ziening moeten getroffen worden, want het Rijk is natuurlijk niet bereid geldelijk in de overgangsmaatregelen by te dragen, die ooo- dig zijn, wijl een gemeente lang aarzelde met het vragen om rijkssubsidie. Wanneer de rijksregeling wordt toegepast, is daarvan gevolg, dat ook voor de gemeen telijke leeraren, op grond van het Bezold. besluit, de salarisgarantie toepasselijk zal zijn betreffende het eenmaal, gedurende bepaal den tijd gegeven aantal uren, maar niet voor wat de leeraren genieten boven de rijksre geling, indien er in een of anderen vorm overgangsbepalingen worden in het leven ge roepen. Het is niet uitgesloten hoewel te dien aanzien natuurlijk niets definitiefs nog te zeggen valt dat wanneer tot subsidietoe kenning besloten wordt, deze reeds met den - nieuwen cursus kan ingaan. AKTE-EXAX3IEN ONDERWIJZERES. Nutskweeksehool Haarlem. Geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de dames M. G. Schreurs, M. S. Wiersma. E. Wolterson, G. J. Zwart en M. M. Wiersma. Eert der vliegtuigen verongelukt. Een doode, drie gewonden. De begroeting na Balbo's aankotnst. Men ziet hier o.a. minister Deckers, generaal Balbo en burgemeester De Vlugt. Zondagmorgen opnieuw gestart. Ditmaal heeft Balbo dc belangstellende vliegwereld niet in den sleek gelaten, dit maal is hij gekomen met zelfs 25 viiegbooten een meer dus, dan aangekondigd was Helaas heeft Balbo een zijner mannen hier verloren, toen diens machine bij het landen over den kop sloeg, en hij Ss Zondagmorgen met 24 vliegtuigen weer vertrokken. Het stilie Schellingwoude. dat zich langs het brcede U uitstrekt vlak bij de Oranje sluizen het achterland is vlak, 'n dorp. "n molen en verder weiden is een rustige en mooie entourage voor de gebeurtenis, die op til is. Rustig, want de publieke belang stelling is nog niet groot, hoewel telkens bootjes, fietsen en auto's nieuwe toeschou wers aanbrengen. Men heeft al zoo lang over de Italiaansche vliegers gesproken, dat het eerste enthousiasme al geluwd is. Het is broeierig-warm en mede door de wat bedekte lucht verre van helder. Het water is zeer vlak. Men wacht. Hoe langer hoe grooter wordt de belangstelling. Tot Durgerdam toe vlijen de menschen zich aan den overkant langs den dijk. Steeds meer komen eren v/achten. Motorgeronkhet is een drietal Neder- landsche vliegtuigen, dat in V-formatie hoog boven ons cirkelt en weer verdwijnt. De vlïegioodsen hebben hun deuren wijd open gezet, bootjes met politie en officials kruisen over het water, veel Nedeiiandsche vlaggen en eexr paar Italiaansche wappe ren. De politie, zoowel te land als te water heeft thans voor de tweede maal, maar nu met de zekerheid geen vergeefsch werk te verrichten de meest uitgebreide maat regelen genomen. Het verkeer door de Oranjesluizen wordt ie half twaalf stopgezet. De leiding van ae verkeersregeling te water berust bij den havenmeester van Amsterdam, den heer Van de Poll en den Rijkshavenmeest-eir Seyffert. De sluizen blijven tot anderhalf uur na aankomst van het eskader voor alle scheep vaart gesloten. Nadat het scheepvaartverkeer weer zal zijn opengesteld, zal gedurende den tijd. dat de. Italiaansche vliegtuigen te Schelling woude gemeerd liggen, slechts gevaren mogen worden met een snelheid van maxi maal 5 K.M. pea- uur. Deze maatregel is ge nomen, opdat de vliegtuigen zoo weinig mo- genlijk hinder zullen ondervinden van de deining. Onder de aanwezigen in de vlieglooas merken wij op: Kolonel van Reede. Majoor dan.t van de Marine te Amsterdam. Majoor Bosma, plaatselijk commandant, Dr. Ir. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor óe luchtvaart, vergezeld o.a. door Dr. Ir. van eer Maas, ingenieur-vlieger van den Rijksstudiedienst, professor Huib Luns, voorzitter van de Vereeniging Nederland Italië, Kolonel Senzadenari. luchtvaart- attaché te Berlijn, kapitein Babbi en den Consul-Generaal van Italië. Dr. de Luppis. In den vroegen middag arriveert de Com mandant van de Marine te Willemsoord, vïce-admiraal Brutel de la Rivière. Aan boord van zijn boot bevinden zich Z.Exc. de minister van Defensie, Dr. Deckers, en Dr. W. dc- Vlugt, burgemeester van Amsterdam. Even daarna arriveerde de Italiaansche ge zant, de 'neer Tailiani. Verder merken wij nog op de hoofdcommissaris van Politie, den heer Versteeg, de wethouders Abraham en Kropman, en den Waterschout van Am sterdam, oua-vice-admiraal Quant. Zelfs de jeugd van Italië is vertegen woordigd door de aanwezigheid van een groep kinderen van de Italiaansche kolonië; eik van hen draagt een kleine vlag in ae Italiaansche kleuren. Ter gelegenheid van de aankomst van het eskader waren te Amsterdam gearriveerd de. lig oud-officieren en manschappen van het vroegere regiment van Ba'.bo, de Alpen jagers, om medewerking te verleenen bij de proviandeering der vliegtuigen. De drijvende motorspuit „Jan van der Heyden is aanwezig met aan boord den com mandant der brandweer Gordijn. Wij zien verder een boot van den Genees kundigen Dienst, waaróp"zich o.a. bevindt de onder-directeur dr. Brenkman. Tegen kwart voor een komt ook Anthony Fokker een kijkje nemen. De vliegtuigen komen! Precies te 12,54 uur komen de Italiaansche watervliegtuig nabij het vliegkamp Schel lingwoude in zicht. Zij arriveeren uit Zuid- Oostelijke richting. Voorop het vlaggetoestel van Generaal Balbo, gevolgd door vijf vliegtuigen, tezamen vormend het zwarte eskader. Daarachter het roode. het witte en het groene eskader. De eerste negen toestellen vliegen in de aangekondigde formatie. Een heel eind daarachter verschijnen de andere, meer ver spreid. Zij maken allen een grooten boog en vliegen eerst boven Amsterdam. Dan komen ze terug en dalen, het toe stel van Balbo zelf als eerste voor de vlieg looas. Vlot landen dan 16 andere machines. Het zeventiende echter slaat bij het landen voor Durgerdam over den kop. Verschillende motorbooten schieten toe. o.a. die van den Geneeskundigen dienst. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen en of er ernstige ongeluk ken bij voorgevallen zijn, weten we nog niet. Om kwart over een verschijnen do 60 Nc- derlandsche vliegtuigen van Soesterberg in gesloten formatie, een imposant schouwspel! En tevens ean grootsche begroeting van de Nederlandsche vliegers tegenover nun Ita liaansche broeders! Verder scheert de nieuwe F xx laag over het terrein, en vliegt de PH-OTO er boven. Dit laatste toestel is dus een luchtphoto. De ontvangst. Geruimen tijd, nadat de Italiaansche water vliegtuigen op het Buiten-IJ zijn neergestre ken en aan de boeien zijn gemeerd, arri veert onder geweldig gejuich aan den stei ger van het platform de leider van het eska der. Generaal Balbo, die met een boot van de Nederlandsche Marine van zijn vliegtuig is afgehaald. Onmiddellijk daarop heeft de begroeting door de Nederlandsche autoriteiten plaats. Onder hernieuwd gejuich van de menigte, wordt generaal Balbo de vlieg'.oods binnen geleid. Hier ontstond zoo'n geweldig gedrang, dat de politie alle moeite had om zUn veilig heid te waarborgen. Zoo ernstig is liet ge drang dat generaal Balbo zich verplicht ziet zich in eer. der verblijven van de officieren in veiligheid te brengen. Hier heeft minister Deckers het woord gevoerd, die o.a. het volger.de zeirio: „Wij gevoelen ons gelukkig dat gij met uw eskader uw route hebt gekozen via Amster dam. Ik feliciteer u en uw vliegers met uw heldhaftige tocht over de Alpen en wensch u op den langen en moeilijken weg, dien u nog wacht, een goede reis toe. Moge be sloot spr., God u en de uwen vergezellen en u behouden naar Amerika voeren en moge tenslotte een gelukkige en glorierijke terug keer in het vaderland uw deel worden." Generaal Balbo heeft daarop den minister met enkele woorden voor de begroeting ge dankt. Vervolgens kreeg Prof. Hub Luns gelegen heid om namens de Vereeniging Nederland- Italië generaal Balbo een oorkonde aan te bieden, op welke men de afbeeldingen ziet van Christophorus Columbus en van Heems kerk en Barentsz. waaronder de wapens staan van Nederland. Italië en Amsterdam. Tenslotte bood de heer W. A. van Leer na mens de Vereeniging Dante-Allghieri een Dolftschen tegel met het wapen van Am sterdam aan. Hiermede was het officieele gedeelte be ëindigd en begaven de autoriteiten zich naar de hoofdstad. De Duitsche vlieger Von Gronau. is te twee uur per watervliegtuig op Scholiingwoude aangekomen om namens de Duitsche regee- ring de Italianen te begroeten. Het verongelukte toestel. Het verongelukte toestel is gebleken te zijn de „Idini", van het roode eskader. Het kwam bij het dalen plat op het water neer. dook met het voorstuk even onder en sloeg vervolgens over den kop. Do splinters van het toestel vlogen naar alle zijden. Het vliegtuig is nagenoeg geheel vernield. Van de toegesnelde booten was een der sloepen bemand met leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart, het eerst by hel verongelukte vliegtuig aangekomen. Twee der kweekelingen. de 19-jarige G. Ophoff uit Amsterdam en dc 20-jarige J. Witkamp uit Haarlem bedachten zich geen oogenbllk. ont deden zich van hun klccren en sprongen te water. De boot van den Geneeskundigen Dienst, onder leiding van Dr. Brinkman, heeft de verzorging van de gewonden op zich geno men. Zij werden per boot naar de Oranje sluizen gebracht, vanwaar zij in twee zieken auto's naar de stad worden vervoerd. Hun toestand is redelijk wel. De vlieger, die uit het water is opgepikt had een lichte heresn- schudding bekomen en was bewusteloos. By aankomst op dc Oranjesluizen was hij weer by kennis. Verder heeft hij een ernstige hoofdwonde en een schouderfractuur. Dc ver zorging van de gewonden staat onder leiding van Dr. Speyer van den Geneeskundigen Dienst. Naar door dc Italiaansche autoriteiten werd medegedeeld is by het ongeval de kor poraal-monteur Quintavalle gedood. Verder hebben bij dit ongeluk kapitein Baldini een hersenschudding, de marconist Jarla Demetrio een kaak- en schouderbreuk en de tweede commandant Amelia Novelli een arm- en beenbreuk opgeloopen. Een vijfde inzittende werd in zeer lichte mate gewond. Een drijvende bok is met den havenmeester naar de plaats van de ramp vertrokken, voor Durgerdam. waar de verongelukte machine onderstboven ligt. Zaterdagavond te half acht Is het lijk van den mecanicien Quintavalle gevonden. Het Ls per politieboot naar de hoofdstad vervoerd. Het wrak van het vliegtuig, dat bijna geheel vernield is en dat voor het grootste gedeelte gezonken was. is door oen bok gelicht en wordt naar de Droogdok Maatschappij ge sleept. De toestand van de drie gewonde Italiaan sche vliegers is gunstig. (Zie vervolg op pag. 2) Het geheel vernielde Italiaansche toestel de over den kop sloeg. Een dullcer zoekt IDINI, dat voor Durgerdam bij het landen naar den vermisten korporaal.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1