INCASSO-BANK Wissels en Quitantiën 3 De economische wereldconferentie tot Donderdag verdaagd. STA TEN- GENERAAL N.V. WOENSDAG 5 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Op voorstel van dr. Colijn. Geen hoop meer op resultaat? Conferentie der goudlanden te Parijs wordt overwogen. Het einde der partijen in Duitschland. Beiersche Volkspartij thans ontbonden Vandaag beslissing over het lot van het Centrum? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. Met betrekking tot het voorstel om de 'Economische Wereldconferentie te verdagen, vernemen wij, dat dit voorstel afkomstig is van den leider der Nederlandsche delegatie, den heer dr. H. Colijn. De Amerikaanchs delegatie verzette zich tegen verdaging der Conferentie, daar zij niet verantwoordelijk wenscht te zijn voor het afbreken der Conferentie. Het verluidde zelfs, dat president Roosevelt een laatste po ging zou doen om verdaging der Conferentie te voorkomen. De Engelsche Kanselier voor de Schatkist Neville Chamberlain steunde het voorstel van Dr. Colijn tot verdaging der Conferen tie. V.D. meldt in aansluiting op dit bericht uit Londen: Met zeer groote spanning werd gisteren in conferentiekringen het einde der zitting van het bureau afgewacht. Het was zeer druk in de diplomatenhall, waar gedelegeerden en persvertegenwoordigers op het „vonnis" der conferentie wachtten. Ten slotte werd bekend, dat het bureau zich heeft verdaagd tot Donderdag. Deze ver daging is ongetwijfeld besloten, omdat de leiding der conferentie tijd wil winnen, mis schien nog een overgangsformule uit te wer ken, ten einde in ieder geval nog „het ge zicht te redden. Het is buiten twijfel, aldus V.D., te achten dat de conferentie is mislukt. Inmiddels is aangekondigd dat Roosevelt een nieuwe boodschap tot de conferentie zal richten. In de omgeving der conferentie wordt de mogelijkheid besproken, dat de goudlanden a.s. Zaterdag te Parijs een eigen conferentie zullen houden. Volgens andere geruchten zouden de Ame rikanen nog dit jaar te Washington een economische conferentie in beperkten om vang willen laten bijeenkomen. De toestand van volkomen onzekerheid bleef Dinsdagavond voortbestaan. De be langrijkste gebeurtenis bestond hierin, dat de Amerikaansche staatssecretaris Huil per soonlijk ter conferentie verscheen en een vrij langdurige bespreking heeft gevoerd met MacDonald, waarna hij naar zijn hotel terug keerde. Kenmerkend voor de situatie schijnt te zijn, dat^ een aantal vooraanstaande Ameri- kaansche journalisten reeds tegen Donder dag plaatsen heeft gereserveerd op naar Amerika vertrekkende schepen. DUITSCHLAND. Eugen graaf Quadt tot voor kort Beiersch staatsminister, publiceert een mededeeling, waarin hij in overleg met de Beiersche staatspartij als gevolmachtigde der Beier sche Volkspartij verklaart, dat iedere acti viteit der Beiersche Volkspartij heeft opge houden en dat de leiding van den trouw aan hun partij zijn ontslagen. Het is een ieder verboden zich in den vervolge onder de benaming Beiersche Volkspartij of in den geest van haar program, voorzoover dit in strijd is met het program der NSDAP- politiek werkzaam te zijn. Door de nationaal-socialistische revolutie bestaat buiten de NSDAP geen politieke werkingssfeer meer. Derhalve is voor ieder -voormalig lid der Beiersche Volkspartij de weg vrij onder de directe leiding van Adolf Hitler mede te werken aan den opbouw van het nieuwe Duitschland. Graaf Quadt staatsminister heeft in een brief d.d. 4 Juli aan den bevoegden gouw leider der NSDAP, staatsminister Wagner, toelating tot de NSDAP en den voorzitter van den Rijksdagfractie der NSDAP ver zocht als hospitant te mogen toetreden tot deze fractie. Graaf Quadt verzoekt de afgevaardigden der voormalige Beiersche Volkspartij, die hiervoor in aanmerking komen, zijn voor stel te volgen. Naar V.D. voorts verneemt, heeft de leider van de Rijksdagfractie der Beiersche Volkspartij, prelaat Leicht, die sedert 1913 lid van den Rijksdag is, zijn mandaat neer gelegd. In de gisteren gehouden ministerbespre king, welke plaats vond in aaanwezigheid van den Rijksstadhouder van Beieren, werd vooral de toestand besproken, welke bestaat door de ontbinding der partijen. Er werd kennis genomen van de officieele mede deeling der partijleiding van de Beiersche Volkspartij betreffende de zelf-ontbinding De ontbinding zal het, naar officieel wordt medegedeeld, het ministerie van Binnen- landsche Zaken mogelijk maken arrestaties van functionarissen der ontbonden partij ongedaan te maken, voor zoover niet de verdenking voor ligt van strafbare hande lingen. De thans geschapen situatie heeft den ministerraad ook aanleiding gegeven de bepalingen betreffende de bijzondere ge volmachtigden te onderzoeken. De eerst volgende dagen zal de definitieve beslissing worden genomen. De schikkingen in zake de ontbinding van het Centrum zijn blijkens informaties door V. D. ingewonnen getroffen met uïtzondeving van enkele kwesties van ondergeschikten aard. Wanneer de ontbinding nog niet ge schied is, dan is dat slechts het gevolg van andere disposities der bevoegde nationaal- socialistische instanties. In welingelichte kringen verwacht men, dat de ontbinding op z'n laatst Woensdag in den loop van den dag een feit zal worden. Vroegere afgevaardigden van het Centrum zullen dan, voor zoover zij zich kunnen schik ken m" den gedachtengang van den nieuwen staat en .het vertrouwen genieten der natio naal socialistische instanties, als hospitanten kunnen worden opgenomen in de fracties der NSDAP. Engeland. Pact tot definieering van den aanvaller. Reuter seint uit Londen d.d. 4 Juli: Van daag is een tweede pact tot definieering van Litwinow. den aanvaller onderteekend, nu door Sovjet- Rusland, Roemenië, Cechoglovakije, Joego slavië en Turkije. Het pact heeft denzelfden inhoud als het Maandag geteekende pact van acht. Roemenië heeft opnieuw geteekend als lid van de Kleine Entente, Turkije heeft het tweede pact eveneens onderteekend. De onderteekenmg wordt als een stap in de richting van een erkenning van Sovjet-Rus land door Roemenië en Cechoslovakije be schouwd, welke beide landen tot dusver geen betrekkingen met Rusland onderhielden. Het pact van vandaag, hetwelk een uitbrei ding is van dat van gisteren, beteekent dat volken van totaal 300 millioen zielen, Rus land inbegrepen, het door bemiddeling van hun diplomatieke vertegenwoordigers over de definitie van den aanvaller eens zijn ge worden. Litwinof vertrekt Woensdag naar Parijs en van daar naar Weenen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Litwinof, al zal hij een kuur in Weenen doen, diplomatieke besprekingen met bondskanselier Dollfuss zal voeren, hetgeen, gezien de gespannen betrekkingen tusschen Hitier en Dollfuss, zeer interessant zou zijn. CMma. Succes der regeeringstroepen op het „Roode Leger". Volgens een officieuze mededeeling uit Sjanghai hebben de Chineesche regeerings troepen te Tsjansja op 2 Juli de Chineesche communistische troepen in de pan gehakt. Een gedeelte van het z.g. Chineesche Roode leger werd omsingeld en ontwapend. De om streken van Sjanghai zijn thans volkomen gezuiverd van communistische troepen. De Chineesche actie tegen de communistexi wordt voortgezet. Duitscfoiatid. Verbod van Stahlhelm in het Rijnland opgeheven. Met het oog op de door rijkskanselier Adolf Hitler te Bad Reichenau definitief geregelde .inschakeling van den Stahlhelm in de natio naal socialistische beweging hebben de regee- ringspresidenten van de Rijnprovincie de ontbinding van de Stahlhelmformaties opge heven. Von Papen's besprekingen inzake een concordaat met Rome. De door den Duitschen vice-kanselier von Papen op het Vaticaan gevoerde onderhan delingen over het sluiten van een concor daat tusschen Duitschland en den Heiligen Stoel zijn beëindigd, aldus een Reuterbericht uit Rome. Het wachten is thans nog slechts op het definitieve antwoord van Berlijn. Von Papen had gisteren nog een onder houd met den paus. dat een half uur duurde. Vervolgens begaf de Duitsche vice-kanselier zich naar den kardinaal-staatssecretaris Pa- celli. In kringen van het Vaticaan verklaart men dat de paus in het bijzonder uitgebreider ga ranties wenschte met betrekking tot de acti viteit van het Duitsche episcopaat. Tevens gelooft men, dat het accoord. hetwelk ge ïnspireerd is door de verschillende tusschen het Vaticaan en zekere Duitsche staten be staande concordaten, gezien de huidige si tuatie in Duitschland. in een grootere be hoefte voorziet dan onder andere omstandig heden het geval zou zijn. Wat de houding der Duitsche katholieken ten opzichte van de regeering Hitier betreft, merkt men op. dat de bisschoppen reeds be ginnen met 't geven van nieuwe directieven op de verschillende gebieden van hun werk zaamheid. TWEEDE KAMER. Het collegegeld niet meer aan een maximum gebonden. - merstukken. Roestam Effendi doet zijn intrede. 4 Juli. Minister Marchant ondervond als Haagsch wethouder van Onderwijs veel critiek. wijl hij besparend ingreep op de feitelijke orga nisatie in het Haagsche onderwijs. Minister Marchant zal het ook aan critiek niet ont breken, nu hij het mes zal gaan zetten in de organisatie van het landelijk onderwijs. De opposanten zullen natuurlijk in de uit spraken des ministers uit den tijd, toen hij nog Kamerlid was, citaat op citaat kunnen vinden om hem te bestrijden bijv. uit zijn oppositie tegen de bezuinigingsvoorstellen van Dr. de Visser. Mr. Boon (lib.) althans citeerde vandaag een uitlating van het Kamerlid Marchant tegen het voorstel van Dr. de Visser, destijds om het collegegeld te brengen van f 200 op f 300. Ja maar, interrumpeerde Mr. Joekes, toen waren de economische toestanden toch wel anders dan op het oogenblik. Ook Dr. de Visser antwoordde Mr. Boon zag de toestand van 's lands financiën destijds zeer somber in. De heer Boon vond de oplossing van het probleem in de bekende parlemen taire levenswijsheid: „Un Jacobin ministre n'est pas un ministre jacobin". En inderdaad men ziet de dingen natuurlijk anders, wan neer men voor, dan wanneer men achter de ministerstafel staat. Hoe dat alles nu zij men mag bewondering hebben voor het karakter van minister Marchant. dat hij, ondanks zijn oppositioneel parlementair ver leden. met zijn vele citaten-voor-opposanten, toch zijn weg recht neemt naar besparing, nu hij de overtuiging heeft gekregen als be windsman, dat het zoo. moet. De ..oude plunje" werd vandaag nageke ken bij het voorstel van minister Terpstra, dat Mr. Marchant voor zijn rekening had ge nomen, om de college-gelden te verhoogen. door deze niet meer te binden aan een maxi mumduur van vier jaar. Minister Marchant had er eenige verbetering ingebracht, zoodat nu collegegeld van f 300 moet worden be taald door alle studenten tot en met het doctoraal-examen en het examengeld is ver hoogd benevens de plicht opgelegd tot het betalen van vergoedingen voor het gebruik van onderwijsbenoodigdheden. Minister Marchant kwam aan de bezwaren der Kamer tegemoet. Allereerst verviel de bepaling, dat „indien langer dan normaal wordt gestudeerd f 400 collegegeld zou moe ten worden betaald dit zou de vrijheid van studie aantasten. In de tweede plaats werd een overgangsbepaling ingelascht, krachtens welke de student, die thans reeds wegens het viermaal betalen van collegegeld of wegens het genieten van een Rijksbeurs is vrijgesteld geweest, blijft vrijgesteld. Het ontwerp is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen ten slotte. De Kamer heeft den minister wel willen steunen, thans, in dezen tijd van economische moeite, maar nadat hij nog een paar toezeggingen had ge daan. Het kostte wel eens moeite, vooral bij de sociaal-democraten. Deze wezen er bij monde van Ds. v. d. Heide op. dat de regeling voor de minder gegoeden wel zeer bezwaar lijk zou zijn, ook voor b.v. ouders en verzor gers. die voor hun1 reeds studeerende kin deren of pupillen een studieverzekering slo ten of in een spaarfonds deelnamen. Ook Mevr. Bakker-Nort (v- d.). den heer Wijn koop. den heer Boon (lib.) kon de nieuwe maatregel maar moeilijk bekoren. Doch ten slotte hebben ook Mevr. Bakker-Nort en de heer Boon de overtuiging gehad, dat men thans een poging der regeering om de rijks inkomsten te versterken niet kon afwijzen. En de heer Tilanus, hoewel ook hij geens- 'zins blind was voor de bezwaren, welke het ontwerp deed ontstaan, zag die bezwaren toch wel wat verzacht door het feit. dat jonge menschen met buitengewone bekwaam heden in ieder geval konden blijven studee- ren dank zij de rijksbeurzen, de rijksvoor schotten. de beurzen van kerken, stichtingen steden en particulieren. Bovendien heeft de minister toegezegd, dat wanneer er inderdaad duidelijke gevallen zouden zijn van studenten, welke niet meer studeeren konden, wijl ze nu elk jaar op nieuw hun f 300 collegegeld betalen moesten, studenten, die voor het totaal van hun stu dietijd over een bepaald bedrag beschikken konden, hij deze zou helpen door een bijzon dere beslissing. Hij wenschte die te gronden op art. 101, lid 1 der H.O.-wet. Maar de heer Tilanus (C.-H.) toonde aan. dat het eerste lid van art. 101 voor dit speciale doel niet is te gebruiken. Welnu dan beloofde de mi nister met een speciaal wetsontwerp te zullen komen. Mevr. Bakker-Nort (v.-d.) noemde 's mi nisters collegegeld opvoering niet het juiste middel om te komen tot remming van den toeloop naar de universiteit. Minister Mar chant antwoordde dat dit ook niet de bedoe ling van het ontwerp geweest is. hetwelk ai- leen de lasten van het H.O. voor het Rijk wilde verminderen. De heer v. d. Waerden (s.-d.) heeft den minister er nog op gewezen, dat het regel matig door blijven betalen van collegegeld zonder maximum, de toeloop naar de korte juristenstudie zal doen toenemen. De minister gaf hierop geen rechtstreeksch antwoord. De heer v. d. Waerden stelde een amende ment voor om 4 jaren f 300 te betalen en de volgende jaren f 150. Het werd verworpen alleen S.D.A.P. en communisten waren vóór. Een amendement-v. d. Heide om niet al leen hen. die thans reeds genoten van de vrij stelling der verplichting tot het betalen van collegegeld na vier jaar studie, van die vrij stelling te laten blijven genieten, maar dat evenzeer in de toekomst mogelijk te maken voor allen, die ten minste eenmaal college geld betaald hebben, viel met dezelfde meer derheid. Minister Marchant meende, dat door dit amendement het ontwerp eerst over 4 jaar volledig gaat werken dan heeft hij er niets meer aan, want dan hoopt hij, dat de crisis voorbij is. Gelijk gezegd het ontwerp werd aange nomen. De Kamer heeft voorts naturalisaties door- gehamerd, enkele suppletoire begrootingen, en tallooze conclusies op verslagen, vrijwel alle van de Rekenkamer en van de commissie voor de rijksuitgaven. Bij één dezer conclu sies de andere werden alle zonder meer doorgehamerd deelde de minister Slote- maker de Bruine mede, dat hij voortaan, wanneer er aan werkloozenkassen kwijtschel ding van schulden wordt geschonken, daar toe een ontwerp van wet zal indienen. Bij den aanvang der vergadering werden de belde communisten, die nog moesten zit ting nemen, nl. de heeren Schalker en Roestam Effendi binnengeleid om de belof ten af te leggen, allereerst de verklaring van zuivering en daarna die van getrouwheid aan de Grondwet. Toen de laatste belofte werd afge legd, liep er een dof stemmengemurmel door de rijen der afgevaardigden. Nauwelijks was het laatste woord gesproken of de heer Wijn-, koop riep: „Indonesia.Er viel nog een woord, maar dat ging onder in den voorzit terlijken hamerratel. De heer Roestam Effendi bij het stem men werd hij afgelezen als Effendi is klein van stuk. ziet er geenszins onintelli gent uit maar heeft het rustige en ietwat ge heimzinnige van eiken Oosterling. De heer Wijnkoop heeft een interpellatie aangevraagd over de daden van een officier, die blijkbaar op Soembawa zich aan ernstige mishandeling heeft schuldig gemaakt. Daarover zal op 20 Juli beslist worden. Dan komt de Kamer weer bij elkaar, na op a.s. Dinsdag in de afdeelingen te zijn geweest, INTIMUS. OOK EEN FRANSCHE ESKADERVLUCHT. MINISTER COT MET 25 TOESTELLEN NAAR DE KOLONIëN. PARIJS, 4 Juli (V.D.) De minister van Luchtvaart, Pierre Cot. heeft besloten in de eerstkomende weken een Fransche esquadril- levlucht te ondernemen naar de Fransche koloniën, ten einde te bewijzen, dat de Fran sche luchtvaart niet ten achter staat bij de Italiaansche. Deze vlucht gaat slechts bove/n land en dan nog wel boven Fransch gebied. De Fransche luchtvaart is bovendien geenzins in staat een eskadervlucht te ondernemen op de wijze als de Italianen, daar Frankrijk tot nu toe nog geen vaste lijn volgt op luchtvaartgebied. Er zijn thans geen eerste klasse Fransche water vliegtuigen. welke het tegen de Italiaansche zouden kunnen opnemen. De door den minister van luchtvaart vast gestelde eskadervlucht. welke zal worden uitgevoerd met 25 toestellen, zal via Istris- Rabat-Cao-Dakar-Niamy-Fort Lamy naar Bangui en vandaar teruggaan. Men is reeds bezig landingsplaatsen gereed te maken en proviand te verzenden. BALBO'S ESKADERVLUCHT. BREMEN, 4 Juli. (V. D.) De Norddeutsche Lloyd te Bremen heeft alle schepen der maat schappij. welke dienst doen op Noord-Ame rika opdracht gegeven in geval van vertrek van het eskader van Balbo uit Ierland radio- telegrafische berichten der vliegtuigen met bijzondere aandacht te volgen en zich ter be schikking te stellen voor de doorzending van berichten. Balbo's eskader zou hedenmorgen uit Londonderry vertrekken. LITWINOV HULDIGT DE SLANKE LIJN. LONDEN. 4 Juli (V.D.) De Sovjet Rus sische Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinov, zal waarschijnlijk Woensdag van Londen vertrekken. Hij is voornemens eerst naar Karlsbad te gaan. naar verklaard wordt voor een vermageringskuur. TORNADO OP CUBA EISCHTE 25 DOODEN. NEW York. 4 Juli (VLD.) Het aantal per sonen. dat ten gevolge van den tornado op het eiland Cuba om het leven is gekomen, bedraagt volgens de laatste berichten 25. AMERIKA DE GROOTSTE SPECULANT VAN ALLEN. Bewoners der V. S. laten zich door illusies leiden. VERKLARING VAN MR. TRIP. In een onderhoud met den vertegenwoor diger van United Press, aldus meldt de Tel.. heeft de president van de Nederlandsche Bank mr. Trip gezegd, dat de bewoners van de Ver. Staten door de weigering van presi dent Roosevelt om mede te werken aan de stabiliseering van de munteenheden dei- wereld, naar speculatie en onzekerheid wor den gedreven. Mr. Trip zeide, niet namens de Nederlandsche delegatie, maar alleen voor zich zelf te spreken. ..De regeering van de Ver. Staten heeft bewezen", vervolgde hij. „de grootste speculante van allen te zijn door een dergelijke politiek te voeren, welke, zelfs indien zij geen noodlottige resultaten mocht hebben in ieder geval millioenen menschen in een pijnlijke situtaie brengen" „Indien de Ver. Staten zouden toestaan, dat de dollar op de open markt zijn eigen niveau bereikte, zou de dollarkoers spoedig op pariteit zijn. Daarom zijn de Ver. Staten ge dwongen. den dollar naar beneden te for- ceeren, hetgeen inflatie beteekent met alle daaraan verbonden groote risico's. De be woners der Ver. Staten laten zich door illu sies leiden, wanneer zij denken, dat welvaart afgedwongen kan worden door een derge lijke gewaagde methode, terwijl de wereld juist veiligheid, zekerheid en algemeene sa menwerking noodig heeft om langzaam den weg naar betere tijden terug te vinden". „De wereld kan er in ieder geval zeker van zijn, dat de conferentie één groot en allesoverheerschend succes heeft gebracht, n.l. nauwer contact tusschen de goudlanden, die zullen doorgaan zoo krachtig mogelijk samen te werken ten einde eventueele ge varen te vermijden, waar de Ver. Staten blijkbaar onverschillig tegenover staan". „Ik ben er zeker van. dat zoo spoedig mo gelijk. wellicht reeds binnen eenige dagen, een vergadering van de centrale banken zal worden gehouden om haar toekomstige poli tiek te bespreken. Wij hebben de helft van het goud der wereld in ons bezit en zijn in staat onze politiek te verdedigen, die in de toekomst tot welvaart in de wereld zal leiden". (Adv. Ingez. Med.) TWAALF DOODEN BIJ DE ZWARE MIJN- ONTPLOFFING. ESSEN. 4 Juli (Wolff). In het ziekenhuis te Recklinghausen, is heden opnieuw een mijnwerker, die gisteren bij de ontploffing gewond werd, overleden. Het aantal slacht offers is hierdoor tot twaalf gestegen. Om trent de oorzaak van de ontploffing is npg niets bekend. BALBO TN AUGUSTUS WEER NAAR AMSTERDAM? MATERIAAL IN SCHELLINGWOUDE ACHTERGELATEN. Naar de Tel. verneemt, bestaat de moge lijkheid, dat het luchteskader van generaal Balbo in den loop van Augustus, op den te rugtocht van Amerika naar Itailië, wederom Schellingwoude zal aandoen. De parachutes, die Zondag bij het vertrek naar Londonderry werden achter gelaten, daar zij geen practisch nut hebben óp het verdere deel van den tocht, worden niet naar Italië teruggezonden. Ook de kisten met ge-' reedschappen, die zich in de vliogloods te Schellingwoude bevinden, blijven. De beide Italiaansche mecaniciens, die te Schelling woude zijn gestationneerd, zullen voorloo- pig in Amsterdam blijven om den terugkeer van het eskader af te wachten. POSTVLUCHTEN. A.s. Donderdagmorgen 6 Juli vertrekt het K.L.M.-vliegtuig de Ijsvogel van Amsterdam naar Batavia. De' bemanning van dit vlieg tuig zal bestaan uit de heeren G. J. Geyscen- dorffer, gezagvoerder, J. S. W. v. d. Fest, tweede bestuurder, C. A. Bruynesteyn. werk tuigkundige en S. van Straten radio-tele- grafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk vandaag (Woensdagavond) te Amsterdam zijn. Volgestort Kapitaal I 30.000.000. Reserve t 9.300.000 KANTOOR HAARLEM KRUISWEG 59 TEL. 13843 Incasseering van ■Aiiiii.ii'i'iV,G':,)üiiiKiiiii (Adv. ingez, Medj AGENDA WOENSDAG 5 JULI Schouwburg Jansweg: Filmvoorstelling „Ludwig von Beethoven" 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Zonder geld gaat 't ook". Op het tooneelBrions Comp. Sport-act 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema. „Drie Stuivers Opera". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Als Parijs slaapt" en „Miss America". 2.30 en 815 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Aerdenhout: Concert H. O. V. in de Vondellaan. 8 uur. DONDERDAG 6 JULI Schouwburg Jansweg: Filmvoorstelling: „Ludwig von Beethoven". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3