REO Roosevelt wijst het voorstel der goudlanden af. VAN SANTEN EN DE 60. MAANDAG 3 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Het Amerikaansche kabinet beraadslaagt. Heden een nadere uiteenzetting van Cordell Huil. De vijf goudlanden verklaren zich voor onverzwakte handhaving van den gouden standaard. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS President Roosevelt heeft thans naar Reu ter uit Londen seint aan den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, doen weten, dat hij het geza menlijke voorstel der goudlanden in zijn hui- digen vorm verwerpt. Minister Huil zou heden Maandagochtend een verklaring afleggen, waarin de politiek der Vereenigde Staten met betrekking tot het valuta-vraagstuk zal worden uiteengezet. Naar Reuter van het eiland Campobello, waar de president op het oogenblik vertoeft, verneemt, zou Roosevelt, naar men meent, te weten, hoewel hij het plan der goudlanden heeft verworpen, geen tegenstander zijn van de aanvaarding door de centrale banken van maatregelen, welke de beperking der wisselkoersfluctuaties beoogen. Het antwoord van Roosevelt op de voor stellen inzake stabilisatie is, naar uit de Ame rikaansche hoofdstad wordt gemeld, tel ken nis van de betrokken regeeringen ge bracht door bemiddeling van hun vertegen woordigers in Washington en Londen. In Amerikaansche kringen meent men te weten, dat de resolutie een geheel anderen vorm moet hebben, wil zij door de Amerikaansche regeering aanvaard hebben. Naar van het eiland Campobello (Nieuw Brunswijk) wordt medegedeeld, heeft presi dent Roosevelt verklaard, dat op de eco nomische conferentie geen formeel accoord is bereikt over de stabilisatie der munteen heden. In zijn verklaring heeft de president gee nerlei toespeling gemaakt op het een of an dere accoord tot egalisatie der wisselkoersen, maar slechts herhaald, dat hij geen enkel accoord. strekkende tot stabilisatie der munt eenheden, heeft goedgekeurd. Bovendien meent Roosevelt, dat een permanente sta bilisatie onmogelijk is, voordat alle valutas zich op een „meer duurzame" basis bevm- Volgens de „New York Times' zouden plan nen zijn aangenomen om tijdens den duur der economische conferentie tijdelijk een vasten koers in het buitenland voor den dollar te handhaven. Deze plannen zouden het beperken der wisselkoersfluctuaties be oogen, niet door stabilisatie, maar door een gemeenschappelijk optreden van den Fe deral Reserve Board en de buitenlandsche circulatiebanken. President Roosevelt heeft het geheele ka binet tegen heden Maandag in zitting bijeen geroepen op den kruiser Indianapolis. Valu takwesties zullen worden besproken. Dit feit wordt van buitengewoon groote beteekenis geacht, daar Roosevelt in ieder geval Dinsdag weer naar Washington wil terugkeeren. Op de bijeenkomst welke te Londen gehou den werd na Roosevelt's weigering om da goud-resolutie te aanvaarden, bespraken de vertegenwoordigers der vijf Europeesche goud-landen uitvoerig den toestand en, in af wachting van het bekend worden van het Britsche standpunt met betrekking tot Roo- sevelt's antwoórd, zouden de genoemde ver tegenwoordigers hebben besloten aan de po litiek te blijven vasthouden die zij van het begin der conferentie af hebben gevolgd, namelijk samen te werken om hun munt te handhaven zooals die thans is. MacDonald is uit Chaquers teruggekeerd en had gistermiddag een onderhoud met Neville Chamberlain. Vervolgens had Huil een be spreking met MacDonald, welke 40 minuten duurde. Daarna kwamen de meeste leden van het Britsche kabipet welke lid zijn der dele gatie ter economische conferentie in Dow- ningstreet bijeen. In elk geval zuilen de vijf goudlanden vol gens de Courant vandaag een nadere verkla ring opciaar maken over de onverzwakte handhaving van den gouden standaard en de samenwerking hunner circulatie-banken. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Reuter heeft de president van de Nederlandsche Bank, mr. Trip. verklaard, dat de Nederlandsche delegatie haar politiek met betrekking tot het goud en de valuta|s zal voortzetten in weerwil van Roosevelt's „neen". „Wij zullen onze politiek niet laten varen", ging mr. Trip voort, „maar zullen zoo krachtig mogelijk samenwerken met de andere goudlanden ten einde onze doeleinden te bereiken. De goudlanden zijn van oordeel, dat de wereld er vooral bij gebaat is. dat een volkomen monetaire chaos wordt voor komen". De Britsche bladen melden, dat Roosevelt's weigering vooral bij de Fransche gedelegeer den een bittere teleurstelling heeft gewekt. Algemeen heerscht de overtuiging, dat de economische wereldconferentie voor een cri sis staat en men rekent erop, dat, als het niet gelukt, de kloof te overbruggen tusschen Roosevelt's inflatie-politiek en de vastbera denheid der Goudlanden, deze laatsten de conferentie de aanstaande week niet zullen bezoeken en dat deze zal worden afgebroken of verdaagd. De correspondenten te Washington van verschillende bladen leggen Roosevelt's ver werping van de goud-resolutie uit als een uiting van zijn misnoegen over Frankrijk's gedrag of als een poging om de eindbeslissing eenige dagen uit te stellen tot de dollar ge noeg zal zijn gedaald om bijzondere controle maatregelen te aanvaarden. Duitschland. 5. A.-leidersdag in Bad Reichenhall. Wolff meldt uit Bad Reichenhall: Alhier is Zaterdag een bijeenkomst van SA-leiders uit geheel Duitschland begonnen. De chef van den staf Röhm zette in zijn openingsrede o.a. uiteen waar de grens liep tusschen rijksweer en S.A. Het rijksleger moest Duitschlands veiligheid waarborgen en de grenzen verdedigen: S.A. en S S. en Stahl- helm moesten in het binnenland de Duit- sche revolutie beschermen en waren tegelij kertijd de groote leerschool voor de Duitsche jeugd in nationaal-socialistischen geest. Seldte ,de leider van de Stahlhelm, zeide, dat hij in de inlijving van de Jungstahlhelm bij de S.A. had toegestemd, omdat er in Duitschland nimmer meer broederstrijd mocht bestaan. Ontbinding der Beiersche Volkspartij spoedig verwacht. Volgens berichten in de ochtendbladen verluidt, dat voor de Beiersche Volkspartij het besluit vast staat, de partij zelf te ont binden. De formeele ontbinding zal waar schijnlijk in de eerstvolgende dagen plaats vinden. Maatregelen tegen neven organisaties van het Centrum. V. D. meldt dat Zaterdag de bureaux van een reeks neven-organisaties van het Cen trum. zooals Windhorstbond. de Vredesbond van Duitsche Katholieken. De Volksvereeni- ging voor het Katholieke Duitschland en den Katholieken Jongemannen Bond in geheel Pruisen door de politie zijn gesloten. Het schriftelijk materiaal dat aanwezig was en het vermogen is in beslag genomen. Deze actie heeft uitsluitend betrekking op de re laties van deze organisaties met de Centrum partij. Zuiver kerkelijke vereenigingen die alleen sociale of liefdadige doeleinden die nen vallen daar buiten. Zelf ontbinding der Chr.-Soc. Volksdienst en Duitsch- Hannoveranen. De rijksleiding van den Duitschen Christe- lijk-socialen Volksdienst heeft blijkens een Wolff-bericht besloten de partij op te heffen nadat de uit drie afgevaardigden bestaande groep van den chr, socialen volksdienst in den rijksdag zichzelf ontbonden had. Na de algeheele ontbinding der partij zullen de af gevaardigden als hospitanten worden opge nomen bij de nat. soc. partij- De pers van den Volksdienst zal in dienst der nationale re geering verder blijven functioneeren. Ook het bestuur der Duitsch-Hannove- raansche partij heeft besloten de partij te ontbinden, aldus het Alg. Handelsblad. De afgevaardigden hebben eveneens opne ming in de N. S. D. A. P. verzocht. Engeland. Reeds overeenstemming inzake het Veiligheidspact? Kaar „United Press" verneemt, aldus lezen wij in de Courant, hebben de besprekingen welke de Russische-?VoIkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Litwinof, te Londen heeft gevoerd, geleid tot volkomen overeen stemming over het sluiten van een veilig- heidspact, om te beginnen tusschen de Sovjet-Unie, Polen, Roemenië en Turkije, waarbij zich ongetwijfeld spoedig de Oost- zeestaten Letland, Estland en Litauen zullen aansluiten, benevens vermoedelijk ook Tsje- cho-Slowakije en Joegoslavië en hetzij direct hetzij later ook Perzië en Afghanistan. De Sovjet-Unie zou zoodoende veiligheidsover eenkomsten hebben gesloten met de meeste zijner naburen in Europa en Azië, bene vens met de landen der Kleine Entente. Waarschijnlijk zullen de eerste parafee ringen van het pact heden geschieden. De beteekenis van het pact zou on. zijn dat de Sovjet-Unie thans, na veertien en een half jaar, stilzwijgend de annexatie van Bessarabië door Roemenië erkent. Griekenland, Een putschpoging van Venizelos? De tusschentjjdsche verkiezingen te Sa- loniki hebben in groote nervositeit en on rust plaats gevonden. De aanhangers der regeeringspartij en die der oppositie heb ben zich in den verkiezingsstrijd bijzonder hevig geweerd. De stad maakt den indruk van een legerkamp. Overal ziet men militai ren. Belangrijke punten vooral zijn bezet, daar geruchten de ronde doen, dat er een mogelijkheid bestaat van een Putsch der Venizelïsten. Tal van Venizelisten zijn in verband hiermede reeds gearresteerd o.a. verschillende oud-officieren. Ook zijn reeds botsingen voorgekomen. De regeering is echter den toestand meester. Ook in Athene zijn de militairen echter gereed voor alarm. De regeeringspartijen staan er bij de verkiezingen het beste voor. KNOEIERIJEN BIJ BELGISCHE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJ? BRUSSEL. 1 Juli (Reuter). Een aan klacht wegens bedrog en verduistering is ingediend tegen vier commissarissen der Belgische luchtvaartmaatschappij ..Sabena" welke door den staat wordt gesubsidieerd. Zij zouden o.a. omvangrijke orders hebben verstrekt aan een maatschappij voor den bouw van vliegtuigen, waarbij zij eveneens in den raad van commissarissen zitting hebben en daarvoor reusachtige winsten hebben gemaakt. Door hun manipulaties zou de staat sedert 1926 voor circa zes millioen francs zijn opgelicht. De voornaamste schuldige een generaal, is onlangs overleden. DUITSCHE PIRATEN IN DE CH1NEESCHE WATEREN. DAIREN, 1 Juli (Reuter). Reuter meldt uit Dairen, dat drie personen die van Duit sche nationaliteit zouden zijn, gevangen ge nomen zijn onder verdenking van zeerooverij en plundering in de Chineesche Zee. De politie zoekt nog een Duitscher en een Zwitser, die bij dezelfde aangelegenheid be trokken zouden zijn. De vijf verdachten zouden de bemanning van het Chineesche vrachtschip „Sjen- ganaye" in volle zee hebben vermoord. De bemanning bestond uit drie Russen d.w.z. de kapitein, zijn echtgenoote en een bootsman, en zes Chineezen. DE WERVELSTORM OP TRINIDAD. GEWELDIGE VERNIELING: TOT NU TOE 12 DOODEN. Tengevolge van den wervelstorm, die het Zuidelijk deel van het eiland Trinidad heeft geteisterd, zijn, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, twaalf menschen om het leven gekomen. Waarschijnlijk is het aantal slachtoffers echter nog grooter, om dat nog geen bijzonderheden uit de binnen landen van het eiland zijn ontvangen Honderden bewoners zijn dakloos. In de stad Erin zijn reeds alleen driehonderd huizen verwoest. De cacao-industrie van Erin en Siparia heeft ernstige schade ge leden en zal voorloopig niet kunnen werken. Men neemt aan dat ongeveer 150.000 cacao- boomen door den storm zijn vernield. De storm heeft zestig boortorens van de petro- leum-maatschappij op Trinidad tegen den aardbodem geslagen zoodat geruimen tijd de petroleum zonder controle wegstroomde. BARBERAN EN COLLAR TOCH IN LEVEN? BERICHT UIT DEN MEXICAANSCHEN STAAT CAMPECHE. MADRID. 1 Juli. (Reuter.) De Spaansche radio-omroep deelt mee, uit particuliere Mexicaansche bron een bericht te hebben ontvangen, volgens hetwelk de sinds eenige weken vermiste Spaansche Oceaanvliegers Barberan en Collar levend in den staat Campeche in Mexico zouden zijn terugge vonden. HITLER VERANDERT NIET VAN GELOOF. BERLIJN, 1 Juli. (Wolffbureau). Naar het Wolffbureau meldt, wordt te Berlijn een of- ficieele bekendmaking gepubliceerd van den volgenden inhoud: In de geheele wereld zijn berichten ver spreid. dat Rijkskanselier Adolf Hitler tot de evangelische kerk zou zijn toegetreden. Deze beweringen zijn uit de lucht gegrepen en ge logen. Hitier behoort nog steeds tot de ka tholieke kerk en is niet voornemens ze te verlaten. AMERIKAANSCH OCF A ANVLI EG ER OMGEKOMEN Naar uit Indiananolis aan V. D. wordt ge meld. is de Amerikaansche Oceaanvlieger Russell Boardman, neergestort en gedood. THORNTON EN MACDONALD IN VRIJHEID. Britsch-Russische economi sche onderhandelingen hervat. TEGENEMBAltGO OP ENGELSCHE GOEDEREN OPGEHEVEN. Reuter publiceert een communiqué van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarin wordt gezegd: „De Russische ambassade heeft den minis ter van Buitenlandsche Zaken er van in ken nis gesteld dat de petitie van de ingenieurs Thornton on MacDonald. die in April j.l. tot resp. drie en twee jaar gevangenisstraf wer den veroi frieeld door het presidium van het Executief Comité der Sovjets is behandeld en dat de vonnissen geschorst zijn zoodat het den beiden mannen vrij staat onverwijld het Sovjetgebied te verlaten". Zij werden Zaterdagavond in vrijheid ge steld. Tegelijkertijd annuleerde df commissaris voor den handel het tegenembargo op de Britsche invoeren. Een supplement van de „London Gazette" het Staatsblad publiceerde een procla matie des konings. 1 Juli gedateerd, waarin het op 19 April ingestelde embargo op den invoer van bepaalde Sovjet-producten wordt opgeheven. Het communiqué voegt er aan toe. dat er nu overwijld maatregelen zullen worden ge nomen om de Britsch-Russische commercieele onderhandelingen te hervatten op het punt. waarop zij werden onderbroken ten gevolge van de arrestatie der ingenieurs van de Vickers Mij. Een draadloos bericht meldt dat Thornton en MacDonald Zaterdagavond om negen uur (Moskouschen tijd) in vrijheid zijn gesteld. Zij begaven zich naar de Britsche ambassade waar zij den nacht zullen doorbrengen, Zondagavond vertrokken zij naar Londen, tot de grens door den Britschen consul bege leid. VALSCH BANKPAPIER. TWEE ARRESTATIES TE s-GRAYENHAGE. Naar de Tel. verneemt hebben de Centralen in zake falsificaten te Amsterdam en de Haagsche politie Zaterdagavond de hand weten te leggen op twee personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan de uitgifte van valsche bankbiljetten. Het betreft hier Engelsche biljetten van tien pond. die eenlgen tijd geleden te Amsterdam plotseling begon nen te circuleeren. van welk feit de Amster- damsche politie kennis kreeg. Toen werden ook beide personen ontdekt. Twee recherchanrs van de Centrale volg den hen eenigen tijd achtereen, daar het voor de politie van meer waarde is de bron te ontdekken dan de uitgevers. Deze bron be vindt zich vermoedelijk in het buitenland, waarschijnlijk in Engeland. Deze opzet kon niet gevolgd worden, daar het tweetal in oen hotel te 's-Gravenhage gearresteerd werd. Een der mannen is een Duitsch-sprekende Rus van ongeveer veertig-jarigen leeftijd, een man. die vroeger, reeds in verscheidene landen valsch geld heeft uitgegeven. De tweede is eveneens ongeveer veertig jaar en Rotterdammer. Zij vertoefden sedert eenige weken in Nederland. In hun bezit werden vijf honderd valsche biljetten van tien pond ge vonden. Deze biljetten waren zeer goed ge slaagd, zoodat het geen verwondering be hoeft te baren, dat er personen zijn ingevlo gen. Gebleken is. dat de falsificaten ook in Frankrijk zijn uitgegeven. Ronkend van Leiden naar A 'dam. Zaterdag, precies vijf minuten over een, werd de Spaarnestad opgeschrikt door een geweldig geronk en„Daar hè-je Balbo" dachten velen, doch de ingewijden wisten dat J. J. van Santen uit Soesterberg met 60 vlieg tuigen een rondvlucht over Nederland maak te en ook onze stad met een bezoek vereerde. Inderdaad, de vliegerij is tegenwoordig niet van de lucht: eerst is heel Nederland vol van Balbo met de 24, en tegelijk komt van Santen met de 60't Is toch altijd weer baas boven baas. Jammer dat het zoo mistig was, de vlieg tuigen vlogen toch al betrekkelijk hoog, en de nevel was oorzaak dat men ze van den grond af niet zoo erg duidelijk kon onder scheiden. Doch als ge, zooals wij en de fotograaf, het voorrecht genoot om de „vluchtelingen" van het topje van de Bavo te volgen, (voor welk voorrecht wij 360 keer onze kuitspieren een treetrekkende beweging hebben laten ma ken) had ge ze wel duidelijk kunnen tellen. Wij zagen er 57 doch het is mogelijk dat de overige drie in de wolken waren en zich zoo aan ons oog onttrokken. Statig kwamen de vogels uit de richting Leiden, vlogen met een ruime boog over de stad en verdwenen na vijf minuten reeds uit het zicht met bestemming Amsterdam, waar ze juist aankwamen toen Balbo neergestre ken was. De Italianen moeten wel hebben gedacht dat het een grootsche begroeting te hunner eere was. Van onze hooge standplaats uit hadden we een goed overzicht op hen die 80 Meter lager de ruggen en nekken kromden ten einde ons Nederlandsch viiegeskader over de stad te zien zweven. De agent op de Groote Markt, evenals de bode van Justitia, de heer met het hondje op de Bakenessergracht, en de dame met het taschje op het Spaarne, allen waag den een oogje aan van Santen en de 60. Doch het was spoedig uit. en alleen het ge ronk bleef als herinnering nog even hoorbaar. Toen was men een onderwerp voor het ge sprek rijker, en de eerstvolgende uren liep de conversatie over „Balbo en de 24" en de „in gewijden" spreken over „Van Santen en de V v Hef was een REO tractor met aanhangwagen, die een afstand aflegde van meer dan 12 maal den omtrek der aarde en thans nog dagelijks dienst doet KAN ZAANDAM NIET MEER BETALEN? RENTEVERGOEDING AAN BIJZONDERE SCHOLKN NIET UITBETAALD. Naar de Tel. uit Zaandam verneemt heeft de gemeente Zaandam heden de mandaten, strekkende tot rentevergoeding aan de be sturen der bijzondere scholen waarop de termijn heden verviel, niet uitbetaald Deze rente moet ingevolge de L.O.-wet 1920 be taald worden voor de in dat jaar bestaande bijzondere schoolgebouwen, waarvan de waarde, overeenkomstig de bepalingen van genoemde wet. destijds is geschrapt. Bij de aanvaarding van de gelijkstelling werden deze gebouwen als ingebracht beschouwd. Tot dusver heeft men nooit moeilijkheden met de uitbetaling van deze rentevergoeding ondervonden. Een toezegging omtrent latere betaling werd niet gedaan. De salarissen der ambtenaren werden als naar gewoonte, uit betaald. Zestig ronkende machines boven de SpaarnestadVan Santen met de 60 op de rondvlucht over Nederland. EENHEID OP VERKEERS GEBIED GEVRAAGD. EEN ADRES VAN DE K. N. A. C. AAN DEN MINISTERRAAD. De Kon. Ned. Automobiel Club <K. N. A. C.) heeft een adres aan den Ministerraad ge richt. waarin de aandacht wordt gevestigd op de zéér uiteenloopende voorschriften op verkeersgebied, uniformen van verkeers agenten. aanwijzingen dooi verkeersagenten, parkeerverordeningen enz. in de verschil lende gemeenten. Eenheid in het geheele land Is dringend gewenscht. Requestrante geeft daarom het volgende schema voor de inrichting van een ontwerp voor een Rijksverkeersdienst: 1. Reglemcnteerende en Wegenaanleggen- de dienst. Het Departement van Waterstaat. Dit Departement stelle, voor zooveel mo gelijk. alle verkeersvoorschrifen vast. ger- dehde voor het geheele Rijk. geldende zoowel buiten als binnen de bebouwde kommen van gemeenten en laat zich daarbij advlseeren door 2 afdcellngen: eene wegtechnische af- deeling. waarin zitting hebben vertegenwoor digers van Rijks- en Provinciale wegbehccr- ders; eene verkeers-technlsche afdeeiin*, waarin zoo noodlg zitting zouden kun nen hebben naast degenen, daartoe aange wezen door het Departement van Water staat. één (enkele) vertegenwooidlgeris) van de reeds bestaande, technische- en ver keersdiensten van de grootere Gemeenten, diensten, welke immers reeds over eene zeer belangrijke hoeveelheid materiaal be schikken. 2. Cor.troleercnde dienst. Het Departement van Justitie, dat als beschikkende over de Politie, het beste tot het uitoefenen van contróle in staat is. Tusschen beide diensten behoort dan een werk-schema te worden opgesteld, waardoor snelle en afdoende samenwerking wordt ver kregen. DE SALARIS-COMMISSIE De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft Vrijdagmiddag aan zijn Departement de Commissie voor de vast stelling van de salarisnormen voor hot per soneel in publiekrechtelijken dienst geïnstal leerd. De minister deelde o.m mede, dat de regeering is te rade gegaan om de gewcnsch- te gelijkvormigheid on bezoldigingsgebied te bevorderen Een daartoe strekkend ontwerp van wet heeft het deoartement reeds verla ten en zal, naar verwacht mag worden, nog in den loon van dezen zomer de Tweede Ka mer bereiken. De voorzitter der commissie, het Tweede Kamerlid J. Schouten, beantwoordde de rede van minlste- De Wilde. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. MAANDAG 3 JULI Schouwburg Jansweg: Filmvoorstelling „Ludwig von Beethoven" 8 15 uur. Rembrandt Theater: „Zonder geld gaat t ook". Op het tooneel: Brions Comp. Sport-act 7 en 9-15 uur. Palace-Cinema. „Drie Stuivers Opera". 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: „Als Parijs slaapt" en „Miss America". 8.15 uur. DINSDAG 4 JULI Schouwburg Jansweg: Filmvoorstelling ..Ludwig von Beethoven" 8.15 uur. Plosrnr icrstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toerang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3