PALMOLIVE thans fier stuk UIT HETBUiTENLAND Balbo's Voorbereidingen. 3 DINSDAG 18 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Van de economische conferentie. Rapport van de commissie voor de handelspolitiek. Eenige belang rijke conclusies. Beperking van invoer ongewenscht geacht. Meerderheid der delegaties vóór meest- begunstigingsclausuie! Afzonderlijk memorandum der Japansche delegatie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het rapport van het redactiecomité dei- commissie voor de handelspolitiek uit de economische conferentie begint met als uit gangspunt aan te geven dat de werkzaam heden der commissie gebaseerd waren op de veronderstelling, dat een feitelijke stabili satie der deviezen verkregen is. Plet rapport behandelt dan verder de volgende drie be ginselkwesties: le. Wat de kwantitatieve beperkingen van den invoer betreft zijn alle delegaties van oordeel, dat de diverse directe en indi recte besprekingen zoo snel mogelijk moeten worden opgeheven. Niettemin maken eenige delegaties tijdelijk voorbehouden met be trekking tot de handhaving van invoer contingenten voor landbouwproducten, ter wijl andere delegaties zekere beperkingen nog noodzakelijk achten ten behoeve van de uitvoering van het program eener geor dende productie en afzet. 2e. Wat de douanepolitiek betreft betoogt de commissie, dat het dringend noodzake lijk is, overdreven hooge tarieven te ver lagen; drie opvattingen kwamen hierbij naar voren: de eerste bepleit een allen- omvattende conventie, de tweede bepleit bilateriale verdragen, de derde zoowel een algemeene conventie als bilaterale ver dragen. 3e. De meerderheid der delegaties is vóór handhaving van de meestbegunstigingsclau- sule in haar on voorwaar delij ken en onbe- perkten vorm: sommige delegaties zijn van oordeel, dat een al te groote stroefheid in dezen lastig kan zijn in crisistijden. Blijkens een officieel communiqué is in de subcommissie voor het indirecte protectio nisme een zeker mate van overeenstemming bereikt op summige punten. De subcommissie adviseert de conferentie een resolutie aan te nemen, waarin aan alle staten verzocht wordt in hun handelsverdragen de clausule op te nemen dat elke staat, die een maat regel neemt (eventueel zelfs een binnenland- sche) waardoor een andere staat kan worden 'geschaad, niet weigerachtig zal zijn in vriend schappelijken geest elke klacht of elk voorstel na te gaan, dat door andere landen mocht worden ingediend, of onderhandelingen aan te knoopen, welke ten doel hebben de beste methode te vinden om het verstoorde even wicht te herstellen. De Japansche delegatie heeft een belang wekkend memorandum tot de subcommissie gericht. Zij verklaart dat de verplichting om alle koopwaren van een merk te voorzien, dat het land van oorsprong aangeeft, den wereldhandel tenzeerste zou kunn belemme-en ren daar dan wellicht onderscheid zou wor den gemaakt ten nadeele van buitenlandsche goederen. Japan dringt er op aan, dat even- tueele regelingen met betrekking tot dit punt eenvoudig en uniform zullen zijn, dat men niet vaak tot wijziging zal overgaan en dat in geval van zulk een wijziging tijdig daarvan kennis zal worden gegeven. Olson, een gewezen senaatslid, die ook nog beweerde dat de door hem beschuldigden ongeoorloofde manipulaties hadderf gepleegd met. zekere buitenlandsche stoomvaartmaat schappijen. Roosevelt en de loons- verhoogingen. Naar de Tel. uit Washington verneemt heeft Roosevelt een order uitgevaardigd, waarbij de geheele textielindustrie thans ge plaatst wordt onder de z.g. code voor de ka- toen-textiel-industrie, welke Maandag van kracht is geworden. Generaal Johnson, de president van de ,,Nira" (National Industrial Recovery Admi nistration) heeft aangekondigd, dat hij bezig is een algemeene overeenkomst samen te stellen voor alle Amerikaansche industrieën, die een algemeene en vrijwillige overeen komst zullen moeten sluiten voor het ver- hoogen van loonen en het verkorten van den arbeidstijd. Engeland. Vorming van een „Ponden-blok?" Naar de Tel. uit Londen verneemt, wordt de mogelijkheid van het vormen van een pon denblok bestaande uit het Britsche Empire, de Scandinavische landen en Argentinië, druk besproken. Dit wordt beschouwd als een logisch gevolg van de omstandigheden, die het werk der economische wereldconfe rentie tot stilstand hebben gebracht, en van her feit. dat de Vereenigde Staten niet in staat zijn om hun toezegging na te komen om een monetair bestand aan te gaan. De besprekingen zijn nog niet verder ge vorderd, maar het feit. dat zij worden ge voerd. is op zichzelf reeds van beteekenis. De voorstanders van het plan wijzen er op. dat een dergelijk blok, als het tot stand komt, geenszins moet worden opgevat als te zijn een soort van „working alliance'' te vormen tusschen het pondenblok en de V. S. België. Frankrijk. Herriot naar Rusland? PARIJS. 17 Juli (V. D. Omtrent de uitnoo- diging aan den Franschen oud-Minister president Herriot door de Sovjet-regeering tot het maken van een reis door de Sovjet- Unie, wordt medegedeeld, dat Herriot een beslissing zal nemen na overleg met minister president Daladier. Dit wordt temeer nood zakelijk geacht omdat aan een dergelijke reis bijzondere beteekenis wordt gegeven, aange zien Herriot voorzitter van de Kamercom missie van Buitenlandsche Zaken is. Duitschland. De Deutsche Zeitung verboden. De Pruisische ministerpresident Göring heeft de „D.-Zeitung" voor drie maanden verboden en de verantwoordelijke redacteur naar een concentratiekamp gezonden. Dit verbod is blijkens een telegram van het W. B. hierop gegrond, dat het blad een artikel heeft bevat, waarin beweerd werd, dat de Italiaansche generaal Balbo een gedoopte Jood was. Deze laster, aldus het W.B. is af komstig van de Weensche pers en heeft ten doel de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Duïtschland en Italië te schaden. De premier zal in de toekomst, aldus be sluit de mededeeling van het W. B. kracht dadig optreden tegen elke courant, welker inhoud de betrekkingen van Duitschland uit het buitenland benadeelen. Amerika. Geen belastingontduiking door Mellon. De gewezen Amerikaansche. ambassadeur te Londen en ex-minister van financiën, Andrew Mellon is naar Reuter meldt door het hoogste gerechtshof van het district Columbia (het district waarin de federale hoofdstad Washington ligt) vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde belasting-ont duiking op groote schaal. Zoowel tegen Andrew Mellon als tegen eenige andere functionarissen en ex-functionarissen van het Amerikaansche departement van finan ciën was. naar men zich herinnert in Mei j.l. een aanklacht ingediend wegens cor ruptie en inkomstenbelasting-ontduiking tot een bedrag van 220 ntiiiioen. Het pro ces was begonnen op aanklacht van David Onderhandelingen met Duitschland. In verband met de stopzetting der Duit- sche betalingen krachtens de marken-over- c-enkomst van 1929 heeft de Belgische regee ring, naar de Tel. uit Brussel verneemt, on derhandelingen met Berlijn aangeknoopt, ten einde de Belgische belangen te verdedi gen. In Duitsche kringen is men van oordeel, dat België over de onderhavige bedragen zou kunnen beschikken, als aan zekere voor waarden werd voldaan, b.v. als het geld werd gebruikt voor betaling van in Duitschland aan te koopen goederen. Dit denkbeeld is thans het uitgangspunt voor de onderhande lingen, maar in Belgische kringen is men van oordeel, dat op dit gebied geen concessies kunnen worden gedaan. Men meent, dat Bel gië. gezien het feit. dat zijn handelsbalans deficitair is ten opzichte van Duitschland, over middelen beschikt om tegen dit land te ageeren. Het staat vrijwel vast, dat België het voor beeld van Nederland zal volgen en een bu reau in het leven zal roepen, waar de Bel gen. die in Duitschland betalingen hebben te verrichten, de verschuldigde bedragen zul len storten. HET VERONGELUKKEN DER „LITHUANIA". NADERE BIJZONDERHEDEN Zooals reeds kort in ons vorig nummer werd bericht, is in den nacht van Zondag op Maandag het Amerikaansche vliegtuig „Lithuania". 668 E., waarmee de beide Lit- hausch-Amerikaansche vliegers een geslaagde vlucht over den Atlantischen Oceaan had den gemaakt met als einddoel Kowno, nabij Soldin in de provincie Brandenburg neerge stort. Het vliegtuig werd geheel vernield en de beide inzittenden, Stephan Darius en Stanley Cirenas, werden op slag gedood. Het ongeval geschiedde waarschijnlijk tegen half twee. Omtrent het tragische ongeval, dat de beide Lithausch-Amerikaansche Oceaan vliegers boven Pruisen heeft getroffen, na dat zij op succesvolle wijze den Atlantischen Oceaan hadden overgestoken, wordt nog ge meld, dat hun vliegtuig Zondagavond tegen 12 uur nog is waargenomen boven Berlinchen Het toestel vloog laag over de stad, zoodat het geronk der motoren overal gehoord werd, en boven het kamp van den Arbeidsdienst werd een zeer sterke schijnwerper ingescha keld, zoodat het kamp even geheel verlicht was. In de resten van het vernielde vliegtuig is briefpost gevonden uit New York, Brooklyn Chicago en andere Amerikaansche plaatsen. Op een linnen zak zijn drie namen geschil derd, klaarblijkelijk die van de leden der be manning. n.l.: kapitein Stephan Darius, U. S. A., luitenant Stanley Girenas, Chicago, en Victor Yesglaites Wilkes, Barre. P. A., U.S.A. In verband met deze vondst vermoedt men dat zich in het wrak van het vliegtuig nog een derde inzittende bevindt. Voorts vond men nog een voorraad Amerikaansche sigaret ten, toast en chocolade. Omtrent het ongeluk verneemt Wolff ver- PALMOLIVE ZEEP 15 CENT PALMOLIVE ZEEP 15 CENT PP»88* Palmolive, de wereldbe roemde zeep, door 20.000 schoonheids-experts warm aanbevolen om haar sa menstelling, kost thans zóó weinig dat er geen enkel excuus meer bestaat Uw huid te verwaarloozenl Kwaliteit, grootte, gewicht, samenstelling, verpakking alles onveranderd alleen de prijs is verlaagd. is. ZÖ0 WEINIS KOST HET U OM DE TEINT DER JEUGD TE BEHOUDEN (Adv. Inge:. Mcd.) der nog dat omstreeks 2 uur in den nacht een boer uit het kolonistendorp Kuhdamm, dat in den tijd van Frederik den Groote is aangelegd, een ontzettend gekraak hoorde. Hij kon echter niets naders constatearen. Toen men 's ochtends ging zoeken in de omgeving van het dorp, dat midden in een bosch ligt. vond men het wrak van het vlieg tuig maar men kon nog aanvankelijk niet vast stellen, welk toestel het was. want net toe stel was volslagen vernield en de lijken der vliegers waren vreeselijk verminkt. Pas om 10 uur bleek, dat het de Lithauers waren. Daar het 's nachts regende en de lucht zwaar bewolkt was. zijn de vliegers vermoe delijk steeds lager gaan vliegen, "tot zij de boomtoppen raakten en neerstortten. Vermoedelijk hebben zij wegens gebrek aan brandstof willen dalen. Men vond bij het vliegtuig een brandende electrische lamp met grooten reflector en denkt nu. dat de vliegers bij het zoeken naar een landingsplaats het groen der boomen voor een weiland aange zien hebben. Het toestel is neergekomen tus schen twee boomen. De vleugels zijn dadelijk afgeknapt. Naar Wolff later weer meldt, blijken de Litausche vliegers toch maar met zijn beiden te zijn geweest. De derde man heeft zich op het laatste oogenblik teruggetrokken en be vindt zich behouden te New-York. De ver gissing was ontstaan, doordat de lijken zoo verminkt waren dat niet meer viel na te gaan of men met twee of- drie te doen had. BALBO TE CHICAGO GEHULDIGD. WOENSDAG BEGINT DE TERUGTOCHT. Generaal Balbo en zijn 95 vliegers zijn Zondag door de bewoners van Chicago en de tallooze bezoekers van de Wereldtentoon stelling stormachtig gehuldigd Balbo bezocht in den loop van den dag de tentoonstelling en woonde later met de overige vliegers een dankmis bij, die door kardinaal Mundelein in de kathedraal werd opgedragen. De kar dinaal zegende bij deze gelegenheid de Ita liaansche vliegers namens den paus en deed mededeeling van het felicitatie-telegram van den paus. Generaal Balbo is voornemens, bij gunstig weer Woensdag a.s. te starten voor den terugtocht, die over New York zal gaan. Zondagavond is te Chicago ter gelegenheid van het bezoek van de Italiaansche lucht- armada een diner gegeven ter eere van de vliegers: 3000 gasten waren aanwezig. Nadat een boodschap met gelukwenschen van pre sident Roosevelt was voorgelezen riep de tafelpresident de namen af van de Italiaan sche luchtvaarders. Elk stond op zijn beurt op en salueerde. De laatste naam, die afge roepen werd, was die van den sergeant-me canicien Quintavalle, die in Amsterdam is overleden aan het begin van de vlucht. Toen zijn naam werd afgeroepen, sprongen alle 96 leden van de bemanning der armade op en riepen eenstemmig „present!" New York in afwachting. Op het Floyd Bennet-vliegterrein bij New- York wordt thans alles in gereedheid ge bracht voor de komst van generaal Balbo en zijn mannen. De aan het vliegveld gren zende basis voor watervliegtuigen Jamaica Bay is speciaal voor deze gelegenheid beter geoutilleerd. Er zijn meerboeien aangebracht. 24 booten liggen gereed, die. elk met drie man aan boord, voor de brandstof-voorzie ning der vliegbooten zullen zorgen, en boven dien zijn er nog 30 mecaniciens uit Italië, die zich reeds twee weken op het terrein bevin den en die tot taak hebben de toestellen nog eens grondig na te zien alvorens zij den sprong terug over den Oceaan begin nen. De politie heeft bepaald, dat alle parti culiere vaartuigen minstens 800 M. van de vliegtuigen verwijderd moeten blijven. De wreg naar het vliegterrein zal voortdurend door 400 agenten worden bewaakt. Artillerie zal de vliegers begroeten met 19 saluutscho ten. De vliegers worden in geen geval vóór heden, Dinsdagmiddag 2 uur verwacht: vermoede lijk zal generaal Balbo bij gunstig weder het vertrek uit Chicago op Woensdag a.s vast stellen. Men verwacht, dat tijdens het verblijf te New York zeker een millioen menschen het eskader zullen willen bezichtigen: zij zullen echter slechts twee toestellen van dichtbij mogen bekijken, welke 1600 M. buiten Ja maica Bay zullen worden gemeedr. Nadere meldt Reuter uit Chicago: Balbo's vliegbooteneskader zal Woensdag 19 dezer naar New-York vertrekken, waar den Italianen eveneens een grootsche hul diging wacht. Vermoedelijk zal van New-York uit zonder verdere tusschenlanding naar de Azoren worden gevlogen. Zaterdag a.s. brengt generaal Balbo op uit- noodiging van Roosevelt een bezoek aan het Witte Huis. Da tocht van de „Alice". Ongetwijfeld is het succes, dat generaal Balbo tot nu boekte, voor een groot deel tue te schrijven aan de voorbereidingen, welke hij heeft getroffen. Ook de voorloopers heb ben echter met de grootste moeilijkheden te kampen gehad, hetgeen ook moge blijken uit het relaas van den tocht der „Alice", het schip, dat door den generaal naar Cartwright gezonden werd. Begin Juni werd ten Noorden van New- Foundland gevaren. Eiken avond werd, zoo het mogelijk was. bescherming gezocht in een of andere baai, waar aan het einde meestal kleine visschersplaatsjes. houten barakken of andere behuizingen werden ontdekt van lieden, die aan eenzaamheid gewend waren en zich verwonderd toonen bij het opdagen van de „Alice", het witte schip, dat in hun oog elegant moest schijnen, vergeleken bij hun eigen ruwe visschersbooten. Zoo werd WesteviUe ontdekt en de volgende degen van de baai van Cohene en van Griguet, op het uiterste punt van het eiland. Dc groote barrière. Reeds dadelijk werd de doorvaart beproefd in de Straat van Belle Isle, welke de schei ding vormt tusschen New Foundland en La brador. Bij dezen Noord-Oostelijken ingang V3n de St. Lorentz-baai werd de „Alice" ech ter voor een ijsbarrière geplaatst; de straat, die overgestoken moest worden, was gevuld met ijsmassa's, die zich op de golven heen en weer bewogen naar de kusten van Labrador toe. En verder op zag men de v/itte zee. ein deloos ver bezaaid met vaste ijsbanken, welke dwongen opnieuw naar Griguetbaai terug te keeren. Vergeefs probeerde de „Alice" een uitweg te vinden en bij een dezer pogingen riskeerde zij zelfs als gevangene tusschen het ijs achter te blijven. Het was lil tusschen half Juni geworden en het ijs, dat door de stroomingen werd meegevoerd, stapelde zich hoog op. ook voor de Griguet-baai, waar het schip een toevlucht had gezocht. En zoo was het gebeurd: de „Alice" en haar trouwe volg ster de „Seneff" waren gevangenen, niet in het ijs, maar in de baai! De ijsbreker. Commandant Barba meldde aan Balbo ra- diotelegrafisch de noodzaak nu van een ijs- breker gebruik te maken: de toevallige om standigheid, dat het ijs zeker een maand eer der in deze streek de doorvaart beietto. dan verwacht mocht worden, maakte het bezit van een ijsbreker noodzakelijk, daar het een dwaasheid zou zijn er mede te rekenen, aal nog op andere wijze dit jaar Labrador, dc baai van Cartwright, door de „Alice"' kon worden bereikt. De generaal aanvaardde dadelijk het voor stel en kapitein Delia Campana. commandant van de bij New Foundland kruisende onder zeeërs, werd de keuze en het gereed maken van een ijsbreker opgedragen. Hij koos de ..Ungava", een oude boot van 1500 ton. maar toch nog een stevige kast. in elk geval de beste, welke op New Foundland beschikbaar was. De „Ungava" arriveerde 19 Juni voor de baai. maar moest de „Alice" radiografisch mededeelen, dat het onmogelijk was de baai binnen te loopen, vanwege de enorme ijsblok ken. Niettemin waagde de ijsbreker het den volgenden morgen en slaagde, dank zij stout moedige en gevaarlijke manoeuvres. Onmid dellijk nadat met de „Alice" contact verkre gen was, begon men met het overladen van al het materiaal, dat voor de basis Cartwright bestemd was. ook alle benzine, hetgeen een geweldig werk was. Dit nam twee volle dagen in beslag en intusschen vulde zich ook de baai met ijs; tusschen de drie schepen, de „Alice", de „Seneff" en de „Ungava" had zich een ijsbank gevormd, welke tóch van pas kwam. want het was nu mogelijk het trans port direct over het ijs te doen plaats vinden. Het was poolweer, want een fluitende wind en sneeuwregen maakten het verblijf daar in de baai niet aangenaam. Vrij! Op den morgen van den 22sten Juni ver beterde het weer plotseling en zelfs het ijs voor de Griguet-baai was niet meer éen vaste, compacte massa, maar werd door kanaaltjes doorsneden. De „Ungava" lichtte het anker en slaagde er werkelijk in buiten de baai te komen. Den avond te voren had het perso neel, bestemd voor Cartwright, zich reeds op den ijsbreker overgescheept, hetgeen voor hen echter geen verbetering beteekende. De „Ungava" als ijsbreker, welke in de grootste haast gecharterd was, kon nun geen enkel gemak bieden. Bovendien had dit schip een last van veertig duizend zeehondenvellen aan boord, welke alles vuil hadden gemaakt en bovendien een geur verspreidien. waartegen weinige neuzen bestand bickon. Deze vellen waren in verschillende baaien opgehaald en zooveel haast was er achter hot vertrek ge zet. dat men ook dc ontscheping er van maar achterwege had gelaten. Intusschen was het toch deze .Ungava" welke het moeilijkste werk verrichtte: het breken van het ijs. dat zich toch nog telkens voor het schip schoof Dc ..Alice", •'olgdc. hoe wel met moeite, en meer dan eens scheen het, of dit schip zijn roekeloosheid met den on dergang zou boeten. Toen later neer open zee kwam, was het gevaar geweken. Gedu rende dien dag, des nachts en den daaropvol gende» dag kon men de straat van Belle Isle oversteken. In de verte daagden de kusten van Labrador op. Tusschen de archipel, welke de baai van Cartwright beschermt en sluit, moest opnieuw strijd gevoerd worden tegen het ijs. Op 23 Juni tegen den namiddag werd Cartwright bereikt. Cartwright* Cartwright heeft niet veel aan te bieden. Het is een klein centrum van visschcrs en jagers, belangrijk alleen voor deze verlaten streken. Een twintigtal houten huizen be woond door inlanders van gemengd bloed, Indiaansch, Eskimeesch, Europeesch. Een groot, beter gebouwd magazijn behoort aan de Hudson-company en dan vindt men er een Methodisten-kerk en het huis van den leider. Twee kleine kerkhoven, waarop een gedenksteen voor kapitein Cartwright. die hier in de tweede helft der zeventiende eeuw landde en zijn naam aan deze plaats gaf dat is Cartwright. Neen. er is nog meer. Er is nog „de dokter van Labrador", dokier Grenfell, die hier veertig jaren woont en tot elke hulp bereid is, en die daarom als een toovenaar wordt vereerd. Hij stichtte zelfs een school en een hospitaal, maar dat is dan ook geheel Cartwright: een trieste, bleckc zon schijnt er. en roept er de melancholie op van een dag zonder einde, want te midder nacht is er nog gloed in het Westen en tegen drie uur in den morgen daagt het weer in het Oosten. Dit is Cartwright: waar dc dag nooit de schaduw en de rust van den nacht kan vinden TON RUYGROK. HET VLIEGTUIG VAN BARBARAN EN COLLAR. Volgens een mededeeling van het Fransche gezantschap te Mexico zou het onlangs in de Golf van Mexico gevonden wiel ai komst tg zijn van het vliegtuig van de vermiste Spaan- sche vliegers Collar en Barbaran. Deze had den. zooals men zich zal herinneren een vlieg tocht van Spanje naar Mexico ondernomen. HENDERSON. Henderson heeft oen tweede onderhoud met Mussolini gehad, waarbij hij een bespre king had met den Duitschen ambassadeur. Naar de Petit-Parisien mededeelt, heeft de Sovjet-regeering Herriot uitgenoodigd een reis naar Rusland te maken. Den 25sten Augustus wordt hij te Odessa verwacht. 500 DOODEN IN DEN GRAN CHACO. Van Columbiaansche zijde wordt officieel medegedeeld, dat bij de jongste gevechten nabij Fort Gondra in den Gr an Chaco 500 Paraguaansche soldaten werden gedood. ROOSEVELT'S WENSCHEN VOOR GENcVF. Louis Howe een van Roosevelt's vertrouwe lingen verklaarde in een radiorede, dat Roo sevelt vurig verlangt dat de Ontwapenings conferentie zal slagen: de mislukking van de economische conferentie Is geen reden voor mislukken van de ontwapenings-conferentle. LOURDES JUBILEERT LOURDES. 17 Juli (Reuter). 50.000 per sonen woonden gisteren de feesten ter gele genheid van den 75sten verjaardag van de Verschijningen bij. Onder leiding van kardi naal Verdier werd dit feit in de kerken her dacht. GEEN ONDERHANDELINGEN MET GANDHI. De onderkoning van Britsch-Indlë heeft Gandhi thans doen weten dat de regeeving niet met hem kan onderhandelen over de be ëindiging van de Burgerlijke Ongehoorzaam heids-campagne, aangezien deze geheel on wettig is. Onmiddellijk na ontvangst van deze mede deeling heeft Gandhi eer. telegrafisch ant woord aan den onderkoning gezonden Hij weigert echter mede te deelen wat d:', ant woord behelst.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3