NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK WOENSDAG 12 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN NA DE STAKING. Een circulaire van de IJmuider Federatie. ONTSTEMMING ONDER DE REEDERS. Het bestuur der Umuider Federatie ver spreidde gisteren een circulaire waaraan wij het volgende ontleenen: Nu alle bij het conflict betrokken partijen de voorstellen van den Rijksbemiddelaar hebben aanvaard, besloot de stakingsleiding in een vergadering van het Centraal Bestuur met da besturen der betrokken Vakgroepen en een aantal vertrouwensmannen uit de plaatsen buiten IJmuiden, dat de staking met ingang van heden zal worden opgehe ven. Het is niet mogelijk om in het korte bestek van dit manifest de groote beteekenis van den strijd, die achter ons ligt, te schetsen. De gelegenheid daartoe komt later wel. Slechts willen wij hier in enkele hoofdlijnen het karakter van dien strijd aangeven. Zoo ergens, dan was hier in het IJmuider visscherijbedrijf reden tot scherp verzet te gen afbouw van de maatschappelijke positie van den arbeider en zijn gezin. Een slecht georganiseerd bedrijf, waarin vele misbruiken heerschten. De pertinente onwil der reeders om in samenwerking met de vakorganisatie der arbeiders en andere belanghebbende instanties in het bedrijf maatregelen ter verbetering te beramen en door te voeren. Niets dan de gretige wil cm te nemen van de slechtstbetaa 1de groep in het bedrijf, die bovendien al eenige jaren door groote werkloosheid geteisterd was: de arbeiders! Wij boden aan de ons voorgestelde be snoeiingen ernstig met onze leden te bespre ken. zoo de reeders bereid waren dan ook werkverruiming tot uitgangspunt te nemen. Men weigerde botweg!! Toen was verzet geboden. En w£l onmid dellijk. Dat eischte het klassekarakter van onze vakbeweging. Dat eischte het algemeen belang, van den visscher ij-arbeider en zijn gezin. Zou hier de IJmuider Federatie heb ben geaarzeld, zou hier de eenigste organi satie. waarop de visscherij-arbeider in ons bedrijf rekenen mag, gefaald hebben in haar taak. het geloof in onze organisatie ais kampvechtster voor de belangen der yis- scherij-arbeiders waren grondig vernietigd geworden. Hier moest de handschoen worden opgeraapt! Dan wordt gewezen op de houding van den Christelijken Bond. Het werd een strijd om de macht! De strijd om de loon- en arbeidsvoorwaar den werd daardoor op den achtergrond ge drongen. 1 Eén tegen allen hielden wij stand. Begin Juni werd het algemeen offensief ingezes. Het doel niet bereikt! Dag voor dag verstreek. En hoewel het aantal meerendeels met onbevaren personeel in zee gebrachte trawlers steeds grooter werd en de dertig naderde, vorderde men ten op zichte van het gestelde doel geen streep. Men had er vast op gerekend dat de zuig kracht ,yan het in de vaart brengen van voor al, de groote booten op onze beste kern zoo groot zou zijn geweest, dat man na man gezwicht zou zijn en zich als onderkruiper zou hebben aangemeld. De demoraliseerende werking daarvan op het gros van ons leger zou dan de rest doen. Het is anders uitgeko men! De maand vorderde steeds verder en op een zeer enkele uitzondering na stonden al onze 1300 zeelieden pal! Het najaar naderde. Het ruwe weer zou het varen met onbevaren personeel tot een ongekend risico maken. Een „Spaarnestroom" was genoeg. Langzaam maar zeker won het besef, dat vernietiging onzer organisatie onbereikbaar was, veld en in dezelfde mate hernam de oorspronkelijke strijd om de loon- en ar beidsvoorwaarden haar oude, domineerende plaats. Het zou dwaasheid zijn te ontkennen, dat veel moest worden prijsgegeven. Maar dwazer nog ware het te ontkennen, dat ook in materieel opzicht deze strijd zijn goede resultaten had. Verdween de gagever- laging van aanvankelijk 5 en later 10 pro cent voor de zeelieden door de macht dei- Christelijke organisatie? Bleef de positie dei- haven arbeiders volmaakt onaangetast dooi den moed dezer heeren?Was hun strijdlust de oorzaak, dat de reeders hun bemanningseisch voor de kleine booten belangrijk beperkten? Lagen zij de ziekteverzorging contractueel vast, verkwanselden wij het zoodje viscli, zorgden zij, dat er niet iets van de rechtspo sitie van den op proef aangestelden schipper overbleef. redden zij neg iets van de voor kolenwerkers geëischte loonsverlaging en behielden zij wat er wezenlijk van belang was voor de havenarbeiders in de Vischlos- regeling? Of geschiedde dit alles onder den druk van den door de IJmuider Federatie gevoerden strijd? Zij, die ons honen willen, dat niet meer bereikt werd, zullen eerst zelf zes maanden tegen een leger van vijanden moeten hebben gestreden om recht van spreken te krijgen! Maar met de maat van het direct mate rieel belang is het resultaat van dezen strijd niet te meten. Wordt het staal in het vuur gehard, de or ganisaties der arbeiders verwerven in den- strijd hun bruikbaarheid. Zes maanden lang werd het uiterste van organisatie en ieder lid afzonderlijk gevergd. Bleek al heel spoe dig, dat vernietiging van onze organisatie inzet van den vijand was, zoo lean het als winst geboekt worden, dat innerlijk en ook naar het getal onze organisatie in belangrijke mate verstrekt uit den strijd kwam. terwijl de in breede kringen gewonnen overtuiging, dat Christelijke organisatie Verkapte Burgerwacht, is, een bézit van de eerste rang genoemd mag worden. De strijdorganisatie der arbeiders vormt het kapitaal, waarvan de loon- en arbeids voorwaarden de rente is. Van de rente heb ben wij verspeeld, het kapitaal bleef onaan getast, dat zal de toekomst ieeren! De zwarte bladzij in het boek dezer staking. Zij is er. zooals bij iederen strijd! Daarop staat geschreven, dat „voor de beschikbare plaatsen bij voorkeur de exstakers in aan merking komen". Dat beteekent, dat het ge spuis, dat onzen strijd brak, althans voor- loopig gehandhaafd blijft. Dat beteekent, dat een aantal van de besten onder ons aan den kant blijven staan als het werk weer wordt hervat Dat is hard. En voor ons allen. Dat is de zwarte bladzij in de geschiedenis van dezen strijd. Dit te verdoezelen ware bedrog. Toch meenen wij, dat de kans niet uit gesloten is, dat het slachtoffersschap van de meeste dezer kameraden van betrekkelijk korten duur zal zijn. Zou dat niet het geval zijn, den hebben wij de plicht het lot dezer kameraden én dat hunner gezinnen in materieel opzicht zoo dragelijk mogelijk te maken en bij de eerstvolgende gelegenheid het volle gewicht onzer organisatie ten hunne behoeve in den. schaal te werpen. Naar wij vernemen heeft deze circulaire, onder de reeders groote ontstemming ver oorzaakt. Het is niet onmogelijk, dat nieuwe moeilijkheden ontstaan. OPENBARE LES. MUZIEKSCHOOL P. GRIN. De leerlingen van de Muziekschool van den heer P. Grien Jr. hebben Maandagavond in de concertzaal van het Wapen van Velsen een openbare voordracht gegeven, ten aan- hoore van een niet zeer talrijk maar daarom blijkens de belangstelling voor het gebodene, des te meer geïnteresseerd publiek. De samenstelling van het programma, dat uit niet minder dan 19 nummers bestond, viel zoowel om de keuze der vertolkte mees ters uit het klassieke les-repertoire, als om de met zin voor aangename afwisseling ge maakte rangschikking, alleszins te loven. Uiteraard mag op een avond als dezen iedere debutant op een applausje rekenen, doch men kan toch al spoedig merken of het alleen welwillendheid, aanmoediging of een soort familie-enthousiasme is, welke dit ap plaus ontlokt, dan wel spontane waardeering voor hetgeen de leerlingen van de muziek school van den heer Grin presteeren. Al zijn het niet allen toekomstige meesters, welke zich zoo'n avond voor de eerste maal publiekelijk laten hooren, wie zich tot aan dachtig luisteren en begrijpen zet, zal niet zoo moeilijk kunnen ontdekken, dat bij vele leerlingen niet alleen de vaardigheid in het bespelen van het instrument tot een bepaal den graad is genaderd, maar ook of het be grijpen van den geest van het werkje, dat zij vertolken, aanwezig is of niet. Ik doel hier dan op de meergevorderden, waar.van Joop Venus, Femmi Wijker, Bep de Waal en Annie Werkum een goede beurt maakten met haar diverse piano-soli, terwijl Marie Boontjes met veel bijval enkele gedeel ten uit een Schülerconcert voor viool ten ge- hoore bracht. Duetten en trio's wisselden met meerdere soli elkaar vlot af. Het is dan ook niet doenlijk alle optreden den elk afzonderlijk te bespreken en ik vol sta met slechts de namen van allen even te noemen, zooals de jongedames de Haan, Bep Krabbendam, Rika Boerma, Fie de Waard, en de jongens Dirk de Lange, Cor van Veelen. Ali Rooze was een parmantig violistje-in- den-dop met een zuiver gehoor; Annie Wor- kum onder de gevorderden een pianiste, die voelde wat zij speelde. Met dezen avond heeft de muziekschool van den heer Grin getoond, dat het haar leerlingen niet alleen technisch muzikale ont wikkeling verschaft, doch ze, als de begaafd heid aanwezig is, ook in de kunst weet in te wijden. Dat <iit door de jeugdige studenten op prijs werd gesteld bleek uit het aanbieden van een pianolamp vergezeld van een bouquet bloe men aan den leider, voor wien deze avond van openbare les eenigermate 'n debuut was. Met haar kring van leerlingen en nog veel ruimeren kring van belangstellenden en mee levenden, is het instituut van den heer Grin zeer zeker een factor van beschaving in ons plaatselijk muziekleven. W. REDDIXGWEZEX. De IJmuider Reddingsbrigade, pas opge richt 30 Maart 1933. is actief. Zij heeft ook deelgenomen aan de kustde- monstratie van de Bloemendaalsche brigade op 24 Juni aan het Noorderbad en zij zag daar de schitterend geslaagde demonstratie van een redding door middel van een zwem mend paard met ruiter, uitgevoerd door de Noordwijksche brigade. De heer P. A. Bakker, voorzitter van IJmui den, heeft nu een paard beschikbaar gesteld. Het dier blijkt geschikt te zijn voor het red dingswerk Ruiter is de zoon van den heer Bakker. De oefeningen worden met succes voortgezet. Ook zag IJmuiden op de zoo goed geslaagde tentoonstelling der Haarlemsche brigade een practische verrijdbare reddingshaspel. De heer Bakker heeft van welwillende ingezete nen de gewenschte medewerking ondervon den. Het smeedwerk wordt door „Nijver heid", de wielen worden óók kosteloos door den vertegenwoordiger der „Gazelle rijwiel- fabriek" beschikbaar gesteld. UITSTAPJE SCHOOL J. Dezer dagen maakten de hoogste 4 klassen van school J een uitstapje naar Rhenen en omgeving. Na eerst een deel van Utrecht en Gelderlands mooi natuurschoon te hebben be zichtigd. werd in Rhenen eerst de inwendige mensch verfrischt en versterkt, tenminste „of ficieel", want onderweg was dit natuurlijk reeds lang geschied. In Rhenen werd een bezoek gebracht aan Ouwehands Dierenpark en al is dit natuurlijk lang geen Artis, bezienswaardig is het abso luut terwijl de speeltuin een welkome afwis seling vormde. Hierna werd de terugreis aanvaard, maar niet dan nadat ook nog een bezoek was gebracht aan de Pyramide van Austerlitz. Voldaan keerden allen om ongeveer 9 uur in IJmuiden terug. VELSEN RAADSVERGADERING Een afscheid van den heer Tu- senius. De financieele toe stand. Voorstellen van B. en W. aangenomen. Vergadering van 11 Juli 1933. Voorzitter Mr. F. L. J. E. Rambonnet, bur gemeester. Afwezig de heeren Mr. v. d. Flier, v. d. Steen en Dekker. De voorzitter zegt dat de heer Tusenius verzocht heeft een woord van afscheid tot de raadsleden te mogen richten. De heer Tusenius zeide gaarne gebruik gemaakt te hebben van de gelegenheid om nog een woord van afscheid te mogen spre ken. Wanneer het afscheid niet zoo zwaar geweest zou zijn en de samenwerking met de andere wethouders en de ambtenaren niet zoo nauw waren geweest, zou spr. wellicht eerder afgetreden zijn als wethouder, omdat hij zich innerlijk niet een meer gevoelde met zijn partij. Het heengaan werd spr, ook moeilijk ge maakt door de medewerking der ambtena ren van hoog tot laag en spr. wilde speciaal den gemeentesecretaris danken, die hem steeds ter wille en voor hem een groot voor beeld is geweest. Het speet spr. dat hij zich niet met de raadsleden mocht verzetten te gen wat opgelegd zal worden, omdat hij meent dat de gemeente Velsen een der best bestuurde gemeenten is. Hij wenschte den voorzitter kracht toe om in deze tijden de gemeente te leiden en den raadsleden alle goeds. De voorzitter zeide dat het den raadsleden goed deed, dat de heer Tusenius persoonlijk afscheid van hen wilde nemen. Spr. dankte voor de sympathieke woorden, tot hen ge richt. Spr. zeide in 14 jaar heel wat wet houders meegemaakt te hebben en bij ver gelijking moest spr. erkennen, dat de heer Tusenius een bijzondere persoonlijkheid was. Spr. was wel eens van hem geschrokken, maar had begrepen, dat de heer Tusenius de schelle belichting zijnerzijds noodig achtte. Spr. wenschte den heer T. persoonlijk alle goeds. Met een handdruk neemt de heer Tuse nius van de leden afscheid, welke hand alleen door den heer van Woensel wordt geweigerd. Besloten werd tot toelating van den op volger van den heer Tusenius. den heer M. J. Enzerink te Santpoort. Nadat deze de ver- eisehte eeden heeft afgelegd en de voorzit ter hem geluk gewenscht heeft, neemt de heer Enzerink de plaats van den heer Tuse nius in. De financieele besluiten, dienst 1932, wor den goedgekeurd. Aan de orde is dan de wijziging van de begrooting der gemeente voor 1933- De heer Visser, S. D. A. P., zegt dat zich ook hier het verschijnsel voordoet, waaraan verschillende gemeenten beginnen te lijden, n.l. dat de begrooting niet sluitend is te maken. Als men de zaak niet-politiek beziet, meent spr. dat geen enkel gemeentebestuur een verwijt is te maken. Spr. zeide na het lezen van het gemeenteblad een gevoel van sympathie voor de houding vin B. en W. niet te hebben kunnen onderdrukken. Die hou ding toch is anders dan verleden Jaar. Daar tegenover komt een gevoel van wrevel op, als men de eischen der regeering leest. Deze heeft maar luk raak het potlood gebruikt, zonder den toestand te kennen. Men kent de behoeften der gemeente niet. Ergerlijk noemde spr., dat men de subsi die op de tuberculosebestrijding wilde in krimpen en in dezen tijd de schoolgelden verhoogen. Het laatste beetje vet. dat nog In ons zit, wil men er uitpei-sen. De verdubbe ling der opcenten op de personeele belasting zou de dood voor onze gemeente beteekenen. Tegen enkele posten, waartegen B en W. wel bezwaar hebben, zou spr. geen bezwaar maken. B.v. de uitkeering van 2 procent aan de bijzondere voorbereidende scholen, terwijl spr. vraagt of er door overleg met het be stuur vaii het St. Antoniusziekenhuis niet tot verlaging van het subsidie ware te komen. Wat het college van B. en W. betreft, zeide spr., dat waar deze meenen dat de schoon- houdsters der scholen 15 procent verlazing kunnen dragen, zij daarin het voorbeeld moesten geven. Spr. had bezwaar, dat B. en W. niet krach tiger zijn opgetreden tegen den eisch der re geering tot afschaffing der boventallige on derwijzers en tot verlaging van het subsidie voor uitzending van zwakke kinderen- Spr- vindt het voorgestelde heel erg. Het beteekent. dat we ons een strop om den hals zouden halen. Waar in dezen tijd echter of fers noodig zijn. wil sprekers fractie aan ver schillende voorstellen medewerken. B.v. aan de verhooging van opcenten op de fondsbe lasting, maar niet aan de klasseverhooging en de verdubbeling der opcenten op de per soneele belasting. De heer Visser besprak nog verschillende punten en zeide, dat wanneer de regeering meent dat de raad flink wat moet doen. om dat de regeering moet helpen, zijn fractie zich daartegen krachtig zal verzetten. Dan moet de regeering maar een ambtenaar zen den om de gemeen to te besturen. De heer ten Broeke, C.H., zeide dat verle den jaar raadsstuk 40 indruk heeft gemaakt, doch raadstuk 50 van dit jaar heeft op de ingezetenen nog meer indruk gemaakt, om dat hieruit bleek, hoezeer de crisis heeft doorgewerkt. Veel zal moeten worden aan vaard, maar met alles kunnen we dat niet doen. Zoo zeker niet met de 200 opcenten op het personeel, daar dit de genadeslag zou beteekenen voor de gemeente. De verhooging der opcenten op de fondsbelang zal reeds zwaar vallen, maar deze zal evenredig drukken. Spr. zeide dankbaar te zijn, dat B. en W. punt f van hun voorstel hebben teruggeno men. maar vraagt of de ambtenaren, die op wachtgeld gesteld moeten worden, niet te werk gesteld kunnen worden bij diensten, waarbij tijdelijke krachten noodig zijn. De heer Maas, R.K., herinnerde aan het woord van Hitier: „Waar gehakt moet wor den, vallen spaanders". Zoo is het ook hier. Spr. zegt dat er geen andere weg is, als die welke B. en W- wijzen, maar vraagt zich af of voor velen de last niet ondraaglijk zal wor den. Ofschoon er punten zijn. die sprekers fractie gaarne teruggenomen zou zien. wil zij het geheel niet schaden en de oplossing in gevaar brengen. De heer van Woensel, Comm. partij, zeide bij de behandeling der begrooting te heb ben gezegd, dat men deze beter met den vuil nisman had kunnen meegeven. Dit is uitge- I komen. i De heer van Heyst. neutr. part., zegt dat men zich naar de eischen van de regeering zal moeten voegen, omdat deze de gemeente anders wel in den steek kon laten. Alleen de verhooging van de belasting zou een ramp voor de gemeente beteekenen. vooral van de personeele belasting, omdat dan de uitbrei ding van het Zuidelijk deel der gemeente stop zou komen te staan. Spr. pleitte ook voor verlaging van het subsidie aan het St. Antonius ziekenhuis. De heer Enzerink, v.b., zeide zich te willen aansluiten bij den heer ter Broeke. Spr. vraagt hoe net komt. dat er nog tijdelijke krachten bij een bedrijf zijn, terwijl bij een ander bedrijf vaste krachten moeten worden ontslagen. Spr. vraagt dit temeer, omdat het ontslag voorloopig geen voordeelcn geeft Spr. zegt dat hetgeen hij voorstelt in de praktijk, wanneer de auto-toelage van den directeur van gas en water werd ingetrokken, een be sparing van 2000 per jaar zou geven. De heer Sluiters, C.H.. zeide B. en W. te willen danken voor de ridderlijke wijze, waarop zij zich tegenover de eischen der re geering heeft gesteld. Spr. hoopt dat deze ridderslag in het land en in Den Haag ver nomen zal worden. Spr. zegt dat heel de toestand der gemeente een gevolg is van het belastingstelsel. Spr. vindt het een schande, dat een aan Velsen grenzende gemeente 100 procent meer uit dc fondsbelasting krijgt, ofschoon zij het nog niet noodig heeft. Spr. zegt dat men in Den Haag niets van de gemeente weet. Ja, men weet dat er wel eens een boot aankomt en heeft misschien gelezen van een houtvlot, maar verder weet men niets. En de gemeen ten werpen de belastingen als handelsobject op de markt. Spr. zou willen, dat de heeren ministers eens hier kwamen en van den toe stand der gemeente kennis namen. De heer Vermeulen. A.R., zeide ook een woord van hulde aan B. en W. te willen rich ten, al had spr. gaarne wat meer voeling met den raad gezien. Spr. kan zich echter niet met de discussies, zooals die gehouden zijn. vereenigen. Wanneer men de eigen huishou ding niet meer kan mainteneeren en hulp noodig heeft, begint men niet met schelden. Spr. kan zich begrijpen, dat de regeering, die niet op de hoogte is. het mes er in zet en dat B. en W„ dan nagaan, waar dit wel en niet kan. Er zal bezuinigd moeten worden, ook op posten, waarop we dit niet gaarne zouden zien. Spr. wilde niet ingaan op de belasting wetgeving, maar wou gaarne een voorstel steunen om een billijker uitkeering uit de ge meentefondsbelasting te krijgen. Spr. was dankbaar dat punt door B. en W. was teruggenomen, doch zou ook gaarne punt e (ontslag bij openbare werken) aange houden zien. Spr. zegt dat verschillende ambtenaren nog geen 10 jaar in dienst zijn en daarom hunne pensioenbijdrage zullen verliezen. Dit vindt spr. zeer ernstig, temeer daar de gemeente 3 jaar lang nog groote bedragen zal moeten betalen en niets aan de menschen zal hebben. Mocht spreker's ver zoek tot aanhouding niet mogelijk zijn, zoo vraagt spr. de zaak van openbare werken eerst in besloten zitting te bespreken. De voorzitter zegt dat B. en W. dit punt niet terug kunnen nemen, maar dat zij geen bezwaar hebben tegen een besloten zitting. De voorzitter zegt in zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen, dat B. en W. wel overleg kunnen plegen in zake een verlaging van het subsidie van het St. Antonius ziekenhuis, waarvan spr. echter weinig ver wacht. Spr. kan echter meedeelen, dat de re geering aandringt op den bouw van een centrale barak voor besmettelijke ziekten en wellicht is een verlaging in dit verband te verkrijgen. Wat de boventallige onderwijzers betreft, spr. zegt dat de regeering vooral op het punt van onderwijs niet zal toegeven. Een her groepeering der klassen zal dan ook noodig zijn. Verder zegt spr.. dat de voorstellen van B. en W., in hun geheel moeten worden aange nomen, eerst dan zullen B. en W. wellicht kunnen bereiken, wat ze willen. Spr. erkent echter met een der leden, dat de regeering teveel het blauwe potlood heeft gebruikt. Er zijn posten aangestreept, wat wettelijk ontoelaatbaar was. B.v. de voorge stelde verlaging op de vergoeding van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Deze vergoeding is door Gedeputeerde Staten vastgesteld en daaraan kan de gemeente niet tornen. Spr. zegt dat het voor dc regeering van be lang is, dat de finarucieele toestand der ge meente weer spoedig gezond is. Maar dan kunnen geen onmogelijke eischen worden in gewilligd. En daartoe behoort de eisch tot 200 opcenten op de personeele belasting. Dat is onmogelijk. Spr. zegt niet van conflicten te houden, maar zoo noodig zou hij het dan laten komen tot een conflict. Aanvankelijk was spr. ook tegen de ver hooging der opcenten op de gemeentefonds- belasting. maar heeft zich hierbij neergelegd. Spr. sluit zich aan bij de leden, die een hoo- gere uitkeering uit de fondsbelasting billijk achten. Spr. wijst er op. dat Velsen even 10 per inwoner krijgt, terwijl den Helder ruim het dubbele en Bloemendaal 19 krijgt. Wan neer Velsen 5 per inwoner meer kreeg, zou deze raadsvergadering niet behoeven gehou den te zijn. Spr. zegt dat de heer Sluiters gevraagd heeft, of de gemeente gebaat zou zijn met 200 opcenten op het personeel. Neen. zegt spr.. maar hij wil de vraag omkeeren en vra gen. wie er wel mee gebaat kan zijn. Spr. zegt: het Rijk. want elke verhooging kan uit de bijdrage uit de gemeentefondsbelasting worden afgehouden. Spr. erkent de enorme moeilijkheden der regeerïng en kan begrijpen, dat bij het hou den van algemeene lijnen velen zich teleurge steld zullen gevoelen. B. en W. zullen echter alles doen, om te trachten alles met de mi nisters persoonlijk te bespreken. Spr. hoopt, dat zij toegankelijk zullen zijn voor onze be zwaren. ofschoon spr. niet vrij ls van vrees. De raad behoeft dezen avond geen beslissing te nemen over de 200 opcenten op de perso neele belasting, omdat de biljetten voor dit jaar reeds uitgereikt zijn. Het zou echter mogelijk zijn, dat de regeering een toezegging der invoering voor het volgend jaar verlangt. Dan zal het wel tot een conflict komen. Spr. vreest, dat het de gemeente wel eens kan gaan als de bekende figuur in een stuk van Shakespeare, n.l. dat men als Shylock het volle pond vleesch zal eischen. Wethouder Nijsten. R.K.. hoopt dat de raad eensgezind zal zijn in de besluiten en zegt I dat dc gemeente voor de fondsbelasting wel I in de derde klasse geplaatst moet worden. I Wethouder Bosman, V.D., zegt in verband met een opmerking van den heer Visser, dat B. en W. thans veel sterker staan, omdat zij verleden jaar uit gemeenteblad 40 gehoord hebben te willen bezuinigen. Na re- en dupliek werd tot stemmen over gegaan. De verhooging tot 200 opcenten op de fondsbelasting werd met alleen de stem van den heer van Woensel tegen aangeno men. die tot het plaatsen in de 3e kias der Fondsbelasting met 16 tegen 8 stemmen, die tot afschaffing van den vacantletoeslag mot 17 tegen 7 stemmen. Ook de andere voorstel len werden aangenomen. De heer van Woen sel stemde tegen alle voorstellen. Vervolgens ging de raad in besloten zitting. Na heropening zeide de heer Vermeulen. A.R.. slechts dan voor het voorstel van B. en W. inzake het ontslag van den adjunct-direc teur en opzichters bij openbare werken te zullen stemmen, wanneer zij de verzekering konden geven, dat geen ambtenaren in vas ten dienst zouden worden opgeofferd aan tij delijke ambtenaren. De voorzitter zeide. dat B. en W. het in principe daarmede eens zijn. maar dat zij zich over de toepassing wenschten te beraden. Dit voorstel werd doorop aangenomen. Ook dat, om aan de regeering een rijksbijdrage voor dit jaar van 1 466.984 te vragen. De rest der agenda werd aangehouden tot de volgende week Woensdag. CREMATIE J. J. ALLAN SR. Onder zeer groote belangstelling had gis termiddag in het crematorium op Wcstorveld de crematie plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. J. Allan Sr., oud-wet houder van Westzaam en oud-commissaris der IJmuider Courant, toen deze nog werd uitgegeven door de N.V. Drukkerij Sinjewel te IJmuiden. Aanwezig waren de burgemeester van West zaan, de heer H. M. Wempe. de heer K. Swart, wethouder. Ds. W. G. Reddingius. Neci. Herv. predikant te Westzaam, Grootos. ca caofabrikant en de Jongh, papierfabrikant aldaar. Namens de Stroomverkoop Mij. Zaanland, waarvan de overledene vroeger commissaris was. was aanwezig de dlrec'aur, dc heer Coebergh terwijl van het bestuur der Vereeniging van bewoners der buurtschap Driehuis, waarvan de overledene sinds korten tijd vice-voorzitter was, eenige leden aan wezig waren. Verder merkten wij op de hee ren A. Klinkenberg, wethouder van Wormer- veer. D. Bus en W. P. Mets. oud-leden van den Raad van Beheer der IJmuider Courant, P. Pleyler. hoofd der openbare school H al hier, vroeger te Westzaan. het geheele perso neel der drukkerijen van den overledene enz. Burgemeester Wempe zeide dat men in grooten getale uit Westzaam gekomen was, om de laatste eer te bewijzen aan een der beste ingezetenen van de gemeente. Hij heeft ons veel gegeven en we hebben het gemeld, toen hij ons verliet. De joviale en prettige medeburger werd gemist. Veel heeft hU ge daan, veel tot stand gebracht. Spr. noemde een goede verbinding met dc gemeente, gas, water en electrisch licht. Hij was vooruit strevend, maar conservatief in het beheer der gemeentefinanciën. Zijn nagedachtenis zal in Westzaam in cere worden gehouden. Ds. J. H. Koerts Sikkema. Ned. Herv. oredi- kant te Wormerveer, vroeger te Westzaan. herdacht wat de overledene als lid van den kerkeraad was en als vriend. Hij was een man, waar licht en kracht van uit ging Spr. richtte woorden van troost tot de familie. De heer van Dijk sprak namens het perso neel der drukkerijen van den overledene. De jongste zoon sprak woorden van dank voor wat de overledene voor zijn gezin was geweest en dankte voor de groote belang- steling, waarna de kist daalde onder het spe len van het Koraal uit de Sonate Pathetlque van Beethoven. Er was een groote schat van bloemen, die afzonderlijk in een auto werden medegevoerd. NUTSSPAARBANK. Op 5 Juli jl. bracht de administrateur van de Nutsspaarbank verslag uit aan Bestuur en Raad van Toezicht der Spaarbank over het le halfjaar 1933. Aan dit verslag ontleenen wij het na volgende: Ingelegd werd gedurende het eerste half jaar f 239.02.37 2e halfjaar 1932 f 170.738) en terugbetaald f 199.646.68 (2c halfjaar 1932 f 151.302). Het inlcgkapiiaal vermeerderde al- zoo met f39.374.69 en bedroeg op 1 Juli f911.354.22. Aan de Nederlandsche Bank was op 1 Ja nuari 1933 nog verschuldigd f 104.772.61; af gelost werd f 66.111.85. zoodat op 1 Juli 1933 nog verschuldigd was f37.660.76 Uitgegeven werden 109 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 53 zoodat het aantal inleggers vermeerderde met 56. Het totaal aantal bedroeg 2174. Het aantal behandelde posten bedroeg 2167 tegenover 1773 gedurende het 2e halfjaar 1932. Uit alle cijfers blijkt, dat trots dc nog al tijd h?erschende cirsis de Spaarbank nog steeds vooruitgaande is. Een netto winst werd behaald van ruim f 6.000. UITSLAG SELECTIE BRIDGE WED STRIJDEN. Na de onderlinge selectiewedstrijden van de Beverwijksche Bridgeclub zijn de volgen de paren aangewezen om de kleuren van de B. B. C. in de aanstaande competitie van den Nederlandschen Bridgebond te verdedigen: 1. De heer en mevrouw Ir Spruyt, 2. Dr. Becker en Ir. Hubrechtsen. 3. Notaris Anten en Dr. Paerl. 4. de heeren A. A. Post en A. Visser. Reserves: deheer en mevrouw Stou- tenbeek en de heer en mevrouw Ragut. BEVERWIJK KOSTELOOZE RIJWTELPLAATJES Voor het aanvragen van kostelooze rijwiel plaatjes voor het jaar 1933—1934 zal ten kan tore van den Rijksontvanger aan den Velscr- weg zitting worden gehouden op dc Donder dagen 20 en 27 Juli a-s., telkens des avonds van 79 uur. HEEMSKERK CONCERTZAAL Het bouwen van een concertzaal voor re kening van de Erven J. Dam zal geschieden door aannemer Bot uit Alkmaar

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7