Uit Haarlem's Gemeenteraad. Lijders dan Rkeumatiek DONDERDAG 13 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VERGADERING VAN WOENSDAG 12 JÜLL (Vervolg). De reorganisatie van het Verwulf t, Mr. Slingenberg (V. D.), wethouder, 2ei. dat de gemeente niet gebonden is tegen over de firma Vroom en Dreesmann. De ge meente heeft indertijd f 55.000 aan die firma betaald voor het afstaan van grond voor de verbreeding van het Verwulft en daarmee is de zaak met die firma afgedaan. Er is nog geen toestemming der regeering voor het doen van de bedoelde uitgave van f30.000. Trouwens de geheele begrooting wacht nog op goedkeuring. Er wordt daarover met het rijk gecorrespondeerd. Er kunnen ook lichtsignalen komen zonder de reorganisatie. Het is niet verantwoord om nu de f 30.000 voor het Verwulft uit te geven. Het geld is voor andere doeleinden beter te gebruiken. De verkeerstoestand op het Verwulft is thans niet slecht te noemen. De f30.000 zou vooral dienen voor verfraaiing van het Verwulft, hoogstens kan men zeggen voor eenige ver betering. De heer Re in al da (s. d. a. p.) verwon derde zich over het betoog van wethouder Slingenberg. Uit zijn rede is gebleken dat het werk geen f30,000 aan de gemeente zal kosten, want op andere posten wordt ge spaard. Het geheele plan Tilburg, dat beoogde pro ductief werk tot stand te brengen, heeft de raad afgewezen, onder de toezegging, dat toch verschillende openbare werken zouden worden uitgevoerd. Als wij nu die werken gaan uitstellen, komt er nog meer werk loosheid. Mr. Slingenberg heeft gewezen op de mo gelijkheid het sportpark aan te leggen, maar het is de vraag of het werk door den raad als noodzakelijk erkend zal worden. Geroep: niet noodzakelijk, eerst brood, dan spelen. De heer Rei na ld a (s. d. a. p.): ik zou bij de weerlegging van dien uitroep naar het oude Romeinsche keizerrijk terug moeten gaan. Ik wil de menschen eerst werk en dus ook brood geven! Ik ken den wethouder van financiën. Als wij nu het Verwulfc uitstellen, komt er ook niets van het Sportpark! gelach). Het Verwulft moet verbeterd worden, dat ls dringend noodig. Vcrkeerssignalen zullen pas beteekenis hebben na de reorganisatie. De heer Visser (C. H.) pleitte voor spce dlge uitvoering. Het zal in het belang van het. verkeet en den werkloosheidsbestrijdinr zijn. Misschien zou het plan nog iets ver eenvoudigd kunnen worden. De heer C as tri cum (r. k.) gaf voorkeur aan het betoog van den heer Slingenberg als die f 30.000 althans op betere wijze besteed kunnen worden voor bestrijding der werk loosheid. De heer Wol ff (r.k.) steunde het denk beeld om het werk thans uit te voeren. Het vaste gemeentepersoneel voert thans weinig productief werk uit. zoodat uitvoering van dit. Vcrwulft-plan geen f30.000 aan de ge meente zal kosten, omdat de werklieden dei- gemeen te toch betaald moeten worden. De heer Joosten (s. d. a. p.) zei, dat er misverstand is. Than.s f 30.000 uitgeven voor een verkeersverbetering zou spreker thans niet willen goedkeuren, maar het zal blijk baar geen f 30.000 kosten. Laten B. en W. hun voorstel nog terug nemen en in de volgende zitting met ccn uitgewerkt voorstel komen. Misschien kan de gemeente het werk in de 3-daagsche werkweek uitvoeren. De heer Over.steegen (communist) was voor onmiddellijke uitvoering van het werk. Aanhouding van het voorstel is onge- wenscht. Alles is zoo klaar als een klontje. Wij kunnen stemmen. Maar zal het college van B. en W. als tot uitvoering besloten wordt, het besluit uitvoeren? Het is al ge woonte geworden, dat de burgemeester ver nietiging van een raadsbesluit vraagt als hem dit niet, aanstaat. Zal nu de wethouder van financiën verwerping van het besl/iit vragen? De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei. dat de f30.000 geheel besteed zullen worden voor werkverruiming. Er wordt geen cent nutteloos uitgegeven. Wethouder M r. G e r r i t s z (s. d. a. p.) zei, dat onder de f30.000 cenige duizenden zitten voor het leggen van kabels voor het G. E. B. Er is dus reeds op de aanvankelijke plannen bezuinigd. Over den staat van kapitaalsuitgaven voor 1933 is indertijd reeds overleg gepleegd met de regeering. Wethouder Mr. Slingenberg (V. D.) er is nog geen sanctie op! Mr. Gerritsz (wethouder): er zijn ook geen bezwaren geuit. Spreker is bereid om als de raad nu besluit tot reorganisatie, in de commissie voor openbare werken te over leggen om nog op het plan te bezuinigen. Voor de vaste gemeentewerklieden zit in het werk slechts f3100. Die moeten toch uitgege ven worden, zoodat er minder dan f 27.000 overblijft. Daarvoor zullen Haarlemsche werkloozcn aan het werk gezet worden. Uit stel der beslissing zal geen veranderen in de situatie brengen. Do wissel die wij in Novem ber en December uitgegeven hebben, moet nu door den raad gehonoreerd worden. Mr. Slingenberg (V. D.), wethouder, zei, dat de minister van financiën garant is voor deze kasgcldleeningen. De minister is du.s bevoegd om deze besluiten tot kapitaals- uilgaven te beoordeelen. Het lijstje van wer ken is in het begin van het. jaar aan de regee ring ter inzage gegeven. Sanctie op' de ver schillende posten is evenwel nog niet verkre gen. Het zal dus van den minister afhangen of het raadsbesluit wordt uitgevoerd. Het voorstel Reinalda (onmiddellijke uit voering van de reorganisatie) werd aangeno men met 29 tegen 4 stemmen. Tegen de hee- ren Roodenburg, Slingenberg, Castricum en Joosten. De nood der tuinders. De heer Van Kessel (r.k.) vroeg, wat B, en W. willen doen met. het verzoek der tuinders, om hen vrij te stellen van de be taling van marktgelden. Willen B. en W. daarop prac-advies uitbrengen? De heer Peper (communist), ze:, dat B. en W. het verzoek al afgegeven hebben. Van een prae-advies is dus niets te verwachten. Spreker diende een motie in om B. en W. uit te noodigen aan het verzoek der tuinders te voldoen. Deze motie werd niet voldoende gesteund. Dc heer Reinalda (s.d.a.p.) wees er op, da: clen raad een commissie moet kiezen om d:n raad te adviseeren over beroepsschriften. De Voorzitter: dan kunnen B. en W. toch ook prae-advies uitbrengen? De heer Joosten (s.d.a.p.): dat is niet hetzelfde, want bij beroepsschriftexi hebben B. en W. al een standpunt Ingenomen. Mr. Slingenberg (V.D.), wethouder, zei dat in het algemeen voor het denkbeeld van den heer Reinalda iets is ie zeggen. Het is hier evenwel een ander geval. Het betreft hier een verzoek van menschen die het nie: betalen kunnen, vrij te stellen van de be taling van marktgelden. Zoo iets zou in strijd zijn met de wet. Dan moet men alle markt gelden afschaffen. De heer Van Kessel (r.k.): B. en W. kunnen toch voorstellen wijziging te brengen in de marktgeldverordening. Laten B. en W. het adres voor prae-advies nemen. De heer Castricum (r.k.) zag het nut van een commissie voor beroepsschriften niet in. De heer Kuiper (r.k.): men kan in de verordening bepalen dat aanvoerders van groenten vrijgelaten kunnen worden van de betaling van marktgelden door wijziging der verordening. -De heer Slingenberg, wethouder,' verklaarde dat B. en W. over die vraag prae- advies zullen uitbrengen. Daartoe werd besloten. De woningen voor sociaal-zwakken. De heer Peper (communist) had tot zijn verwondering gezien dat B. en W. niet willen medewerken om achter de huizen van de sociaal-zwakken, grond voor tuintjes te be stemmen. De heer Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat B. en W. meenen, dat de bewoners die opgeleid zijn voor goede bewoning van huizen, naar andere huizen met tuintjes worden overgebracht. Een voorstel-Peper om alsnog tuintjes bij die huizen aan te liggen, werd niet voldoende gesteund. De salariskorting. Onder de Ingekomen stukken was de mede deling van het beroep op de Kroon van den burgemeester tot vernietiging van het raadsbesluit inzake de korting op de salaris sen en loonen van het gemeentepersoneel. Do heer Oversteegen (communist) zei, dat het een streven van den burge meester blijkbaar geworden is om te hande len in den geest van het fascisme. Dit beleid verdient ernstige afkeuring. De partijdigheid ligt er dik 'op. 'De Voorzitter: dit is niet aan de orde. De heer Oversteegen vervolgde met te zeggen, dat de raad een college geworden is. dat maar moet goedkeuren wat men in den Haag wil. De heer B ij v o e t (r.k.)dat is niet aan de orde. 'De heer O vers tee gen: ik ben binnen de orde. De voorzitter weigert herhaaldelijk raadszitting te houden. Nu zijn pas twee zit tingen gehouden die f 1000 gekost hebben ee die uitgave wordt nutteloos' gemaakt door uw besluit. (Geroep: zoo vei- is het nog niet). De heer Wolzak (A.R.): die zaak is toch niet aan de orde. De heer Oversteegen: u bent geen burgemeester (gelach). De Voorzitter: ik stel de raad voor dé heer Oversteegen het woord over dit onder werp te ontnemen. Met 21 tegen 12 stemmen werd dit voor stel aangenomen. De heer Castricum (r.k.)ik zou gaar ne aan den voorzitter willen vragen waarom of u vernietiging van het raadsbesluit ge vraagd hebt. Wat zijn de-gronden? De heer Peper (communist) betoogde, dat de rechten van den gemeenteraad dooi de burgemeester zijn aangerand. Als de raad nog het standpunt wil innemen dat zij re geert, dan moet de daad van den burge meester afgekeurd "worden. Spreker diende daartoe een motie in. De heer Reinalda (s.d.a.p.) stelde op den voorgrond, dat zijn partij geen behoefte heeft om een motie aan te nemen. Vertrouwd wordt, dat den Haag door de herhaalde be roepen van den burgemeester een juist in zicht in den staat van zaken heeft gekregen. Het raadsbesluit was geheel binnen het raam van de bevoegdheden van den raad. De Voorzitter zei, dat hij bereid is de stukken ter inzage van den raad te leggen als de beslissing afgekomen is. Hij heeft ver nietiging gevraagd omdat dit besluit- in strijd met het algemeen belang is. De heer Bij voet (r.k.> vroeg of B. en W. bereid zijn om onmiddellijk de voorstellen uit te werken die in werking kunnen treden als het beroep van den burgemeester ver worpen wordt. De onzekerheid voor het ge meentepersoneel moet zoo kort mogelijk duren. De Voorzitter zei, dat- de notulen uit gewezen hebben, dat de raad aan B. en W. opgedragen heeft om de loonschalen vast te stellen. De heer Bijvoet (r.k.): zoo gemakkelijk beeft de raad het niet bedoeld. Het raads besluit wordt dan natuurlijk vernietigd, want de raad mag de vaststelling der loonen niet aan het college van B. en W. overdragen. De raad heeft dit evenwel niet bedoeld. Hoe is het mogelijk, dat het zoo anders in de notu len staat als de raad bedoeld heeft. Be Voorzitter: ik heb het motief der delegatie van de bevoegdheid van den raad aan B. en W. niet in mijn beroep naar voren gebracht, Bovendien willen B. en W. mede werken om bij handhaving van het besluit van den raad zoo spoedig mogelijk de loonen vast te stellen. Mr. Slingenberg (VJD.) wethouder, zei. dat in het college van B. en W. niemand is, die gebruik wil maken van een mogelijke vergissing. Als de beslissing op het beroep van den burgemeester valt. zullen B. en W. mede werken om zoo spoedig mogelijk de zaak te regelen. Dat besluit zal aan terugwerkende kracht hebben tot 1 Juli De quaestie-De Zwart. De heer Joosten (s.d.a.p.) is door de nota van B. en W. over de quaestie de Zwart niet bevredigd. Er blijven vragen over be treffende de vraag waarom hij ontslagen is bij het G.E.B. of waarom hij gepasseerd is bij het verpachten van parkeerterreinen. DOET ALS VOLGT: Verzacht Uw pijnen door hef merkwaar dige geneesmiddel van 'n Londenschen specialist Nr.l HEB PASTE tegen alle rheumatlsche aandoeningen. Indien U lijdt ae-; de voortdurende marteling van rheumatlsc!" - gewrichten, jicht of flbrosl- tls. gebruik dar. het natuurlijke geneesmiddel volgens de aar wijzingen, voorkomend op het bij eiken pot verstrekte biljet. De uitwerking ls buitengewoon 1 U wrijft ln met Red Paste en de pijn verdwijnt. (J. R. Nr. 1. Red Paste wordt samengesteld volgens 't bekende recept van Mr, E. W. Blake. den algemeen bekenden Londenschen specialist - Iedere Apotheker of drogist kan U voor zien van een pot. PRIJS F 1.20 Probeert Q. R. Nr. 1 nog heden. (Adv. Incjez. Med.) Het gevoel blijft, dat de man door B. en W. onbillijk behandeld is. Om dit aan te toonen haalde spreker eenige details van het rap port aan. Thans is de Zwart door B. en W. aangesteld aan het Maatschappelijk Hulpbe toon. De vraag is gesteld of zijn salaris van f 90 per maand niet te laag is. Het Is even wel moeilijk voor te stellen het onrecht tegen" over hem begaan te herstellen. Wel kan aan B. en W. gevraagd worden, om bij voor komende gelegenheden bijzonder rekening te houden bij de beoordeeling van de belan gen van de Zwart. Daartoe diende spreker een motie in. De heer Peper (communist) betoogde ook, dat de Zwart reden heeft zich achter gesteld te gevoelen. Mr. Slingenberg (V.D.)wethouder, zei, dat B. en W. indertijd gehandeld hebben in het belang der gemeente. De oudste feiten zijn 3 jaar geleden gebeurd, het is dan moeilijk zich precies alles te herinne ren. De weg die nu de heer Joosten bewan delen wil is zonderling. Als men het beleid van B. en W. wil afkeuren, moet men dit openlijk doen, maar geen verzoek indienen om iemand in de toekomst gunstig te be oordeelen. De Zwart is nu aangesteld, maar dit besluit is door B. en W. genomen in spre kers afwezigheid. Als spreker er geweest was, zou dit besluit van B. en W. niet met alge- meene stemmen genomen zijn. Om tot ambte naar benoemd te worden moet men capacitei ten hebben en die heeft de man niet. De heer Joosten: wat is dat. Mr. Slingenberg: er zijn zaken die men niet in het openbaar kan zeggen. De heer Joosten: die uitdrukking van den wethouder betreur ik. Nu loopt de Zwart altijd met 'n boord voor zijn hoofd. Als er iets is, dan had de wethouder dat in zijn rap port aan den raad kunnen zeggen. Er is gecolporteerd met de bewering, dat de Zwart communist zou zijn, maar dat is absoluut onwaar. Voor een motie van afkeuring is al leen reden als B. en W. met opzet iemand benadeeld hebben, maar dat staat niet vast. Alles kan een toevallige samenloop van om standigheden zijn. Als spreker zijn motie scherper zou stellen zou dit in het nadeel van de Zwart kunnen zijn. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, zag in de motie-Joosten toch een afkeuring van B. en W. Nadat B. en W. de Zwart tijde lijk bij het M. H. hebben aangesteld, is er geen reden om nog iets te doen. De motie-Joosten werd verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Personeel St. Elisabeth's Gasthuis. De heer Wester veld (S-D.A.P.) drong, in verband met het ingekomen verslag van het St.-Elisabeths Gasthuis, aan op he; over leggen van een balans van dit ziekenhuis. De heer Peper (communist) vond het verkeerd, dat het tekort op ae exploitatie van het gedenkboek van dit gasthuis door de gemeente gedragen moet worden. Mr. Slingenberg (V.D.), wethouder, zei, dat het volgend jaar een balans zal wor den overgelegd. De gemeente heeft slechts f 2090 aan het gedenkboek betaald, f 10.000 is ui; een zelfstandig fonds gekomen. Kindervoeding. De heer Peper (communist) herinnerde dat de raad besloten had de kindervoeding dezen zomer voort te zetten. Het is onjuist, dat B. en W. dit besluit niet uitgevoerd hebben toen bleek, dat de dames van „Kin dervoeding" de zaak dezen zomer niet kon den voortzetten. Spreker stelde een motie voor om alsnog de Kindervoeding voort te zetten. Als de raad niets doet begint de kindervoeding pas weer op 1 November. Deze motie werd ondersteund. De heer Roodenburg' (C.H.)wethou der, zei, dat de raad indertijd besloten had om aan de vereeniging „Kindervoeding" voortzetting te vragen, hoewel de raad wist, dat de dames dit niet wenschten. De raad had dan moeten besluiten om het te doen buiten „Kindervoeding" om. Bovendien wa ren er financieele bezwaren. Mr. Slingenberg (V.D.)wethouder, zei, dat hij in den raad reeds gezegd "neeft, dat het besluit niet kan worden uitgevoerd, omdat er geen geld op de begrooting voor uitgetrokken was. Er is geen mogelijkheid om met Kindervoeding thans voort te gaan. Al het geld dat voor 1933 is uitgetrokken is al uitgegeven. B. en W. zijn een suppletoire be grooting aan het voorbereiden om de Kinder voeding in het najaar te kunnen hervatten. De motie-Peper werd verworpen met 20 te gen 13 stemmen. Het Sportfondsenbad. De heer Van Santé (V.B.) wees er op. dat in de vorige raadsvergadering een adres was ingekomen van de heeren Blaauw c.s. (leden der Schoonheidscommissie) cm het Sportfondsenbad niet in het Frederikspark te bouwen. Willen B. en W. daarop praeadvies uitbrengen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) deelde mede, dat indertijd in de Schoonheidscommissie gesproken is over de vestiging van het Sportfondsenbad op de plaats van het Brongebouw. Er zijn toen geen bezwaren geopperd. Het is lang bekend geweest, dat de plannen uitgewerkt werden. De leden der Schoonheidscommissie hebben ook toen niet van hun bezwaren gerept. De raad heeft, de behandeling van het voorstel eenigen tijd aangehouden Eerst toen de zaak kant en klaar was en het raadsbesluit door Ged. Sta ten was goedgekeurd, zijn de leden dei- schoonheidscommissie met hun bezwaren ge- wkomen. Als wij nu teruggingen zou het Sportfondsenbad ons tot schadevergoeding kunnen dagvaahden. Alleen als het contract verbroken wordt, kan aan den wensch van de schoonheidscommissie voldaan worden. Het handelen der leden der commissie is on juist, zij hebben geen dienst aan de com missie bewezen. De heer Visser (C.H.): Waarom is de commissie van Openbare Werken buiten de geheele zaak van het Sportfondsenbad ge houden. Mr. Gerritsz (wethouder): dat is lo gisch omdat het hier particulieren bouw be treft. De hamerstukken. Eerst om 5 uur was de raad klaar met de behandeling der ingekomen stukken. Daarna werden o.a. de volgende voorstel len aangenomen. Mej. Berdenis van Berlekom verzocht eer- val ontslag als directrice der Middelbare school voor meisjes. Werd verleend onder dankbetuiging voor we voortreffelijke diensten aan de gemeente bewezen, (applaus). Mej. C. N. M. van Dijken vroeg ontslag als onderwijzeres aan schooi 41. Werd verleend. Winkelsluiting. B. en W. stelden voor een verordening vast te stellen ingevolge artikel 6 en 9 der Win kelsluitingswet 1930. Mevrouw V e n e m a (V.B.) deelde mede, dat de meerderheid van kapperspatroons te gen de verplichte Donderdagmiddagsluiting is. Is het daarom wel goed het indertijd genomen besluit te handhaven nü de econo mische omstandigheden zooveel verslechterd zijn .De meerderheid der bedienden heeft niets tegen de opheffing van de verplichting, mits zij slechts zeker zijn van hun vrijen middag. Ook het gemeentebelang is niet gediend bij de verplichte sluiting. De heer Baas (A.R.) was ook tegen de verplichting. De heer Van Tetering (R.K.) even eens. Er zijn menschen die aan den rand van den afgrond staan. Daarom moet de raad zeer voorzichtig zijn met zulke ver plichtingen. Het is idioterie. De heer Van Castricum (R.K.) op het gevaar af voor een idioot uitgemaakt te worden, wil ik toch pleiten voor het behoud der sluiting. Zeer veel kappers zijn nog steeds gesteld op de verplichte sluiting. De heer S c h o 1 1 (S.D.A.P.) vond het jammer, dat B. en W. een half jaar gewacht hebben om deze technische herziening der verordening aan de orde te stellen. De recht bank heeft een half jaar geleden om tech nische redenen de verordening nietig ver klaard. Het ging er dus alleen om de arti kelen technisch te herzien. Daarvoor was zooveel tijd niet noodig. De verplichte Don derdagmiddagsluiting groeit in het geheele land. De raad moet zoo verstandig zijn om deze bedrijfsverordening te handhaven.'De verarming van het kappersbedrijf verarmde niet door de overheidsmaatregelen, maar door de crisis. De eerbied van het gezag eischt, dat de raad zijn vroeger besluit handhaaft (gelach). De heer VanTetering (R.K.)de heer Schöll gaat vooruit! De heer van Kessel (R.K.) zei, dat het moeilijk zal zijn, om uit te maken welke fruit winkels in de onmiddellijke nabijheid der ziekenhuizen gevestigd op Zondag geopend mogen zijn. Hoever gaat de grens. Door zulke bepalingen is de verordening door de politie moeilijk toe te passen. Waarom kan Haarlem voor alle fruitwinkels geen 4 uur ontheffing verleenen, zooals bij de banketbakkers? Kun nen B. en W. geen- stappen in die richting doen? Mr. Bijvoet (R.K.) heeft indertijd voor de verplichte Donderdagmiddagsluiting voor kappers gestemd. De tijden zijn evenwel zóó veranderd, dat nu de bakens verzet moeten worden. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, zei, dat een nieuw onderzoek heeft uitge wezen, dat 110 kapperszaken willen slui ten, tegen 44 die er tegen zijn. Over 15 zaken bestaat onzekerheid. 2 7 is dus tegen sluiting, 5/7 er voor. Daarom is het voor den raad ge- wenscht aan het verzoek van de groote meer derheid gehoor te geven. De tegenstanders toonen niet aan waardoor zij nadeel onder vinden. De heer van Tetering (R.K.)als de menschen hier niet in een zaak op Donder dagmiddag terecht kunnen, gaan zij met een pijltaxi naar een concurrent buiten. De heer Roodenburg, wethouder, ver volgde, dat B. en W. de grens voor de fruit winkels zullen aangeven. De politie kan de verordening uitvoeren. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 20 tegen 11 stemmen. Tegen mevr. Venema, mevr. Elzinga, mevr. Scheltema, Mr. Bijvoet, Heidstra, Baas, Wolff, Klein Schip horst, mevr. Hoekstra, van Kessel, van Tete ring en van Santé. Mr. B ij v o e t: dan zit er nog wel een nie tigheidsverklaring in! (gelach). De nieuwe Bouw verordening. In de avondzitting werd eerst behandeld de door B. en W. herziene bouwverordening. Na een kleine technische wijziging die van den heer Meyers (S.D.A.P.) werd overge nomen, werd de geheele verordening aange nomen. De heer Gerrits z 'S.D.A.P.), wethouder, wenschte de voorbereiders van deze gewij zigde verordening met dit resultaat geluk. Badhuizen Witte Kruis. De heer Niemöller (C.H.) gaf in over weging om aan het Witte Kruis te vragen de badhuizen, althans één of twee. ook op Vrij dag en Zaterdag open te stellen voor óe werkloozen om baden te nemen voor 5 cent (het gewone tarief is 15 cent". De heer Peper (Communist) geloofde dat het aantal baden door werkloozêh sterk zou toenemen als de twee laatste dagen der week niet worden uitgezonderd. Ook is voor de baden der werkloozen te veel administratie- ven rompslomp. Wethouder Roodenburg (C.H.) wees er op, dat de gemeente geen zeggenschap over de badhuizen heeft. B. en W. zijn evenwel bereid om de zaak met het bestuur te be spreken. Over een bijbouw. B. en W. stelden voor af te wijzen het be wijsschrift van de N.V. Haarl. overhemden industrie tegen de weigering van vergun ning voor bijbouw achter de perceelen aan den Zijlweg en de Gaelstraat. De heer Klein Schiphorst (R.K.) wees er op. dat het hier gaat om het bouwen van een groote fietsen bergplaats voor het personeel. Daartegen is. wie de plaats kent, niet veel bezwaar. Spreker vroeg aan B. en W. de zaak nog eens te overwegen. Mr. Gerritsz, (S.D.A.P.), wethouder, zei. dat B. en W. niet zijn tegen een overdekte fietsenbergplaats, maar wel tegen een vast gebouw. De heer Klein Schiphorst: over dit antwoord ben ik verheugd. De man heeft er nu zoo'n gewone fietsenbergplaats, maar Bouw- en Woningtoezicht heeft gezegd: dat ding moet afgebroken worden. Mr. Gerritsz: hij moet er toestemming voor vragen. Gronden Kinderhuis- singel. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van het bewijsschrift van de N.V. Aannemersbedrijf, voorheen F. Broersma, tegen het ontwerp- uitbreidingsplan voor gronden aan den Kinderhuissingel. De heer Klein Schiphorst (R.K.) herinnerde er aan, dat het aanvankelijk de bedoeling was om op dit terrein een groot monumentaal gebouw te plaatsen. Nu B. en W. geld noodig hebben is dit gebouw niet meer noodig en worden meer bouwblokken ontworpen. Het is beter dat de gemeente de beschikking houdt over het terrein voor een groot gebouw. In de toekomst kan daaraan behoefte zijn. Boverdlen wordt het geheele exploitatieplan door het voorstel van B. en W. benadeeld. De gemeente heeft den omliggen- den grond verkocht, terwijl de kooper mocht veronderstellen dat op die plek het monu mentale gebouw zou komen. De heer Visser (C.H.) wees op de abnor male tijdsomstandigheden die het voorstel van B. en W. wettigen. De adressant wordt door het raadsbesluit niet noemenswaard be nadeeld. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei dat wethouder Slingenberg er indertijd een groote concertzaal wilde bouwen. Later is ge dacht aan een gouvernementsgebouw. Ook dat plan is niet doorgegaan. Toch is steeds vastgehouden aan het principe van een mo numentaal gebouw. In deze is spreker het met den heer Klein Schiphorst eens. Mr. Gerritsz (S.D.A.P). wethouder, be toogde. dat de stad met dit terrein in moei lijkheden gekomen is doordat de regeering afzag van het bouwen van een nieuw gouver nementsgebouw. Het terrein ligt nu al 15 jaar braak. Spreker zou ook liever het terrein als reserve houden, maar de tijdsomstandigheden zijn zoo ongunstig, dat van het bouwen van een monumentaal gebouw voorloopig wej niets zal komen. Er zijn gegadigden voor het ter rein. Het voldoen aan den wensch der firma Broersma 'zou aan de gemeente 12.000 kosten. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 20 tegen 10 stemmen. T axi's. B. en W. stelden voor maatregelen te ne men tegen het snorren met taxi's in straten waar tram of autobus rijden. De heer Castricum (R.K.) zei, dat het een belang voor de stad is als gezorgd wordt dat de tram en de autobus kan blijven be staan. Een stortvloed van taxi's brengt nu concurrentie. Er zijn nu al 250 taxi's. De veiligheid van het verkeer komt daardoor ook in gevaar. Het is dus goed dat aan het snorren paal en perk gesteld wordt, dat er vooral tegen gewaakt wordt, tegen het weg kapen van passagiers van tram en autobus. Het mag waar zijn dat nu werklooze chauf feurs werk gekregen hebben, maar daarvoor komt de positie van tram en autobus in ge vaar. De heer van Tetering (R.K.) heeft daarentegen de ontwikkeling van het taxibe drijf gezien. Aan het publiek worden door de taxi's belangrijke diensten bewezen. Het ve nijn van het voorstel van B en W. zit ln de staart. B. en W. willen dat een taxi geen passa giers mag opnemen op 50 Meter afstand van een halte van een tram of autobus Op 100 Meter mag dus geen passagier opgenomen worden. Dan wordt het geheele centrum der stad uitgeschakeld. Het dreigement der Brockway, dat zij haar autobuslijnen zal op heffen als geen maatregelen genomen worden tegen de taxi's heeft spreker onaangenaam getroffen. Daarvoor moet de raad niet uit den weg gaan. Mevrouw Scheltema (V. B.) vond het beter de verouderde bepalingen der Politie verordening tegen het snorren door huur koetsiers in te trekken, omdat die toch niet op de taxis worden toegepast. Verder is spreekster het eens met het betoog van den heer van Tetering. De goedkoope taxis zijn een weldaad voor velen in de stad. Het is voor de gemeente nog niet de tijd om in te grijpen. De overheid moet de ontwikke ling nog afwachten. Misschien zullen in de toekomst weer veel sneltaxis opgeheven wor den door exploitatietekort. Misschien zal de prijs ook wel verhoogd moeten worden. De heer Baas (A. R.) wilde ook eerst de ontwikkeling van het taxibedrijf eens af wachten. Het is evenwel gewensclit dat de gemeente toezicht houdt op de soliditeit der taxis. Wel zou het goed zijn om de taxis te verbieden op passagiers te wachten bij hal tes van tram of bus. Voor het dreigement der Brockway wilde spreker ook niet uit den weg gaan. Dreigen is altijd verkeerd. Ook moet toezicht gehouden worden op het te snel rijden der taxis. De heer Oversteegen (Communist) wees er op. dat de gemeente toezicht moet houden op de arbeidsvoorwaarden van het personeel De tram en de autobus zullen den concurrentiestrijd op korte afstanden te genover de taxis moeten verliezen. De heer Reinalda (S. D. A. P.) zei, dat het publiek beschermd moet worden ten op zichte van de vervoermiddelen. De overheid stelde voorwaarden voor de tram en de auto bus. Nu hebben B. en W. in verband met het publieke belang, de taak maatregelen te ne men ten opzichte van de taxis. Er moet toe zicht gehouden worden op de taxis. Er rij den wagens die een gevaar voor het publiejc kunnen opleveren. Deze wagens moeten dóór

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6