UIT HET BUITENLAND VICTORIA-WATER MAANDAG 17 JULI 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Het Viermogendhedenpact. In plechtige zitting te lome geteekend. Samenwerking der vier mogend heden met de andere staten. Ook wat betreft de ontwapeningsconferentie en het economisch herstel. De volgende Economische Conferentie te Washington? Eerst overeenkomsten tusschen de groote mogendheden? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het Pact van Vier geteekend. Mussolini. Zaterdag is te Rome het viermogendheden pact geteekend. De plechtigheid vond plaats in de werkka mer van Mussolini in het Palazzo Venezia. Onderteekenaars waren de gezanten van Duitschland, Engeland en Frankrijk en Mus solini, de ontwerper van het verdrag. Het pact is in vier exemplaren opgesteld, elk exemplaat in de taal van de mogendheid voor welke het bestemd is. De vier oorspron kelijke exemplaren blijven in het Palazzo Venezia gedeponeerd. Als eerstt onderteeken- de de gezant van Duitschland. von Hassel, ver volgens de gezanten van Engeland en Frank rijk en ten slotte het Italiaansche staats hoofd. De plechtigheid was overigens zeer eenvou dig en duurde precies negen minuten. Rede voeringen werden niet gehouden. Op het mo ment der onderteekening luidden de klokken te Rome. Op het Piazzi Venezi had zich ondanks de grootte hitte een geweldige menschenmenigte verzameld, die enthousiast uiting gaf aan haar geestdrift over de onderteekening. De middag bladen begroetten het accoord als het begin van een nieuwe periode in de internationale betrekkingen en als een tienjarige vredes- garantie voor Europa. Op 7 Juni j.l. was in het Palazzo Venezia te Rome dit pact, dat een band legt tusschen Duitschland, Engeland, Frankrijk, en Italië, na vrij wat aarzelingen en wijzigingen van het eerste ontwerp geparafeerd. De inhoud er van kan thans als volgt wor den saamgevat: In kwesties die haar raken, zullen de vier mogendheden trachten te ko men tot samenwerking met de andere staten; zij zullen elk voorstel in zake verdragsher ziening onderling onderzoeken; zij zullen haar best doen de ontwapeningsconferentie te doen slagen en zullen nietopgeloste kwesties later bestudeeren; zij willen zich met elkaar ver staan om een oplossing te vinden voor het economisch herstel. Uit Parijs wordt nog gemeld: De voorzitter der Ontwapeningsconferentie Arthur Henderson verklaarde tegenover een correspondent van de Matin" voor zijn ver trek uit Rome, dat hij over de besprekingen met Mussolini zeer tevreden was. De kwestie der internationale controle had bij de ge- dachtenwisseling op den voorgrond gestaan. Op een vraagt omtrent zijn standpunt ten aanzien van het Viermogendhedenpact ant woordde Henderson, dat de onderteekening van dit pact een belangrijke stap voor de op lossing van het ontwapeningsprobleem was. De inwerkingtreding ervan zou bijdragen tot het herstel van het vertrouwen en tastbare resultaten voor de ontwapening mogelijk maken. De economische commissie te Londen. Zaterdagmorgen is een brief gepubliceerd, welke door dr. Colijn in zijn hoedanigheid van voorzitter der economische commissie gericht is tot den voorzitter van de sub-commissie voor de coördinatie van productie en afzet. In dezen brief geeft dr. Colijn te kennen, dat het zijn voornemen is, in de week. welke op 24 Juli begint, het bureau in een plenaire zitting van de commissie bijeen te doen komen. Met nadruk wijst dr. Colijn er op, dat er nog enkele dagen noodig zijn voor het coördineeren van de verschillende rapporten, en in ver band daarmede verzoekt hij de definitieve rapporten tegen den 21sten Juli in te dienen. Ook wijst hij er op dat sommige rapporten definitieve resoluties belichamen, terwijl in andere alleen de voornaamste gezichtspunten naar voren worden gebracht. Voor zoover dit laatste het geval is, verzoekt dr. Colijn den voorzitter, mede te deelen wat de meening van de sub-commissie is, met betrekking tot de wenschelijkheid eener latere voortzetting van den arbeid. Het kan dan aan het bureau wor den ovex-gelaten, de beste methode voor deze voortzetting vast te stellen. De Wereldconferentie. In de commentaren op het verdagen en het weder bijeen roepen van de Economi sche Conferentie wórdt o.a. voorgesteld, deze te Washington bijeen te roepen. In zekere kringen is men van oordeel, dat eerst de groote mogendheden langs diplo- matieken weg overeenkomsten moetèn sluiten. Duitschland. Duitschland weigert betalingen aan België. Naar de Tel. uit Brussel verneemt, heeft de Duitsche regeering aan de Belgische regee ring medegedeeld, dat zij zich krachtens het transfer-moratorium genoopt ziet, de beta lingen op te schorten welke zij tot dusver heeft gedaan krachtens de Duitsch-Belgische overeenkomst in zake het terugnemen van de 6 milliard Mark, welke op het moment van den wapenstilstand in België waren achterge laten. De Duitsche regeering deelt mede, dat de verschuldigde bijdragen te Berlijn in le conversiekas zullen worden gestort op reke ning van België. Sedert den 15den Juli 1929 had Duitschland op den löden van elke maand de verschul digde bedragen contant betaald. Het gaat hier om een jaarlijksch bedrag van 180 mil- lioen Belgische francs of wel 15 millioen francs per maand. De termijn van 15 Juli is nog door Duitschland overgemaakt, maar van Augustus af worden de betalingen stop gezet. Door dit in gebreke blijven van Duitsch land nemen de Belgische begrootings-ont- vangsten voor 1933 met 75 millioen francs af. De Belgische regeering heeft dan ook een uitvoerige protestnota aan Berlijn gezonden, waarin zij met name doet uitkomen, dat het hier een speciale overeenkomst betreft, die niet binnen het kader van de Haagsche her- stel-accoorden valt. Een Economische Raad. Ten einde bij haar arbeid op economisch gebied profijt te kunnen trekken van de er varingen van menschen uit de practijk, heeft rijkskanselier Hitier een algemeenen econo- mischeix raad benoemd, welks leden de rijks- regeering in alle economische kwesties van advies moet dienen. Tot dezexx raad behooren o.a. prof. dr. Carl Bosch te Heidelberg, ir. Boehringer van de Maximilianshütte, Diehm van het Duitsche Kalisyndicaat, de bui'gemeester van Hamburg. Krogmann, dr. Krupp von Bohlen und Hal- bach, de leider van het Arbeidsfront dr. Ro bert Ley, K. F. von Siemens te Berlijn, dr. Fritz Thyssen te Mülheim en dr. Albert Vögler te Dortmund. Frankrijk. Strijd in het Socialistisch Congres. Reuter meldt uit Parijs dat het op het con gres der S(ection) F(rancaise) de l'Knterna- tionale) O(uvrière) tot heftige discussies is gekomen over de motie-Renaudel, welke de vrijheid van actie der Kamerfractie gewaar borgd wenschte te zien. De motie werd ten slotte met 25.561 tegen 815 stemmen en 692 onthoudingen verworpen. De algemeene indruk is dat een splitsing n veel vreugde zijn (Adv. Ingez. Med.j ixiet onvermijdelijk is. Een motie van Bracke. waai'in werd gezegd dat alle federaties, wan neer zij in nationaal congres bijeexx zijn, zich verbinden in geen enkel besluit, hetwelk door het congres overeenkomstig de statuten der partij wordt genomen, een motief te zullen zien om zich af te scheiden, werd met 3337 tegen 22 stemmen en 662 onthoudingen aan- genomeix. Engeland. Elliott voedselvoorzienings dictator? De „Daily Herald" meent te weten, dat het in de bedoeling ligt, dat de Britsche minister van Landbouw, Elliot, tijdens de verdaging van het parlement „voedselvoorzieningsdic tator" van Engeland wordt. De wet tot regeling van de landbouwmark ten geeft hem onbeperkte volmachten tot be perking van den invoer van landbouwproduc ten. waarvan hij naar het zich laat aanzien, in ruime mate gebruik zal maken. Los van de Economische Wereldconferentie, maar gebruik makend van de gelegenheid, die hun aanwezigheid daartoe bood, zijn ver scheiden besprekingen gevoerd tusschen ver tegenwoordigers van de Engelsclxe regeering J en die der Dominions voor een definitieve be- j perking van den invoer van levensmiddelen J uit de Dominions, zooals eieren, groenten fruit, vleeschproducten enz. De Engelsche re geering hoopt binnenkort- een plan gereed te hebben voor een productieregeling en een af- setovereenkonxst der staten, die op de wereld markt een rol spelen. Amerika. Werk voor een millioen man. Naar de Tel. uit Washington verneemt, heeft de Amerikaansche minister van Finan ciën. Woodin. een bedrag van 115 millioen dollar toegestaan voor de uitvoering van openbare werken. Hij raamt .dat hij tegen 1 October a.s. 1.000.000 arbeiders weer te werk zal hebben gesteld. Rusland. Tien witte gardisten gearresteerd. Reuter meldt uit Chabarowsk: Na de ar- restatie aan de grens van Mandsjoerije van tien Russische Witte Gardisten, waaronder prins Oechtomski, beweren de autoriteiten dat zij een complot van Japansche fascisten ontdekt hebben tot het veroorzaken van moeilijkheden op Sowjetgebied. De prins en zijn metgezellen worden beschuldigd van po gingen om in het geheim uit Mandsjoerije in Sovjet-Rusland binnen te dringexx met het doel van het bedrijven van spionnage en het plegen van terroristische daden. Zij zeiden, dat zij vaxx Charbin met 't Chineesche stoom schip „Toean Sjan" tot den bovenloop van de Oessoerivier hadden gereisd, waar zij door Chineesche troepen, die tegen de Japanners opereerden, werden gepakt en ontwapend. De Chineezen gaven hen aan de grenswachten der Sowjets over. Beweerd wordt dat zij vuur wapens bij zich hadden, die hun door een fascistische organisatie te Charbin waren verschaft. Britscfa»Iodië. Gandhi vraagt een onderhoud met den onderkoning. Gandhi heeft Lord Willingdon, den Indi- schen onderkoning, het verzoek gedaan om een onderhoud, teneinde de mogelijkheid van vrede te onderzoeken. De wapenstilstand, die door den leider van het Congres na een be spreking met Gandhi in de gevangenis op 8 Mei j.l. was afgekondigd, loopt over twee weken af. Gandhi wil thans blijkbaar po gingen in het werk stellen, met Lord Wil lingdon tot een of andere overeenstenxming te komen. WILEY POST. TE BERLIJN GELAND. De Amerikaansche wereld-vlieger Wiley Post, die een solovlucht onx de wereld nxaakt. is Zondagochtend 11 uur 55 op het Tempel- hofer vliegveld geland. Na iets gegeten te hebben exx braxxdstof te hebben ingenomen vertrok hij om twee uur naar Novo-Sibirsk. Post verklaarde, dat hij op een groot deel van dexx tocht met zeer sleclxt weer te kaxxx- peix had gehad, doch dat de „automatische piloot" eexx toestel dat de vliegmachine auto matisch in dexx goedexx koers en op de ge- wenschte hoogte houdt, hem goed te pas was gekomexx. Een mooie prestatie. Post heeft dexx afstaixd van 6000 K.M. in slechts 25 uur exx 40 minuteix afgelegd. Het is de eerste maal, dat de vlucht New-York Berlijn zonder tusschenlaxxding is volbracht. Het N.v.d. D. geeft het volgende relaas van zijn tocht, van den Berlijnschen correspoxx- dent: „Tot Newfoundlaixd heb ik nxet sterkexx tegenwind te kampen gehad en daarna had ik dexx wind in dexx rug, maar de wolken noodzaakten mij onx op groote hoogte te vlie gen. Eenmaal raakte ik in een hevigen sneeuw storm. De vlokken sloegen met zulk eexx kracht in mijn gezicht, dat ik xxiet meer koxx zien en lagere regionen xxxoest opzoeken. Een andermaal merkte ik tot nxijn schrik clat zich aan de vleugels dikke ijskorsten haddexx ge vormd. Weer moest ik naar beneden exx zoo vloog ik urenlang door de „waschkeuken", zooals wij dat noemen als wij door natte wolkenformaties vliegen. Toen ik de West kust van Ierland had bereikt kon ik land ontdekkexx, maar een oogenblik later was ik weer aan alle kanten omringd door regen wolken". „Bent u niet moe?" werd er gevraagd. „Ik niet, maar waarschijnlijk mijn Robot", ant- woordde hij lachend. ..Mijn Sperrv-Robot, de automatische stuurinrichting, heeft goed ge- functionneerd". Maar even later gaf hij toch toe, xxiet te hebben geslapexx. Slechts twee uur bleef Post te Berlijn ver toeven. In dexx tusscheixtijd werden 2000 liter benzine en 200 liter olie geladen, terwijl broodjes met kreeft, een gebraden kip, een flesch tomatensap en een paar flesschen wa ter in de cockpit werden gebracht, zijnde de geheele proviand, die Post tijdens het afleg gen der tweede étappe BerlijnNovosibirsk, een afstand van 7000 K.M., meende noodig te hebben. Aangezien hij een recordvlucht om de we reld wil makexx. wenschte hij zich niet langer dan strikt noodzakelijk te Berlijn op te hou den, zoodat hij er de voorkeur aan gaf, zijn eten en drinken tijdens de vlucht te nutti- geix In het luchtvaartgebouw op het Tenxpel- hofer Feld xxam hij slechts een koude douche, ten einde van de vermoeienisseix tijdens het afleggen der eerste étappe te bekomen: daar na begaf hij zich onmiddellijk naar zijn toe stel terug, waar hij toezicht bleef houden op het laden van de benzine en de olie. Enkele mixxuten voor t-wee nam Post af scheid van de autoriteiten der Berlijnsche vlieghaven, die henx eexx goede reis toe- wenschten. Toen verdween hij in zijn cock pit, de motoren werden aangezet eix even la ter verhief het vliegtuig zich weer in de lucht, onder het geestdriftig gejuich der tal rijke aanwezigen. Na eenige malen boven het veld te hebben gecirkeld, verdween de ..Winni Mae" ixx volle vaart in Zuid-Oostelijke rich ting. Op deze tweede étappe is Post echter niet door de fortuin begunstigd geweest. Hij heeft te Koxxingsbergen een noodlanding moeten verrichten, in plaats van rechtstreeks naar Novosibirsk door te vliegen. IN SMAAK ONOVERTROFFEN. NEDERLANDSCHE MIJ. OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER Opgericht 1887 (Adv. Ingez. Af ad.) Boven Oost-Pruiser. cr.tmaei.- •■...melijk slecht weer. Een uitgestrekt onweersgebied noodzaakte hem herhaaldelijk omwegen te makexx en tenslotte raakte hc zij:x oriëntatie kwijt. Nadat hij zich xxa verloop van geruimen tijd weer had georiënteerd, ontstond er tot overmaat van ramp een motordefect, zoodat Post tusschen Koningsbergen en Kowno be sloot, naar Koningsbergen terug te koeren, waar hij hedenavond om 6 uur 40 landde. Het motordefect bleek niet van ernstigen aard te zijn. doch slechts uit een lek in de olieleidixxg voort te spruiten. Met de reparatie werkzaamheden werd onmiddellijk een aan- vang gemaakt, terwijl ook de sinds hel ver trek van Berlijn reeds verbruikte olie en ben zine weer werden aangevuld. Post, die over het gedwongen oponthoud zeer was teleurgesteld, hoopte reeds Maan dagochtend onx vier uur opnieuw te starten exx dan zonder verdere tusschexxlandiixg Novo sibirsk te bereiken. 1^1 op de markante £T2l Deze zal U eei bton van veel vreugde zija (Adv. Ingez. Mcd.) LAWINE OP DEN BRENNER. SNELTREIN UIT ITALIc ONTSPOORD. Vrijdagavond tegen midder nacht kwam nabij het station Gossensass aan de Bren- nerbaan een groote steenlawiixe naar be- xxeden. De sneltrein uit Italië, die des nachts tegen vier uur te Innsbruck lxad nxoteen aan komen, ontspoorde gedeeltelijk. Persoonlijke oxxgevallen schijnc-n zich daarbij niet te heb ben voorgedaan. Aangezien de werkzaam heden tot opruiming van dexx spoorweg ge- ruimen tijd kunneix duren, moeten trein reizigers overstappen, waardoor de treinen belangrijke vertraging ondervinden. BALBO TE CHICAGO. EEN GEESTDRIFTIGE ONTVANGST. Zaterdagmiddag om 14 uur 50 passeerde het eskader Balbo de Anxerikaaixscho grens. De Italianen werden ontvangen door een eskader vaxx 42 Amerikaansche vliegtuigen, die hen naar Chicago begeleidden. Oixx 23 uur 30 kwam het eskader in ..et ge zicht van de stad Chicago exx te middernacht streken de vliegtuigen op het Michigan-Meer neer. Ongeveer een millioen menschen sloegen de aankomst gade. De politie kon de menigte bijxxa niet in bedwang houden. Aan het gejubel kwam haast geen einde. Nader wordt uit Roixxe gemeld Paus Pius XI heeft den Aartsbisschop van Chicago opgedragen. Generaal Balbo en zijn vliegers dexx Pauselijken Zogen te verleenen, en uiting te geven aan zijix wensch, dat de onderneming goed ten einde zal worden ge bracht exx dat alle deelnemers gelukkig naar hun vaderland zullen terugkeeren. Do Paus heeft groote belangstelliixg voor het verloop van de eskadervlucht, welker ver schillende étappes hij volgt op een groote landkaart, die het Italiaaixsche ministerie van luchtvaart hem heeft toegezonden. In de Italiaansche pers nemen de artike len en berichten over de vlucht natuurlijk een groote ruimte in en dagelijks worden vele foto's gepubliceerd. Extra edities der avondbladen worden den verkoopers letterlijk uit de handen ge rukt en menschenïxxenigten trekken onder het zingen van het fascistenlied door de stra ten. In Rome is het Pazza Venezia het mid delpunt der bijeenkomsten, waar de Duce wordt gehuldigd. Te Ferrara en Florenz lui den lederen avond bij het binnenkomen van de berichten, die door luidsprekei's worden uitgezonden, de klokken. AUGUST LUER TERUGGEKEERD. Uit Alton (Illinois) wordt gemeld: De 77-jarige bankier Augxxst Luer die Maandag j.l. door bandieten werd ontvoerd is in zijn woning teruggekeerd. Men weet nog niet of hij den losprijs heeft betaald, DE IN DUITSCHLAND GEARRESTEERDE ARTSEN. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. meldt: De zestig artsen, die Vrijdag voor oen weck gevangen waren genomen omdat zij aandeel hadden aan een bureau voor advies voor noodlijdende artsen, hetwelk ook onder steuningen verleende, zijn thans alle op twee na weer op vrije voeten gesteld, nadat zij in de gevangenis te Spandau, waar zij waren ondergebracht, goed zijn behandeld. Tenge volge van de doorgestane emotie zien zij er echter slecht uit. Onder de vrijgelatenen is ook de bekende hoogleeraar prof. dr. E. Strauss. Dr. Aron. de leider van het bureau en een andere dokter zitten neg gevangen. In de Berlijnsche pers hebben wij vergeefs naar het bericht over deze vrijlating gezocht. BRANDSTICHTER GEARRES* TEERD. Naar het W.B. uit Stettin meldt, is het de politie eindelijk gelukt den brandstichter, die sinds enkele jaren het platteland onvei lig maakte, te arresteeren. De man is 27 jaar en is laxxdarbeider. Hij heeft bekend 51 brandstichtingen op zijn gewetexx te hebben, waardoor 125 ge bouwen zijix vernield. De daarbij aange richte schade beloopt ruim 1.1 millioen. Hij verklaarde, ..nu eenmaal pleizier erin te heb ben als het brandde". BRAND OP EEN TANKSCHIP. TIEN MAN VERMIST. Aan boord vaxx een tankschip van oa Cities Service of Petrol, zoo meldt Reuter uit Port Arthur (Texas), is brand uitgebroken, die snel onx zich heen greep. Tot dusver kon den 22 personen uit de vlammen gered wor den, de moesten hunner hebben zware brand wonden opgeloopen. Tien der opvarenden worden nog vermist; men vreest, dat zij in de vuurzee zijn omgekonxeix. De kapitein van de brandende tankboot weigerde zijn schip te vei'laten. De meeste vermisten die zich aaix boord van het brandende tankschip bevonden zijn, wordt nader gcxxxeld. gered. Twee personen verdronken, toen het brandende schip met zijn heldhaftigen kapitein ixx de diepte ver dween. NOG EEN VLUCHT OVER DEN OCEAAN! Uit New-York wordt gemeld: De Litausche kapitein Stephen Girenas is Zaterdag van het Floyd Bennett-vllegveld met- het vliegtuig „Lithuanica" gestart voor een non-stop-vlucht met als voorloopxg eind doel Kowno in Litauen. NATIONAAL-SOCI U.IST1SCHE BETOOGING TE LEIPZIG. Zondagmiddag werd te Leipzig een groote nationaal-socialistische betooging gehouden waaraan 140.000 S.A.- en S.S.-mannen, Hitier jeugd en Stahlhelmlieden deelnamen. Na een opnxarsch van bijna 4 uur voor den Rijkskan selier hield deze voor het Volkenslag-monu ment eexx rede, waarin hij opwekte om thans de vruchten van de voltrokken nationaal- socialistische revolutie te oogsten. Thans is de tweede fase dezer revolutie begonxxen. Thans staan niet meer 13 of 17 millioen. maar het geheele Duitsche volk achter de natio naal-socialistische vanen onx zich te wijden aan de taak de millioenen, die innerlijk nog niet tot hen.behooren. op te voeden. Het der de Rijk wil de klassenscheidingen overwin nen. Allen moeten leeren. in de volksgenoo- ten slechts kamera dexx exx broeders te zien. Allen moeten slechts bezield zijn door één idee, dat „Duitschland" heet. NIEUWE TOCHTEN NAAR DE STRATOSPHEER. OOK DOOR DEN BROEDER VAN PROF. PICCARD. Prof. Piccard. De Brusselsche correspondent van het Handelsblad meldt: Prof. Piccard. die Vrijdag te Brussel ls teruggekeerd, heeft zich onmiddellijk in ver binding gesteld met de heeren Cosyns eix De Bruyn, die. naar men weet. de volgende maand eexx tocht naar de stratosfeer zulleix ondernemen. Prof. Piccard heeft in het labo ratorium vaxx Cosyns de nieuwe gondel en de apparaten, die op dezen stratosfeertocht dienst zullexx doen. onderzocht en bleek over een en ander zeer voldaan. Hij verklaarde, dat de weersgesteldheid in de Vei'. Staten voor stratosfeertochten belangrijk gunstiger is dan in België. De tocht, dien hij er heeft helpen voorbereiden en die door zijn broeder ondernomen zal worden, zal vermoedelijk reeds over een dag of veertien kunnen plaats hebben. AGENDA MAANDAG 17 JULI Tentsamenkomsten Kenncmerpleln bij Jansweg. Leger des Heils. 8 uur. Luxor Sound Theater: „De Held der Uni versiteit". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „King Kong". 7 en 9.15 uur. Palace: ..Hoogheid amuseert zich". Op het tooneel: Kat he Schnitzer. voordrachtskunste nares. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 JULI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op work.-' -n van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3