VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT De moeilijkheden in het Visscheri jbedrijf opgelost. WOENSDAG 19 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN. De heer Brautigam ter liquidatie der staking voorloopig in lJmuiden werkzaam. Ter bespreking van het door het hoofdbe stuur van den Centralen Bond gevoerde be leid inzake de oplossing van de mogelijkhe den, gerezen door de bekende circulaire van de IJmuider Federatie vergaderde Dinsdag avond het Centraal Bestuur met de besturen van de Vakgroepen, Zeelieden, Havenarbei ders, Kolenwerkers en Vischknechts. terwijl tevens een aantal vertrouwensmannen uit verschillende plaatsen buiten lJmuiden aan wezig was. Voor het hoofdbestuur waren aanwezig de heeren Brautigam en v. Dugteren. De vergadering nam kennis van de tenge volge van het manifest van 11 Juli gerezen moeilijkheden en de in verband daarmee door het hoofdbestuur met het bestuur der Ree- dersvereeniigng gevoerde besprekingen. Met de door het hoofdbestuur voorgestelde afwikkeling van zaken kon de vergadering zich vereenigen. Een nieuw manifest zal worden uitgegeven, ten einde den onjuisten en door niemand onzer gewenschten indruk van het eerste manifest weg te nemen. Met instemming vernam de vergadering, dat het in de bedoeling van den voorzitter van het hoofdbestuur ligt den eersten tijd regelmatig te lJmuiden aanwezig te zijn, aangezien zulks er slechts toe zal kunnen bijdragen de moeilijkheden, aan de liquidatie eener staking verbonden, vlotter op te lossen. Aan den wensch om inzake publicaties voor afgaand overleg te plegen met het hoofdbe stuur zal vanzelfsprekend, alleen reeds dooi de aanwezigheid van Brautigam, worden vol daan. Intusschen zullen, onvoorziene omstandig heden daargelaten, waar de staking thans geëindigd is, geen verdere manifesten e.d. verschijnen, gelijk reeds de bedoeling was bij het uitgeven van het manifest van 11 Juli, Binnenkort zal de IJmuider Federatie weer op de gewone wijze verschijnen. Het nieuwe manifest. Inmiddels is het in bovenstaand verslagje genoemde manifest verschenen. De inhoud daarvan luidt als volgt: Tegen de verwachting in zijn na de ophef fing der staking nieuwe moeilijkheden ont staan. Het vorige week Dinsdag door ons uitge geven manifest heeft den indruk gevestigd, als zou het de bedoeling van onze organisatie lijn, het herstel van den vrede in het bedrijf te belemmeren, met den opzet om den strijd - ook na de staking op scherpe wijze voort te zetten. Met nadruk verklaren wij, dat^een derge lijke bedoeling of opzet ons vreemd is. Ware dit wel het geval, dan zouden wij er toe zijn overgegaan, om het voorstel van den Rijksbemiddelaar met spoed te behandelen en met kracht te verdedigen. Dan zouden wij er niet alles op hebben gezet om na de aanneming van het voorstel - tot een snelle en vlotte uitvoering te geraken. De opzet van het bedoelde manifest was. orr, in het kort saamgevat een overzicht te geven van het verloop van den strijd, ten- VERGADERING NATIONAAL- SOCIALISTISCHE BEWEGING. ENORME DRUKTE IN EN 031 THALIA. De beide zalen van het Thalia Theater, waar Dinsdagavond de leider der Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert uit Utrecht, sprak, waren tot in de uiterste hoeken dicht bezet, zoodat er een haast onhoudbare temperatuur heerschte. De redevoeringen weiden via een micro foon overgebracht uit de groote naar de kleine zaal. Van het college van B. en W., dat uitgenoc- digd was, waren aanwezig: Burgemeester Rambonnet, Gemeentesecretaris Hofstede, Wethouders Dunnebier en Bosman, allen ver gezeld van hun dames. Van de kringen Utrecht, Leiden, Alkmaar en Haarlem waren vele leden aanwezig. Behalve door politie werd de orde bewaard door de uit de leden gerecruteerde zaalwacht. Incidenten deden zich niet voor. Den leider, den heer i r. A. A. Mussert en den Haarlemschen kringleider, den heer Smit Kleijne, werd toen zij de zaal be traden. een stormachtige ovatie gebracht en zij werden begroet met een driewerf: houzeeï, waarna de N.S.B.-vlag omhoog ging De plaatselijke leider, de heer Tusenius, opende de bijeenkomst met een welkomst rede. waarin hij scherp de misstanden hekel de. welke als volksvijandig aan te merken vielen. Als voorbeelden gaf spr. Curacao en De Zeven Provinciën. Niet dit alleen is volks vijandig. doch evenzeer het uitzenden van de Internationale over geheel Europa via den Rijkszender Kootwijk (applaus). Eveneens het uitgeven van „Het Anker", geruggesteund door een Zaanschen burge meester. Na het zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus, richtte de heer Tusenius zich tot den leider, ir. Mussert, waarbij hij memo reerde de reden tot uitnoodiging van den spreker, welke zich thans in het „knalroode lJmuiden" bevindt. Hij verzocht den leden den fascistengroet aan den leider te brengen, „die Schipper ls op het schip van de N.S.B. en ook spoedig Schipper op het schip van Staat", (bravo geroep). Rede ir. Musseri. Ir. Mussert ving zijn rede aan met in her innering te brengen, dat hij eenige jaren ge leden korten tijd in lJmuiden werkzaam ge- einde daarmede nog eens duidelijk te maken hoe juist het was om het voorstel van den Rijksbemiddelaar te aanvaarden. Tegenover het gewroet der z.g.n links georiënteerde vijanden eener normale vakbeweging in ons land was dit noodig. Dat de inhoud van het manifest nu daar nevens den bovengeschetsten indruk heeft gevestigd en dientengevolge nieuwe moeilijk heden zijn ontstaan, betreuren wij. Immers, de strijd is beëindigd. Niets is meer noodig en van dringender aard, dan dat de gewone verhoudingen in het bedrijf zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Het is plicht van ieder en dus ook van ons, daaraan volle medewerking te verleenen. De getrof fen overeenkomst, vervat in het voorstel van den Rijksbemiddelaar, zoowel al de inhoud van de te sluiten contracten, dienen behoor lijk te worden uitgevoerd en nageleefd. Van onzen kant zal daarvoor worden gezorgd. Er behoeft geen twijfel aan te bestaan. En ook op U, leden onzer organisatie doen wij een ernstig beroep, alles te doen wat de uitvoe ring der aangegane verbintenissen kan be vorderen en alle handelingen na te laten, die er mede in strijd zouden zijn. Daarbij vesti gen wij nog eens de aandacht op het getrof fen accoord, om geen rancune-maatregelen te zullen nemen en wij vertrouwen dus. dat onze leden zich zullen onthouden van hinder lijke maatregelen tegenover hen die niet aan de staking hebben deelgenomen. Kameraden, thans ligt de kracht in sterke eenheid en geslotenheid van organisatie, die zich sterk weet in den wil tot eenheid van handelen en in het verlangen gemeenschap pelijk de getroffen besluiten uit te voeren. Dit manifest is. behalve door den voorzitter en secretaris der IJmuider Federatie onder teekend door den heer Brautigam. Bij de reeders. Gisteren vond eveneens een ledenvergade ring plaats van de Reedersvereeniging. De vergadering keurde de houding van het be stuur bij de besprekingen over de door de cir culaire der IJmuider Federatie (in een be richtje in ons blad werd abusief gesproken over een circulaire van de Reedersvereeni ging) gerezen moeilijkheden goed. Het nieuwe conflict kan als geëindigd worden beschouwd, zoodat thans met de li quidatie der staking begonnen kan worden. GESLAAGD. De heer P. Borst alhier slaagde voor het practijkdiploma Boekhouden van het, Insti tuut voor Handelswetenschappen te Leiden. VOOR HET CRISISCOMITé. De j.l. Zaterdagavond in Thalia Ier ge legenheid van den feestavond van Storm vogels gehouden verloting heeft bruto onge veer 90 gld. opgebracht. Dit bedrag moet ver minderd worden met de kosten van de ver lote reizen naar België, ca. 50 gld., zoodat een bedrag van 39 gld. aan het Crisiscomité kon worden afgedragen. weest was en zoodoende lJmuiden reeds had leeren kennen. Komende tot zijn onderwerp greep spr. te rug naar het begin van de Fransche Revolu tie en de stichting van het parlementarisme, dat echter zeer spoedig groote misstanden ging vertoonen. Hij besprak vervolgens de evolutie van libe ralisme, democratie, socialisme, en de laatste phase, de logische consequentie van het marxisme, het communisme, totdatin 1914 de wereldoorlog dezen gang eenigszins in andere banen leidde. Men heeft geleerd, dat het oude systeem uiteindelijk zal hebben afgedaan. En dat er slechts twee mogelijkheden zijn: óf commu nisme óf nationaal-socialisme. En als men rechtgeaard vaderlander is, valt de keuze niet zwaar Wijzend op de landen, waarin de fascisti sche idee reeds is doorgedrongen, noemde spr. Italië als de eigenlijke redder van Europa van een Aziatische overheersching. Want in wezen is dit de kern van het communisme. De geruchten uit Duitschland zijn alle een zijdig en. op jodenhaat en -moord gebaseerd. Maar wijs mij, riep spr. uit. één revolutie, die zoo onbloedig is geweest als de Duitsche! (Applaus). Ook is Oostenrijk is het fascisme op marsch, al is dit dan onder Starhemberg. Zoo ook in de Scandinavische landen, Engeland, Frankrijk, etc. Al heeft men spr. in vriendenkringen met klem afgeraden aan zulk een beweging hier te lande te beginnen men zei hem. dat ons volk te materialistisch, te crltisch. te nuchter was niettemin heeft spr. doorgezet en hij is er innig van overtuigd, dat tenslotte het Nat.-Socialisme zal overwinnen (bravo ge roep). Holland heeft daarin al reeds een voor sprong op het buitenland in de groote figuur van den Vader des Vaderlands, (grooten bij val). Het kapitaal van hooger orde. dat in ons volk in ruime mate aanwezig is, getuige de geschiedenis, maakt het ruimschoots waard den strijd met de groote „volksvijanden" (Marxisme en communisme) aan te binden. In 1815 is het Nederlandsche Schip van Staat van stapel geloopon, 100 jaar is er aan gekalefaterd, en nu is deze schuit zoo rot. dat hernieuwing noodzakelijk is, opdat het schip ons veilig door de twintigste eeuw zal kunnen brengen. Spr. hekelde scherp het algemeen kiesrecht. Eens in de 4 jaren viert Koning Kiezer hoog tij. Voor de wet is iedereen gelijk. Het is o.m. dit verderfelijke stelsel, dat uit geroeid moet worden. Overal waar groote gebeurtenissen in het buitenland te wachten staan, wordt het par lement allereerst naar huis gestuurd. Alléén hier in Nederland durft men het uit vrees voor de parlementariërs niet aan. Het Marxisme, vervolgde spr.. begrijpt nog niet, dat zijn tijd voorbij is. De bakens waren rood, ze worden thans rood-zwart. (Bijval). Ir. Mussert ging daarna uitvoerig in op de houding der N.S.B. ten opzichte van den ar beider. de productie, en de machine. Het meest kenmerkende element in het nat. so cialisme is de wil tot opbouw. Ons socialisme, zei spr., is de idee van allen voor één en één voor allen. Daarom behoort elk bedrijf in dienst te worden gesteld van ons volk. Het visscherijbedrijf is alzoo ook een pijler van ons volksbestaan in economischen zin. De N.SJB. zegt niet, dat het visscherij-bedrijf er is om geld te verdienen, doch alleen om ons volk visch te leveren! (Daverend applaus) Als orgaan van de volkshuishouding is ook het visscherjj-bedrijf een bedrijf waarvan niemand het recht heeft het stil te leggen of lam te slaan. Geen reeders noch vakbonden. (Applaus) Het probleem Indië-los-van-Holland roer de spr. even aan. Hij wees daarbij op de on noemelijke schade, die een doorvoering van deze idee ten gevolge zou hebben, en als zoo danig is de N.S.B. er tegen. Ook ls het Nat. Soc. er niet op gericht andere naties te schaden. Onder luiden bijval zegt spr.: wij zijn na tionaal naar buiten, sociaal naar binnen. Denkt daarom! Ook moeten wij nooit vergeten, dat onze tegenstanders onze volksgenooten zijn. Dat de N.S.B.-idee geen utopie is, bewijst de groei dezer beweging, die als leden alle gods diensten omvat. Niet alleen uit R.K.-gelede ren, doch ook uit C.H., V.D.B., S.D.A.P., O.S.P., ja zelfs uit de Communistische partij zijn leden tot ons gekomen. (Applaus). De vragen van den heer Albarda in de Ka mer gedaan over de jongste beroeringen in Zuid-Limburg hebben hem zeer verbaasd. Waar haalt, vraagt spr., de vrager de bruta liteit vandaan om over een uniformverbod te gaan spreken? Wanneer de A.J.C. wèl vrij van de straat gebruik mag maken, waarom dit dan niet aan een N.S.B.-er toegestaan? Ondanks de tegenwerking der huidige re- geeringslichamen is ons niettemin de aller slechtste regeering in den Haag altijd nog tienmaal zoo lief als de allerbeste Duitsche in Berlijn! zegt spr. Dit om aan te toonen, dat de N.S.B. geheel vrij van Duitsche invloeden is. Daarom zijn we allen als één man trouw aan het Hoofd van Staat, onze Koningin! Wij dragen in ons de overtuiging, dat wij zullen winnen, riep spr. uit. De rede van den leider werd minutenlang toegejuicht, nadat hem den fascistengroet gebracht was. Na de pauze richtte ir. Mussert zich in een korte rede tot de IJmuider leden, die hier pioniersarbeid verrichten. Hij wees op het essentieeie van solidair-zijn, hier in deze plaats, waar zooveel machten bijeen zijn om deze leden uit de organisatie te verwijderen. Weest solidair, houdt tucht en discipline hoog, opdat wanneer eens de „krachtige Westenwind" Amsterdam-waarts zal gaan waaien, men zal kunnen zeggen: „Van lJmuiden begint de victoriel" 'Bravo's). Benoeming kringlcidcr. De leider promoveert de afdeeling lJmui den tot kring en zei dat tot kringleider één der hoeksteenen der beweging, benoemd was de heer Tusenius. Spr. richtte zich daarna tot hem en wees dezen erop, steeds den kameraadschappelij- ken geest, de orde en tucht hoog te houden. Hij overhandigde hem hierop zijn benoeming, waarop de heer Tusenius de nationaal-socia- listische gelofte op de Prinsenvlag en de Partijvlag aflegde. De plechtigheid werd met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus beslo ten. Het plaatselijk N.S.B.-strijkje begeleidde het gemeenschappelijke zingen. De heer Hubers uit Hamburg, als Neder lander aldaar woonachtig, vertelde enkele zijner bevindingen in den nieuwen staat, evenals de motieven welk hem tot toetreding tot de N.S.B. geleid hadden. Er was daarna gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan o.a het oud-gemeente raadslid de heer Groeneveld gebruik maakte. De heer Tusenius sprak een slotwoord tot de leden, waarin hij zeide vele bewijzen van trouw en aanhankelijkheid in de pauze ont vangen te hebben. Ondanks alle tegenwerking, zegt spr., zullen wij voortgaan te strijden voor de uiteindelijke overwinning der N.S B.-banier. De politie, welke evenals vorige malen uit gebreide ordemaatregelen had getroffen, had alle toegangswegen tot het gebouw afgezet. De auto's met afgevaardigden uit Haarlem en elders werden door den politie-auto tot aan den grens der gemeente begeleid. ZWERVENDE EN VERDWENEN RIJWIELEN Mej. v. d. P. te Driehuis heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar rij wiel, dat zij eenigen tijd onbeheerd voor een perceel aan de Koningin Wilhelminakade had laten staan. Ten nadeele van dr. de J. in de Kcnnemer- laan is een rijwiel ontvreemd, dat hij des nachts voor zijn woning had laten staan. Aan het bureau van politie is een oud zwart gelakt damesrijwiel gedeponeerd, dat men nabij het gebouw voor Christelijke Belangen had gevonden. Het rijwiel is voorzien van een electrische lantaarn merk „Berco". Aan den politiepost Engelmundusweg is een heërenrijwiel gedeponeerd, dat onbe heerd werd aangetroffen op den Velserduin- weg. Dit rijwiel is inmiddels weer in bezit gekomen van den rechtmatigen eigenaar. POLITIE OP ZOEK NAAR VUURWAPENEN. NIETS GEVONDEN. Naar wij vernemen heeft de politie dezer dagen bij een aantal inwoners onzer plaats huiszoeking gedaan naar vuurwapenen, o.a. bij zekeren L. in de Elzenstraat en bij zeke ren G. in de Jacob van Heemskerkstraat. Vuurwapenen werden er in de woningen van genoemde personen niet aangetroffen. PERSONALIA. In de Dinsdag gehouden buitengewone al- gemeene vergadering van aandeelhouders van Werkspoor N.V. is tot Commissaris der Ven nootschap benoemd de heer Ir. A. H. Ingen Housz. Directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te lJmuiden. REGLEMENT NOORDZEE KANAAL OVERTREDEN. AANVARING DOOR VERKEERDE .MANOEUVRE. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dins dag uitspraak gedaan over de aanvaring van het stoomschip „Crijnssen" met het motor tankschip ..Flit" in het Noordzeekanaal. De Raad is van oordeel, dat de2e aanvaring geheel is te wijten aan de schuld van de ..Flit", die de manoeuvre van het voorbij varen van de „Crijnssen." ondernam tegen het verbod vervat in artikel 13 van het Bij zondere reglement Noordzeekanaal 1933 en die bovendien bedoelde manoeuvre nog zeer onoordeelkundig heeft uitgevoerd. Wat dit laatste punt betreft. ,s het geheel onbegrijpelijk, dat de ..Flit", die de „Crijns sen" wilde voorbijvaren, onmiddellijk vóór het uitvoeren van deze manoeuvre vaart verminderde. Had hij dit niet gedaan, dan ware de manoeuvre hoogstwaarschijnlijk ge lukt. Thans kon het schip niet voorbij de boeggolf van de „Crijnssen" komen. Wel ver klaarde de kapitein van de „Flit" nog op het laatste oogenblik volle kracht vooruit te heb ben gegeven, doch toen was het te Iaat. Toen hij eenmaal vaart had geminderd, was hij de macht over zijn schip geheel kwijt geraakt. Overigens moet het van de „Crijnssen" die tegen het passeeren geen enkel bezwaar zag. niet juist worden geacht, dat dit schip de manoeuvre van de „Flit" niet heeft bevor derd, door vaart te minderen. PROTESTVERGADERING. Op het land van den heer Zegel vond Dins dagmiddag een vergadering plaats, belegd door O.S.P., N-A.S. en R.S.P.. waarin de spre kers. de heeren H. de Boer, P. Heiligenberg en B. Sprenger de Roover het gemeentelijk plan tot werkverschaffing ter sprake brachten. De bedoeling der bijeenkomst was. te komen tot een landelijke samenwerking tegen het stre ven der regeering, grootere productieve wer ken bij wijze van werkverschaffing te doen uitvoeren. Medegedeeld werd, dat door genoemde or ganisaties reeds een adres tot den Raad is gericht met het verzoek, op het reeds geno men besluit betreffende het plan tot werk verschaffing terug te keeren. EVANGELISATIE-BIJEENKOMSTEN. Op het Velserduinplein zullen Woensdag. Vrijdag. Zaterdag en Zondagavond, bij der. evangelisatiewagen van de vereeniglng „Wees een zegen" uit Amsterdam openluchtbijcen- komsten worden gehouden. Verschillende sprekers van hier en elders zullen het woord voeren en het evangelisatiezangkoor onder leiding van den heer H. van der Berg zal voor opluistering zorgen. OPBRENGST LOODSGELDEN. De opbrengst der loodsgelden was in Juni van dit jaar f 280.610 tegen f 249.557 in de zelfde maand van het vorig jaar. In het eerste halfjaar van beide jaren bedroeg die op brengst resp. f 1.714.432 tegen f 1.672,431 wat, wel op een vooruitgang in de scheep vaart wijst. Opgemerkt kan worden, dat de raming voor het eei'ste halfjaar 1933 f 1.750.000 of f 26.000 hooger was. De loodsgelden worden berekend naar den diepgang der schepen zoodat uit deze cijfers mag worden opge maakt dat de schepen meer lading op de kiel krijgen en dat het aantal schepen be langrijk grooter geworden is. VEEL ANIMO VOOR DE R. H. B. S- Naar wij vernemen, hebben zich voor den nieuwen cursus der R. H. B. S. meer dan 60 leerlingen aangemeld, Indien van dit aan tal een 50-tal wordt toegelaten, zal de school in September met ongeveer 250 leerlingen beginnen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS EEN TUNNEL ONDER HET NOORDZEEKANAAL? Dezer dagen circuleerde in de pers het be richt, dat tot de werken, die onze regeering van plan was te doen uitvoeren ter bestrij ding der werkloosheid oa. ook behoorde het bouwen van een tunnel onder het Noordzee- k&naal bij Velsen. Het bericht werd door den minister noch bevestigd noch tegengespro ken. Is het bouwen van een tunnel ter plaatse van. of nabij het pont veer niet alleen als ob ject tot werkverruiming, maar ook in het be lang van het verkeer gewenscht? Iedereen, cile met den toestand bekend is. sal hierop volmondig „ja" antwoorden. Het is niet zoo heel moeilijk het nut en de noodzakelijkheid van ccn tunnel bij Velsen ran te toonen. Immers heeft het verkeer in deze streek zich verbazend snel uitgebreid. Weliswaar heeft de uitbreiding van het ma teriaal met die van hei verkeer gelijken tred re houden, maar ten slotte zal in den wed loop dezer beide factoren de laatste op den duur overwinnen. De oudste inwoners van Velsen zullen zich den oorspronkelvjken toestand nog wel herin neren, In de kinderjaren van het Noordzee- fcanaal, toen het kanaal nog lang niet de eedte had van thans, had men voldoende aan het zeer besche;den draalbruggetjc. Het verkeer was in die dagen beperkt tot eenige voetgangers en wat groentewagens. De brug i„pn en het pontvoor kwam. En dearmec begon de miscre. begon do tijd van de lange files aan Noord- en Zuidzijde, eerst alleen nog maar op Zondagen, later ook op werkdagen. Vooral in de jaren na den oorlog nam het verkeer hand over hand toe. Er kwamen nieuwe ponten in de vaart en de veerdienst is thans zoodanig geoutilleerd, dat op de spitsuren drie groote ponten in de vaart gebracht kunnen worden. En dat deze heel wat kunnen verzetten is op de Pink sterdagen bewezen, toen bijna 12.000 auto's en motorrijwielen door de stoomponten over het kanaal werden vervoerd, om van de dui zenden rijwielen niet te spreken- Maar toch komen ook nu nog stagnaties herhaaldelijk voor, niet alleen op Zon- en Feestdagen, maar ook op andere dagen. Zoo vormde zich j.l. Zaterdagmiddag van half drie tot vijf uur 's middags een file van tientallen auto's en andere rij- en voertuigen, terwijl er drie ponten in de vaart waren. Het denkbeeld van ondergroudsch verkeer is niet nieuw, maar steeds is het verworpen, voornamelijk om de hooge kosten. Met het oog op de diepte van het kanaal zou een tun nel minstens 20 M. benedon het maaiveld moeten komen, wat niet alleen zeer kostbaar ls. maar bovendien lange op- en afritten roodig maakt Toch kan een ernstige bcstu- deerïng van het hier besproken vraagstuk thans als urgent worden beschouwd, daar thans een eventueele tunnelbouw niet be moeilijkt worden door bebouwing. Aan beide zijden van het kanaal op de plaats waar men zich het nieuwe kruispunt, heeft gedacht, liggen ruime open terreinen. Wanneer deze bebouwd zijn. zou men voor groote moeilijk heden komen. Het spreekt vanzelf, dat omtrent de kos ter. van een tunnel bij Velsen weinig te zeg gen valt. maar om hiervan eentg denkbeeld te vormen, behoeft er slechts op te worden gewezen, dat de kosten van liet z.g. kleine, plan" voor oen tunnel onder dc Maas te Rot terdam zijn beraamd op 17 1 2 millinen gul den. En al kregen we in Velsen een tunnel, dan zou toch voor het locale verkeer ccn pontdlenst onmisbaar zijn. In de toekomst, d.w.z. wanneer de aanslui tende wegen gereed zijn, zal het veer te As- scndclft. dat tc Velsen verlichten. Maar men houde in het oog, dat. ccn lntens'over vorkeer verwacht, kan worden door de ver binding met de Noordelijke provincies over den afsluitdijk. Was vroeger een auto met een der merken A of B een zeldzaamheid, thans ziet men Groningsche en Frlcselie auto's zeer dikwijls en zelfs zijn autobussen uit genoemde provincies niet zeldzaam. Wil men het vraagstuk der oeververbin ding definitief oplossen, dan kan dit alleen geschieden met den bouw van een tunnel. Maar vóórdat de plechtige opening daarvan plaats vindt, zullen de uonten nog vele heen- weerreizen moeten maken. Het bestuur der afdeeling Velsen lJmuiden van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons te melden, dat in verband met. den va cs ntietijd. de wekelijkschc oefeningen tot nader aankondiging zijn uitgesteld. MARKTPRIJZEN Tarbot per 50 K.G. f 1.20—0.90 Griet per 50 K.G. f 32—18 Tongen per 50 K.G. f 2.501.40 Groote schol per 50 K.G. f 37 Middelschol per 50 K.G. i 28—25 Zetschol per 50 K.G. f 26—19 Kleine schol per 50 K.G. f 216,50 Schar per 50 K.G. f 3.90—3.30 Tongschar per 50 K.G. f 28 Kleine poon per 50 K.G. f 4,70 Middelschelvisch per 50 K.G. f 25 - 20 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 2211 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10f 2,40 Kabeljauw per 125 K.G. f 70—34 Gullen per 50 K.G. (groote) f 27—14,50 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 19,50—2,60 Leng per stuk f 1.170.64 Heilbot per K.G. f 1.15—1 Wijting per 50 K.G. f 1.30 Kool visch per stuk f 0.47 Makreel per 50 K.G. f 15—13.50 Versche haring per kist f 75 Klein middelhake p. 50 K.G f 2120 Kleine hake p. 50 K.G. f 6,503,60 BESOM3IINGEN Trawlers: O N 105 Wesermiinde 855 manden f 5780: Poolzee IJm. 77 380 manden f 2070; Hen- i'iëtte Jacoba IJm. 350 manden f 1780; Gerard IJm. 123 240 manden f 1660. Kotters: H 52 f 170. E 543 f 930. Motorkotters: KW 154 f 680; KW 42 f 910; KW 36 f 730; KW 43 f 850; KW 40 f 950: KW 28 f 570; KW 112 f 870: KW 5 f 650; KW 65 f 870 VELSEN EXAMENS. RIJKS HOOGER BURGERSCHOOL. Bevorderd van de le tot de 2e klasse: D. N. Alleijn, W. Bakker. W. H. Blaauboer. H. D. van Buuren. F. Coossen. A. van Dam. J. Don selaar, A. D. M. Enserlng, P. Franken, J. C. Groen, E. Hanenberg, P. N. Hoogland, H. L. Karsbergen. H. van Kralingcn. V. C. E. A. de Munck. H. Vreudcnhil, J. C. Berends, J J. Boogaardt. G. Bos. H. Colenbrandcr. K. M. Eterman. R. J. ten Feldt. N. A. den Hartog, J. H. Hennis. J. M. W. Hout. J. Koene. C. H. Kloos. M. W. v. d. Kooi. K. Lavoo. P. Loos, J. H. Martens. P. J. Muntendam. A. Nol. H. K. van Oosterom. G. Prins. B. C. Roos, G. Roo- sckrans. B. J. Harwig H. Fekkcn, Th. J. G. Jansen. H. A. C NeUssel. H. Oderkerk. I., van Oosterom, A. G. van Oostveen. J S. Posthu- ma. J H Randwijk. C. J. Rije. C. J. Rijke- boer, P. Schliker, C. v. d. Schroeff, H Stada, A. van Veen, A. H Vecning, H. A. Verbeek. H A. Verkerk. A. Verschoor. S. Vos. E. C. v. d. Werff. J. Woudenberg, E. J G. Zeeman A. Zwaai, J. Zwalf. Bevorderd van de 2e naar de 3c klasse: P N. Baarda. J. R. P Bakker, V. E. H. Bal- ma. A. Bangma, B. Th. W. Bemer P. Boon, G. J. Bremerkamp. W. F. Dil. J van Dijk, P. Klomp. M. Menist. W. F. Meijer. P. van Oostveen. K. Schol. H. Schoone. B. Schou ten, J. P. Servaas. J. Ferment. A. Founlcr, H. Heere. J. Hendrikse. A. A. Homburg. L. Kaan, M. J. Knipper. W E. Nacssens J. Prins, J H. de Roov. H W. Stol, P. Timmerman, W. Walthui.s, H. Wezenaar. J. Visser. C. W. Blankenberg. O. F. Daan. P. C. Ehrbecker, G. M. Grauenkamp, M. D. S. van Hattum, J. J. Heere. E. M. Hollman, E. C. J. Meer man, G. J. Meyer, w. H. P. M. Raman; G. M. Schaap. J. C. Wagenaar. A. A. Wezelman, R. Wijnschenk, A. IJzcrdraat. Bevorderd van de 3c naar dc 4e klasse: C. Bleeker, G. van Dijk. E. D. Grootes. H. M. Hollema, J. C. Huender, N. Luchsinger, C. v. d. Plas, W. Polderman, F. B. J. Roos. K. Schulz. W. A. Smit. G. Snuif. M. van Staalen, S. R. Verbeek. J. J. P. de Wcerdt, F. L. v. d. Wolde. P. Bloemendal. P. Broerscn. H. Buis, A. A. Ehrbecker. H. Diimgen, D. H. Eijnthoven, B. Kroon. C. S. Ktjlstra; A. M. Magel, N. A D. de Munck, Th. W. Rcijndcrs. E. C. Veening. Bevorderd van klasse 4A naar 5A: H. G. I. G. Brader, M. F. Br andhof f; J. van Gelder, H. Moerman. A. Peek, P. A. SeJjffert, J. A. Splunter, J. W. Voerman, P. J. Bruul. Bevorderd van klasse 4B naar 5B: A. P. Bakker. M. E. Blankenberg. W. do Boer. A. ten Broeke, J. de Jong, J. Kramer, B. Milatz, C. de Mooij; B. P. Verbaan, E. Bunte. G. Janus. P. E. Keuris, H. P. Molenaar. A. Ro denberg. G. Souget. H. Swalve, J. s. Swart. A. J. Vermeulen, W. Vinke, D. Waal.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7