DE WIMBLEDON-WEDSTRIJDEN. Holland's nieuwste badplaats. ZATERDAG 8 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Een week vol afwisseling. Van „de laatste achtblijven Cransford en Vines over. Duitschland's goede prestaties. Borotra brengt Frankrijk in den eindstrijd heeren dubbelspel. LONDEN, 6 Juli. Volgens een smakelijk en afwisselend me nu worden deze week de spijzen opgediend. Maandag kregen we in een blakerende en zengende hitte een uitgebreide hors d'oeuvre te verorberen. Woensdag werd de hoofdspijs geserveerd, de vier werelddeelen Amerika, Australië, Azië en Europa, die elkaar de hoog ste Wimbledon-eer betwistten. Hoe jammer was het daarom dat men in dit, met zoo groote zorg uitgekozen gerecht, de peper had vergeten! Dan was de hors d'oeuvre op den Maandag heel wat scherper en pittiger. Co- chet tegen den langen Amerikaan Stoefen, die met Sutter a.s. Zondag en misschien ook Maandag wedstx-ijden in Noordwijk aan Zee komt spelen. Het was niet zoozeer de oude vorm van Cochet die den krachtigen Ameri kaan sloeg, doch wel de minder goede licha melijke conditie v?n Stoefen. Inplaats van een lang krachtig inensch, kreeg men den in druk dat er een lange sladood zich op de baan voortsleepte, die tegen een onzichtbare kracht vocht. In de laatste set speelde et- slechts één en dit was Cochet die even een vleugje scheen terug te krijgen van zijn ani mo voor het spel. Dit in tegenstelling met zijn uitlating die we eenige dagen geleden te hooren kregen: ,,Ce jeu m'ennye beau coup"! Werkelijk niet zoo onbegrijpelijk als het wel lij kt I Verlies voor Engeland. Engeland dat zoo prachtig vertegenwoor digd was in de laatste acht door Hughes en Austin, heeft geen vertegenwoordiging in de laatste vier. Crawford sloeg Hughes glad. Het tennis van den Australiër is zoo gaaf en stijl vol en wordt met zulk een gemak en soepel heid gespeeld, dat het niet moeilijk üjkt. Dit is misschien wel de oorzaak, dat zijn spel miskend wordt bij het groote publiek, maar wel degelijk erkend wordt en in niet gerin ge mate doorzijn tegenstanders. SatohAustin, verleden jaar door den En- gelschman gewonnen, werd nu een overwin ning voor den Japanner. Een overwinning die zeer zeker in straight sets had behaald kun nen worden, indien Satoh gedurende den ge- heelen wedstrijd niet verslapt was in zijn katachtige loopen! Een speler die de ballen met groote teederheid neerlegt vlak over het net om daarna den bal met vervaarlijke kracht naar de baseline te sabelen. En dit alles op de decimeter, ja zelfs op de centi meter nauwkeurig. Het zou niet te veel ge zegd zijn, dat van dezen Aziaat een magische kracht uitging. Dinsdag werden de dubbels en enkele da mesenkelspelen bijgewerkt. Een dag zonder belangrijke gebeurtenissen die de groote ten niswereld raakten, doch een dag die eindigde met een wedstrijd van ons gemend-dubbel op het centre court tegen Helen Moody-Wills en een partner (Hughes) die er moet zijn, om een gemengd dubbelspel mogelijk te maken! Het is een levendige en frissche strijd geworden, waarin onze Hollandsche combinatie Rollin Cou- querque en Timmer geweldig stonden te spe len in de eerste set. zoodat het publiek hen luide toejuichte, niet alleen omdat de Hol landers op Wimbledon steeds geziene spelers zijn, maar ook omdatmen Helen Moody- Wills wel eens wilde zien verliezen! CochetVines. Een partij van tegenstellingen! Men had een feilen en heroïschen strijd verwacht; men kreeg het tegendeel. Men had den ex- kampioen zoo gaarne zien winnen; de kam pioen liet zich niet van zijn voetstuk stooten. Een groote Vines; een kleine Cochet. Een man met het goede tennismoreel: een jongen met de goede tennisslagen! Dit laatste karak teriseert wel dezen strijd. Vines was èn met zijn krachtige forehand èn met zijn harde service doorloopend de domineerende speler, die slechts zijn geschut afvuurde op een klein manneke aan de overzijde van het net, die wel den moed en het moreel had. doch helaas niet de slagen om dezen roffel te weerstaan. Vines zal als exhibitiespeler wel niet gauw geëvenaard worden, hij zal echter als wed strijdspeler nooit de hoogte kunnen bereiken van de vroegere grootmeesters als Tilden en Cochet. Vines zal dan ook als beroepsspeler zich langer kunnen handhaven op zijn hoog tepunt. als amateur zullen de sloopende wed strijdspanning en sfeer hem spoedig te machtig worden. Het zou ons daarom niet verwonderen als Vines nog eens professional wordt. Nog enkele belangrijke feiten moeten ge memoreerd worden. Allereerst dat Duitsch- land. zoowel in gemengd dubbelspel als in heeren dubbelspel in den halven eindstrijd is gekomen. Vandaag behaalden von Cramm en Krahwinkel een twee sets overwinning op Ryan en Maier, de Wimbledon kampioenen van verleden jaar. Miss Ryan geslagen! De speelster die in de laatste twintig jaar gere geld beslag legde op het gemengd dubbelspel de sterkste speelster zooals in Engeland bekend die nog nooit op Wimbledon het dames-enkelspel heeft gewonnen! De heeren-dubbels naderen ook reeds het einde. Het zal de geheele tenniswereld plei- zier doen dat Borotra—Brugnon reeds in den eindstrijd zijn. Niet alleen omdat men nu misschien in de Davis-cup wedstrijden wat meer spanning krijgt, maar vooral omdat het dezen sympathieken, vechtlustigen en spor tleven Franschen zoo van harte gegund wordt. Het kampioenschap is niet onbereik baar; wij hopen het. Het zou het laatste kampioenschap op Wimbledon wel eens kun nen zijn voor het bekende Fransche koppel, dat ook verleden jaar won! H. A. C. v. RIEMSDIJK. DAMMEN. HET CONFLICT TUSSCHEN DEN NEDER- LANDSCHEN EN FRANSCHEN DAMBOND. Nu de wereld-damkampioen B. Springer af stand heeft gedaan van den titel, staat on getwijfeld het conflict tusschen den Ned. en Franschen Dambond weder in de volle be langstelling. 't Feit toch dat Springer na het winnen van den wereldtitel systematisch alle uitdagingen heeft moeten afwijzen, heeft langzamerhand geleid tot het bekende con flict tusschen deze beide bonden. Toen in 1929 de bestaande overeenkomst was afgeloopen, ontving Springer uitdagin gen zoowel van den Franschen kampioen Marius Fabre als van den Nederlandschen kampioen A. K. W. Da mme. Dit was het begin van alle hierna gevolg de misère, want de Nederl. Dambond ver bood Springer deze uitdagingen te acceptee ren. De Nederl. Dambond wenschte eerst een match tusschen Fabre en Damme om uitge maakt te zien wie van beiden her recht had tegen Springer om den titel te spelen. De Franschen weigerden aan de tot-stand-ko- ming van deze match medewerking te ver- leenen en organiseerden zelf een wedstrijd om het wereldkampioenschap zonder Sprin ger, waarin Fabre als Nr. 1 eindigde. Natuurlijk erkende de Nederl. Dambond Fabres wereldkampioenschap niet en bleef Springer tot op den huidigen dag als den of- ficieelen wereldkampioen beschouwen. Springer heeft hieraan thans zelf een ein de gemaakt door afstand van den titel te doen en o.i. opent dit den weg tot een nieuwe samenwerking tusschen den Ned. en Fran schen Dambond. Doch dan moet in de eerste plaats eens een einde komen aan het vol komen nutteloos gekibbel over de „schuld vraag" van dit conflict. Het eenige wat zoo wel de Fransche als de Hollandsche dam spelers wenschen, is geen strijd met de pen, doch een strijd op het bord en wanneer de verdere onderhandelingen er toe zouden lei den dat binnen niet al te langen tijd een tournooi om het wereldkampioenschap zou kunnen worden georganiseerd, waaraan be halve Nederland en Frankrijk, ook België en Zwitserland zouden kunnen deelnemen, dan heeft Springer niet tevergeefs een offer ge bracht in het belang van een herboren in terna tiona ie samenwerking. HONKBAL HAARLEMAMSTERDAM. De stedenwedstrijd Haarlem—Amsterdam wordt op 22 Juli gespeeld. Van het terrein is nog niets bekend, maar in elk geval vindt de wedstrijd te Haarlem plaats. DAMESWEDSTRIJD. Op Zaterdag 15 Juli spelen de dames van de Honkbalclub Haarlem een wedstrijd tegen een damesnegental van de R.H.B.S. te Velsen. WATERPOLO. DE RANGLIJSTEN PER 7 JULI Eindstand Dames Tweede Klasse A: gesp.gew.gel.verl.pt.v.-t. H. D. Z. 2 4 4 8 12—5 H. P. C. 4 1 1 2 3 9—7 A. D. Z. 2 4 1 3 1 2—11 Heeren Eerste Klasse A: Het IJ 3 2 1—5 13—7 H, P. C. 3 1113 3—4 Dolfijn 4 112 3 11—11 D. J. K. 4 112 3 10—12 U. Z. C. 2 1—12 3—6 Heeren Eerste Klasse B: H.Z. P.C. 3 36 17—3 S. V. H. 4 12 14 4—6 ZIAN 2 11—3 6—4 L. Z. C, 4 1 1 2 3 8—8 MAAS 5 1 4 2 5—19 Heeren Tweede Klasse B: Haarlem 3 2 1—5 11—6 D. W. R. 4 2 1 1 5 8—8 Nereus 4 2 2 4 99 H. V. G. B. 3 1 2 2 4—7 Neptunus 4 1 3 2 810 Heeren Reserve Tweede Klasse A: H.P.C. 2 4 4 8 11—3 Neptunus 2 4 3 1 6 53 IJ 3 3 1 2 2 6—3 H.V.G.B, 2 3—121 4—9 Nereus 2 4—131 5—13 Heeren Reserve Derde Klasse B: D- W. R. 2 5 3 2 8 10—5 H. P. C. 3 5 3 1 1 7 11—5 Dolfijn 4 5 1 1 3 3 5—10 Haarlem 2 5 2 3 2 511 ZEILEN. INT. WEDSTRIJDEN OP DEN KRALINGSCHEN PLAS. Op 29 en 30 Juli houdt de Rotterdamsche Zeiivereeniging internationale wedstrijden op den Kralingschen Plas bij Rotterdam. Uit geschreven zijn wedstrijden voor 12 Voets- jollen, sharpie's. B.M.'ers, Sterklasse. Schelde jollen, Vrijbuiters 16 M2. tjotters en regen- boogen. Verder zijn uitgeschreven groepen wedstrij den voor 12-voetsiollen en sharpies. In de team-race voor jollen is buitenlandsche deel name verzekerd. De Royal Sailing Club Gand uit Gent heeft reeds ingeschreven. De jollen- wedstrijd van Zondag 30 Juli geldt voor de Willem de Vries Leutsch beker. De wedstrijden worden gehouden dadelijk na de Kaagwjeek; de wedstrijdbooten worden vandaar naar Rotterdam met een speciale vrachtboot vervoerd, zoodat men groote deel neming verwacht. NAAR HET ALKMAARDERMEER. De O.Z. de Onderlinge Zeilers uit de Zaanstreek organiseeren Zondag een wed strijd op het Alkmaaroermeer, waarvoor de H.Z.V. geïnviteerd is. De Haarlemmers ver trekken van Spaarndam, alwaar om half vier geschut zal worden. Het gaat onder zeil over Nauerna naar het Meer. Zondag middag gaat de vloot terug in de sleep. ATHLETIEK. DE ENGELSCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN. BERGER WINT EN JONATH VERLIEST. Uit Londen: In het White Citystadion zijn Vrijdag de A.A.A. kampioenschappen aange vangen, waarvoor de series van verschillende nummers geloopen werden. Berger won van den Engelschman Reid in 22.2 sec. in de demi finale, terwijl Jonath daarentegen zich ge slagen moest kennen tegen Murdoch die een tijd maakte van 22.3 sec., vrij goede tijden op de 220 yards. De belangrijkste resultaten waren; 440 yards horden: De drie series werden resp. gewonnen door Lord Burghley (Enge land» in 57 sec., door Facelli (Italië) in 56.6 sec. on door Brown (Engeland) in 58,2 sec. De 880 yards werd in vier series geloopen. Winnaars hiervan waren resp. Powel in 1 min. 56.2 sec.. Pearce in 1 min. 57.8 sec., Banks in 2 min. 0.3 sec. en Gresmsham in 1 min. 57.8 sec. 220 yards hardloopen: Berger won van Reid in 22.2 sec., terwijl Murdoch van Jonath won in 22.3 sec. 2 Mijl snelwandelen: 1. Cooper tijd 13 min. 39,8 sec. 2. Dahlin (Letland) met 80 yards achterstand. ZWEMMEN. VOLKSZWEMFEEST. Het volkszwemfeest, dat Zaterdag 15 Juli a.s. in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart gehouden zal worden, belooft in alle opzichten een succes te zullen worden Een groot aantal deelnemers en deelneem sters is reeds ingeschreven. Dank zij de medewerking van eenige fir ma's hier ter stede en de velen, die donateur en donatrice van de commissie ..Volkszwem feest" zijn geworden, zal een groot aantal prijzen beschikbaar zijn. Ook de zwemveree- nigingen H.V.G.B.. Haarlem. D.W.R. en de Haarlemsche Reddingsbrigade hebben eenige prijzen beschikbaar gesteld. De winkeliersvereeniging „Generaal Cron- jé" heeft de wimoelversiering van haar laatstgehouden winkelweek ter beschikking gesteld, wat aan de zweminrichting een fees telijk aanzien zal geven. Gaarne worden nog Driisjes in ontvangst genomen. Het secre tariaat der commissie is gevestigd Kweek tuinstraat 14 alhier. LAWNTENNIS. DUITSCHLANDVEREENIGDE STA1 PROFS. BERLIJN, 7 Juli (V.D.) Een landen- wedstrijd tusschen tennisprofs is heden aan gevangen tusschen Duitschland en de Ver- eenigde Staten, welke ontmoeting wordt ge speeld volgens Davisbekersysteem. Barness (V.S.) verloor in vier sets van Nusslein. terwijl Tilden van Najuch won met 6—8. 6—1, 6—3, 6—2. De stand na den eersten dag is 1—1. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. Uit Nice; De tiende étappe ging Vrijdag van Digne naar Nice, een afstand van 156 K.M. 49 renners vertrokken van Digne. De weg. ging steeds afwaarts. Comez en Fayolle na men reeds spoedig een voorsprong. Het tem po was zeer snel. Verscheidene renners hadden met lekke bandjes te kampen en het behoefde dan ook geen verwondering te wekken dat talrijke renners na sluiting van de controle te Nice aankwamen. De wed strijdcommissie besloot echter den sluitings tijd te verlengen, zoodat tenslotte wegens tijdsoverschijding slechts vier renners moesten uitvallen nl. Ignat. Haas, Buse en Kutzbach. Voorts gaven Thallinger en Rebry den strijd op. Nog slechts 43 renners zijn dus in den strijd. In verband met het feit,, dat nog slechts tien etappes van de 23 ver reden zijn is het wel merkwaardig, dat reeds 37 van de 80 renners den strijd om een of andere reden hebben moeten beëindigen. Het resultaat van de tiende etappe was: 1. Comez tijd 4 uur 32 min. 30 sec. 2. Fayolle zelfden tijd. 3. Pastorelli 4 uur 47 min. 42 sec. 4. A. Bulla zelfden. 5. Trueba zelfden tijd. 6. Le Calvez tijd 4 uur 47 min. 58 sec.. 7. Lapebie tijd 4 uur 54 min. 57 sec., 8. Louet, Speicher, Monciera en Archambaud allen zelfden tijd. Daarna volgden nog Aerts, Lemaire, Schepers, Level. Thierbach en Geyer. Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1. Lemaire 68 uur 9 min. 37 sec. 2. Guerra 68 uur 9 min. 52 sec. 3. Speicher 68 uur 12 min. 27 sec. 1. Ar chambaud 13 min. 28 sec. 5. Martano 16 min. 56 sec.. 6. Stöpel 27 min. 15 sec., 7. Level 29 min. 40 sec., 8. Le Goff 32 min. 8 sec.. 9. Trueba 36 min., 2 sec., 10. A. Magne 37 min. 40 sec.. Landenklassement; 1. Frankrijk 205 uur 3 min. 35 sec., 2. Bel gië 205 uur 27 min. 43 sec.. 3. Duitschland 206 uur 13 min. 43 sec.. 4. Italië 207 uur 10 min. 12 sec., 5. Zwitserland 207 uur 28 min. 47 sec. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. De uitslagen van de in deze week gespeelde wedstrijden luiden: Dames: Rapiditas 2Concordia 1 22 Heeren Rapiditas 2—Concordia 1 5—3 Slmson 2Rapiditas 2 31 HAAGSCH ELFTALRAPIDITAS 1. Zoowel voor dames als heeren wordt Zon dag a.s. te 's-Gravenhage gespeeld: Haagsch elftal—Rapiditas 1. De Dames verschijnen zoo goed als volledig, terwijl de Heeren zeer onvolledig zullen spelen. OEFENTIJD RAPIDITAS. Met ingang van heden speelt Rapiditas Zondagsmiddags inplaats van aan den Mid denweg. aan den Vergierdeweg van 2—5 uur. De overige oefentijden en terreinen zijn het zelfde gebleven. Edamparel van het Flevo-strand. Ergens, verloren tusschen twee oneindig hecien de topaas-groene van de Holland sche weiden, de émail-blauwe van Hollands zomer-zonnelucht ligt het kleine wonder Edam. Ge moet daar eens gaan zwerven door de popperige straatjes en er eens staan blijven op een van die hooge bruggetjes over het water, die den eenen stillen wal'.ekant-met- boomen met den anderen verbinden. De gevels en de pronk der beide deuren moet ge er bewonderen, ce stilte die om de huizen en de menscher., is, moet ge drinken me; uw oogen en uw hart en het liedje dat het hooge carillon in den fijn-gesneden klok- ketoren voor u zingen wil moet ge laten neer parelen in uw gemoed. Wie de stemming van kleine Hollandsche steden verstaat en den klank van de rustige voetstappen die langs de keien-straatjes gttan wie de teedere geuren kent van de boomen die langs de onbewogen grachtjes staan en den zin van de kalme levens die daar zich voltrekken, hij mint al 't schoonste wat Hol land schenken kan. Edam was gisteren vroolijk. Het rood-wit-blauw was een schatering in het- zonnelicht op grijze huisjes-rijen. Het oude speelwerk van Hemony zong kleine lied jes over de kleine stad. Gisteren is Edam „Edam-les-bains" ge worden: een kostelijk strandbad met bad hokjes, boter-gele strandstoelen, lak-roode strandparasols en een weelde van zand en zee zijn officieel geopend. Eerst in het ver- rukkelijk-mooie stadhuisje, later in het res taurant. dat zoowaar het- strandbad siert, hebben tal van sprekers den lof van dit ini tiatief gezongen en burgemeester Kolfscho ten. die zulk een goed en welsprekend gast heer is met Brabantsche gulheid in het hart en Hollandsche wijdheid in zijn glundere grijze oogen. heeft met de knip van een zil veren schaar het iint doorgesneden. Toen was Edam badplaats geworden. Wie voor het milde stedenschoon van stad jes als dit Edam weemoedige genegenheid gevoelen, wie aan dit oude, dit teedere. dit stille verleden-in-steen, wel eens in de sche mering van een milden dag te gast gaan er is een onwezenlijk waas om de dingen en het geraas van wereld en leven ligt verstor ven aan geluidlooze horizonten zij be hoeven zich niet bekommerd te maken, dat nu het geraas van wat „wereldsch-leven" heet de kostbare stilte zal komen breken Het bad ligt een kwartiertje gaans van de stad gelegen en de muziekjes die er op deze prachtige zonneplek-aan-de-zee zullen klin ken, de schatering van zang en lach het zal verwaaien over de groene landen en Edam, het oude, zal ongerept blijven voor de nieu we jolijt, al zal het de zoete vruchten van het zilt vermaak vergaren. Gisteren met woord en wederwoord, met kindergezang, champagne en een goeden maaltijd is Strandbad-Edam geopend. Een nieuw ding aan een oud meer. Een nieuwe illusie van een oude stad. Mr. E. ELLAS. LAWNTENNIS. WIMBLEDON. CRAWFORD KAMPIOEN. Crawford. De Australische tennisser Crawford heeft zijn zege in het Fransche kampioenschap voortgezet en bekroond met het winnen van het enkelspel te Wimbledon, feitelijk het we reldkampioenschap. Zijn overwinning te Parijs zal ongetwijfeld zijn vertrouwen zeer hebben versterkt en daarvan en van Craw ford's voor het publiek niet opwindende, maar niettemin sublieme spel is nu de Ame rikaan Vines het slachtoffer geworden. Met vliegende vaandels is de winnaar van het vorig jaar ondergegaan, maar dan toch. Dit werd de uitslag: 46, 11—9, 6—2, 2—6. 64. een merkwaardige cijferreeks Crawford moest de eerste set aan zijn tegenstander laten, doch kreeg toen diens spel „door", het geen nog sterker blijkt in de derde set. Daar na leverde Vines een krachtprestatie, die Crawford tijdelijk te machtig was, maar in de laatste beslissende set had hij zich weer hersteld en veroverder, onder enorm enthou siasme van het publiek, dat in een Dominion zege een prachtige vergoeding zag voor de Engelsche teleurstellingen, den titel. Crawford is ongetwijfeld de tennisfiguur van dit seizoen. Leve de variatie. Hoe span nend de partij in de finale wel geweest is moge nog blijken uit het feit. dat Crawford 29 games haalde en Vines 27. dus slechts twee minder. Een waardig slot van de wedstrijden reeks in het heeren enkelspel. Verdere resultaten van Vrijdag zijn nog: Gemengd dubbel 5e ronde Miss Heeley en Farquharson si. Miss Round en Miki 10—8. 63: Lalve eindstrijd Frl. Krahwinkel—v. Cramm si. Mrs Godfree—Kingsley 108. 6—2. Heerendubbelspel halve eindstrijd: Satoh— Nunoi sl. v. Cramm—Nourny 75. 36. 64. 6—1. Damesdubbel: Mme MathieuMiss Ryan sl. Mrs PitmanMiss Ridley 61. 46. 6—4 Voor den Politierechter. DE EERLIJKE VINDER. Als je 's avonds het café verlaat, kan het gebeuren, dat je in haast, in verstrooidheid of in een anderen toestand van mindere op lettendheid een verkeerde jas. parapluic of wandelstok meeneemt» gewoonlijk geen slechtere dan je eigen, maar daar gaat het nu niet om. Ik vraag maar. als je dan thuis uit je eersten slaap zou worden gehaald door een maréchaussee en die zou je vragen naar die jas. parapluie of stok. wat zou je dan zeg gen of doen? Dat is in het algemeen niet te zeggen, want dat hangt af van je graad van helderheid van geest, verder van zuiverheid van geweten, dan van je meer of mindere sympathie voor marechaussees, je schrik achtigheid. enfin, van zooveel factoren, dat het ondoenlijk is om ook maar bij benade ring te bepalen, wat Iemand zou zeggen of doen. Er was een man in Beverwijk, die uit een cafe kwam eer» fiets, die voor 't café stond oppikte, er op naar huis reed en het voertuig op zyn binnenplaats deponeerde, waarna hij te bed ging. Hij was nogal tamelijk beschon ken uit 't café gekomen, maar toen dit in twijfel getrokken werd met het oog op het fietsrijden. verklaarde hij. dat hij. dronken zijnde, vaster op het rijwiel was dan op de beenen. Die fiets was de zijne niet. dat wist hij, want hij had er geen. maar er heerscht hier en daar op de wereld nog naastenliefde, want in dat café woont iemand als kostganger, die met gemelden man niets tc maken heeft, doch hem onbeperkte volmacht geeft om op zijn fiets te rijden en deze mee naar huis te nemen, als hem zulks belieft. Zoo had hij, naar hij beweerde, ook dien dag de fiets ge bruikt en ze buiten tegen het café gezet De eigenaar zag de fiets staan en zag den ander in 't café. zoodat hij kon begrijpen dat die dc fiets nog zou willen gebruiken om mee naar huis te gaan, wat volgens de juffrouw uit het café acht van de tien keer gebeurde. Wat hem. den eigenaar bewoog, om die vrije beschikking in te perken, weten we niet, maar hij zette het voertuig stiekem achter op de plaats en zei niets tegen den man in het café. Er was. 't was Zaterdagavond, nog een man die het café met een bezoek vereerde; die was ook per fiets gekomen en had zijn rijwiel eveneens tegen het raam gezet; het andere was er toen niet meer. Terwijl hij zich aan de genoegens, die het café biedt, overgaf, was zijn vrouw gaan winkelen en ze hadden mekaar weer rendez-vous gegeven vóór het café en dat te elf uur, als 't sluiten was. De juffrouw was er even vóór elf en wachtte maar tot 't elf uur zou slaan; ze voelde niet veel voor de atmosfeer daarbinnen en terwijl ze dus zoo'n beetje aan het schilderen was, zag ze een man, dien ze meende te kennen, uit hot café komen, de fiets pakken en er op wegrijden; niets ongewoons. Had de juffrouw geweten, dat de man de fiets van haar echt genoot bereed, ze had misschien gegild of wat anders gedaan, maar nu ze dat niet wist, was er ook geen reden om te gillen, voordat haar man uit hi kwam en keek of die ook ergens tusschen twee steenen lag als een ver loren dubbeltje. De juffrouw naar de marechaussee en die naar den wielgebrulkcr, die, zoo hU zei, pas in bed lag. wat, gelet op zijn uitrusting, vol gens den wachtmeester waarschijnlijk was. En nu kom ik op mijn eerste vraag terug: wat denk je. dat dc man tegen den wacht meester zei. toen die hem naar het rijwiel vioeg, dat bulten stond? Hij zei "t stomste, wat hij kon zeggen: „Ik weet van geen rijwiel, ik heb geen rijwiel: ik hem met geen rijwiel wat te maken," want toen nam de wachtmeester hem mee en ook het rijwiel, waarmee hij niets te maken had, maar waarmee hij nu te maken kreeg. Hij ging in 't kot, mocht den volgenden morgen niet naar de kerk. toen hij 't. vroeg, maar moest over dat rijwiel vertellen en nu zei h'jdat hij zich had vergist en dat hij ge meend had het rijwiel van den kostganger te hebben. Dat zei hij nu ook en de kostganger van den caféhouder was een en al welwillendheid zei. dat hij niets liever had dan dat de ander op zijn rijwiel reed en de juffrouw uit het café deed er het hare bij door te vertellen, dat verdachte van de tien keer er acht het rijwiel mee naar huis nam, maar waaraan verdachte die bijzondere voorkeursrechten dankte bleef een diep geheim. Er ademde een geest van welwillendheid en toegevendheid, zoodat het zich voor een oppervlakkig toeschouwer liet aanzien, dat een vrijspraak zou volgen, maar wie het wantrouwend oog en de strakke aandacht had gezien, waarmee de Officier de getuigen verklaringen volgde, die had de atmosfeer met vertrouwd en de Officier zei. toen hij aan 't woord kwam. dat hij een nader on derzoek wenschte. omdat wat nu zoo mooi klopte, heel niet klopte met vorige verkla ringen. Er was al een klein kansje, dat er een naar beneden zou gaan. maar zoover kwam het niet; de rechter commissaris mag de zaak eerst bekijken. Dus: schorsing voor onbepaalden tijd. Beleediging. Een man uit Beverwijk, die negen kin deren had en steun trok. had bericht ge kregen, dat hy teveel had ontvangen en dat zijn steun zou worden verminderd. Hij was het hiermede niet eens en ging naar de Arbeidsbeurs en nog veel meer, maar schoot niet op en toen hij weer eens aan de Arbeidsbeurs was schold hij den directeur voor schurk uit. Als menschcn meenei», dat hun onrecht Ls geschied, zoeken ze direct iemand, die uit boosaardigheid oorzaak is van dat onrecht, want andere oorzaken schijnen er niet te bestaan; misverstand, abuis of verzuim zijn woorden, die hun on bekend zijn. Nu moest de man voor den Politierechter verschijnen en we kregen een heel verhaal over dat onrecht, dat trouwens alweer uit de wereld is en we vernamen, dat den man de goede raad was gegeven om zijn excuus aan te bieden, maar dat had hij niet ge wild. Nu wou hij het direct, toen de Politie rechter het vroeg, hoewel er natuurlijk in den stand van zaken niets was veranderd en hij zag wel in, dat het woord schurk niet geuit had mogen worden en moeten worden. Nu hij dan schuld bekende en boete deed. kwam hij er met een gulden boete af; er waren er acht geëischt. maar Mr. Stomps had ook een goed woord gedaan en er op gewezen dat er toch werkelijk een fout was gemaakt, en als je tengevolge daarvan als vader van negen kinderen minder steun krijgt, och. dan weet je niet altijd goed wat je zeg;

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5