7 VRIJDAG 7 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 s~ /O 1 O li' y (P 'O dat ik geen penseelstreek van uw heele schilderij' kan zien!" Toen dacht ik: ..Ha. ha, nu wordt het lang zamerhand tijd. dat ik er weer vandoor ga. Als de narren de waarheid zeggen, wordt het gevaarlijk." -Maar ik liet natuurlijk niets blijken. De vorstin verliet de zaal en toen haar echtgenoot haar vroeg, hoe zij het stuk had gevonden, antwoordde zij: „Edele Heer, het bevalt mij even goed als U. Maar onze narrin kan het werk niet goedkeuren; zij beweert dat zij er niets van ziet en ook de jonkvrouwen beginnen nu te fluisteren" Nu kreeg ook de Landgraaf argwaan: maar hij was in het geheel niet zeker van zijn zaak. Hij liet mij roepen en verzocht mij, het werk af te maken, opdat het geheele hof het zou kunnen zien; want hij wilde eens en vooral vaststellen, wie een zuiver ge weten had en wie niet, en de laatsten zouden weggejaagd worden. Ai! ik was wel zoo verstandig, er niet in te loopen! Onmiddellijk ontsloeg ik mijn gezellen, vroeg en kreeg nog honderd gulden van den rentmeester en poetste de plaat- Natuurlijk vroeg de Landgraaf den volgen den dag naar zijn beroemden schilder, maar die was er vandoor, ha, ha! Naar ik later hoorde, is hij toen met zijn geheele hofhou ding de zaal binnengetreden en toen het bleek, dat niemand iets kon zien, sprak hij: ..Nu zien Wij wel. dat Wij bedrogen zijn. Alleen de slimme Tijl Uilenspiegel kan ons die streek gespeeld hebben. Dat is werkelijk een schalk en zal een schalk blijven zijn ge heele leven lang. Maar om die tweehonderd gulden zullen we maar niet treuren, als hij nu maar nooit op Ons gebied weerkeert. U kunt gelooven. dat ik na dit avontuur het land Hessen altijd gemeden heb Ik ben toen van Marburg naar Praag getrokken en ook daar heb ik veel avonturen beleefd. EDUAKD W. 10 li' J O jr t/o EEN SLIMME FOTOGRAAF Een fotograaf kreeg van een dame bestel de foto's terug met de mededeeling, dat de portretten niet geleken. Hij stuurde haar de foto's opnieuw en plakte op de enveloppe de beeltenis van de dame in plaats van haar naam. De brief kwam terecht en de fotograaf had 't pleit gewonnen. Aanvulling II. In het cijfertype verschenen in 1930 de 5 ore igeelgroenu 7 ore (violet) en 10 ore blauw met opdruk ..Postaerge" 10 ore (bruin) Grootte der vakjes 23 x 28. In het type van de portzegels verschenen in 1927-30 nog een serie portzegels 5 ore. (geelgroen". 7 ore (violet) 10 ore 'okergeel) 20 ore 'grijs) 25 ore (lichtblauw). Ook hier van bedraagt de grootte der vakjes 23 x 28. Ter herinnering aan den 60en verjaardag van Koning Christiaan X zag een serie post zegels het licht in 1930 en wel 5 ore 'geel groen) 7 ore (violet» 8 ore (grijs) 10 ore (oker geel) 15 ore (rood) 20 ore (lichtgrijs) 25 ore (lichtblauw) 30 ore (donkergeel) 35 ore (bruinrood) 40 ore (groen) met Watermerk kruis. De afbeelding' van Koning Christiaan X staat in een ovalen rand met randschrift bo ven de landsnaam, onder Chr. X Rex en links en rechts dc jaartallen 1870—1930. In de bo venhoeken een posthoorn in de benedenhoe ken het waardecijfer. Zie voor de indeeling het schetsje. Van P- en W. A.. R. M.. J. J. B„ J. W. ont ving ik dubbele zegels. Nieuwe deelnemers kunnen zich na l Sept. weer aangeven, omdat er in de vacantie geen zendingen rondgaan. Schriftelijke aan meldingen kunnen met volledige opgave van naam en adres wel geschieden. Zorg dat Groep 2. 3. 16 en Hoofdgroep A voor 15 Juli terug zijn. Rustenburgerlaan 23 MALSCHE BIEFSTUK Heer: „Kellner geef me gauw een biefstuk. Ik heb een half uur tijd. Zou 't gaan?" Kellner: Wat zal ik u zeggen, meneer? Dat hangt van uw gebit af." PUZZLE-SPEL. Als je bovenstaande stukjes uitknipt en op 1 lossing; dan kun je zien of het goed ge- de juiste manier opplakt, krijg je een heel daan is. bekend sprookje. Volgende week komt de op- TANTE TTNE MIJN VACANTIEUITSTAPJE NAAR DE VELUWE (I) door W. Lasschuit. Wie van jullie al eens een tijd op de Ve- luwe heeft doorgebracht, zal het met mij eens zijn, dat dat stukje Nederland alle be schrijving waardig is. En voor hen. die daar nog nooit geweest zijn. hoop ik in het vol gende een duidelijk beeld te geven van wat daar te genieten valt. Als je op de Veluwe logeert, krijg je een beetje het idee. alsof je in een apart wereld je bent overgeplaatst, een gevoel, da*, je ook krijgt, wanneer je je op een eiland bevindt. Ik zou zeggen, het Veluwsch schoon is binnen ieders bereik. Per fiets, wanneer je er tenminste niet tegen opziet op één dag oen uur of negen te trappen, haal je het op je dooie gemak, terwijl er gelegenheden getv eg zijn, waar je voor een prikje kunt logeeren, tenzij je de stijve bediening van ke'.lners prefereert boven het genoegelijke verblijf in een of ander gewoon pension Ook kun je er gemakkelijk met den trein komen, maar dan verzeker ik je, dat je een prachtigs tocht misloopt. Ik zal je vertellen, welken weg ik genomen heb, om in Apeldoorn te komen Ik hield me dus bij de fiets, Startte, om het maar eens mooi uit te drukken, om 6 uur 's morgens uit Haarlem. Mijn plan was. om de Haarlemmermeer door te gaan tot Aals meer en dan over Uithoorn naar Abcou'-e. Ik moet echter helaas zeggen: zie var. deze tocht af. Ten eerste is voor ons. Haarlem mers, die de Meer al door en door kennen, het eindje Haarlem-Aalsmeer vrij eentonig er het traject Aalsmeer-Uithoorn bar slecht. Na Uithoorn wordt het pas goed. maar dan ben je ook net uit je humeur en een lachend gezicht is wel het voornaamste, dat je in je vacantie moet, meedragen. Wil je toch door den polder om den straat weg Haarlem-Amsterdam t.c vermijden, dan kun je den weg nemen ook over Hoofddorp, maar dan ga je bij Aalsmeer links-af naar Schiphol. Ook kun je gaan hier uit Haarlem langs dc Zomervaart wanneer je bij het fort de Liede de meer gaat „doorkruisen". In Schiphol moet je dan per pont worden over gezet. Je rijdt dan over Ouderkerk eerst krijg je nog Amstelveen naar Abcoude, waar pas het eigenlijke natuurschoon, wat deze rijwieltocht je aanbiedt, begint. Vooral het fort te Abcoude met het daar achter gelegen lieve kerkje is een „afstapje" waard. Ik heb het dan ook op dc gevoelige plaat gelegd. Als je in Abcoude bent. raad ik je aan een stukje om te gaan. Je moet om twee dingen denken: Bij een weg van ruim 100 K.M. moet je niet op een paar extra-kilometertjes kij ken en ook moet je deze 100 K M- niet als race-baan gaan beschouwen, maar als ple ziertocht. Ik nam den omweg over Loosdrecht. De A. N. W. B. borden wijzen je duidelijk de richting. Dit is een prachtige weg. dwars door de plassen en nog wel een weg. waar bijna geen auto-verkeer is. Denk vooral ook daarom: Vermijdt zooveel mogelijk alle wegen, waarop auto's komen, dus bij voorkeur de Rijksstraat wegen. De Loosdrechtsche plassen waren in vre dige stemming, maar ik verzeker je. dat het er bij ruw weer kan spoken. Nu was het ech ter voor de zeilers een genot, om op het water te laveeren. Even een kiekje en dan weer verder! We gaan nu het Gooi- en Eemland binnen, of liever, we zijn er reeds in en nu is het zaak. zoo gauw mogelijk van den rijweg af te komen. Dit is heel goed mogelijk, doordat het hier bezaaid is van rijwielpaden. Ik koos een pad uit. dat mij de richting wees naar Baarn. Deze fietspaden zijn in één woord schitterend: prachtig verhard dwars door de bosschen. Dwalen, erin is onmogelijk, want bij ieder kruispunt staat een zgn. „pad destoel" van den Toeristenbond. Alle lof daar voor Ik kiekte nog een mooi plekje en kwam vervolgens op den straatweg helaas niet te vermijden naar Baarn, Over net verdere verloop van mijn tocht ncop ik jullie in de volgende rubriek te schrijven. 5 Fa c l'n e BIJVOEGSEL HAARLEM'S DAGBLAD AAN ALLEN. Echt zomeren doet het nog niet. Maar toch bloeien bloemen en heesters, alsof de zon ze al weken beschenen had. Misschien komt het door ons warme, vroege voorjaar, dat daar buiten alles open, is- Hoe heerlijk geuren de rozen, welk een heerlijke prikkellucht ver spreidt de linde, 't Is een eigenaardig ver schijnsel, maar als de vlier gaat welken, bloeit de linde. En de geur van den lindebloe sem gelijkt op die van den vlier, of eigen lijk is ze nog pittiger. Als jullie nu straks met de vacantie naar buiten gaan, let dan vooral eens op de bloeiende linden. Vooral op dorpspleintjes zul je ze zeker zien. De linde is niet zeldzaam. Geen bosch of park, of je ziet wel lindeboo- men. In overoude tijden was de lindeboom al een zeer geliefde boom. Door de oude Ger manen werd hij als eeen heilige boom be schouwd. gewijd aan de godin der liefde. Na de invoering van het Christendom werden uit lindenhout madonna- en heiligenbeel den gesneden. Karei de Groote gaf last tot aanplanting van linden, omdat men zeker geloofde, dat deze boomen beschermen zou den tegen den bliksem. Markten en kerken moesten er daarom door omgeven worden. Vandaar ook de talrijke dorpslinden, die als vergaderpunten en gerechtsplaatsen bij onze voorouders hebben dienst gedaan. Linden kunnen eeuwen oud worden. De grootblad- linden worden ouder dan de kleinbladlinden. Vele vierkante meters grond kan zij over schaduwen. De tortelduif nestelt nergens liever, evenals de wielewaal. Op de meeste boerderijen staat op de brink een lindeboom met een bank. 's Avonds, als de dagtaak is volbracht zet de boer zich daar neder met zijn gezin. Nu bloeit de linde. De goudgele bloemen trosjes verspreiden een wonder-zoete ge ui'. Als je er eens eentje ziet liggen, bekijk het 'dan eens goed. Met hun lang smal dekblad zaten ze juist in den hoek tusschen bladsteel en twijg. De 5 witachtige kelkblaadjes lijken net een schuitje. De wasgele kroonblaadjes met de gouden meeldraden kijken er juist boven uit. Als 't stuifmeel rijp is, dan wordt de boom met een sluier van goudpoeder be dekt. Op Meters afstand ruik je de geurige lin debloesems reeds. Geen wonder, dat de blad luizen, die zooveel van zoet houden, er op af komen. Een linde, die bezoek heeft gehad van deze lastige insecten is voorgoed gebrand merkt. Bladen en stengels zijn dan bedekt met den kleverigen honingdauw. Er is een soort linde, dat niet gezien is bij de blad luizen. Deze soort vindt men voor de huizen. Voor onze imkers is 't een bestaanskwestie, of de linde „honingt". Wel bevatten linde bloesems honingklieren. De afgescheiden nectar wordt tusschen de haren van de kelk vastgehouden. Toch komt bet voor. dat de bij er niets van meeneemt. Het Bijenwaarnemingssta tion te Warnsveld heeft zich met deze zaak ernstig bezig gehouden. Wat de oorzaak was, weet men niet met zekerheid. Waarschijn lijk ligt het aan den grond, daar men in be paalde streken van ons land lieden aantreft, dié niet „honingen". Bij zwoel, warm weer brengt de bij den meesten honing in de korf. Op vochtige gronden halen ze altijd meer honing van de linden dan op droge- Lindehoning is honing van een zeer bij zonder geurige soort. Als je ze krijgen kunt, moet je ze zeker eens proeven. Lindeboomen zijn echter tot meer nut. Lindenhout is uit stekend geschikt voor houtsnijwerk, kisten, lucifers, klompen en meubels. De bastvezels worden bewerkt voor matten bindmateriaal. vlechtwerk. Bladeren en bloesems dienen voor vee voeder, thee, medicijn, likeur enz. Ken je het oude versje: Ee, ee, ee. mijn moeder zette thee, Van lindebloesems en van vlier Voor een ziek kind niet ver van hier. Ze nam de thee, die moeder bracht, En sliep toen vast den heelen nacht. Ee, ee, ee, 't genas van moeders thee. De linde bloeit! Dat beteekent: 't is volop zomer. Geniet ervan. Ga naar buiten en blijf eens even stilstaan bij den lindeboom. W. B.—Z. HOE TIJL UILENSPIEGEL EEN SCHILDERIJ MAAKTE VOOR DEN LANDGRAAF VAN HESSEN. POSTZECELRUBRIEK. DENEMARKEN i/3 0 Po r to Toen ik Saksen geheel afgereisd had en zoo bekend was, dat ik er geen enkele streek meer kon uithalen, vertrok ik naar Hessen en bracht daar een bezoek te Marburg aan het hof van den Landgraaf. Deze heer vroeg mij. wat ik voor avonturier was. Ik ant woordde hem: „Edele Heer, ik ben kunste naar! Ik ben schilder, en in vele landen vind ik mijn gelijke niet. Want mijn werk over treft verre dat van anderen." Toen wilde Zijn Excellentie gaarne iets zien, waarop ik hem eenige schilderstukken op linnen toonde, die ik in Vlaanderen ge kocht had. Hij vond ze zoo prachtig, dat hij zeide: „Goede meester, hoeveel moeten Wij U betalen, als gij Onze zaal beschildert met de beeltenis van Onze voorvaderen en van de andere vorsten en heeren. met wie zij be vriend waren? Gij moet dan uw allerbeste werk leveren." „Edele Heer." antwoordde ik, „dat zou wel vierhonderd gulden kosten." „Meester, maak Ons een prachtig schil derstuk; gij zult Uw belooning hebben en nog een mooi geschenk er bij Ik nam het aanbod aan, maar vroeg en kreeg van den Landgraaf een voorschot van honderd gulden, om verf te koopen en ge zellen in dienst te nemen. Verder bedong ik, dat niemand dan ik zelf en mijn drie gezel len in de zaal zouden mogen komen gedu rende den arbeid, opdat ik niet in mijn werk gestoord zou worden, ook dat stond de graaf toe. Daarop kwam ik met mijn gezellen over een. dat zij mij alleen men gang zouden la ten gaan. en zouden zwijgen als het graf. Dat vonden ze uitstekend; ze waren er best mee tevreden, dat ze met niets doen een be hoorlijk loon verdienden. Dat spelletje duurde zoo een week of drie. vier, totdat de Landgraaf wilde zien. wat ik met mijn gezellen had geschilderd. „Waarde meester." aldus sprak hij. „wij verlangen er naar, Uw werk te zien. Wij ver zoeken U, in de zaal te mogen gaan, ten einde het schilderij in oogenschouw te ne men." Ik antwoordde: „Het is goed. Edele Heer. maar ik wil U voor één ding waarschuwen; hij, die geen smetteloos geweten heeft, kan mij li schilderij niet zien Wij traden de zaal binnen. Ik had daar te gen den muur een lang gordijn gespannen. Dit gordijn trok ik nu weg. waarna ik met een wit staafje op de wand wees en sprak: „Zie, Edele Heer, deze man hier is de eerste Landgraaf van'Hessen, gehuwd met de dochter van Justinianus den Goeden. En daar ziet U hun zoon Adolf usAdolfus, hier Willem den Zwarten, Lodewijk den Vro men en zoo door tot Uwe Edelheid toe. En ik weet, dat niemand een aanmerking op mijn werk kan maken, zóó fraai is het en zoo meesterlijk en zoo schoon van kleur en van aanblik." Maar de Landgraaf zag niets dan den wit ten muur en dacht bij zichzelf: „Drommels, zou ik geen zuiver geweten hebben? Ik zie werkelijk niets dan de witte naakte wand." Overluid echter sprak hij plechtig: „Mees ter, Uw werk kan Onze goedkeuring weg dragen, maar Wij hebben er toch niet ge noeg verstand van. om er een wel gefundeerd oordeel over te kunnen uitspreken." En met die woorden verliet hij de zaal en ging naar z ijn echtgenoote. die hem vroeg: „Edele Heer. wat schildert toch Uw kunste naar? Gij hebt zijn werk gezien: hoe bevalt het U? Ik heb een flauw vermoeden, dat hij U bedriegt!" Hij antwoordde: „Lieve vrouw, zijn werk bevalt mij zeer goed. Gij doet hem onrecht." „Och. lieve echtgenoot, zouden Wij het ook niet kunnen bezichtigen?" „Hm," sprak de Landgraaf, „als de meester het goedvindt." Daarop liet de Landgravin mij roepen en verlangde mijn schilderij te zien. Ik zeide haar hetzelfde wat ik ook den vorst gezegd had, namelijk, dat hij. die geen zuiver ge weten had, niets zou kunnen zien. De vorstin trad met acht jonkvrouwen en een narrin de zaal binnen. Ik trok het gor dijn weg en vertelde weer hetzelfde verhaal- Maar de vorstin en de jonkvrouwen be waarden allen een diep stilzwijgen: niemand prees het schilderij of keurde het af. omdat ieder bevreesd was, dat het zou uitkomen, dat zij geen zuiver geweten had. Alleen de narrin schudde het dwaze hoofd en riep: „Goede meester, op gevaar af dat ik geen zuiver geweten heb, moet ik toch zeggen, 1 DE GLIJBAAN. Uit stevig carton knippen we een aantal figuurtjes, die we leuk met allerlei kleuren beschilderen. Dwars door hun buik steken we dan ronde houten staafjes, die een eenigszins cylinderachtigen vorm hebben. (Zie afbeelding). Nu maken we uit ijzer- draad, carton en hout een glijbaan. Het ïjzerdraad mag niet te dun zijn. Deze glij baan, die naar believen naar boven en be neden kan gaan, moet heel precies gemaakt worden. De beide ijzerdraden loopen nauw keurig parallel op ongeveer twee centimeter afstand. l'ITSLAG VAN DEN GEHEIMSCHRIFT- WEDSTRIJD De sleutel om dezen wedstrijd te ontcijfe ren is het volgende: Er stond te lezen: Den elfden Juli bestaat Haarlems Dag blad vijftig jaar. Onder de goede inzenders heb ik de 6 prij zen verloot. De gelukkige winnaars zijn. DE LOOZE VOS. oud 15 jaar. DE KLEINE DAMMER, oud 13 jaar TURNSTERTJE. oud 14 jaar MOEDERS BESTE, oud l'l jaar BLOEMBOLLENKWEEKER. oud 15 jaar. JAN SCHREUDER. oud 11 jaar. De prijswinnaars mogen Woensdag 12 Juli na 2 uur hun prijzen bij mij komen halen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7