UIT HET BUITENLAND Economische conferentie Maandag weer bijeen. Indrukken uit het nieuwe Duitschland. Een wonderlijke vredesbeweging. VRIJDAG 7 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Commissies zullen eerst rapport uitbrengen over den stancf van zaken. De goudlanden keeren zich opnieuw tegen de ongeregelde valutasituatie. Uit Washington: Keeren de Ver. Staten zich van Europa af? Politiek zou zich geheel op Zuid-Amerika, Japan en Rusland richten. Norman Davis niet meer naar Genève? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. Na de zitting van het bureau der economi sche wereldconferentie van Donderdagavond werd het volgende officieele communiqué uitgegeven: Het bureau heeft eenstemmig de volgende resolutie aangenomen, die was voorgesteld door den president der conferentie, Mac Donald na ruggespraak met een aantal zijner collega's: Het bureau is vastbesloten, het werk der conferentie in zoo groot mogelijken omvang en zoo snel mogelijk voort te zetten. Met inachtneming van de gegeven omstan digheden zagen zich de goudlanden verplicht te verklaren, dat het hun voor het oogenblik onmogelijk is deel te nemen aan eenige be spreking van valutaproblemen. Het bureau was het eenstemmig eens over het volgende: 1. Iedere subcommissie moet worden ver zocht zoo spoedig mogelijk bijeen te komen, ten einde een lijst samen te stellen van de kwesties, die onder deze omstandigheden doelmatig door haar kunnen worden behan deld. 2. Het bureau zal bijeenkomen zoodra de rapporten der subcommissies zijn binnenge komen, om te beraadslagen over maatregelen, die genomen moeten worden voor het verdere werk der conferentie. Het bureau zal Maandag weder bijeen komen om de van de subcommissies binnen gekomen rapporten aan te hooren. Verder heeft het bureau eenstemmig het voorstel van de belastingcommissie aangeno men om de onderhandelingen ter conferen tie in beperkten omvang voort te zetten. Te dien einde is een subcommissie verzocht een lijst op te stellen van alle problemen, die behandeld kunnen worden met in acht ne ming van de ongeregelde valutasituatie. Zoo dra deze lijst op opgesteld, zal een nieuwe zitting van het bureau worden gehouden om te beraadslagen over de verdere koers. De goudlanden hebben verklaard, dat zij In de problemen, die verband houden met de valutakwestie, in" geenerlei overeenkomst kunnen toestemmen, zoolang de ongeregelde valutasituatie bestaat. De tweede subcommissie van de economi sche commissie heeft een resolutie aangeno men. inhoudende dat de voornaamste landen, die steenkolen produceeren, moeten trachten, de productie te organiseeren op internatio nalen grondslag. In Engelsche politieke kringen heerscht na het besluit van het bureau tot voortzetting van den arbeid een sterk optimisme. Zoo wordt verklaard, dat de verklaring dei- goudlanden, dat zij aan geen valutabespre kingen kunnen deelnemen, slechts bindend is voor die landen. Frankrijk. Italië. Nederland. België, Zwitserland en Polen en de andere landen niet verhindert, het valutaprobleem te bespreken. Het presidium van de conferentie sluit zich in geen enkel opzicht aan bij het standpunt der goudlanden. Wat verder betreft de ver klaring der goudlanden, „onder de tegen woordige omstandigheden" niet te kunnen deelnemen, deze bespreking heeft alleen be trekking op de stabilisatiekwestie, zoolang geen stabilisatie is bereikt. AMERIKA. V.j-. meldt uit Washington: Terwijl president Roosevelt alle pogingen aanwendt het geweldige Amerikaansche economische program ten uitvoer te leggen, wordt naar verluidt onder invloed van de gebeurtenissen te Londen overgegaan tot een volkomen koerswijziging in de Ameri kaansche buitenlandsahe politiek. Washington zou besloten zijn zich vrij te maken van Europa en zijn politiek geheel te richten op Zuid-Amerika en de landen rond den Stille Oceaan, in het bijzonder Japan en Rusland. Be nieuwe Amerikaansche politiek tegen over Europa zou een volkomen verandering brengen in de politiek der laatste twintig ja ren. Verklaard wordt dat de internationale conferenties niets hebben opgeleverd en dat Amerika daarbij steeds aan het korste eind heeft getrokken. Van de Ontwapeningscon ferentie zou men niets meer verwachten, terwijl ook geen vertrouwen meer zou worden gesteld in het pact van Kellogg en de proce dures van scheidsgerechten. Het geduld van Amerika tegenover Europa zou ten einde zijn. Reeds daarom zou het geen verrassing behoeven te baren, dat Washington de voor tijdige stabiliseering van den dollar heeft i geweigerd. De mislukking van Wilson, die zich met Europa heeft ingelaten, zou Roo sevelt, die in het kabinet Wilson onder staatssecretaris van Marine was, een waar schuwing zijn. Naar verluidt is Amerika vastbesloten om zich na afloop van het Londensche vlootver- drag aan het eind van 1935 uit dit verdrag President Roosevelt is van plan om dan de Amerikaansche vloot naar eigen goed dunken te vergrooten. De Amerikaansche re geering is overtuigd van de hopeloosheid van de vlootonderhandelingen. nu Japan besloten heeft zich terug te trekken uit het Londen sche verdrag, ingeval dit land niet volledige vlootpariteil wordt toegestaan. Het bericht, dat Norman Davis niet zal verschijnen op de eerstvolgende zitting te Genève. wordt bevestigd. De regeering te Washington is overtuigd dat de toestand in Genève "hopeloos is. Amerika is niet ge ïnteresseerd bij een bespreking der ontwape ning te land. Roosevelt is buitengewoon ver stoord over het verkeerde opnemen van zijn ontwaueningsvoorstel. Het bekende Ameri kaansche vlootprogram wordt middelerwijl op grond van een speciaal bevel van Roose velt verder uitgewerkt. Duïtscfalaed. Centrum blijft in Saargebied bestaan. Het bestuur van het Centrum in het Saar- gebied heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd: Hoe ook de politieke ontwikkeling in het Rijk moge zijn, wij blijven wat wij zijn. Alle Centrumfracties in ge meenteraden en districtsparlementen blijven door de ontbinding van het Duitsche Cen trum onaangetast. Dr. Held en dr. Schaffer gaan heen. Dr. Held. Naar het W. B. verneemt, hebben dr. Held. oud-minister-president van Beieren en staats raad dr. Schaffer. oud-voorzitter van de B. V. P., hun mandaten in den Beierschen land dag neergelegd. Uit Miinchen meldt Wolff, dat dr. Schweyer de oud-minister van binnenlandsche zaken in Beieren, gearresteerd is. omdat- hij den oud-minister-president dr. Held een brief heeft geschreven, waarin hij zich op onge hoorde wijze over de nieuwe regeering en de tegenwoordige toestanden in het Duitsche rijk heeft uitgelaten. Hij is naar aanleiding daarvan door de politie gehoord, bij welk verhoor dr. Schweyer den rijkskanselier Hitier wederom op grove wijze heeft belee- digd. Dr, Schweyer zal ter beschikking der juistitie worden gesteld. Eén partij- en tachtig „fractie- loozen" in den Rijksdag. Als gevolg van de ontbinding van de Cen trumpartij, bestaat er in den Rijksdag nog maar één partij, namelijk die der nationaal- socialisten. Alle andere afgevaardigden worden, voor zoover zij niet als hospitanten in de nat. soc. partij zijn opgenomen, als fractieloos be schouwd. aldus meldt Wolff uit Berlijn. De nat. soc. fractie telt 289 leden en zeven hos pitanten. terwijl de 71 afgevaardigden van het Duitsch-nationale front, de Beiersche volkspartij en den evangelischen volksdienst om toelating als hospitant hebben gevraagd, over welk verzoek echter nog niet is beslist. De 73 leden van de Centrumpartij, dr. Din- gclaey van de Volkspartij, de vijf leden van de staatspartij en de gewezen socialist Bies- ter worden als fractieioos beschouwd- Over ae zes laatstgenoemde mandaten zal waar schijnlijk dezer dagen een beslissing worden genomen. Oostenrijk. Eenige ontspanning in de Verhouding tot Dusseldorf. De ..Aussenpolitische Korrespondenz" van het Wolff-bureau heeft een artikel over Oos tenrijk gepubliceerd, dat te Weenen nogal wat opzien heeft gebaard. Het artikel gaat uit van de ontspanning in de Duitsch-Oos- tenrijksche betrekkingen, welke het den laat- sten tijd meent te kunnen constateeren. De jongste maatregelen der Oostenrijksche regeering, aldus het Wolff-orgaan. zijn po gingen om het staatsgezag te herstellen, po gingen analoog aan die welke in Italië. Rus land en Duitschland reeds geslaagd zijn. Verder ziet men een oorzaak van ontspan ning in de verzekering van Duitsche zijde, dat het nationaal-sociaïisme als regeerings- partij Oostenrijk's zelfstandigheid zou waar borgen. Het orgaan der Oostenrijksche christelijk- socialen, de ..Reichspost'" antwoordt op het artikel van het Wolff-bureau en herinnert oa. aan Dollfuss' verklaring te Innsbruck: ..Wij willen, dat het nationaal-sociaïisme in Oostenrijk in zijn huidigen vorm nooit terug komt". Wie van het Oostenrijksche natio naal-sociaïisme een factor der Oostenrijksche politiek weet te maken, zal zich verdienstelijk maken voor de Duitsche zaak en voor een vruchtbare Middel-Europeesche politiek. De leiders der Oostenrijksche regeering, aldus het blad. zullen de laatsten zijn om hieraan hun steun te weigeren. De sociaal-democratische „Arbeiterszei- tung" spreekt harerzijds van ..bruin-zwarte toenadering" en waarschuwt de christelijk- socialen voor een samengaan met de natio- naal-socialisten, waarbij het blad aan het lot van het Duitsche Centrum herinnert. Als symptoom van Duitsch-Oostenrijksche ontspanning kan verder het feit worden ge noemd. dat blijkens berichten uit Salzburg het z.g. kleine grensverkeer weer is verge makkelijkt. Engeland. Drummond wordt gezant te Rome. Sir Eric Drummond, oud-secretaris-gene raal van den Volkenbond, is, naar Reuter vei neemt tot gezant te Rome benoemd, als opvolger van Sir Ronald Graham, die bin nenkort zal aftreden. China. Onderhandelingen over Ooster spoorweg onderbroken. De Russisch-Mandsjoerijsch-Japansche conferentie over den verkoop van den Chi- neeschen Oosterspoorweg die Dinsdag is be gonnen. is reeds spoedig onderbroken. De Mandsjoerijsche delegatie verklaarde, dat de Russische voorstellen niet aanvaardbaar zijn en stelde voor. de besprekingen te onderbre ken. De zitting werd daarop gesloten. Na de conferentie had de Japansche minister van buitenlandsche zaken een langdurig onder houd met den Russischen gezant. Men weet niet of de Japanners zullen trachten een compromis te bewerken. Amerika. Litwinow spoedig weer naar Londen. De Russische Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Litwinov zal binnenkort naar Londen terugkeeren ten einde zijn onderhandelingen met de Ameri kaansche delegatie voort te zetten betref fende de hervatting der diplomatieke be trekkingen tusschen de Sovjet Unie en de Vereenigde Staten. Van Russische zijde wordt gewezen op den voor Rusland gunstigen keer der betrekkin gen en een erkenning de jure of de facto door Amerika verwacht. Zonnewendefeest in Berlijn. Berlijn. Juli 1933. Hoe kort is het nog maar geleden, dat de ..honderdduizenden" in Berlijn vol geestdrift betoogingen bijwoonden als van een ..Rijks banier waarin de democraten der midden- en socialistische partijen zich hadden ver- eenigd ter bescherming der democratische republiek tegen het radicalisme der uitersten van rechts en links- De straten waren zelfs vol schalmeien-muziek der communisten. Negentig duizend heb ik er op een mooien Zondagmorgen zien marcheeren. militaire- ment in rij en gelid, unheimlich kalm en krachtbewust. een stil maar angstwekkend dreigement. Negentig duizend man gedrilde stormtroepen der Sovjets, in aantal bijna zco sterk als het heele leger der Duitsche rijks- weer. Gerugsteund door Sovjet-Rusland. Het was in die dagen een vermetelheid, als hun antipoden met het hakenkruis zich in Berlijn op straat vertoonden in hun bruine pakje. Bespied en achtervolgd door commu nisten werden velen hunner in stille wijken neergeschoten. Zelfs nog na het groote om- wentelingsfeest in Berlijn op 31 Januari toonde zich de stad bij de verkiezingen voor der. Rijksdag in meerderheid tegen Hitier. Wat er in het verborgene leeft, weten wij niet: men bedenke echter de bruskeering van het aantal kiezers, dat toen naar dezen Rijksdag afvaardigde 120 sociaal-democra ten en 80 communisten. Het openbare leven in Berlijn dat „hechte bolwerk" der roode internationale staat nu in het teeken van het haken kruis. Volkomen! Als wij op straat een goeden kennis ont moeten. dan geven wij hem de hand en zeg gen „hoe gaat 't." Hier steken ze even ste reotiep de hand op en zeggen „Heil Hitier", en herhalen deze ceremonie bij het afscheid. Het wemelt op straat van jongelingen tus schen. naar schatting 16 en 60 jaar, in de bruine goed kleedende uniform der S. S. en S. A.-lieden. De S. S. is de eigenlijke elite troep. Hun uniform is van een soort bruin gestreept manchester en heeft overeenkomst met de uniform der Engelsche officieren. De waarheid getrouw, moeten wij van deze Nazi-troepen zeggen, dat zij. in tegenstelling met hun confrères in Munchen. de baker mat van het Duitsche Nationaal-sociaïisme. zich voorbeeldig gedragen. Al komt het nogal eens voor. dat S. A. man nen. als hulpagenten van politic op eigen houtje de politieke onderwereld gaan in- specteeren en daarbij menig zeer eerzame juffrouw met een buitenlandschcn naam de stuipen op het lijf jagen, haar papieren door zoeken en het materiaal in beslag nemen, als er brieven bij zijn in een uitheemsche taal. of geschreven met zielige onduidelijke a ha! hanepootjes, die zij niet kunnen ont cijferen. Maar wederom de waarheid ge trouw moeten we zeggen, dat deze ijverige speurders naar onraad na een behoorlijke De Russische regeering streeft er naar met Amerika normale betrekkingen te onderhou den om den poiitieken vrede in het Verre Oosten te verzekeren. Inflatie treft de huisvrouw zwaar De invloed der inflatie is reeds merkbaar voor de Amerikaansche huisvrouwen. De kleinhandelsprijzen voor levensmiddelen zijn met 30 tot 60 pet gestegen. De onder-staatssecretaris voor Landbouw. Wallace, heeft bekend gemaakt, dat tegen woeker op levensmiddelen zeer scherp "zal worden opgetreden. BALBO OVER DE VLUCHT NAAR IJSLAND. TWEEHONDERD KILOMETER „BLIND- GEVLOGEN'. KOPENHAGEN, 6 Juli (V. D l Naar van IJsland wordt gemeld, heeft generaal Balbo tegenover persvertegenwoordigers te Reyk javik verklaard, dat het erkader de laatste De vredesapostelenagenten van Krupp. (Van onzen Parijschen correspondent). Er is zoo min mogelijk ruchtbaarheid aan gegeven, maar thans moeten we toch wel met een enkel woord er melding van maken: toen, officieel Brïand's' nagedachtenis werd geëerd in de ontvangstsalons van de Quai d'Orsay is er „herrie" gemaakt en moest de politie" tusschen beide komen om de demon stranten te verwijderen, 'n Voorvalletje dat men niet hoefde op te blazen, te minder om dat de lawaai-scheppers enkele jongelieden van de Action Francaise waren en we weten maar al te goed (we herinneren aan de schandalen in het Trocadéro) hoe die elke gelegenheid aangrijpen om in opstand te ko men. Maar, op dit onbeteekenende incidentje zouden ernstiger ongeregeldheden volgen en wederom was het voornamelijk gericht te gen den oud-minister van het Bloc-National, Yves Le Trocquer. Thans zou deze politicus een groote bijeenkomst leiden van de vredes- vereeniging, die Union Douanière Européenne heet, en waarvan hij voorzitter is. Het doel dezer vereeniging is om op handelsgebied de volkeren nader tot elkander te brengen en een strijd te voeren tegen douanetarieven. Talrijke bekende vredesapostelen zijn lid van deze vereeniging; secretaris-generaal is Lucïen Coquet. De vereeniging nu zou een bijeenkomst houden waarop men uitvoerig het plan zou bespreken om die landen, die het meest onder de economische crisis lijden geheel vrij te stellen van douanerechten, in quasu Duitschland. dat vrij zou mogen uit voeren naar Frankrijk. Zoodoende, aldus het programma, zou men daar te hulp kunnen komen aan de werkloozen. Het was wel te voorzien dat een zoo netelige quaestie aanlei ding zou geven tot meeningsverschil. En was het daarbij dan nog maar gebleven. Maar voorzitter Le Troquer kreeg een inktpot naar het hoofd geslingerd, anderen werden afge ranseld. stoelen en tafels werden aan splin ters geslagen en negen en twintig belhamels werden opgebrachtom daarna weer i* vrijheid te worden gesteld. En dit laatste nu juist wettigt, een onpartijdig onderzoek naar de oorzaken. Wanneer men dan eens op onderzoek uit gaat dan komt men wel tot héél wonderlijke ontdekkingen en hoewel het geweld nooit kan verdedigd worden, begint men dan toch wel eenigszins te begrijpen waarom die jon gelieden zoo verbeten zijn tegen den heer Yves Le Trocquer. Toen Le Trocquer als minister van Open bare Werken (onder hem ressorteerde ook het departement dat zich bezig hield met de Duitsche schuldenbetalingen in natura) af trad was hij in aanraking gekomen en in relaties getreden met nagenoeg alle groote Duitsche handelshuizen. Zijn politieke ideeën paste hij aan bij zijn financieele en indus- trieele activiteit (want hij is membre du con- seil van tallooze financieele ondernemingen' Na het succes van het Cartel liet hij het lin ker-centrum schieten en op aandringen van Maginot en Millerand moest hij ook ontslag nemen als lid van de Ligue Républicaine Na tionale. Le Trocquer werd meer en meer In ternationalist en op zijn programma staat economische en militaire ontwapening om alle groote internationale werken tot stand te brengen met het budget van bewapening (defensie). Het voornaamste lichaam in Frankrijk voor de betaling, in natura, van de Duitsche schulden, is La Technique Internationale. Het is het officieele bureau, de officieele ver tegenwoordiging van de volgende Duitsche huizen: Ijzergieterijen van Krupp te Essen. Hoogovens Krupp en Fried. Alfred Hütte te Rheinha usen, Marine-werkplaatsen Fried Krupp, Germaniawerf te Kiel-Gaarden. Me chanische Constructie werkplaatsen Fried Krupp-Grusenwerk, te Maagdenburg-Buckau. Het officieele bureau dus van de heele Duit sche oorlogsindustrie. Enpresident van de Technique Internationale is Yves Le Troc querpresident tevens van de Union Douanière Européenne. Een ander lid van den conseil der Techique is Lucien Coquet, secretaris-generaal van de Union Douanire. Is dit op zich zelf reeds eenigszins bevreem dend. eigenaardiger nog is het volgende. De Techique Internationale heeft zijn bureaux van 4 Boulevard des Capucines verplaatst naar: 60 Rue Taitbouthet adres van de vredesbeweging. U. D. En wanneer men daar nu telephoneert, An jou 8331. dan krijgt men verbinding met 16 Rue Chauveau La- garde, d.w.zmet het bureau van den Duitschen kanonnenfabrikant Herr Otto Wolf. Als men denkt naar een pacifistische instelling, 60 rue Taitbout te gaan. dan be landt men inderdaad bij de vertegenwoordi gers van Krupp bij Duitsche kanonnenfabri- kanten. En gaat men naar Otto Wolff, in de Rue Chauveau Lagardedan belandt men bij een internationale vreaesvereeniging, waar Lucien Coquet zetelt als vredesapostel. Knappe kop die daarvan iets begrijpt. En ais men zich nu nog even het grootsche pro gramma van den voorzitter der kanonnen- fabricatie en tevens van de vredesbeweging, Yves Le Trocquer. wil herinneren (ziet hier boven) dan kan men er toch wel even inko men dat er menschen zijn die zich die com binatie van twee zoo uiteenloopende functies niet goed kunnen voorstellen zonder het ergste te vermoeden. Nu 't bovendien, door het tumult in de openbare vergadering en de vechtpartijen, een openbaar quaestie is geworden, nu doet het ook wel pijnlijk aan dat Senator Yves Le Trocquer nog geen en kele gelegenheid heeft aangegrepen om aan den volkeren te verkondigen hoe men met zijn linkerhand een olijftak kan zwaaien om met de rechter een machine-geweer te be dienen. 't Is wel een héél wonderlijke vredesbewe ging; ruchtbaarheid er aan geven kan den echten Vrede slechts ten goede komen. HENRY A. TH. LESTURGEON. schrobbeering door hun autoriteiten, het in beslag genomen materiaal rouwmoedig te rugbrengen en alles met de juffrouw veran deren In koek en ei. Ook zaakjes van ern stiger aard deden zich voor op deze wijze, maar. als de onschuld klaar aan den dag kwam. was er steeds een happy end. Dat zijn trouwens dingen, die bij een revolutie niet te vermijden zijn! zeggen ze. Ook het 'even der jeugd in school, sport en spel is ..gelijkgeschakeld Wij hebben hier de groote kinderoptochten van het proleta riaat gekend met de emblemen der ïoode in ternationalen. waarbij het hed der interna tionale niet van de lucht was. Nu zien wij de kinderen uit diezelfde kringen, met een en kel gebaar „gelijkgeschakeld" met de kleinen der bourgeoisie, achter het hakenkruis-vaan del optrekken naar het feest der Zonnewen den- In den nacht van dat tijdstip Johan- nesnacht als de zon weer terugkeert naar den Aequator. waarvan zij zich sedert win- ter-zonnewende had verwijderd, hadden grooten reeds in het bergland de vuren ont stoken. zooals ook de oude Germanen deden. Een spreekkoor wel in de veronderstelling, dat de ouden het net zoo deden vóór meer dan duizend jaren stootten somber dreu nende verzen uit als stonden zij rond een open massa-graf. Zelfs hun lied klonk som ber, hard en zelfs dreigend: Klamme empor. heilige Glut, rufe die Jugend z.usammen, dass bei den lodernden Flanunen wachse der Mut!" Trots regen en wind vierde Berlijn dit feest aan de Mugelsec. met gymnastische uitvoe ringen en een corso-vaart der roei-vereeni- gingen. Er was ook een wijding van het vaandel der vakvereeniging „Rijksbank" on der het motto AVer diese Fahne verlasst. der sci des Todes'Het feest werd ook opgeluis terd door een telegram van den rijksbank president Schacht, die door zijn reis naar Londen verhinderd was, persoonlijk aanwe zig te zijn. En 's avonds werden tienduizend fakkels ontstoken, die den optocht der hon derdduizend belichtten naar den Bismarck- toren op den hoogsten heuvel in Berlijn's omgeving. Het was een feest, maar ook hier weerklonken somber de woorden van den feestredenaar: „Zonnewende-vuur ontste ken beteekent zich het sterven van al het aardsche bewust zijn. Al he; vergankelijke is slechts gelijkenis. Tranenloos hard. uit nood lijd en sterven: laait hoog op! vlammen. Verbrandt, verbrandt! Uit moedertranen en mannen-vloeken, uit ineenstorting en onge loof baant zich de wetende mensch. baant zich een ontwaakt volk opwaarts den weg. Vlammen! belicht ons den weg in vrijheid leven en arbeid." Er is inderdaad meer reden voor een sombere viering van dergelijke feesten dan voor oplaaiende feestvreugde De revolutie is nog maar in haar begin. H. L. 200 kilometer volkomen blind gevlogen heeft. Daarna raakte men in een ncvelzone van 350 KM breedte. Terwijl In het begin boven de wolken werd gevlogen, was het tenslotte slechts mogelUk geweest zich met het eom- pas te orienteeren. Onder deze moeilijke om standigheden moet het als bijzonder goede prestatie worden beschouwd, dat liet eskader in staat was. het verband tc b»waren en een snelheid van gemiddeld 145 K.M. per uur te ontwikkelen. Over zijn verdere plannen heeft Balbo zich nog niet geuit. VERZET TEGEN DE „GELIJKSCHA KELING DER KERKEN. „GEEN REDEN TOT DANKBAARHEID". Thans pas wordt, bekend, aldus bericht de Bcrlijnsche corr. van dc Tel. aan zijn blad, dat verleden Zondag in enkele kerken te Ber lijn openlijk is geprotesteerd tegen de in menging van den staat in kerkelijke aange legenheden. In Steglitz heeft dominee Grossmann cri- tiek uitgeoefend op de radio-redevoering van den nationaal-socialistischen minister van Eoredienst Rust. Enkele nationaal-socialistl- sclie kerkgangers verlieten toon het gebouw en ds. Grossmann werd na afloop van den dienst gearresteerd. Nadat hij aan een ver hoor was onderworpen waarbij zooals wordt medegedeeld zijn schuld in vollen omvang is gebleken werd hij weer op vrije voeten ge steld. In Schöneberg verklaarde ds. von Rabenau geen reden tot buitengewone dankbaarheid te hebben. Op zijn kerk wapperde dan ook geen vlag. Een troep S.A.-lieden heesch toen een hakenkrulsvlag. Ondanks de aanwezig heid van vier stormafdeelingen in de kerk waagde de dominee te zeggen dat er in deze dagen veel dwang op de bevolking wordt uit geoefend waardoor de menschen het vertrou wen in elkander hebben verloren. 's Avonds predikte ds. Jacobi in de Kaiser Wilhelm Gedachtnis Kirche. Ook hij gaf blijk met de gebeurtenissen op kerkelijk gebied niet te zijn ingenomen. Hij deelde aan de gemeente mede dat een aantal Berlïjnsche predikanten 't besluit heeft genomen, om dc namen van eventueel gearresteerde geeste lijken van den kansel af bekend te maken. Hij noemde dan ook den naam van ds. Gross mann. Aan deze bijzonderheden welke van blijk baar nationalistische zijde aan den thans eveneens nationaal-socialistischen evangeli schen persdienst worden medegedeeld, was tot slot toegevoegd, dat deze ongehoorzaam heid haar gerechte straf zal vinden. ACENDA VRIJDAG 7 JULI Concertzaal: Concert H. O. V. Soliste Guus Max 'alt». 8.15 uur. Luxor Sound Theater: De Spin en de Zwarte Kameel. 8,15 uur. Cinema Palace: Watt en Half Watt als Blinde passagiers. Toonee! Giuseppe Muratti tenor. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Rauschgift (Verdoo- vende Middelen i. Tooneel: Miss Haring and Boys, rek-act. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 JULI Tentsamenkomsten Kennemcrplein bij Jamsweg. Leger des Heils. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3