VELSEN, IJMUIBEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT De wijziging der Gemeentebegrooting. ZATERDAG 8 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 14 VELSEN. Het antwoord van Burgemeester en Wethouders. Bezuinigingen die onuitvoer baar zijn. In hun antwoord aan den Minister zeggen Burgemeester en Wethouders dat zij bereid zijn aan den Raad voor te stellen alsnog op wachtgeld te stellen de adjunctdirecteuren bij gas en water en openbare werken, 4 op zichters bij openbare werken en 1 ambtenaar bij de verificatie (waarvoor in de plaats te stellen één klerk). In 1932 werd reeds wegens te brengen. Ook een verhooging van het schoolgeld achten B. en W. niet doenlijk, terwijl de in voering van rechten voor den reinigings dienst, gezien de hooge opbrengst der straat belasting uitgesloten moet worden geacht. Verder verklaren B. en W. zich tegen verhoo ging der precariorechten tegen invoering van nog niet geheven belastingen en tegen ver hooging der gastarieven. Wel zijn zij bereid, den Raad voor te stellen de reductie bij meer verbruik af te schaffen waardoor de winst met f 20.000 stijgt. Steunverleening'. De kosten der steunverleening zijn f 600.000 hooger geraamd. De totale raming bedraagt dus f 1.000.000. B. en W. hebben hier tegen over de totale bijdrage van het Rijk geraamd op f 800.000. Gerekend naar het afgeloopen jaar zou die bijdrage zijn te ramen op f 600.000. Het is hen echter bekend dat een nieuwe Rijksregeling voor het verleenen van bijdragen aan de gemeenten in voorberei ding is. Zij meenen te mogen aannemen, dat een gunstiger regeling wordt ontworpen voor de gemeenten, omdat de bestrijding van de crlslskosben niet is een gemeentelijke- doch een Rijkszorg. Velsen niet armlastig. B, en W. hebben ernstig bezwaar, op de gemeente het cachet van noodlijdend te drukken. Velsen is niet armlastig. Het zijn de crisis uitga ven, welke naar de meening van het College volledig door het Rijk behooren te worden vergoed, die een moeilijke positie inkrimping van werkzaamheden aan 9 amb tenaren ontslag verleend, terwijl het secre- tariepersoneel met 2 ambtenaren werd ver minderd. Vele werklieden in tijdelijken dienst werden in 1932 reeds ontslagen. Bovendien werd, door opheffing van het gemeentelijk bewaarschoolonderwijs, aan 13 hoofden, on derwijzeressen en helpsters ontslag verleend. Tot een verdere personeelsvermindering kan volgens B. en W. niet worden gegaan. Zij zijn bereid, nogmaals aan den Raad voor te stellen den vacantietoeslag voor de werk lieden af te schaffen. Met al deze bezuinigingen zijn wij tot het uiterste gegaan, zeggen B. en W. De grenzen van het toelaatbare zijn zoo al niet over schreden, dan toch zeker bereikt. Tegen belastingvcrhoogingen. B. en W. betwijfelen, of de door Gedepu teerde Staten en den Minister gevraagde be- lastingvèrhoogingen uiteindelijk wel baten zullen opleveren. Zij zijn er van overtuigd, dat die verhoogingen een herstel van de ge meentelijke financiën zullen vertragen, wij zen er op dat Velsen steeds meer forensen en „stillovende" burgers trekt. Bij doorvoering der gevraagde belastingverhoogingen zal de vestiging van middenstanders zoo niet ge heel dan toch vrijwel worden stopgezet, om dat in de aangrenzende gemeenten de be lasting min of meer aanzienlijk lager zijn. Ook hebben B. en W. bezwaar de gemeente in de 3e klasse voor de fondsbelasting terug scheppen. Na al de begrootingswijzigingen, waartoe B. en W bereid zijn, een voorstel aan den Raad te doen. bedraagt het tekort op de be grooting nog f 76.899.56. Zij zijn bereid, den Raad voor te stellen, voor dit bedrag de re serves aan te spreken. Uit het antwoord aan den Minister blijkt, dat B. en W. de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger wenschen te verla gen met resp. f 420, 1' 360 en f 234. Aangaan de de salarissen der wethouders merken B. en W. op, dat deze sedert 1 Januari 1933 vrij willig 5ipct. van hun salaris in de gemeente kas terugstorten. Mochten één of meer wet houders hiermede ophouden, dan zijn zij be reid, aan den Raad voor te stellen een bij drage voor pensioen van 5 pet. te heffen. Een vermindering van het aantal ambte naren achten B. en W. niet mogelijk. Sedert 1922 nam de bevolking met ruim 50 pet. toe, doch niettegenstaande dat is het B. en W. mogelijk geweest, het personeel met 4 te ver minderen. Tal van andere opmerkingen en bezuinigingen worden door B. en W. weer legd of van de hand gewezen. Tegen verlaging van de kosten van bestrij ding der tuberculose hebben B. en W. ernstig bezwaar. Juist op dezen post, zeggen zij, kan niet verder bezuinigd worden. Het is het col lege bekend, dat de vereeniging met de groot ste zorg hare financiën behartigt en het uit getrokken bedrag noodig lieeft. De subsidie voor 1933 is reeds f 1850. lager uitgetrokken dan in 1932. B. en W. zijn bereid, een opzichter van de bouwpolitie op wachtgeld te stellen. Minder uittrekken voor kosten van onder houd van straten en pleinen achten B. en W. niet mogelijk. Hot uitgetrokken bedrag is voor een behoorlijk onderhoud reeds veel te laag. Ook op den post ..onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen" valt naar B. en W. meenen niets meer te bezuinigen, omdat reeds sedert 1932 alleen het onvermijdelijke onderhoud plaats heeft. Aangaande de gemeentereiniging merken B. en W. op. dat de gemeente de laatste ja ren aanzienlijk is uitgebreid. Toch is het hen mogen gelukken, door belangrijke versobe ring van den dienst, de raming voor 1933 te rug te brengen op f 108.152. terwijl in 1931 nog werd uitgegeven f 117.862. B. en W. heb ben nagegaan, of verdere versobering moge lijk is. dóch zijn tot de conclusie gekomen, dat dit uitgesloten is. Gezien de thans over dit jaar beker.de uitgaven achten B. en W. het echter niet onmogelijk, dezen met nog f 6.124.03 te verlagen. Er mag dan echter niets tegenloopen. B. en W. geven dan een overzicht van dc kosten van den reinigings- dienst in 1931 per inwoner in enkele gemeen ten, waaruit blijkt dat deze zijn in Velsen f 2.88 (1932 f 2.53). Schiedam f 3.06, Leiden f 3.18, Dordrecht f 3.30, Zutfen f 3.74, Gouda f 3.75, den Helder f 3.94, Groningen f 4.74. Dat de Minister er zoo maar het mes in zet blijkt wel uit het antwoord van B. en W. op de opmerking uit Den Haag. dat de uitgaven voor het kampeerterrein wel met f 200 ver minderd kunnen worden. De opmerking is minder juist zeggen B. en W. De oppervlakte, gehuurd van het Rijk is in 1933 grooter dan in 1932, terwijl het Rijk ook den huurprijs aanzienlijk verhoogd heeft. Het Rijk heeft bovendien eischen gesteld ten opzichte van de afscheiding, welke verplaatst moet worden. De totale kosten over 1933 zul len in het gunstigste geval zijn f 1176, alzoo f 676 meer dan geraamd is. Afschaffing van alle boventallige onder wijzers achten B. en W. buitengewoon be zwaarlijk voor de scholen in Velsen-Noord en Santpoort. Ook uit de verdere antwoorden en opmer kingen van B en W. komt duidelijk vast te staan, dat de Minister bezuinigingen voor schrijft, die practisch niet uitvoerbaar zijn. Burgemeester en Wethouders doen ten slotte den Raad een voorstel, waarin de aan te brengen wijzigingen zijn neergelegd, na welke wijzigingen het tekort op den gewonen dienst nog f 466.983.67 zal bedragen. VOLKSCONCERTEN. De Vereeniging tot veredeling van Volks concerten had zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek om medewerking voor het bekomen van vergunning tot het geven van concerten op Zondag in het park „Velserbeek" door de bij de vereeniging aan gesloten muziekvereenigingen. Burgemeester en wethouders berichten hierover aan den Raad, dat de beslissing om trent het verleenen der vergunning alleen bij den burgemeester berust. Reeds meerma len heeft de Raad zich uitgesproken om op Zondag in Velserbeek geen concerten toe te laten. De burgemeester wenscht hiermede rekening te houden. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen, de vereeniging dienovereenkom stig in te lichten. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND. Burgemeester en Webhouders stellen den Raad voor. te verkoopen aan G. Ruysenaars te Velsen 1558 M2 grond aan den Stationsweg waarvan 1485 M2 a f 6 en 73 M2 a f 3 per M2 met verleening van vrijstelling van het bepaalde in art. 68 al. 5 der Bouw- en Wo ningverordening. NIEUWE STRAATNAMEN. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, aan een weg te Santpoort, ge projecteerd in Noordelijke richting van de Frans Netscherlaan af en aan een weg, ge projecteerd tusschen de Wtistelaan en den Middenduinerw j te Santpoort de namen te geven van resp. Wulverderlaan, naar een weg welke vroeger in die omgeving heeft be staan en Wijnoldy Daniëlslaan, naar den vroegeren gemeente-secretaris. IJMUIDEN GEHEELONTHOUDING. De al'deeling IJmuiden van den Algem. Ne- derl. Geheelonthouders Bond heeft besloten, met onderstaande motie adhaesie te betui gen- De grootïe openbare betooging voor Plaat selijke Keuze en Geheel onthouding op het sportterrein te Leeuwarden, op Hemelvaarts dag 1933, waaraan wordt deelgenomen door ongeveer 8000 personen, waaronder de ver tegenwoordigers van geheel onthouders-, kerkelijke-, maatschappelijke- en politieker en vakorganisaties, spreekt als haar gevoelen uit: dat voortgaande bestrijding van het alco holisme thans meer dan ooit geboden is. dat de medewerking van den Staat in zijn verschillende organen noodzakelijk is, dat de wettelijke middelen moeten steu nen op, en uiting geven aan de openbare meening, dat een der meest doeltreffende, en meest universeele dezer middelen is: Plaatselijke Keuze, dat zeer wordt betreurd dat deze nog niet in onze Drankwet is opgenomen, dat daarentegen geen steekhoudende ar gumenten van Staatsrechterlijke of anderen aard worden ingebracht, dat dus de actie ter verkrijging daarvan moet worden voortgezet totdat Plaatselijke Keuze verkregen is. HET ADRES DER ÏJMUIDER FEDERATIE. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de mededeeling dat het adres der IJmuider Fe deratie inzake het invoeren van visscherij- diploma's op de Gem. Visscher ij school ter teekening iigt, op een misverstand berust. Dit was wel aan den directeur verzocht, maar deze achtte dit niet gewenscht. Het adres heeft wel onder de leerlingen gecircu leerd. hetgeen echter buiten den directeur om geschiedde. OPGELEGD EN NAAR ZEE. De trawlers Vios en Alcmarla zijn wegens lage besommingen opgelegd. De Oostzee zou heden vertrekken, doch is binnengebleven. Vertrokken zijn de trawlers Bergen, Gerard, Poolzee. Hoop, Raaf en Timor. AXSJOVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöperatieve Ansjovisverkoop Vereeniging.) De visscherij loopt ten einde: totaal is thans boven water gebracht bijna 21.000 an kers. Verhandeld worden: 1933er a f 9 1'2; 1931er a f 12; 1930cr a f 10. BEVERWIJK DE BOUWPLANNEN VAN HET WITTE KRUIS. De hulp der gemeentebesuren ingeroepen. NOOD BREEKT WET. Onlangs hebben wij uitvoerige bijzonder heden. gepubliceerd over de plannen van de plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" tot stichting van een nieuw wijkgebouw met Volksbadhuis. Het bestuur heeft thans de fi- nancieele hulp der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin ingeroepen en daar toe onderstaand adres bij de gemeentebestu ren ingediend. Het Bestuur van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de N.H. Verg. Het Witte Kruis, welke haar werkzaamheden uitstrekt over de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, neemt de vrijheid zich tot Uw College te wenden om uw medewerking in te roepen ten einde te kunnen komen tot de oprichting van een nieuw Volksbadhuis an nex lokaliteiten noodig voor Wijkverpleging, kraamverzoïging, t.b.c. bestrijding en zuige lingenzorg. I-Iet Volksbadhuis, dat thans aan de Meer straat 58 te Beverwijk in een verbouwd woon huis is ondergebracht, voldoet sedert lang niet meer aan de geringste eischen, die aan een dergelijke inrichting mogen worden ge steld. Met zeer bekrompen geldmiddelen ge bouwd en verbouwd, is de inrichting meer dan primitief. Het geheel heeft van binnen een onfrisch aanzien, terwijl vooral in den laatsten tijd zoowel binnen- als buitenmu^gn teekenen van verval vertoonen, die erop wij zen, dat de inrichting nog slechts korten tijd zal kunnen worden gebruikt. Toch worden in dit badhuis nog geregeld per maand ongeveer 1200 baden verstrekt, dat is, bij het opengesteld zijn van 3 dagen per v/eek, ongeveer 100 baden per dag, zoo wel aan ingezetenen van Beverwijk als van Wijk aan Zee en Duin, Met vrij groote zeker heid kan worden aangenomen, dat wanneer een badinrichting wordt geopend die aan de eischen des tijds voldoet, het aantal baden aanmerkelijk zal toenemen, hetgeen de volksgezondheid zeer ten goede komt. .De artikelen, noodig voor wijkverpleging, kraamverzorging en t. b. c. bestrijding be winden zich thans in de vochtige voorka mer van perceel Meerstraat 58, die hiervoor te klein is, waardoor geen behoorlijke voor raad van deze artikelen kan aangehouden worden, waarvan de zieken dus nadeel on dervinden. Het Consultatiebureau voor zuigelingen is thans ondergebracht in het gebouw dei- school voor buitengewoon onderwijs aan het C H. Moensplein te Beverwijk. Zooals de. heer ten Bruggencate, provinciaal kinder- arts van de N. PI. Vereen. Het Witte Kruis 'aan Uw College reeds mededeelde bij schrij ven van 12 Maart jl. voldoen deze lokalitei ten slechts in geringe mate aan. de eischen, welke mogen worden gesteld, en is het met het oog op het zeer drukke bezoekwensche- lijk naar een andere gelegenheid uit te zien. In 1932 werden 246 kinderen in dit bu reau onderzocht, waarvan 114. uit Beverwijk, 107 uit Wijk aan Zee en Duin, 25 van Heems kerk afkomstig. Het Consul latiebureau voor t.b.c. bestrij ding is tijdelijk ondergebracht in het Roode Kruis Ziekenhuis. Wel heeft het daar een behoorlijke huisvesting doch het is voor de geestesgesteldheid van de bezoekers onge- wenscht zich voor onderzoek te moeten ver voegen aan een ziekenhuis, hetgeen dan ook elders niet voorkomt. Een dergelijk bureau behoort daar niet- om ten volle aan zijn be stemming te kunnen beantwoorden. Boven dien moet een belangrijk bedrag aan huur worden betaald. Verder ontbreekt thans elke gelegenheid voor het houden van de zoo nut tig werkende moeder- en andere cursussen op hygiënisch gebied. Sedert enkele jaren is ons bestuur dan ook bezig pogingen aan te wenden om te komen tot de oprichting van een nieuw badhuis met lokaliteiten voor den anderen arbeid der af deeling. Door den architect I-I. J- W. Meyran te Wijle aan Zee en Duin is een ontwerp met begvooting gemaakt voor een gebouw, zooals voor den Witte Kruis-arbeid noodig is. welke wij zoo vrij zijn U hierbij over te leggen. Wij zuilen dit gebouw gaarne doen verrijzen op het terrein aan het C. PI. Moensplein. naast het gebouw voor Openbare Werken, van de gemeente Beverwijk, als zijnde bijzonder goed gelegen in het midden van de bebouw- de kommen van Beverwijk en Wijk aan Zee 'en Duin, dus voor belanghebbenden gemak kelijk te bereiken. Na opsomming van de reeds door ons ver melde indeeling van het gebouw, vervolgt het adres: Het geheel is sober opgezet. Door den ar chitect zijn de kosten, inclusief grondprijs en inrichting van het badhuis, begroot op ruim f 51000. Onze afdeeling bezit een bouw fonds van ruim f 3000. terwijl het perceel Meerstraat 53 vermoedelijk kan opbrengen ongeveer f 10.000, waarvan f 3100 is te be steden voor aflossing van de op dit gebouw rustende hypotheek, zoodat voor het te stich ten gebouw een bedrag Van ongeveer f 41000 moet worden gevonden. Wanneer dit bedrag uit vrijwillige bijdra gen moet worden verzameld, zal zeker de op richting zóó lang op zich laten wachten, dat inmiddels zoowel hét volksbadhuis niet meer zal functionneeren als ook de andere arbeid van onze afdeeling in het belang der volks gezondheid ondoenlijk is geworden. Het is daarom, dat wij ons wenden tot Uw college met verzoek den Raad der Gemeente voor te stellen in deze zaak financieelen steun te verleenen. De praktijk van vele jaren heeft uitgewe zen, dat bij de exploitatie van een volksbad- huis op de wijze zooals onze afdeeling steeds deed, zoovele inkomsten kunnen verkregen worden, dat alle kosten gedekt zijn, uit genomen die van rente en aflossing van hetgeen is besteed aan de oprichting van het. gebouw en de inrichting. Ook maken de ge regelde inkomsten onzer afdeeling het mo gelijk om hieruit het verdere gebouw te ex- ploiteeren- Wij stellen ons voor, dat de gemeenten .Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin de zaak van het Witte Kruis het beste zouden kun nen dienen, door in verhouding van het aan tal inwoners van elke gemeente de rente en aflossing van het benoodigd kapitaal te ga randeeren. Aannemende, dat geleend kan worden tegen een rente van 5 pet. 's jaars en een aflossing van 2 pet. op het gebouw en c pet. op de inrichting, zal hiervoor voor- loopig jaarlijks noodig zijn f 2050 rente en f 1C00 aflossing, totaal f 3050. Ons bestuur meent, dat gegeven de groote algemeene belangen, die door de stichting van een behoorlijk volksbadhuis met Witte Kruis-lokaliteiten als boven aangegeven ge diend worden, een dergelijke belastine van de gemeentekassen alleszins gerechtvaardigd is. Het is zich natuurlijk wel bewust, dat de economische toestanden momenteel hierte gen getuigen, doch wijst er op, dat de lage prijzen der bouwmaterialen en het verruimen van werkgelegenheid voor thans onder steunde werkloozen in deze ook beteekenis- volle factoren zijn. Het bestuur hoopt dan ook zeer spoedig van U te mogen vernemen, dat op Uw mede werking in deze mag gerekend worden, op dat. nog voor ons volksbadhuis wegens on bruikbaarheid moet worden gesloten, een nieuw gereed kan zijn. Tot zoover het adres. In tusschen vernemen wij dat het bestuur van het Witte Kruis met de gemeentebestu ren reeds een praatje over de bouwplannen heeft gehad, een onderhoud, dat overigens nog slechts een informatorisch karakter kon dragen. Het is voor de beide gemeentebe sturen ongetwijfeld een zeer moeilijke taak. om in deze ongekend slechte tijden, waarin de grootst mogelijke financieele offers wor den gevraagd, een voorstel tot financieelen steun aan de bouwplannen bij den Raad in te dienen. Bij het gemeentebestuur van Be verwijk is in de eerste plaats een zeer groote sympathie voor het plan aan den dag ge-- trc-den. De moeilijkheid is nu maar om deze sympathie in daden om te zetten- Immers al zou de Raad het gevraagde bedrag jaarlijks willen voteeren. dan spreekt ook na Ged. Staten de rijksregeering daarin een hartig woordje mee. Aan den anderen kant kan echter gewezen worden op de groote alge meene belangen, die door de stichting van een volksbadhuis worden gediend. Van het badhuis, dat op het oogenblik niet meer aan minimale eischen voldoet, wordt nog een ruim gebruik gemaakt, maar dit aantal ba den zal veel grooter worden, wanneer de bad inrichting aan de moderne eischen zal vol doen. Ook dit is van groote beteekenis voor de volksgezondheid te achten en dat niet al leen voor de bevolking van Beverwijk. Het geldt hier namelijk een streekbelang, waar voor het bekende spreekwoord „Nood breekt wet" zou moeten gelden. HELDEN DER ZEE-FONDS „DORUS RIJKERS". In verband met de binnenkort alhier te houden collecte voor het Dor us-Rij kers fonds verzoekt men ons opname van onder staande aanbeveling. Reeds van oudsher zijn de Zeeuwsche en Hollandsche kusten bij den zeeman berucht wegens de aanhoudend zich verplaatsende zandbanken en de verraderlijke stroomingen, welke langs die banken de zeegaten in- en i uittrekken. Doch hoe gevaarlijk de Nederlandsche kust.bij navigatie in mist of stormweer ook is, "gelukkig wonen er redders langs die kust. alom in de wereld geëerd en geroemd om hun menschlievendlieid en zeemanschap. In de afgeloopen eeuw zijn meer dan 8000 menschenlevens door onze kustbevol king van een wissen dood gered. Wordt het niet hoog tijd. dat deze redders, die vijf en twintig tot vijftig jaren lang dit menschlievend werk hebben volbracht, die al die jaren hun leven hebben gewaagd om dat van hun medemensch van een wissen dood te redden, dat deze "hélden een onbe zorgd en levensavond kunnen genieten? Thans verkeeren. volgens verkregen inlich tingen' van de autoriteiten, ruim 145 oud redders en weduwen in behoeftige omstan digheden. De meesten van hen zijn boven de 70 jaar, dus te oud om te werken. Hun borsten zijn versierd .met. blinkende medail les. maar zij moeten rondkomen met hun ouderdomsrente en kunnen dus niet in hun levensonderhoud voorzien. Teneinde de Helden der zee in hun nood tegemoet te komen, is 9 April 1923 opgericht de Vereeniging Helden-der-Zee-Fonds Dorus Rijkers", wier statuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit dd. 17 October 1923 No. 83. Het doel der vereeniging is een nationaal Fonds in stand te houden tot verleenen van steun aan behoeftige redders van schip breukelingen langs de Nederlandsche kust (Zuiderzeekust inbegrepen) en voorts aan de weduwen van vóór 1918 omgekomen red ders, die onverzorgd achterbleven. De steunverleening strekt zich uit over 33 kustplaatsen en eilanden. De uitkeeringen bedragen hoogstens f 6.— per week en ge schieden wekelijks, grootendeels door wel willende bemiddeling van de Burgemeesters. Zoolang bij de jaarlijksche inkomsten, naast de rente van het fondskapitaal, de opbrengst van giften niet gemist kan worden, moeten wij voortgaan met het inzamelen van gelden. Helpt de dappere helden der zee, gooit den ouden zeerobben, die zonder uitzicht of aanspraak op eenige belooning. bij storm en ontij klaar stonden, schipbreukelingen te redden uit doodsgevaar, een reddingsboei toe. opdat zij gedurende de laatste dagen, die zij nog hebben te leven, hun hoofd boven water kunnen houden. Gedenkt het fonds bij onze a.s. collecte. HET BESTUUR. DE WERKLOOSHEID. WEER EEN STIJGING. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering er. arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen vertoonde 'in de afgeloopen week helaas weer een stij ging. Voornamelijk betrof dit- onze gemeente, waarschijnlijk ten gevolge van de beëindi ging der werkzaamheden, verbonden aan de begraafplaats „Duinrust". In totaal waren ingeschreven 425 werk loozen tegen 407 in de vorige week. Voor de drie bij d^n dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 254 (vorige week 215). Wijk aan Duin 144 (156) en Heemskerk 27 (36). De werkloosheid deel zich gevoelen in de volgende vakgroepen: B e v e r w ij k: Drukkers 1. behangers 1. betonvlechters 3, betonwerkers 5, marmer- polijsters 4, marmerbewerkers 1, grondwer kers 35. metselaars 10, opperlieden 13, schil ders 3, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stuca- doors 4, timmerlieden 8, meubelmakers 1, kleermakers 1, bankwerkers 4. carosserie- makers 1, electriciens 1, gas- en waterfitters 1. koper- en blikslagers 3, lasschers 3. ma chinisten 4, metaalbewerkers 2, monteurs 2, soldeerders 1, stokers 6. vuurwerkers 1, bak kers 2 sigarenmakers 13, sorteerders 1, land arbeiders 12, agenturen 1. teekenaars 2, chauffeurs 6, kellners 1. winkelbedienden 2, schiuppers 2, voerlieden 1, incasseerders 4, kantoorbedienden 5, losse arbeiders 68, dienst boden 5, werksters 5, slagers 1, voegers 1, pakhuisknechts 1, totaal 254 (215). Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, be tonwerkers 2. grondwerkers 29, metselaars 3, opperleieden 6, schilders 2, steenhouwers 1, stucadoors 3, timmerlieden 8, bankwerkers 6, carrosseriemakers 1, electriciens 1, handlan gers 1. klinkers 1. lasschers 1. machinisten 3, metaalbewerkers 1. smeden 1, stokers 3, si garenmakers 2, landarbeiders 9. agenturen teekenaars 2. chauffeurs 3. expediteurs 1, kellners 1. lijn werkers 1, schippers 1, incas seerders 1, kantejerbedienden 5, losse arbei ders 26. dienstboden 3, werksters 2, reizigers 1, straatmakers 1, kuipers 1, totaal 144 (156). Heemskerk: Betonvlechters 1, beton werkers 3, grondwerkers 3, opperlieden 4, schilders 1, timmerlieden 2, houtbewerkers 1, landarbeiders 3, chauffeurs 2, kellners 1. kan toorbedienden 1, losse arbeiders 4, dienst boden 1, totaal 27 (36). WINKELIERS-COMBINATIE „PLAN WEST". Naar wij vernemen heeft de heer J. Vel ontslag genomen als bestuurslid van de Win kelierscombinatie „Plan West". NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN. De volgende nieuwe telefoonaansluitingen werden tot stand gebracht: 2019 N. V. Vink's Fruithandel. Pijpkade; 2297: E. de Rover, W. B. Sound Theater, Duinwijklaan 40; 2396 Dr. Ir. A. F. A. Reijnhart. Verl. Vondellaan 28;: 2432 H. Koster, Noorderwijkweg 95A. WIJK AAN ZEE EN DUIN WAAROM DE HEER HILBRINK BEDANKTE. GEEN SAMENWERKING MOGELIJK. Zooals v/ij reeds berichtten bedankte de heer R. Hilbrink, die van September 1931 af de V. D. partij in den raad mede vertegen woordigde als lid van den gemeenteraad. Hij deed dit in een aan den Raad gericht schrij ven, dat echter in de raadsvergadering van jl. Donderdag' bij de ingekomen stukken niet werd voorgelezen. De heer Hilbrink zond ons een afschrift van den bewusten brief. De in houd luidt als volgt: Ondergeteekende enz. deelt u hierbij mede, dat hij zich genoodzaakt ziet. ontslag te ne men als lid van uwen Raad. Reden voor deze ontslagname is. dat ondergeteekende zich niet--kan vereenigen met de wijze, waarop ij hier met dc gemeentebelangen wordt omge- - spronge.n en ondergeteekende in dit opzicht niet langer de" mede-verantwoordelijkheid wenscht te dragen. Een twefedo reden voor zijn bedanken is gelegen in het feit. dat het hem niet moge lijk is gebleken met den burgemeester, voor zitter van uwen Raad. vruchtbaar samen te werken. Er heerschen hier vele ergernis wekkende misstanden in de gemeente, doch de voorzit- ter doet al zijn best deze onbesproken te la- ten. Hij dankt uwen raad hierbij voor de zoo vele malen betoonde welwillendheid enz. (W. g.) R. HILBRINK. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris J. H. Bremmers werd in café „Sonnevanck" in het openbaar verkocht: 1. Een dubbel woonhuis met schuren en erf gelegen aan de Verlengde Voorstraat 32, groot 282 vierk. M. Hoogste bieder de heer C. v. Duivenvoorde te Heemskerk voor f 2050. Bij afslag niet gemijnd. 2. Een perceel grond gelegen voor „Tiemen- land". Hoogste bieder de heer F. Franck al hier voor f 300. Bij afslag niet gemijnd. 3. Een woonhuis met schuur en erf aan den Zeeweg 210, genaamd „Tiemenland" groot 7S0 vierk. M. Hoogste bieder de heer A. Hen- neman te Wijk aan Duin voor f 2860. Bij af slag niet gemijnd. De combinatie der perceelen 1. 2 en 3 staan de op f 3160. werd bij afslag op f 4 afgemijnd door den heer F. Franck alhier. Opbrengst f 3164. NIEUW RAADSLID. Naar wij vernemen zal de heer J. P. Melchers voor de Vrijz. Dem. Partij zitting nemen als lid van den gemeenteraad. Het nieuwe raads lid zal den heer R. Hilbrink opvolgen, die dezer dagen ontslag nam als raadslid. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging' „Kennemerland". Spinazie per kist 90100 Sla per kist 15—45 Postelein per kist 2334 Andijvie per kist 1535 Asperges I per bos 5559 Asperges II per bos 2325 Wortelen per bos 9—16 Rabarber per bos 3—5 1,2 Pieterselie per bos 23 Selderie per bos 37 Bloemkool I per stuk 1827 Bloemkool n per stuk 1216 Tomaten per K.G. 1428 Aardappelen per K.G. 2—2.90 Aardbeien per slof 40—65 Komkommers per stuk 36 Zw. bessen per slof 55 Frambozen per doosje 40—60 Kruisbessen per slof 40—55 Doppers per K.G. 1015 Capucijners W. per K.G. 12—18 Capucijners Br. per K.G. 1218 Raspers per K.G. 16—18 Groentjes per K.G. 7—8 Peulen per K.G. 20—32 Snijboonen per K.G. 34—50 Dikke booncn per K.G. 50—52 -Tuinboonen per K.G. 3—5 1/2

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14