WYBERT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT Propaganda in België voor zeevisch en zeevisscherij. WOENSDAG 5 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMU1DEN. En de resultaten daarvan. Reclame-auto voor het verbruik van Belgische zeevisch. Het is een bekend feit. dat in de landen om ons heen heel wat gedaan wordt ten be hoeve van de visscherij. Engeland, Frank rijk, België en Duitschland hebben, elk op eigen wijze, middelen beraamd om den invoer te beperken. Van deze landen verleenen Frankrijk en België nog steun ter bevordering van den bouw van nieuwe schepen, hetgeen ook ge daan wordt in Noorwegen en Denemarken, in welke beide landen een Visscherijbank is opgericht, die leeningen verstrekt voor aan koop van visschersvaartuigen. Dat de Zuiderburen heel wat doen voor het visscherij bedrijf is nergens beter bekend dan in IJmuiden. De door België ingevoerde con- tingenteering heeft een aanzienlijke vermin dering van den uitvoer van visch naar ge noemd land tengevolge gehad. Weliswaar is het aan ons land toegewezen contingent nog aanzienlijk, naar wij meenen voor 1933 circa 12 millioen K.G., maar door de naast de con- tingenteering genomen maatregelen, waarbij tal van kleine vischsoorten van den invoer zijn uitgesloten, mag worden aangenomen, dat niet of hoogstens de helft van dit quan tum aal worden bereikt. Op een andere plaats in dit blad kan men lezen, dat in Mei slechts 348.300 K.G. uit ons land naar België is uitgevoerd. Om aan te toonen welk een belangrijke klant België steeds van IJmuiden is geweest, wijzen wij er op, dat in 3930 ongeveer 15 millioen K.G. visch van hier naar België werd verzonden. Maar ook op een andere wijze bevordert men in Beglië het visscherijbedrijf. Twee cre- dietmaatschappijen, Le Crédit Maritime en de West-Vlaamsche Verzekering Maatschap pij stelden bona-fide visschers. die over een klein kapitaaltje beschikten, in staat, een motorkotter te koopen. De regeering stelt deze credietmaatschappijen in staat de leeningen tegen een billijken rentevoet te verstrekken. Het totaal der op deze wijze verstrekte cre- dieten kan gevoeglijk geschat worden op 50 a 60 millioen francs. Door dezen steun kon de vloot zich enorm uitbreiden. In 1921 telde de Belgische vloot nog slechts 7 motorbooten, thans varen er van Oostende alleen meer dan 200, waaronder er zijn van 240 P.K.: één is er zelfs van 550 P.K., die reizen maakt naar Spanje. IJsland enz. En voor de Belgi sche kust vischt dagelijks een vloot van 400 mötor-kustvisschers. DE VISSCHERIJ IN BELGIë Naar „Het Visscherijblad" (Ostende) meldt werd in de eerste vijf maanden van dit jaar in België ingevoerd 4.354.411 K.G. versche visch. Voor dit tijdvak was een invoer-con- tingent vastgesteld van 7.808-000 K.G., zoo dat bijna 3 1/2 millioen K.G. minder werd in gevoerd dan overeenkomstig de regeling der contingenteering was toegestaan. Gedurende de maand Mei bedroeg de in voer: uit Duitschland 76900 K.G. ter waarde van fr. 253.000, uit Denemarken 218,200 K.G. t. w. van fr. 835,000, uit Frankrijk 147.000 K.G. t.w. van fr. 37.000. uit Italië 900 K.G. t.w. van fr. 3200, uit Lithauen 300 K.G. t.w. van fr. 7000, uit Noorwegen 41.600 K.G. t.w. van fr. 159.000, uit Nederland 348.300 K.G. t.w. van fr. 1.175.000, uit Engeland 88.200 K.G, t.w. van fr. 398.000, uit Zweden 36.700 K-G. t. w. van fr. 9800. In totaal werd inge voerd 825.800 K.G. t. w. fr. 3.044.000. De Belgische zeevisscherij leverde in dit tijdvak op 7.473 081 K.G. tegen 6.251.934 K.G. in 1932 en 4.842.482 K.G. in 1931. ZWAKZINNIGENZORG. In hotel „Kennemerhof' vindt Donderdag avond een ledenvergadering plaats van de Vereeniging „Zwakzinnigenzorg". De belang rijke agenda vermeldt o.a. bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heeren H. Groeneveld en'A. ten Bx-oeke. DE SPAANSCHE PAREJA'S AAN ENGELANDS WESTKUST. „Der Fischmarkt" meldt, dat sinds het voor jaar van 1931 Spaansche visschers elk jaar met hun kleine scheepjes de Westkust van Engeland (Milford Haven) hebben bezocht, waar zij gedurende een aantal maanden met een soort trawlnet de visscherij uitoefenen. In den beginnen kwamen ze met kleine stoomvisschersvaartuigen, maar toen de vis scherij loonend bleek werden nieuwe motor schepen in dienst genomen. Twee van zulke schepen visschen tezamen èn in plaats van het gewone trawlnet gebrui ken ze een lichter soox*t net, dat tegen de oppervlakte van het water wordt voortge sleept. In Spanje noemt men dit de „pareja"- visscherij. Ixi het eerste jaar kwamen de Spanjaai'den alleen des zomers in de Engel- sche wateren, wegens de slechte markt in Spanje gedurende den zomertijd; later be gonnen ze in April en vischten ze tot Sep tember en October. In de herfst van 1932 onereerden er meer dan 100 Spaansche boo ten en met succes. De gemiddelde opbrengst van een reis van 10—12 dagen was 700 a 800. Er worden slechts kleine scheepjes ge bruikt, omdat groote vaartuigen het net stuk zouden scheuren. De schepen welke bij deze visscherij worden gebruikt lijken op de kleine motorkotters van Ostende. Hun lengte be draagt 20 a 25 M. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Men schrijft ons: Wanneer we thans een kijkje nemen op de tuinen van de Vereeniging voor School- en Werktuinen te IJmuiden-Oost, ingang naast de Emmaschool, dan kunnen we aanschou wen, wat daar sinds de Paaschvacantie door de kinderen is gezaaid en gepoot. En we zul len versteld staan. Wat staan de verschillen de producten er schitterend bij. Dank zij De ontwikkeling van het visscherijbedrijf demonstreert zich ook in de nieuwe vischmijn te Oostende, een monumentaal gebouw, waar van reeds ruim 4 jaren geleden de eei-ste steen werd gelegd exi die onlangs in gebruik werd genomen. Deze vischmijn in 335 M. lang. De kade is overdekt door een van de hal uitstekenden luifel. De breedte van de eigen lijke hal is 30 M., waarvan 10 M. in beslag wordt genomen door een „vervoex-pad". dat dus aanzienlijk breeder is dan in de hal in IJmuiden. Het Hoofdgebouw bevat een 50- tal pakhuizen, 6 x 18 M. Achter het hoofd gebouw bevindt zich een open rijweg, die aan de andere zijde is afgesloten door een bijgebouw, waarin zich ongeveer 50 kleine pakhuizen bevinden van 6 x 9 M. Boven elk pakhuis is een flinke bergzolder. Dat nochtans ook nu in België niet van een bloeiend visscherijbedrijf gesproken kan worden is het gevolg van het feit. dat ook in België de koopkracht van het volk door de werkloosheid sterk verminderd is, Exi bovendien ondervindt het Belgische visscherij bedrijf de nadeelen van de door Engeland en Frankrijk genomen beschermingsmaatregelen vooral het door Engeland ingevoerde tarief was voor de Belgische i'eederijen een ge voelige slag. Maar de door de Bel gische regeering genomen maatregelen heb ben hun doel niet gemist. Want sedert 1931 is de vangst der Belgische visscherij met ongeveer 50 pCt. gestegen, een percentage dat ongeveer de daling van de opbrengst der Nederlandsche visscherij aangeeft. Propaganda. In IJmuiden staat alles tegen elkaar op, er bestaat, op economisch terrein althans, niet de minste samenwerking en tot nu toe deed de regeering niet veel meer dan een commissie te benoemen, welke commissie door onderlinge verdeeldheid machteloos schijnt te zijn. In België is een propaganda- commissïe, die al het mogelijke doet om het vischverbruik te bevorderen. Zij geeft o.a. een biljetje uit met het volgende opschrift: „Pour votre santé, mangez du. poisson de mer du littoral beige trois fois par semaine. Vous vous porterez mieux et vous ferez des économies". (Eet voor uw gezondheid drie maal per week zeevisch van de Belgische kust. U zult u er beter door gevoelen en u zult bezuinigen). En wat denkt u van deze propaganda-vischauto „onder de bescher ming van het ministerie van vervoer, zee wezen en visscherij"? België's visscherij is van veel minder belang dan de onze. Maar zoo'n mooien propaganda- wagen hebben we niet. het gunstig weer, veel regen, groeit het er uitstekend. De aardappelen staan flink in 't loof en beloven een goede oogst. De boo- nen. de erwten, de bieten, de ïxieirapen, de x-adijs en vele bloemen, 't is een lust voor de oogen. Radijs staat nu voor de tweede keer boven, de meirapen worden al mee naar huis ge nomen. Op de tuinen worden door ruim 100 kinde ren gewerkt onder toezicht van 4 leiders. Elk kind heeft een tuintje van 39 M2, dus een flixik stuk. Wanneer we nu weten dat het vorige sei zoen er 230 kinderen werkten, dan is dit wel een groot vex-schil, hetwelk natuurlijk zijn oorzaak heeft. De kosten van elk kind bedragen 10 cent per week en dit zal voor vele kinderen een bezwaar zijn geweest, om deel te kunnen nemen. Maar het gevolg is ook, dat de financiën sterk achteruitloopen en dit niet het minst, door de sterke afneming van leden. Zoo wordt het mooie werk der vereeniging vernietigd en kan het volgende jaar geen voortgaxig meer vinden. Wie helpt ons? Ouders, gaat eens kijken, den laatsten Zaterdag van iedere maand, en geeft u dan op als lid van onze vereeni ging. Contributie f 1 per jaar. Adres Hagelin- gerweg 25 A Santpoort. KONINGINNEDAG. HERDENKINGSREDE VAN BURGEMEESTER RAMBONNET. Naar wij vernemen heeft onze burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet zich bereid ver klaard, bij het middagconcex't, dat op Ko- xiinginnedag in de Gerefox-meerde Kerk zal worden gegeven, een herdexrkingsrede te houden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer S. Kooi slaagde voor het eindexamen aan het Lyceum te Haarlem. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.900.65. Tongen per K.G. 1.600.70. Middelschol per 50 K.G. f 26. Zetschol per 50 K.G. 3522. Kleine schol per 50 K.G. 236. Schar per 50 K.G. f 7f 1.90. Tongschar per 50 K,G. 25—22. Vleet per stuk 0.70. Kleine poon per 50 K.G. 5—4.90. Groote schelvisch per 50 K.G. 30. Mlddelschelvisch per 50 K.G. 27.5020. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 20 12. Kleine schelvisch per 50 K.G. 92.80. Kabeljauw per 125 K.G. 66f 32. Groote gullen per 50 K.G. 20—15. Kleine gullen per 50 K.G. f 18.50—6. Leng per stuk 1.440.67. Heilbot per K.G. 0.85. Wijting per 50 K.G. 5.50—3.10. Koolvisch per stuk 0.980.70. Makreel per 50 K.G. f 13f 10.50. Versche haring per kist 6.50—4.70. NAAR DE OPLOSSING IN HET CONFLICT? TELEGR.AM VAN DEN CENTR. BOND AAN DEN RIJKSBEMIDDELAAR. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft het volgende telegram verzonden aan het secretariaat van den Rijksbemiddelaar: „Voorstellen van den Rijksbemiddelaar waarop opheffing van het conflict te IJmuiden naar zijn oordeel mogelijk zou zijn, werden door onze leden aanvaard. Vernemen gaarne of dit ook het geval is met de leden der IJmuider Reeders- vereeniging en IJmuider Vischhandelvereeni- ging. Zoodra ons bevestiging bereikt, zullen wij tot opheffing der staking overgaan". Morgen vergadering der reeders. Naar wij vernemen zullen reeders morgen over het bemiddelingsvoorstel vaxi den Rijks bemiddelaar vergaderen. Hout voor de papierfabriek. Het Nederl. stoomschip Zwartewater is hier van Archangel aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek doch heeft voor- loopig ligplaats gekregen aan de Zuidzijde van het kanaal totdat het aan de beurt van lossing is. BESOMMINGEN. Trawlers: Bergen IJm. 16 355 manden 2690. Liesbeth Betty IJm. 183 250 manden 1860. Gerard IJm. 133 250 manden 2000. Loggers: KW 175 740. KW 114 840. KW 28 440, KW 63 590, KW 22 520, Sch 73 570. Kotters: E 401 1030. E 390 1330. Haringdrifter: IJ H 69 1250. BRAND OP URKER BOTTER. Hedenmorgen ontstond aan boord van den botter UK 260 een brandje. Bij het voor- warmen van den motor geraakte deze in brand, waarbij een der opvarenden ernstige brandwonden aan hand en arm bekwam. De brand aan boord werd met behulp van de waterleiding van het rijk en met de water slang van een langszij liggenden Deenschen kotter gebluscht. VOETBALWEDSTRIJD Op het Olympiaterrein aan den Zeeweg zal hedenavond een voetbalwedstrijd ge speeld worden tusschen IJmuiden-West en Stormvogels. VELSEN WIJZIGING DER GEMEENTE- BEGROOTING. Ingrijpende bezuinigingen door B. en W. voorgesteld. GEDEPUTEERDE STATEN ZENDEN DE BEGROOTING TERUG MET NOTA VAN OPMERKINGEN. Zooals reeds in een der laatste vergaderin gen van den gemeenteraad door burgemees ter Rambonnet werd medegedeeld, hebben Gedeputeerde Staten de begrooting 1933 te ruggezonden. Thans is verschenen het ge meenteblad, waarin Burgemeester en Wet houders den Raad in kennis stellen van den brief van Gedeputeerde Staten met de daar bij behoorende nota van opmerkingen van genoemd college. Wij komen op deze zaak nog uitvoeriger terug en zullen thans volstaan eenige der opmerkingen van Gedeputeerde Staten naar voren te brengen. Wethouders. De Raad neme het initiatief om de jaar wedde van de wethouders met een redelijk percentage te verlagen. Belastingvcrhooging. Wat de ontvangsten betreft wordt ver zocht te bevorderen, dat het heffen van op centen op de hoofdsom der personeele oelas- ting op zoodanige wijze geschiedt, dat in elk geval een opbrengst wordt verkregen, die ge lijk staat met een heffing van 200 opcenten naar het wettelijk tarief. Het- aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting wordt gebracht van 80 op 100. De gemeente worde met ingang van 1 Mei 1933 gerangschikt in de derde klasse. Een verhooging van de tarieven van gas en water worde in overweging genomen. Nagegaan worde of het invoeren en of het verhoogen van bestaande belastingen moge lijk is. Burgemeester, secretaris en ontvanger. Nu het besluit van Gedeputeerde Staten van 16 November 1932 tot het toepassen van 1 een tijdelijke korting op ae jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvan gers door de Kroon is goedgekeurd, wordt verzocht, de ramingen van de posten, ver meld onder deze volgnummers te herzien. Wat de regeering wenscht. De minister van BInnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten d.d. 7 April aan Gedeputeerde Staten een nota gezonden waarin o.a. wordt opgemerkt, dat allereerst de gemeente zal moeten overgaan tot ver hooging van de belastingen. Geheven zal moeten worden le. 100 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. Meerdere opbrengst 14 X f 170.667.of f 42.500,Hierbij wordt de meerdere op brengst als gevolg van de indeeling van de gemeente in de 3e klasse '/ie hieronder) ge rekend tot het bedrag, hetwelk de verhoogde belasting als gevolg van kwade posten minder zal opbrengen. 2e. 200 opcenten op ae hoofdsom aer per soneele belasting. siraSaift pjapuxuiiOA uapao.w uux 'jod oi 7aux Sujpaq xijaM.'OO'SSI J asSuasqrio ajapjaaj^ kwade posten. De meerdere opbrengst is dan pl.m. f 125.000.—. 3e. Rangschikking van de gemeente in de derde klasse voor de gemeentefondsbelasting. Meerdere opbrengst pl.m. f 12.500. Reeds door deze maatregelen kan het tekort dalen met pl.m. f 180.000,zoodat nog te dekken overblijft f 170.000.Het spreekt vanzelf dat dit slechts mogelijk is door in grijpende bezuiniging op de uitgaven, zoowel van den dienst der gemeente als van de be drijven. Daartoe zullen ae volgende maat regelen moeten worden getroffen: le. Alle niet strikt noodzakelijke uitgaven moeten achterwege blijven. 2e. De onderhoudsuitgaven, drukwerken enz. zullen 20 pet. minder moeten zijn dan de uitgaaf in 1931. 3e. de personeelsbezetting zal zooveel mo gelijk moeten worden ingekrompen en wel zoodanig dat eene minder uitgaaf van 15 pet. wordt verkregen. 4e. De uitgaven op de overblijvende posten zullen in geen geval hooger mogen zijn dan de raming over 1932 of de werkelijke uitgave over 1931. Ook ae minister geeft nog tal van bezui nigingen in overweging. Het geheel geeft den indruk, dat alle posten onderste-boven wor den geworpen, daar tientallen posten gewij zigd dienen te wordexx. Deze betreffen niet alleen de begrooting der gemeente, maar ook die der bedrijven. Door deze wijzigingen zal het te dekken tekort van f 170.000 met een bedrag van f 150.000 kunnen worden ver minderd. Het uiteindelijke tekort ad f 20.000 kan wor den opgeheven door het aantal personen in gemeentelijken dienst sterk in tc krimpen. Aangezien echter, volgens den minister voor maatschappelijk hulpbetoon en bijdrage der gemeente aan de werkloozenkassen resp. f 230.000 en f 45.000 te laag zijn geraamd, zal de gemeente, zelfs wanneer alle aangegeven bezuinigingen worden aangebracht, nog een tekort van f 275.000 te dekken hebben. Antwoord van B. en W. B. en W. hebebn een uitvoerig antwoord op deze brieven van Gedeputeerde Staten en den Minister gezonden. Wat het ontslag van ambtenaren betreft, zeggen B. en W. dat zij bereid zijn den raad voor te stellen alsnog op wachtgeld te stellen de adjunct-directeuren bij gas en water en openbare werken. 4 opzichters O. W„ 1 amb tenaar bij de verificatie (waarvoor aan te stellen een klerk). In hun antwoord hebben B. en W. tal van door den minister en Ged. Staten voorgestel de bezuinigingen, als zijnde ontuitvoerbaar, afgewezen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbaire vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 11 Juli 1933, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda luidt als volgt: 1. Onderzoek van den geloofsbi'icf van den heer M. J. Enzerink. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Financieele besluiten. 4. Wijziging van de begrooting der ge meente voor 1933. 5. Overplaatsing van de onderwijzeres M. J. Witteveen van school C. te IJmuidexx naai school K te Velsen. 6. Vaststelling van het bedrag der ver goeding per leerling, hetwelk ingevolge ar tikel 101. le lid, der Lager-onderwijswet 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen dei- bijzondere lagere scholen over het jaar 1930. 7. Advies betreffende het verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur, tevens school bestuur, van den Heiligen Engelmundus te Driehuis, om toekenning eener vergoeding uit de gemeentekas, ingevolge art. 84. le lid, der Lager-onderwijswet 1920. voor de kosten van aanschaffing van schoolmeubelen ten be hoeve zijner school voor gewoon lager onder wijs. 8. Vaststelling van straatnamen. 9. Verkoop van grond en verleenen van ontheffing van het bepaalde in artikel 68, alinea 5. der Bouw- en Woningverordening. 10. Wijziging der aan W. Heijst te Drie huis verleende vergunning tot het aanleggen van wegen aldaar. 11. Overname van wegen te Driehuis. 12. Advies omtrent het verzoek van S. Bol te Driehuis om wijziging van het uitbreidings plan. overname van den hem toebehoorenden grond of toekenning van een schadeloos stelling. 13. Herziening der Bouw- en Woningver ordening. IJzerversclicping. Van Amsterdam komend heeft het Zweed- sche stoomschip Vega bij de Hoogovens ijzer bijgeladen voor een Zweedsche haven. GEREFORMEERDE VER. VOOR DRANKBESTRIJDING. De agenda van de 33e jaarlijksche verga dering van de Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding, die 31 Juli en 1 Augustus a.s. in Bussum zal plaats vinden bevat o.a. een referaat van den heer J. Teitsma alhier over: „De arbeid onder de jeugd wenschelijk en mogelijk". BURGERLIJKE STAND. Geboorten: E. J. Piepers—van der Meij, z„ Melklaan 21 Velsen (N.) J. Gcerts—Wierenga, d., Willemsbeekweg 1 IJmuiden (O.) P. Eel- sing—Kunnekes, z„ Acaciastraat 34, IJmui den (O.) F. M. ScholFlügel, d., Roggeveen straat 33, IJmuiden. H. Udo—Nijbocr, d„ Wil lemsbeekweg 99 IJmuiden (O.) Overleden: Mattheus Franciscus Zwanen burg, 12 j„ Kalverstraat 20 IJmuiden (O.) Alida Johanna van der Linden, cchtg. v. J. Louwen, 76 j„ Hageveldstr. 11 Sp. EINDEXAMEN R.H.B.S. Voor het eindexamen R.H.B.S. afd. B slaag den de dames B Laman, IJmuiden en E. M. L. Balma, Santpoort en de heeren W. A. Blaauwboer, W. Keuter. P. K. Th. Leyte. K. de Wit, P. G. Meerman. C. A. Erdman en H. Mantje, allen te IJmuiden, D. van Duiven- bode te Velsen, H. J. de Jongh te Wijk aan Duin. L. J. Backer te Vlaardingen, C. W. A. van Nieuwenhuize, Santpoort en P. Slort, Schagen. NU goedkooper! \m mm l y50 35 20 (Adv. lngez. Mcd.) VELSER ZWEMINRICHTING Wij herinneren onze lefcers er aan. dat Don derdagavond 6 Juli in de V. Z. I. nabij do Noordersluis de tweede competitie-wedstrijd plaats heeft voor den H.Z.B. en wel tusschen V. Z. V. en Haarlem IV. De wedstrijd vangt aan n.m. 8.15 uur en is vanaf de berm van het Spuikanaal uitste kend te volgen. SANTPOORT CONCERT IN PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. A.s. Vrijdagavond geeft do Harmoniekapel „de Eendracht" van de Kon. Papierfabrieken te Velsen onder leiding van den directeur den lieer K. H. Kerkhoff een concert in het Pro vinciaal Ziekenhuis voor personeel en ver pleegden. Assumburg aan de jeugd Sinds geruime» tijd is de rust in het mid- deleeuwsche slot Assumburg, een van de weinig overgebleven burchten van Kenne- merland, verstoord en namen de „voortrek kers" bezit van een groot gedeelte van dit nog altijd imponeerende bouwwerk, dat herinneringen opwekt aan de lang vervlo gen glorie-jaren van Kennemerland's adel lijke families. De Zuid-Oostelijke vleugel van het slot is ter beschikking gesteld van de Nederland sche Jeugdherberg Centrale, maar alvorens de trekkers hier hun tijdelijke gastvrijheid, zouden kunnen genieten, moest en moet er nog heel wat gebeuren. De groep voortrek kers, die het eerst de plechtige stilte ver stoorde, trok met het der jeugd eigene ge rucht aan den arbeid, om het gedeelte van. het kasteel, dat voor jeugdherberg zou wor den ingericht, bewoonbaar te maken. Het was een moeilijk werk. dat den uitvoerder opzichter, den heer De Vries al heel wat hoofdbreken heeft gekost. Want toen men eenmaal goed en wel met voortvarendheid aan den arbeid was getogen, kwamen eerst goed de ouderdomsgebreken van het kasteel dat zoo op het eerste gezicht, nog een zeer hechten indruk maakt, aan het licht. Daar was in de eerste plaats het aanleggen van water-, gas- en elfectricltcitsleidingen, dat moest geschieden zonder dat de marmeren vloeren werden beschadigd en dus een werk van grote omzichtigheid vormde, 't Inrich ten van de beschikbaar gestelde vertrekken tot slaap-, eet- en gezelschapzalen bracht niet minder zorgen mede, waarbij bovendien, met tal van dingen rekening moest worden, gehouden. Zoo was een der eerste voorwaar den. dat alles in den stijl moest worden ge houden De tand des tijds had danig in vloeren, balken en muren huisgehouden. Sommige muren stonden op instorten en moesten door nieuwe worden vervangen, als ergens een plank werd losgebroken bleek niet alleen de vloer, maar ook de balklaag vernieuwing hard noodig te hebben. Een en ander had niet alleen vertraging tot ge volg, maar bovendien was liet noodzakelijk, dat bekwame vaklieden te hulp moesten' worden geroepen, omdat de Jeugdige enthou siaste werkers, die den arbeid uit louter lief hebberij verrichten, tegen een dergelijke omvangrijke taak niet opgewassen konden zijn. De Rijkswerkverschaffing is te hulp geschoten en zoo bestaat thans het legertje arbeiders voor de helft uit betaalde krach ten. De jongelui vormen de andere helft en genieten kost en inwoning, benevens eens om de vier weken reisgeld voor een bezoek aan ouders o fverwanten. Er wordt hard ge werkt, om het mogelijk te maken, dat de trekkers nog dezen zomer Assumburg in hun reisplan op zullen kunnen nemen cn wanneer alles gereed is. zal het hun stellig in deze eigenaardige sfeer, die toch ook wel weer afwijkt van de moderne jeugdherber gen, die ook in Noord-Holland verrezen, wel bevallen. Voor wasch-, slaap- en eetgelegenheid wordt uitstekend gezorgd. In de kelders zijn de keukens gevestigd, waarvoor de menage wordt gezorgd. De bekende zoogenaamde ..Engelenkamer" Van het kasteel zal in de toekomst ter beschikking komen van de herbergvader- en -moeder, wier komst ech ter niet voor den volgenden zomer is te ver wachten. Over het groepje jongelui dat zich ver dienstelijk maakt bij de verbouwing, nadert thans Geert Dils, onze bekende Hollandsche minnestreel, die in deze omgeving dus vol komen op zijn plaats moet worden geacht. De zanger van de oude ridder-balladen cn van het middeieeuwsche minnelied voert hier het opzicht over de „menage" cn be lastte zich voorts met de geestelijke leiding. De dagindeeiing is voor de ax-beidende jeugd zoo samengesteld, dat naast het werk ook uurtjes van ontspanning in het werk:c..'.:r zijn opgenomen. In een der zalen staat een. piano cn wanneer die niet bespeeld wordt neemt Geei't Dils de guitaar of mlschien de luit ter hand en zingt geheel in den stijd de liederen, zooals de oude minnestreels dit eeuwen voor hem gedaan moeten hebben. En zoo is het geen wonder, dat er een pret tige geest heerscht onder de Jongelui. Zondags trekt het groepje er gezamenlijk op uit naar buiten de natuur In en als men ergens in de duinen vanuit een duinpan een1 lied hoort opklinken, dan kan men er zeker van zijn, dat de minnestreel van Assumburg zijn groepje om zich heen heeft verzameld en hen gevangen houdt met zijn mooie kunst. Hoewel er nog veel moet gebeuren gelukt het misschien den heer De Vries toch nog, in den loop dezer maand Assumburg voor de jeugd vrij te geven. Dan kunnen de trek kers op hun zwerftochten door Kennemer- land komen en de sensatie genieten van het overnachten in een middeieeuwsche burcht. En de vreemden onder hen zullen luisteren naar de legende, dat eenmaal Jacoba van Beieren in een griezelig hok gevangen zat.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7