DE BILT 1 DONDERDAG 6 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Karlstadt en Nordejan. Laagste barometerstand 756.2 m.M. te Ingö. en voorspelt zwakken tot matigen wind uit Oostelijke rich tingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer, behoudens kans op onweer. Iets warmer. Uit het Buitenland MOOI ZOMERWEER TE WACHTEN. Het gebied van hoogen luchtdruk verplaat ste zich naar Midden Scandinavië en breidde zich zoowel naar het Noord-Oosten als naar het Noorden-Westen uit. Behalve in het! hooge Noorden ligt een uitgebreide vlakke depressie over den Oceaan met een uitloopcr over de Golf van Biscaje en verder in Oost- Europa. In Scandinavië enPinland, West- Dultschland, ons land. Zwitserland, Frank rijk en op de Britsche eilanden heerscht mooi zomerweer. Onbewolkte gebieden wis selen af met plaatsen waar een zwaar wolk- dek de zonneschijn tempert en het weer koel houdt. Regen viel alleen In het hooge Noorden en ver ln het Oosten. De luchtdruk en tempera- tuurverdeeling zijin gunstig voor het tot! stand komen van een periode van warm zomerweer met eerst later kans op afkoeling en onweer Barometer 766m.M. 771 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van de Fa. KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 68 F. 62 F. 73 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Juli. Ondertrouwd 5 Juli: C. Kloos en E. van der Stelt: W. A. E. P. van Beek en J. M. van Muijen: A. Dibbets en A. Crombeen: L. C. Hartoeh en J. Th. B. Reimerink; Th. R. Groot en H. Bütkher; J. F. van der Wijden en E. Janssen; J. H. Galjaard en G. Schou ten; H. van der Veldt en A. G Besteman; H. W. J. Polderman en H. E. Lommatzsch. Getrouwd 5 Juli: P. J. B. Wijers en J. M. Brijan: A. J. Bos en B. Schroder: A. J. Bos en M. E. van Lierop; A. J. Cassee en K. Zeder; A A. B. Wijsman en A. M. Vollaerts; J. H. A. Mekenkamp en G. J Roet: J. van Doorn en J. M. Het.em: R. H. Nawrath en N. J. van Els- wijk; F. Welbedagt en IJ. Houtsma: J. Veld- meijer en J. Schoonbeek; A. J. van der Lende en M Bannink; F. W. Roose en N. Kopre- man; G. II. van Schie en J- Schouten; W. Th. Lammers en A. M. van der Meer; B. van Dijk en Z. Durans; K. Hoogendoom en C. H. de Koning. Bevallen 1 Juli: A. M. Polak—Bauer, d.; 3 Juli: H. G. Koomenvan 't Veen, d.; 4 Juli: J. A.a Nooteboomde Jager, z.; P. M. I-Ietem —Kuiper, d.; A. KorsAngenent, z.; 5 Juli: F. J. van den HaakBerbiers, d.; M. B. Oud- Stofberg, z. Overleden 3 Juli: A. C. Kruijer, 28 j.. Ged. Schalkburgcrgracht; R„ 2 mnd.. a. v. A. Stringer. Oude weg; 4 Juli: J. Schouten Jacobs. 55 .i.. Raaks: J. Vrolijkvan Ling, 70 j.. Amsterdamschevaart: G. C. Kruijerv. Keulen. 84 j.. De Genestetstraat: J. C. van Zijl—van der Meij. 80 j., Van Keulenstraat. IN SNELLE VAART TEGEN EEN AUTO GEREDEN. Een 16-jarige jongen fietste Woensdag avond ongeveer kawart over tien met on voorzichtig snelle vaart door de Bromostraat. Hij botste tegen een auto, viel en brak het rechterbeen. Hij is na behandeling door den Ongevallen dienst naar het gasthuis vervoerd. De fiets is stuk. Deu chauffeur treft geen schuld. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT 50-JARIG BESTAAN. Zaterdag 15 Juli hoopt de Amsterdamsche vereenlging voor gezondheids- en vacantie- kolonies haar vijftig-jarig bestaan te vie- reiu De eerste kinderen die door de veveeni- ging werden uitgezonden gingen naar de Pyramlde van Austeriitz en Wijk aan Zee. Pas ln 1884 werd het Koloniehuis te Zand- voort geopend. Van de heropening, die in 1929 plaats had, tot heden is het mooie huis voortdurend bewoond door een wisselende bevolking van 64 „bleekneusjes". Zoo genieten jaarlijks eenige honderden kinderen van zon en zee. GESLAAGD. Geslaagd voor de toelatingsexamens voor de middelbare scholen te Bloemendaal en Haarlem: Irma Byck, Dick Polak en Didy Snuyf voor het Kennemer Lyceum; Piet v. d. Waals, Willy v. d. Broek, Daan Otten. Piet Duiker en Hans Nagel voor het Chr. Lyceum, Dlck Polak voor 't Gem. Lyceum, Marlnus Böntlng, A. Kollenberg (voor dc 3e klasse van het Chr. Lyceum); Adolf Struch voor het Konn. Lyceum; Louis v. d. Poll voor het Chr. Lyceum. AALSMEER. NIEUWE DIRECTEUR VAN IIET P.T.T. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P. T. T. Is met ingang van 1 Sept. 1933 aangewezen als directeur van het P.T.T. kantoor te Aalsmeer, de referendaris 2e klas se der P. T. T., A. J. van de Velde, thans directeur van het P. T. T.ijkantoor te Gelder- walsen. HILLECOM HET SANEERINGSPLAN VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. EENIGE GRIEVEN EN BEZWAREN. Als er één zaak Is die de laatste maanden de gemoederen van bloembollenkweekers en -exporteurs heeft bezig gehouden dan is het wel het saneeringsplan dat indertijd door het C(entraal) B(loembollen) C(omité) bij de regeering is ingediend. In dit C.B.C. zijn alle vereenigingen, werkzaam in het bloem- bollenbedrljf, vereenigd. Zooals het altijd bij dergelijke plannen gaat zijn er voor- en te genstanders die elkander in woord en ge schrift heftig hebben bestreden en die te genstand is grooter geworden toen bleek dat de Minister van Economische Zaken de in uitzicht gestelde steun van 6 millioen gulden uit het plan lichtte. De voorgeschiedenis achten wfj bekend. Het plan beoogt het zieke vak weder gezond te maken. De z:ekte is in hoofdzaak veroor zaakt door het te veel telen van bloembollen met als gevolg lage prijzen, hetgeen dus een ernstig verlies op de kweekenj heeft doen ontstaan. De logische gevolgen hiervan zijn: een overvoerde markt, wantoestanden in den handel, slechte betalingen en een algemeene achteruitgang van den geheelen handel. Om het vak nu weder gezond te maken heeft men zich op het standpunt gesteld de productie in handen te krijgen. Heeft men die dan heeft men de mogelijkheid om maat regelen te nemen die rechtstreeks den han del raken. De oorspronkelijke idee om de overproductie weg te koopen, door alle bloem bollen die een bepaalden prjjs niet kunnen opbrengen van de markt af te nemen en den kweeker-eigenaar schadeloos te stellen bracht echter het gevaar mede dat deze methode zou werken als een fok- of teeltpremie en daardoor zouden wel personen geholpen wor den maar niet het geheele vak. Hier heeft dus de minister het oorspron kelijke plan verlaten en bepaald dat de ont trekking van leverbare bollen aan de markt gebaseerd moet zijn op de bepaling dat men het recht om in het najaar van 1933 bloem bollen te mogen telen alleen kan verkrijgen door mede te werken aan een opruiming van het teveel dat er reeds ln 1933 is. Hieruit volgt dus dat het eigendomsrecht der tegenwoordige eigenaren niet wordt aan getast, Een kweeker die niet bereid is mede te werken aan de inkrimping kan zoowel zijn leverbare bollen als zijn plantgoed verkoo- pen, doch hij krijgt dan geen z.g. teeltver gunning voor het a.s. najaar. De inleverings plicht rust dus alleen op de toekomstige eige naren van bloembollenkramen. Men is niet gebonden aan het inleveren van bepaalde soorten, maar wel moet men verschillende soorten gescheiden houden, ter wijl men een gedeelte direct moet inleveren en een gedeelte moet reserveeren. Deze re serve dient om later te worden vrij gegeven, indien blijkt dat de handel meer gebruikt dan er beschikbaar is. Indien dit laatste het geval zal zijn zullen de exporteurs nog wel eens voor moeilijkheden komen te staan om een bepaalde partij bijeen te krijgen. De minister heeft nu bepaald dat van hyacinthen direct van het veld moet wor den ingeleverd 8 H.L. van elke 100 R.R. nu té veld staande hyacinthen; gereserveerd moe,t. worden 5.2 H.L. van elke 100 R.R. Deze bollen moeten nat gemeten beneden 18 c.M. om vang zijn. Van leverbaar moet worden gere serveerd 8.8 H.L. van elke 100 R.R. van min stens 13 c.M. en hooger. Kweekers die In het najaar 1932 onder controle der vereenlging „De Hyacinth" reeds vrijwillig hebben vernie tigd kunnen volstaan met resp. 6 H.L., 4.2 H.L. en 6.8 H.L. Wanneer wij de totale met hyacinthen be plante oppervlakte schatten op rond 500.000 R.R. dan beteekent deze inlevering bij een normaal gewas een totaal van pl.m. 160.000 manden van 1.2 H.L. gevuld met bollen. In derdaad een respectabel aantal. Voor vroege tulpen moet worden ingele verd 11/2 K.G. per R.R. en gereserveerd wor den 1 K.G. aan plantgoed. Van leverbare bollen te reserveeren 1 K.G. per R.R. in de maat 10 c.M. en hooger. Voor Darwin-Mendel- en alle andere soorten tulpen moet worden ingeleverd 5 K.G. en gereserveerd 3 K.G. plantgoed per R.R. Van leverbaar te reserveeren 2 1/2 K.G. per R.R.. zift 10 en op. Bij vroege tulpen moet dit in te leveren plantgoed een normaal afloopende partij zijn tot 10 c.M. en bij de andere soorten tot zift 10. Alle bollen moeten droog en gepeld zijn. Een juiste berekening van het aantal in te leveren leverbare tulpenbollen is uiterst moeilijk, maar met een schatting van 200 tot 230 millioen bollen gelooven wij niet de plank ver mis te slaan afgezien van pl.m. 8CO.OOO H.L. plantgoed. Ook de narcissen zijn in 2 groepen ver deeld: grove en fijne soorten. Tot de grove behooren de trompetnarcissen, incompara- bilis-soorten, Dubbele Incomparable, Orange Phoenix, Sulphur Phoenix, Von Sion, Tros- narcissen en Poetaz-soorten. Hiervan moet worden ingeleverd 20 K.G. per R.R. en wel 80 pet. direct van het land en 20 pet. te reserveeren. Het ingeleverde moet zijn schoon, wind-droog, ongeraapt en normaal afloopend. In bijzondere gevallen kan afwijking worden toegestaan. Tot de fijne soorten behooren alle andere narcissen hierboven niet genoemd. Hiervan moet worden ingeleverd op dezelfde wijze 11 K.G. per R.R. Voor bedrijven met speciale culturen van Golden Spur en Dubb. Van Sion (men moet dan 2'3 van dc totale oppervlakte daarmede betelen) kan de bovengenoemde hoeveelheid van 20 K G. verminderd worden tot 14 K.G. Ten einde over een en ander een behoor lijke controle over dit uitgebreide plan te hebben zijn alle kweekers van bloembollen ondergebracht ln de Nederlandsche Bloem- bollenkweekerscentrale. gevestigd te Haarlem. Bij dit centrale lichaam zijn in de afgeloopen weken alle nauwkeurig gecontroleerde gege vens binnengekomen omtrent de totaal be- tcelde opervlakte. zoodat fraude of ontdui king vrijwel uitgesloten is, terwijl overal con troleurs zijn aangesteld. De groote grief van een groot deel kwee kers is nu dat deze in te leveren hoeveel heden niet vergoed worden en naar de mee ning van velen zal dit den doodsteek voor een groot aantal der kleine bedrijven betee- kenen. Immers na deze inlevering zullen de kleine bedrijven te klein worden om den eigenaar een bestaan te verzekeren en men is zeer sceptisch gestemd of de door den Mi nister vastgestelde minimum-prijzen daar aan wel tegemoet zullen komen. De Minister heeft namelijk voor de diverse soorten bollen in verschillende maten minimumprijzen vast- gesteld waar beneden de kweekers niet mo gen verkoopen. In arbeiderskringen, waar wij ook eens navraag deden, bleek men ook zeer bezorgd te zijn over deze inkrimping op groote schaal met het oog op grooter werk loosheid dan te voren. Hoewel v/ij dit aan de eéne zijde moeten beamen, moeten wij toch te anderer zijde op merken dat het gevaar van groote werkloos heid bij niet krachtig ingrijpen zeker niet minder groot zou zijn geweest, terwijl men door het nemen van deze krasse maatregelen verwacht dat het vak.in zijn geheel weer zal opleven. De exporteurs zijn ondergebracht in een export-centrale. Zij zijn eveneens gebonden aan minimum-verkoopprijzen in het buiten land. Ten bewijze dat zij zich aan deze prij zen hebben gehouden zullen zij in het a.s. export-seizoen hun facturen voor de buiten- landsche afnemers moeten overleggen waar op dan z.g. export certificaten worden afge geven. Bovendien moeten zij van den uitvoer 3 pet. betalen, van welk bedrag de kosten moeten worden bestreden. In Engeiand, de grootste afnemer van bloembollen, heeft men deze maatregelen met groote belangstelling gevolgd en het plan met groote sympathie ontvangen. Naar Engeland toch werden elk jaar groote hoe veelheden bollen gezonden, „op auctie" zoo als men dit noemt, welke aldaar tegen alle mogelijke prijzen werden verkocht en die aan den bonafiden handel groote afbreuk en schade toebrachten. De EngeJsche handelaren kochten in het voorjaar en in den zomer van de Holland- sche reizigers hun benoodigd kwantum bol len. In het najaar werd dan de markt over stroomd met de hier in Holland overgeble ven bollen, zoodat de handelaren door deze dumping ernstige verliezen leden. Hetzelfde geldt voor de broeiers, die groote kosten moesten maken om de bloemen te trekken en dan te ei-varen dat hun product per saldo de gemaakte onkosten niet opbracht. Dat dit voor den Hollandschen bonafiden expor teur natuurlijk eveneens verlies opleverde behoeft geen betoog. Men hoopt en verwacht dat nu aan dezen hoogst ongezonden cn ongewenschten toe stand een einde zal komen. Natuurlijk zal het saneeringsplan in zijn geheel zijn goede en slechte kwaliteiten heb ben, aan elke medaille zijn nu eenmaal twee zijden: insiders zullen dit beter kunnen be- oordeelen dan wij, maar wij gelooven stellig dat het door sommigen gepropageerde „uit zieken" een zeer gevaarlijk experiment is. IJMUIDEN HET WERK IN DE NOORDER- SLUIS. De kuip reeds geplaatst. NU NOG POMPEN EN WATERDICHT AFSLUITEN. Gistermiddag:! uur-was ook-hetoderde .stuk 'van de ijzeren kuip op den sluisBodém "ge plaatst en wel binnen «het tijdsbestek, dat men vodr het werk had- bepaald, zoodat het moeilijke karwei vlot verloopen is. De timnel is dus gereed en indien noodig kan de sluis weer in gebruik genomen worden. De duiker van den Rijkswaterstaat, de heer Haver heel't echter nog heel wat te doen, zoodat de sluis wel niet eerder geopend zal worden dan noo dig is. Met de in het machinegebouw aanwezige pompinricliting zal men nu de deurkas en de daarmee in verbinding staande ijzeren tunnel droog pompen. Dan zullen nog alle naden gedicht moeten worden, zoowel die welke gevormd worden op de aansluitingen van de kuipstukken en van de buitenstukken op de sluismuren als die welke aan den on derkant van de op de granieten banden welke dwars over den sluisbodem liggen, gevormd worden. Dit dichten geschiedt met behulp van een bijzonder soort touw, dat van buiten af op de naden wordt gelegd en dat door den druk van het water in de naden wordt ge dreven. Vervolgens worden de naden nog dicht gemaakt met kolengruis, van welk ma teriaal men twee ton heeft laten aanrukken. Het dichtmaken geschiedt natuurlijk dooi den duiker. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0.85—0.60 Griet per 50 K.G. f 33—18 Tongen per K.G. f 1.40—0.65 Groote schol per 50 K.G. f 37 Midelschol per 50 K.G. f 3327.50 Zetschol per 50 K.G. f 27—21.50 Kleine schol per 50 K.G. f 23—5 Schar per K.G. f 8.50—1.75 Tongschar per 50 K.G. f 3023 Vleet per stuk f 2.201 Kleine poon per 50 K.G. f 75. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2421. KI. Middelschelvisch p. 50 K.G. f 2312.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 18—3 Kabeljauw per 125 K.G. f 64—35 Gullen, groote. per 50 K.G. f 1512.50. Idem kleine f 134.20 Leng per stuk f 1.070.67 Heilbot, per K.G. f 1—0.85 Wijting per 50 K.G. f 2.S0—1.60 Koolvisch per stuk f 0.670.44 BESOMMINGEN Poolzee IJm. 77, 270 manden f 1570. Vios III IJm. 1. 40 manden f 700 Hoop. IJm. 48, 140 manden f 1150. Raaf. IJm. 432, 55 manden f 1000. Timor IJm. 491. 315 manden f 2130, Loggers: SCH 89, f 680, KW 104. f 850, KW 130 f 460, KW 68 f 620, KW 49 f 640, KW. 24 f 450. Kotters: E 409 f 630, E 436 f 1280. INBRAAK IN EEN CONSUMPTIETENT Door S. te IJmulden Is aangifte gedaan, dat in den nacht van 3 op 4 Juli j.l. is in gebroken in zijn consumptietent op het strand alhier. Ontvreemd zijn een verrekijker, een flesch ranja cn wat suikerwerk. Door verbreking van een glasruit heeft de dader zich toegang tot de tent verschaft Door de politie wordt een onderzoek inge steld. GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE De landavond van de Gereformeerde Jeugdcentrale, waaromtrent- wij reeds het een cn ander hebben vermeld, zal worden opgeluisterd met muziek van het Chr, Fan farecorps „Juliana", directeur de heer J. W. Klut. Ds. R. J. v. d. Meulen zal het openings woord spreken. Mr. H. Bijleveld van Amster dam zal spreken over het onderwerp „Calvi nisme tegenover Fascisme en Nationaal So cialisme". Na de pauze spreekt- ds. J. C. Brussaard van Bloemendaal over „Karaktervorming", Dr. D. J. van Katwijk spreekt het slotwoord. Zooals men weet vindt de landdag plaats ln het Heerenduin. PERSONALIA. Het laatste nummer der IJmuider Kerkbo de bevat een artikel over het a.s. vertrek van den heer A. TI. W. van 't Hoff, chef van het radio-peilstation van Bux-eau Wijsmuller. De heer van 't Hoff heeft veel vrljwllligen arbeid verricht voor de ziekentelefoon der Gercf. Kerk (West) waarvoor zoowel de zie ken als de commissie hem veel dank ver schuldigd zijn. Den heer van 't Hoff gaat zich vestigen in Maarsen (U.) waar hij een radio-centrale heeft aangekocht. BEVERWIJK HET BEELD VAN DE GROENTENMARKT. EEN INZINKING VOOR VEEL PRODUCTEN. Hef. verloop van den groentenhandel was ln den aanvang van de afgeloopen week niet ongunstig, maar na een goed begin vertoon de de markt vooral op de laatste veiling meer en meer een zeer onstandvastig beeld. Voor veel producten onderging de markt een sterke daling en het waren vooral de massa artikelen. die daarvan in de eerste plaats de nadeelen moesten ondervinden. Een van de hoofdproducten, de sla mocht zich in het begin van de week in een willige stemming verheugen. Er was een neiging van vooruitgang te bespeuren, maar het bleek slechts ijdele hoop te zijn. Op de veiling van Woensdag' liep het voor dit artikel weer mis, zelfs moesten vele partijen weer als waarde loos worden „doorgedraaid"'. Voor het ge deelte van den aanvoer, dat verkoopbaar was, varieerden de prijzen van 1535 ets, per kist, waarvan de topprijs echter maar heel zeldzaam betaald werd. Ook doperwten, waarvan de aanvoeren in betcekenis toenemen ontkwamen niet aan den druk en zakten, de eene soort meer. de andere minder, geleidelijk naar een lager prijspeil. Peulen maken tot nu toe een uit zondering en zijn steeds voor goede prijzen te plaatsen. De groote belangstelling voor diz. product zal echter wel toe te schrijven zijn aan den beperkten aanvoer. Het zijn dan ook slechts enkele tuinders, die van deze gunstige uitzondering kunnen profiteeren. Bospeen was eveneens voor goede prijzen te plaatsen. Goede kwaiiteit bracht het van 1013 ets. per bos- De aanvoer van bloemkool was beperkt en vertoonde nog al afwijkende kwaliteiten. Voor eerste soort bestond veel kooplust en sommige buitengewoon goede partijtjes kwa men zelfs aan zeer hooge prijzen. De aanvoer van snij- en spersieboonen bleef' nog- tot kleine hoeveelheden beperkt. Voor deze glasproducten wordt zeer veel belangstelling aan den dag gelegd, met als gevolg goede prijzen. De aanvoer van nieuwe aardappelen begint van beduidenden omvang te worden. De prijzen, welke worden besteed zijn echter zeer laag en moeten dan ook als niet-loonend worden aangemerkt. EEN TOMBOLA IN DE FRÖBELSCHOOL B. en W. hebben aan het hoofd van de R.K. Fröbelschool aan de Koningstraat toestem ming verleend tot het houden van een tom bola in een der lokalen dier school aan de Koningstraat op 22, 23 en 24 Juli a.s. De op brengst is bestemd voor het Missiewerk. Aan deze verloting zal een tentoonstelling van het door de kinderen vervaardigde Fröbel- werk worden verbonden. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN In de ledenvergadering van de afdeelïng Beverwijk van den Algemeen en Nederland- schen Bond van Handels- en Kantoorbedien den, werd met algemeene stemmen een mo tie aangenomen van den volgenden inhoud: De huishoudelijk vergadering van den Alg. Ned. Bond van Handels en Kantoorbedien den stelt vast: dat de boycot een der krach tigste wapenen is. die, mits systematisch en weloverwogen gehanteerd, tegen het Duit- sche fascisme kunnen worden aangewend; heeft met groote instemming kennis geno men van het besluit van den Algemeenen Raad uit N. V. V. en S. D. A. P. om over te gaan tot stichting van het Centraal Boycot- Bureau uit de moderne arbeidersbeweging en tot een boycot van het koopen van Duit- sche waren; heeft verder met instemming vernomen, dat ook in het buitenland krachtige pogin gen worden gedaan, om aan deze boycot een internationaal karakter te geven: roept alle leden van de organisatie op, om het werk van het Centraal Boycot Bureau- Comité zoo krachtig mogelijk te steunen; vertrouwt, dat de leden zich voortaan zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omgeving de krach tigste propaganda voor dezen boycot zullen voeren. Na behandeling en vaststelling dezer motie bracht de afgevaardigde verslag uit van het te Amsterdam gehouden Bondscongres, ter wijl verder voorbereidingen werden getrof fen voor het houden van een landdag met de zuster-afdeelingen uit geheel Noord-Hol land. Deze landdag zal in de maand September worden gehouden. NAAR STRAND EN ZEE De dagelijksche uitzending van kinderen naar Wijk aan Zee door de R.K. Vereeniging ,,'t Schoolgaande kind" zal op Maandag 10 Juli a.s. aanvangen, Het vertrek geschiedt des morgens te 8.45 uur vanaf het Stations plein. DE GOEDKOOPE TAXI'S. Sedert enkele weken heeft ook te Beverwijk de sneltax zijn intrede gedaan. Onder den naam Bevertax heeft de firma Marees en kele wagens op den weg gebracht, die tegen lager tarief rijden en waarvan dan ook een ruim gebruik wordt gemaakt. Intusschen is de komst van een tweede onderneming aan gekondigd. In het perceel Breestraat 55 zal een garage worden ingericht voor een in richting, die eveneens voornemens is goed- koope taxi's te laten rijden. DE AARDBEIEN-CAMPAGNE. HET WORDT EEN MISLUKKING, De verwachting, dat de aanvoer van aard beien deze week haar hoogtepunt zou berei ken, wat bij een normaal verloop van den oogst ook zeker het geval had moeten zijn, is niet bewaarheid. Het beschot blijkt dit jaar niet mee te vallen en zoo doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de aan voer reeds sterk vermindert, hoewel deze, gerekend naar het luttele aantal weken, dat de oogst thans duurt, het maximum eerst in de komende had moeten bereiken. In den handel was juist een wijziging ten goede ingetreden. Toch blijven de prijzen over het algemeen nog aan den lagen kant en wel in die mate. dat de uitkomsten van de aardbeienteelt, die voor vele tuinders in Kennemerland nog steeds een levenskwestie genoemd kan worden, totaal onvoldoende moeten worden geacht. In financieel opzicht ziet het er niet anders uit, dan dat de aardbeienoogst van het jaar 1933 op een mislukking zal uitloopen. In de periode van 28 Juni4 Juli waren gemiddelde prijzen aan de veilingen per 100 K.G. oo 28 Juni f 11.33: 29 Juni f 13.40: 30 Juni f 16.17; 1 Juli f 16.79: 3 Juli f 20.37 en op 4 Juli f 15.93. Dat op den derden Juli nog een gemiddelden prijs van f 20.37 kon worden bereikt was toe te schrijven aan het feit. dat de aanvoer op dien dag belangrijk minder was. FELLE BRAND IN EEN ROOKERIJ. In den nacht van Woensdag op Donderdag te ongeveer 4 uur ontdekten omwonenden, dat brand was uitgebroken in een steenen schuur staande achter het perceel van den. slager Piekema aan den Alkmaarschenweg, die hierin een rookerij had gevestigd. Ter stond werd de politie gewaarschuwd, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Intus schen gelukte het aan buren om uit de fel brandende schuur nog een groentenwagen in veiligheid te brengen, maar een bestelauto als mede een paar motorrijwielen en een rijwiel werden een prooi der vlammen Toen de brandweer met de motorspuit arriveerde, stond het steenen gebouwtje in lichterlaaie. De vlammen bleken zich ook medegedeeld te hebben aan een schuurtje, dat in de nabij heid stond, doch de brandweer wist hier ver dere uitbreiding te vooi-komen. De rookerij zelf was echter niet meer te behouden en brandde geheel uit. De belendende perceelen liepen geen gevaar en overigens zorgde de brandweer er voor, dat de vlammen geen ge legenheid kregen om over te slaan. Na onge veer een uur had de brandweer het vuur be dwongen; zij heeft de muren, die nog waren blijven staan, omvergehaald ten einde even- tueele ongevallen te voorkomen. Het schuurtje was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. BEDANKT ALS RAADSLID. De heer R. Hilbrink heeft bedankt als lid van den gemeenteraad. Hij had sinds 1931 voor de V. D. zitting. Zijn opvolger op de lijst is de heer J. P. Melchers. VELSEN KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOP HANDEL. De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uittreksel uit elk der kiezei-slijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ter secretarie der ge meente ter inzage is nedergelegd en dat een ieder bevoegd is tot en met 4 Juli a.s. bij de Kamer verbetering der vastgestelde lijsten te vragen, op grond, dat hij zelf of een andei", in strijd met de wet, daarop voorkomt, xxiet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. SCHOOLREISJE. J.l. Dinsdag heeft de 3e klasse van school G. haar jaarlijksch reisje gemaakt, ditmaal naar Valkenveen en Muiderslot. De leiding berustte bij den heer J. van Rossum. De kin deren hebben volop genoten en voldaan keerden ze huiswaarts. Dinsdag 11 Juli a.s. maakt de 5e klasse van deze school een uitstapje naar 't Gooi. Donderdag 13 Juli gaat de 4e klasse naar Bergen en Schoorl en Vrijdag 14 Juli ondei*- neemt de 6e klasse een reisje naar Rhenen en Wageningen. De leerlingen der 7e klasse verbeiden met ongeduld den 21en Juli op welken datum zij onder leiding vaix het hoofd, den heer Hcins een uitstapje maken naar Bergen en Schoorl, waar ze één nacht zullen logeeren in de Jeugdherberg. V. Cr. S.—TWEEDE JEUGD. Zaterdagmiddag wordt in het Van Gelders Sportpark een wedstrijd gespeeld tusschen V.G.S. I en een elftal der Tweede Jeugd uit Haarlem. UITBREIDINGSPLAN. In de Raadsvergadering van 13 Juni 1933 stelde de Raad om advies in handen van B. en W. een adres van S. Bol te Driehuis, in zake het in exploitatie brengen van zijn ter rein aldaar. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad thans het volgende mede. In de vergadering van 7 December 1932 werd een beslissing op een verzoek van Bol. voornoemd om wijziging van het uitbreidingsplan, over neming van den hem toebehoorenden grond of toekenning van een schadeloosstelling, aangehouden, ten einde adressant in de ge legenheid te stellen die zaak in een vergade ring der commissie van bijstand in het be heer der openbai-e werken nader toe te lich ten. Van de hem geboden gelegenheid is door adressant gebruik gemaakt. Het gevolg dei- gevoerde besprekingen is geweest, dat door Bol een exploitatieplan is opgemaakt en bij B. en W. ingezonden, opdat aan de hand daarvan zou kunnen worden nagegaan of en in hoeverre er voor de gemeente aanleiding zou bestaan hem een tegemoetkoming in de kosten van aanleg der over zijn terrein ge projecteerde straten te geven, dan wel of op andere wijze aan de voor hem bestaande moeilijkheden zou kunnen worden tegemoet gekomen. Na ampele overweging waren B. en W. evenwel niet in staat adressant een voor stel te doen, van welke omstandigheid zij hem bij schrijven van 2 Mei 1933 mededee- ling deden. Thans heeft adressant zich tot den raad gewend met een plan tot exploitatie van zijn tei-rein. Ook dit plan echter geeft naar de meening van B. cn W. geen enkele oplossing. Zij meenen daarom hun vooi'stel, opgenomen in gemeenteblad no. 107 van 1932, te moeten handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2