TAXI RIJDT 9-JARIC MEISJE DOOD. feaitkeus JUuuImmh Gewichtige materie. NA ONS JUBILEUM. De Oceaantocht van Balbo Het dgfafcfefffcte 51e Jaargang No. 15352 Verschijnt dagelijks, Keh'alve op Zon- èn Feestdagen Donderdag 13 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD E.W. PEEREBOOM UITGAMt tOCRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „,„T m ROBERT PEEREBOOM. COt'KANT-UITGAVEN EN ADGEMEENE DEUKKERIJ N.V. lWdral^tevr: ROBERT P ABONNEMENTEN^ pg,- Week/ 0-25, per maand-/ LIO, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3<55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72j£. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: l5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentje» (iedexcD dag) 1—3 regels f030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50- Arm- of Beenbreuk f 100- iktheid f 2000-, Overlijden f 600- Verlies van Hand. Voet of Oog f 400- Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75- Verlies andere vinger f 30— DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Tragisch ongeluk in de Wilhelminastraat. Meisje stak voor de tram den weg over, terwijl de auto de tram verkeerd passeerde. Hedenmorgen is in de Wilhelminastraat een ernstig ongeluk gebeurd, dat een negen jarig meisje het leven kostte. Niettegen staande het op het oogenblik van het onge luk zeer- stil was, heeft een onvoorzichtigheid van het meisje en een roekeloosheid van den chauffeur diep-tragische gevolgen gehad. Omstreeks tien minuten voor negen, stapte de negen-jarige Jeanne Scholier uit een tramwagen van lijn 4 die van het Station kwam aan de halte Prins Hendrikstraat, de eerste zijstraat in de Wilhelminastraat van de Raaksbrug. Zij ging, inplaats van zich direct naar het trottoir te begeven, dat ongeveer 2 meter van de rails is verwijderd, voor de tram langs, om op deze wijze den anderen kant van den rijweg te bereiken. Een wagen van een hier ter stede gevestig de dubbeltjes-taxi-onderneming kwam uit dezelfde richting als de tram. en reed de stilstaande tram aan de verkeerde zijde, de linkerzijde voorbij, terwijl bovendien de Wil helminastraat op dit punt gekruist wordt door de Prins Hendrikstraat. Dit had ten gevolge dat het meisje, dat de fout beging de tram aan de voorzijde te pssseeren, werd gegrepen, tegen den grond gesmakt en zeer zwaar gewond bleef liggen. Een dokter, die spoedig arriveerde, consta- terde dat de dood zeer spoedig ingetreden moet zijn. ten gevolge van het raken van een halsslagader en een ernstige schedelfractuur. Per ziekenauto is het stoffelijk overschot naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. De chauffeur van de taxi verklaarde niet snel te hevben gereden. 25 a 30 K.M. De politie kon over het onderzoek dat in vollen gang is nog geen bijzonderheden ver- 1 strekken. Wij hadden voorts een onderhoud met den heer Th. M, J. D o n kersloo t, het hoofd der school, waar Jeanne Scholier leerling was, en die een speciale studie heeft gemaakt var. het verkeersonderwijs op de lagere school. De heer Donkersloot, die zeer ondér den indruk van het gebeurde was, zeide dat een tragische bijzonderheid was, dat het meisje na de vacantie (die overmorgen vegint) niet meer op de school aan de Wilhelminastreat zou terugkeeren, daar zij van de Raamvest naar de Zaanenlaan was verhuisd, en dus op een school in Haarlem-Noord geplaatst zou worden. Het was een flinke leerlinge. De onderwij- zere? was eveneens zeer onder den indruk. „Persoonlijk," aldus de heer Donkersloot, „heb ik nog nooit gezien dat iemand op dit, toch reeds zoo gevaarlijke kruispunt per auto een stilstaande tram voorbijreed." Het verkeer dat van de Prins Hendrikbrug komt rekent er dan ook mede dat het ver keer uit de Wilhelminastraat stop gezet is, wanneer een tram op den hoek wacht. Het is een zeer ernstig euvel dat in Haarlem niet strenger de hand wordt gehouden, dat het snelverkeer de stilstaande trams niet voor bijrijdt. en dat er in andere gevallen ook niet beter op gelet wordt dat de automobi listen de rijdende trams op de juiste wijze passeeren: rechts, indien er voldoende plaatsruimte is. Het is ons bekend dat de heer Donkersloot een specialiteit is op het gebied van ver keersonderwijs en ook in dit verband vroegen wij hem zijn meening. ..Reeds in de eerste klasse wijs ik de kin deren op de regels van het verkeer, ant woordde de heer Donkersloot, successievelijk breid ik de leerstof uit. en pas die aan bij den leeftijd. Vóór dat de kinderen over het algemeen leeren fietsen, breng ik hun de re gels voor den fietser bij. en het is een lust den ijver te aanschouwen waarmede zij hun cahiers bijwerken met gegevens die de ver keersregels betreffen. Het meisje heeft een fout gemaakt, een fout waarop wij bij aanvang van ons onder wijs direct de aandacht vestigen, doch het is droevig dat op een stil moment, (wat een uitzondering is op deze plaats, doch de meeste scholen hebben reeds vacantie) zon der eenige verwarring of drukte, slechts de overtreding van de verkeersregels een zoo ernstig gevolg kan hebben. Onderhoud met den Commissaris van politie. Nadat een onderzoek van de politie in een verder gevorderd stadium gekomen was, hadden wij een onderhoud met den Com missaris van politie. De heer E. H. Tenckinck bevestigde ons, dat het kind op onvoorzichtige wijze ge tracht heeft om voor de tram heen te gaan. De chauffeur gaat evenwel in geen geval vrij-uit. Hij had moeten stoppen want nu is hij aan de verkeerde zijde voorbij gereden waardoor hij op den linkerkant van den ver keersweg is gekomen, wat hem verboden is. Er is komen vast te staan dat de chauffeur- met betrekkelijk geringe snelheid heeft ge reden. Het vermoeden ligt voor de hand. dat het kind dadelijk aangereden is toen het voor de tram vandaan kwam zoodat de auto dicht langs de tram gereden is. Het kind is vermoedelijk door de uitsteken- de knop van het portier aan het hoofd ge raakt De chauffeur kon zijn wagen zeer gauw tot stilstand brengen, waardoor ook bevestigd is dat hij tamelijk kalm heeft ge reden. Het onderzoek duurt nog voort. De chauf feur is voorloopig aangehouden. maar na het onderzoek zal hij wel in vrijheid worden ge steld, omdat op dit feit geen voorloopige hechtenis staat. De auto heeft de politie in beslag geno men. De Commissaris vervolgde: Het is wel zeer toevallig dat pas in de raadszitting vanWoens dagavond zeer uitvoerig gedebatteerd is over taxis in verband met de veiligheid van het verkeer in onze stad. Het onderzoek stelt evenwel duidelijk in het licht dat het onge luk in de Wilhelminastraat er een is, dat ook onder gewone omstandigheden had kunnen gebeuren. De politie is overtuigd dat de veiligheid van het verkeer gediend is met een hand having van de bepalingen tegen het te snel rijden van taxis en natuurlijk ook van ande re automobielen. Er wordt ook voor zoover dit met de beperkte sterkte mogelijk is tegen het te snel rijden, met kracht opgetreden. Het is bekend dat voor de hoofdverkeers wegen der binnenstad een maximumsnelheid van 20 K.M. is gesteld. Voor de andere dee- len der gemeente waaronder ook de Wilhel minastraat wordt gerekend, is dit 30 K.M. Er wordt door de politie reeds opgetreden als die maximum-snelheid met 10 K.M. wordt overschreden. In de laatste weken is een speciale controledienst ingesteld om voor al in de avonduren het oog te houden op te snel rijdende taxis. Er zijn reeds tientallen processen-verbaal opgemaakt. Men moet evenwel bedenken dat de gewone verkeers middelen hier ter stede in de laatste maan den met meer dan 250 kleine taxis zijn toege nomen, waardoor de taak van de politie zeer belangrijk verzwaard is. Het is toe te jui chen dat één exploitant van goedekoope taxis zijn wagens zóó heeft laten inrichten dat het voor den bestuurder onmogelijk is om daarmede te snel te rijden. Daardoor wordt het materiaal gespaard, maar bovendien heeft de werkgever de ze kerheid dat zijn personeel zich niet kan schuldig maken aan te snel rijden. Al zijn in de stad maximum-snelheden van 20 en 30 K.M. voorgeschreven en al wordt pas opgetreden als een bestuurder daar 10 K.M. bovengaat, bovendien stelt de motor en rijwielwet de eisch dat in geen geval de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht mag worden. Dit kan onder bijzondere omstandigheden geschieden, al wordt nog onder de maximum snelheid gereden. Hoewel de Wilhelminastraat breed is, blijkt toch dat de kruising met de Prins Hendrik straat een bijzonder gevaarlijk punt is. Het thans gebeurde ongeluk is het derde dat wij ons herinneren. Indertijd is hier een jongeman die per fiets reed door de tram overreden en ge dood. Het tweede ongeluk betrof ook een schoolgaand kind. FELLE BRAND TE HELIHOND HELMOND, 13 Juli (V.D.) Hedennacht te pl.m. 12 uur heeft aan sluis 11 van de Zuid-Willemsvaart te Someren een felle brand gewoed in het pakhuis der Gebrs. Maas. In het pakhuis was een groote voorraad graan en ander droog materiaal opgeslagen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Ook een aangebouwde arbeiderswoning werd door de vlammen aangetast en vernield. Van den in boedel kon niets gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekerinj dekt de schade. GARBO'S NIEUWE TEGENSPELER. De News Chronicle weet te melden, dat de Metro Goldwyn Mayer een conti-act. heeft af gesloten met mr. Laurence Olivier, een Lon- densch acteur, die Greta Garbo's tegenspeler is in de film Koningin Christina. Onze afspraak: Om 4 uur teaën bij „Franken" De Lunchroom in Haarlem (Adv. Ingez. Med.) (De Turksche regeering heeft, ondanks het verzet van den handel, besloten, per 1 Januari a.s. hef metrieke stelsel in le voeren ter vervanging van de thans geldende maten en ge- zoichteh.) Kemal Pasja, de dictator, Heeft het eens voor al gezegd: Na dit jaar wordt voor zijn Turken ui Nieuwe maatstaf aangelegd. Ook al roert de Turksche handel Nog zoo hard de Turksche trom, Kemal wil de maat niet houden En die komt ook niet weerom. Als hij ons de maat gaat nemen Blijken wij misschien te licht, Maar hij moet het zelf maar weten, In die kwestie van gewicht. Als de maat gaat overloopen, Wordt zij Kemal graag gegund, Matigheid is tegenwoordig Niet bepaald ons sterke punt. KemaFs Turk moet nu berusten, Onze maat is gauw geleerd, En het meten twee maten Is in elk geval verkeerd. P. GASUS BEZOEK VAN PORTUGEESCH OPLEIDINGS SCHIP. Het Fortugeesche opleidingsschip „Sagres" zal van 1 tot 5 Augustus een niet-officieel be zoek aan Den Helder brengen. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacanfie-adres. De vacantie tijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij den vorigen zomer hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de lands grenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij. die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendingskosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD. Ook met standbeelden zal het nieuwe regime Duitschland verrijken. Dit hierboven i een, dat te Berlijn voor den Arbeid zal worden opgericht. Het ontwerp is van gravin. Bemstorff. Den Woensdag na onzen jubileumsdag heb ben wij, voorzoover onze normale bezigheden het toelieten, doorgebracht met de ordening van de tallooze gelukwenschen die ons in den vorm van kaartjes, brieven en telegrammen werden toegezonden. De milde gevers, die door de toezending van meer dan honderd prachtige bloemstukken onze kantoren op den dag van het jubileum in een waren Hof van Flora omtooverden, zullen het ons niet euvel duiden, dal wij het grootste gedeelte dezer bloemen hebben ge distribueerd, zoo spoedig dat anderen er nog genoegen aan konden beleven. Een beperkt aantal blijft de afdeelingen van ons bedrijf versieren, tot zij den weg aller bloemen zijn gegaan, tientallen zijn door ons naar de hui zen van leden van ons personeel gezonden, opdat onze trouwe medewerkers er in eigen kring nog van kunnen genieten. Wij twijfelen er niet aan, dat wij hiermede in den geest dei- schenkers hahdelden, dien wij nog eens oprecht dank brengen voor hun bewijs van sympathie. Te vermelden valt tenslotte nog. dat wij nog een aantal stoffelijke sympathiebewijzen in anderen vorm ontvingen, waarvan wij noe men: een bloemenschilderstuk van den kunstschilder H. J. Wesseling. een fraaie aquarel van den heer Hartman, directeur van het Luxor Theater, alhier: een mooie kope ren bak met inscriptie en bloemen van den heer Bakker, directeur van het Rem brandt Theater en Cinema Palace. een re productie naar Albrecht Diirer van den Kunsthandel L. F. Reeker: een kistie met drie flesschen fijne port van de Wed. G. Oud Pzn. en Co.. enz. Wij ontvingen nog vele nagekomen geluk wenschen. Daaronder vermelden wij met bij zondere ingenomenheid een felicitatie van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud burgemeester van Haarlem. HET GOUDEN FEEST VAN IIAARLEM'S DAGBLAD. De heer Aug. M. J. Sevenhuijsen, voorzit ter der Vereeniging „Kunst aan het Volk" schrijft ons. Bij de ongetwijfeld vele gelukwenschen, die Haarlem's Dagblad dezer dagen zal ontvan gen, voegt het Bestuur van de Ver. „Kunst aan het Volk" óók de zijne. De ruime plaats, die aan dc Kunst in het algemeen, in dit blad wordt ingeruimd, is daartoe gereede aanleiding en dit gevoegd bij de zoo vele malen betoonde sympathie met het streven der vereeniging in het bijzonder, maakt het aanbieden van die gelukwenschen tot een vreugde. Het is een zware taak voor de afdecling propaganda der ver. „Kunst aan het Volk", haar streven en haar beteekenis in ruimen kring bekendheid te geven. Menigmaal in den loop der 8 jaren van haar bestaan heeft Haarlem's Dagblad het zijne bijgedragen het publiek ervan op de hoogte te brengen dat „Kunst aan het Volk" alles doet om goede kunst te voeren binnen het bereik der velen, die zich geen groote uitgaven kunnen ge troosten voor bezoek aan concerten en an dere kunstavonden en voor wie niettemin dit geestelijke voedsel onontbeerlijk is. Het moge hier nog eens met nadruk ge zegd worden, dat deze vereeniging daarom aller aandacht en steun verdient. Eén blik op het programma voor het komende seizoen zal ieder ervan overtuigen, dat deze 6 avonden een cyclus vormen, die niemand zich eigenlijk mag laten ontglippen. Het bestuur der vereeniging Kunst aan het Volk. erkentelijk dus voor de groote medewei^ing, die het zoo menigmaal van de redactie van Haarlem's Dagblad mocht on dervinden, hoopt dat diezelfde redactie nog vele jaren voldoening moge smaken van haar loffelijk streven de cultuur door de toepassing van goede journalistiek te dienen. AUG. M. J. SEVENHUIJSEN. Voorzitter Ver. „Kunst aan het Volk". De benzine was goed. De A.P.C. deelt ons mede: Een bericht omtrent het eskader Balbo ver meldde. dat het uitgestelde vertrek uit Reyk javik veroorzaakt werd door de slechte kwaliteit der brandstof. Uit nadere berichten evenwel blijkt, dat de kwaliteit der brandstof geenszins aanlei ding tot eenige klacht gegeven heeft en de American Petroleum Company (A.P.C.) stelt er prijs op. dat deze van alle grond, ont- bloote geruchten omtrent de kwaliteit der Stanavo vlïegtuigbenzine tegengesproken worden. Zooals bekend wordt over de geheele route Stanavo vliegtuigbenzine gebezigd, welke brandstof juist door het eskader Balbo geko zen werd, aangezien zij over de geheele wereld een uniforme samenstelling heeft. De reden van het niet opstijgen is gelegen in het tè rustige water. Een watervliegtuig, vooral wanneer het zwaar beladen is, kan moeilijk loskomen, wanneer het water-op pervlak glad is en in sommige gevallen wordt zelfs kunstmatig door motorbooten of ande re vliegtuigen „golf" gemaakt, teneinde het opstijgen mogelijk te maken. Tot dezen maatregel is de leider van het Italiaansche eskader nog niet overgegaan. Bezoek van Lindbergh? De mogelijkheid bestaat, dat kolonel en mevrouw Lindbergh, die zooals men weet een vliegtocht ondernemen naar Groenland, een bezoek brengen aan generaal Balbo's es kader. Een dubbeltjes-taxi heeft in de Wilhelmina straat een 9-jarig meisje doodgereden. Pag. 1 Uit den Haarlemschen gemeenteraad: De reorganisatie van liet Verwulft wordt nog dit jaar uitgevoerd. Verplichte Donderdagmiddagsluiting voor kappers blijft gehandhaafd. Er zullen maatregelen genomen worden tegen de chaos op verkeersgebied ontstaan door dp snelle uitbreiding van het aantal dub beltjes-taxi's. pag. 8 De Centrale Bond van Transportarbeiders desavoueert de door de reeders gewraakte cir culaire der IJmuider Federatie, pag. 9 Balbo is tc Cartwright aangekomen. l)e moei lijkste etappe afgelegd. pag. 3 Een Duitsche Nazileider, die in Limburg ageerde, is over de grens gezet. Pag. 4 Lindbergh is op New-Foundland gedaald. pag. 3 Dc Amerikaansche crisisraad beraadslaagt reeds. pag. 3 De Duitsche looneelcommissie lireft besloten, dat slechts Ariërs aan het filmbedrijf mo gen deelnemen. pag. 3 Plaatsing der brug over het Merwcdckanaal vertraagd. pag. I PRINSES JULIANA TERUG. DE KONINGIN WAS AAN HET STATION. Woensdagmiddag is Prinses Juliana van haar verblijf in Engelhnd in Vlissingen te ruggekeerd met de mailboot „Oranje Nassau" van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland". De Prinses heeft niettegenstaande het vrij onstuimige weer bijna steeds op de comman dobrug vertoefd en was zeer voldaan over den boottocht, lezen wij in de Msb. Nadat de boot te Vlissingen gemeerd lag, hebben de burgemeester van Vlissingen de heer van Woelderen en de heer G. A. Waller een der directeuren van de N.V. Wm. Muller en Co. hun opwachting bij dc Prinses ge maakt. die als laatste het schip verliet en in dc Koninklijke wachtkamer de thee gebruik te, alvorens met den mailtrein van 18.33, waarin een Pullmanwagen was geplaatst, de reis naar Den Haag voort te zetten. De prinses werd op het perron in ben Haag verwelkomd door Koningin Wilhelmlna, die vergezeld was door freule Schimmelpcnninck van der Oye en door jhr. de Jonge van Ellc- meet. Het op het perron aanwezige publiek hief het „Wilhelmus" aan en riep „Leve de Ko ningin" en „Leve de Prinses". Daarna vertrokken koningin en prinses per auto naar het landhuis „de Ruigenhock" te Scheveningen. DE REGEN ALS SPELBREKER. PLAATSING DER MERWEDEBRUG EEN WEEK UITGESTELD. Over het uitstellen van het transport der brug naar het Merwedekanaal vernemen wij nog: De vele regens van de afgeloopcn dagen hebben een spaak in het wiel gestoken, wat betreft de plaatsing van de nieuwe ijzeren brug over het Merwedekanaal. welk. zooals reeds bericht werd, a.s. Zondagochtend in de vroegte geschieden zal. Dc nieuwe brug. welke een gewicht heeft van anderhalf millioen kilo. moest op ijzeren stellages gemonteerd worden en over met vet ingesmeerde sleden op de juiste plaats wor den gebracht. Dit monteeringswerk op de ijzeren stellages moest noodzakelijkerwijs in de open lucht geschieden, omdat er geen werkplaats zoo hoog is, om dat werk uit tc voeren. Van die omstandigheid heeft dc re gen dankbaar gebruikt gemaakt om weer eens als spelbreker op te treden en het vet spoelde herhaaldelijk weg. Toen wij Woens dagochtend een der ingenieurs spraken, die hij de voorbereidende werkzaamheden vaak aanwezig is geweest, vernamen wij reeds, dat de kans groot was. dat het transport der brug niet op het vastgestelde tijdstip zou kunnen geschieden. Gisterenmiddag werd aan alle onzekerheid een einde gemaakt, en de directie van de Nedcrl. Dok-Maatschappij te Amsterdam besloot, in overleg mot de in genieurs, het groote werk van het transport der brug naar den Muiderstraatweg, een week uit te stellen. Van ingenieurszijdc vernamen wij nog. dat, afgescheiden van den tegenspoed, welke door de neerplassende regens ondervonden werd. ook de wind een zeer hinderlijke gast dreigde te worden. De technici toch waren van oordeel, dat. indien er in de kracht van den wind. zooals die in dc afgeloopcn dagen werd geconstateerd, geen wijziging zou ko men. het zeer bezwaarlijk gegaan zou zijn, het enorme complex dc elevatorbakken met de ijzeren bokken en de daarop rusten de brug goed en wel door het Merwede kanaal te sturen. In een onderhoud, dat wij gisteravond nog hadden met den districts-commandant der Kon. Marechaussee, kapitein P. M. R. Ver- steegh, In wiens handen de verkeersregeling gesteld was, vernamen wij nog. dat het uit stel precies een week betreft, zoodat de on derlinge indeeling overigens dezelfde blijft.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1