NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIBEN EN BEVERWIJK DINSDAG II JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN ONZE UITVOER NAAR BELGIë. CRITIEK OP DE VISCHHANDEL- VEREENIGING. Men schrijft uit IJmuiden aan „Het Vis- schcrijblad (Ostende): Werkt dc IJrnuider Vischhandelvereeniging wel voor zijn leden, of gaat eigen belang van enkele bestuursleden voorop; zoo ja, waar dient een vcrecniglng voor? Acht leden van de IJrnuider vischhandel vereeniging hebben het als bestuursleden klaar gespeeld niet de Brusselsche factoor- vischhandelvereeniging om de consenten voor den uitvoer van visch naar België onder zich alleen te verdoelen. Daardoor komt het dat er meerdere bonafide vischhandelaars. die net zoo lang zaken op Brussel doen als die 8 heeren en waar de Brusselsche fac toren net zoolang van geprofiteerd hebben en er veel geld aan verdienden, met de anderen nu zonder consenten zijn een zelfs niet meer In staat zijn hun clienteele te bedienen. En dan krijgen we uit Brussel voor ant woord dat er zoo weinig consenten zijn, dat ze tot nader orders geen kunnen zenden. Over een paar dagen is het algemeene ver gadering en wat zal de heer K. v. Pel de vooizitter der vereeniging, die er in betrok ken is ons antwoorden? Wanneer die heeren denken, dat ze het zoo onder elkaar zullen klaar spelen, dan zijn ze mis en dan zullen wij voor den uit voer ook vragen, dat de hoeveelheden ver deeld worden. Dan zal elkeen zijn deel krij gen. Waar blijft het bestuur van de vischhan delvereeniging nu? En waarom worden de belangen van de gemeenschap hier weer op het achterplan geschoven? Door die combinatie behcerschen zij gansch de markt, ze komen 's morgens bij mekaar en regelen den prijs. Concurrentie bij veel aanvoer hebben ze niet en wanneer er den Woensdag veel aanvoer is van kabel jauw, rog en vloot, geven ze wat ze willen omdat zij alleen over consenten beschikken. Niet alleen worden wij daardoor in onze zaken benadeeld, maar ook de visschers heb ben er veel onder te lijden. Wat denkt ons Ministerie van Marine daar over? MYSTERIES DER ZEE. HERINNERINGEN. Dat de zee haar mysteries heeft, welke nu juist niet onmiddellijk betrekking hebben op de befaamde „zeeslang" uit den komkom mertijd bewijst wel het volgende: Het Engelsche fregat „Marlborough" ver trok 11 Januari 1890 van Lyttelton (Nieuw Zeeland) naar Liverpool. Het werd twee da gen na zijn vertrek uit eerstgenoemde haven gepraaid door een passeerend schip, doch daarna werd nimmer iets meer van het vaar tuig vernomen. Toen na verloop van tijd geen bericht omtrent de Marlborough ontvangen werd, stelde men een onderzoek naar den toestand van schip en lading voordat het uitzeilde, in. Het bleek, dat het schip volkomen zee waardig was en dat de lading oordeelkundig gestuwd was; ook was het wél bemand, zoo dat na vele maanden zonder eenig bericht te zijn geweest, Lloyds het als „vermist" aan sloeg. De alge meen e opinie was dat het in aanvaring met een ijsberg, welke zoo dik wijls in de nabijheid van kaap Hoorn rond dreven, was geweest en daardoor gezonken was. Meer dan 20 jaar later zou men weer van de Marlborough hooren. en wel via den ge zagvoerder van een Engelsch stoomschip, dat evenals het ongelukkige schip van Lyt telton naar Liverpool op weg was (via Kaap Hoorn). Deze vertelt dan: We waren ter hoogte van de rotsachtige inhammen nabij Punta Arenas in Straat Magellan en hielden dicht langs het land. De inhammen zijn diep het land in en het is er zeer stil. Het was een betooverend schoone, doch woeste namiddag met de roode schijf der zon op de kim. De kalmte was geheimzinnig. Er werd een glin sterend groen licht op de getande rotsen rechts van ons teruggekaatst, we rondden een punt in een diep gespleten rotsmuur. toenvoor ons. een mijl of anderhalf, dwars over het water, stond een zeilschip, met enkele stukken zeil, die in den wind heen en weer flapperden. We zetten vlagge- seinen op en draaiden bij. doch er kwam geen antwoord. We namen den onbekende door onze kijkers duidelijk waar. doch zagen geen enkel levend wezen, noch beweging. De mas ten en raas waren bedekt met een groen achtige kleur; door rotting en verweering ontstaan. Het' schip lag. alsof het op stapel stond, en alles was doodstil. Ten laatste, nadat we dichter bij gekomen waren, vierden we een boot en de eerste stuurman ging met een aantal manschap pen de situatie bij het vreemde vaartuig op nemen. De tooneolen. welke zij daar aan boord zagen, schokj/m hen in hooge mate Onder het stuurrad lag het geraamte van een mcnscli. Behoedzaam werd het verrotte dek betreden, dat kraakte en op verschillen de plaatsen afbrokkelde, toen men er over heen liep. Op het grootluik werden drie ge raamten gevonden, in de mess-room lagen de overblijfselen van tien lichamen en zes anderen, waarvan één afzonderlijk, die waar schijnlijk dc gezagvoerder was, werden op de brug gevonden. Er heerschte een geheimzinnige stilte rond om en er hing een lucht van vochtige schim mel, die de bezoekers huiveren deed. Enkele overblijfselen van boeken werden in de ka juit van den kapitein ontdekt, benevens een roestige sabel. Nooit kan iets geheimzinniger en schokkender in dc geschiedenissen der zee gezien zijn. De eerste stuurJVian onderzocht de nog zicht bare letters op den boeg en op den spiegel. Na veel moeite las hij: „Marlborough Glasgow"........ OM DEN BADHTJIS-LIST BEKER. Door den heer List is aan het bestuur van D. C. IJ. een uitnoodiging gezonden voor een te organiseeren wedstrijd in het Badhuis tusschen de eerste tientallen van D. C. IJ. en H. D. C. te Haarlem, club-kampioene van Nederland. Voor dezen wedstrijd hoeft de exploitant een fraaien beker beschikbaar gesteld, die drie maal door één vereeniging gewennen moet worden. D. C. J. komt vermoedelijk me', de volgen de opstelling den 19 Juli a.s. uit: Bord 1 B. Duke!. 2. Bas.>:ra. 3. Llgthar., 4. H. do Boe. 5.'K. de Jong, G. J. Sm:.. 7. C. Suyk, 8. J. Kramer, 9. P. Lythe, 10, P. v. <1. Kuil. Res.: 1. A. Versteeg, 2. H. Schaap, 3. K 4. Ott en 5. Koetsier. VERGADERING „GROOT IJMUIDEN". De Winkeliers- en Hancleisvereeniging „Groot-IJmuiden" houd. a.s. Woensdagavond in de bovenzaal van Hotel „Augusta" haar jaarvergadering. De agenda vermeld jaarverslagen, verder verkiezing van cirie bestuurraden wegens periodieke aftreding van de heeren M. A. Doornik, J. Gorter en G. van Telgen, waar van dé heer Doornik niet herkiesbaar is en van 2 bestuursleden wegens bedanken van de heeren H. Homburg en H. Swier. KEUKEN DER I. A. II. OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is de keuken der I. A H. welke voedsel verstrekte aan gezinnen van stakers, j.l. Zaterdag opgeheven. De nog aanwezige voorraad zal over de grootste gezinnen worden verdeeld. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Vischhandel heft d\ actie op. boycot- mi CONFLICT THANS GEcINDIGD. Maandagmiddag werd een ledenvergade ring gehouden van de IJrnuider Vischhandel vereeniging, welke druk bezocht was. De vergadering was belegd om de leden gelegen heid te geven zich uit te spreken over het reeds op 24 Juni door den Rijksbemiddelaar gedane voorstel, volgens hetwelk de IJrnuider Vischhandelvereeniging' alle boycotmaatrege len ten opzichte van de IJmuider Federatie zou intrekken. Dit voorstel, dat nu de Reedersvereeniging het bemiddelingsvoorstel heeft aanvaard, actualiteit heeft verkregen, was klaarblijke lijk bedoeld om te worden afgedaan vóór dat verdere onderhandelingen over het be- ein.i'igen der staking werden gevoerd, doch geraakte op den achtergrond door de inmid dels door beide partijen aanvaarde bemidde lingsvoorstellen. Het voorstel tot opheffing der boycot maatregelen tegen de IJrnuider Federatie, werd door de leden der IJrnuider Vischhan delvereeniging met algemeene stemmen aan genomen. Hiermede is dus het conflict, dat ruim een half jaar heeft geduurd, geëindigd. Thans dient nog de IJmuider Federatie uit voering te geven aan het haar organisatie betreffende deel van het voorstel inzake den- boycot luidende: de IJmuider Federatie zal de* staking van de vischknechts en den boy cot, in den lande geproclameerd, opheffen door publicatie in de groote en de plaatse lijke pers. Aangezien de staking der vischknechts formeel reeds is opgeheven en de boycotactie der Federatie door de aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel eveneens, kunnen van deze zijde geen moeilijkheden meer ver wacht worden. OR AN JE VEREENIGING WILHELMIN A". Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging belegde dezer dagen een openbare ver gadering in de zaal van Christelijke Belan gen met het doel de verjaardag onzer Konin gin te organiseeren. De vergadering, die zeer goed bezocht was, sprak zich uit, dat over het algemeen in onze plaats te weinig actie wordt gevoerd voor de Oranjefeesten. Op voorstel van het bestuur werd een commissie gevormd bestaande uit het be stuur en zes leden der Oranjevereniging. Deze commissie stelt zich ten doel de orga nisatie van het a.s. Koninginnefeest op zich te nemen. Het spreekt vanzelf dat deze Oranjecom missie geen enkel politiek karakter draagt, doch zuiver bestaat uit vertegenwoordigers van alle gezindten, die in gemeenschappe lijk overleg en naar verwacht wordt met de volle medewerking van de burgerij. 31 Augus tus op waardige wijze hopen te vieren. Hiervoor zijn financieele offers noodzakelijk Door de Oranjecommissie .is besloten door middel* van lijsten de bc/ioodigde gelden te verzamelen. Laat een ieder dus zijn offervaardigheid toonen, opdat een schitterend feestprogram ma kan worden samengesteld; natuurlijk zullen daaraan onze bekende schoolfeesten niet ontbreken. De commissie: D. v. d. Boogaard, H. W. R. Ermshaus, Job. Gouda. P. Heere. A. C. de Kort L. de Leeuw, T. H. Meijering, T. van Popta, J. Prins, Chr. F. Smit, K. H. Tir—'•••-, Joh. de Waard. GEEN DIVIDEND. De Scheepswerf en Machinefabriek van P. Smit Jr., te* Rotterdam had over het afge- loopen boekjaar een verlies van f 327.060 te gen over een winst van f 13.015 in het jaar te voren. ONZE MARINE VA AR T UIG EN IN HET BUITENLAND. De kruiser Jacob van Heemskerck bracht een bezoek aan de Noorsche haven Odda en vier onderzeeboolen met een torpedoboot be zochten dc Deensche haven Esbjerg. Deze bezoeken trokken de aandacht van de bui tenlanders. welke gaarne gebruik maakten van de gelegenheir om de schepen te be zichtigen. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE NOORDERSLUIS. van 50 M„ onder water zoodanig opgesteld, dat alles goed sluit, ziedaar een opgave, die niet licht te noemen is. te meer omdat alles zoo vlug mogelijk diende te geschieden. Het is vooral de duiker Haver, die een groot aan deel in het werk heeft gehad. Op zijn aan wijzingen werden de kuipstukken op de juiste plaats gebracht. Reeds Donderdag j.l. kon met het leeg pompen van de deuren en de daarmee in ver binding staande tunnel beginnen. Dit ver liep vlot. totdat men op een gegeven oogen- biik niet meer opschoot. Maar nadat het lek gevonden en met touw en kolengruis was dichtgemaakt, werd het pompen voortgezet en weldra bevond zich in de tunnel niet veel meer dan een slib-massa. die natuurlijk eerst verwijderd meet worden vóórdat men met het uitvoeren van de werkzaamheden aan de rails kan beginnen. Naar wij vernamen zullen de rails, waarop, zooals men weet de deur wordt voortbewogen, geheel veranderd worden. Het schijnt, dat de oorspronkelijke constructie der rails niet sterk genoeg was om aan den groóten druk, die er wanneer de deur bij storm wordt in- of uitgeschoven op wordt uitgeoefend, te weerstaan. De constructie wordt thans ver anderd. Het is een zeer omvangrijk werk. dat ge- ruimen tijd zal duren. Maar zooals men weet, gaat de scheepvaart z'n gewonen gang. De schepen, die door de sluizen geschut worden, varen over de tunnel heen. Een der eerste, die na de heropening de sluis passeerde was de Engelsche kruiser York. De tunnel is electrisch verlicht. NIEUWE BESTAANSMOGELIJKHEID. Op de jaarvergadering van de Deensche visscherijvereeniging werd een plan opgewor pen om ook in Denemarken traan te maken van kabeljauwslever. Een oude kotterschipper hield een voordracht over een door hem uit gedachte methode om de lever aan boord zoodanig te conserveeren, dat zij niet bedierf voor men binnenkwam. Het laboratorium voor onderzoek van visscherij producten heeft zijn volle medewerking toegezegd om de plannen verder na te gaan en te onderzoe ken of op die manier een nieuwe bestaans mogelijkheid voor de Deensche visschers ge vonden kan worden. Als de plannen slagen zal er te Esbjerg een traanfabriek werden gebouwd. HEEMSTEDE EEN MOOI SUCCES. Op de groote jaarlijksche Nationale Lathy rustentoonstelling, georganiseerd door de Ned. Lathyrusvereeniging, behaalde de "heer B. Nieuwenhuis, chek-kweeker der firma v. Em- pelen en v. Dijk in de afd. „prijsvraag groep vaklieden" de le prijs, een fraaie zilveren beker. BEGIN VAN BRAND. Zaterdagmorgen had een begin van brand plaats in een perceel aan" den Binnenweg. Een schilder was aan den buitenkant bezig de verf van een kozijn af te branden, waarbij de vlam door een opening in het kozijn naar binnen schijnt te zijn getrokken. Een gordijn geraakte daardoor in brand. De bewoner bluschte den brand. De brandweer die was gealmeerd behoefde geen dienst te doen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Ruijsenaars. Binnen weg 67, een tabakszak: Van der Zwan, Hee- renweg 55. een kano; Muller. Jac van Cam- penstraat 45, een damesparapluie; Goossens, Jac. van Campenstraat 22. een rijwielbelas- tingmerk; J. Tol. Lombokstraat 38, een vul pen: H. C. van der Zwan, Lindenlaan 25. een zilveren vingerhoed: Kerkman, Drieheeren- laan 35, een R.K. kerkboekje: J. Aartse, Bali- straat 23, een rozenkrans: W. Pijlman, Ma- doerastra^t 7, een hondenpenning; Kramer, Binnenweg 73. een duif: J. Westerveld, Kas tanjelaan 22. een fototoestel; J. C. Houtkoo- per. Laan van Rozenburg 4. een tuinschop; A. Verzijlberg, Sumatrastraat 34, een zwem pak en handdoek; H. Steensma, Wilhelmina plein 16. een zilveren kinderringetje; Bureau van politie. Raadhuisstraat, ring met sleutel, zakkam. defecte duimstok, rozenkrans, cata logus Haarlemsche bibliotheek, R.K. kerk boekje en een koperen gewicht. BEVERWIJK HET CENTRAAL GENOOTSCHAP EN ZIJN ARBEID. 1)E KUIP DROOGGELEGD. Dc werkzaamheden aan de Noordersluls ten behoeve van het herstellen van de rails van één der deuren, zijn tot nu toe uiterst vlot verloopen en men kon slechts bewonde ring hebben voor hen, die het werk hebben uitgevoerd. Men moet daar niet gering over denken: drie ijzer construe tics totaal wegende 300 ton. tegen elkaar geplaats een tunnel vormende WAT HET DEED VOOR HET ZWAKKE KIND Een van de vereenigingen, die in onze plaats en omgeving zeer belangrijk cultureel werk verricht, is zeker wel het Centraal Ge nootschap voor Kinder vacantie- en Herstel lingsoorden, dat zich zoozeer beijvert om het zwakke kind in de gelegenheid te stellen in koloniehuizen krachten te verzamelen, die het jonge lichaam sterk maken, om den op bouw een regelmatig en vlot verloop te doen hebben. In den loop der jaren hebben hon derden kinderen geprofiteerd van het ver blijf in koloniehuizen om krachten te verza melen óf aan zee óf in een boschrijke om geving, daartoe in staat gesteld door het Centraal genootschap. Zoo is het 24 jaar lang gegaan en nu de afdeeling haar 25ste levens jaar is ingetreden zullen thans weer kinde ren worden uitgezonden, wier ouders ook vroeger voor uitzending in aanmerking wa ren gekomen en die nog steeds met dankbare gevoelens bezield zijn voor de dosis gezond heid. welke zij konden opdoen. De geschiede nis van het Genootschap ademt jaar op jaar denzelfden geest. In ieder jaarverslag wordt met alleszins te recht waardigen voldoening gewag gemaakt van de bereikte resultaten en met tevreden heid wordt daarin geconstateerd, dat de kin deren. die werden uitgezonden, „zoo en zoo veel pond waren aangekomen". De oprichters van de plaatselijke afdeeling kunnen zich dan ook van den dank van talrijke ouders verzekerd achten, evenals hun opvolgers, die het moeilijke werk met zooveel ambitie en energie hebben voortgezet. Dr. A. Schuckink Kool, vroeger geneesheer te Beverwijk, had een zeer belangrijk aan deel in óe oprichting der plaatselijke afdee ling. Na eer. door hem gesproken inleidend woord geschiedde de stichting in een op 4 Maart i909 gehouden oprichtingsvergade ring. Door de oprichting eener zelfstandige afdeeling kwam tevens een einde aan de aan sluiting bij de afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap. Het comité, dat de oprichting voorbereidde werd in deze bij eenkomst tot bestuur gekozen. Het eerste be stuur was als volgt samengesteld: K. Smit, voorzitter: C. A. Zwager, ondervoorzitter: Dr. A. Schuckink Kool. secretaris; H. Z. Ham mes, penningmeester: C. de Groot, tweede secretaris en C. Dingier. Daarnaast werd nog een dames-commissie in het leven geroepen, die zich belastte met de werkzaamheden, ver bonden aan de uitzending van de kinderen. De dames van HattumDekker. Helmers van den Berg en SpanjaardDe Bruyn kre gen in deze commissie zitting. Reeds in het eerste vereenigingsjaar bleek, dat de oprich ting der afdeeling met voldoening door de ingezetenen was begroet, want bet ledental steeg van 16, na het rondzenden van circu laires tot 122. De ontvangen contributie stel de het bestuur in staat een vijftal kinderen uit te zenden. Zij gingen naar Egmond. In het tweede vereenigingsjaar werd een proef genomen met de dagelijksche uitzen ding van kinderen naar Wijk aan Zee. Het vervoer geschiedde per paardentram. De proef mocht geslaagd heeten. De uitzending bleek zeer in den smaak te vallen bij de Be ver wij ksche bevolking. Het aantal kinderen, dat van dit dage lij ksche verblijf aan zee profiteerde steeg dan ook voortdurend. In een der jaarversla gen noemde de geneesheer-secretaris de re sultaten van deze uitzending zelfs verbluf fend. In 1918 moest jammer genoeg deze uitezetting worden gestaakt, omdat de E. P. H. geen extra tramwagens voor de kinderen beschikbaar kon stellen, een teleurstelling, niet alleen voor het ijverige bestuur, maar zeker niet minder voor de kinderen die altijd met zooveel animo van deze daguitzendingen profiteerden. Eerst in 1923 konden de uit zendingen naar Wijk aan Zee worden her vat, dank zij het verschijnen van de autobus op den weg. Nog altijd worden deze dagelijk- sche bezoeken op hoogen prijs gesteld. Zoo heeft de afdeeling Beverwijk van het Centraal Genootschap in den loop der jaren veel heilzaam werk voor de jeugd verricht. Alleen ingewijden kunnen echter beseffen, hoe enorm veel arbeid er voor de bestuurs leden komt kijken om vooral de uitzendin gen naar de koloniehuizen voor'te bereiden. Hoeveel moeite en tijd de bestuursleden daar voor over hebben is moeilijk te beschrijven. Elke uitzending vereischt nu eenmaal heel wat zorgen en maatregelen, die getroffen moeten worden, voor het kind in het kolonie huis goed en wel is aangeland. Vooral de tegenwoordige secretaresse mej. W. Helmers zou daarover een boekdeel kunnen vullen en niet minder omvangrijk zou daarin het aan deel zijn van de dames, die zich achtereen volgens met de. afdeeling „uitrusting" zagen belast. Het moeilijke werk verdient aller waardeering. Gelukkig ontbreekt het daar aan over het algemeen niet al komt het dan ook wel eens voor, dat de ijverige bestuurs leden voor minder prettige ervaringen komen te staan. De afdeeling zag haar bemoeiingen gaandeweg toenemen. Het wil dan ook wel heel wat zeggen, om de uitzending van 43 kinderen zooals in 1932, voor te bereiden, een aantal, dat in die 24 jaren tevens een recórd beteekende. De dagkolonie bloeide als nooit te voren, niet minder dan 128 kinderen ge noten van de genoegens en de voordeelen van het heerlijke Wijk aan Zeesche strand. Zoo gaat dus de afdeeling vol goeden meed naar de volgende mijlpaal, het 25-jarig bestaan. Er is zoo niet altijd gelegenheid, om de al gemeene waardeering, welke toch ongetwij feld door de bevolking voor het mooie werk der afdeeling gekoesterd wordt, te uiten. Het zilveren jubileum zal daarvoor een ongezoch te aanleiding zijn. De vereeniging heeft een goeden naam, zij streeft naar herstel en behoud der gezondheid van het kind. De zware taak der leidende bestuursleden- kan veraangenaamd worden door daadwer kelijke belangstelling van de zijde der leden Ook kon de afdeeling eigenlijk veel grooter en sterker zijn. De zomer vordert al meer, de tijd gaat snel en voor men er goed en wel om denkt bestaat de afdeeling een kwart eeuw. Daarom plaatsen wij hier haar werk nog eens gaarne in het midden van de be langstelling. Want het zilveren jubileum dient herdacht te worden op een wijze, die geba seerd is op meer daadwerkelijke belangstel-" ling. Daaruit vloeit uiteindelijk voort meer kracht, meer gezondheid voor het toekomend geslacht in het algemeen. Een moeilijke taak. die op de schouders der ouderen rust en dus zekere moreele verplichtingen met zich brengt .maar die met en voor elkander kan uitgroeien tot een prettige en heilzame taak. ONVOLDOENDE AFNEMING VAN AARDAPPELEN. DE REGEERINGSCOMMISSARIS WAAR SCHUWT. De regeeringscommissaris, de heer F. W. Valstar, belast met de uitvoering van de tuin- bouwsteunwet, heeft in verband met de geheel onvoldoende afneming van de ter veiling aan gevoerde aardappelen, de wenschelijkheid geuit, dat in het vervolg elke niet strikt nood zakelijke aanvoer van aardappelen achter wege moet blijven. Indien er geen bijzondere reden voor is, moet iedere geforceerde aanvoer van dit product worden vermeden, mede met met het oog op de mogelijkheid van prijs verbetering. Om te voorkomen, dat zelfs de aanvoer van latere soorten, ook al zijn deze door voorkiemen vervroegd, doorgaat, zonder rekening te houden met de kans van afzet, heeft de regeeringscommissaris er de veiling- vereenigingen op gewezen, dat voor de aard appelen, die gerekend worden tot de late soor ten te behooren. geen minimumprijs mag wor den uitgekeerd. Hieronder valt in de eerste plaats de Eigenheimer. Ten aanzien van de sorteering van de ter veiling aangevoerde aardappelen, heeft de heer Valstar er nogmaals met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat ongesorteerde of niet behoorlijk gesorteerde aardappelen, niet voor den minimumprijs in aanmerking mogen komen. Veilingen, die de sorteering niet stipt handhaven, zullen van de minimumprijs-rege ling moeten worden uitgesloten. I CONCOURSSUCCES. Onze plaatsgenoot, de heer Leo Pielage, be haalde Zondag op het concours van den R.-K. Bond van Zang vereenigingen te Hoorn, met de onder zijn directie staande zangvereenU ging „Inter Nos" uit Zaandam, in de eerste af-, deeling een eersten prijs met 249 punten.) Alleen een koor uit de eere-afdeeling Mannen, koren kwam tot een hooger puntenaantal. Na afloop werd de heer Pielage bij de jury,; waarin de componist Wierts van het verplichte nummer „Licht", zitting had. ontboden en met zijn prestatie geluk gewenscht. Het concours is dus voor „Inter Nos" en zijn dirigent zeer succesvol geweest. DE AUTOTOCHT VOOR OlDEN VAN DAGEN. Het jaarlijksche uitstapje voor de ouden van dagen mag zich als steeds weer in een groote belangstelling verheugen, niet.in het minst natuurlijk van de zijde der deelnemers die reeds lang te voren reikhalzend naar dezen dag uitzien. Voor velen hunner is dit reisje de eenige ontstpanning in een heel jaar en zoo is het begrijpelijk, dat de aan- •vragen als het ware toestroomden. Ondanks de ingevoerde verhooging' van den leeftijd grens tot 65 jaar voor hen, die niet in ge stichten of tehuizen verblijven, zal het aan tal deelnemers nog weer aanmerkelijk hooger zijn, dan vorig jaar. 265 ouden van dagen zullen den tocht meemaken, waarvan er 187 behooren tot de zoogenaamde „thuiszittende" ouden van dagen. Dank zij de medewerking van de autobezitters kan het comité over een voldoende aantal auto's beschikken. Het vervoer zal geschieden in 67 personen-auto's en 3 autobussen. Teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, zullen ook enkele leden van de transportcolonne van het Roode Kruis de reis weer nteemaken. De stoet van auto's zal zich Donderdag middag te 1 uur in de Schoollaan in het villapark formeeren. Te half twee neemt de reis een aanvang. De tocht gaat over Alkmaar, Petten, Schoorl en Schoorldam naar Bergen, waar eenigen tijd in den speeltuin „Duinvermaak" zal worden vertoefd. De band die al zoovele malen de reis mee maakte zal ook nu weer van de partij zijn en ongetwijfeld in de verhooging van de feestvreugde wel weer een groot aandeel heb ben. Na eenige uren van verpoozing, waartoe ook de „fourageering" van het groote ge zelschap gerekend moet worden, zal over Bergen aan Zee en de Egmonden de thuis reis worden aanvaard. De oudjes kunnen des avonds te half negen in Beverwijk worden, verwacht. Na aldaar met muziek te zijn ver welkomd rijdt de stoet auto's naar Wijk aan Zee. In het baddorp zorgt de muziekver- eeniging „Arion" voor een feestelijke ont vangst. Nadat van de ouden van dagen uit de badplaats afscheid is genomen wordt ten. slotte naar Beverwijk gereden, waar de Beverwij ksche Harmoniekapel op het plein voor het stadhuis tot besluit van den dag den ouden van dagen een serenade zal be reiden. In de Peperstraat zal de stoet worden ont bonden SPELDJESDAG „VALKENHEIDE". Men verzoekt ons opname van het volgen de: Tusschen heideveld en dennen, Ligt een vriend'lijk oord, Waar we aan werk en orde wennen, Door geen zorg gestoord. Zoo zegt een Valkenheide-jongen, (ver pleegde van het groote Opvoedingsgesticht, waarvan de reizigers op de lijn Arnhem Utrecht even vóór het station Maarsbergen de vriendelijk witte gebouwen en pittig roode daken tusschen het dennengroen zien door stralen) zóó zegt een Valkenheide-jongen de luister van zijn omgeving en de zegen van zijn werk uit. De luister der omgeving behoeft aan hen, die al de heerlijkheden van „heuvelen en dennen" uit eigen genieten kennen, niet dui delijk te worden gemaakt, doch aan wie ze niet uit eigen aanschouwen kent, mogen we wel zeggen, dat de schoonheid van God s schepping hier alle jaargetijden in ongebro ken luister straalt. De zegen van het werk is wellicht minder bekend. „on Valkenheide verpleegt ongeveer 180 jon gens van veertien tot twintig-jarigen leeftijd om ze ver van verleiding, waardoor velen vielen te wennen aan „werk en orde", ij Verwaarloosd is die jeugd. Geen vaste va derhand, die leidde; geen teere trouwe van moeder, die waakte. Als het herderloos lam dolend over s le vens vlakten, zwierven ze rond: hun hand te gen allen, omdat aller hand was tegen hen. Binnen beschuttende muren van het ge sticht geborgen, weer veilig dak voelend bo ven het heftig hoofd, wordt er aan hen ge arbeid en leeren zij arbeiden, opdat zij straits gelouterd en gestaald zich kunnen heeren tot de gewone samenleving om als goede bur gers het leven in te gaan. De meest gangbare vakken als timmeren metselen, schilderen, meubelmaken, smeden, bankwerken, instrumentmaken, electrotecn- niek, schoenmaken, kleermaken en bakken, worden er onderwezen en de inrichting heeft het recht om haar verpleegden, na afloop van den 3-jarigen cursus uit te reiken het „Di ploma, krachtens art. 29 der Nijverheids- Naast deze „ambachten" zijn er ook een drietal prachtige bedrijven, nl. boerderij, bloemisterij en warmoezerij. waardoor ver pleegden. welke voor ambac'ntsondevwijs geen aanleg hebben of geen lust gevoelen, m den land- of tuinbouw kunnen worden op geleid. Door den druk der tijden komt ook „Val- kenheid," in groote moeilijkheden, de Rij*s- kenheide", in groote moeilijkheden, de Rijks subsidie werd zeer sterk verminderd, terwijl, ook velen die vroeger krachtigen financiee- len steun verleenden, dezen nu niet meer of veel minder kunnen geven. 1-Iet bestuur der Stichting richtte Zich daar om ook tot ons met het verzoek hier een speldjesdag te organiseeren. Hiertoe heeft mejuffrouw M. Veerbeek, zich bereid verklaard dien dag te organisee ren met instemming van het college van B. en W. te Beverwijk en met aanbeveling van den weleerw. heer Ds. C. M. Krijger. Wat zou het heerlijk zijn als we op een prachtig resultaat konden terugzien. Gaarne zal mejuffrouw M. Veerbeek Breestraat 9 nog bereidwillige jongedames en jongeheeren en ook anderen hun namen ontvangen om te helpen. De spcldjesdag zal op Woensdag 9 Augus tus worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6