De Ontwapeningsconferentie. UIT HET BUITENLAND DONDERDAG 6 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Roosevelt's jongste boodschap aan de wereld conferentie. Tijdelijke stabilisatie doelloos. Eerste taak is de prijzen weer op niveau te brengen. „Indexvaluta" ter ondersteuning van het Amerikaansche saneeringsplan? Verdaging der conferentie onver mijdelijk? Uit Berlijn: De Centrumpartij ontbonden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. De lang verwachte verklaring der Ameri kaansche delegatie is Woensdagavond gepu bliceerd. Deze verklaring komt in hoofdzaak neer op een wensch tot voortzetting der on derhandelingen der economische wereldcon ferentie. De verklaring luidt ongeveer als volgt: De Amerikaansche president heeft duide lijk gemaakt, dat een tijdelijke stabilisatie op het oogenblik doelloos is. Roosevelt roept de economische wereldconferentie op haar fundamenteel werk ten einde te voeren, n.l. het tot stand brengen van een verlichting der verschillende staten voor een verzachting en genezing der economische kwalen. Als te vo ren hecht Roosevelt het grootste belang aan het succes en de samenwerking der confe rentie, waarbij hij de volgende bijzonder heden uiteenzet: ,,De nieuwe waardeering van den dollar in verhouding tot de Amerikaansche goederen is een doelstelling waarvan de regeering en het volk van Amerika niet kunnen worden af geleid. De waarde van den dollar met betrek king tot de buitenlandsche valuta's kan voor ons niet van onmiddellijk belang zijn. De koerswaarde van den dollar zal er in laatste instantie van afhangen, in hoeverre de an dere volkeren succes hebben bij het doen stijgen der prijzen voor hun eigen goederen in verhouding tot hun valuta's en kan niet worden vastgelegd, voor in dezen zekerheid bestaat. Overigens is Roosevelt het, aldus de verkla ring verder, eens met de in het Engelsche Lagerhuis afgelegde verklaring. Hij staat op het standpunt, dat een terugkeer tot den gouden standaard het uiteindelijke doel van Amerika zou kunnen zijn. wanneer hiervoor de noodige voorwaarden veilig gesteld zijn. Amerika moet zich echter volkomen vrijheid voorbehouden met betrekking tot de keuze van het tijdstip en de pariteit. De urgentste taak is de prijzen weer op een niveau te bren gen waarop de industrie en voor alles de landbouw met winst kan werken. De tweede taak is de eenmaal bereikte prijsaanpassing in stand te houden. Een ver der probleem, dat door de conferentie zou kunnen worden besproken is welke rol goud en zilver moeten spelen, wanneer de aanpas sing veilig gesteld is. Ten slotte wordt verklaard: Wij kunnen nauwelijks aannemen, dat ons, volgens onzen plicht ingenomen standpunt in de minder belangrijke kwestie der tijdelijke stabilisatie het verder voeren van de onderhandelingen op eenigerlei wijze zou kunnen beïnvloeden. Tn conferentiekringen is men van opvat ting. dat een verdaging thans onvermijdelijk is. Het besluit hierover zal worden genomen in de plenaire zitting van Vrijdag a.s. Eenige commissies zullen echter hare werkzaam heden voortzetten. Naar „Universal" meldt, is Roosevelt voor nemens een „indexvaluta" ter ondersteuning van het Amerikaansche saneeringsplan in te voeren. Het uitvoervei-bod van goud blijft gehandhaafd. Behalve de aanwezie goudvoor raad moet zilver dienen tot dekking van de „indexvaluta". De ..Indexvaluta" is noodzakelijk om de in terne koopkracht veilig te stellen. Het index- valutaprogram, dat sedert den terugkeer van den president te Washington ononderbroken onderwerp van bespreking heeft gevormd met toonaangevende persoonlijkheden, is aldus dit bericht een der koenste plannen der regeering-Roosevelt. Het gaat hier om een proef, waarbij Roosevelt bereid is des noods 5 tot 6 verschillende wegen te bewan delen tot de juiste gevonden is. Een wijziging van het goudgehalte van den dollar is hier voor echter niet noodig. Roosevelt aldus wordt verder gemeld is er van overtuigd, dat de conferentie voort gezet zal worden. Het beste bewijs daarvoor is, dat de nieuwe Zweedsche gezant, Stein- hardt, met de laatste instructies van Roose velt naar Londen is gezonden. Roosevelt houdt het voor noodzakelijk, dat de Europeesche landen hun begrootingen en de nationale valuta's in ieder geval aanpas sen aan de prijzen in het eigen land. Roose velt is in dit geval bereid den anderen staten goud als dekking af te geven. DUITSCHLAND. De Duitsche Centrumpartij publiceerde Woensdagavond naar uit Berlijn wordt ge meld laat een communiqué, volgens hetwelk het Centrum op grond van den volkomen ver anderden politieken toestand in overeen stemming met den rijkskanselier besloten heeft de partij onmiddellijk te ontbinden. Het ontbindingsbesluit van het Centrum luidt als volgt:" De politieke omwenteling heeft het Duit sche staatsleven op een volkomen nieuwe basis geplaatst, die geen ruimte meer laat voor een tot voor kort mogelijke partijpoli tieke activiteit. De Duitsche Centrumpartij ontbindt zich derhalve in overeenstemming met den Rijkskanselier Hitier onmiddellijk. Met deze ontbinding wordt echter aan hare aanhangers de mogelijkheid geboden hun krachten en ervaringen zonder voorbehoud ter beschikking te stellen van het onder lei ding van den rijkskanselier staande Natio nale Front in positieve medewerking in de beteekenis van versterking van onze natio nale, sociale, economische en cultureele ver houdingen en tot medewerking aan den op bouw van een nieuwe orde in den rechts staat. De Centrumspartij voltrekt de noodza kelijke organisatorische liquidatie met zoo veel mogelijken spoed. Zij mag hierbij loyaal op rekenen, dat de afwikkelingswerkzaamhe den niet worden gestoord, dat de in beslag neming van goederen, die tot dusverre partij bezit waren en politieke arrestaties van voor malige partijleden in de toekomst achter wege zullen blijven en dat reeds gearresteer den weer worden vrijgelaten voor zoo ver geen verdenking bestaat van strafbare da den. Zij geeft verder uiting aan de gerechtvaar digde hoop dat degenen, die tot dusverre aanhanger waren van de Centrumpartij dooi den leider der nat.-soc. beweging in de toe komst beschermd zulen worden tegen laste en achteruitzetten en dat de katholieke tot den nationalen staat positief staande pers dezelfde behandeling zal ondervinden als de overige nationale pers. Den afgevaardigden in rijksdag, landdagen en gemeenteraden is met betrekking tot de handhaving hunner mandaten volkomen vrij heid van besluit gegeven. De leden van de voormalige centrumfrac ties treden dus niet gesloten als hospitanten in de fracties der NSDAP, maar blijven voor eerst zonder fractie en houden alleen door verbind in gsmannen voeling met de fracties der NSDAP. De aanstelling dezer vertrou wensmannen zal geschieden in onmiddellijk overleg met de bevoegde fractie voorzitters der NSDAP. In overeenstemming met den rijkskanselier Hitier en de bevoegde fractie voorzitters der NSDAP. wordt als verbindings man van de voormalige rijksdagfractie van het centrum aangewezen ar. Hackeisberger bij de rijksdagfractie der NSDAP. Duitschland. Gearresteerde functionarissen der Beiersche Volkspartij in vrijheid. De Beiersche staatsminister van Binnen- landsche Zaken. Adolf Wagner, heeft, nadat de Beiersche Volkspartij met al haar officieele onderafdeelingen is ontbonden, ter ten uit voerlegging der noodzakelijke ontbindings- maatregeien en ter kalmeering van het poli tieke leven een beschikking uitgevaardigd. Alle zich in arrest bevindende functionna- rissen der voormalige Beiersche Volkspartij moeten in vrijheid worden gesteld. Al dege nen. die tot nu toe in het politieke leven op den voorgrond traden, wordt aangeraden zich zooveel mogelijk achteraf te houden, terwijl nog beter wordt geacht, dat- zij van het poli tieke tooneel verdwijnen. Het vroegere lid maatschap dezer partij mag noch voor amb tenaren van den staat noch voor anderen reden zijn tot achteruitzetting, vervolging of uitsluiting aan de medewerking bij den op bouw van den staat. Engeland. Dr Hypolito Irigoyen, de vroegere president van Argentinië en leider der eens zoo mach tige radicale partij is op 83 jarigen leeftijd overleden. Nog een Russisch pact. LONDEN, 5 Juli. (V. D.) Een derde pact ter definieerïng van den „aanvaller" werd Woensdag ter Russische ambassade getee- kend tusschen Rusland en Litauen. Rusland heeft hiermede tot nu toe deze overeenkomst aangegaan met 11 nabuurstaten. Critiek van Austen Chamber lain op den nieuwen Duitschen geest. V.D. meldt uit Londen d.d. 5 Juli: In de Lagerhuiszitting van vandaag heeft Sir Austin Chamberlain er bij de regeering op aangedrongen haar politiek ten aanzien van luchtbombardementen voor politiedoel einden te herzien. Hij zeiae. dat in bepaalde streken en onder zekere omstandigheden het vliegtuig als vechtwapen het mees! humane instrument is dat gebruikt kan worden wegens de snelheid, waarmede het in staat is de troebelen te voorkomen. Doch de kwestie komt thans aan de orde in ver band met de algemeene ontwapening en ondanks de Britsche verplichtingen den vrede te handhaven, aan de grenzen der civilisatie, kon Chamberlain niet inzien hoe zij andere naties kon vragen er in toe te stemmen. Sir Austin cri;:see:cU voorts den nieuwen geest welke in Duitschland overheersen:. Hij zeiae dat hij z:ch deze kwestie sterk ter harte neemt, omdat hij jarenlang heel hard en niet zonder resultaat er naar heeft ge streefd Duitschland terug te brengen m den kring der naties. Thans ziet hij. dat alle hoop. indien zij nog niet vervlogen is ten minste op den achtergrond is gekomen door dezen nieuwen Duitschen geest. Indien Duitschland de herziening der verdragen wenscht, moet het de wereld er van over tuigen dat de redelijke wijziging der verdra gen Duitschland tevreden zou stellen. Zoo lang iedere toespraak, welke in Duitschland wordt gehouden en ieder punt van zijn pro paganda dreigend is, konden zij niet ver wachten, dat degenen die zij bedreigen zou den. ontwapenen. Indien Duitschland zijn verplichtingen zou in acht nemen, indien het zou ophouden zijn naburen te bedreigen zou het de wereld verzekeren, dat wanneer het ontwapening vraagt van hen die nog niet ontwapend hebben, het naar eigen veiligheid zoekt en niet eenvoudig tracht de positie te verwerven, waarin het in staat zou zijn de-, uitdagende houding aan te nemen en den vrede te verstoren. Oostenrijk. Manifest der Nazi's tegen Dollfuss c.s. De leiding der ontbonden Oostenrijksche N.S.D.A.P. «HitIer-beweging) en voor de lei ding van den Heimatschutz van Stiermarken, resp. onderteekend door Habicht, Proksch en Rschny en door Rauscher, is d.d. 5 Juli een proclamatie uitgevaardigd aan dc nationaal- sociaüstischc leden van den Heimatschutz van Stiermarken en de Duitsche mannen en vrouwen in Oostenrijk, waarin tot den strijd wordt opgeroepen. In deze proclamatie wordt het verbod der nationaal socialistische beweging een dolk stoot in den rug der Duitsche verheffing ge noemd, zoomede politiek en economisch een De Mexicaanschc Martina de la Roca heeft dezer dagen volgens haar zeggen haar 170sien verjaardag gevierd. Zaro Agha noemt zich dus blijkbaar ten onrechte de oudste bewoner van de wereld. De verdaging der vergaderingen tot October. Een vergelijking tusschen Juli 1932 en Juli 1933. Optimistische woorden van den scheidenden Sir Eric Drummond. GENèVE, Juli 1933. (Van onzen correspondent). Het is geloopen, zooals reeds te voorzien was, toen de groote krachtproef, om nog vóór de opening der Economische en Finan- cieele Wereldconferentie van Londen op 12 Juni een principieele overeenstemming over de voornaamste nog bestaande strijdvragen te bereiken, mislukt was: de tweede lezing van het „als grondslag der te sluiten con ventie" eenstemmig aanvaarde ontwerp van MacDonald is tot October moeten uitgesteld worden. Nu het Henderson niet mogelijk is geweest in het door economische en vooral financieele zorgen geteisterde Londen ook nog de aandacht voor de zorgen der Ont wapeningsconferentie te verwekken, heeft hij zelf den moed gehad, om een verdaging der bijeenkomsten van het Bureau en van de Algemeene Commissie der Conferentie voor te stellen. Het zou hem natuurlijk niet moeilijk zijn gevallen, om „ter redding van den schijn" nog een arbeidsprogramma op te stellen, waarover nog wel de geheele maand Juli had kunnen gepraat worden, zoodat men dan met beter „fatsoen" in Augustus, de gebrui kelijke vacantie-maand, weder had kunnen uiteengaan. Het rapport van de zoogenaamde „effectieven-commissie", die onder voorzitter schap van onzen met taaie volharding en plichtbewuste onpartijdigheid gewapenden landgenoot generaal Van Tuinen niet minder dan 49 vergaderingen heeft gehouden over de in militaire kringen uiterst belangrijk ge achte strijdvraag, in hoeverre „prae-mili- taïre opleiding" en „para-militaire organi saties", zooals de Duitsche Stahlhelm en de „Storm-afdeeling" der Nazi's, geoorloofd zouden zijn en in hoeverre daarmede reke ning zou moeten worden gehouden bij de vaststelling van het maximum aantal sol daten,. dat gemiddeld per dag in een land zou mogen onder de wapenen zijn. zou nog wel stof toi wekenlange besprekingen in de Algemeene Commissie hebben kunnen op leveren Henderson begreep echter terecht, dat thans lang genoeg op de Ontwapeningsconfe rentie gedebatteerd is en dat de openbare meening der wereld al dit praten ..beu" is geworden. De Ontwapeningsconferentie zou stellig nog veel meer in diskrediet geraakt zijn. wanneer zij weder een maand met pra ten over een voor de militairen belangrijke, doch voor het geheele ontwapeningsvraag- stuk toch meer ondergeschikte kwestie zou verdaan hebben, dan thans, nu eerlijk ver klaard is. dat het oogenblik voor de tweede lezing nog niet aangebroken en een ver daging der openbare besprekingen dus nood zakelijk is. Voorzitter Henderson heeft in de vergade ring der Algemeene Commissie, waarin tot vei'daging tot October besloten werd. boven- dien duidelijk gemaakt, dat er wèl is een verdaging der „vergaderingen" der Ontwape ningsconferentie, doch niet een verdaging der Conferentie zelf. De Conferentie gaat voort, doch onder toepassing van andere methoden. Tot dusverre heeft men getracht voorwaarts te komen door middel van open bare besprekingen. Deze methode heeft al thans tot dit voordeel geleid, dat de ver schillende regeeringen thans precies weten, wat elkanders verlangens en wenschen zijn. Met een volkomen kennis van zaken omtrent de standpunten der verschillende regeeringen zal Henderson thans met de toepassing der nieuwe methode, die ongetwijfeld slechts voor een tusschen tijdperk dienen zal, een aan vang kunnen maken: met de methode der vertrouwelijke onderhandelingen op den grondslag van MacDonald's ontwerp-conven- tie. Zijn streven daarbij een compromis tus schen de verschillende opvattingen te ver krijgen, kon in de 14 dagen tijd. die hij zich voor zijn Londensche besprekingen gesteld had, onmogelijk met succes worden bekroond. Henderson heeft zich thans met instemming van de Algemeene Commissie ruim drie maanden tijd voor deze vertrouwelijke be sprekingen gegund. Hierdoor zijn de kansen, dat voorzitter Henderson inderdaad zijn doel bereiken zal. ongetwijfeld belangrijk ver beterd! Bij den aanvang der langdurige zomer- vacantie der Algemeene Commissie vroegen de leden daarvan natuurlijk zichzelf en el kander. of de vooruitzichten op een uitein delijk succes der Ontwapeningsconferentie thans eigenlijk beter of ongunstiger zijn dan verleden jaar in Juli bij den aanvang van het zomerreces het geval was. De inzichten lieoen zf/:r uiteen. Er waren tal van pessi misten, die deze vraag eigenlijk geen vraag meer achten; voor hen staat het vast dat de de bijeenkomst van 29 Juni 1933 een histo rische bijeenkomst geweest was. omdat deze de begrafenis der eerste Ontwapenings conferentie beteekende. Zulk pessimisme heb ben wij echter reeds tal van malen gehoord. Ik herinner mij nog heel levendig, hoe menigeen in April 1927. toen de eerste be langrijke zitting der Voorbereidingscommis- sie-Loüdon op grond van nog onoverwinlijk gebleken meeningsverschillen uiteenging, ver zekerde, dat dit het einde der Geneefsche ontwapeningsbesprekingen beteekende! Ik herinnerd mij niet minder duidelijk, hoe ook verleden jaar de vacantieresolutie-Benés als „een eerste-klasse-begrafenis" der Ont wapeningsconferentie werd uitgelegd! On danks al deze pessimistische verklaringen is het werk ter voorbereiding en aanneming van een eerste conventie tot internationale bewapeningsvermindering steeds voortgezet. Omdat alle regeeringen inzien, dat dit werk nu eenmaal niet mag mislukken, heeft men steeds weder een middel gevonden, om den vastgeloopen wagen weder in beweging te brengen. En zoo zal het dan ook thans gaan Reeds menigmaal wees ik in mijn brieven erop. welk een groot voordeel verkregen is. doordat de Ontwapeningsconferentie thans eindelijk een precies geredigeerd ontwerp- conventie als algemeen aanvaarden grond slag voor haar verdere werk bezit. De eerste lezing heeft doen zien, dat tal van meenings verschillen omtrent verschillende artikelen van MacDonald's conventie nog bestaan, doch in werkelijkheid gaat de strijd thans nog slechts om twee groote vragenhet tem po van de vernietiging van dc zwaarste ka nonnen en tanks eenerzijds, de omvang van het toezicht op de naleving der ontwape ningsconventie anderzijds. Het zal dc taak van Henderson moeten zijn de Duitschers. Engelschen en Italianen tot zulk een doel treffend jaarlijksch en automatisch werkend internationaal toezicht tc bewegen, dat de Fransche erin zullen toestemmen binnen de vijf jaren al hun zware kanonnen en tanks te vernietigen, indien dit toezicht de stipte eerbiediging van de conventie door alle lan den zal hebben aangetoond. Deze taak te volbrengen door langzaam-maar-zeker voor waarts gaande besprekingen te Berlijn. Lon den. Parijs en Rome moet den onvermoeiden. nimmer-versagenden en een groote mate van gezond verstand bezittenden Henderson ten slotte niet onmogelijk zijn! Wij. Hendersoniaansche optimisten, die thans anderhalf jaar gemeend hebben onze oogen voor de meeningsverschillen tusschen de verschillende partijen zeker niet te mogen sluiten, doch die in tegenstelling tot de pes simisten ons gerechtigd en zelfs verplicht hebben gevoeld ook voor de mogelijkheden van een compromis, voor dc teekenen van geleidelijke toenadering tusschen de ver schillende standpunten onze oogen open te houden, wij zijn in ons vertrouwen op den uiteindelijken goeden afloop der Ontwape ningsconferentie versterkt door de verklaring van een man, wiens woorden zeker ten volle ieders aandacht verdienen: den scheidenden secretaris-generaal van den Volkenbond en tevens van de Ontwapeningsconferentie Sir Eric Drummond. In de zoogenaamde „historische" bijeen komst van 29 Juni 1933. die historische zou zijn omdat zij de begrafenis der Ontwape ningsconferentie zou hebben bet eekend. heeft Sir Eric Drummond, de man die alle open bare vergaderingen heeft bijgewoond, doch tevens ook zoo menig vertrouwelijk gesprek met de voornaamste gedelegeerden heeft ge houden. eindelijk zijn tradïtioneele stilzwij gen verbroken en den twijfelaars een riem onder het hart willen steken. Sir Eric Drum mond. op een afscheidswoord van voorzitter Henderson antwoordend gaf daarbij spon taan de uitspraak, dat hij op grond van zijn zorgvuldig volgen der daeelijksche conferen tiegebeurtenissen en van'zijn gesprekken met de gedelegeerden heengaat met de overtui ging, „dat de kansc-n op succes der Ont wapeningsconferentie gunstig zijn en dat de hoop gerechtvaardigd is, dat nog in den loop van het jaar 1933 de eerste ontwapenings conventie zal gesloten worden!" Zulke woor den van den man. die om zijn voorzichtige stilzwijgendheid even bekend is als om de helderheid van zijn internationaal inzicht, mogen een geruststelling zijn voor allen, die wellicht vreezen. dat de verandering dei- methode van werkenn der Ontwapeningscon ferentie met een opgeven van de hoop op een goed resultaat ervan zou gelijk staan! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. misdaad aan de toekomst van Oostenrijk, zoowel als aan het Duitsche volk. De nationaal socialistische beweging van Oostenrijk wijst onherroepelijk het door de regeering Dollfuss en haar „Oostenrijksche front" tegen haar gerichte verwijt van hoog- en landverraad van de hand. Woordelijk vervolgt de proclamatie: De re geering Dollfuss heeft onder schending van recht en wet onzen sprekers verboden in ver gaderingen en betoogingen honderden en duizenden toe te spreken. Daarom moet thans iedei afzonderlijk en op ieder oogenblik voor de beweging werken en propaganda maken, om zooals tot nu toe ook verder het geheele volk van ons idee tc doordringen. De regee ring Dollfuss heeft ons verboden insignes te dragen. Daarom gaat heen en brengt het hakenkruis aan op muren en wanden, op rot sen en boomen en waar ook de mogelijkheid daartoe bestaat. De Heimatschutz in Stier marken verboden. Volgens berichten uit Klagenfurt is Woens dagmiddag in de zitting van den landdag van Kaernten een grondwetswijzigend voorstel met twee derde meerderheid aangenomen, waardoor de twee mandaten der nationaal socialistische afgevaardigden nietig worden verklaard. De ..Freistlmme'' verneemt, dat op grond van een verordening van de bondskanselarij de als Duitsch-Oostenrijksche Heimat schutz ingeschreven en indertijd door de landsregeering goedgekeurde Heimatschutz van Stiermarken is verboden. BALBO'S ESKADER OP IJSLAND. GROENLAND BEREIDT ZICH OP DE KOMST VOOR. REYKJAVIK. 5 Juni (V.D.) De Ita- liaansche vliegers met generaal Balbo aan liet hoofd, die dés middags te 12.50 uur van Londonderry waren vertrokken, zijn heden avond zonder Incidenten alhier aangekomen en vlot gedaald. Alle noodige voorbereidin gen voor den ontvangst waren genomen. Voor het geval de verdere vlucht over Groenland gaat is ook daar alles in gereed heid gebracht. VREEMDE OORLOGSSCHEPEN VOOR KOPENHAGEN. KOPENHAGEN. 5 Juli 'V.D.) De Duit sche kruiser ..Leipzig" heeft hedenmorgen, onderweg van Koningsbergen naar Wilhelms- hafen. in de bocht van Aarhus het anker laten vallen. Verder zijn heden 14 Engelsche oorlogs- cr>enen. waaronder de groote kruiser „Caïro", 9 destroyers. 3 onderzeeërs en een depótschip in Kopenhagen aangekomen, waar zij ge meerd hebben aan de kade Lange Linie. Het admiraalschip „Nelson", dat 40.000 ton meet zal in de eerstvolgende dagen met ad miraal Kelly aan boord eveneens arriveer<m. wet bezoek van de Engelsche vloot duurt tot 17 Juli. KOPENHAGEN, 5 Juli 'V.D.) Behalve de ro»ds gemelde Engelsche en Duitsche oorlogs schepen is ook een Fransch marinevaartulg alhier aangekomen, waar hedenmorgen door kortsluiting een benzlne-ontplofflng is ont staan. Een lid der bemanning liep ernstige brandwonden op. Dc bemanning slaagde er in bijgestaan door de Engelsche oorlogssche pen. den door dc explosie ontstanen brand meester te worden. DEMONSTRATIE HF.R BERLIJNSCHE AMBTENAREN. NEDEREANDSCHE VERTEGEN WOORDIGERS? BERLIJN. 5 Juli 'V.D.) Hedenavond had de ambtenaarsafdeeling der N.S.D.A.P. en van den Duitschen Ambtenarenbond een massademonstratie op touw gezet in het Sportpalast, waar o.m. het woord werd ge voerd door den rijksstadhouder in Hessen Sprcnger. Aanwezig waren 18000 ambtenaren, delega ties uit het rijk en het Saargebicd en de op het oogenblik tc Berlijn vertoevende drie lei ders van de Nedcrlandschet?) ambte naren SPAANSCHE HUWELIJKS WETGEVING HERZIEN. SCHADELOOSSTELLING W EGENS VERBREKEN DER TROUWBELOFTE. MADRID. 5 Juli (Reuter). De Cortes be handelt een nieuw huwelijkswetsontwerp, dat o.a. c'.c volgende bepalingen inhoudt: Weduwen mogen pas 301 dagen na den dood van haar echtgenoot opnieuw trouwen. Mannen mogen huwen op 16-. vrouwen op 14-jarigen leeftijd. Voogden of hun kinde ren mogen niet trouwen met de be--'--•■me lingen van den voogd. Het huwelijk tus schen neven en nichten uit den len en 2en graad is verboden. Tegen degenen, die een huwelijksbelofte breken, zal, gelijk in Enge land. een eisch tot schedevergoeding kun nen worden ingesteld. AGENDA DONDERDAG 6 JULI Schouwburg Jansweg: Filmvoorstelling „Ludwig von Beethoven" 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Zonder geld gaat 't ook". O]) het tooneel: Brions Comp. Sport-act 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema. „Drie Stuivers Opcralj. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Als Parijs slaapt" en „Miss America". 8.15 uur, Teyler's Museum, Spaame 16. geopend op werkdogpn van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 7 JULI Bioscopen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3