m LETTEREN EN KUNST van Oostveen Co. MET TENT EN CAMERA OP DE SHETLANDS. VvIWv'i'WWii'fi'ir f| LOUIS ROEDERER Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 6 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Eert stormnacht. Onze vriend Jimmy, de schaapherder van Noss, tevens birdwatcher van dit vogelrijke eiland, is een prettige kerel. Een oersterke, sober levende Shetlander van even in de vijf tig, beschaafd en zeer ontwikkeld, met een universeele belangstelling en volkomen tevre den met zijn bestaan op dit afgelegen eiland, temidden van een grootsche en indrukwek kende natuur. Eiken dag doet hij twee- of driemaal de ronde over het eiland om naar zijn Shetland-shecps te kijken, een wande lingetje dat telkens ongeveer 3 uur vergt. Vaak wordt hij daarbij geholpen door een van z'n drie dochters; buitengewoon flinke en cordate meisjes, vooral Jessie, de oudste is een doortastend en intelligent type, waarvoor je respect moet hebben. En als wij onze be wondering uiten voor haar roeien, vïsschen. het hoeden der schapen, of de wijze waarop ze over de klifkust klautert of de zware boot op de rotsen trekt, dan is Jimmy de eerste die ons dit volmondig toestemt. „Yes", zegt hij dan vol trots, „she is very strong". Ze kan hem in al zijn werk, in den regel zwaar man nenwerk, vervangen en dat zegt heel wat. Ze is van alles op de hoogte, is zeer belezen en kan ons over allerlei details, betreffende het interessante dierenleven, vooral wat de vo gels aangaat, volledig inlichten. Je moet haar de riemen zien hanteeren als ze de boot door den zwaren stroom van de Sound drijft. Blo zend, frisch, sterk en jeugdig. Vandaag komt ze thuis met het nieuwtje dat ze twee nesten van zwarte zeekoeten heeft gevonden en als we met haar meegaan en ze ons de eieren toont, is het onbegrijpelijk dat ze de nesten vond in dit labyrinth van op elkaar gestorte rotsblokken. We volgen haar, terwijl ze als een klipgeit over de blokken springt en kun nen haar nauwelijks bijhouden. Dan daalt ze af. duikt weg. kruipt in een donkere spelonk, zich wringende tusschen twee enorme graf zerken. „Look, there", zegt ze, maar we zien niets in deze nachtelijke duisternis. Maar als eindelijk onze oogen wat gewend raken, ont dekken we het vrij groote ei; crème-kleurig, met donkere vlekken en haaltjes, liggende in een simpele uitholling, rustende op wat steen gruis. Het andere nest is nog moeilijker te vinden en slechts te zien als je je in een zeer bepaalde positie wringt. Ze ziet alles: een konijntje dat schuil gaat tusschen de blokken en waarvan slechts één oor wat verlicht wordt, ontdekt ze, terwijl we met een flink vaartje over de rotsblokken sjouwen, een bij na onzichtbare broedende eidereend ontwijkt ze, terwijl wij de groote bruin-kleurige eend nog niet weten te onderscheiden als we dich terbij treden. Wat later toont ze ons een nest van een bonte kraai in een steile rotswand, waar ook tientallen Noorsche stormvogels en zilvermeeuwen broeden. We zoeken met onze prisma's den rotswand af. maar het duurt nog geruime tijd voordat ze ons heeft kunnen duidelijk maken waar we moeten zoeken. „Ik zie de kleine jongen bewegen", zegt ze. Wc zien slechts bloempjes van armeria, rolklaver en witte silene. We gaan haast meenen dat ze ons voor het lapje houdt, maar dan krij gen we de lichtgekleurde vezels van het bon te kraaiennest in het oog en moeten toege ven dat er zich kleine jongen in bevinden, Maar hoe ze ooit dat nest met ongewapend oog wist op te sporen en weer terug te vin den, blijft ons een raadsel. Ze heeft verstand van schapen, paarden en kippen, van eenden en turfsteken, weet precies hoe, waar en wan neer je peltax <koolvisch) moet vangen en waar we kans hebben op de nesten van groo te mantclmeeuw of kleine jager. En haar zusters Mai en Georgle deen maar weinig voor haar onder. Neen, wat de meisjes betreft, hebben we het hier v/el getroffen en mijn makker houdt vol dat de dochters van onzen schaapherder de aardigste meisjes van Shet land zijn. Er moet evenwel gezegd worden dat hij geen deskundige ls. Ook met het weer treffen we het tot nu toe bijzonder goed. We hadden prachtige, warme en zonnige dagen, volgens de plaatse lijke krant hier, „The Shetlands Times" de warmste sinds 40 jaar. Vermakelijk is het verschil in de appreciatie van het weer tus schen de schaapherdersfamilie en ons. Eén nacht hadden we een Hinken storm. De re gen gutste uit den zwaar bewolkten hemel en wc waren elk oogenblik bang dat de tent het niet zou houden. We durfden ons niet te ontklueden, bezwaarden het grondzeil en den gronddeken met steenbrokken en zware keien, hielden alles bij de hand en kropen als angstige vogeltjes diep weg in onze dons- slaapzakken, elk oogenblik het ergste ver wachtende. Noodweer was het, een echte en onvervalschte Shetland storm, meenden we. Jimmy kwam eens kijken, opgeruimd en vroo- lijk als altijd, neusde eens door een kiertje van de flapperende, kletsnatte tent hoe wij het wel maakten en vond onze behuizing „very comfortable". We maakten de schuch tere opmerking dat het stormde, maar Jim my noemde het „een frissche zomerbries". De regen was prachtig voor het land en grasge was. „very good for the sheep". En met deze hartversterkende woorden liet hij ons in angst en vreeze achter. Later op den avond werd de wind nog krachtiger en dreef het water door onze dubbeldaks tent. Onder een hevige stortbui kwam Jimmy nogmaals pools hoogte nemen. „The wind is not so bad, as he was", verklaarde hij. „The rain clears the sky". Dat was een groote troost. Maar dan had je die dreigende wolkengevaarten moe ten zien overstuiven. Even plotseling als de wind was kojnen opzetten, werd het echter ook weer kalmer. En den volgenden morgen was het heerlijk, bijna windstil, warm zo merweer, zoodat we haast lust kregen in de baai te gaan zwemmen. Maar m'n reisgenoot had weer geruimen tijd noodig om in de tent en gehuld in de slaapzak zijn verloren calo rieën te herwinnen en beweerde dat elk voor nemen tot zwemmen in dit schoone land met zijn verrukkelijke baaien gelijk stond met een ernstige poging tot zelfmoord. En daar hebben we nog geen reden toe. JAN P. STRIJBOS K HET TOONEEL Hef Nieuwe Tooneel. De man die niet „neen" kon zeggen. In den zomer zijn onze verwachtingen van het. tooneel meestal niet hoog gespannen. Het publiek, dat in de zomermaanden naai den schouwburg pleegt te gaan, is met luchti- gen kost tevreden en de gezelschappen wach ten met het uitbrengen van hun coede stuk ken dan ook doorgaans tot September, wan neer het eigenlijke tooneelselzocn begon nen is. Daarom was de verrassing welke Het Nieuwe Tooneel ons met „De Man die niet „neen" kon zeggen" heeft gebracht, des te grooter. Want niet alleen valt deze fijne co- médie van Paul Géraldy en Robert Spitzer geheel bulten het kader van het gewone zomerrepertoire, ook de voorstelling is van een zoo hoog gehalte, dat zij de vergelijking met dc beste opvoeringen van het afgeloopen seizoen kan doorstaan. Een voorstelling dus, waarmee het nieuwe gezelschap van Joh. Kaart, Fientjc de la Mar en Jan van Ees alle eer heeft ingelegd en die ook voor de komen de wintermaanden een succes van „Het Nieuwe Tooneel" belooft te zullen worden. Het- bijzonder knappe van deze Franscho comédle is, dat de meer luchtige en ernstige tooneelen op volkomen natuurlijke wijze el kander afwisselen, waardoor dit stuk een vol komen harmonieusen indruk maakt. En dit is te opmerkeijker, omdat het gegeven nog al geforceerd aandoet on zich eerder leent voor een min of meer frivole en kluchtige dan een serieuse behandeling. Het lijkt mij wel bijna zeker, dat Géraldy, dien wij ook in zijn Zilveren Bruiloft en Als ik wilde om die fijne overgangen van den mi neur- in den majeurtoon- en omgekeerd hebben bewonderd, hier het meest aan heeft gedaan en wij herkennen dezen schrijver vooral in den zuiveren en dclicaten dialoog van de gevoelig geschreven scènes, zooals in het hoele eerste bedrijf en in de laatste acte. Madeleine, die weet, dat haar man haar driegt, vraagt aan Henri Sergis een mo dernen Don Juan haar te helpen om haai man weer op het rechte pad terug te bren gen. Henri is voor alle vrouwen onweerstaan baar en Madeleine is er daarom van over tuigd. dat hij zich maar bij Gaby Verane, de vriendin van haar man pen actrice van de Variétés behoeft te vertoonen, om zeker te zijn van de overwinning. Wanneer Gaby maar eenmaal Henri heeft gezien, zal zij voor Ma deleine's man niet meer gevaarlijk zijn. Henri Sergis is uit oude genegenheid voor Madeleine bereid haar dezen vriendendienst te bewijzen en het valt hem ook niet moei lijk Gaby in wie hij een oud vriendinnetje herkent te veroveren. Maar wanneer hij bij Madeleine komt om haar te zeggen, dat nieis haar geluk meer in den weg staat, blijkt het, dat. Madeleine ook zelf voor de bekoring van den Don Juan bezweken is. Doch dan is het Henri, die terug treedt, want Madeleine is voor hem niet een gewone „verovering". Voor haar voelt hij waarachtige liefde en hij zegt het haar, dat hij niet dc man is voor een reine, goede vrouw zooals zij is. Daarom gaat hij heen, Madeleine alleen achterlatend, gebroken en ongelukkig, on danks. dat haar man weer tot haar terug is gekomen. Op zeer delicate wijze hebben Paul Géraldy en Robert Spitzer dit wat gewaagde gegeven uitgewerkt, zóó dat wij L'Homme de Joie een der beste comedies- die wij in den laatsten tijd uit Frankrijk hebben gekregen, durven noemen. Er behoort heel wat toe 0111 een im moreel man als Henri de Sergis zoo te teeke- nen. dat hij op het laatst dank zij zijn houding tegenover Madeleine nog sympa thiek wordt, Het eerste bedrijf, waarin Ma deleine met haar zeker niet gewoon voor stel bij Henri komt is met uiterst teeren toets en tact geschreven en de tweede acte Henri's eerste aanval op Gaby Vérane waarvoor Robert Spitzer wel verantwoordelijk zal zijn, is levendig en amusant en doet aan schuimende champagne denken. Het slot van IV, wanneer Madeleine door de telefoon voor altijd afscheid neemt van Henri, herinnert aan heb sublieme stukje „La Voix humaine" en is van aangrijpende tragiek, Het werd dit ook door het waarlijk sublieme spel, dat Fientjc dc la Mar daar gaf. Zij wist deze slot scène ook in de opvoering tot het hoogtepunt van den avond te aiaken. Madeleine is een prachtige rol van Fientje de la Mar geworden. Behalve écn moment in hete derde bedrijf wanneer zij haar liefde voor Henri Sergis bekent en ik haar spel meer innerlijk,wat mjnder theatraal had gewenscht heb ik Fientje de la Mar in De Man, die niet neen kon zeggen vol op bewonderd. Hoe zuiver en ingehouden was haar spel in I, hoe „dignc" om de bekende uitdrukking van mevrouw KleineGartman te gebruiken haar houding, toen zij stil en gelaten haar verdriet alleen droeg. Vooral in haar stille spel gaf Fientje de la Mar daar iets heel in nigs. En ook verder waren er telkens van die prachtige momenten, die sterk ontroerden en hun climax vonden in de meesterlijk gespeel de slotscène. In die slotscène was niets van het theatrale ondanks dat de situatie er al heel licht aanleiding toe gaf was het sterk expressief en toch steeds innig spel, dat Fientje de la Mar liet zien. De actrice stond in dit stuk in een voor treffelijk milieu en dat was wel het meest verheugende van deze opvoering. Het was geen ster-voorstelling, maar een vertooning van een zeer mooi op elkaar afgestemd en semble. Jan van Ees heb ik in tijden niet beter gezien dan als Henri Sergis, den mo dernen Don Juan. een rol, die hem uitste kend bleek te liggen. Hij was de cynische vrouwenveroveraar zonder eenige opzette lijkheid. eenigszins vermoeid van zijn suc cessen. E11 liij gaf sterk geconcentreerd spel in zijn groote scène niet Madeleine in IV.waar door hij de rol tegen het slot sympathiek wist to maken. Een verrassing was Minny Erf- mann als Gaby Verane. dc actrice van de Variété die zij licht, frivool en vol tempera ment speelde, zonder toch ooit in het grove te vervallen. Haar spel was vol kleur, geestig en van tintelende levendigheid. Didi Canivez kreeg een mooie kans in het teer geschreven P.H.Kade 169, Tel. 41070, Amsterdam (Adv. Ingez. Med.) rolletje van Jeannine en zij liet die niet on gebruikt voorbijgaan. Of er zulke onschul dige, virginale wezentjes achter de coulissen van een Parijsch variété gevonden worden, zooals de schrijvers het willen voorstellen, zou ik niet durven bezweren, maar zeker is het, dat Didi Canivez van dit frêle persoontje iets ontroerend-moois maakte. Het was heel jong, heel zuiver en rein. Ook de andere rollen Fernand, Made leine's man van Dirk Verbeek, Jolivet, haar vader van Johan Kaart en Florence, de huis houdster zijn uitstekend bezet, zoodat on der regie van Johan Kaart die ook voor de vertaling zorgde een werkelijk supe rieure vertooning is gegeven. Wie deze dagen in Juli naar Amsterdam mocht gaan en geen bestemming heeft voor zijn avond, kan ik deze voorstelling in het Centraal Theater in alle opzichten aanbevelen Een fijne comedie in een uitstekende voorstelling, zooals men het in de zomermaanden maar zelden zal treffen. J. B. SCHUIL. DE FRATELLINI NAAR AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt zullen de bekende clowns de Fratelllni, wier optreden te Am sterdam eerst in Mei zou plaats vinden, thans einde dezer maand hun eerste voorstellingen geven. Na de voltooiing van hun tournée door Italië en Zwitserland treden zij 29 Juli de eerste maal in Carré op. BEKEND CONCERTGEBOUW IN LIVERPOOL AFGEBRAND. LONDEN, 5 Juli (V.D.) De Philharmonic Hall te Liverpool, een der 'bekendste con certgebouwen van Engeland is heden door een groote brand volkomen in de/ asch ge legd. ONMIDDELLIJKE VERLICHTING van alle RHEUMATI5CHE aandoeningen Nr.l RED PASTE BLAKE'S Ir. voor duizenden 't beste geneesmid del gebleken tegen Rheumatlek, Jicht, Flbrosltls, stijlheid en verrekking. Tot kort geleden was dit natuurlijke genees middel voor uitwendig gebruik slechts ver krijgbaar voor prlvé-patlënten van Mr. E. W. Blake. den algemeen bekenden specialist te Londen. Thans kan iedere rheumattek- UJder In Haarlem oogenblikkelljk verlichting krijgen. Volledige gebruiksaanwijzing wordt verstrekt tegelijk met eiken pot. Bij alle goede jm "orIJ Apothekers en fff /TH Jvjri drogisten ver- krijgbaar voor f1.20p.po* Gaat geen dag langer gebukt onder deze pijn. (Adv. Ingez. Med.) OPHEFFING VAN RADEN VAN BEROEP VOOR DE DIRECTE BELASTINGEN. OOK TE HAARLEM. Het Haagsch Corr. Bureau meldt: Het Staatsblad bevat een Kon. Besluit, houdende nadere bepalingen omtrent de rechtsgebieden en standplaatsen van Raden van Beroep voor de Directe Belastingen. Met ingang van 1 September zal de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen I Amsterdam worden de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Amsterdam. Met ingang van denzelfden datum zullen worden ontbonden de Raden van Beroep voor de Di recte Belastingen te Tilburg, Zutfen, Haar lem, Assen en Maastricht, benevens de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen II te Amsterdam. PERSONALIA. Te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift; „Die Stellung der Frau bei den Indianern von den Vereinigten Staaten und von Canada" de heer J. Tijm, geb. te Haarlem. Bevorderd tot arts de heer C. W. Biltjes, Haarlem. Geslaagd voor het le gcd. v. h. artsexamen de heer Th. J. H. M. v.'Beek (Overveen). TIEN HAARLEMSCHE KINDEREN NAAR HET BÏO-VACANTIEOORD. Naar wij vernemen is Woensdag rie eer ste groep kinderen naar liet Bio-Vacantie- oord te Bergen aan Zee uitgezonden. Bij deze eerste groep zijn 10 kinderen uit Haarlem. EINDEXAMEN R.K. LYCEUM. Bij het eindexamen gymnasium aan het R.K. Lyceum gehouden op 3, 4 en 5 Juli slaagden de candidaten: G. J. A. Bomans, L. J. R. Heirman, J. C. van Loenen en B. L. Meulenbroek voor diploma A. Voor diploma B. slaagden J. M. Castelein en A. G. Krouwels. Afgewezen .werden 2 candidaten. VEERTIG JAAR VERLOSKUNDIGE. Mevrouw J. Schenk—De Visser alhier hoopt op Zaterdag 8 Juli den dag te herdenken, dat zij veertig jaar geleden haar werk als verloskundige begon. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE TOEKOMST VAN EEN ZEEMAN. In de maanden Juni en Juli zullen weer vele ouders van jongelui, die de stuurmans- loopbaan ambieeren, voor de moeilijke be slissing staan of het geraden is in deze tijden van crisis voor de scheepvaart, hun zoon toelatingsexamen te laten doen voor een van de (veel te talrijke) Zeevaartscholen in ons land. Het is tot hen, dat ik mij met een ernstige waarschuwing richt, dit vooral eerst goed te overwegen. Ieder jaar verlaten ongeveer 200 jonge lui deze scholen en worden dan door be middeling van hun directeuren bij de Scheepvaart Maatschappijen geplaatst als stuurmansleerling. Na één jaar vaarttyd en eenige maanden studie behalen ze dan hun 3e stuurmansdiploma enstaan op straat Bij geen enkele Maatschappij is eenige kans op aanstelling tot 4de of 3de stuur man. Dit is niet alleen dit afgeloopen jaar het geval geweest, maar deze toestand be staat al eenige jaren. Van de jongelui, die gedurende de laatste 7 jaren de Zeevaartscholen verlieten, zullen hoogstens 10 pet. nu een vaste betrekking hebben bij een der Scheepvaart Maatschap pijen. Waar de anderen blijven, weet ik niet, op zee ziet men hen niet terug. Het is voor de ouders dezer jongelui, dat ik deze waarschuwing schrijf. Ieder jaar weer zien we ze hoopvoly aan boord komen. „Als wij klaar zijn, is het wel weer wat beter in de Scheepvaart", hoopt ieder van hen, en na hun 3de stuurmansrang behaald te hebben, moet ieder van hen ontmoedigd bekennen, dat de toekomst op zee voor hen hopeloos is. De directeuren der Zeevaartscholen trach ten door aantrekkelijke reclame en prospec- ti, leerlingen te winnen voor hun school. Hier voor me ligt het prospectus van de Zee vaartschool te Den Helder. Buiten op de omslag prijkt een foto van de „Johan van Oldenbarncveldt". Elke jongen, die iets voor het stuurmansvak voelt, ziet zich kapitein op zoo'n schip, vol met passagiers, hijzelf in een prachtig uniform! Laat ik hem de koude douche geven: onze geheele Neder- landsche vloot telt slechts een twintigtal van deze mooie passagiersschepen en de kans hierop is dus zeer gering. In het prospectus wotden verder de kansen tot het bereiken van den rang van gezag voerder ter Koopvaardij (hoe schoon Klinkt deze naam) besproken. Het boekje zegt: „Verondersteld is hierbij, dat de tijdsom standigheden normaal en de promotiekan sen gunstig zijn". Reeds de laatste tien jaren zijn de omstandigheden in de scheepvaart niet normaal en over promotiekans behoeft in het geheel niet gesproken te worden. Ze is nihil! Verder staat er: De leerlingen van de Zee vaartschool te Den Helder vinden in het al gemeen zeer spoedig een plaats bij de groote Scheepvaart Maatschappijen". Dit is volko men juist. De meeste Maatschappijen willen zeer gaarne stuurmansleerlingen in dienst hebben. Het zijn immers gewillige, bijna niet of in het geheel niet betaalde werkkrach ten, die geen enkele pretentie hebben en aan wie geen overwerk hoeft worden uitbe taald! Maar langer dan een jaar duurt het niet, want na het behalen van hun 3de rang, kan geen enkele Maatschappij iemand als 4de of 3ae stuurman gebruiken. Ik schat het aantal jongelui in ons land, die nu werk loos zijn na het behalen van hun 3de rang op circa duizend! En de enkele zeer gelukkige (vaak ge protegeerde) jongelui, die nog een aanstel ling krijgen? Hun wacht een eindeloos varen als 4de of 3de stuurman met zeer weinig gage. Bij de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij., onze grootste op Nederland varende reederij, verdient een 3de stuurman 123 gulden per maand, waarvan eerstdaags nog 10 pet. gekort zal worden. En dit zijn geen jongelui meer. Het zijn terugges belde 2de, soms wel 1ste stuurlui, mannen van 35 jaar nuet gezin nen. Het is niet de schuld van de Scheepvaart- Maatschappijen, dat deze toestanden be staan. Het is de ongunst der tijden. Maar laten de jongelui voor dit lot ge spaard blijven. Laten de directeuren der Zeevaartscholen ophouden hun onverant woordelijke propaganda voor hun scholen te voeren met mooie prospecti, die slechts halve waarheden bevatten, met mooie uni formen, die de jongelui zoo goed staan en het- gaan naar zoo'n school zoo aantrekkelijk maken. Laten de Zeevaartscholen ophouden uit te' breiden, zooals nog de laatste jaren ge beurde in Delfzijl, Scheveningen en Vlissin- gen. Dat de scholen propaganda maken is be grijpelijk. Zijn er geen leerlingen dan ver valt de subsidie, de school wordt gesloten, directeur en leeraren staan voor groote moei lijkheden, voor werkloosheid. Maar laat het wel en wee van een klein aantal menscher. niet de oorzaak zijn van tot werkloosheid gedoemd worden yan yele jongelui, yan ontelbare bedorven illusies, van te gronde gegane toekomstplannen, van veel verspild schoolgeld en verspilde subsidies. „De Hollandsche jongen hoort op het water", zegt dr. Grunning en velen zeggen het met hem. Maar aan het mooie van het zeemansvak komen de laatste jaren zeer, zeer wrange en bittere bijsmaken door, slechte betaling en hopelooze vooruitzich ten. Misschien zal er oppositie en verontwaar diging over dit stuk ontstaan. Veel valt er misschien ook over te debateeren, maar de feiten, die ik hier noemde, zijn en blijven en zij, die zeggen, dat het niet zoo erg is, zeggen dat uit welbegrepen eigenbelang, of leven met hun gedachten in tijden, toen zee varen een vlugge promotie gaf en goed be taald werd. Laten de jongelui, die varensplannen koesteren en hun ouders toch vooral eens informeeren bij nog varende zeelui, hoe de toekomst van een zeeman tegenwoordig is. EEN STUURMAN. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem, 5 Juli 1933. Tuinboonen f 0.060.08 per K.G. Tomaten f 0.140.24 per K.G. Heerenboonen f 0.360.45 per K.G. Heerenboonen f 0.36—0.45 per K.G. Snijboonen f 0.400.50 per K.G. Aardbeien f 0.350.80 per slof. Postelein f 0.250.50 per kist. Spinazie f 0.400,80 per K.G. Andijvie f 0.30—0.60 per K.G. Sla f 0.602.per 100 krop, Peulen f 0.701,20 per zak. Bloemkool f 0.120.20 per stuk. Komkommer f 0.040.08 per stuk. Rabarber f 0.040.06 per bos. Wortelen f 0.060.18 per bos. Pieterselie f 0.030.10 per bos. Selderij f 0.040.10 per bos. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Door zeewater zijn kringen op zwarte peau de Suèdc schoenen gekomen. Hoe zijn die te verwijderen? 2. Op een marmer blad zaten roestvlekken, die door behandeling met geest van zout zijn ver wijderd, maar nu zijn er dofl'e vlekken achter gebleven, die door wrijven met was niet glim mend zijn te krijgen. Hoe krijg ik die weer glan zend? ANTWOORD: 1. Schuur do schoenen stevig af met schuurpapier no. 00 (geen schuitrlinnen), Zij zullen dan misschien wel iets opknappen, maar veel is er niet aan te doen. daar peau de Suède slecht tegen water kan en zeewater is nog het ergste. 2. De plekken stevig afwrijven met puim steen en daarna afzeepen. Na een paar keer ia het dan wel weer mooi glad. VRAAG: Hoe krijg ik een linnen kampeertent waterdicht? ANTWOORD Roer gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie goed dooreen en strijk dit met een kwast gelijkmatig op het linnen. Laat goed in de buitenlucht drogen. VRAAG: Hoe kan ik een lichte dunne zomer- regenjas schoonmaken? ANTWOORD: Als het pen gummi jas is. legt gij die gladuit en wrijft stevig af met een spons met lauw zeepsop. Als de jas schoon is. met koud water nasponsen en afdrogen. VRAAG: Hoe maakt men kersen op brande wijn? ANTWOORD: Ontdoe de kersen van de ste len! wasch ze en breng ze met een kopje water en suiker naar smaak heel zacht aan de kook, maar laat niet doorkoken. Laat bekoelen en doe ze dan in een schoone flesch met wijde hals. Doe er brandewijn naar smaak bij, maar in ieder geval zooveel, dat zij geheel onderstaan. Sluit van de lucht af. RECEPTEN. VRAAG: Met een duur costuurp van wollen stof zijn twee ongelukken gebeurd, n.l.: 1. Op do jas is een vlek gekomen: oorzaak onbekend, vermoedelijk V6t 2. Bij het oppersen van de pantalon is een schroeivlek ontstaan. Hoe zijn deze gebreken te verhelpen? ANTWOORD: 1. Leg do vlek enkel en gladuit en wrijf stevig af met een in petroleum-aether gedoopt doekje. Een vetvlek verdwijnt dan ge heel. Dadelijk als de vlek weg is. met een sclioo- nen, drogen doek droog wrijven. Deze behande ling moet buiten in de schaduw geschieden vooral geen vuur of licht in de nahijlieid! 2. Leg ook deze vlek enkel en gladuit. Doop een schoon doekje in waterstof peroxyde en druk dit eon beetje uit. Wrijf er dan de schroei vlek mee in en laat 8 minuten inwerken. Is de vlek weg, dan direct met een schoon doekje met koud water alle waterstof peroxyde er uit betten en direct daarna met droge doeken droogbetten, anders ontstaan er vermoedelijk kringen. Een lichte schroeivlek verdwijnt op deze manier; is het erg geschroeid en dus het weefsel verbrand, dan is niets aan te doen. PLANTEN. VRAAG: Mijn palm heeft middagzon en krijgt iederen dag water. Nu komen er bruine punten aan de bladeren. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: Palmen krijgen meestal bruine punten als zij in te droge atmospheer staan: in kassen minder, omdat zij dan telkens worden be spoten en de lucht vochtiger ls. Gij doet dus goed uw palm iederen dag te bespuiten. De hoeveelheid water hangt af van de warmte en de grootte der pot. Zet de pot bij donker weer eenmaal en bij warm helder weer tweemaal per. week 5 minuten in een emmer water en zorg,' dat het g >at onder in de pot goed open blijft. "VRAAG: Enkele mijner dahlia's zitten vol met bijgaande insecten. Wat zijn dat en wat is er tegen te doen? ANTWOORD: Voor zoover wij konden waar nemen was het gezonden takje bezet met groene luis, Eenige dagen achtereen, eens per dag, afn spuiten met een sterk aftreksel yan .tabak,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6