UIT HET BUITENLAND IPUROI. De toestanden in Oostenrijk. woensdag 19 juli 1933 het belangrijkste nieuws ÜïDoorz/ffe/tJL H A A R L E M'S DAGBLAD De ontwapeningsquestie. Verklaringen van Henderson. Hij is tevreden over zijn be sprekingen te Berlijn. Het Pact van Vier is toe te juichen. Maar nu moeten Daladier en Hitier nader tot elkaar komen. Duitsch- land wil hiertoe medewerken. De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson heeft Dinsdag de buitenlandsche pers ontvangen. Henderson Naar zijn meening is zijn bezoek aan Ber lijn van buitengewoon veel nut geweest. Hij heeft met Von Neurath driemaal en met Na- dolny en den rijksminister van rijksweer Blomberg tweemaal een langdurig onderhoud over de ontwapeningskwesties gehad. Zonder de nog bestaande moeilijkheden te willen verkleinen was hij van meening, dat de meeningsverschillen op verschillende pun ten waren verminderd. Hij had hoop, dat de conferentie toch nog een aantal goede resul taten zou hebben. Men moet steeds één ding in het oog houden, wanneer men een resul taat wil bereiken: een vriendschappelijke verhouding tusschen Duitschland en Frank rijk. Die verstandhouding is de sleutel voor den toestand in Europa. Het Pact van Vier, verklaarde Henderson verder, is zeer toe te juichen, maar op de on- derteekening moet eigenlijk onmiddelijk een hartelijk onderhoud tusschen Daladier en Hitier volgen. Slechts langs dezen weg zou de nog bestaande twijfel en het wantrouwen uit den weg kunnen worden geruimd. Zoo lang dat niet gebeurd is, kan het pact van Vier niet tot zijn volle waarde komen. Henderson zeide, dat hij Woensdag naar Praag vertrekt, waar hij een uitvoerig on derhoud met minister Benesj zal hebben, die immers gedurende langen tijd rapporteur voor ontwapeningskwesties in den Volken bond is. Van Praag zal hij naar Munchen komen, waar hij Hitier zal ontmoeten. Daar na vertrekt hij naar Parijs en vandaar naar Londen. Wellicht zal hij later nog andere hoofdsteden bezoeken. Tenslotte dankte Henderson voor de in Berlijn ondervonden vriendelijkheden. Naar aanleiding van het feit, dat Hender son wees op de wenschelijkheid van een on derhoud tusschen Hitier en Daladier wordt van bevoegde zijde te Berlijn verklaard, dat Duitschland iederen stap tot het bereiken van resultaten en van een bruikbare conven tie met instemming begroet. Het zou voorba rig zijn, thans reeds en tijdstip voor een sa menkomst vast te stellen. Henderson heeft te Berlijn den wensch te kennen gegeven, den rijkskanselier te ontmoeten. Dat was toen niet mogelijk geweest. Daarom zal thans de ontmoeting te Munchen plaats vinden. Het „Pondenblok". In verband met de thans in omloop zijnde geruchten over de mogelijkheid van de vor ming van een z.g. pondenblok tusschen een aantal landen, die hun geldwezen zouden ver binden aan het pond-sterling, verklaarde de Zweedsche afgevaardigde ter wereldconferen tie. Wigforss. dat dit plan in vele landen gunstig wordt beoordeeld, maar dat de beslis sing ten slotte bij Engeland berust. Volgens den Zweedschen afgevaardigde zou men het geldwezen der wereld het bess kun nen verdeelen in drie afzonderlijke groepen, n.l. een pondenblok, en dit niet tot onderlinge tegenwerking, maar juist om een doeltreffen der samenwerking te bereiken in den chaotï- schen toestand van nu. Wifgorss verklaarde verder niet te zien waarom ook de landen in het Verre Oosten geen deel zouden uitmaken van het eventueel op te richten pondenblok. Hervatting der Conferentie in October? Uit Londen wordt gemeld dat de commis sie voor de productie officieus de mogelijk heid van een hervatting der conferentie in October heeft onthuld. Frankrijk. De Fransche oDeraties in Marokko. Na de algeheele bezetting van het district Asif Melloel, gaan de Fransche troepen er •thans toe over, voor het eerst in deze berg streek begaanbare toegangswegen aan te leg gen, welke hi dit gebied, zooals bekend, tot op heden ontbraken. De onderwerping van de Ksars en den stam der Tamtetoucht, gevoegd bij de jongste ope raties der Fransche strijdkrachten, openen de mogelijkheid, dat de Fransche troepen in Marokko een scheiding tusschen twee gebie den kunnen bewerkstelligen, die tenslotte zou leiden tot de onderwerping van den stam van Ait Addidou. Breuk in de soc.-dem. partij voorloopig vermeden. Het congres der socialisten is Maandag avond geëindigd. Een motie werd aange nomen, waardoor een breuk, althans voor loopig. voorkomen is. Het ontwerp van den sscretaris-generaal Paul Faure kreeg bij den eindstemming 2197 stemmen, het bemidde lende voorstel van de groep Vincent, Auriol .971 stemmen, dat van de groep Renaudel 752 en dat van de uiterste linkervleugel 94 stemmen. De groep Renaudel heeft in aansluiting aan de eindstemming een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat het eenmaal ingenomen standpunt wordt gehandhaafd, en dat de verantwoordelijkheid voor de meeningsaf- wijkingen wordt aanvaard tegenover de mas sa, daar de zekerheid bestaat, dat de steun zal worden verkregen van de republikein- sche socialisten Duitschland. „Deutsche Ztg." mag weer verschijnen. Het verbod van de „Deutsche Zeitung" voor den duur van drie maanden is opgeheven na dat uitgever en redactie van het blad had den verklaard, dat het artikel over Balbo, waartegen Goering bezwaar had, door nala tigheid van den verantwoordelijken hoofd redacteur m de krant was gekomen en nadat verontschuldigingen daarvoor waren aange boden. Om herhaling van dergelijke ontspo ringen in de toekomst te voorkomen, is de hoofdredacteur van de „Deutsche Zeitung" ontslagen en vervangen door een persoonlijk heid, die naar de meening van uitgever en redactie waarborgen biedt, dat de bestaande voorschriften nageleefd zullen worden. België. Belgische socialisten tegen inflatie. Naar de Tel. uit Brussel verneemt was de voornaamste spreker in de Belgische Kamer zitting van Dinsdagmiddag de socialistische leider Vandervelde. Zijn rede was in gema tigden toon gehouden. Hij begon met te er kennen, dat de Belgische regeering met ern stige moeilijkheden te kampen heeft, even als dat met de regeeringen van alle andere landen het geval is, De wettelijke maatrege len, die de regeering op grond van de haar verleende volmachten heeft genomen, druk ken naar de meening der socialisten echter te zwaar op de arbeidersklasse. Dat was zijn voornaamste bezwaar er tegen. Van belang was overigens in de rede van Vandervelde vooral de verklaring, dat alle Belgische socialisten gekant zijn tegen elke inflationistische politiek Spreker zou het begrootingsevenwicht her steld willen zien doordat de staat leeningen sluit op langen termijn, die het mogelijk ma ken, dat groote openbare werken worden on dernomen. Hij lichtte vervolgens het petitionnement voor ontbinding der Kamers toe. Nieuwe ver kiezingen zijn gerechtvaardigd, omdat, aldus spreker, de leden der huidige meerderheid bij de jongste verkiezingen het land al te zeer misleid hebben. Ten slotte sprak de oud-minister over de taak van het socialisme. De internationale toestand is verward, overal heerscht onze kerheid en gebrek aan samenwerking. Het socialisme heeft thans de historische ta.ak te vervullen van het verdedigen der ware de mocratie en van de rechten der arbeiders klasse. Doos 30 en 60ct. (Adv. Ingez. Med.) van groote beteekenis is voor de bestrijding der malaria. Verder is er voortgang gemaakt met irrigatie-projecten, waarvan er thans vier in behandeling zijn, die in totaal een gebied van meer dan een millioen acres be slaan. De oogsten zijn in het afgeloopen sei zoen bevredigend geweest. De pachten en grondbelastingen zijn verlaagd. Voor ver schillende belangrijke producten zijn de prij zen den laatster, tijd verbeterd. De handel herkrijgt geleidelijk meer het normale aan zien, d.w.z. dat hij niet langer ernstig wordt benadeeld door de ongehoorzaamheidscam pagne en de boycot. Reuter meldt nog uit Poona: Ganahi heeft verklaard, dat de opschor ting der massale burgerlijke ongehoorzaam heidscampagne voor het oogenblik van kracht zal blijven. Den eersten Augustus echter zal deze vorm van verzet door indi- vidueele ongehoorzaamheid worden vervan gen. Een Al-Indisch dictator. Gandhi heeft den president van 't Al-Indi sche congres, Aney. tot ..Al-Indisch dictator" benoemd. Aney -.heeft opdracht- gekregen. Woensdag een proclamatie uit te vaardigen, die de bevelen tot staking van de algemeene ongehoorzaamheidscampagne en tot ontbinding der in het geheim werken de congres-organisaties zal bevatten. NU EEN FRANSCHE ESKADER- VLUCHT. NAAR DE AFRIKAANSCHE KOLONIëN. Naar Reuter uit- Parijs meldt, heeft- het plan voor een Fransche eskader-vlucht thans vaster vormen aangenomen. Vijf en twintig militaire vliegtuigen, onder leiding van gene raal Vuillemln, een bekend oorlogsvlieger en oprichter van de Fransche luchtvloot in Afrika, zal in November van Istres in het Zuiden van Frankrijk vertrekken voor een vlucht naar Fransch Equatoriaal Afrika. De route zal loopen: Carftagen, Rabat, Colomb Besjar, Adrar, Bido (Sahara), Tao (Fran sche Sahara), Bamako (Senegal), Dakar naar Niamey en vandaar nar Bngui (Fransch- Equatoriaal Afrika). Op den terugweg zal over Tunis, Algiers, Oran en Meknes worden gevlogen. De vliegtuigen zullen behalve de noodige brandstof ook 15 gallon water, voor een maand voedsel en geweren medenemen en zullen van een draadlooze installatie wor den voorzien. ROOFOVERVAL IN MAROKKO. iUINTIG INLANDERS GEDOOD. Amerika. Uniform loontarief in de Vereen Saten? Dinsdag heeft de door president Roosevelt ingestelde raad voor het Nationaal Herstel zich bezig gehouden met een voorstel tot het invoeren van een uniform loontarief voor de jeheele Amerikaansche industrie en invoe ring van een gelijken verkorten arbeidsdag voor alle ondernemingen. Het program wordt verdedigd door generaal Johnson en heeft, naar verluidt, de volledige instemming van president Roosevelt. Griekenland, Militaire samenzwering. Reuter meldt uit Athene dat Nieolaas Zer- vas, kolonel buiten dienst, gearresteerd werd wegens revolutionnaire intriges. Volgens de dagbladen had Zervas den vriend van gene raal Piastiras uitgenoodigd hem bij te staan in de samenzwering van officieren te Athene en Saloniki om de regeering omver te wer pen. Britsch-Indië. De regeering keurt lord Willingdon's weigering goed. De Britsche minister voor Indië. Samuel Hoare. heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd in verband met lord Willingdon's antwoord aan Gandhi, na diens tweede ver zoek om een onderhoud. Lord Willingdon's weigering, zoo deelde hij mede. heeft de vol komen goedkeuring der Britsche regeering weggedragen. De handhaving van wet en orde in Indië wordt met den dag beter en berichten in de Indische bladen wijzen er op. dat in de krin gen van het Congres een sterke strooming bestaat tegen voortzetting van onwettige ac ties. Er kan geen sprake van zijn. dat er met de Congrespartij een transactie wordt geslo ten. De minister was over het algemeen opti mistisch aangaande den toestand van Indië. De kwesties waarmede het bestuur in Indië thans te doen heeft, liggen meer op sociaal en economisch dan op politiek gebied. Er is een duidelijke keer ten goede waar te nemen de burgerlijke ongehoorzaamheid is een kwestie van den tweeden rang geworden. Op medisch terrein kon de minister mede- deelen, dat een medicijn was ontdekt, dat Volgens een bericht uit Casablanca is een pantserauto van een militairen betaalmeester die 500.000 frans bij zich had om soldij aan de militiren uit te keeren. in de omgeving van Risj door inlanders overvallen. Onge veer 30 met geweren gewapende mannen trachtten zich meester te maken van den pantserauto en het geld. De bemanning van den auto maakte even wel van het machinegeweer gebruik, waar door de aanvallers, die 20 dooden en gewon den achterlieten, op de vlucht sloegen. PRUISISCH OUD-MINISTER BEROOFT ZICH VAN HET LEVEN TRAGISCHE DOOD VAN UITGEWEKEN DUITSCHER. „Le Journal" bericht, dat de vroegere Pruisische minister van Justitie Freymuth tezamen met zijn echtgenoote door middel van lichtgas zelfmoord heeft gepleegd. Freymouth is bij de Nationale Revolutie uit Duitschland uitgeweken. In 1919 werd hij lid van den Pruisischen Landdag, vervolgens afgevaardigde naar de vergadering van Weimar, parlementair se cretaris en lid van den staatsraad. Se-dert 1926 had hij zich uit het politieke leven teruggetrokken. PROCESSIE OORZAAK VAN VECHTPARTIJEN. 3 DOODEN: 5 GEWONDEN. Te Villa Seca della Sagra hebben naar aan leiding van een processie ter eere van O. L. V. van den Berg Carsel vechtpartijen plaats ge had tusschen jongelieden welke van zoo ernstigen aard werden dat de Garde Civilie moest ingrijpen. Drie persnnen werden gedood en vijftig ernstig gewond. ELLIOT ROOSEVELT'S HUWELIJK ONTBONDEN. Het huwelijk van Elliot Roosevelt, een zoon van den president, is thans door echt scheiding ontbonden. Naar men weet, is mevrouw Elliott Roose velt volgens afspraak als eischeres opge treden: in haar verzoek aan de rechtbank beschuldigde zij haar man van „buitenge wone wreedheid". NON-STOPVLUCHT MILAANAIOSKOU. De Italiaansche vlieger De Bernardi. win naar van de Schneider Cup in 1926. startte Dinsdagochtend te 4.40 u. van het vliegveld Cinisello te Millaan voor een non-stop-vlucht naar Moskou. Nachr wordt uit "Moskou gemeld: Bernardi is Dinsdagavond om 8 uur te Moskou aangekomen. Het ..Vaterlaendische front" van Dr. Dollfuss. In plaats van „Heil Hitier"„Drei Liter"!! (Van onzen Weenschen correspondent). WEENEN, 16 Juli. De toestanden in Oostenrijk zijn nog steeds verre van rustig. Nu eens wordt er hier een bomaanslag op een spoorlijn gepleegd, welke het allergrootste onheil had kunnen aanrich ten, dan weer ontploffen elders helsche ma chines. die niet alleen groote materieeie scha de veroorzaken, doch die dikwijls ook men- schenlevens kosten. En vaak genoeg raken politieke tegenstanders met elkaar slaags, wat ook al weer bloed doet vloeien en soms een eind aan jonge levens maakt. Dit alles draagt er niet zeer toe bij. dat vreemdelingen buitengewoon veel trek hebben dezen zomer een bezoek aan het anders toch zoo bijzonder mooie Oostenrijk te brengen. Uit Duitschland zijn dit jaar begrijpelijkerwijze bijna in het geheel geen reizigers en toeristen naar Oos tenrijk gekomen en ook uit de andere landen zijn veel minder personen verschenen dan in vroegere jaren steeds het geval pleegde te zijn. Dit is ten deele nu wel een gevolg van de algemeene, in alle landen, heerschende ontzettende economische crisis, maar aan den anderen kant mag men niet vergeten, dat de buitenlanders er op het oogenblik bang voor zijn een reis naar Oostenrijk te maken. De verschillende berichten, welke dag in. dag uit over de gebeurtenissen in Oostenrijk in de couranten verschijnen, ma ken zulk een reis niet bijster aanlokkelijk. En nu kunnen de leden van de Oostenrijksclie regeering en de verschillende Oostenrijksche autoriteiten en officieele en half-officieele bureaux wel verklaren, dat er voor de veilig heid van de buitenlandsche bezoekers zorg gedragen wordt en kunnen zij bij hoog en bij laag verzekeren, dat hun hier geen haar ge krenkt zal worden en dat. zij zich hier zoo op hun gemak kunnen voelen, alsof zij in Abrahams schoot waren, het blijft toch maar waar, dat er hier en daar dingen gebeuren, die wel eens slecht kunnen af loopen. Ook voor vreemdelingen, die toevallig in de buurt van zulk een gebeurtenis zijn. De Oostenrijksche regeering bevindt zich op het oogenblik in een buitengewoon moei lijk parket. Aan den eenen kant meent zij. gevolg gevende aan een druk. welke uit het buitenland komt. de nat ionaal-socialistische beweging in Oostenrijk ten scherpste te moe ten bestrijden en aan den anderen kant krijgt zij juist daardoor een reusachtig groot, ge deelte van de bevolking tegen zich. Want het is niet te ontkennen, dat de nationaal-socla- listische strooming in Oostenrijk ontzettend stei-k is. En achter de regeering van het ka- binet-Dollfuss staat slechts een veel kleiner percentage. Zij heeft- kort geleden een zooge naamd „Vaterlandische Front" in het leven geroepen, een soort van nieuwe eenheids partij zou men haast kunnen zeggen, en zij maakt daar op grootschcepsche wijze propa ganda voor. Eigenlijk op een wel wat tè groot - scheepsche manier, want er worden handen vol geld aan besteed. Sinds gistermorgen prijken er weer nieuwe aanplakbiljetten in alle deelen van Oostenrijk. Reusachtige plakkaten, waarop een geweldig groote kop van den bondskanselier dr. Dollfuss. Daar naast staan de woorden: „Unser Bundes- kanzier Dr. Dollfuss ruft:" en daaronder ziet men verschillende lieden op een rij staan (zij zijn samen nog niet eens zoo groot als het hoofd van Dollfuss!). Het zijn oen soldaat, in uniform, een dokter in een witte jas, een bergbewoner met een groen jasje, een rood vest en witte kousen, een „intellectueele" me neer met een burgerpakje, een ambachtsman met een groen voorschoot, een jonge werk man en een sportief uitziende jonge man en jonge vrouw. Deze lieden hebben elkaar de hand gegeven. En daaronder staan dan. ge drukt op rood-wlt-roode strepen (de kleuren van de Oostenrijksche vlag) de woorden „Wer Oesterreich liebt und schützen will hinein in die Vaterlandische Front!" (Wie Oostenrijk lief heeft en wil beschermen behoort thuis in het- Vaderlandsche front). Deze plakkaten, waarvan er tachtigduizend vervaardigd wer den. hebben eventjes zesennegentigduizend schillingen gekost. Voorwaar geen kleinig heid! En daarbij komen dan nog de kosten van het aanplakken en van het huren van ruimte op plakkaatborden en -zuilen, welke ook niet gering zijn. Onwillekeurig denkt men (en ik heb er bewijzen van, dat zelfs de vu rigste Oostenrijksche aanhangers van de huidige regeering dat ook doen) aan het on telbaar aantal bedelaars, dat men tegenwoor dig overal tegenkomt. Nog nooit heeft men zooveel armoede in de straten van Weenen gezien als thans, nog nooit stonden op haast alle hoeken en in alle bochten van straten en stegen zooveel in lompen gehulde arme stakkerds met uitgeteerde, magere gelaats trekken en met een smeekenden blik in de diep liggende oogen. die met opgeheven, saamgevouwde handen om een aalmoes vra gen. Nog nooit werd er in alle huizen zooveel door bedelaars aan de bel getrokken. En het schrijnende en ergste is. dat het hoofdzake lijk jonge kerels zijn, die tot bedelen ge dwongen worden. Jongens, die onder gewone omstandigheden ergens bij een baas in de leer zouden zijn en flinke jonge kerels, die in normale toestanden op een fabriek zouden werken. Hoe goed zouden groote sommen be steed kunnen worden om dezen armen slacht offers van den tegenwoordigen tijd voedsel en werk te geven! Nu is de kracht van hun spie ren tot werkloosheid gedoemd, nu staan zij met hongerige magen op aalmoezen te wach ten. nu staan zij mei klagende stem straat liederen te zingen om de aandacht van de voorbijgangers op zich te vestigen, en nu juist kunnen zij in vele gevallen geen weer stand bieden aan de verlokkingen van de misdaad, die hen wellicht voor hun leven lang ongelukkig za4 maken en hen uit de mensche- lijke samenleving zal werpen! Men treedt op het oogenblik steeds feller tegen de nationaal-socialisten op. Eerst wer den, zooals men weet. door de regeering de S.A. en de S.S. voor ontbonden verklaard, dan werden verschillende bruine huizen en diver se streken van Oostenrijk bezet en gesloten en dan volgde het verbod van de N5.D.A.P. in heel Oostenrijk. Voortdurend werden ta! van leiders en van leden gearresteerd, het uitsteken van vlaggen met het hakenkruis en het dragen van insignes met het swastika- kruis werden verboden. De nationaal-socia- listen kwamen met andere uiterlijke kentee- kenen yoor den dag: zij droegen nu koren bloemen in hun knoopsgat. Nu werd het dra gen van korenbloemen verboden. De natio naal-socialisten in Innsbruck en in Tirol, waar hun aanhang zeer sterk is. vonden er wat nieuws op uit. Seder een paar dagen dragen zij lucifers in hun knoopsgaten. De koppen van lucifers zijn bruin en bruin is de kleur van de partij. Men mag elkaar ook niet meer op straat of in openbaret lokalen met de woorden „Heil Hitier!" begroeten. Wie dat doet of wie zijn rechterarm als fascistische groet omhoog steekt, wordt in hechtenis genomen en ver oordeeld. Te Kufstein in Tirol werden dezer dagen zeven meisjes vau een gymnasium ge arresteerd en tot vierentwintig uur hechtenis veroordeeld, omdat zij op Hitleriaanschc ma nier gegroet hadden, en te Innsbruck werden wegens hetzelfde feit elf personen tot eventjes veertien dagen veroordeeld. Ook voor den groet „Heil Hitler!" hebben de nationaal-socialisten nu reeds een „Er satz" gevonden. Omdat zij die woorden niet meer mogen bezigen, zeggen zij „Drei Liter!" tegen elkaar. Dat klinkt ongeveer eender en wilja. eigenlijk toch hetzelfde zeggen, want men bcdóélt er hetzelfde mee. Men heeft den nationaal-socialisten hun mandaten in de landdagen van de bonds- landen en hun mandaten in gemeenteraden ontnomen, niettegenstaande zij toch door een zeker percentage >vaak zelfs een groot per centage) van de kiesgerechtigde burgers ge kozen waren. En tot de gearresteerde natio naal-socialisten behooren rechters en officie ren van justitie (sic!), advocaten en nota rissen, leeraars en onderwijzers, officieren en onder-officieren van het leger en tal van hoogere rijksambtenaren, die nu hun betrek king verloren hebben. Het is waar. dat in de allerlaatste tijden tal var. dingen gebeurd zijn, die in een beschaafd land niet dienen voor te komen en het is waar. dat verschillende van de gebeurtenis sen direct verband houden met nationaal- socialisten. Dat wil zeggen, dat nationaal- socialisten de daders zijn geweest. Maar aan den anderen kant zijn het ook vaak commu nisten geweest, die van de in het land heer schende verwarring gebruik maken om aan slagen te plegen, die dan toch op het schul denboekje van de nationaal-socialisten wor den geschreven. En dan. ook wanneer de nationaal-socia listen de daders zijn. kan men er de partij niet voor verantwoordelijk maken. Het zijn meestal onbesuisde jonge lui. die nog niet eens volwassen zijn. die in een wereld zijn komen te staan, waar alles verkeerd schijnt te zijn. Want denkt U zich eens in de plaats van zulk een iongen man. die laten we zeg gen achttien of twintig of twee-en-twintig jaar is. Hij heeft een H.B.S. of een gymnasium afgeloopen, of hij heeft een vak geleerd. Hij is wellicht op een hoogesehool. maar wat zijn zijn vooruitzichten voor de toekomst? Overal heerscht werkloosheid, overal worden lieden ontslagen, overal worden bedrijven gesloten en haast nergens wordt nieuw personeel op genomen. Bij de spoorwegen en bij andere be- drijven worden de toch al zoo sterk gekorte salarissen en de pensioenen, ook van het hoogere personeel, in twee of drie termijnen per maand uitbetaald, En nergens wijst er ook maar iets op. dat het beter zal worden. Integendeel. Is het een wonder, dat de op groeiende jeugd, die ziet. dat zij met al haar idealen, met al haar capaciteiten en al haar werklust niet kans beginnen, en die nutte loos moet stilzitten, het tegenwoordige régi me en de tegenwoordige regeering de schuld van deze absoluut verkeerde toestanden geeft? En dat zij opstandig wordt en naar daden schreeuwt? En daden uitvoert! Men moet alles van twee kanten bekijken en wan neer men zich een weinig in de situatie van de tegenwoordige jeugd in Oostenrijk ver diept, kan men begrijpen, wat er gebeurt. Zonder het nu juist goed te keuren. De hoofdaanvoerder van de natlonaal- soclalistische partij in Oostenrijk. Frauen- feld. heeft op de allerlaatste pers-conferentie in het Adolf Hitler-huis te Weenen. dat nu gesloten is, nadrukkelijk gezegd, dat hij geen verantwoording meer voor de daden van zijn aanhangers zou kunnen dragen, wanneer de partij eenmaal vanwege de Oostenrijksche regeenng voor ontbonden zou zijn verklaard. Wanneer de bondskanselier Dollfuss of de andere leden van het kabinet ergens in een stad in de bondslanden op een meeting wil len spreken, wordt steeds van tevoren het garnizoen wan die plaats versterkt en worden er afdeelingen van de gendarmerie heenge- stuurd om er de politie bij het nemen van veiligheidsmaatregelen te ondersteunen. Toen Dollfuss kort geleden te Innsbruck sprak, waren er een paar nationaal-socialis- tische boeren geweest, die hoog op een berg zijn geklommen, welken men uit de straten van de stad heel goed kan zien. Zij hadden groote beddelakens meegenomen en vormden daar nu tegen den wand van den berg een reusachtig hakenkruis van. Dat verwekte er gernis in de stad bij de aanhangers van de regeering en groote hilariteit bij alle nazis. Men zond de politie naar boven, maar toen de agenten op de plaats aankwamen, vanwaar men het hakenkruis had gezien, hadden de sluwe boeren hun lakens al lang weer in hun rugzakken gepakt en was er van het em bleem niets meer te zien. Dc boeren drentel den onverschillig in het rond en men kon hen toch niet arresteeren of bestraffen, enkel en alleen omdat zij lakens bij zich hadden? "W. M. BEKAAR. WORDT POE-JI KONING VAN MANDSJOEKWO? Men acht het thans zeer waarschijnlijk, dat Henri Poe-Ji, de chef van het uitvoerend bewind van Mandsjoekwo, tot koning van Mandsjoekwo zal worden gekroond. De meer derheid van de commissie, welke benoemd Is om een grondwet op te stellen voor den nieuwen staat, is voor een constitutioneel® monarchie.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3