Ernstige botsing in de Haarlemmermeer. Parachute-japonnen. 51e Jaargang No. 15357 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 19 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD Pirecik* P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0-25, per maand Llü, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per -week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60^ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 030, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 Juli. Chauvinisme, Een dier Amerikanen wien de internatio nale kijk op de dingen deelachtig is gewor den, en die derhalve in staat is geraakt tot ©enigszins onpartijdig oordeelen tHenry W. Lawrence heet hij heeft in het tijd schrift „The American Scholar" een alleszins lezenswaard artikel over Chauvinisme ge schreven. 1-Iij is zich gaan verdiepen in schoolboekjes, in gebruik in velerlei landen, en de bloemlezing van nationalistische zelf verheerlijking die hij eruit haalt geeft nie-t alleen een duidelijk beeld van een der erg ste belemmeringen, die internationale toe nadering in den weg staan, maar is boven dien allervermakeiijkst. „Het geeft een Amerikaan wel een schok als hij ziet hoe vaak George Washington wordt overtroffen in de vaderlandsche ge schiedenis van andere landen", zegt Law rence, en hij toont met namen en feiten aan dat verschillende nationale helden, die in de schoolboekjes van hun landen vereerd worden als de grootste en nobelste mannen die de wereld ooit gekend heeft, buiten de grenzen van hun vaderland vrijwel onbe kend zijn gebleven. Zoo noemt hij een zeke ren George Skanderbeg, volgens de Alba- neesche schoolboekjes: „den grootsten strij der die ooit leefde". Hij was specialist in het uitroeien van Albanië's aartsvijanden de Turken, maar ook in andere opzichten was hij onvergelijkelijk. Kuisch was hij als Lode- wijk de Heilige, diplomatiek als Talleyrand en dapper als Alexander". Argentinië heeft er ook zoo een gehad, en de Argentijnse he schoolboekjes zeggen rond uit. dat hij Washington overtrof. Hetgeen heel wat wil zeggen in een dergelijk land. Want de persoonsvereering is nog maar een kleinigheid, en alleronschuldigst van aard, vergeleken bij de matelooze nationale zelfver heffing. Het schoone moderne principe „Waarheid in Reclame" heeft nog veel meer behoefte aan toepassing op geschiedenis boekjes dan op advertenties, aanplakbiljet ten, catalogi en wat dies meer zij. Een Argentijnsch leerboek schetst het va derland aldus:' „Argentinië is bemind bij alle volken der wereld. De Argentijnen worden overal ge respecteerd om hun cultuur, hun rijkdom en hun algemeenen naam, dat zij de rechtvaar digheid liefhebben. Argentinië is Gods eigen land. (Dat zeggen de Amerikanen ook van hun Vereenigde Staten.) De Argentljnsche republiek heeft altijd op de bres gestaan voor het recht, zij heeft nooit oorlogen of conflic ten met andere landen uitgelokt. In ai wat zij deed streefde zij steeds naar recht én ge rechtigheid. Altijd is Argentinië overwin naar. Het is dan ook voor de andere volken der Aarde de verpersoonlijking van de Over- Winning en van het Recht." Hoera. Nu komen de Chileenen. Hun schoolboekjes gaan vooral prat op hun vechten. Het knokploeg-idee overheerscht, evenals in vele Westersche landen, zeer sterk. „Het machtige Chileensche ras kent vrees noch vermoeidheid, en de heele wereld beeft in bewondering voor de dappere Chileensche krijgers. In een historisch gevecht tartte een Chileensche generaal den dood een millioen malen, en had een aanval plaats, waarin de Chileensche soldaten de wereld verbijster den". Ooit van gehoord? Ik ook niet. Hindert niet: Hoezee. Nu ja, zegt u natuurlijk, die Lawrence heeft het over Albaneezen, Argentijnen en Chileenen. Wat zijn dat nu voor volken! Neen, dan de Nu, wie dan? De Duitschers, die zeggen dat de wereld „aan Duitschland genezen zal" en wier keizer het steevast placht te hebben over Duitschlands eigen, specialen ..ouden God"? De Engelschen, die op alle denkbare manieren betoogen dat zij een uitverkoren volk zijn en dat Europa als-maar-door hoop vol naar hen uitziet voor de „redding der be schaving"? De Italianen? Lawx-ence vertaalt uit een Italiaansch schoolboekje, dat de wereldoorlog in 1918 door Italië werd gewonnen. Sterk, nietwaar? Dat wist u toch nog niet, geloof ik. ..Van alle landen, die aan den oorlog deelnamen, had alleen Italië de bevrediging, te winnen met het zwaai'd in de hand". Er staat een mooie beschrijving bij van den beslissenden veldslag, op 24 October 191S begonnen, die elf dagen duurde en waarin „Oostenrijks keel werd dichtgeknepen en dat land tot een le- venlooze massa vei-brijzeld." Daar is Argentinië's reclame-methode, die zich tenminste op andere dingen baseert, goedig bij. De Balkanieten maken het evenwel nog weer bonter. Van hen schrijft Lawrence: „Aan den anderen kant van de Adriatische Zee vinden we „landen van God", die zich al heel duidelijk uitspreken over eikaars dui- velsch karakter, met verheven veron achtzaming van hun i-espectieve Christelijke of Mohammedaansche nei gingen. Griekenland hoont Turkije uit kracht der gewoonte, doch die wrok is grootendeels verouderd en neemt in kracht af; maar de verbolgenheid, waarmede Grie kenland spreekt over de afschuwelijke Bui- garen, heeft een geheel aixder karakter en neemt in kracht toe. Een Grieksch schoolboek prent den kin dergeest het volgende in: „Mijn kind, vertrouw de Bulgaren nooit. Zij vechten niet voor vrijheid en eer, maar- om bloed te zien vloeien, lijken te berooven, menschen te martelen. Het zijn wreeae wezens; geen edele leeuwen, maar wilde en woeste beestenWij strijden om de be- SGhaafde wereld te beschermen tegen de in vasie van deze monsters; wij strijden tegen de Bulgaren voor het welzijn der mensch- heid". Een antwoord op deze liefelijke beschul diging is vervat in de Bulgaarsche school boeken. Eén er van zegt; „De Griek is een groote huichelaar; hij raakt gauw iix op winding en is dan resoluut, maar zijn enthou siasme is gauw verdwenen. Hij is nooit in staat een trouwe vriendschap te bewaren met iemand van een andere nationaliteit. De Griek is fanatiek en patriottisch. ALs het hem aan kracht ontbreekt hij zijn toe vlucht nemen tot sti-ategie, misleiding, eix leugens, kortom tot alles, mits het zijn doel dient. Hij is sluw. Als hij zwak is bidt hij op zijn knieën tot u, als hij sterk is, is hij wreed. Een historisch voorbeeèri: de Grie ken hebben in den tijd van tsaar Samuel 15.000 Bulgaarsche krijgsgevangenen de oogen uitgestoken". •De Angelsaksische landen geven Lawrence geen troost. Hij komt tot de conclusie dat- zij even sterk als de andere lijden aan wat hij noemt „het Gods-eigen-land-complex". E-ngelands patriottische versjes zijn er ook bewijzen van. Ei- is er een dat beweert, dat „iedere knaap in dit dierbaar land een schat bezit, die de gansche wereld waard is". En die schat is heel eenvoudig: „Ik behoor tot Brittannië". Nu, ik herinner mij een serie artikelen in een Engelsch dagblad, die heetten aan te toonen dat de Angelsaksen Gods uitver koren volk waren. „Voor den wereldvrede", zegt Lawrence, „is het noodzakelijk dat God in de school boekjes wordt gedenationaliseerd" en men zou er aan willen toevoegen: „dat deze pro fanaties van Gods Naam ophouden". Het is een leerrijk artikel voor degenen die zoo vlot hoonen en schimpen op misluk kende internationale confei-enties. Het is een wonder op zichzelf dat die gehouden worden, en hardnekkig voortgezet, terwijl de men schen die ze beleggen en ei-aan deelnemen eigenlijk tot het tegendeel zijn opgevoed R. P. Duorijdster doodelijk gewond. Rechts gaat voor!! Dinsdagavond is op het gevaarlijke kruis punt: SpaamwouderwegSloterweg een ern stig motorongeluk geschied, waarbij een duo rijdster doodelijk werd gewond, en een motorrijder zeer ernstig letsel kreeg. Te negen uur ongeveer naderde uit Haar lem een motorfiets bestuurd door iemand uit Amsterdam, het kruispunt. Op de duo zat zijn echtgenoote. Uit Amsterdam kwam een auto, die den motorrijder den voorrang had moeten verleenen, omdat deze aan zijn rechterkant was. Daar hij dit verzuimde en ook de motor rijder het gevaar te laat bemerkte, was een botsing onvermijdelijk. De motor vloog in voile vaart tegen de auto op. Beide berijders werden van de motor geslingerd. De'vrouw had zoo ernstige wonden opge- loopen, dat zij bijna onmiddellijk overleed. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje van het Witte Kruis overgebracht. De motorbestuurder werd in zeer ernstigen toestand naar de Luthersche Diaconie te Amsterdam vervoerd. De auto reed na de botsing tegen de leuning van de brug. en werd, evenals de motor, ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto kreeg geen let sel. De politie heeft beide voertuigen voor on derzoek in beslag genomen en tegen den autobestuurder proces verbaal opgemaakt. NOG EEN GEVAL VAN VERDRINKING. KANO OP HET BRAASSEMERMEER OMGESLAGEN. Op het Braassemermeer zijn Dinsdagavond omstreeks zeven uur twee zeilkanos omge slagen. In iedere kano zat iemand, beiden vermoedelijk afkomstig uit Dordrecht. Door een rukwind sloegen beide bootjes om, waar door beide kanovaai-ders te water geraakten. Een van hen kon door een voorbijgaande motorboot worden opgepikt. Naar het tweede slachtoffer werd nog geruimen tijd gezocht. Later is men gaan dreggen, doch voorloopig zonder resultaat. Men heeft nog niet kunnen nagaan, wie het slachtoffer is. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. De vier gebroeders Mulo uit Dordrecht brachten hun vacantie door op het jacht Trekhans. Twee van hen zijn gister gaan zeilen een in een kano en de andere in een zeven voets-jol. Door onbekende ooi-zaak is de jol tegen zeven uur omgeslagen. Vermoedelijk heeft de heer M. een klap van de giek gekregen en alhoewel hij goed kon zwemmen is hij onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zijn broer heeft nog eenige malen gedoken, doch zonder resultaat. Men is er nog niet in geslaagd het slacht offer te vinden, (Te Praag is ontdekt, dat van IS parachutes die de regeering onlangs plechtig aan een luchtvaartclub had gegeven, geen enkele meer over is, door dat de vrouiven der vliegers er japonnen van hébben ge maakt.) O, ik kan het me begrijpen, Hoe dat drama is gegaan, Een der vrouwen is des morgens Met het denkbeeld opgestaan; Dat zoo'n parachute gemaakt is Van de allermooiste zij, En zij peinsde: dat zou mooi zijn Voor een baljapon voor mij. Toen zij zich eens gedrapeerd had Met die fraaie zijden lap, Was het naar een samenzwering Met de andren slechts een stap. En daar vielen achttien vrouwen, Achttien vliegers om den hals, Met een parachute bevlieging Voor de tango en de wals. En wat kunnen achttien vliegers, Tegen achttien vrouwen doen, In den strijd om zijden lappen, Met het wapen van den zoen. Achttien vx-ouwelijke vliegers Gingen vol van glorie op, Achttien mannelijke vliegers Hadden elk een valschermstrop. Maar zy stegen in de achting Van hun vrouw/en in de lucht, En zij gingen parachuutloos Voor hun egaas op de vlucht. Als de Tsjechische regeering Weer eens zoo'n bevlieging heeft, Dat zij aan een club van vliegers Nog eens een cadèautje geeft. Laat ze dan een valhelm kiezen, Niet weer parachutes van zij, Want japonnen zijn er nu al, Maar daar hoort e^n hoedje bij. P. GASUS. NOG GEEN BEZUINIGING OP KEURINGSDIENSTEN. Uitstel tot 1 Januari. Minister Slotemaker de Bruine heeft zijn standpunt bekend gemaakt over het wets ontwerp tot bezuiniging op de keuringsdien sten, zooals hij dit van zijn voorganger heeft overgenomen. De minister heeft zich na de aanvaarding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van deze aangelegenheid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat zoo drastische salarisverminderingen, als in het voorloopig verslag gesignaleerd, die inderdaad zouden vooi-komen, moeilijk te aanvaarden zijn. Bo vendien meent hij, dat de salarisverminde ring van deze ambtenaren niet afzonderlijk moet geschieden, maar moet worden bezien in het kader van de algemeene wettelijke voorziening betreffende de salarissen der ge meente-ambtenaren, die de regeering voor bereidt. Bij dit alles komt de omstandigheid, dat de tei-mijn van l Augustus a.s. aan de gemeente besturen gesteld voor de verlangde bezuini ging, voor deze te kort en voor personeel, dat zou moeten afvloeien, onbillijk kort is. De maatregel zal, wil men de billijkheid betrach ten. niet vóór i Januari kunnen ingaan. Dit maakt eenige verhooging van den be- grootingspost noodzakelijk. Voor het loopen- de jaar is voor de diensten in totaal ge raamd 1.533.201.28. Voor het Rijk bedraagt daarin het aandeel 766.100.64. dat is 106.100.64 meer dan het bij Nota van Wijzi ging uitgetrokken bedrag. Voor het Icopende jaar wordt het artikel bij deze memorie nader verhoogd met 106.101 en dus gebracht op 766.001. 14-JARIGE JONGEN IN ZEE GESLEURD EN VERDRONKEN. Zonder toezicht gaan zwemmen. Bloemendaal's strand tooneel van opwinding. Dinsdagmiddag omstreeks half drie heeft de zee wederom een slachtoffer geëischt: de 14-jarige Jan van den Berg, Pijnboomstraat 86 te Haarlem, die met een vriendje baadde nabij het tentenkamp op het Bloemendaal- sche strand, is door den gevaarlijken onder stroom verrast, irr zee gesleurd en verdronken. Pogingen om hem te redden, die van vel schillende kanten direct in het werk werden gesteld, bleven vruchteloos, en reeds spoedig kreeg men de droevige zekerheid dat de lange lijst der verdrinkingen met één was ver meerderd. „Waarom hangt de waarschuwingsbal niet aan den mast?" vroegen wij den heer S. Klin kenberg, de badmeester van de badinrichting aan het einde van den Zeeweg, „u zegt im mers dat het voor zwemmers gevaarlijke zee is!" De reden hiervan was dat de politie den bal alleen laat hyschen, wanneer er landwind is, die het zwemmen altijd gevaarlijk maakt. Doch Dinsdagmiddag was er geen landwind, en tóch was de zee gevaarlijk. Deze omstandigheid doet echter weinig ter zake bij dit laatste verdrinkingsongeluk. Im mers de beide knapen baadden op een plek waar geen toezicht is, ja, waar het zelfs ver boden is te zwemmen. Zij hadden zich ont kleed nabij het gebouwtje van de Reddings brigade, ongeveer 100 meter van het tenten kamp, in Zuidelijke richting, en zich daar ook te water begeven. Zij bevonden zich in de eerste branding (gerekend van het strand af), toen Jan v. d. Berg plotseling het evenwicht verloor, viel en dreigde weggesleurd te worden. Ofschoon hij zelf zwemmen kon, klampte hij zich vast aan zijn vriend, die de zwemkunst niet machtig was en hem dus niet kon helpen. Om zelf niet meegetrokken te worden, moest hij zich los rukken. De bewoners van het tentenkamp, wier aandacht was getrokken, stelden direct po gingen in het werk den drenkeling te redden. Enkelen gingen de zee in. met een lijn om het middel, anderen waarschuwden de po litie aan het posthuis op den Zeeweg, die met de boot van de Reddingsbrigade heeft getracht den knaap te bereiken. De heer Klinkenberg is eveneens met een boot uitgevaren eix heeft het strand ongeveer 500 meter afgevaren, waarbij hij tot 200 meter van de kust af heeft gezocht. Hij meende den jongen bij deze pogingen even te hebben gezien, doch het is ook mogelijk, dat hij een bruinvisch zag. Een bewoner van het tentenkamp meende den drenkeling ook nog door een verrekijker opgemerkt te heb ben. doch deze beweringen blijven uiteraard slechts gissingen. Na eenigen tijd heeft men de reddings pogingen gestaakt. Afwachten in gelaten heid restte ons toen. De heer Klinkenberg was ervan overtuigd, dat de zee het stoffelijk overschot op onge veer dezelfde plaats moest teruggeven als waar zij haar slachtoffer maakte, daar z.i. een andere mogelijkheid (in dit geval) niet bestond. Reeds om zeven uur, kwam deze voorspelling uit. 50 Meter ten Zuiden van de plek waar de jongen gebaad had spoelde het lijk aan. dat door eenigen uit het tentenkamp werd opgenomen en achter het gebouwtje van de Reddingsbrigade neergelegd, om het aan de oogen der duizenden bewoners van het tentenkamp te onttrekken. Per brancard heeft de Bloemendaalsche politie het lijk toen vervoerd. Het ongeluk heeft veel beroering gewekt in de tentenstad aan het strand, daar wederom is bewezen dat de zee, hoe onschuldig zij vaak De voorkeuring; afüeeling kapitein Van der Wal. Nieuwe onderwijsbezuinigingen te Haarlem? 21 onderwijzers zouden op wachtgeld ge steld kunnen worden. pag. 1 Een verliessaldo van negen millioen bij Stork Co. Hengelo. Reorganisatie en kapitaals reductie. Over StorkConrad nog niet veel te zeggen. pag. 9 Nagelaten onthullingen van den vroegcren Duitsch-nationaJen fractieleider dr. Öber- fohren bevestigen dat de Nazis den Rijks dagbrand zelf gesticht hebben. pag. 3 pag. 2 Tal van ongelukken door verdrinking. Aan het Bloemendaalsche strand een 11-jarige Haarlemsclie jongen verdronken. Pag. 1 Te Katwijk een gezelschap baders in zee ge trokken. Een 20-jarige dame verdronken. pag. 2 Op het Braassemermeer een zeilkano omge slagen. Een inzittende verdronken. pag. j In Haarlemmermeer is een motorfiets tegen een auto opgereden, die geen voorrang ver leende. De duorijdster gedood. pag. 1 Henderson tevreden over zijn besprekingen tc Berlijn. pag. 3 Duitschland wil medewerken aan toenadering DaladierHitier. pag. 3 De plannen tot reorganisatie der H. O. V. Pag. 9 Hoe de nieuwe Merwedekanaalbrug geplaatst wordt. pag. 9 Te 's.Gravenhage is op het congres van de vereeniging „Nevas" voor speciale autowe gen gepleit. pag. 4 Minister Slotemaker de Bruine stelt de be zuiniging op keuringsdiensten uit tot 1 Ja nuari. Minder drastische salarisverlagingen. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Chauvinisme. pae. 1 W. M. Bckaar. De toestanden in Oostenrijk. Het Vaterlaendische Front van Dr. DolJtuss. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus. Per K. L. M.-kist naar Indië. pag. 7 ook lijkt, een voortdurend gevaar is voor den zwemmer die het waagt zonder deskundig toezicht zich in de branding te begeven, Het is geen toeval dat wij zoo weinig vcr- drinkingsongclukken aan ons Zandvoortsch en Bloemendaalsch strand tellen. Doch het is niet bekend dat de badmeesters er dagelijks tientallen voorkomen door tijdig wenken on raadgevingen te verstrekken en Jaarlijks vele koeren met eigen lijfsgevaar zich in de bran ding begeven om ï'oekeloozen, waaghalzen en opscheppers van een wissen dood ie redden. De dank der geredden is vaak groot, doch sommigen vernieten zich na hun redding te beweren dat ze zonder hulp er ook wel het leven afgebracht zouden hebben Meent toch vooral niet heter met de om standigheden op dc hoogte tc zijn dan de badmeester, en vertrouwt niet alleen op uw vaardigheid en kracht, maar in de allereerste plaats op den deskundigen raad van den man die dc zee kent! Zwemt daar waar toezicht is en houdt u aan dc bevelen van den badman: hij geeft ze in uw belang! Dit ongeluk heeft weer getoond, dat bij schijnbaar rustige zee en schijnbaar kalme branding de gevaren niet minder groot zijn. Zelfs kan er gevaar dreigen op plaatsen die dicht by het strand zijn. Ongeveer 30 meter van het strand verwij derd immers was Dinsdag de branding waar J. v. d, Berg in zee getrokken werd. De golven die daar op de banken gebroken werden, stroomden direct weer terug. Een samenloop van omstandigheden kan dit terugstroomon zoo sterk doen worden dat men van een zui ging kan spreken. Ervaren, krachtige zwem mers zijn hiertegen vaak niet bestand! Het is te hopen dat de resteerende zomer maanden niet de oorzaak zullen zijn dat zwemgenot plaats zal moeten maken voor de gevaarlijke gevolgen die het roekcloos-zich- in-zee-begeven met zich medebrengt. Het is niet noodig, mits gij u voor oogen houdt: Baadt en zwemt onder toezicht!' HAARLEM'S FINANCIëN. BEZUINIGING OP ONDERWIJS. Het moet in het voornemen van B. en W. van Haarlem liggen om in verband met den ongunstigen toestand der gemeente- financiën opnieuw belangrijke bezuini gingen bij het lager onderwijs in te voeren. Die zullen dan verkregen worden door het' vormen van grootere klassen en door het combineeren van bestaande klassen. Daardoor zou het mogelijk zijn om niet minder dan 21 onderwijzers op wachtgeld te stellen PRIJS VERHOOGING VAN FORD AUTO'S? Naar de Tel. uit New York verneemt, zou Ford den prys zijner modellen vóór het einde dezer maand willen verhoogen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1