DE BILT DINSDAG'11 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 riode van onze geschiedenis. De eerste vijf- en-twintig jaar waren niet zoo belangrijk, maar bij het veertigjarig bestaan was er veel meer reden tot feestvieren. Dit is dan ook gebeurd. Ons blad is in bloei toegenomen, hoewel de huidige crisis ook hier niet onop gemerkt is voorbijgegaan. Toch is Haarlem's Dagblad op dezen dag nog steeds een bloeien de onderneming Ik hoop. dat het ook in de toekomst zoo mag blijven gaan; de voorteeke nen wijzen er wel op; dat zien we allemaal. Een bewijs van den gezonden toestand van ons bedrijf is ook de verschijning van wat wij noemen de twee jonge zusjes van Haarlem's Dagblad n.l. de IJmuider Courant en de Ken nemer Courant. Dit is een feit van groote be- teekenis, want de werkgelegenheid is er door verruimd; er zijn daardoor weer meer men- schen aangesteld. Ik geloof dan ook dat de Directie geen slechte keus gedaan heeft door aan deze twee bladen het aanzijn te schenken." De heer Van Ommen herinnerde aan het overlijden van onzen oudsten Directeur en aan de wisseling, die daardoor in de Directie ontstond. „Ook met deze Directie zijn we zeer gelukkig", zei spreker. „Zij maakt het ons mogelijk, in een prettige sfeer te werken. De hoeren Pcereboom zijn altijd tegemoetko mend jegens fouten van het personeel, als die eens gemaakt worden. Maar zij weten het ook te waardeeren, als iemand eens een goe de beurt gemaakt heeft. Er is dus alle aan leiding om elkaar te feliciteeren met het gou den jubileum van de onderneming. Het per soneel heeft zich dan ook reeds twee jaar geleden op de viering ervan voorbereid en overlegd wat er gedaan moest worden. Dat was lang geen gemakkelijke taak. Een parti culier heeft in den regel een verlanglijstje, maar een onderneming niet. We begrepen tenslotte, dat we iets aan het gebouw moes ten doen. Maar wat moest het zijn? Het was echter weer zooals altijd: komt tijd, komt raad. We hebben ons in verbinding gesteld met den maker van het gebouw, met archi tect, K Jokheid, dien wij hartelijk danken voor den steun, dien hij steeds verleende.We mochten altijd bij hem aankloppen." Zich tot de heeren Peereboom wendende, zei spreker; „Bij het binnenkomen hebt ge waarschijnlijk reeds een vermomde figuur gezien. Thans verzoek ik aan den oudsten zoon van den heer R. Peereboom, John, het beeld te onthullen" De kleine John trok een wit doek weg, dat het geschenk van het personeel tot dusver verborgen had gehouden. Het beeld stelt voor: ,De aankondiging van het nieuws". Het is in brons vervaardigd door den beeldhouwer Theo van Reijn te Haar lem. Het beeld is door het personeel van Haarlem's Dagblad aan de onderneming ge schonken, bij het gouden bestaansjubileum op 11 Juli 1933, vandaar het opschrift „1883 11 Juli 1933 van het personeel". De aankondiging van het nieuws wordt door de volgende bijzonderheden aangeduid; De eene hand is gebracht aan den roependen mond. terwijl de andere hand. opgeheven aandacht eischt Het hoofd is naar den uit gang van het gebouw gekeerd, omdat net nieuws naar de buitenwereld meegedeeld moet worden. En dat dient dadelijk te ge schieden: de half opgerichte figuur onder streept dat nog eens, de geheele oprichting kan zelfs niet afgewacht worden. De voor zijde is gericht naar de hal, naar het pu bliek, en de hoofdlijnen van het beeld zijn in harmonie gebracht met de opgaande lij nen van trap en trapleuning. De heer Van Ommen dankte den vervaar diger, den heer Theo van Reijn, die de com missie met raad en daad had bijgestaan. Spreker verzocht aan de heeren Peereboom dit geschenk van het personeel te willen aan vaarden als een uiting van zijn eensgezind heid en van den vasten wil om er voor te zorgen, dat Haarlems Dagblad mag blijven wat het tot dusver is: het meest gelezen dag blad in Haarlem en omstreken. (Luid ap plaus) Spreker zei vervolgens tot de heeren Peere- boom, dat het personeel nog gaarne uiting wilde geven aan zijn sympathie jegens de Directie. ..Het beeld is in deze had geplaats; li kunt het dus niet thuis zien. U kunt tegen uw bezoekers alleen maar zeggen, hoe het er uitziet. Daarom wil het personeel aan U bei den. een verkleind model van het beeld aan bieden, met het verzoek om het een plaats in uw huis te willen geven en af en toe te denken aan de vriendelijke gedachten, die het personeel jegens U koestert." Tenslotte richtte de heer Van Ommen zich tot Mevrouw de Weduwe Peereboom—Buys. „Practisch staat U nu weliswaar buiten het bedrijf", aldus zei hij, „maar ge zijt er toch uit traditie aan verbonden. Hei personeel biedt ook U een dergelijk verkleind beeld aan. U zult gaarne begrijpen, dat het in we zen bevat een stille hulde aan Uwe man, on zen onvgrgetelljken directeur Wij hopen, dat U er nog vele jaren plezier van moogt be leven. omringd door Uw kinderen en klein kinderen." (pplaus). Geschenk van de krantbezorgev.-. Namens de courantbezorgers bood een de putatie bij monde van den heer S. Posteim aan onzen Directie een prachtigen voorzitters hamer aan. Hij deed dit van hartelijke ge- lukwenschen vergezeld gaan. Ook hij sprak de beste wenschen voor den verderen bloei van Haarlem's Dagblad uit. Rede P. W. Peereboom. Namens de Directie dankte de heer P. W. Peereboom voor deze huldeblijken. „Wij hadden wel ecnige verwachting", aldus spre ker, „dat hier iets voor ons gedaan werd, want de heer Van Ommen heeft ons sinds Maandagmiddag den toegang tot ons kantoor ontzegd. Dit geschenk is voor ons een ge tuigenis van uw genegenheid voor de onder neming en van uw saamhoorigheid. Juist door deze beide factoren is dit geschenk zoo mooi. Gij werkt altijd met vroolijke gezichter. en zijt trotsch op het vervaardigde product. Dit bewijst o.a. het mooie nummer van Haarlem s Dagblad van jJ. Zaterdag, het grootste exemplaar, tot dusver gemaakt. En toch is het op tijd bij de lezers bezorgd, dank zij de extra inspanning, die ge Zaterdag allen hieraan ten koste hebt gelegd. Er is nu en dan wel eens wrijving tusschen de verschil lende afdeeïingen van ons bedrijf, maar en dit is het merkwaardige dat ging nooit om persoonlijke kwesties. Wij beschouwen uw geschenk dan ook ais een kostbare be zitting van onze onderneming. De toekomst is zeer onzeker. Die kan nog groote en pijn lijke verrassingen voor iedereen brengen. We hebben dus gemeend de viering van ons gouden feest zoo sober mogelijk te moeten houden. We zijn er van overtuigd, dat als we van allen dezelfde medewerking mogen ondervinden. Haarlem's Dagblad hecht en sterk zal blijven, niettegenstaande alle stor men, die er eventueel overheen zullen gaan. Wij danken u voor dit prachtige beeld. Het zal tot in lengte van dagen een eereplaats in dit gebouw blijven innemen". Zich tot den beeldhouwer den heer Theo van Reyn wendende, dankte de heer Peere- boom hem voor zijn fraai stuk werk, dat een bijzondere versiering van de hall in het kan toorgebouw zal zijn. „Wij stellen dit op hoogen prijs", aldus spreker; we hebben alle bewondering voor uw kunst". Tenslotte dankte de Directeur de depu tatie van alle courantenbezorgers. „We had den tot dusver voor onze vergaderingen nog geen voorzittershamer. Dc president-commis saris gebruikte zijn zegelring maar als hamer We kunnen u de verzekering geven, dat met dezen nieuwen mooien hamer nimmer harde slagen gegeven zullen worden, zoodat uw mooi geschenk lang ongerept zal blijven! Vooral de gedachte, die aan dit geschenk ten grondslag ligt, stellen wij op hoogen prijs Ook gij verricht uw werk met groote toe wijding. Ik ben overtuigd, dat dit ook in de toekomst het geval zal blijven. De heer Peereboom dankte tenslotte voor de verkleinde reproducties van het beeld. „Wij zijn daar zeer blij mee", zei hij, „en ik kan u de verzekering geven, dat ook mijn moeder het haar geschonken beeldje buiten gewoon apprecieert". (Applaus). Na de rede van den Directeur werd het personeel in de gelegenheid gesteld, geluk- wenschen aan te bieden. Allen bleven r.og een uurtje genoeglijk in de hal en in de Tij - dingzaal (waar de firma Franken een keurig buffet had opgericht) bijeen. Toen ging iedereen weer aan zijn werk, om er voor te zorgen, dat. Haarlem's Dagblad ook op dezen schoonen feestdag op tijd bij onze lezers komt.. Ontelbaar is het aantal bloemstukken en schriftelijke felicitaties en telegrammen, "die reeds in den loop van den morgen aan onze Dirictie gezonden waren. PROF. EINSTEIN NAAR JERUZALEM? PROFESSORAAT AAN IIEBREEUWSCHE UNIVERSITEIT AANGEBODEN. Ge ruimen tijd dingen al verscheidene universiteiten naar de eer, om prof. dr. Al- bert Einstein een leerstoel te doen aanvaar den. Het wekte in de Joodsche wereld, aldus de Tel.. met name onder de Zionisten, veel ver wondering, dat hem niet aan de Hebreew- sc-he Universiteit te Jerusalem een hoog- leeraarschap werd aangeboden. Dit is inder daad geschied, maar prof. Einstein, die nog steeds in België vertoeft, heeft voorwaarden gesteld nopens een administratieve reorgani satie dier Universiteit, welke aanvankelijk niet aanvaard werden. Naar nu het Joodsche Tel. Agentschap uit Chicago meldt, heeft op de jaarvergadering der Amerikaansche Zionistische Organisatie prof. dr. Chaïm Weizmann medegedeeld, dat prof. Einstein ten slotte heeft besloten de leiding van het Natuurwetenschappelijk In stituut aan de Hebr. Universiteit te Jerusa lem op zich te zullen nemen. Het curatorium der Universiteit zal zich be gin Augustus a.s. te Ziirich beraden over de door prof. Einstein gewenschte reorganisatie maatregelen PERSONALIA. Te 's Graverthage is geslaagd voor deel II van het notarieel examen de heer C. L. C. van Deutekom te Overveen. meldt: Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Slornoway. en voorspelt Matigen Z.W. tot Z. wind. zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen of onweer later opklarend, weinig verandering in tem peratuur. Uit het Buitenland De depressie in het N.W. werd iets dieper en verdreef de hooge drukking uit Scandi navië en Duitschland terwijl de hooge druk king uit het Z.W. iets afneemt. De abnormale hooge temperaturen ver dwenen uit Scandinavië, maar in Finland en Oost-Duitschland wordt het heden weer zeer warm. De regen is nu tot in Midden- Duitschland en Scandinavië doorgedrongen en bracht in Hamburg en Skagen meer dan 10 m.M. Een volgend regenfront ligt bij den ingang van het Kanaal. Zuid-Frankrijk had nog fraai weer met hooge temperaturen. In Zuid-Duitschland is de kans op onweer groot. De Britsche Eilanden hebben een normale temperatuur met hier en daar regen. De algemeene toestand duidt nog niet op ver andering van beteekenis. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. John Peereboom, de oudste zoon van onzen Hoofdredacteur onthult het beeld in de hal. 762 m.M. 765 m.M. van de Fa. KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer 11 Juli: Hoogste gisteren 73 F. Laagste hedn nacht 60 F. Hoogste heden tot 12 uur 66 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Juli. Ondertrouwd 10 Juli: C. J. Henneke en C. M. S. Stals. Bevallen 8 Juli: S. WernikFeenstra, z.; 9 Juli: H. J. M. CoeberghVerpalen, d.; B. C. de Haanvan Zijp, z G. SminkScholten, z.; R. P. v. d. MeerPeters, z.; M. Koelman Maagendans, d.; 10 Juli; W. Lüsgen Gaszczak. d. Overleden 8 Juli: A. M. M. Vilsterman Flink, 78 j., Voorhelmstraat; 9 Juli: A. A. Koolde Waard, 29 j., Hazepaterslaan. BLOEMEND AAL. Bevallen: M. J. J. Quarles van UffordVan Heukelom, d. A. HeeremansDijkman, z. J. VersteegDe Rijke, d. J. DirksenVan Dijk huizen, z. Ondertrouwd: J. Drijver en A. Huizinga. W. N. Heeren en L. A. Soë. E. F. E. Baars en R. V. Hartmann. Getrouwd: F. H. Kuit met J. E. Snuverink. J. Valsier met H. L. Marienfeld. P. A. G. Faassen de Heer met H. G. Veenstra. Overleden: E. Komter, 57 jaar. G. Baan, 59 j., overleden te Haarlem. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: M. J. van Zuijlender Kinderen, dochter. Ondertrouwd: L. M. Zwikker en E. van den Berg. MARKTNIEUWS Op de op 10 Juli 1933 alhier gehouden groen tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 56 cent. Postelein per kist 40—50 cent. Andijvie per 100 krop 4060 cent, Wortelen per zak 1215 cent. Komkommers per 100 f 4f 6. Aardappelen klein per KG. 16 cent. Idem zand per KG. 6 cent. Peulen, per kilo 20—30 cent. Doppers per kilo 7—1C cent. Capucijners 1216 cent. Raspers per kilo 18 cent. Tuinboonen per KG. 47 ct. Snijboonen per KG. 44 cent. Heerenboonen per KG. 40 cent. Roode koo! per 100 f 8. Bloemkool per 100 f 6f 16. Uien per kilo 2 cent. Sla per kist 13—46 cent. Rabarber per 100 bos f 6. Pieterselie per bos 4 cent. Selderie per bos 5 cent. Aardbeien per slof 5070 cent. per doosje 2632 cent. Bessen per kilo 20—30 cent. Kruisbessen per slof 46 cent. Druiven per kilo 90 cent. AGENDA. DINSDAG 11 JULI Groote Kerk. Orgelbespeling door George Robert. 815 uur. Ten tsa men komsten Kennemerplem bij Jansweg. l eger des Heils. 8 uur. Luxor Sound Theater: De Spin en de Zwarte Kameel. 8.15 uur. Cinema Palace: Watt en Half Watt als Blinde passagiers. Tooneel Giuseppe Muratti tenor. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Rauschgift (Verdoo- venöe Middelen). Tooneel: Miss Haring and Boys. rek-act. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 12 JULI Gemeenteraadsvergadering, Prinsenhof. 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds- Vergadering Droste's Cacao en Choc, fa brieken N.V. ten kantore der N,V. Aandeel houders A 2.30. algemeene aandeelhouders vergadering 3 uur. K.K. HARMONIE ST. CAE CILIA. De R.K. Harmonie St. Caecilia, Haarlem- Noord, dirigent de heer S. A. Noom, heeft Zondag 11 Juni deelgenomen aan het con cours te Castricum, uitgeschreven door den R.K. Bond van Harmonie en Fanfare-Gezel schappen in Noord-Holland. Op dat concours werden door St. Caecilia 3 prijzen behaald n.l. Ie prijs marschwedstrijd, le prijs con- certwedstrijd en tevens 3de eere-prijs. Zondag 9 Juli is St. Caecilia naar het Nationaal Concours te Heiloo geweest en hier heeft zij in den marschwedstrijd een len prijs met hoogst aantal punten behaald terwijl in den concertwedstrijd ook een le prijs werd verworven. NUTSKWEEKSCHOOL HAARLEM. Examen handenarbeid: Geslaagd de dames J. P. van den Burg. E. G. J. van Dijk, H. W. Gorselink, H. A. G. Gr even stuk, J. L. Haanen, C. I. Hutjes, S. de Jong, M. J. G. Meijer en E. Lubbers. ZANDVOORT MOTIE VAN WANTROUWEN. De heeren Druyf. Padt, Elffers, Bolwidt, v. Rijnberk, van der Mooien en van der Werff hebben een schriftelijke motie aan den Raad gezonden, waarin zij hun verlangen kenbaar maken, dat Wethouder Molenaar zijn zetel ter beschikking zal stellen. In de eerstvolgende raadsvergadering, die naar wij vernemen, gehouden zal worden op Donderdag 20 Juli, zal deze motie in behande ling worden gebracht. Wij gelooven echter niet. dat deze motie eenige verandering in den toestand teweeg zal brengen. In het belang van de Zandvoortsche bevolking zal wethouder Molenaar, ook ge durende het laatste jaar van deze zittings periode, zijn functie van wethouder van on derwijs en Soc. aangelegenheden wel blijven waarnemen. GESLAAGD Voor het gemeentelijk Lyceum te Haarlem slaagden nog Irma Byck en Didy Snuijff, bei de leerlingen van School D. AANTAL LEERLINGEN. Het aantal nieuw aangegeven leerlingen voor de scholen C en D. blijkt thans zoo groot te zijn. dat zij in verband met enkele ,.zit- tenblijvers" niet allen in de eerste klasse ge plaatst kunnen worden. In overleg met de be trokken hoofden van scholen zal de wethou der van onderwijs noodgedwongen moeten overgaan tot het plaatsen op school B van enkele leerlingen, die voor de scholen C en D waren opgegeven. HAARLEMMERMEER DE PRINS VAN ROEMENIë OP BEZOEK. Op Woensdag 12 Juli zal Prins" Nicolaas van Roemenië met gevolg** des nam. te 5.30 uur met z'n eigen viegtuig, komende van Brussel, op het vliegveld Schiphol landen. Na bezich tiging van het vliegveld zal hij zich per auto naar den Haag begeven. A.s. Vrijdag te 18.30 uur vertrekt Z. K. H. weer per eigen vliegtuig naar Londen. WONINGBOUW OP GROOTE SCHAAL De heer v. d. H. te Rotterdam is voornemens over te gaan tot den bouw van 33 woningen aan den Venneperweg in Haarlemmermeer. Met de uitvoering van het plan, waarvoor de vereischte vergunning reeds is aangevraagd, zal spoedig een begin worden gemaakt. VEEL ANIMO Voor de betrekking van hoofd van de be waar- en fröbelschool te Abbenes alhier (va cature mej. G. W. A. Stammers) hebben zich bijna 60 sollicitanten aangemeld. JAARVERGADERING H. O. V. In de gehouden jaarvergadering van de Hoofddorpsche Orkestvereeniging werd mede- deeling gedaan van den minder gunstigen toestand van de kas en het plan om te trach ten daarin o.a. door het werven van nieu we donateurs verbetering te brengen. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Gorthuis en Pooters. In verband met de omstandigheid dat de vereenïging wegens vertrek van den heer v. Schreeven, zonder vaste leiding is gekomen, werd opgemerkt dat de heer S. Jansen uit Amsterdam, die de lei ding tijdelijk op zich had genomen, daartoe alleen op Maandagavond vrij heeft en daarom naar een anderen directeur zal moeten wor den omgezien. Aan het einde der bijeenkomst deelde de heer Celie mede, dat hij wegens drukke werkzaamheden het secretariaat der vereeni- ging niet langer kan waarnemen. Daarop werd de heer Hoffschlag daarmede belast. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. C. WagenaerBoone, dochter. H. van OudheusdenRoodenburg, dochter: G Groenewegvan Tol, zoon: M. Grauwelman- van Alphen, zoon. H. MansierKuiper, doch ter; J. van der Plaatsde Haas, dochter. P. A. van HaaffRadsma, dochter; G. C. Zant- manDrenth, dochter, P. J. AarsenSlooten. dochter. Ondertrouwd: J. A. van Scheppingen, 26 j. en J. P. Persoon, 23 jaar. Gehuwd: A. Cuiper, 25 jaar, en C. M. Droo- ger, 20 jaar. Chr. Dekker, 26 jaar en E. van der Pol 22 jaar. N. G. Knook 23 jaar en A. C. van den Berg, 24 jaar. J. Vogelse 28 jaar en J. Immink, 29 jaar. G. Hobo 23 jaar en S. R. Kiep. 25 jaar. Overleden: Cornelis Bisschop, 58 jaar, ge huwd met M. Clemens. DE CARBIDONTPLOFFING OP DE „EVELINE". IJMUIDEN PERSONALIA Te Utrecht is geslaagd voor het muziek-exa- men piano, aan de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst mej. H. Gouda te IJmuiden. Bij de gehouden M. U. L. O. examens te Amsterdam voor de leerlingen der Meisjes M. U. L. O. school slaagde o.a. onze plaatsge- noote Cath. Gjertsen. Aan de Nuts Kweekschool voor Onderwijze ressen te Haarlem slaagde voor het examen handenarbeid o.a. onze plaatsgenoote Mej. E. G. J. van Dijk ONTSTAK HET SLACHTOFFER EEN LUCIFER? De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam stelde Maandagmiddag een onderzoek in naar de oorzaak van de carbid-ontploffing op 29 Mei aan boord van het visschersvaar- tuig „Eveline" uit IJmuiden. De machinist van dit schip verklaarde, dat de verlichting plaats heeft met carbidlantaarns door een leiding, welke gevoed wordt uit de machine kamer. De lantaarns gingen op dien avond slecht branden, waardoor men tot de veronderstel ling kwam. dat er een lek in de leiding moest zijn. Een kraan bij de mast werd dicht ge draaid, waardoor de lichten beter gingen branden en waardoor men de aanwijzing kreeg, dat het lek in het voorruim moest zijn. Get. heeft geroken in het eerste luik van het vischruim. Hij heeft toen geen carbid- lucht waargenomen. Het ijs lag daar onge veer 2 1/2 Meter diep. De matroos H. v. d. K. is toen in het ruim gegaan en heeft toen een teeken gegeven, dat hij het lek had gevonden en naar get. meent een kraantje dicht ge draaid. Nauwelijks eenige seconden later volgde een explosie en vond men v. d. K. bewuste loos. Hij bloedde uit den mond. Get. kon niet verklaren, dat door v. d. K. een lucifer is ont stoken. De bewustelooze is door kunstmatige ademhaling bijgebracht, maar later overle den. Volgens een geneeskundig onderzoek zou de dood veroorzaakt zijn door inwendige bloeding. Later is inderdaad in de leiding in het vischruim een lek gevonden. De Raad zal nader beraadslagen en later uitspraak doen. HEVIGE BRAND IN DE INDUSTRIESTRAAT. GEBOUW VAN DRIE VERDIEPINGEN EEN PROOI DER VLAMMEN. Aan de Zuidzijde der Visschershaven staan tal van groote bedrijfsgebouwen, die dagtae- kenen uit het glorietijdperk van IJmuidens visscherijbedrïjf. maar die nagenoeg alle hun oorspronkelijke bestemming verloren heb ben. Hiertoe behoort ook het drie-verdiepin gen hooge gebouw, waarin in den afgeloopen nacht omstreeks drie uur brand ontstond, welke den ondergang van het geheele gebouw tengevolge had. Op genoemd nachtelijk uur zagen eenige omwonenden, dat op de tweede verdieping brand was. Zij waarschuwden de brandweer, die omstreeks twintig minuten over drie met de zwaren auto-brandspuit ter plaatse arri veerde. Onder leiding van den commandant, den heer A- de Wit werd spoedig met de blus- sching begonnen. Aangesloten op de water leiding van het Rijk werden successievelijk vijf slangen uitgelegd, zoodat, toen de brand weer op volle kracht werkte, een groote massa water in de vlammen geworpen werd. Op de tweede verdieping, waar de kisten fabriek van de firma van D gevestigd is, vond het vuur in den grooten voorraad hout en kisten gretig voedsel. Deze verdieping stond reeds geheel in lichte-laaie toen de brandweer haar taak begon. Het vuur nam dan ook snel in omvang toe en weldra was het. geheele gebouw in een zee van vlammen geheele gebouw in een zee van vlammen ge huld. De Z- W. wind joeg een regen van von ken over de achter het gebouw gelegen be drijfspanden uit. maar door den grooten af stand werd hierdoor geen verder onheil ge sticht. Hoog laaiden de vlammen op en hoe de brandweer ook haar best deed, het vuur meester te worden, zij kaon niet beletten, dat het geheele gebouw een prooi der vlammen op en hoe de brandweer ook haar best deed, het vuur meester te worden, zij kon niet. be letten dat het geheele gebouw een prooi der vlammen werd. Alleen de zolder van de eerste verdieping bleef intact. Het op den beganen grond gelegen gedeelte, waarin tot voor een paar dagen geleden de keuken der I. A, H. gevestigd was, stond echter onder water- Veel schade kon hier echter niet veroorzaakt wor den, daar het gelijkvloers gelegen gedeelte nagenoeg nagenoeg geheel ontruimd was. Om vier uur, dus een uur nadat de brand was ontdekt, scheen het grootste gevaar voor uitbreiding geweken, doch even later stond de zolder van het belendende perceel, waarin is gevestigd de fabriek van de Chemische In dustrie „LJmuiden" waarin wasproducten vervaardigd worden, in brand. Dc ladder van de brandweer werd tegen het hooge gebouw geplaatst, eenige brandweerlieden begaven zich op den zolder en nu kon van deze plaats de steekvlam, die het gebouw binnendrong, spoedig worden gebluscht. Nu was de brandweer het vuur meester. Het gebouw, waarin de brand was ontstaan, was echter geheel vernield. De totale inventaris van de kistenfabriek ging verloren. Het ge bouw dat eigendom is van de fa. Heere. was verzekerd. Er was veel politie, mede door de aanwezigheid van de Rijkspolitie, op de been. Zij had een gemakkelijke taak, daar het aan tal toeschouwers niet groot was. De brand in de Industriestraat heeft een ongeluk ten gevolge gelrad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Toen men een deur wilde forceeren naar een terrein waar een hoeveelheid teer lag opgeslagen, geraakte een stuk steen los dat terecht kwam op het hoofd van zekeren H. wonende in de Spilbergerstraat. De hulp van een dokter werd ingeroepen die consta teerde dat het ongeluk betrekkelijk goed was afgeloopen. De getroffene was versuft en had vermoe delijk een lichte hersenschudding opgeloopen Hij werd door den dokter per auto naar huis gebracht. MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.20—f 1.10. Tongen per KG. f 1.80—f 0.75. Middelschol per 50 KG. f 25, Zetschol per 50 KG. f 24. Kleine schol per 50 KG. f 18f 4.80. Schar per 50 KG. f 7—f 2.60. Tongschar per 50 KG. f 21. Veet per Istuk f 2. Kleine poon per 50 KG. f 6.50f 3.60. Middelschelvisch per 50 KG. f 20f 17. KI. middelschelvisch per 50 KG. f 18f 7.50. Kleine schelvisch per 50 KG. f 7.80—f 2.60. Kabeljauw per 125 KG. f 52—f 30. Gullen per 50 KG. groote f 14.50—f 12. Kleine f 10— f 4.50. Leng p\r stuk f 1.25f 0.50. Heilbot per KG. 90 cent. Wijting per 50 KG. f 4.40—f 1.30. Koovischl per stjjk 6523 cent. Makreel per 50 KG. 14—f 13.50.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2